Opeens schieten ze wakker PZC Stadsdichter Chawwa Wijnberg brengt poëzie bij mensen thuis Sportgala vindt plaats in Hulst Cabareteske rijmmiddag REQUIEM 1953 JË Nominaties For the Alliance en Backslash voor popprijzen <D kunst cultuur Zeeuwse Bieb koopt unieke prijsband woensdag 15 januari 2003 Ze zijn onderweg tot de dag van de waarheid op 22 januari Welke verkie zingsuitslag de opiniepeilers ook voorspellen, ze blijven stug doorgaan, de vijf Zeeuwen die op een zekere en iets minder zekere verkiesbare plaats staan voor de Tweede Kamer. Eén van hen is Myra van Loon-Koomen uit Os- senisse, nummer 47 bij het CDA. Tot haar grote verrassing vorig jaar voor het eerst tot Kamerlid gekozen door Harmen van der Werf Voorin de klas ligt een leerling van het Penta College in Hellevoet- sluis met zijn hoofd op tafel. Hij lijkt weg te dutten tot een meisje over een oorlog tegen Irak begint. „Waarom moet Nederland daaraan meedoen?", vraagt ze bijna verontwaardigd. Hoe ver Irak ook van Hellevoetsluis ligt, dit houdt de scholieren bezig. Ze schieten opeens wakker en luisteren vol aandacht naar CDA-kandidate Myra van Loon-Koomen. Irak, het is geen onderwerp waarmee de Zeeuw-Vlaamse zich bezighoudt in de dagelijkse praktijk van de Tweede Kamer. Toch is het voor haar geen ver van mijn bed-show. Myra van Loon kent de Arabische wereld. Ze studeer de Arabische talen en culturen in Nij megen, de stad waar ze zich in 1989 bij het CDA aansloot. Maar een oorlog te gen Irak, wat moet een eenvoudig Ka merlid daarover zeggen? De sfeer onder de vmbo- en havo-leer lingen lijkt nogal anti-oorlog. Myra van Loon voelt dat aan en begint voor zichtig een antwoord te formuleren. „Saddam Hussein is tot alles in staat", steekt ze van wal. „Hij heeft zelfs fa milieleden vermoord. En Amerika haalt altijd de kastanjes uit het vuur, ook in Bosnië is dat gebeurd." En dan gaat de schoolbelIedereen moet terug naar de aula. De reactie van de nummer 47 op de CDA-lijst is in lijn met die van haar partij. Het CDA vindt dat de Neder landse regering positief moet reage ren op een Amerikaans verzoek voor militaire steun, om de druk op Sad dam Hussein op te voeren en hem tot inkeer te brengen. „En niet omdat wij om oorlog zitten te springen", voegt de christen-democrate toe. Vorig jaar rond deze tijd stelde Myra van Loon (36) zich kandidaat voor de Tweede Kamer. Ze wilde op een on verkiesbare plaats. Ze had een leuke, Irak is voor Myra van Loon geen ver van mijn bed-show. leidinggevende baan bij de Rabobank in Terneuzen en heeft twee kinderen, van tien en twaalf jaar. „Over vier jaar wilde ik de sprong wel wagen.Ze was dik tevreden met de toen ook al 47ste plaats op de CDA-lijst, een plaats die verre van verkiesbaar leek. Niet thuis Tot 15 mei vorig jaar het CDA onder leiding van Jan Peter Balkenende on verwacht veel won en in de regering kwam. „Op de verkiezingsdag was ik niet eens thuis", vertelt ze in Helle voetsluis, „ik was naar een cursus. Toen ik mijn auto bij huis parkeerde, rende mijn man me tegemoet. 'Je komt misschien in de Kamer'.." Na de kabi netsformatie, op 26 juli, was het in derdaad zover. Haar man die al in deeltijd werkte, zorgt voor de kinde- ren en het huishouden, als ze in Den Haag is. „En", wil een leerling weten, „wat is u het meest tegengevallen?" Myra van Loon draait er niet omheen. „De ma nier waarop het soms gaat. Dat je voor een voorstel bent en toch moet tegen stemmen, omdat je eigen partij er niks voor voelt. Omdat het politiek niet haalbaar of wenselijk is. Maar", heeft ze inmiddels geleerd, „het is belang rijk dat je als hele club ergens vóór of tegen bent. Dat is je kracht In het parlement houdt zij zich onder meer bezig met de financiële wereld, banken en verzekeringsmaatschap pijen, haar eigen bedrijfstak. Een hei kel onderwerp daarbinnen is de slui ting van kleine bankfilialen. De PvdA heeft daartegen een wetsontwerp in gediend. „Het CDA zal dat voorstel niet steu nen", laat ze weten. „Het is niet goed dat banken ongebreideld kantoren sluiten, maar dat moet je niet bij wet willen verbieden. Banken hebben ook een maatschappelijke verantwoorde lijkheid tegenover hun klanten. Je moet ze daarvan doordringen, dat werkt beter." foto Camile Schelstraete Tegelijkertijd geeft ze toe: „Zo'n wets voorstel is wel een goed drukmiddel. Banken gaan zelf al aan de slag om de service te verbeteren." Myra van Loon is voor het eerst op campagne. „Leuk, maar vermoei end", vindt ze het. Na het bezoek aan de school in Helle voetsluis wachten nog drie activitei ten in Zeeland, tot in de late uurtjes. Het gaat haar niet slecht afZe is open, behoort tot een nieuwe generatie van jonge politici die nog niet vastgeroest is. Kan ook moeilijk in zes maanden. En dan maar afwachten wat 22 janua ri brengt, of de 47ste plaats opnieuw verkiesbaar is. „Als het CDA terug komt in het kabinet, zit ik er weer bij verzekert ze. En anders? „Ja, dan moet ik gaan solliciteren." door Sheila van Doorsselaer HULST - Het jaarlijkse Zeeuw se Sportgala, de zogenaamde Night of the Sports, wordt dit jaar gehouden in Hulst. Voor het veertiende jaar op rij worden de Zeeuwse sportman, -vrouw, - ploeg, -talent, aangepaste spor ter en de Zeeuwse trots van het jaar 2002 gehuldigd. De gala-avond, met als thema 'Carribean', vindt vrijdagavond 14 februari plaats in Den Dul- laert. Ieder jaar vindt de Night of the Sports plaats in een ande re Zeeuwse gemeente. Vorig jaar werden de sporters in Ter- neuzen gehuldigd. De organisa tie is in handen van de gemeente en Sport Zeeland (voorheen de Zeeuwse Sportraad). Met het sportgala wordt ge tracht de Zeeuwse sporters meer bekendheid, erkenning en uitstraling te geven. Deg& neerde sportlieden words deze week bekend geraaaii Het programma is groot! opzet. De avond begintng diner voor zo'n 150 genodi® Daarna worden de overig honderd gasten ontvangen.! der de genodigden zijn a aard veel sportlieden, may' vertegenwoordigers van a verenigingen, gemeentene bedrijfsleven De presen in handen van de Be sportjournalist en tv-pn tor Louis de Pelsmaeke programma isdoorspekt-K verse optredens, waaronder een capoeiragroep. Een pl« lijke toneelvereniging een aantal korte sportsketó Hulst stelt voor het galaea rantiesubsidie beschikbar 25.000 euro. De rest vac del ten wordt opgebracht j sponsors. Advertentie Douwe Eisenga ZEEUWS PHILHARMONISCH KOOR HET ZEEUWS ORKEST o.I.ï. Joan Berkhemer m.m.v. Simone Veder (aio do aojan 20u15 première /Concert- en Gejoorrard lMMMurg (0111)19» vr 31 ian 20u15 Nieuwe Kerk Zierikzee (0118) 659 659 ra 1 febr 20ulS SI Eattolomeuskerk Zeeenl^raen (0900) 33 000 zo 2 lebr I ISuOÜl Scheldetheater Terneuzen.JSr 4^3 al znf /.réd nazomer festival 'rfcjS SS door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Ze ligt soms 'in bed te stuiteren' van de plannen die bij haar opkomen. Chawwa Wijnberg heeft het ambt van stadsdichter in Mid delburg voortvarend opge pakt. „Zodra ik benoemd was, is mijn geest in de zevende ver snelling geschoten. Ik wil van Middelburg een echte poèzie- stad maken." Voorwaarde is dat de stads dichter dit jaar tenminste vier gedichten schrijft voor de ge meente. Wijnberg ziet dit als een minimumeis. Ze wil haar poëzie letterlijk bij de mensen thuisbrengen Dat betekent dat de vier verlangde gedich ten in de Faam/Vlissinger worden gepubliceerd. Daar blijft het niet bij. Onder het motto Poëzie Dichter Bij zoekt Wijnberg samen met an dere dichters het publiek op. „Met een wisselende groep dichters ga ik optreden in ca fés, op pleintjes en verder in el ke gelegenheid die geschikt is of waar ik gevraagd wordt. Dat is gratis, een kopje koffie daargelaten. Dat worden geen zware literaire middagen Het idee is dat ik de bijeenkomst met een aantal gedichten open, ik introduceer de andere dichters en ik sluit weer af met enkele gedichten." Komende zondag treedt de Groep Poëzie Dichter Bij voor het eerst op. In café Bommel presenteren Eef de Jonge, Adrie Slager, Etuschka Benschop en Wijn berg vanaf 15.30 uur hun werk. Voor haar tweede project laat Wijnberg gedichten op door zichtige sheets drukken. Die zijn bedoeld om achter ramen van Middelburgse panden te worden bevestigd. In eerste in stantie gaat het om gedichten die ze zelf heeft geschreven, maar daar wil ze het project niet toe beperken, „Ik wil juist dat van veel verschillende au teurs gedichten in het straat beeld verschijnen. Ik wil ze zorgvuldig uitzoeken. Het mooiste zou zijn als ze iets te maken hebben met de plek waar ze te lezen zijn." Wijn berg wil de gedichten onder meer aanbieden aan winkels. Chawwa Wijnberg wil, samen met de organisatie van het Zee land Nazomer Festival, een route uitzetten waarhij toeristen van de ene naar de andere dichter kunnen slenteren. „Voor ieder van hen is er poëzie op plaatsen waar je normaal gesproken nooit komt.' Ook particulieren moeten zo'n poëzieposter kunnen aan schaffen. Shakespeare Haar meest ambitieuze plan moet op 30 en 31 augustus zijn beslag krijgen. Onder de titel Park en Poëzie wil Wijnberg vijfentwintig dichters uit bin nen- en buitenland in tuinen van Middelburg laten optre den. „Ik wil vier Engelse ac- archieffoto Lex de Meester teurs op het bolwerk scènes u 11 Shakespeare laten spelen. Ik heb al een Duitse acteur bereid gevonden poëzie van Goethe, Heine en Rilke voor te lezen. Verder wil ik vier Duitse dich ters uitnodigen, vier Belgische en twaalf uit Nederland. In de zomer wemelt het in Middel burg van de toeristen. Voor ie der van hen is er poëzie op plaatsen waar je normaal ge sproken nooit komt. Zo kun je de stad op een nieuwe manier aan Middelburgers en met- Middelburgers laten zien. Er zijn hier zoveel prachtige plekjes. We willen een route uitzetten waarbij mensen van de ene naar de andere dichter kunnen slenteren." Met 'we' bedoelt Wijnberg ook het Zeeland Nazomer Festival met wie ze het project voorbe reidt. „Het is nog een plan. Ik ben niet zo ver dat ik kan zeg gen dat het op deze manier doorgaat." Uiteraard wil Wijnberg ook op de Nationale Gedichtendag - donderdag 30 januari - van zich laten horen. De woensdag ervoor wordt een gedicht van haar onthuld op de glazen pui van De DrukkerijDe vormge ving is van de Middelburgse kunstenaar Ramon de Nennie. Als illustratie wordt een re productie gebruikt van een schilderij uit het Rijksmuse um. Het thema van het gedicht en de bijbehorende afbeelding wil Wijnberg nog niet verklap pen. In het kader van de Natio nale Gedichtendag laat de Zeeuwse Bibliotheek dertig duizend exemplaren drukken van 'Middelburg, een rondje om', het eerste gedicht dat Wijnberg als stadsdichter voor Middelburg heeft geschreven. De ansichtkaarten met het ge dicht kunnen op veel plekken in de stad gratis worden mee genomen. Voor de Nationale Gedichtendag heeft Wijnberg verder vijf van haar gedichten op een T-shirt laten drukken. Vanaf 29 januari kunnen men sen bij De Drukkerij en de Zeeuwse Bibliotheek op zo'n T-shirt intekenen. Tijdens de Nationale Gedichtendag treedt Wijnberg ook op, in sa menwerking met dichters van de Groep Poëzie Dichter Bij. Van 10 tot 13 uur is ze in De Drukkerij („Dat wordt leuk. Ik krijg ook de beschikking over de intercom."), 's middags van af 16.30 uur in de Zeeuwse Bi bliotheek. Ter gelegenheid van de gedichtendag leest burge meester Schouwenaar tijdens de raadsvergadering van maandag 27 januari 'Winter aan zee' voor, een gedicht uit Wijnbergs in maart te ver schijnen bundel Echo van de MIDDELBURG - De Zeeuwse Bibliotheek heeft met steun van de Middelburgse Teekenakade- mie een unieke boekband ge kocht op een boek- en prentvei- ling in Friesland. Het bewuste boek werd in 1826 als prijs uit gereikt aan een leerling van de Teekenakademie. De leren band met vergulde rug heeft op de voorkant een groen marokijn titelschildje met de vergulde spreuk 'Vernuft en vlyt'. Aan deze spreuk is af te le zen dat het om een boek gaat dat als prijs werd uitgedeeld op de Middelburgse Teekenakade mie. Bijzonder is, dat de prijs nog in het boek aanwezig is. Aan de binnenkant prijkt de opdracht van de schooldirectie. Zij deed het boek op 6 september 1826 cadeau aan Johannes Jabocus Lievense 'wegens betoonde be kwaamheid in hel teekenen en bevordering tot Primus van de Derde Klasse naar Prent'. Lie vense, bleek uit onderzoek van de bibliotheek, stamde uit een zeer getalenteerde familie. Er is nog werk van hem in particulier bezit. Het werk van de leerlingen van de Teekenakademie werd jaar lijks beoordeeld. Aan het einde van het schooljaar werden ere prijzen uitgereikt. Naast pen ningen werden ingebonden boe ken met goudstempeling cadeau gedaan. Het boek dat de Zeeuwse Bi bliotheek heeft aangekocht, is een tweede druk van het boek van Gerard de Lairesse met als titel 'GrondleggingeterTeeken- konst, zynde een korte en zekere weg om door middel van de Geometrie of Meetkunde de Teekenkonst volkomen te leeren' Het boekje is bij de drukkers R en G. Wetstein in 1713 in Amsterdam uitgegeven. Sinds 1867 worden geen lessen meer gegeven aan de Teeken akademie. Naar aanleiding van haar225-jarigbestaan wordtin de loop van dit jaar een tentoon stelling ingericht. In de collectie van de Zeeuwse Bibliotheek zijn meer prijsban den te vinden. Vergelijking met andere banden is mogelijk, want naast informatie over de Teekenakademie, geeft het in Middelburg gebonden boek eveneens informatie over de binder, de manier van binden en het gebruik van de vergulde ver sieringen. MIDDELBURG - Ook in de Stadsschouwburg in Middelburg kan zondag van poëzie worden geno ten. Daar staat de Open Dichtshow gepland, een voorstelling vol cabaret, muziek, vrolijke verzen en lichte gedichten. Presentatoren zijn de Zeeuwen Frank van Pame- len (links) en Jan J Pieterse (rechts), de muziek is van Limburger Gé Reinders. Onderdeel van dec bareteske rijmmiddag is een open podiumwai" iedereen zijn of haar gedicht kan laten horend tevoren geschreven of ter plekke tijdens depa^ De beste regionale gastdichter wordt beloond-1 Open Dichtshow begint om 15.00 uur. foto Lex van R door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - For the Al liance uit Burgh-Haamstede en Backlash uit Vlissingen zijn de meest genomineerde popgroepen voor De Zeeuwse Popprijzen. Beide bands zijn voor de uitreiking, die zater dag plaatsvindt in het Arse naaltheater in Vlissingen, drie keer genomineerd. In decem ber werd een deel van de no minaties door de Stichting Popmuziek Zeeland (SPA) onthuld, inmiddels zijn de kandidaten in alle categorie- en bekend. Backlash is genomineerd als beste live-band, voor de beste website en voor de beste cd. For the Alliance maakt kans in de categorieën beste live band, beste artwork cd en bes te cd. Er zijn popprijzen te verdienen in de categorieën beste live-band, beste art work cd, beste cd, beste web site en beste popfestival. Alle genomineerde groepen in de categorie beste live-band tre den zaterdag op. Het publiek bepaalt wie wint. Het gaat om Backlash, No Co de, Badly Preserved en For the Alliance. Voor beste artwork cd zijn genomineerd; 111 Pro- ductionz, Badly Preserved, For the Alliance, Koel Bewa ren en Anchor. Beste website: Backlash, Francis Levoy The Blowrags, Anchor, Mamilla Paradise en DJ Hidden. BeS- cd: Backlash, Francis Levoyi The Blowrags. Ill Produc- t i onzFor t h e A11 i ance en Eo lation. Beste festival: AnywJ- ve in Zierikzee, KlomppoP- Ovezande. Mosselrock - Yerseke, Weitjerock in Bier vliet en Rock around t~ bridge in Sas van Gent. Vefl» wordt nog een prijs uitgeraB aan een individu of organi*>' tie die een bijzondere verdien ste heeft geleverd aan Zeeuwse popmuziek. Behalve de genominea® bands in de categorie bestei-- ve-band treden op: F1"3110" Levoy The Blowrags. Productionz en Danny ver» Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42