Profielziekenhuis op eiland nodig PZC PZC Beheerdersechtpaar dorpshuis stopt De noodklok wordt slecht verstaan GroenLinks voert actie voor halvering fietsvoetveertarief 13 Kritiek op minister De Geus valt verkeerd bij CDA 'er Buijs Goese doseerinstallatie wekenlang buiten gebruik Geen prijs voor verkeerssysteem Lions goede boekverkopers Senioren-bios Duinoord succes Stembureau in bibliotheek Oranjevereniging op internet Man botst tegen geparkeerde auto Schaftkeet in de berm agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) H torHarmen van der Werf woensdag 15 januari 2003 .fcüUKZEE - De oprichting n een profielziekenhuis in frikzee. met onder meer een (deling voor spoedeisende lip. is geen luchtfietserij. pA-Kamerlid S. Buijs verzet ach met hand en tand tegen dat v jdee. „En", stelt hij, „er moeten ook extra financiële middelen or komen." ijs reageert op de onrust die is i^Xtstaan na het bezoek van zi3n g tijgenoot en demissionair a inister van Volksgezondheid s 'n Geus Hij maakte vorige rK|c m Brouwershaven bekend dat er geen geld komt voor een jan uit de regio voor onder ld neer een centrale huisartsen- ost jn Zierikzee en een extra öbulancepost op Schouwen- uiveland. De Geus wil een pro- Ziekenhuis op het voormal i- eiiand Dat is volgens hem de 5te garantie voor een bereik- haregezondheidszorg. legemeente Schouwen-Duive- ind en de directie van de Oos- ■rschelde-ziekenhuizen in waaronder Zierikzee valt, rolden over De Geus heen. WD- Kamerlid J Geluk deed dat nog eens dunnetjes over. Hij verweet de minister de bevolking van Schouwen-Duiveland een luchtkasteel voor te spiegelen met zijn voornemen om op korte termijn een profielziekenhuis te willen realiseren. Al die kritiek is verkeerd geval len bij CDA'er Buijs. „Niet De Geus heeft verzonnen dat er in Zierikzee een profielziekenhuis moet komen Dat heeft een on afhankelijk adviesorgaan, het College Bouw Ziekenhuisvoor zieningen, aangegeven in een landelijk onderzoek naar de noodzakelijke spreiding van ziekenhuisvoorzieningen. Ook de partij van Geluk, de WD, heeft zich daarachter ge schaard." De bereikbaarheid van de gezondheidszorg heeft het College Bouw als uitgangs punt genomen en dat doet Buijs ook. „De landelijke politiek moet zoveel mogelijk aan de re gio overlaten", merkt hij op, „maar mag wel eisen stellen, zo als een goede bereikbaarheid. In een gebied als Schouwen-Dui veland waar 's zomers meer dan honderdduizend mensen ver blijven, is om die reden een pro- fielziekenhuis nodig." Buijs onderkent dat het niet ge makkelijk zal zijn om zo'n zie kenhuis op korte termijn te rea liseren. „Maar als iedereen daar de schouders onderzet, moet het lukken." Dat er geen specialis ten te vinden zouden zijn voor zo'n kleine instelling, is volgens Buijs geen argument. „De zorg voor de patiënt moet centraal staan. Bovendien, waarom was het nog niet zo lang geleden wel mogelijk een ziekenhuis in Zie rikzee draaiende te houden?" Het CDA-Kamerlid is bereid met alle regionale partijen om de tafel te gaan zitten, waartoe gedeputeerde G. de Kok vorige week een oproep deed. „En dat er extra geld voor moet komen, is overduidelijk." - De doseerinstallatie op ie Verbartelweg bij Goes is al enkele weken buiten gebruik. De reden is een storing aan de Ktallatie, waardoor de stop- khten voortdurend op rood lieven staan. Het bedrijf dat de üoring moet verhelpen is nog jliijdniet langs geweest. Water schap Zeeuwse Eilanden hoopt dat dat deze week wel gebeurt. De installatie, die bestaat uit tgbare blokkades in het i?gdek die met flinke tussen- ai auto's een voor een door- n, is bedoeld om het sluip- ;eer door De Poel te weren fods de ingebruikname vorig ?ar april zijn er talrijke inci- aten gebeurd, zoals auto's die dan niet opzettelijk op de blokkades botsten, waarbij in een enkel geval zelfs mensen ge wond raakten. Ook werd een keer op de installatie geschoten. Daarnaast zijn er herhaaldelijk storingen geweest. Het waterschap, dat het initia tief heeft genomen voor de aan leg van de doseerinstallatie, wil komend voorjaar een evaluatie houden. Eerst worden onder meer verkeerstellingen afge wacht. Tijdens een bijeenkomst in oktober lieten de meeste aan wezigen weten dat de installatie de veiligheid in het gebied niet heeft vergroot, zoals wel de be doeling was. De evaluatie is van belang, aangezien het water schap bij gebleken succes de maatregel op meer plaatsen in zijn werkgebied wil toepassen. GOES - De Infratech Innovatie- rijs 2003 is voorbijgegaan aan et verkeersregelsysteem voor eZandkreekdam. De manier waarop het verkeer Jids juni vorig jaar over een de twee bruggen in de dam en Zuid- en Noord-Beve- hd wordt geleid, was genorm eerd voor deze prijs. De jury ift uit de 35 genomineerde tjecten de keuze laten vallen opeen methode om op een duur- ive verslag van verkiezingsavond fflWKZEE - Radio Schou- Wn-Duiveland doet woens dagavond 22 januari live ver slag van de verkiezingsavond die die avond in het gemeente huis in Zierikzee wordt gehou den. pidens deze avond, die voor ie dereen toegankelijk is, worden eüandelijke uitslagen be rend gemaakt. Ook de landelij ke ontwikkelingen worden meegenomen in de uitzending. De live uitzending duurt van *100 tot 24.00 uur. zame en snelle manier het bal- lastbed van spoorlijnen te on derhouden De prijs is gisteren uitgereikt op de Infratech vak beurs voor grond-, weg- en wa terbouw in Rotterdam. Project leider en bedenker van het ver keersregelsysteem J. Bakx van de provincie Zeeland toonde zich niettemin verheugd over de belangstelling. door Steffan ter Maat GOES - Het centrum van Goes, dinsdagmiddag kwart over vijf. Het is rustig op straat. Terwijl de schemer al is ingevallen loopt het laatste deel van het winkelende pu bliek richting de auto om op tijd te zijn voor het avondeten. Plotseling beginnen op dit vreemde tijdstip de kerkklok ken te luiden. Een enkeling kijkt wat verrast omhoog, ver der gebeurt er niets. De klokken van de grote kerk luiden als protest tegen het strenge asielbeleid. Vluchte lingenwerk Nederland luidt landelijk de noodklok omdat de organisatie vindt dat asiel zoekers te snel zonder goed on derzoek worden uitgewezen en dat vluchtelingen niet zo maar op straten mogen wor den gezet als ze zijn uitgepro cedeerd. Tragisch Tegenover de Grote Kerk lui den ook de klokken van de ka tholieke Maria Magdalena kerk. In de daarnaast gelegen Zeeuwse Koorschool laat di recteur E Heijblok een van de koorjongeren ook de klok lui den. „Het is een mooi principe om de klok te luiden als er nood is en je dit de mensen duidelijk wilt maken. Dat dit nodig is, is natuurlijk diep tragisch. Ik hoop in ieder geval dat we op deze manier bijdragen aan een stuk bewustwording", zegt de directeur. Een van de koorjon geren zegt dat hij het luiden een goede actie vindt omdat niet alles van een kant beke ken moet worden. Maar soms vindt hij dat het ook niet an ders kan. Op straat vragen twee passe rende mannen van zo'n 35 en 40 jaar oud zich af waarom de klokken luiden. De een denkt dat het om een gebed voor het gewas gaat. De ander kan al leen maar bedenken dat het een vreemd tijdstip is voor een begrafenis. Als ze horen waar het luiden toe dient, reageren ze positief. Terwijl ze al verder lopen voegt een van hen nog toe:Als Een lid van de Zeeuwse Koorschool luidt de klok van de Grote Kerk in Goes, als protest tegen het strenge asielbeleid. foto Dirk-Jan Gjeltema het maar voor echte vluchte lingen is!" 17.25 uur. Het lui den van de klokken is voorbij. Op een enkeling na weet nie mand tijdens het avondeten te vertellen dat de kerkklokken op een vreemd tijdstip hebben geluid, laat staan dat ze weten waarvoor. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Jel: (0111454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) P'et Kleemans Famke van Loon AG Pankow «me Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Postbus 18 4380AAVLISSINGEN rei'(0118) 484000 (0118)470102 Email: redactie@pzc.nl INTERNET ^wpzc.nl Email: web@pzc.nl door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Graag had hij het ontstaan meegemaakt van een zorgzone in Scharendij- ke, waarin dorpshuis De Put- meet een belangrijk onderdeel gaat vormen. Het duurt echter allemaal veel langer dan ge pland. „Het wordt minstens 2005 voordat de eerste schop de grond in gaat. Daar kan ik niet meer op wachten", zegt Jan van Iwaarden. In februari wordt hij zeventig. Samen met zijn vrouw Jaantje van Iwaarden-Tuiten (77) beheerde hij 26 jaar en drie maanden De Putmeet. Zij vin den het welletjes. De gemeente en het bestuur van de Dorpsraad Scharendijke be reiden hen vrijdagavond 17 ja nuari een groot afscheidsfeest. Een beetje weemoed zal hij daar wel bij voelen, erkent Van Iwaarden op voorhand, De Put meet en hij waren immers meer dan een kwart eeuw onlosmake lijk met elkaar verbonden. „Wie gaat dat dorpshuis straks beheren?", informeerde hij be leefd bij toenmalig burgemees ter Barends toen hij hoorde over de plannen voor de bouw van De Putmeet. Die premature sollici tatie leverde hem uiteindelijk de combi-baan op van gemeente bode, dorpshuisbeheerder en conciërge van de gymnastiek zaal die meteen aan de Putmeet werd vastgebouwd. Wie zou er beter geschikt zijn geweest voor deze functies? Jan van Iwaarden had al zoveel ervaring op het ge bied van sociaal-culturele dienstverlening. De barakken op Walcheren na de oorlog voor de werkers aan de wederop bouw waren wel geen dorpshui zen, maar van belang was wel het verblijf voor veel mensen daar wat te veraangenamen. Van Iwaarden was er kok als werknemer van de Dienst Uit voering Werken (DUW) Het ko ken voor grote groepen leerde hij in de praktijk Zijn rustige aard voorkwam dat hij ooit in de Jan en Jaantje van Iwaarden nemen na ruim 26 jaar afscheid als beheerders van dorpshuis De Putmeet in Scharendijke. foto Marijke Folkertsma stress schoot. Na Walcheren werd het Noordwelle: koken in de barak voor de medewerkers aan de herverkaveling. De wa tersnoodsramp in 1953 trok overal een streep doorheen, maar de behoefte aan een kok voor grote groepen ontstond di rect weer in de barakken van de dijkwerkers. Daarna was er ook nog het huis van de Grontmij aan de Platteweg in Scharendij ke. Overal moesten hard wer kende mensen van maaltijden worden voorzien En Jan van Iwaarden haalde het brood bij bakker Rotte in Eikerzee, want daar stond Jaantje Tuiten ach ter de toonbank. De vonk sloeg over tussen hen twee Jaantje J bleef ook steeds zijn steun en toeverlaat eerst bij het beheer van het gereformeerd jeugdge- bouw en later dus in de Putmeet. Jan kon tenslotte niet overal te gelijk zijn in de jaren dat hij ook nog gemeentebode was. Dat bleef hij tot 1992. „Toen ben ik als bode in de VUT gegaan, want tachtig uur per week vond ik wat te veel worden. Maar De Putmeet wilde ik wel blijven doen." Het dorpshuis gold bij de ope ning in oktober 1976 als goed geoutilleerd Veel mensen boek ten er hun feestjes. Een kleine twintig jaar later signaleerde het beheerdersechtpaar grote behoefte aan aanpassingen en uitbreiding van de grote zaal. Van Inwaarden was blij dat die verbeteringen er nog kwamen voordat de zes gemeenten wer den samengevoegd ..Toen zijn we ook veel meer gaan doen in het verzorgen van buffetten. Ook onze dochter Marjolein en haar man werkten daar vaak bij mee." Cake Belangrijkste drijfveer voor de Van Iwaardens was overigens niet de horeca maar de sociale functie van een dorpshuis. Bij de toneelmiddag van de sport vereniging voor de bejaarden bijvoorbeeld sponsorde de be heerder de cake. Even vanzelf-'' sprekend was het voor hem om secretaris te worden van de Ge handicaptensportvereniging d'Antiloope. Een vrijwillige functie die hij voorlopig nog blijft vervullen. Kok. gemeente- bode, dorpshuisbeheerder in hechte samenwerking mot zijn Jaantje; hij kijkt er met plezier op terug. Tussentijds werkte hij echter ook nog in de wegen bouw, in de landbouw en was hij vracht wagenchauffeui'. Ook dat heeft hij overigens nooit met te genzin gedaan Het echtpaar Van Iwaarden wordt als beheerders van De Putmeet opgevolgd door Ag- nieta van Wesdorp uit Nieuwer- kerk. ZIERIKZEE - De Lionsclub Schouwen-Duiveland is erin ge slaagd in één maand tijd 1750 exemplaren van het boek 'Phoenix-caissons: dnjvende kolossen voor vrede en veilig heid' van auteur C. Heijkoop te verkopen Dat betekent en netto-opbrengst van 6000 euro. De Lions steunen met de verkoop van het boek het Museum Watersnood 1953 in Ou- werkerk. In het museum zijn al heel wat kaarten maquettes, teksten en foto's te vinden maar dat wil niet zeggen dat de col lectie al compleet is Gespeurd wordt nog naar bepaalde ge- brui ksvoorwerpen uit die tijd. Een deel van de opbrengst van de Lions-actie wordt woensdag 22 januari in de vorm van een cadeau overhandigd aan voorzitter Ria Geluk van de Stich ting Caissons Ouwerkerk, die het museum beheert. BURGH-HAAMSTEDE-DevorigjaarinzorgcentrumDuin- oord in Burgh-Haamstede gehouden filmmiddagen worden wegens groot succes in 2003 geprolongeerd. Eens per maand kunnen bewoners van Duinoord op een woensdagmiddag naar de senioren-bioscoop. De aftrap voor het nieuwe seizoen is met de vertoning van de musical Annie al gegeven. Op het programma staan verder: Sissi II 19 februari). Help de dokter verzuipt (19 maart), Ciske de Rat (16 apnl) en Gold rush (14 mei). Bezoekers kunnen verzoekjes indienen voor de invul ling van de rest van het filmseizoen. ZIERIKZEE - Een deel van de bewoners van de wijk Poort ambacht in Zierikzee kan woensdag 22 januari zijn stem uit brengen in openbare bibliotheek De Stolpe Hier is voor de eerste keer een stembureau gevestigd Als extra service opent ook de bibliotheek de hele dag de deur voor alle belangstel lenden. Kiezers die lid zijn kunnen van de gelegenheid ge bruik maken boeken te halen of weg te brengen. Voor wijkbe woners die de bibliotheek niet kennen, is dit de kans een rond te kijken en informatie op te doen. De bibliotheek en stembu reau zijn geopend van 7.30 tot 21.00 uur. BROUWERSHAVEN - Onder meer met de bedoeling meer sponsors te kunnen trekken heeft Oranjevereniging Brouwer shaven de stap naar internet gezet De vereniging gaat via de ze weg (www.brouwershaven.net) informatie verstrekken over de viering van de komende Koninginnedag en een sa menvatting presenteren van vorige Oranjefeesten. Voor dat laatste doel worden nog foto's gezocht. KOUDEKERKE - Een 43-jarige automobilist uit de gemeen te Veere is in de nacht van maandag op dinsdag tegen een ge parkeerde auto gereden op de Tramstraat in Koudekerke. Beide voertuigen liepen flinke schade op. RILLAND - Bij een ongeluk op de A58 bij Rilland zijn giste ren twee auto's en een schaftkeet beschadigd geraakt. Een 42- jarige man uit Bergen op Zoom reed op een 58-jarige man uit Woensdrecht.dieeen bedrijfsauto met daarachter een schaft keet bestuurde. Die schoot door de botsing los en botste tegen een boom. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. door René van Stee BRESKENS - GroenLinks wil een halvering van de tarieven voor Zeeuws-Vlamingen die ge bruik moeten maken van het toekomstige fietsvoetveer tus sen Breskens en Vlissingen. Een jaarabonnement voor een vol wassene die zijn fiets meeneemt op het veer. is vastgesteld op zo'n 585 euro. Ook zet de partij in op optimale dienstverlening op het schip en aan de wal. In navolging van de briefkaar tenactie in Sluis voerden enkele leden van de Zeeuwse Staten fractie en voormalig kamerlid Hugo van der Steenhoven uit Utrecht, nummer elf op de lijst van GroenLinks voor de ko mende kamerverkiezingen, gis terochtend een pamfletactie op het veerplein in Breskens. De actie werd gesteund door burge meester E. Brommet van Sluis. Van der Steenhoven liet weten dat GroenLinks zich van meet af aan heeft verzet tegen de aan leg van deWesterscheldetunnel. Verder vindt hij het onjuist om de kosten van de tunnel af te wentelen op de Zeeuwen Ook is hij tegen de opheffing van het veer Kruiningen-Perkpolder. waardoor met name fietsers en voetgangers ernstig in hun mo gelijkheden worden beperkt „Dat geldt overigens voor het grootste deel van de Zeeuws- Vlamingen die straks slechts te gen forse meerkosten de rest van Nederland kunnen bereiken. De nieuwe verbinding is voor heel veel bewoners oninteressant Voor een voorziening die elders in Nederland doorgaans gratis is, moet flink worden betaald. Dat vinden wij onacceptabelen dan met name gezien het feit dat er sprake is van verworven rech ten", legt Van der Steenhoven uit. Behalve de provincie vindt hij dat ook het Rijk in deze kwestie haar verantwoordelijk heid moet nemen. De tekorten van de fietsvoet- veerverbinding moeten volgens GroenLinks worden gedekt uit de opbrengsten van de Wester- scheldetunnel. Daartoe dient een verlenging van de periode van tolheffing plaats te vinden Ook moet er een hoger percenta ge van de opbrengsten van de wegenbelasting ten goede van de exploitatie komen. „Wij zijn ook ontevreden over de wijze waarop met het overge bleven personeel van de PSD wordt omgegaan. Ons was voor gehouden dat die elders onder dak zouden krijgen. Nu blijkt die belofte slechts minimaal te worden nagekomen. Evenals de gebrekkige infrastructuur die ontstaat na openstelling van de tunnel zullen we die kwestie na de verkiezingen nadrukkelijk aan de orde stellen", aldus Van der Steenhoven. De actie werd unaniem toege juicht door automobilisten en fietsers en voetgangers die gis terochtend met de boot overgin gen. „Het lijkt me onwaar schijnlijk dat het vastgestelde tarief voor het fietsvoetveer blijft. Zeeuws-Vlaanderen zou dan wel heel erg stiefmoederlijk worden bedeeld", verwoordde E. Schoenmakers uit Terneuzen de algemene opinie. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE Gebouw De Driehoek, 14.00 16 00 uur. Mini-instuif CJV, Vondelingplaat 23, 20.00 uur: Informa tiebijeenkomst borstvoedingsorganisa tieLLL Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35