Attributen helpen bij herkennen heiligen PZC Naaktlopers puzzel Summiere levensbeschrijvingen in boek Belgen R* Tom Poes en de Ombrenger Casper Hobbes jF!?7"5 recept Knolselderijsoep met ham, kaas en prei het weer Zeeland: Windrijk Sk O Sêl woensdag 15 januari 2003 Sefma Joyce Soms voel ik mij zo teleurgesteld in de westerse mens. Als ik hoor dat de vreet festijnen van kerst en nieuw jaar een vervolg krijgen in een voedselpakket waar men in de derde wereld blij mee zal zijn, dan word ik al een beetje wee. Maar als ik westerse politici hoor praten, en dat overkomt me in verkiezingstijd veel te veel, dan word ik helemaal mies. Wie zijn al die lui toch, die oprecht lijken te geloven dat wij nog belangstelling kunnen opbrengen voor hun im mer schiftende, zwevende stellingen, die steeds weer doen vermoeden dat ze voortdurend bij elkaar lopen te spiekenHoe komen ze erbij dat wij nog enige waarde hechten aan hun zojuist bijgestelde meningen over bui tenlanders en de veiligheid op straat De grote leider wordt in het buitenland Harry Potter ge noemd en tot voor kort moest ik alleen maar glimlachen om de gelijkenis tussen Balkenende en de hoofdpersoon uit dat kinderboek. Maar onlangs heb ik Harry Potter, deel 1 uit de bibliotheek gehaald en nou heb ik dus die te leurstelling in de westerse mens. Ik had een drempel te gen het lezen van Harry Potter vanwege alle symboliek die ik telkens weer tegenkwam: 't leek me wat eng en streng en ritualistisch. Ik merkte dat ik niet de enige was die daar moeite mee had, ook al gunden we auteur J.K. Rowling van harte haar miljoenen ponden. Maar al op pagina 1 wasm'n weerstand weg, om tegen het einde van het boek plaats te maken voor enorme ver bijstering, want het hele boekje stelde zo ontzettend iveinig voor! Was dit kinderboekje, metz'n gezellige taaltje en leuke verhaaltje, nou echt al die ophef waard? Noodde het tot het vormen van clubs zoals destijd nood zaak leek bij de boeken van Lewis Carroll? Gaf het eigen lijk veel aandacht aan al die producten zoals puntmut sen en toverstokjes en capes met sterren, die kinderen zo graag kopen en kopen en kopen? En was ik zaken als een levend schaakspel of een tot leven komend portret, al niet ergens eerder tegengekomen in wie weet welk boek? Een aantal jaren geleden las tk al dat veel volwassenen, vooral de dertigers, graag kinderboeken lezen. Ik geloof dat boeken over beren nog het populairst waren, want die waren zo knus dat men de werkdruk even heerlijk kon vergeten in een weldadig uitstapje naar kinderland. Ik vond dat toen een beetje triest, maar als ik nu volwas senen razend enthousiast over Harry Potter hoor, dan vraag ik me nog verdrietiger af hoe hard de gemakszucht mag overheersen in het Land der Lezenden Was Alleen op de Wereld niet veel mooier? Had Levende Bezems niet iets heel speciaals, of Het Vliegende Schip? Schreef An Rutgers- Van der Loeff geen boeken die minstens zo goed waren als Harry Potter? Als er in haar tijd meer nadruk op reclame had gelegen, wat zou da t mens dan een schat ten hebben kunnen verdienen! Ik begrijp nu een stuk beter waarom politici uitgaan van de braafheid van de mens in verkiezingstijd. De macht van de reclame werkt beter dan ooit, en ook al draagt een keizer in mijn ogen dan geen kleren, dan nog zou ik niet durven schrijven dat Ha rry Potter, al dan niet uit boek of politiek, samen met zijn lotgenoten in z'n blote billen rondloopt. Het enige dat ik weet is dat ik niet ga stemmen en dat is mijn naakte waarheid. 1 K A M B A A E L 2 P N A R I A D E 3 P O E S D E N L 4 T O R A O N S I 5 P O T L I T E P 6 T E A M T O A M 7 K A U N S E D L 8 O D A P M P E R 9 K A I N A E A L 10 P T L S U I A M 11 N A F J T A D E 12 K E O L N I N G 13 B A E N A R A N 14 L I E S T I N G door Jan Meulemeesters ooms-katholieke kerken en musea herbergen vaak prentjes van heiligen die de be zoeker weinig of niets meer zeg gen. Als er geen naam bij staat, kun je hen ook niet opzoeken in een alfabetische encyclopedie, zoals De Heiligen, van S. van der Linden, ruim twee jaar gele den uitgegeven. Drie Belgen, Jo en Alfons Claes en Kathy Vincke, hebben een boek samengesteld met een an dere zoekmethode Ongeveer 500 heiligen kunnen herkend worden aan de hand van de at tributen die ze dragen. Draagt bijvoorbeeld een heilige een aambeeld, dan zou het Adrianus van Nicodemie kunnen zijn, wiens benen op een aambeeld werden verbrijzeld voordat hij werd onthoofd omdat deze Ro meinse officier zich tot het christendom had bekeerd. Maar het zou ook Eligius van Noyon kunnen zijn, bij wie het aam beeld geen martelwerktuig voorstelt maar een verwijzing is naar zijn beroep (goudsmid) voordat hij bisschop van Noyon werd. Hij wordt ook afgebeeld met hamer, tang, spijkers, kete nen, hoefijzer en paardenvoet. Puzzel Dat maakt meteen het bezwaar tegen deze vorm van herken ning duidelijk. Als attributen met meerdere heiligen en heili gen met meerdere attributen in verband kunnen worden ge bracht, wordt de puzzel heel moeilijk. Bovendien wil je dan eigenlijk het verhaal achter het attribuut ook kennen, en dat is vaak ongelooflijk of zelfs on juist. De paarden voet bij Eligius bijvoorbeeld heeft te maken met de legende dat de heilige bij een onwillig paard de hoef afsneed en die er weer aanzette, zonder dat er bloed vloeide. Door dit verhaal werd Eligius de pa troonheilige van hoefsmeden en veeartsen. Andere attributen hebben noch met het martelwerktuig noch met het beroep te maken, maar zijn louter symbolisch. Zo bete kent de leeuw tussen de benen van Adrianus niet dat hij door een leeuw is verslonden maar symboliseert die zijn moed. Bovendien zul je nog vaak mis grijpen omdat slechts een derde van alle heiligen in het boek aan de orde komt. Al zijn het vooral de 'moderne' heiligen die ont breken. Niettemin kan zo'n attribuut een waardevol hulpmiddel zijn om een heilige te herkennen, als deze op een schilderij, afbeel- Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vormen dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Herrie; 2. wapenschouw; 3. kroesharige hond; 4. torenomgang; 5. straaldier; 6 handtrommel; 7. preekstoel; 8. heldhaftig; 9. diep; 10. veer; 11. waternimf; 12. vorst; 13. zuidvrucht; 14. sluw. Horizontaal: 1. Het nut van een leegloper (5); 3. Hij deed van alles toen hij klein was (5); 4. Bedrijfs proces (4); 7. Groot en gek slagwapen (5); 10. Uit de lucht schieten met slopen (9), 11. Grijp de gids in de bergplaats (8). Verticaal: 1. Achter repareren is niet ori gineel (7), 2. Het steunt op samenwerkende bedrijven (5); 5. Griekse god van de ruimte vaart (6); 6. Geen vreemde wetenschap (6); 8. Verdwijn met een familielid in het Grieks! (5); 9. Bevroren vis (5) Oplossing van gisteren: Anagram: eind-winde-windei café-facet-actief nota-rotan-natron gans-spang-pi sang bres-beurs-Rubens moed-moede-oedeem list-steil-distel mier-priem-umpire nood-noord-c ondor torn-intro-triton Eindoplossing: WANPRODUCT Cryptogram: Horizontaal: 1. Afmars; 4. galmug; 6. slaperig, 8. boekje; 9. brie Verticaal: 1. August; 2. Milaan; 3. reuzemop; 5. Imker; 7. bede. Heer Ollie ademde diep de frisse buitenlucht in, en nadat hij de omstoffer op zijn schouder had getild, stapte hij de weg op. „Een héél bijzonder apparaat", sprak hij tot zichzelf. „Eén druk op de knop en alles is stofvrij. Knap, hoor. Het is na tuurlijk maar een eenvoudige uitvinding voor de huis vrouw, maar ik wil wedden, dat Doddeltje ervan staat te kijken. Nu kan ze zelf zien, wat een heer die tot daden komt, vermag!" Met deze gedachte begaf hij zich naar het huisje van zijn buurvrouw, die bezig was met het plukken van herfstas- ters, toen heer Bommel in haar tuin verscheen. „Hoe maakt u het, mevrouw?", riep hij opgeruimd. „Bezig door Bill Watterson LATEN UE NOG EEN VRAAG STELLEN AAN HET OUIOA"^ BORD. OALmCHTIGOUITA- BORD, WORD IR LATER Hans Belterman Het komt vaak voor dat er geen tijd is om een complete maaltijd te bereiden. De soep op basis van knol selderij en aardappelen biedt dan uit komst. De ham- en kaasblokjes, die vlak voor het opdienen door de soep geroerd worden of er aan tafel over gestrooid worden zijn tegenwoordig ook kant-en-klaar, gesneden en wel, in de betere supermarkt verkrijgbaar. Maaltijdsoep voor 2 personen: 1 selderijknol, schoongemaakt ca. 400 gram 2 - 3 aardappelen, samen ca. 150 gram 2 tabletten voor groentebouillon 1 kleine of 1/2 grote rode paprika, vruchtvlees in minuscule blokjes ge sneden zout 2 bosuitjes, met veel groen, fijn ge snipperd 50 gram ham- en kaasblokjes Schil de selderijknol en spoel hem daarna enkele malen in ruim koud water Rasp de selderijknol samen met de geschilde aardappelen op een ding of beeld niet wordt ver noemd. Jammer is dat de levens beschrijving van de heilige en het verhaal achter het attribuut zo summier is. Daar heb je toch weer een encyclopedie voor no dig. GPD Sanctus. Uitgeverij Kok. Prijs euro 29,50. Vooruitzichten Judas Thaddeus leunt op een knots, waarmee hij doodgeslagen zou zijn, maar een lans of pijlen en zelfs een kruis komen ook voor. (foto links) Jeanne d'Arc in harnas, met zwaard en vaandel. Soms staat ze afgebeeld op de brandsta pel of te paard. weer donderdag vrijdag zaterdag zondag max. 8° 6° 6° 8° min. 5° 4° 4° 4° wind ZW 4 Z 6 Z 5 ZW 5 Zon O Maan vand op 8. onde vand op i: onde Toonder Studio's Nautisch bericht Het zicht is matig tot goed. De temperatuur van het kust» 5 graden. De zuidwestenwind is vrij krachtig tot krachtig. Waterstanden als altijd, zie ik. Nu, ik heb ook niet stilgezeten, hoor! Om te bewijzen, dat ik tot grote dingen in staat ben, zal ik u nu in een ommezien van al uw stofnesten afhelpen." Het gezicht van het vrouwtje betrok. Ze had willen zeggen dat hij een mallerd was met zijn 'me vrouw', maar zijn laatste woorden zetten een domper op haar stemming. „Wat bedoelt u met mijn stofnesten, me neer Bommel?", vroeg ze koeltjes. „Ik onderhoud mijn spulletjes als de beste, en ik zorg dat alles altijd proper is!" „Natuurlijk, dat spreekt", zei heer Ollie, die haar ontstem ming niet merkte. „Maar ik heb hier een omstoffer, waar u van zult opkijken. Het is iets geweldigs, let maar op!" WOENSDAG Hoog water aagw 15 JANUARI uur cm uur cm uur cm Vlissingen 12.05 164 05.56 13618 Terneuzen 00.06 178 12.26 187 06.15 14218 "adzand 11.45 155 05.36 12711 Roompot Buiten 00.05 122 12 10 125 06.06 1031 Roompot Binnen 00.46 108 12.54 107 06.44 0951 Zierikzee 00.55 126 13.20 127 07.00 1131 <rammersl. West 01.06 135 13.26 135 07.05 1131 Hansweert 00.30 197 12.49 203 06.34 1571 Stavenisse/Yers. 01.06 128 1326 129 06.54 1101 DONDERDAG Hoog water Laagvw 16 JANUARI uur cm uur cm uur cm Vlissingen 00.36 175 12.49 185 06.46 1501 Terneuzen 00.56 198 13.09 209 07.10 1571 Üadzand 00.09 165 12.26 175 06.25 1421 Roompot Buiten 00.39 134 12.56 139 06.45 1121 Roompot Binnen 01.36 117 14.06 118 07.35 1022 Zierikzee 01.45 136 14.15 140 07.55 1202 <rammersl. West 01.45 146 14.15 148 07.55 12221 Hansweert 01.20 217 13.40 225 07.36 1731 Stavenisse/Yers. 01.56 140 14.15 143 08.06 1192 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied O zonni9 ichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen Europa: Tweedeling grove rasp. Breng 1 1/2 liter water aan de kook. Laat de bouillontabletten er in oplossen. Voeg daarna geraspte selderijknol en aardappelen toe Laat alles 15 - 18 minuten zachtjes koken. Roer de soep van tijd tot tijd even krachtig door. Scheptegen het einde van de kooktijd de paprikablokjes door de soep. Presentatie: dien de soep op in een terrine. Strooi er aan tafel bosuitjes, ham- en kaasblokjes over. Geef er knapperig, bij voorkeur zelf afgebak ken, stokbrood bij. Twee grote weersystemen zorgen voor een markante tw in Europa Een omvangrijk hogedrukgebied over het Mifl landse Zeegebied met het zwaartepunt boven Spanje en Alpen zorgt in heel Zuid-Europa tot net noord van de Alp rustig en droog weer met vooral aan zee veel zon. Dettw turen variëren van 10 tot 15 graden bij zee, 5 tot 10 grad1 inwaarts en 2 tot 5 graden noord van de Alpen. Een diep depressie op de Noorse Zee zorgt voor winderig en vvrss weer op de Britse eilanden, grote delen van West enZui' Scandinavië en van de Benelux tot aan Wit-Rusland. En veel bewolking met af en toe regen en temperaturen var 10 graden. In Schotland raast vandaag een westerstorm- De donkere dagen houden voorlopig Door: Grieta Spanr aan. Dat heeft niet alleen te maken met het feit dat de zon 's middags nog steeds vroeg onder horizon verdwijnt, maar ook met het vrij grote aandeel wol velden Door middel van een zuidwestelijke wind wordtcor vochtige lucht vanaf de oceaan over onze regio gevoerd B is de lucht onstabiel van opbouw en volgt er enige regen. vandaag. De vroege ochtendperiode verloopt nog grotendi droog, maar geleidelijk gaat het vanuit het westen regener wind trekt daarbij aan naar (vrij) krachtig en het is eengra; Vannacht zwakt de wind iets af en is de meeste regen vooi Onder een dikke wolkendeken koelt het nauwelijks af Deo weerkaarten zijn redelijk positief voor de dag van morgen zeggen, er wordt niet of nauwelijks neerslag berekend. Int hogere luchtlagen trekt wel een storing voorbij, maar de a daarvan wordt bijna volledig ingedamd door een uitstreWi rug van hogedruk vanuit het zuiden. Een echt kalme don derdag is het niet, aangezien de wind toch nog aardig weet door te blazen. Met af en toe wat zon erbij komen we rond 8 graden uit. Vooralsnog lijkt vrijdag een onstuimige dag te worden. In eerste instantie is het nog droog met mogelijk wat zon. In de middag gaat het echter regenen en almaar steviger waaien. Met name nabij het water gaat het dan flink tekeer, een krachtige (mogelijk zelfs harde) wind. Gedurende het weekeinde keert de rust enigszins terug, maar het blijft wisselvallig. Winterse condities worden voorlopig niet verwacht. Enige regen U 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 2