Liefde in de rampnacht Beïnvloed door het buitengewone 23 Jong woensdag 15 januari 2003 Stormkracht door theater Kwark (Francois Ver- vaet uit Middelburg, aange vuld met Annemarike Rui tenbeek uit Den Haag, Floris van Tilburg uit Utrecht en Roeland Vos uit Den Bosch) gaat vrijdag in première. Het stuk over de Watersnood ramp, geregisseerd door Rob Vriens, is bedoeld voor kin deren vanaf 10 jaar en wordt dan ook hoofdzakelijk ge speeld voor scholen. Maar de eerste voorstellingen zijn openbaar. Schrijfster Patricia Kuiper (1954): „Mijn ouders hadden vroeger thuis dat beroemde boek De Ramp. Toen ik deze op dracht kreeg, heb ik het meteen opgezocht en herkende nog pre cies al die plaatjes. In overleg met Frangois hebben we geko zen voor een documentaireach tig aanpak met een heleboel la gen. Ik had een interessant boek gelezen met interviews met ou dere mensen, dus die terugblik wilde ik erin hebben. Eigen aan mij is dat ik altijd iets met het lot heb, met hogere machten. Er werd soms wel gedacht dat dit de straf van God was. Maar ik bedoel meer het betrokken zijn bij een ramp, welke dan ook, hoe voelt dat." Het stuk begint met de maan, de storm, de zee en de aarde, die tot een synthese komen. Dan be sluiten de acteurs om het ver haal van Jan en Sara te spelen, die je meemaakt als zestienjari gen tijdens de ramp en die ver tellen over hoe het vijftig jaar later is. „Het is een theatrale vertelling geworden", zegt Frangois (1963), „Er wordt een verhaal verteld met vier stem men. Natuurlijk worden er ook stukjes gespeeld, maar je geeft daar direct commentaar op." „Wat mij opviel", vertelt Patri cia, „is het gebrek aan commu nicatie. Telefoons hingen nog in de gang en stonden niet naast je bed, laat staan dat ze mobiel waren. Daarmee maak je de jeugd van nu ervan bewust hoe de wereld veranderd is. In de kranten uit die tijd stond een ar tikel over prins Charles, over de Parijse lentemode en in Italië droegen de vrouwen opeens broeken, waardoor de mensen omkeken..Ja, want het leven Repetitie van Stormkracht, met staande vlnr Annemarike Ruitenbeek, Frangois Vervaet en Floris van Tilburg en zittend Roeland Vos. foto Rien Zandee ging gewoon door. Dat heeft ge leid tot het 'lentehoedje' in de voorstelling. Sara heeft in Pa rijs een hoedje gekocht en draagt dat de hele rampnacht met zich mee." „Twee hoofdpersonen vormen de rode draad door de documen taire. Sara en Jan ontmoeten el kaar in die rampnacht, maar dat heeft voor hun verdere levens loop een totaal andere uitkomst In een noodsituatie blijkt pas wie de werkelijke helden zijn. De jongen met wie Sara aan vankelijk ging, Gilles, valt door de mand, dat is een lafaard. Maar de ruwe bonk, waar ze ei genlijk een beetje afkeer van had, blijkt een held te zijn. Ze worden verliefd op elkaar, want voordat je dood gaat, en je bent zestien, moet het toch even ge beuren. Maar daarna gaapt er een enorm gat. Zij heeft alles en iedereen verloren en hij ziet zijn kans schoon om een held te wor den." „Er zit heel veel relatie met deze tijd in. We spelen deze, maar er zijn natuurlijk meer rampen. Het gaat over zestienjarigen die in een spannend avontuur te rechtkomen en hoe gaat dat af lopen. Hoe ga je met elkaar om in een driehoeksverhouding, een meisje met twee jongens. Dat moet hen wel interesseren. En ik gebruik de elementen om aan te tonen, dat we allemaal maar kleine poppetjes op de wereld zijn. Ik laat het besef doordringen dat er ook op ande re plekken overstromingen zijn." Frangois: „De kinderen rea geerden positief op de eerste try-outs, men was geboeid. Het begin, over de elementen, spelen we heel groot, heel overdreven. Dan hebben ze zoiets van is dat nou de ramp? Maar gaandeweg worden ze in het verhaal van de rampnacht meegezogen. Bij de openbare voorstellingen zou ik het leuk vinden wanneer de ver schillende generaties uit het stuk zich ook in de zaal weer spiegelen. Dat opa's en oma's met hun kleinkinderen komen kijken, zodat na afloop de ver halen loskomen." Frans Doeleman Openbare voorstellingen van Stormkracht: vrijdag (20.00 uur) en zaterdag (15.00 en 20.00 uur) in de Kloveniersdoelen in Middelburg; donderdag 3 april (20.30 uur) in Podium 't Beest in Goes. In het theatercafé van Cine- City in Vlissingen vindt zon dagochtend weer een CineCon- cert plaats. Violist Alexander Afanassiev en pianist Timur Sergevenia, beiden studerend aan het Koninklijk Conserva torium te Gent, bieden een af wisselend kamermuziekpro gramma. Het feit dat deze twee musici nog studeren betekent niet dat er zondag een halfbakken pro gramma gepresenteerd wordt. Integendeel, werken als de So nate opus 105 van Robert Schumann en de Introduction et Rondo Capriccioso van Ca- mille Saint-Saëns vergen een hoop van de musici. Het laatste werk is geschreven in een tijd dat de hang naar virtuositeit erg groot was. Het publiek van de negentiende eeuw adoreerde de musici die met veel bravou re hun ongelofelijke vaardig heden etaleerden. De Spaanse violist Pablo Sarasate, voor wie dit stuk geschreven is, was er zo een. De Sonate opus 105 van Schu mann is een typisch voorbeeld van dat andere trekje van de Romantiek, het verklanken van het innerlijk gemoed. De zeer belezen Schumann zei er het volgende over: „Ik wordt beïnvloed door al het buiten gewone dat er in de wereld plaatsvindt, ik overdenk het allemaal op mijn manier. Dan verlang ik ernaar om mijn ge voelens te uiten in mijn mu ziek." Geweld Het concert begint op een mooie, rustige zondagochtend- toon met het gedragen intro van de Chaconne in G van de Itali aanse barokviolist Tomaso An tonio Vitali. Maar dat is maar even, want ook in deze set va riaties op een terugkerend the ma in de bas breekt het virtuo ze geweld op de viool al snel los. De twee musici nemen ook he dendaagse werken mee. Black, White and in Between is van de Belgische componist Dirk Bros se, in Zeeland vooral bekend om zijn samenwerking met het Zeeuws Orkest De Fuga voor vioolsolo is geschreven door Al fred Schnittke, de componist die er een sport van maakt om allerlei stijlen en genres uit ver schillende periodes door elkaar te halen Fuga betekent letter lijk vlucht. De melodie uit een fuga-compositie wordt door zijn evenbeeld achterna gezeten en gaat er van door. Het resul taat is een twee- of meerstem mige ingenieuze canon Hoe zo iets in hemelsnaam op één viool te spelen valt, zal zondagoch tend duidelijk worden Douwe Eisenga CineConcert, zondag CineCity, Vlissingen, 11.30 uur. Kloontje komt met een theatershow zondag in Terneuzen Frans van Deursen en Bob Fosko als The Blues Brothers zaterdag in Terneuzen 15t/'m21 januari WOENSDAG Diggydotcom 2.0 Made in da Shade presenteert de interactieve voorstelling Dig gydotcom 2.0. In deze voorstelling wordt de verleiding van de virtuele vrijheid aan de kaak gesteld. In de populaire cultuur en jongeren cultuur wordt meer en meer verwezen en geciteerd uit de wereld van sci ence fiction, computer- en videogames. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Raices Cubanas Raices Cubanas brengt pure, traditionele Cubaanse muziek. Ze doen dat met zeven Cubaanse muzikanten. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Desafinado Regelmatig zijn er concerten in Desafinado. Deze keer is Dick de Graaf aan de beurt Jazz en Blues Eetcafé Desafinado, Middelburg, 21.00 uur DONDERDAG Nilgün Yerli Nilgün Yerli brengt haar programma Vreemde Vreemdgangers. In dit cabaret/kleinkunstprogramma wordt zij begeleid door pianist Wim Veenhof Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Jezus Helmert Woudenberg speelt de voorstelling Jezus. Het verhaal van Jezus is de basis waar alle andere verhalen uit voort zijn gekomen of terug te voeren zijn. In zijn nieuwe solo Je zus wil hij op eigengereide wijze onderzoeken waarom dat zo is en een voor deze tijd relevant licht werpen op deze uitzonderlij ke figuur. Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Bert Klunder Bert Klunder brengt zijn programma De Aanklager. Hij kruipt daartoe in de huid van de officier van justitie en gaat op komische wijze de wereldproblemen te lijf Schouwburg De Maagd, Bergen opp Zoom, 20.15 uur VRIJDAG De Nieuwe Snaar De Nieuwe Snaar brengt het spektakel De Omloop der Lage Landen. De populaire Vlamingen Geert Vermeulen, Kris De Smet, Walter Poppeliers en Jan De Smet, brengen muziektheater met meer dan dertig verschillende instrumenten, verrassende humor, acrobatische hoogstandjes, vreemde attributen en unieke vond sten. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Stormkracht Theater Kwark brengt de première van Stormkracht. Vier acteurs reconstrueren de gescheidenis van de watersnood ramp, kijken terug en blikken vooruit. Patricia Kuiper schreef het stuk en Rob Vriens regisseerde. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.00 uur Guido Weijers Guido Weijers brengt zijn programma Oxymoron. Hij won eind 2000 de publieksprijs van Cameretten. Hij is een dromer en balanceert op de rand van de ethiek Een innemend en scherpzinnig verteller, die jongleert met actuele grappen. Kaj Munk, Hansweert, 20.00 uur De Berini's De Berini's spelen de voorstelling Sloophamer. Het huis waarin het echtpaar Annie en Harrie woont, moet tegen de vlakte. Harrie wil zijn huis echter niet verlaten, maar Annie ziet een nieuw huis wel zitten Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Plaza Suite De toneelvereniging ODI speelt de komedie Plaza Suite. Dit toneelstuk van Neil Simon vertelt het verhaal van een hotel kamer in drie eenakters. Arnel Lefevere uit Hulst regisseerde. De Halle, Axel, 20.00 uur Don Kosakenchor Het Don Kosakenchor Russland geeft een concert. Onder leiding van Marcel 'Nicolajevich' Verhoeff en met mede werking van het Moscow Festival Ensemble wordt een repertoire gebracht dat uiteenloopt van liturgische gezangen uit de Russi sche Orthodoxie tot vrolijke feestmuziek, van militaire liederen der Kozakken tot Russische volksliederen Basiliek, Hulst, 20.00 uur Pauze De toneelgroep Pauze speelt Schrijf me in het zand. In dit stuk van Inez van Dullemen vormen fragmenten uit een ge vonden dagboek de rode draad. Deze notities van een overleden dochter zetten de verhoudingen binnen een familie op scherp. Jaap Hissink regisseerde Theater Vestzak '99, Vlissingen, 20.15 uur Bert Klunder Bert Klunder brengt zijn programma De Aanklager. Zie donderdag. De Meulvliet, Tholen, 20.15 uur Van Maasakkers Gerard van Maasakkers brengt zijn programma Vol Dagen. Hij wordt daartoe bijgestaan door De Vaste Mannen. Van Maas akkers zingt mooie liedjes en vertelt vermakelijke (volksverha len. Hij schept daarmee een Bourgondische sfeer en Brabantse gezelligheid. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Verflucht Toneelgroep Zierik speelt het toneelstuk Verflucht. In dit stuk van Hans Kuypers draait het om een relatie tussen een oudere man en een jong meisje. Jan de Bil regisseerde Nelleke Ta- merus, Cora Hoogstrate, Kalijn de Groot, Cees Möhlmann, Mar garet van Velthoven, Wim Hillebrand, Rineke van der Wielen en Gabri de Groot. MFC, Zierikzee, 20.30 uur ZATERDAG Stormkracht Theater Kwark brengt de voorstelling Stormkracht. Zie vrijdag. Kloveniersdoelen, Middelburg, 15.00 en 20.00 uur Man met Schaap De Middelburgse band Man met Schaap verzorgt semi-akoes- tisch een optreden. De formatie stelt haar nieuwe drummer Cees But voor en als spe ciale gast komt de Engels-Italiaanse singer/songwriter Irene Pirrera, die, zichzelf aan de piano begeleidend, enkele eigen songs zal zingen, maar ook Man met Schaap zal bijstaan. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Israel in Egypt Tot Oefening en Uitspanning voert Israel in Egypt uit. De oratorium vereniging krijgt bij de uitvoering van dit werk van G. F. Handel medewerking van het Randstedelijk Begeleidings Orkest en Bram Beekman bespeelt het orgel. Als solisten werken mee: Anne Grimm (sopraan), Annemarijke de Jong (sopraan), Hebe Dijkstra (alt), Hernk Gunneman (tenor), Peter Arink (bas) en Frank Hermans (bas). Vooraf houdt Leen de Broekert een le zing over Höndel en zijn werk. Concertzaal, Middelburg, 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23