Lot VVV in handen participanten Ineens had ik die zeurende pijn in mijn handen www.pzc.nl/reizen PZC Oorkonde voor redder van kleuter Waar het spelen stopt komen wij in actie Voortbestaan hangt nu af van goedgeefsheid deelnemers Voorzitter horeca Boete wegens dronken rijden in Goes Boswachter let op honden en mountainbikers Deze maand beslissing over behoud OU Hé verplegende Zin in een werk vakantie? artrose maakte Jolien Kleefkens, klokkenrestaurateur, werkloos Save the Children Het recht om kind te zijn Meer informatie? de Zonnebloem' "Ik collecteer voor de Hersenstichting Nederland en hetNFGV door René van Stee OOSTBURG - Echte helden bestaan nog. In de burgerzaal van het gemeentehuis in Oostburg kreeg Pascal Noncle uit Knokke gistermiddag van burgemeester E. Brom- met een oorkonde en bronzen penning voor betoonde moed. Op I juni vorig jaar redde hij ter hoogte van het haventje van Cadzand zijn 4-jarige landgenoot je Pieter Leysen van de verdrinkingsdood. „Voor mij spreekt het vanzelf dat je achter zo'n weerloos ventje springt", aldus een nuchtere Noncle. Pieter heeft geen nadeli ge gevolgen ondervonden van zijn hache lijke avontuur. Hij leek er ook niet van on der de indruk. „Dat klopt", bevestigde zijn moeder Sofie. „Hij ziet nog steeds geen gevaar. Daarom gaat hij nu alleen nog het water in als hij zijn zwemvestje aanheeft." foto Charles Strijd woensdag 15 januari 2003 door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het al dan niet voortbestaan van de VVV Schouwen-Duiveland ligt nu in handen van participanten. On derschrijven zij de uitgangs punten van het bestuur, en wil len zij ook betalen, dan kan er gewerkt gaan worden. In ieder geval het komend jaar. Daarna zullen de nu voorgestelde maat regelen wellicht worden aange past. Dat werd duidelijk tijdens de gisteravond in Zierikzee gehou den participantenvergadering, waar het beleid voor de komen de drie jaar werd geschetst. On der meer het contributiestelsel gaat volledig op de schop. Wer den tot dusverre bedragen ge vraagd van 75,130 of 350 euro - afhankelijk van de diensten die de participant van de VW ver langde -, nu wordt rekening ge houden met soort bedrijf, lig ging en de wensen van het lid. Dat levert toeslagen op bovenop de basiscontributie van 100 eu ro, waarbij het maximaal te be talen bedrag op 4000 euro is ge steld. Als groot bedrijf betalen wij dan alsnog veel te veel, meende een vertegenwoordiger van cam ping Wilhelminahoeve uit Re- nesse. „Als eigenaar van een klein bedrijf wil ik ook een pla fond aan het door mij te betalen bedrag gesteld hebben", luidde het tegengeluid van een andere inspreker. De belangen zijn, zo bleek weer even, vaak tegen strijdig. Zaak is echter, bena drukten de VW-bestuursleden, de 'doorstart' van de stichting VW Schouwen-Duiveland dit jaar mogelijk te maken Alle kritiek en suggesties die tijdens dit jaar klinken worden meege nomen in een latere evaluatie. Het is niet ondenkbaar dat aan de nu gelanceerde plannen uit eindelijk iets zal worden aange past. Centen De VW heeft om voort te kun nen bestaan stomweg centen nodig. De gemeente Schouwen- Duiveland heeft steun in het eerste kwartaal toegezegd, maar verwacht wel dat er spra ke van draagvlak onder de leden is. En al is nog niet duidelijk met welke bank de VW in zee gaat, het bestuur weet zeker dat er van die kant medewerking ver leend zal worden. „Al komen we, als de bank dat vraagt, mis schien nog bij u terug om een eenmalige gift of renteloze le ning aan u te vragen. Maar al leen als dat nodig is", schetste interimvoorzitter A. Ruyten- berg. Wat participanten betreft wordt gehoopt op een totaalsom van minstens 100 000 euro. Met 60.000 euro, het bedrag dat par ticipanten vorig jaar opbrach ten, kan een minimale organisa tie draaien Nog eens 40.000 erbij geeft de speli ng die nodig is om de organisatie verder uit te bouwen. „Laten we een wed strijdje houden wie de meeste participanten inbrengt", opper de één van de aanwezigen. Het merendeel van hen leek, na handopsteking, de plannen vooralsnog te ondersteunen Hen is nadrukkelijk gevraagd de binnenkort op de deurmat vallende acceptgiro snel te be talen en niet te wachten tot het moment dat de noodlijdende VW zich heeft bewezen. „We hebben uw geld hardstikke hard nodig", aldus bestuurslid M. Ruytenberg. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter veroor deelde gisteren een 27-jarigc in woner van die stad tot 600 euro boete. De man werd 14 februari vorig jaar in Goes voor het rijden on der invloed aangehouden. Uit de blaastest volgde een score van 410 microgram, bijna twee keer zoveel als toegestaan. Ver der bleek hij niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. door Steffan ter Maat GOES - De plaatselijke horeca gelegenheden in Goes zijn vol gens Dick van der Velde, voor zitter van de Goese afdeling Koninklijke Horeca Nederland, niet onveilig. De voorzitter overweegt hier met de Goese jeugd over te gaan praten omdat leerlingen van het Goese Ly ceum sommige gelegenheden door de drukte onveilig vinden. „In Goes zijn het met name een paar discotheken waar het wel eens echt druk is. Ik weet van deze discotheken dat er goede nooduitgangen zijn en dat daar niets aan mankeert Het zou misschien goed zijn om hierover uitleg te geven aan de jongeren", vindt Van der Velde. De Goese brandweer contro leert regelmatig in de uitgaans gelegenheden. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de brandweer bij de laat ste, onaangekondigde, contro les op zaterdag 21 december van elf tot vier uur 's nachts geen overtredingen geconstateerd. ZIERIKZEE - De boswachters van Staatsbosbeheer en Na tuurmonumenten op Schou wen-Duiveland gaan meer letten op overtredingen in de natuur. In de praktijk blijkt dat mensen zich weinig aantrekken van borden en regels niet naleven. Vooral loslopende honden en mountainbikers zorgen voor overlast en schade De bos wachters zijn bevoegd om de mensen die zich niet aan de spel regels houden, te bekeuren. Voor loslopende honden en mountainbikers zijn op Schou wen-Duiveland speciale gebie den aangewezen. In de bos- wachterij Westenschouwen is een route voor mountainbikers uitgestippeld. Er waren nergens te veelbq kers binnen en de veiligheid nergens in het geding. De leerlingen spraken owr veiligheid met een aantal] tenleden van GroenLinks,{ en WD die een bezoek brad aan het lyceum. Groenlj stuurde een brief naareomi saris van de koningin W Gelder waarin aandacht* gevraagd voor de zorgen va scholieren. VLISSINGEN - De Vliss^ wethouder C. de Keijzeri wacht nog deze maand eeni sluit over het behoud vas Open Universiteit (OU) i Vlissingen. Dat zei hij giste in de commissievergadering menleving van de gems Vlissingen. De Keijzer voq| daaraan toe dat het bestuurq de OU de sluiting van het\i singse centrum in herove* ging neemt. De Keijzer. gedeputed L. Coppoolse (educatie) j voorzitter J Mandos van ij college van bestuur van deS geschool Zeeland hebben dens een gesprek met het i stuur van de OU op het bela van het studiecentrum vee] Zeeuwse samenleving gewea „Het bestuur was gevoeligt*j onze argumenten", zei hij 3 OU-bestuur had eerder aan kondigd al voor de jaarna ling een definitief besluit oi de toekomst van de Zeeirei vestiging te nemen. Hetgespj met de Zeeuwse afvaardiging aanleiding voor uitstel vana besluit. De OU wil om bezuinigingn denen een aantal regionale» tra sluiten, waaronder die) Zeeland. „We hebben hierta zo'n 500, 600 deelnemers! zouden bij opheffing voorn tenschappelijk onderwijs ai gewezen zijn op Breda. ..Dies greep is een verarming." 1 Het opgeven van een hobby of verlies van een baan of bedrijf is voor veel reumapatiënten erg pijnlijk. Klokken restaurateur Jolien Kleefkens (49) weet er helaas alles van. "Ik kreeg van de een op andere dag artrose, een jaar later was ik werkloos. Ik moest mijn leven compleet opnieuw inrichten, een nieuw doel voor iedere dag vinden. Ik ben degene die het uurwerk van de toren van Nijkerk repareer de. Nu kan ik niet eens een ritsluiting inzetten." "Mijn handen waren mijn instrumenten" Oude klokken restaureren, dat was het voor Jolien Kleefkens. "Ik wilde altijd van een stukje nietszeggend materiaal iets moois maken. Ik hield van an tiek. Mijn handen waren de in strumenten waarmee ik een op het eerste gezicht oude klok weer tot leven bracht." Toen zij trouwde en kinderen kreeg stopte Jolien met het werk. Later pakte ze haar vak weer op. De kinderen waren het huis uit en Jolien kon weer voldoende aandacht aan haar "werk en hobby" besteden. Ze vond werk bij een antiekres taurateur. "Daar kreeg ik de mooiste en kostbaarste klok ken in handen. Ook de ge meente Nijkerk kende mijn naam en vroeg mij die klok van de toren van Nijkerk te repare ren. Wat een uitdaging! Vijf jaar heb ik gewerkt om er weer een juweeltje van te maken." Alles ging goed. Tot Jolien een zeurende pijn in haar handen opmerkte. "Ik ging naar de dokter, omdat het met mijn werk belangrijk is dat je ge concentreerd bent en geen af leidende pijn voelt. In eerste instantie dacht ik aan een psy chische oorzaak. Maar ik her kende wel de symptomen van een aantal vrienden die ook reuma hebben." De constate ring van de arts was vernieti gend voor haar beroep. Jolien Kleefkens leed aan een van de vele vormen van reuma: artrose. Artrose maakt veel kapot Van alle reumatische aandoe ningen komt artrose het meest voor. In Nederland zijn er maar liefst 650.000 mensen die lij den aan artrose. Zowel mannen als vrouwen, in elke leeftijd maar vooral boven de 45 jaar. Nog altijd is er niet veel be kend over oorzaak en ontwik keling van artrose. Artrose komt wel het meest voor aan knie en heup. Eerst wordt het gewrichtskraakbeen aangetast, later de aangrenzende botlaag en de andere weke delen. Daardoor wordt het steeds pijn lijker de gewrichten te bewe gen. Het enige wat helpt is ver mindering van belasting van het gewricht. Voor Jolien Kleef kens betekende het, dat zij haar beroep moest opgeven. "Kracht zetten ging niet meer. Velen denken dat klokken ma ken zeer verfijnd werk is. Maar je moet wel degelijk sterk zijn om bijvoorbeeld gaten te bo ren." Het leven van de klok kenrestaurateur veranderde compleet. "Ik moest opletten hoe ik dingen vastpakte. Een fles of pot openmaken was er niet meer bij. Alles moest ik opnieuw leren. Heel onwerke lijk! Ik moest dingen uitstellen en hulp vragen. Dat is een van de moeilijkste dingen om te leren." Artrose wordt nu intensief onderzocht Dankzij het Reumafonds dat vijf miljoen gulden beschik baar stelde, kon een artrose- onderzoek van start gaan. Het onderzoek is voor Nederland ongekend groot en intensief en duurt tien jaren. Via speci fieke selectie doen 1000 pa tiënten mee. Zij en de ontwik keling van hun klachten wor den tien jaar lang bestudeerd. "Dit onderzoek kan meer in zicht zal geven in wat mensen met een beginnende artrose kunnen doen of juist moeten laten," zegt prof.dr. Hans Bijls- ma, hoofd afdeling Reumatolo gie en Klinische Immunologie bij het Utrechts Medisch Cen trum (UMC). Helaas komt dit artroseonder- zoek voor Jolien Kleefkens te laat. Bij haar zet de artrose door. Het blijft niet langer beperkt tot de handen, maar openbaart zich ook in andere gewrichten. Ondanks dat pro beert Jolien wel vol goede moed te blijven. "Ik heb nog vele interesses. Ik zit nu op een cursus kunstgeschiedenis en een literatuurkring." Zij is voor anderen een voorbeeld, een van die patiënten met zo'n opvallend moedige mentali teit. Het Reumafonds steunt hen met vele initiatieven. Steun het Reumafonds Het Reumafonds financiert zo'n 70% van het wetenschap pelijk onderzoek in Nederland. Andere activiteiten zijn: voor lichting, aangepaste vakan ties, individuele hulp en finan cieel steunen van de meer dan honderd patiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, V^- Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 (€0,10 pm) www.reumafonds.nl Overal waar de rechten van het kind in het gedrang komen, komt Save the Children in actie. Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst. Word nu donateur voor 10,- per maand. Giro 809, Save the Children Den Haag. Voor meer informatie: 070 - 338 44 48 of www.savethechildren.nl Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicapten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl NATIONALE V E R E NICINC Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 10985- E-mail info@zonnebloem.nl Internet www.zonneWoeal Loop ook warm voor de Nationale Collecte Hersenziekten Psychische Ziekten! Bel ons en meld u aan als collectant of organisator, leder uurtje helpt! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003. Meer informatie: www.nfgv.nl en www.hersenstichting.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36