Museum vaart nieuwe koers Zicht op nieuwbouw school 11 Total maakt plan voor renovatie van twee pijpleidingen Voorzitter horeca Goes wil jeugd over veiligheid bijpraten GroenLinks bepleit plaatsing nieuw type kleine windmolens Deze maand beslissing over behoud OU in Vlissingen Concert Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- zeeuwse almanak Extra's Distuur ziet dorpshuis De Zaete als ideale locatie VLISSINGEN - De Vlissingse wethouder C. de Keijzer ver wacht nog deze maand een be sluit over het behoud van de Open Universiteit (OU) voor Vlissingen. Dat zei hij gisteren ade commissievergadering Sa- lenleving van de gemeente lissingen. De Keijzer voegde baraan toe dat het bestuur van de OU de sluiting van het Vlis singse centrum in heroverwe ging neemt. De Keijzer, gedeputeerde LCoppoolse (educatie) en Joorzitter J. Mandos van het J van bestuur van de Ho geschool Zeeland hebben tij dens een gesprek met het be- j stuur van de OU op het belang Kan het studiecentrum voor de Zeeuwse samenleving gewezen. .Het bestuur was gevoelig voor onze argumenten", zei hij. Het OU-bestuur had eerder aangekondigd al voor de jaar- wisseling een definitief besluit over de toekomst van de Zeeu w- r vestiging te nemen Het gesprek met de Zeeuwse afvaardiging is aanleiding voor uitstel van het besluit. De OU wil om bezuinigingsre denen een aantal regionale cen tra sluiten, waaronder die in Zeeland. „We hebben hier toch zo'n 500, 600 deelnemers." Die zouden bij opheffing voor we tenschappelijk onderwijs aan gewezen zijn op Breda. ..Die in greep is een verarming." De OU zou het Zeeuwse studie centrum willen opofferen om vergelijkbare voorzieningen in onder meer Breda beter te kun nen inrichten. BAARLAND - De muziekver eniging Prinses Juliana uit Baarland geeft zondag 26 janu ari in samenwerking met de col legavereniging Con Amore uit Hoedekenskerke een koffiecon cert in het Baarlandse dorps huis The Cameronian. Dirigent Ary Goud heeft de algehele lei ding Het concert begint zondag om 12.30 uur. (Advertentie) straat: postcode Plaats telefoon e-mail- W** automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer ~j~ j j—r -rj rjj~ handtekening ICb* gan zorgvuldig om met persoonsgege- "nw In de colofon treft u nadere informatie aan. n noteert u mij voor een proefabonnement van rn/y 6 weken voor 16.-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). 1 per jaar met automatische incasso 209,90) door Steffan ter Maat GOES - De plaatselijke horeca gelegenheden in Goes zijn vol gens Dick van der Velde, voor zitter van de Goese afdeling Koninklijke Horeca Nederland, niet onveilig. De voorzitter overweegt hier met de Goese jeugd over te gaan praten omdat leerlingen van het Goese Ly ceum sommige gelegenheden door de drukte onveilig vinden. „In Goes zijn het met name een paar discotheken waar het wel eens echt druk is. Ik weet van deze discotheken dat er goede nooduitgangen zijn en dat daar niets aan mankeert. Het zou misschien goed zijn om hierover uitleg te geven aan de jongeren", vindt Van der Velde. De Goese brandweer contro leert regelmatig in de uitgaans gelegenheden. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de brandweer bij de laat ste, onaangekondigde, contro- les op zaterdag 21 december van elf tot vier uur 's nachts geen overtredingen geconstateerd. Er waren nergens te veel bezoe kers binnen en de veiligheid was nergens in het geding. De leerlingen spraken over de veiligheid met een aantal sta tenleden van GroenLinks, CDA en WD die een bezoek brachten aan het lyceum. GroenLinks stuurde een brief naar commis saris van de koningin W. van Gelder waarin aandacht werd gevraagd voor de zorgen van de scholieren. Van der Velde, die eigenaar is van café Pubbles op de Grote Markt, denkt het zijne van de brief- „Het is kritiek die altijd uit dezelfde hoek komt. Veel ho recaondernemers hebben er dan ook genoeg van om altijd de ge beten hond te zijn. We zijn de af gelopen jaren overladen met nieuwe veiligheidsmaatregelen en die komen we allemaal na. Daarmee voldoen we aan alle ei sen, ook als het op zaterdag avond echt druk is." Uitgang Een van de verhalen van de leer lingen van het Goese Lyceum was dat het vanaf het midden van een dansvloer soms wel twintig minuten duurt voordat de uitgang wordt bereikt. Vol gens Van der Velde betekent dit niet automatisch dat door een dergelijke drukte in geval van nood een onveilige situatie ont staat. „Het gaat erom waar de nooduitgangen zitten. Het pro bleem is dat de jongeren dat zelf vaak niet weten De nooduit gangen zijn overal in de Goese uitgaansgelegenheden goed aanwezig en ook toegankelijk. Daarnaast worden ze met licht- bordjes aangeduid." Van der Velde vindt dat de ver antwoordelijkheid voor een maximale veiligheid niet alleen bij de ondernemers ligt. „Het is ook de verantwoordelijkheid van jongeren om hier naar te kij ken als ze een drukke gelegen heid binnenkomen. Als je over veiligheid praat, dan begint dit in eerste instantie bij jezelf. Ik denk dat het goed is om via de politiek de jeugd hierover bij te praten en ze op de hoogte te brengen van de werkelijke vei ligheidssituatie in het Goese uitgaansleven." door Rolf Bosboom GOES -1Iet wordt tijd dat de ge meente Goes op ruime schaal kleine windmolens gaat plaat sen. De fractie van GroenLinks in de gemeenteraad dringt daarop aan. Volgens de partij kan het nieuwe type windmolen zonder problemen worden toe gepast. Het vlot niet erg met de plaat sing van windturbines. In veel gevallen komen er bezwaren te gen de plannen Er is vooral vrees voor landschapsvervui ling, slagschaduw en lawaai Het gevolg is dat in de provincie bij lange na nog niet het afge sproken aantal megawatts aan windenergie is gerealiseerd. Binnen de gemeente Goes be staan al geruime tijd plannen voor een windmolenpark in de Wilhelminapolder, maar de voorbereiding daarvan neemt veel tijd in beslag GroenLinks wil dat het streven om meer ge bruik temaken van windenergie kracht bij wordt gezet en wijst daarom de overige partijen in de gemeenteraad op het bestaan van een nieuwe type windmo len, de zogeheten Turby. De molen werkt volgens een an der principe. De Turby oogt als een grote slagroomklopper en heeft een schroef die verticaal geplaatst is. Er is een veel klei nere mast voor nodig: vijf tot tien meter. Daardoor is plaat sing aanzienlijk eenvoudiger en is bijvoorbeeld geen bouwver gunning vereist. Stil Doordat de windmolen geen tandwielkast heeft, is er volgens GroenLinks nauwelijks sprake van lawaai. Op een afstand van tien meter valt het geluid zelfs geheel weg. Verder zijn er geen trillingen, problemen met visu ele hinder of schaduwwerking. De jaaropbrengst per turbine wordt geraamd op vijfduizend kilowattuur, genoeg voor onge veer anderhalf huishouden. Binnenkort worden verspreid over het land de eerste twaalf exemplaren geïnstalleerd, maar niet in Zeeland. GroenLinks dringt erop aan dat de gemeente Goes zelf het initiatief neemt om Turby's op hoge gebouwen en bijvoorbeeld bij landbouw- schuren en campings te plaat sen. In elk geval zouden de mo lens op de eigen gebouwen van de gemeente moeten komen, zo als het nieuwe stadskantoor. 8 713214'000002 Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel met nodig) Omdat hij zich zojuist een nieutve automobiel had aan geschaft, ruilde zij haar auto- tje ook maar in. Weliswaar voor een tweedehandsje. En bij lange na geen vierwiel- aangedreven quasiterrein- wagen waar haar man in rondpronkt. Maar zulks deert haar niet. Ze gaf hem zelfs een nieuwe cd-speler cadeau om hem het autorijden extra te veraan genamen. Dan wilde zij de radiocasset- tespeler uit zijn auto wel heb ben. De transfer van de muziek- apparatuurvondvoor het ge mak plaats bij haar garagist. Die had wat moeite om de ap paratuur zonder schade uit zijn wagen te halen en belde daarom even met het auto mobielbedrijf dat de wagen geleverd had. Daar ontstond hoge commotie. Onverwijld belde dat bedrijf zeer veront rust met hun klant. Wat er dan toch verkeerd was aan de auto dat die een week na le vering alweer was ingeruild? Hoegenaamd niets, geluk kig. Niettemin kwam dat te lefoontje de bezorgde mede werker op een schrobbering te slaan van zijn baas. Met zulke vragen val je een klant niet lastig. De auto-eigenaar die het al lemaal ter ore kwam, voelt zich in het geheel niet lastig gevallen. Integendeel, het roert hem zelfs. Zowel de be zorgdheid als de drang tot voorkomendheid. En zo rijdt hij nog eens extra aange naam... BEVELANDEN/THOLEN woensdag 15 januari 2003 door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Total gaat op korte termijn een renovatie- plan maken voor twee keer vijf kilometer pijpleiding die van de raffinaderij in Nieuwdorp, langs het westen om Borssele heen naar de Totalsteiger in de Westerschelde loopt. Tijdens een informatiebijeenkomst in De Stenge in Heinkenszand heeft het bedrijf dat bekend ge maakt. De bijeenkomst in Heinkens zand was al een jaar geleden ge pland voor het regelen van het zakelijk recht met grondeigena ren door wier eigendom pijplei dingen van Total lopen. Naar aanleiding van enkele lekka ge-incidenten in de afgelopen maanden, was echter in de ge meente Borsele commotie ont staan. Total koos er daarom voor om een deel van de avond voor specifieke voorlichting in te ruimen. Total, een halve dochter van Dow, laat het beheer van de lei dingen over aan het onderdeel pijpbeheer van Dow in Temeu- zen. Daar zijn tamelijk strakke protocollen voor controles van uit de lucht, vanuit rijdende au to's en door medewerkers die de trajecten aflopen. Ook uitwen dige controles door graven en beperkte inwendige controles van de leidingen gebeuren met enige regelmaat. Slechte plekken Tussen de raffinaderij en de steiger lopen zes leidingen van elk vijf kilometer lengte. Total was juist bezig met een inspectie van de leidingen toen in een van de pijpen met de grootste dia meter, één van de twee 20-duimspijpen, een lek werd geconstateerd. Total had de twee 14-duims en 10-duims lei dingen al eerder geïnspecteerd omdat werd aangenomen dat die het kwetsbaarst waren. De 20-duims pijpen, beschermd door een thermisch isolerende laag aan de buitenkant, stonden op het programma voor dit jaar. De lekkage die in september werd vastgesteld, werd opge spoord, de grond afgevoerd en schoongemaakt en het lek werd gedicht. Toen een tweede lek zich in de cember voordeed,gebeurde het zelfde maar een nadere inspec tie bracht aan het licht dat de pijpleidingen meer slechte plekken vertoonden. De thermi sche beschermlaag, die bij de aanleg dertig jaar geleden de leidingen zo veilig leek te ma ken, blijkt de kathodische be scherming af te remmen en roestvorming in de hand te wer ken. Ueeg Totdat de renovatie die voor de twee leidingen noodzakelijk wordt geacht, is afgerond, blijven de pijpleidingen leeg. Het product dat door de leidin gen van de steiger naar de raffi naderij werd vervoerd, wordt voorlopig uit tankers in de ha ven overgeslagen op lichters, waarna het in de fabriek wordt gebracht. Het is nog niet duide lijk of de hele leiding moet wor den vernieuwd of dat die ge deeltelijk kan worden opge knapt. Tanks De boeren die in groten getale kwamen luisteren naar het ver haal van Total, vroegen zich af waarom zij hun ondergrondse tanks hebben moeten opruimen terwijl Total een leiding van dertig jaar oud mag handhaven. Ook wilde sommige grondeige naren weten waarom een tanker op zee voortaan dubbelwandig moet zijn, terwijl pijpleidingen in de grond enkelwandig en kwetsbaar kunnen blijven lig gen in landbouwgrond. De woordvoerders van Total kon den alleen beloven zich strikt aan de regels te zullen houden, verdere lekkage te zullen voor komen en eventuele schade al tijd te herstellen. ^RobPaardekam jXRSEKE - Het schaal- en jjlpdierenmuseum in Yerseke pat een heel andere koers va- m,Een nieuwe naam, een bete- tlocatieen een breder aanbod BMlen het in verval geraakte Biseurn weer aanzien geven, get bestuur wil graag naar dorpshuis De Zaete verhuizen. je: Yersekse museum gaat aftaan door het leven als Oos- jschelde Museum, met als on- jtitel: centrum voor visserij-, natuur- en milieuvoorlichting, folgens het nieuwe bestuur eelt het huidige museum aan et Kerkplein de bezoekers juwelijks iets te bieden. „Het jveel te statisch", legt vice- BwzitterJ Zoeterweij uit „En si moeilijk bereikbaar Het ind, waarin ook de VW is ge- tasvest, heeft bovendien geen jntaire voorzieningen, koffie baren filmzaal. Het feit dat het nuseum niet aan de Ooster- scheldeligt, ziet het bestuur ook keen groot nadeel. Daarom rahet Oosterschelde Museum icplaatst moeten worden. Daartoe zijn verschillende mo- pjjkheden onderzocht. Deoes- Isputten zijn een optie, maar ktliefst wil het bestuur het mu- Sfiun in het huidige dorpshuis Kstigen. De Zaete biedt een prachtig uitzicht op de Ooster- schelde, is goed bereikbaar en ■eft voldoende parkeergele- asbeid. Het is bekend dat de gceente Reimerswaal met en kepartijen onderhandelt over Ór verkoop van De Zaete. Het raseumbestuur heeft burge rmester en wethouders nu ge- rraagd het eerste recht van aan loop te krijgen. Vertier Bet nieuwe museum krijgt een «el breder aanbod dan het hui- qe, Dat beperkt zich tot een Enuniere weergave van de oude lossel- en oestercultuur. „Je laat in tien minuten weer bui- ka, typeert voorzitter A. oone. Het nieuwe museum moet meer vertier bieden Het aanbod wordt zo breed dat de naam schaal- en schelpdieren museum de lading niet meer dekt en een nieuwe naam moest worden verzonnen. Natuur en milieu moeten ook een rol gaan spelen. Zo zal ook natuurgebied de Yerseke Moer aandacht krij gen. Verder denkt het bestuur aan rondleidingen, dia- en film presentaties, vaartochten met mossel- en oesterschepen, een grotere rol voor de moderne schaal- en schelpdierensector, een visrestaurant, een biblio theek en een educatief centrum. Voor dat laatste zou vooral on derzoeksinstituut RIVO/NIOO moeten zorgen. Deze wil boven dien een groot zeeaquarium in het museum plaatsen. Een web site moet het geheel compleet maken. Overigens wil het muse umbestuur dat de VW mee ver huist naar het nieuwe onderko men Bij een eventuele verhuizing zou voor de dorps huisfunctie geen plaats meer zijn. Het museum biedt enkel ruimte voor het geven van lezin gen of het houden van kleine conferenties en symposia. Het bestuur beseft dat de plan nen niet betaald kunnen worden uit het huidige museumbudget. Daarom hoopt het subsidies te krijgen en ook de gemeente moet een behoorlijke duit in het zakje doen. Het nieuwe museum zou binnen vijf jaar een feit moeten zijn. Volgens voorzitter Boone zal het onlangs gevormde bestuur de kar in ieder geval twee jaar trekken. Daarna volgt een evaluatie, waaruit moet blijken of de plannen haalbaar zijn en voortgezet moeten wor den. Een groep van zestien vrij willigers is bereid zich in te zet ten. Verder kan het bestuur een beroep doen op zeven adviseurs, waaronder een notaris, een ar chitect en diverse mensen uit de schaal- en schelpdierensector. Het huidige museum in Yerseke heeft volgens het bestuur weinig te bieden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom GOES - Vanuit een van de noodlokalen hebben leerlin gen van het Hoornbeeck Colle ge in Goes zicht op de nieuw bouw van hun school. De bouw ervan, waarvoor vorig jaar ok tober de eerste paal werd ge slagen, is inmiddels een flink eind gevorderd. De staalcon structie van het pand, op de hoek van de Van Dusseldorp- straat en de Oranjeweg, heeft haar hoogste punt bereikt. De nieuwbouw is dringend no dig, omdat de reformatorische school voor middelbaar be roepsonderwijs het aantal leerlingen fors ziet groeien. Dat is het gevolg van de uit breiding van het lesaanbod. Het verouderde pand, op de zelfde locatie, ging in de zomer tegen de vlakte, zodat er een nieuw complex met elf theo rielokalen en negen praktijk ruimten kon verrijzen. De bouw loopt tot nu toe vol gens wens, zegt locatiedirec teur J. Kleppe De twee vorst perioden hebben weliswaar voor enige onwerkbare dagen gezorgd, maar daarmee was in de planning rekening gehou den. De beoogde datum van oplevering, woensdag 23 juli, staat nog altijd overeind. „Als het zo doorgaat, denkt de aan nemer die datum te kunnen halen." Na de oplevering res teren enkele weken om het ge- Door de ramen van het noodgebouw zien de leerlingen van het nieuwe schoolgebouw groeien. bouw gebruiksklaar te krijgen voor het nieuwe schooljaar, dat op 25 augustus begint. Voor de docenten en studenten betekent de nieuwbouw een jaar van improviseren. Er wordt nu verspreid over vier locaties in Goes les gegeven, deels in noodlokalen. „Dat was in het begin even wennen, Hoornbeeck College in Goes hun foto Dirk-Jan Gjeltema maar het is toch werkbaar ge bleken", zegt Kleppe. „Lang zamerhand heeft iedereen zijn plaatsje gevonden. We mogen dus niet mopperen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29