Nighttrain vindt politie laks Leraar kan op Deense school vrijer ademen Smakelijke gerechten en smaakmakende keukens uiteraard van Ardi! PZC Aanhoudingen in moordzaak Oorkonde voor redder van kleuter de voordeligste keukenspeciéêj Tardi keukens bv t Verdachte schietpartij kon volgens eigenaren direct worden opgepakt Deze maand besluit over behoud OU Doseerinstallatie Goes wekenlang buiten gebruik Gesmoorde kip met paprika woensdag 15 januari 2003 door Esme Soesman BRUINISSE - De Zeeuwse poli tie heeft in de nacht van maan dag op dinsdag vier inwoners van Den Haag aangehouden omdat zij ervan verdacht wor den betrokken te zijn bij de moord op de 34-jarige Hage naar die 22 december dood op de Grevelingendam bij Bruinisse is gevonden. Het gaat om drie mannen van 19, 20 en 40 jaar en een vrouw van 31 jaar. De politie is hen op het spoor gekomen na onder zoek naar de woon-, werk- en leefomstandigheden van het slachtoffer. Het slachtoffer en het viertal waren geen onbeken den van elkaar. Of het echter gaat om een afrekening in het criminele circuit of om een moord in de privésfeer is niet bekend. „We hebben nog geen motief", verklaart politie woordvoerder J. van Mourick. Het stoffelijk overschot van de 34-jarige man werd de zondag voor kerst aangetroffen aan de binnenzijde van de Grevelin gendam op grondgebied van de gemeente Schouwen-Duive- land. Naar aanleiding van tips die binnenkwamen na uitzen ding van een politiebericht op televisie wist de politie de iden titeit van de dode te achterha len. Bekend werd ook dat het om een man met een mediterrane ach tergrond gaat. Voor de rest hult de politie zich tot dusverre in stilzwijgen, om bekentenissen niet te beïnvloeden. „De nieuwsgierigheid van mensen moet in het belang van het on derzoek maar even worden op geschort", aldus Van Mourick. Om diezelfde tactische reden zijn de vier aangehouden perso nen verspreid over het land in gesloten De politie Zeeland heeft, na overleg met de Officier van Justitie in Middelburg, tot de aanhoudingen besloten. Dat is in samenwerking met politie Haaglanden gebeurd. De ver dachten zijn uitgebreid gehoord en worden waarschijnlijk deze week voor de rechtbank voorge leid. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie had de verdachte van de schietpartij bij discotheek The Nighttrain veel eerder kunnen oppakken. Dat stellen de eigenaren van de discotheek. Volgens hen liep de dader na de schietpartij 'op zijn gemakje' naar de Langeviele. De politie, die direct met twee man ter plaatse was, deed niets om de man te achterhalen. De verdachte, een 34-jarige man uit Zoetermeer, is inmid dels aangehouden. Direct na de schietpartij was de identiteit van de verdachte bekend. Vol gens eigenaren Martin Franke en Mario Speti? gaat het om een man die eerder betrokken was bij een schietpartij bij disco theek de Hooizolder. Hij vuurde in de nacht van 21 op 22 decem ber drie of vier schoten af bij The Nighttrain. Op de video band van de discotheek is de schietpartij te zien. Het slacht offer is, nadat hij gewond raak te, door personeel naar binnen getrokken. Bang De politie was vrijwel direct ter plaatse omdat er een politieauto om de hoek stond. „De naam van de man werd al genoemd", zegt Franke. „Ook door de por tiers. We hebben geroepen dat ze er achteraan moesten, dat ze straten moesten afzetten. Die man liep rond met een wapen. Ik heb het gevoel dat ze bang wa ren, ze stonden hier met zijn tweeën te trillen. Zelfs zijn VLISSINGEN - De Vlissingse wethouder C. de Keijzer ver wacht nog deze maand een be sluit overde Open Universiteit (OU) voor Vlissingen. Dat zei hij gisteren in de commissieverga dering Samenleving van de ge meente Vlissingen. De Keijzer voegde daaraan toe dat het be stuur van de OU de sluiting van het Vlissingse centrum in her overweging neemt. De Keijzer, gedeputeerde L. Coppoolse (educatie) en voorzitter J. Mandos van het college van bestuur van de Ho geschool Zeeland hebben tij dens een gesprek met het be stuur van de OU op het belang van het studiecentrum voor de Zeeuwse samenleving gewezen Het OU-bestuur had eerder aangekondigd voor de jaarwis seling een definitief besluit over de Zeeuwse vestiging te nemen Het gesprek met de Zeeuwse af vaardiging is aanleiding voor uitstel van het besluit. Bij op heffing zijn de Zeeuwse deelne mers voor wetenschappelijk on derwijs aangewezen op Breda. GOES - De doseerinstallatie op de Verbartelwcg bij Goes is al enkele weken buiten gebruik. De reden is een storing aan de installatie, waardoor de stop lichten voortdurend op rood bleven staan. Het bedrijf dat de storing moet verhelpen is nog altijd niet langs geweest. Water schap Zeeuwse Eilanden hoopt dat dat deze week wel gebeurt. De installatie, die bestaat uit beweegbare blokkades in het wegdek die auto's een voor een doorlaten, is bedoeld om het sluipverkeer door De Poel te weren Sinds de ingebruikname vorig jaar april zijn er talrijke incidenten gebeurd, zoals auto's die op de blokkades botsten. Daarnaast zijn er herhaaldelijk storingen geweest. Het waterschap, dat het initia tief heeft genomen voor de aan leg van de doseerinstallatie, wil komend voorjaar een evaluatie houden. Eerst worden onder meer verkeerstellingen in de omgeving afgewacht. De evalu atie is van belang, aangezien het waterschap bij gebleken succes de maatregel op meer plaatsen in zijn werkgebied (Midden- en Noord-Zeeland) wil toepassen. voertuig was bekend. Wij vin den dat ons team professioneler heeft gereageerd dan de politie. Onze medewerkers zijn begon nen met reanimeren, ze hebben een crisisteam opgezet." Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick 'laat de politie niet zomaar iemand lopen'. „Die opmerkingen laat ik voor rekening van de eigenaren. Als we hem hadden kunnen aan houden, hadden we hem wel ge pakt." Van Mourick wil niet be vestigen dat de man betrokken was bij een eerdere schietpartij. Volgens Speti? en Franke was de aanleiding voor de schietpar tij een ruzie om een scooter. Zij zien dan ook geen reden om het verbod op R&B-feesten te handhaven. „Het is gewoon een gek die geschoten heeft." Ze ge loven niet in het verhaal van ri valiserende bendes. „Het is hier de Bronx niet". Bovendien is de schutter niet binnen geweest met zijn wapen De eigenaars vermoeden dat hij het ergens buiten had verstopt. Ook van Mourick spreekt van een 'incident'. Het recherche team wordt ontbonden zodra de zaak tegen de verdachte rond is „Met dreiging kunnen we wei nig, behalve voor de deur gaan staan." Dat gebeurt dan ook, zeer tegen de zin van Speti? en Franke. „Mensen denken dan dat er iets gebeurd is en durven niet meer naar binnen. De eerste avond na de schietpartij ston den er twee politieagenten in zo'n fietsuniform binnen. Die hebben anderhalf uur bij de bar gestaan. Ze stonden mensen van top tot teen te bekijken. Dan is het wel gedaan met de gezellig heid." Volgens hen verlopen de R&B-feesten normaal gespro ken rustig. „Als het altijd een zootje zou zijn, zouden ze niet zo succesvol zijn." Ze vinden het stigmatiserend dat R&B in ver band wordt gebracht met schietpartijen. De avonden worden bezocht door allerlei groepen mensen. „Het is inte gratie in optima forma." Burgemeester Schouwenaar blijft erbij dat er aanwijzingen zijn dat er nog een keer gescho ten wordt. „R&B trekt risico groepen aan, waarvan we ver moeden dat ze vuurwapens hebben." Hij wil niet zeggen of de politie een bepaalde groep in beeld heeft. Volgens hem is het niet mogelijk om mensen op te pak ken op basis van die vermoe dens. „Het enige alternatief is dat ik niets doe. Ik krijg aanwij zingen van de politie en die moet ik serieus nemen." Dat The Nighttrain volgens de eigenaren al jaren R&B-parties organi seert zonder incidenten, vindt hij geen argument. „Het risico is manifest geworden omdat er is geschoten. Als er signalen zijn dat er ergens anders iets kan ge beuren, neem ik die maatrege len ook." door René van Stee OOSTBURG - Echle helden be staan nog. In de burgerzaal van het gemeentehuis in Oostburg kreeg Pascal Noncle uit Knokke gistermiddag van burgemeester E. Brommet een oorkonde en bronzen penning voor betoonde moed. Op 1 juni vorig jaar redde hij ter hoogte van bet haventje van Cadzand zijn 4-jarige land- genootje Pieter Leysen van de verdrinkingsdood. „Voor mij spreekt het vanzelf dat je achter zo'n weerloos vent je springt", aldus een nuchtere Noncle. Pieter heeft geen nade lige gevolgen ondervonden van zijn hachelijke avontuur. Hij leek er ook niet van onder de in druk. „Dat klopt", bevestigde zijn moeder Sofie. „Hij ziet nog steeds geen gevaar. Daarom gaat hij nu alleen nog het water in als hij zijn zwemvestje aan heeft." foto Charles Strijd door Edith Ramakers MIDDELBURG - Het verschil tussen het basisonderwijs in Denemarken en Neder land is dat Nederlanders kijken naar wat het kind niet kan, terwijl de Denen dat wat het kind wel kan als uitgangspunt nemen. In het prestatiegerichte Nederland telt de hoogste score. In Denemarken is meer tijd voor de sociaal-emotionele en creatieve ontwikkeling. Dat is de ervaring van een groep Zeeuwse leerkrachten en managers, die op werkbezoek zijn geweest in Dene marken. De uitwisseling Nederland-Denemarken maakt onderdeel uit van de 'Netwerken On derwijsmanagement voor primair onder wijs' dat door het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) wordt vormgege ven. Kennisuitwisseling is het uitgangs punt, Het is J. van Iwaarden, teamleider van het RPCZ, opgevallen dat Deense scholen grote autonomie hebben „Ze mogen veel zelf re gelen." In Nederland keert bovendien de prestatieverantwoording aan het Rijk vaak terug. „De cruciale vraag is: Wat heb je be reikt? Hoe is het met de kennisoverdracht? Dat moeten leerkrachten vervolgens sa menvatten in rapporten. Een school, is de opvatting, is een goede school als veel leer lingen hoge scores in bijvoorbeeld de Cito- toets halen." „Maar hoe is het met het instapniveau van de leerling?", reageert H. Hoogerland, alge meen directeur voor het openbaar onder wijs Goes. „Eén leerling kan het gemiddelde van een klas omlaag halen, omdat hij kort in Nederland is en daardoor de taal nog niet beheerst. De toetsresultaten wagen om uit leg. We slaan in Nederland een beetje door, vinden veel van de 21 deelnemers aan de studiereis. „Nederland heeft regels en nog eens regels. Scholen, leerkrachten, zouden mijns inziens beter functioneren als ze meer verantwoordelijkheid krijgen en minder verantwoording hoeven af te leggen", ver wacht Hoogerland. In het verslag dat de deelnemers maakten van hun studiereis schrijft een leerkracht het gevoel te hebben 'in Denemarken vrijer te kunnen ademen'. Hoogerland geeft een voorbeeld ..Een kind dat acht jaar op een basisschool heeft gezeten, krijgt van de le raar het advies naar speciaal onderwijs te gaan. Die notitie is niet meer voldoende. De leerling moet extra getoetst worden, waar na het ministerie de beschikking moet afge ven. De leerkracht waagt zich af wat haar of zijn oordeel nog waard is. Dat is niet goed voor de motivatie en werkt verstikkend." Vertrouwen Denemarken stelt het kind centraal, vindt S. Gideonse, directeur van de Vlissingse ba sisschool Het Vlot.Er is veel vertrouwen in de school en het kind. Dat voel je. Kinderen mogen en kunnen verschillend zijn. In Ne derland worden kinderen getoetst en ge toetst en als ze een afwijking hebben, bijvoorbeeld dyslectisch zijn, wordt gepro beerd het probleem zo snel mogelijk weg te werken." Het kind kan murw worden ge maakt en de kans is groot dat het zich een buitenbeentje voelt „Hoeveel kinderen hebben in Nederland een leuke schooltijd?" In Denemarken wordt het 'anders zijn' ook gesignaleerd, maar er wordt op een meer ontspannen manier mee omgegaan.„De an dere kant is", zegt Gideonse, „dat mijn han den in Denemarken weieens jeukten. Dan dacht ik: waarom maken ze dat onderwerp nu niet even af? Dat zijn we in Nederland ge wend. In Denemarken zeggen ze gemakke lijker: Morgen is er weer een dag. Het plezier is groot." Volgens de deelnemers zijn de Ne derlandse reken- en taaiprestaties in verge lijking wel hoog. „De Denen zullen ook veel van ons leerlingenvolgsysteem kunnen le ren. Het gaat te ver als we zeggen dat Dene marken een paradijs is We moeten voorde len zien en de kans pakken om ons systeem te verbeteren." Meer handen Een Deens kind krijgt twee keer zoveel geld voor onderwijszaken als een Nederlands kind. „Verder zijn er aanzienlijk meer han den in de klas. Onderwijsassistenten, speci alisten en leerkrachten. De gemiddelde klassegrootte in Nederland is 25, in Dene marken 20", geeft Van Iwaarden aan. Een gevoelig punt laten ze niet onaange roerd. In Denemarken is het een politieke keuze geweest om de dorpsscholen te slui ten. Daarvoor in de plaats zijn aan de rand van een aantal plaatsen grote scholen ver schenen. Leerlingen worden er per bus en taxi naar vervoerd. „Door deze grootscha ligheid kan er meer deskundigheid en tijd aan de kinderen worden gegeven. Ook de opvang is vijf dagen per week goed gere geld", merkt Gideonse op. Van Iwaarden: „Onze kleinere kernen zullen niet zomaar hun eigen school opgeven. Daar wordt goed onderwijs gegeven, daar gaat het niet om, maar we zouden ter discussie moeten dur ven stellen wat de voordelen van een grote school zijn." Word lid van Unicef en bel: 0800 - 1133 Help een Werkend kind in Bangladesi naar school www.unicef.nl Bereidingswijze: Maak de paprika 's schoon en snijd ze in dunne reep/es. Hak de ui en knoflook fijn Verhit de olie in een hapjespan en fruit de ui en knoflook even aan Snijd de kipfilet in grove stukken. Bak de stukken kip in dezelfde pan rondom bruin. Schep de paprikareepjes erdoor en voeg de bouillon en zout en peper naar smaak toe. Smoor de kip en paprika met de deksel op de pan in circa 20 minuten zachtjes gaar Schep op het laatste moment de basilicum erdoor. Lekker met pasta. Ingrediënten: 2 paprika's, rode 2 paprika's, gele 1 ui 500 gr kipfilet 0.1 I kippenbouillon 4 el olijfolie, extra vergme 2 el. basilicum, verse, fijngehakte 2 teentjes knoflook Zout Peper Royale hoekopstelling met hoge hangkasten, glaskast en brede korvenkast Compleet met 90 cm schouw, combimagnetron, koelkast, keramische kookplaat, geïntegreerde afwasautomaat en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. J Maxi-line hoekkeuken met een maximum aan bergruimte in de onderkasten en ergonomische werkhoogte Compleet met korvenkast, carrouselkast, glaskast, afwasautomaat, combimagnetron, koelkast, keramische koolmat. 90 cm schouw en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. Praktische keuken van alle gemakken voorzien. Leverbaar in vele kleurcombinaties. Compleet met ladenkast, combimagnetron, afwasautomaat, kookplaat, schouw, koelkast en multiplex werkblad met spoelbak en kraan. De voordeligste keukeMspeclallstl I Ceciliaweg 4 - Sint-Annaland - Tel. 0166-653448 /fv//r Afbeeldingen kunnen afwijken. Prijs- en zetfouten onder voorbehoud. Prijzen ene kniel verwgdertngsbi'W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32