Verdeelweg ontziet boerenkavels 11 LSD-raadslid verdenkt politie van een hetze As tussen oud en nieuw Zierikzee Aanhoudingen in zaak dode Hagenaar Gemeente volgt provincie in tracé noordtak jemeente loopt geld mis loor uitbesteden wegen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Vernielingen aan auto zeeuwse almanak Extra's waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag 15 januari 2003 pÜKEET - De gemeente Sthouwen-Duiveland kiest wal betreft de nog aan te tegen noordtak van de recrea- jeverdeelweg tussen Renesse en de N57 voor het tracé dat Baarhaar idee de minste impact Wftopdelandbouwkavels. De U,eente volgt daarmee de pro- lincie, die voor hetzelfde traject pL Lnenteel wordt hard gewerkt En de aanleg van een snelle febinding tussen Haamstede LjRenesse: derecreatieverdeel- feg. Het tweede gedeelte van fo recreatieverdeelweg wordt U verbinding tussen de be- Eande rotonde aan de Stoof- Lgaan het halve klaverblad bij Wiarendijke waar de weg aan Lei sluiten op de Dammen weg KvrelN57. Deprovincie heeft vier mogelij ke tracés ontworpen. Het eerste is één vloeiende lijn van A naar Ben daarmee uit verkeerstech- inschoogpunt het beste. Nadeel isechter dat de weg via dat zo- Loemde Alternatief één Jifars door verschillende land- loiwkavels snijdt, waardoor roor boeren zeer onaantrekke lijke kleine en lastig bereikbare [verhoeken ontstaan. Kronkels alternatief twee is gepro- beerd zoveel mogelijk bestaan- kavelgrenzen te volgen een weg met al te veel aan te leggen. In vari- drie en vier wordt daarop ioortgeborduurd. Nadeel van lanant drie vindt de gemeente lat dit tracé erg dicht langs een tok grond komt te lopen waar d de toekomst mogelijk een lamping wordt aangelegd, tearom kiest de gemeente voor lariant twee. In alle varianten iaat daar waar de nog aan te weg de Nieuwe weg een fietstunnel mgete- een inloopavond over de tracé-varianten mochten gisteravond Schouwen-Duive- landers hun zegje doen. Dat le verde geanimeerde discussies op. Met name grondbezitters kijken met argusogen naar de plannen. Boer A. van Oeveren vreest verlies van oud familie bezit. „Ik boer op 51 hectare en die grond is denk ik al zo'n 150 jaar familiebezit. Dat geef je als boer zomaar niet op. Als het dan toch niet anders kan hoopt Van Oeveren dat uitein delijk voor alternatief drie ge kozen wordt. „Alternatief twee snijdt dwars door mijn land. Dat scheelt me vijftien hectare en wat dan overblijft is niet ren dabel te beboeren. Twee van mijn kleinzoons willen later boer worden. Is het niet voor mezelf dan is het wel voor hen dat ik zal vechten." Andere grondbezitters toonden voorkeur voor de voor hen meest gunstige variant. Niet meer dan logisch, volgens pro vincie-vertegenwoordiger C. Hollebrandse. „Toch zie je dat de meeste bezoekers wel begrip hebben voor de plannen. Ze vin den het misschien niet leuk, maar ze zien de noodzaak er wel van in.'1 Hollebrandse stelt dat er altijd iemand pijn zal leiden, welke keuze ook gemaakt wordtHij gaat ervan uit dat alle geprobeerd zal worden om het leed zoveel mogelijk te beper ken. „Ik hoop dat er door middel van kavelruil of uitkoop een voor iedereen acceptabele op lossing kan worden gevonden." De tracénota wordt binnenkort in gemeentelijk commissiever band besproken. Gedeputeerde staten van Zeeland worden ge acht in juni dit jaar het defini tieve tracé vast te stellen. Daar na volgt uitwerking van de plannen tot in detail en starten de onderhandelingen over de grondverwerving. Het is de be doeling dat de daadwerkelijke aanleg in 2006 van start gaat. Hoe het tracé ook gaat lopen, bij de kruising van de recreatieverdeelweg met de Nieuweweg (foto) komt een fietstunnel. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde RENESSE - „Wat heb ik mis daan? Welk strafbaar feit heb ik gepleegd?" Het Renesser ge meenteraadslid R. Raats van Leefbaar Schouwen-Duiveland heeft geen enkel begrip voor de handelswijze van de politie in een softdrugszaak waar hij 'puur toevallig' in verzeild raakte. Afgelopen zondag werd hij geconfronteerd met een huiszoeking en moest Raats mee naar het bureau voor verhoor. „Waarom? Ik heb hier helemaal niks mee te maken. En dat we ten ze!" Raats zat op 29 december in de auto van een 35-jarige plaatsge noot, toen zij op de Hoge Zoom in Renesse werden aangehou den door de politie Aanleiding was het feit dat de bestuurder geen voorrang had verleend aan de naderende surveillance-au to. Bij nadere controle ontdek ten de agenten in de kofferbak een tas met wietplanten. Persbericht De bestuurder werd aangehou den en moest mee naar het bu reau. Ook Raats moest mee, maar hij weigerde. De politie meldde deze week in een pers bericht naar aanleiding van zijn latere aanhouding, dat de '33- jarige Schouwen-Duivelander wist te ontkomen'. „Flauwekul", reageert het LSD-raadslid. „Gelijk toen ze die boodschappentas met plan ten tevoorschijn haalden, heb ik gezegd dat ik hier niets van wist en ook niks mee te maken wilde hebben. Toch moest ik mee, maar ik zag op dat moment ab soluut niet in waarom. Ik ga niet mee voor iets dat ik niet heb ge daan. Ik heb gezegd: je weet wie ik ben. dus weet je me te vinden als dat nodig is. Toen ben ik weggelopen." Raats zegt bij toeval in de be wuste auto terecht te zijn geko men. Zijn eigen wagen begaf het tijdens een ritje naar Rotter dam. Daar kwam hij zijn plaats genoot tegen, die hem een lift naar huis aanbood. Het raadslid beweert met klem n iet te hebben geweten dat in die auto wiet planten werden vervoerd. „An ders was ik natuurlijk nooit meegereden. Zoiets kun je niet riskeren als raadslid." Achteraf ziet Raats in dat het misschien beter was geweest wanneer hij in eerste instantie gewoon met de politie was mee gegaan en zijn kant van het ver haal had verteld. „Ik denk ook dat het een kwestie van paniek was. Je schrikt je dood op zo'n moment, ziet de krantenkoppen al aan je oog voorbijtrekken Maar ik begrijp werkelijk niet waarom ze twee weken later nog op zo'n manier te werk gaan. Ook die andere persoon heeft toen gelijk uitge legd hoe de vork in de steel zat en dat ik er helemaal niks mee te maken heb. Ik heb sterk het gevoel dat dit een persoon lijke hetze tegen mij is. Mis schien de kift omdat ik raadslid ben. Ik heb niks strafbaars ge daan." Wat Raats ook stoort, is dat de politie in het persbericht spreekt van 'vervoer van verdo vende middelen' „Alsof het om een zwaar drugstransport gaat! Noch begrijpt hij iets van de mededeling dat hij evenals de bestuurder een dagvaarding voor de rechtbank heeft meege kregen. „Ik heb niks gezien. Ik weet niet eens wat ze me ten las te leggen!" Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick hoeft een dag vaarding niet direct te worden overhandigd, maar kan dat ook later per post Wat de exacte ten laste legging is, wil Van Mourick in dit stadium niet zeggen. Of er een rechtsvervolging komt, be slist verder de officier van justi tie. Raats bekijkt of het zin heeft een klacht in te dienen tegen de handelwijze van de politie. DorEsme Soesman IERIKZEE - Schouwen-Dui- tland dreigt dit jaar 227.000 iiromis te lopen als gevolg van tinvoering van het BTW-com- tnsatiefonds. Dat heeft te ma- tn met het feit dat de gemeente in omvangrijk buitengebied ftft (zo'n 29.000 hectare), wegen door het water worden beheerd. at laatste is een gevolg van de jet herziening wegenbeheer ie in 1993 in werking is getre- Deze wet had tot doel dui- elijkheid te scheppen in we bbeheer. maar creëerde voor westelijke kustprovincies «demogelijkheid wegen bui- in de bebouwde kom in beheer onderhoud te geven bij het aterschap. Bijna honderd ge- iftnten kozen voor die optie, aideel van de algemene uitke- ag die deze gemeenten ont betalen zij sindsdien »raan het waterschap, it jaar treedt het BTW-com- ®satiefonds in werking. Ge meenten kunnen de door hun betaalde BTW bij dat fonds de clareren. Daar staat tegenover dat zij door het Rijk via het ge meentefonds worden gekort Voor de gemiddelde gemeente heeft dat nauwelijks gevolgen. Het voordeel van de terugont vangen BTW weegt ongeveer op tegen het nadeel dat het ge meentefonds voor hen bewerk stelligt. Verstoring Dat evenwicht stelt het gemeen tebestuur van Schouwen-Dui veland nu, gaat echter niet op voor gemeenten die veel wegen in beheer hebben bij het schap, schetst het gemeentebestuur in een brief aan het ministerie van financiën. Zij delen namelijk wel mee in de korting op het ge meentefonds, maar het voordeel van aftrekbare BTW gaat aan hen voorbij. Het gemeentebe stuur verzoekt het ministerie deze onevenwichtigheid op te heffen. Ook wordt aan een geza menlijke actie van gedupeerde gemeenten gedacht (Advertentie) Postcode plMtj:. Woon: frffiaft '««automatische incasso stem ik toe in 3 Khf|iving van mijn (post)bankrekening- tuitimer: -LI.. 1 I I handtekening Zorgvuldig om met peisoonjgege- «dt colofon treft u nadere informatie aan 8 713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen Hj^'per maand met automatische incasso 20.S0). Al per kwartaal met automatische incasso 55.10). per jaar met automatische incasso 209.90). Stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) De herinrichting van het Havcnplein en de Nieuwe Haven in Zierikzee laat nog zeker drie jaar op zich wachten. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - De toegang tot de Zierikzeese wijk Malta gaat op de schop. Een onderzoeks bureau bekijkt in opdracht van de gemeente Schouwen- Duiveland de mogelijkheden om een 'in het oog lopende ver bindingsas' te scheppen tussen de oude binnenstad. Malta en de nieuwbouw in Noorderpol der. Wethouder L. Geluk- Poortvliet verwacht daarvan nog dit kwartaal de resultaten te kunnen presenteren. De as wordt gevormd door de Schuurbeque Boeyestraat en de Koning Gustaafweg. Nu ligt die route onder de N59 door er nog troosteloos bij, vindt Geluk. „Dat hoekje van Zierikzee heeft op termijn een opknapbeurt nodig." Ge meentelijk planoloog O. Grif fioen: „Wanneer we de stad aan de andere kant van de weg verder opbouwen, is het zaak dat de bestaande lijnen wor den versterkt. Doe je dat niet, dan krijg je drie aparte gebie den zonder enige samenhang. De beoogde herinrichting van de kop van Malta moet ook bij dragen aan een grotere sociale veiligheid en een algeheel prettiger uitstraling. Garage boxen verdwijnen in dat geval. Het stedebouwkundig onder zoek omvat de randvoorwaar den voor de (on)mogelijkhe- den in dat gebied. In dat kader wordt de sloop van de vijf ka rakteristieke woningen waaronder drie Noorse ge schenkwoningen - op de hoek met de Grachtweg bekeken. Een projectontwikkelaar heeft een plan ingediend voor de bouw van een appartemen tencomplex voor senioren op die locatie Griffioen: „Het is een hele belangrijke strategi sche locatie. Dus moet er ver schrikkelijk zorgvuldig wor den bekeken onder welke con dities je daar nieuwe ontwik kelingen toestaat en of dat vier, drie of misschien zelfs maar één verdieping hoog mag zijn Waar het omgaat, is dat er een eigentijdse ruimtelijke structuur wordt neergelegd, die meer dan nu het geval is te gemoet komt aan een fatsoen lijke entree tot Malta, de stad en Noorderpolder. Geluk onderkent dat de drie betreffende geschenkwonin gen ook een emotionele waar de hebben, maar betwijfelt evenzeer of dit verleden het waard is om in z'n huidige vorm op die locatie te behou den. „Vooral omdat er meerde re huizen van deze soort op Schouwen-Duiveland zijn en een aantal nog wél in vrijwel oorspronkelijke staat ver keert." De wethouder zin speelt op een mogelijke ver plaatsing van de Grachtweg- huizen naar de omgeving van het watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Het streven is de verbindingsas te realiseren, gelijktijdig met de uitbouw van Noorderpolder. Verwacht wordt dat daarmee uiterlijk over drie jaar kan worden be gonnen. Later stadium Pas in een later stadium heeft de gemeente ook tijd voor de eerder aangekondigde herin richting van het Havenplein en de Nieuwe Haven. Het hart van Zierikzee moet volgens die plannen worden ontdaan van geparkeerde auto's en een zone worden waar ten-asjes en fla nerende voetgangers de hoofdmoot vormen. De wet houder rekent er niet meer op dat dit onderdeel uit de alles omvattende Structuurvisie Zierikzee nog door de huidige gemeenteraad kan worden uitgevoerd en dus nog zeker langer dan drie jaar op zich zal laten wachten. „Onze eerste zorg is dat mensen i n Zierikzee kunnen wonen. Vandaar dat we de ontwikkeling van Poort ambacht 11 en Noorderpolder prioriteit hebben gegeven." Parkeergarage Onderzoeken naar de haal baarheid van een parkeerga rage onder de Mosselboom gaard dan wel een transferium even buiten de stadspoorten, zitten volgens Geluk nog steeds in de pen. De haalbaar heid van tenminste één van die projecten is van groot belang voor de herinrichti ngsplannen voor het centrum, stelt Griffi- door Esme Soesman BRUINISSE - De Zeeuwse poli tie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag vier inwoners van Den Haag aangehouden omdat zij ervan verdacht wor den betrokken te zijn bij de moord op de 34-jarige Hage naar die 22 december dood op de Grevelingendam bij Bruinisse is gevonden. Het gaat om drie mannen van 19, 20 en 40 jaar en een vrouw- van 31 jaar. De politie is hen op het spoor gekomen na onder zoek naar de woon-, werk- en leefomstandigheden van het slachtoffer. Het slachtoffer en het viertal waren geen onbeken den van elkaar. Of het echter gaat om een afrekening in het criminele circuit of om een moord in de privésfeer is niet bekend „We hebben nog geen motief", verklaart politie woordvoerder J. van Mourick. Het stoffelijk overschot van de 34-jarige man werd de zondag voor kerst aangetroffen aan de binnenzijde van de Grevelin gendam op grondgebied van de gemeente Schouwen-Duive land. Naar aanleiding van tips die binnenkwamen na uitzen ding van een politiebericht op televisie wist de politie de iden titeit van de dode te achterha len. Bekend werd ook dat het om een man met een mediterrane achtergrond gaat. Voor de rest hult de politie zich tot dusverre in stilzwijgen, om bekentenis sen niet te beïnvloeden. „De nieuwsgierigheid van mensen moet in het belang van het on derzoek maar even worden op geschort", aldus Van Mourick. Om diezelfde tactische reden zijn de vier aangehouden perso nen verspreid over het land in gesloten. De politie Zeeland heeft, na overleg met de Officier van Justitie in Middelburg, tot de aanhoudingen besloten. Dat is in samenwerking met politie Haaglanden gebeurd De ver dachten zijn uitgebreid gehoord en worden waarschijnlijk deze week voor de rechtbank voorge leid. DOMBURG - In de Wijngaard straat in Domburg zijn gisteren vernielingen aangebracht aan een auto. Tussen 9.30 uur en 10.30 uur be krasten onbekenden het voer tuig Ook waren drie banden lekgestoken. Het schadebedrag is onbekend. Omdat hij zich zojuist een nieuwe automobiel had aan geschaft, ruilde zij haar auto- tje ook maar in. Weliswaar voor een tweedehandsje. En bij lange na geen vierwiel- aangedreven quasi-terrein wagen waar haar man in rondpronkt. Maar zulks deert haar niet. Ze gaf hem zelfs een nieuwe cd-speler cadeau om hem het autorijden extra te veraan genamen. Dan wilde zij de radiocasset- tespeler uit zijn auto wel heb ben. De transfer van de muziek- apparatuurvond voor het ge mak plaats bij haar garagist. Die had wat moeite om de ap paratuur zonder schade uit zijn wagen te halen en belde daarom even met het auto mobielbedrijf dat de wagen geleverd had. Daar ontstond hoge commo tie. Onverwijld belde dat be drijf zeer verontrust met hun klant. Wat er dan toch ver keerd was aan de auto dat die een week na levering alweer was ingeruildHoegenaamd niets, gelukkig. Niettemin kwam dat telefoontje de be zorgde medewerker op een schrobbering te staan van zijn baas. Met zulke vragen val je een klant niet lastig. De auto-eigenaar die het al lemaal ter ore kwam, voelt zich in het geheel niet lastig gevallen. Integendeel, het roert hem zelfs. Zowel de be zorgdheid als de drang tot voorkomendheid. En zo rijdt hij nog eens extra aange naam...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33