Hip, snel en interactief theater PZC Een duwtje links en rechts hoort er bij Wolf blijft toch het liefst uit onze buurt GEBOEKT jon&E OndERZ.OE.KER Iedereen kan nu presenteren via TMF-site woensdag 15 januari 2003 illustraties uit Het boek van de wolf Welk dier wordt gehaat en bemind, boezemt angst maar ook bewondering in, be schikt - zegt men - over boos aardige of beschermende krachten en is - het klinkt onge looflijk - ook nog de voorvader van Rambamboelie die 'Waf waf waf' blaft zoals geen ander'!' Op 20 september 1767 lukte een zekere M. Antoine in zijn eentje wat twintigduizend boeren en jagers onder leiding van ko ninklijke jachtmeesters samen niet voor elkaar hadden gekre- gen: hij doodde 'het beest van Gévaudan'. Sinds de zomer van 1764 had dat monster twee keer groter dan een wolf en met ka ken van een halve meter in Cen- traal-Frankrijk meer dan hon derd mensen verslonden. In 1765 vond koning Lodewijk XV het welletjes. Hij loofde zesdui zend pond uit als beloning voor de man of vrouw die een einde zou maken aan wat 'de plaag van de eeuw' genoemd werd. In Het boek van de wolf van Ma rie Lagieren Serge Bloch vind je wél een afbeelding van het on dier 'met een kop langwerpig als die van een kalf, een roodachti ge pels met zwarte strepen op de rug en een reusachtige ruige staart', maar niet het antwoord op de vraag of 'die bloeddorsti ge gek' inderdaad een wolf ge- de wolfde prijs voor het beste informatieve jeugdboek van 1998 Zo'n bekroning zit er in Nederland vermoedelijk niet in. Daarvoor is hier met al die uit stekende, oorspronkelijk Ne derlandstalige informatieve boeken de concurrentie te groot. Wel moet gezegd dat het boek van 25,5 cm in het vierkant en met tientallen illustraties (kleu renfoto's en cartoons) op glan zend papier buitengewoon rijk oogt In dezelfde fraaie uitvoering verscheen ook Het boek van de fantastische dieren van Brigitte Coppin. Dit boek propvol foto's en tekeningen vertelt je over al het onwaarschijnlijks dat er te weten valt van de Eenhoorn, het Monster van Loch Ness, de Sfinx, Vampiers, de Yeti en van nog 48 andere monsters, fabel dieren en magische beesten tus sen Al-Bouraq en Zwarte Sainglain In een 'grotebekken- hoofdstuk' lees je over mensen die 's nachts bij volle maan met blikkerende tanden onder een opgetrokken bovenlip - klaar om te bijten, te verscheuren en aan stukken te rijten (precies, over de Weerwolf dus) - het eer ste levende wezen dat ze tegen komen doden, zelfs als het hun eigen kind of geliefde is. Waf waf waf Ken je Rambamboelie, dat leuke kleine hondje waar iedereen dol op was en dat ook zo grappig 'Waf waf waf' blafte? Mies Bouwman verzon het verhaal over het verre familielid van de wolf toen haar eigen kinderen klein waren. Pas vorig jaar schreef ze het op En omdat ze een bekende televisiester is, mocht ze het eerste boek aan Pieter van Vollenhoven geven. Van het een kwam het ander Rambamboelie vloog de winkels uit en werd in minder dan een maand al vier keer herdrukt. weest is. Was 'het beest van Gé vaudan' hooguit een wilde hond, zo een die vorig jaar voor zoveel hysterie zorgde in Zeeuws-Vlaanderen en het Waasland? Of verschool zich achter 'het beest dat de mensen opeet' een bende bloeddorstige moordenaars met een voorkeur voor kleine jongetjes en mooie herderinnetjes? Misschien is dat laatste nog aannemelijker dan het eerste, want wolven zijn schijtlijsters, angsthazen die (verstandig van ze) ver uit de buurt van mensen - hun grootste vijanden - blijven. Roodkapje Het boek van de wolf telt vijf hoofdstukken. Tussen het eerste met spreekwoorden en gezeg den (honger hebben als een wolf) en het laatste over wolven in verhalen, sprookjes en legen den (waaronder natuurlijk 'Roodkapje') kun je lezen over het sociale leven van wolven dat veel lijkt op het onze; over wat het bijgeloof van onze voorou ders betekend heeft voor het voortbestaan van dit 'duivelse dier', en over de verschrikkelij ke methoden waarmee men het te lijf ging... en gaat. In Frankrijk kreeg Het boek van illustratie uit Rambamboelie Het grappige verhaal gaat over een hondje dat op een rare dag 'z'n mondje opendoet' en dan niet blaft zoals altijd, maar 'Mi auw!' zegt. En kraait als een haan, sist als een slang, loeit als een koe. Of het nog goed komt met het beestje? Lees het boek met prachtige tekeningen van Philip Hopman voor aan je jon ge broertje of zusje. Je komt dan vanzelf bij de laatste pagina. Daar vind je het antwoord Jan Smeekens Marie Lagier en Serge Bloch: Het boek van de wolf. Afijn/Bi- blion; vanaf 9 jaar; 112 pag.; 19,95. Brigitte Coppin: Het boek van de fantastische dieren. Afijn/Biblion; vanaf 9 jaar; 140 pag; 19.95. Mies Bouwman: Rambamboe lie. Ploegsma; vanaf 3 jaar; 12,95. De voorstelling Diggy- dotcom 2.0 schopt flink aan tegen de klassieke ma nier van theatermaken. Het verhaal begint in de chat- room van de internetsite dig- gydotcom. De zeven acteurs van de Amsterdamse thea tergroep Made in da Shade loggen in en raken aan de chat. Diggydotcom 2.0 is van nu. Hip, snel en interactief. De voorstelling is vanavond te zien in de Stadsschouw burg in Middelburg. In eerste instantie chatten de zeven anoniem en onder een valse naam. zoals het in de vir tuele wereld hoort. Maar naar mate de voorstelling vordert, proberen deze alter-ego's zich zelf juist meer en meer te profi leren. ,,De voorstelling draait om de manipulatie van de virtu ele wereld. En de behoefte om jezelf in dat web visible te ma ken", legt Marjorie Boston, re gisseuse en actrice van Diggy dotcom 2.0 uit. Boston: „Het sluit aan op de we reld waarin we nu leven." Een wereld die vooral begrepen wordt door de jongeren van nu. Vandaar dat Made in da Shade de voorstelling bewust gemaakt, heeft voor 16-plussers. Dat is onder meer te merken aan het taalgebruik: de zogenaamde straattaal. Vol met Engelse en Surinaamse woorden „Het zijn geen moeilijke woorden, eerder dingen als smatje, de Def Rhymz-slang, zeg maar." Diggydotcom 2.0 speelt niet al leen met taal, maar ook met in teractiviteit op het podium en in de zaal. Elke beweging zet weer iets anders in werking. Dat vari eert van videobeelden, geluiden of muziek. Een voorbeeld hier van is de Nederlandse les. „Eén van de Amerikaanse acteurs draait ergens in de voorstelling een geluidsband met daarop een les in Nederlandse woordjes voor Amerikanen. Terwijl de band loopt, vertelt de acteur in het Engels een verhaal. Zijn zin nen worden aangevuld door de Nederlandse woordjes „Hier door krijg je zinnen als; 'Listen, I got my hand stuck in de lift'", zegt Boston. Diggydotcom 2.0 kan volgens Boston het beste worden verge leken met een popconcert. „Het geeft de kijker diezelfde rush. Je kijkt naar de voorstelling, voelt dat het iets met je doet, maar pas naderhand kun je voor jezelf de finiëren wat dat gevoel was." De makers hopen dat mensen na de voorstelling weggaan met een steen in hun maag. „Dat ze stof hebben om over na te den ken." Uit de reacties van de al Neem een hal, gooi er tonnen grond in en laat er een paar bulldozers eens flink mee stoei en. Motorcrossers weten dan wel wat het eindresultaat wordt, een indoorcircuit om te likkebaarden. Volgende week gaat in de Zee landhallen in Goes de 1 le editie van de Indoor Supercross van start. Aan de start bij de 85 cc la ge wielen: Stefan Hage (10) uit Borsele. Geen primeur voor hem, want ook vorig jaar stond de coureur al achter het starthek. „Was toen niet echt succesvol", bekent hij. „Viel op het wasbord en brak ook nog eens m'n voorrem. Pech? Ja, maar ik had ook iets te intensief gespeelde voorstellingen in an dere plaatsen blijkt dat Diggy dotcom 2.0 op velen inderdaad dit effect heeft. „We hebben re acties gehad van jongeren die na de voorstelling opeens beseften dat ze moesten oppassen met de virtuele wereld: er is veel vrij heid, maar ook het gevaar dat je gemakkelijk invisible blijft." Behalve het gevoel van een pop concert, heeft de voorstelling ook die sound. Made in da Sha de laat zich al jaren inspireren door hiphop. Zo is een van de ac teurs in Diggydotcom 2.0 de beste humanbeatbox van Ne derland. Boston: „Verder ge bruiken we rap en streetdance, maar dan op een geheel eigen Made in da Shade-manier." Hoe hip het ook is, streetdance, hiphop en het gebruik van slang is al eerder gedaan op het podi um. Wat Diggydotcom 2.0 echt vernieuwend maakt, is de inter activiteit en de daardoor totale afhankelijkheid van de tech niek. „Wanneer één apparaat uitvalt, kunnen we de rest van de voorstelling wel vergeten", aldus de regisseuse. Om als kij ker zeker te weten dat alles live is, ook de beelden op het scherm, kan die techniek na afloop nog even getest worden. „Dit om te laten zien dat we het niet fa ken." De voorstelling moet dan ook vooral mensen aanspreken die houden van de vi rtuele we reld. Maar waarom iedereen massaal naar Diggydotcom 2.0 moet gaan kijken, kan Boston niet echt uitleggen. „Het is ge woon iets dat je moet ervaren. Het is een dope showmeer kan ik er niet van maken Anke Meijer Made in da Shade met Diggy dotcom 2.0: vanavond in Stads schouwburg Middelburg, 20.00 getraind. Kwam te vermoeid aan de start Daarom doe ik het dit jaar was rustiger aan in de voorbereiding. Volg wel de trai ningssessies van Jan Posthuma, maar pak ook m'n rust. Tien jaar jong. maar Stefan crosst al zes jaar. „Op m'n vierde kreeg ik een zijspanmotor. Had geen bakkenist, dus zette m'n vader een zak potgrond in het bakkie. Bleef ik toch mooi in ba lans. Zo heb ik de eerste motor kneepjes geleerd: gas geven, niet in je koppeling knijpen en schakelen. Later werd ik lid van MSV De Uitlaat in Vlissingen. Ging de motor achter in de bus en reed ik met m'n pa naar het circuit om te trainen. Hij heeft zelf veel gecrosst, dus van hem leerde ik heel veel. Wist je dat-ie twee jaar geleden op het circuit van Zolder nog kampioen En durance is geworden? Een bete re coach kan ik niet hebben." Inmiddels heeft Stefan een be hoorlijke erelijst opgebouwd. Vorig jaar werd hij regiokampi oen en eindigde tijdens de Ne- L-.&'&fcésS Stefan Hage: „Een betere coach dan mijn vader kan ik niet hebben.' derlandse kampioenschappen op een 5e plaats. Hij was daar mee de beste Nederlander. In 2002 eindigde hij nationaal in de categorie 65 cc grote wielen op een verdienstelijk 8e plek, terwijl hij ook nog eens de Zeeuwse titel in de wacht sleep te. Volgend weekend hoopt hij in ieder geval op een eervolle plaats te eindigen. „Indoor rij den ligt me wel. In ieder geval heb je geen last van regen. Kort voor de wedstrijd loop ik altijd een rondje over het circuit. Kij ken waar de kuilen liggen, hoe het wasbord eruit ziet en welke lijn je het beste kunt rijden. Tja, en dan is je start natuurlijk be langrijk. Goed wegkomen en proberen buiten het gedrang te Islijven. Een duwtje links en rechts, jezelf een beetje breed maken, net hoort er allemaal bi j Hopelijk blijft de motor tech- 1 I .-;V, j&taMUi >-jft. oa??.: foto Willem Mieras nisch in orde, Voor de rest is het vooral genieten. Publiek? Leuk om in een volle hal te rijden, maar tijdens de race zie ik maar één man: m'n vader, die langs de kant aanwijzingen geeft. Met z'n felgroene jas aan kun je die niet missen. Voor de rest is het opletten, zorgen dat je niet on deruit gaat en als het effe kan, voorin eindigen. Dat zou prach tig zijn." Hans Segboer CX'rt. 'ImvCï, Ircjn. ||llllll*fflMlillililltia.Millillil!« .iiiiiiiiiiiii^ir^ lyiiüüim-iini'ri^.': v TMF ontwikkelt zich steeds meer als interactief medi um. Kon je voorheen al je bood schappen via SMS onder in beeld de wereld insturen, vanaf deze week is het mogelijk om als veejay je boodschap of clipaan kondiging met iedereen die kijkt te delen. MeJay heet het nieuwste concept van de popu laire muziekzender. Op de web site van TMF, www.tmf.nl, cre- eer je een virtuele veejay en via de telefoon spreek je je eigen boodschap erbij in De lippen van de animatie bewegen pre cies mee met het geluid. Daarna kun je via de website je MeJay direct doorsturen naar de TMF- redactie. De origineelste aan kondigingen worden dagelijks van negen tot tien uur 's avonds uitgezonden. Overigens gaat al leen de zon voor niets op: je moet voor het inspreken toch nog ze ventig eurocent per minuut, neertellen. Scène uit de voorstelling Diggydotcom 2.0. foto Diana Wildschut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26