Hbo'ers moeten artsen ontlasten YA IK WIL! PZC Ministerie verzuimt oppakken Irakees te regelen met Noren Arbeidsmigratie van buiten EU is binnen vier jaar verdubbeld H -w. Beveiligingsbranche aast op politietaken grotere rol voor assistenten en verpleegkundigen Nederlander minig met oldaanheid tanbod van donororganen neemt toe Schoonmaker onderbreekt staking voor gebed Rookverbod zou tot meer agressie in de trein leiden Eigenlijk te goed voor de OPRUIMING... \=\ena\Aadly Dienstverlening chauffeur geëist Record deelname Citotoets Haagse held wil bij brandweer Cabaretier vervangt de dominee Rugpijn velt prinses Margriet woensdag 15 januari 2003 Hinnzeredactie binnenland OETERMEER - Een andere Reling van taken en be llieden van werknemers in [gezondheidszorg moet artsen (lasten. Zo is een 24-uurs te- (oonlijn nodig voor medische jajen Doktersassistenten Jten de bevoegdheid krijgen leinc medische handelingen te Iftf HAAG - De helft van de Nederlanders is niet trots op het jgfnland. Vooral mensen uit de ©ogste en de laagste sociale lassen hebben grote proble- wmet Nederland, ugeropgeleiden vinden Ne- slanders racistisch, intole- mt en egoïstisch. Lageropge- iden ergeren zich aan de ditiek, de criminaliteit en de litenlanders. De helft die wel rots is op Nederland komt gro- üdeels uit de middenklasse. )eze groep roemt bovenal de ri-heid en de sociale voorzie- cgen it een representatief onder zonder 1008 inwoners door search International blijkt at één op de vijf Nederlanders indt dat de regeringspartijen r de afgelopen maanden een cunmeltje van maakten. „Hoe igerde sociale klasse, hoe gro- s le ontevredenheid over de ojtiek". zegt onderzoekster cqueline Jonkers, fijfiien procent van de onder- raagden zegt grote moeite te ebben met onveiligheid, vaak icombinatie met ergernis over •lagestraffen voor daders. Eén pdetien vindt dat het alloch- onenbeleid te wensen over laat, lat er te veel buitenlanders zijn idat men zich buitenlander in pen land voelt. i;de Nederlanders die vinden üze in een puik land wonen, itten veel jongeren tussen 16 en Ijaar, en 55-plussersGPD LEIDEN - In 2002 is het aanbod Lu donororganen van overle denen met 8 procent gestegen Inopzichte van een jaar eerder. Bet aantal orgaantransplanta- fc is daardoor toegenomen, zo Leeft de Nederlandse Trans plantatie Stichting gemeld, ■di bestaat er nog steeds een poot tekort aan donororganen. fn2002 waren er 202 donoren bij ptenaoverlijden een of meer or- janen zijn uitgenomen. In 2001 iarendat er 187Het aantal be- tóikbare organen steeg van PO in 2001 naar 570 in 2002 Ba', aantal weefseldonoren Itegmet 4 procent, van 1745 in IM1 naar 1823 in 2002. [lok hebben meer mensen bij le un een nier afgestaan voor do- tóe. aldus de NTS. Dit aantal Owgvan 166 naar 196. 'Artsen en verpleegkundigen raadplegen het donorregister pker dan voorheen. In 2002 fcrd het register, waarin men- K kunnen laten opnemen na ®n overlijden donor te willen J?. 7888 maal geraadpleeg- IA.VP verrichten en patiënten moeten zonder verwijsbriefje naar een fysiotherapeut kunnen. Dat adviseert de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg, RVZ, aan staatssecretaris Ross van Volksgezondheid. De plannen staan in een rapport dat gisteren aan Ross is aangeboden. Assistenten of verpleegkundi gen kunnen vaak voorkomende en minder gecompliceerde pro blemen goed zelfstandig oplos sen, aldus de raad. Er hoeft niet altijd een dokter aan te pas te komen.. De raad bepleit een nieuwe opleiding voor ver pleegkundigen. Ze kunnen wor den geschoold tot 'hbo-arts', en dan eenvoudige verrichtingen uitvoeren. Instemming Ross is enthousiast over het plan Volgens haar helpt het om het tekort aan artsen te verklei nen. Bovendien krijgen ver pleegkundigen meer kans om carrière te maken. De nieuwe opleiding kan volgens haar spoedig beginnen. Ze praat er binnenkort over met staatsse cretaris Nijs van Onderwijs. Ross verwacht dat binnen vier jaar al 5000 'hbo-artsen' kun nen zijn klaargestoomd Vol gens haar staan universiteiten te trappelen om de opleiding te verzorgen. De herverdling van taken in de gezondheidszorg is trouwens al jaren aan de gang Wie een lees bril nodig heeft gaat niet meer naar de oogarts, maar naar een opticien. Op een aantal plaatsen houden verpleegkundigen spreekuur voor mensen met dia betes of astma. Sinds kort wor den ook niet-artsen opgeleid om, onder supervisie van een chirurg, kleine operaties uit te voeren Voorzitter B. Vos van de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV) reageert gematigd opti mistisch. Hij maakt zich wel zorgen over plannen om mensen zonder verwijzing van de huis arts direct naar een fysiothera peut te laten gaan „Stel dat ie mand klaagt over pijn in zijn been Dat kan duiden op trom bose, een tumor, of suikerziekte, maar die fysiotherapeut zal niet op dergelijke zaken letten Hij heeft voor die ziekten immers geen opleiding gehad." Begin Volgens Vos moet bij alle behan delingen dus de huisarts aan het begin van de keten van de hulp verlening blijven staan. „Hij herkent de signalen, kent de achtergrond van de patiënt en kan klachten het beste duiden." Volgens Vos zag de RVZ een be langrijke maatregel over het hoofd: „Het weghalen van ad ministratieve taken. De huis arts is daar 20 procent van zijn tijd aan kwijt. Huur daarvoor een relatief goedkope assistent in." Volgens Vos moet het minis terie van Volksgezondheid daar geld voor beschikbaar stellen. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst (KNMG) rea geert positief. Een woordvoer der verwacht dat artsen zich door de maatregelen meer kun nen concentreren op hun kern taken. ANP HAARLEM - Een schoonmaker bidt in Haarlem tot Allah, geknield op een T-shirt van de vakbond. FNV Bondgenoten voerde gisteren actie, nadat de organisatie van schoon maakbedrijven een ultimatum van de bond liet verstrijken. De werkgevers zijn niet bereid tot nieuwe onderhandelingen over de CAO. De stakers in Haarlem waren vooal af komstig van bedrijven op Schiphol. foto Juan Vrijdag/ANP DEN HAAG - De agressie in de trein neemt toe door het volledi ge rookverbod dat daar vanaf 1 januari 2004 geldt. Andries van de Berg, bestuurder van FNV bondgenoten, zegt zich 'grote zorgen' te maken. Inspecteurs van de Keurings dienst van Waren moeten zor gen voor de naleving van het rookverbod. Maar volgens Van de Berg zal een aantal passa giers verwachten dat conduc teurs optreden als passagiers toch een sigaret opsteken. Een woordvoerder van de NS zegt dat bij de voorbereiding op het rookverbod wordt nagegaan hoe conducteurs daar het beste mee om kunnen gaan. GPD A*cht,pie. t£DKE z\ r p/vwz- zo nLL&Bfj, ku/w f(< MrtflK's' CJEZeUlG ZITTEM. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het ministerie van Justitie heeft geen afspra ken gemaakt met Noorwegen over het aanhouden van de Ira kees Muilab Krekar, die ver dacht wordt van banden met Al Qaeda. Justitie ging er 'door een mis verstand' vanuit, dat Krekar bij aankomst in Noorwegen zou worden opgepakt. Afspraken daarover waren er echter niet, zo liet het ministerie gisteren weten. Krekar werd maandag avond op het vliegtuig gezet naar de Noorse hoofdstad Oslo Daar lieten de autoriteiten hem ongemoeid. Een woordvoerder van minister Donner benadrukt dat Krekar hoe dan ook uitgewezen zou zijn naar Noorwegen. De Irakees heeft daar een vluchtelingen status. Jordanië, dat Krekar zocht voor drugshandel vroeg om diens uitlevering. Het land kwam daarvoor niet in aanmer king. Nederland had vragen bij het uitleveringsverzoek van Jordanië, maar kreeg daar geen antwoord op. Justitie laat weten 'te betreuren dat de suggestie is gewekt' dat Krekar direct na aankomst in Oslo aangehouden zou worden. 'Miscommunicatie' tussen de Noorse en Nederlandse autori teiten zou de oorzaak zijn. Reacties Tweede-Kamerlid Eurhngs (CDA) wil weten waarom Oslo Krekar ongemoeid liet. De be slissing van Donner om Krekar uit te leveren, kan op zijn in stemming rekenen. Waarschijn lijk was Krekar volgende week donderdag in Nederland vrijge komen, zo benadrukt Eurlings. De LPF reageert 'verbijsterd'. De partij stelt dat Krekar een gewezen terrorist is Hij leidt de islamitische organisatie Solda ten van de Islam. Die onder houdt volgens de Verenigde Sta ten nauwe banden met het terreurnetwerk Al Qaeda van Osama bin Laden. Ook onder houdt Krekar vermoedelijk nauwe banden met de Iraakse leider Saddam Hoessein. De Nederlandse Justitie hield Krekar vorig jaar september op Schiphol aan toen hij op door reis was. Uitzetting Oslo bestudeert de mogelijkhe den om zijn vluchtelingenstatus en zijn verblijfsvergunning in te trekken en hem uit te zetten, zo meldde gisteren het Noorse persbureau NTB. Volgens de krant Aftenposten dreigt Krekar zijn reisdocumenten te verliezen, omdat hij zich vol gens de overheid onder valse voorwendselen in Noorwegen zou ophouden. Ook verliest hij mogelijk zijn vluchtelingensta tus, omdat hij zijn geboorte grond in Noord-Irak bezocht en riskeert hij uitzetting omdat hij van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het aantal mensen van buiten de Europese Unie dat naar Nederland komt voor werk is in vier jaar tijd ver dubbeld. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) ver strekte vorig jaar 34.092 werk vergunningen aan migranten. In 1998 waren dat er nog 15.181. „Het belangrijkste argument voor werkgevers om personeel buiten de EU te halen was de af gelopen jaren de krapte op de arbeidsmarkt", zei gisteren een woordvoerder van het CWI. Be drijven moeten steeds vaker specialistische kennis in het buitenland zoeken. „In techni sche beroepen, de ICT-sectoren chemie is sprake van ken- mskrapte in Nederland", aldus de zegsman. Het aantal werkvergunningen voor mensen van buiten de EU is volgens het CWI ook flink geste gen. doordat asielzoekers sinds april 2001 twaalf weken per jaar mogen werken. „Vorig jaar was deze groep goed voor 6000 werkvergunningen", stelde de woordvoerder. Ook werken veel buitenlandse musici en artiesten tijdelijk in Nederland. Volgens het CWI vormen de sociaal-culturele in stituten als orkesten, theaters en het onderwijs de derde groot ste sector die werkvergunnin gen aanvragen voor migranten Landbouw Koploper in het aantrekken van arbeidsmigranten is de land- en tuinbouw. Het gaat dan vooral om Polen. De zakelijke dienst verlening komt op de tweede plaats. Na Polen zijn Amerika Advertentie L. Noordstraat 46, 4331 CE Middelburg - tel. 0118-681112. Di-vrij 9 -17, za 10-16 en AMSTERDAM - De 35-jarige vrachtwagenchauffeur uit Pur- merend die in augustus 2001 de dochter van schrijfster Anna Enquist overreed, is aanmerkelijk onvoorzichtig geweest Dat zei de officier van justitie. P Velleman, gisteren voor de rechtbank. „Hij is in staat geweest om, ook zonder dodehoek spiegel, het slachtoffer te zien. Het ongeluk gebeurde in AmsterdamDe dood van de 27-jari- ge vrouw zorgde voor veel onrust in de hoofdstad en deed de discussie naar het verplichtstellen van dodehoekspiegels op laaien. Sinds 1 januari van dit jaar is deze spiegel verplicht voor alle vrachtwagens. De officier eiste 140 uur dienstverlening en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar waarvan zes maanden voor waardelijk. De rechtbank doet uitspraak op 28 januari. ANP ARNHEM - Een recordaantal scholieren in het basisonder wijs neemt volgende maand deel aan de jaarlijkse Citotoets. Ongeveer 169.000 leerlingen zetten zich van 4 tot en met 6 fe bruari aan de zogeheten eindtoets basisonderwijs Dat zijn er 9000 meer dan vorig jaar De uitslag bepaalt samen met het advies van de basisschool naar welk vervolgonderwijs een leerling gaat. Nieuw dit jaar is volgens de Citogroep een inhaaltoets voor leerlingen die een of meer dagen verstek moeten laten gaan. Zij kunnen vanaf half februari op internet terecht om de in haaltoets te maken. ANP DEN HAAG - De 26-jarige Akif Cakin die vorige week twee kleine kinderen uit een brandend huis redde, gaat solliciteren bij de brandweer. Hij doet dat op aanraden van de Haagse brandweercommandant Rob Brons. „Het lijkt me leuk werk", zei de in Turkije geboren en in Ne derland getogen tuinbouwmedewerker maandagmiddag tij dens zijn huldiging. Volgens Brons zouden de kinderen zéker om het leven zijn gekomen, als Akif niet had ingegrepen. Akif had bij zijn levensreddende tocht door de vlammen veel baat bij zijn leren jack Als hij nylonkleding had gedragen, zou die waarschijnlijk vlam hebben gevat. Het jack is wel be schadigd. Een bewonderaar had daarvoor een oplossing. Ca kin mag op diens kosten voor 2500 euro kleding kopen GPD MARUM - Geen dominee op de kansel, maar een cabaretier. Dat is wat de gereformeerde kerk in het Groningse dorp Marum het komend weekeinde gaat doen om meer jongeren voor de kerkdienst te porren. De Friese cabaretier Ruud Walinga staat dan met zijn pro gramma "Op zoek naar mezelf' in de kerk. „Ik vraag me in mijn show dezelfde dingen af als een dominee op de kansel", stelt Walinga. „Alleen breng ik het op een iets andere manier. Ik vind dat je in een kerk ook wel eens mag lachen." ANP APELDOORN - Prinses Margriet kampt met rugklachten. Daardoor kon ze gistermiddag niet aanwezig zijn bij de nieuwjaarsontvangst van koningin Beatrix op Paleis Noord einde in Den Haag. De prinses moet voorlopig rust houden en daarom ook de ope ning vandaag in De Haag van een school annuleren Prinses Manlène, haar schoondochter, vervangt haar daarbij. ANP als gevaar voor de veiligheid geldt. Daar bovenop komt het uitleve ringsverzoek dat de Jordaanse regering al enige tijd geleden aan Olso zond. Het ministerie van Justitie heeft daarop nog geen actie ondernomen, omdat Krekar zich niet in Noorwegen bevond. Het verzoek is nu echter voor verdere behandeling door gezonden naar de Noorse lands advocaat. ANP en Rusland de meest voorko mende landen van herkomst van arbeidsmigranten Polen valt volgende jaar weg uit de registratie omdat dat land dan toetreedt tot de EU. Jaar lijks verstrekt het CWI aan zes tot achtduizend Polen een werkvergunning. „Dat komt dus straks neer op een vermin dering van circa 20 procent." Een werkvergunning voor een buitenlander geldt in principe voor maximaal drie jaar. Maar volgens het CWI werkte 60 pro cent van de arbeidsmigranten vorig jaar minder dan een half jaar. Het CWI toetst bij aanvragen voor werkvergunningen van ar beidsmigranten vooral of een werkgever genoeg heeft gedaan om een Nederlander of EU-in- woner te werven voor de vaca ture. ANP door Mare Brink DEN HAAG - Particuliere be veiligingsbedrijven willen een groot aantal taken van de politie overnemen. Het gaat onder meer om het opnemen van blik schade bij aanrijdingen, 'door- zwaaien' van verkeer om files te voorkomen en het opnemen van aangiften. Zonder deze taken komen agenten meer toe aan het 'zwaardere' werk. Dat schrijft de Vereniging van Particuliere Beveiligingsorga nisaties (VPB) in een open brief aan de lijsttrekkers van de poli tieke partijen. De politie ziet niets in de plannen. Volgens VPB-voorzitter Van Hassel kunnen particuliere be drijven ook 'kleine ergernissen' aanpakken, zoals zwartrijden, wildplassen, vervuiling op straat en overlast door hangjon geren Hij benadrukt dat de sec tor al voor uitvoerende politie taken wordt ingezet Dat geldt bijvoorbeeld voor arrestanten zorg, surveillance in het open baar vervoer en toezicht op par keren. Dat gebeurt volgens hem tot tevredenheid van de op drachtgevers. Van Hassel benadrukt dat eerst 'de stofkam moet door de verou derde regels en beleidsrichtlij- nen'. Daarna kunnen bestaande activiteiten beter worden uitge voerd. ,3ij het beveiligen van sommige bedrijventerreinen mogen wc rechtstreeks op het telefoonnet van de politie Dat komt de snelheid ten goede. Jammer genoeg zijn dat uitzon deringen." Geld De Raad van Hoofdcommissa rissen ziet niets in het plan. Woordvoerder Den Bakker: „Het is sympathiek dat de be veiligingsbranche meedenkt. Maar deze taken horen bij de politie thuis. Bovendien zal de branche het niet gratis doen. Dus het blijft geld kosten, of je nu een beveiliger betaalt of een agent." Voorzitter Vogel van de politie- vakbond ACP, bekritiseert het voorstel eveneens „Politiewerk moet je niet uitbesteden aan commerciële bedrijven Zij heb ben er belang bij om de proble men te laten bestaan, anders worden ze brodeloos. Beveili gers kunnen als gastheer wer ken op een politiebureau. GPD (Advertentie) Toyota Yaris. Vanaf 11.390,-/€ 245,- per maand. Kilometervreters gaan voor de 1 4 D-4D Common Rail turbodieselmotor. Of kies uit 3 verschillende WT-i benzinemotoren Nog enkele actiemodellen. Grijp nu uw kans, want op op! jÊÊrrrzÊk. cTWRvSWCn <XK ITW ad k rtrtxut -mn 4.217100 km (21.1 km l) tot 4.91/100 km (14.5 km/U, CO) 111 1M gr/km. Wpgmijrn «oabttioudcn. <S£> TOYOTA ri vertrouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3