m }arnalensector n zwaar weer Ll Middelburg fuintratuin Internationale bemiddeling in conflict VS en Noord-Korea Opening Europarlement eist opheffing monopolie NS 15 januari artelpolitie legt boete van 13,8 miljoen op Oudste man van Zeeland 105 Prij piukL MOET WEG ALLES MOET WEG ALLES M U-PERSOONS Blauwedijk 85 Kohn voor iipnuin j| i IrnoWf 11 Raad bepleit invoering 'hbo-arts' Kleren drogen in de warme zon Bl0f winnaar Gouden Harp ■PAKKER EURO PA 1 U I N Kabinetsbeleid funest voor natuur 1 Krajicek ronde verder Striptekenaar Jaap Vegter overleden PZC TH 6 Enige regen Veel bewolking en in de loop van de och- «denige regen. Maxima rond 7 graden „(vrij) krachtige zuidwestenwind. tóe jaargang no. 12 oensdag 15 januari 2003 snummer 1,10 .Harmen van der Werf ISEKE - De garnalen- tor heeft woedend ge geerd op de boete van totaal 13,8 miljoen euro ede Nederlandse Mede- gingsaiitoriteit (NMa) iteren heeft opgelegd acht garnalenhande- u en acht producen- lorganisaties. Een van O is Van Belzen BV uit nemuiden die van de itelpolitie 782.000 euro *1 betalen. deze uitspraak overeind f I", stelt voorzitter H. van «bergen van de producen- Borganisatie West, „betekent het einde van de garnalen - sserij.^Hij wil in beroep gaan. igens de NMa die ruim twee [•geleden met een onderzoek rdegarnalenhandel begon, dl de sector doelbewust aan- ïafspraken gemaakt om de ijs van Noordzeegarnalen astmatig hoog te houden, tan", reageert Van Geesber- i,„als wij de markt niet regu- sdoor de aanvoer te beper- kan geen garnalenvisser iboterham verdienen. En het nvendien slecht voor de gar- B- en visstand." uitspraak van de NMa heeft de voorzitter van de producen tenorganisatie West enorm ver rast. „Je zou toch verwachten dat er bij de NMa mensen met verstand werken. Wezijnbij hen geweest om onze werkwijze uit te leggen, maar blijkbaar heb ben ze dat niet gesnapt of niet willen snappen. Het is zelfs zo dat de Europese Unie ons heeft aangemoedigd dit aanvoersys- teem in te voeren." Garnalenhandelaren en produ centenorganisaties van vissers maken afspraken over de kilo's aan te voeren garnalen om door draai te voorkomen. Door de sector is dat nooit ontkend. De NMa is daar een onderzoek naar begonnen na een klacht van een nieuwe garnalenhandelaar die naar eigen zeggen van de visaf- slagen werd geweerd. Buitensporig Van Geesbergen erkent dat dit niet goed is afgehandeld binnen de sector. „Maar", vraagt hij zich af, „moet de NMa dan met zo'n buitensporig hoge boete komen, terwijl het duidelijk is waarom dat aanvoerregime wordt toegepast?" Zijn producentenorganisatie is aangeslagen voor 396.000 euro, een bedrag dat door de veertig aangesloten garnalenvissers moet worden opgebracht. De hoogste boete - ruim vijf miljoen euro - is uitgedeeld aan de firma Heiploeg in Zoutkamp, dé garnalenhandelaar van Ne- Advertentie) HET GROENE WARENHUIS Primula acaulis in mand. Diverse kleuren, - 0 mand 20 cm. V' Van 4,79 K0UDEKERKE, Galgeweg 5, 0118-551623. In de maanden januari en februari GEEN koopavonden. Advertentie S K E V*Met kussensloop Diverse dessins Advertentie haar ons nieuwe filiaal... derland, gevolgd door Klaas Puul uit Volendam, die voor twee miljoen euro is aangesla gen. Arnemuidenaar J. van Belzen, eigenaar van de gelijknamige garnalenhandel, is van plan be zwaar aan te tekenen tegen de boete van 782.000 euro. „Want", zegt hij, „als klein bedrijf moes ten wij wel met dit aanvoersys- teem meegaan, anders was ons voortbestaan in gevaar geko men." Ook Deense en Duitse producentenorganisaties heb ben een boete gekregen. door Eugène Verstraeten AXEL - Ko de La voir uit Axel, de oudste mannelijke inwoner van Zeeland, is gisteren 105 jaar geworden. Het verjaardagsfeest werd met familieleden en kennissen ge vierd in het woonzorgcentrum De Vurssche in Axel, waar Ko inmiddels al zeventien jaar woont. Onder degenen die hem kwamen feliciteren was ook lo co-burgemeester A van Waes. Ondanks zijn uitzonderlijk ho ge leeftijd verkeert Ko nog in re delijk goede gezondheid Alleen de communicatie tussen Ko en de buitenwereld verloopt wat stroefjes. De 105-jarige is namelijk al jaren stokdoof en praten gaat hem ook niet goed af. Het personeel van De Vurs sche kan wel redelijk met hem communiceren via gebarentaal en gezichtsuitdrukkingen. Zo kan hij bijvoorbeeld feilloos Ko de Lavoir rookt dagelijks nog zijn sigaartje. aangeven dat het tijd is voor zijn volgende sigaar. Want Ko laat dagelijks nog zeker tien forse si garen in rook opgaan. Ko zit weliswaar in een rolstoel, maar op zijn eigen kamer loopt hij nog gewoon rond Volgens de medewerkers van De Vurssche zien ze aan zijn ogen dat Ko nog volop geniet van wat er om hem heen gebeurt. Zijn favoriete be zigheid is het kleuren van kleur platen. Daarbij verbaast hij ie dereen door nog met grote nauwkeurigheid binnen de lijn tjes te kleuren. Ko is al sinds juni 1999 de oud ste man van Zeeland. In Neder land zijn op dit moment vijf mannen ouder dan Ko, namelijk twee van 106 en drie van 105 jaar. Het was voor de elfde keer dat een Zeeuwse man zijn 105e verjaardag vierde. Recordhou der bij de krasse heren is nog steeds Jan Kip uit Dreischor. die in 1958 op 107-jarige leeftijd overleed. Sindsdien is geen en kele man ouder dan 105 jaar ge worden. In Zeeland is alleen mevrouw S. Smit uit Zierikzee ouder dan Ko de Lavoir. Zij be reikte op 8 augustis vorig jaar de leeftijd van 106 jaar DHAKA - Een jongen in de Bengalese hoofdstad Dhaka kan voor het eerst sinds weken de was weer in de zon laten drogen. Strenge kou en dichte mist hebben het leven in de stad en elders in Bangladesh danig ontregeld. Gisteren steeg de temperatuur weer tot zo'n 17 graden Cel - cius. foto Rafiqur Rahman/RTR van onze redactie buitenland PEKING - China, Rusland en Australië proberen een diplo matieke oplossing te vinden voor het conflict tussen de Ver enigde Staten en Noord-Korea over het kernwapenprogramma van Pyongyang. China bood gisteren aan als gastheer op te treden vooroverleg tussen beide partijen. Rusland en Australië sturen gezanten die het conflict gaan bespreken. China is de trouwste bondge noot van Noord-Korea en dringt, net als de Verenigde Sta ten en Zuid-Korea, aan op een diplomatieke oplossing in plaats van militaire acties. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Kelly is al in Peking voor overleg over het conflict. Hij kwam recht streeks uit Zuid-Korea, waar hij sprak met Roh Moo-hyun, die eind februari het huidige staatshoofd Kim Dae-jung op volgt Kelly benadrukte tegen over Roh dat Washington bereid blijft met Pyongyang te praten De Russische president Poetin heeft besloten een speciale ge zant te sturen naar Noord-Ko rea, China en de Verenigde Sta ten. Poetin is een van de weinige wereldleiders die rechtstreekse contacten onderhoudt met de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il. Druk De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Vershbow, nep gis teren de Russen op niet alleen politieke, maar ook economi sche druk op Noord-Korea uit te oefenen. Daarmee zou het stali nistische land moeten worden overgehaald zijn nucleaire pro gramma te staken „We hopen dat Moskou een hardere opstel ling kiest ten aanzien van Py ongyang", aldus Vershbow Gisteren is een Australische de legatie in Noord-Korea aange komen om te praten over het kern wapenprogramma. Au- HILVERSUM - De Zeeuwse popgroep Blof is een van de winnaars van de Gouden Harpen 2002 van de stichting Conamus. Ook Acda De Munnik, Anouk en tekst dichter Herman Pieter de Boer krijgen een Gouden Harp. Voor de Gouden Harpen ko men mensen in aanmerking die zich gedurende hun earn - ère bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Ne derlandse lichte muziek. De winnaars krijgen hun prijs 24 februari tijdens het Harpengala in 't Spant in Bussum Blof is tevens genomineerd voor drie Edisons: voor beste Nederlandse band, beste al bum (Blauwe Ruis) en beste single (Mooie Dag) De win naars worden 6 maart be kendgemaakt. ANP Advertentie) KAMERPLANTEN Trendy ka mer- plantenindrie soorten vazen. MOOI WEER GOCS.OU3 21SÏ9S. OOSTBURG. 01174*2279. RENISSE, 0111-4610» stralië is een van de weinige westerse landen die diplomatie ke relaties met Noord-Korea onderhoudt. Regeling Als de huidige crisis vreedzaam is opgelost, zullen de Verenigde Staten een nieuwe regeling moeten treffen met Noord-Ko rea om zich ervan te verzekeren dat dat land geen kernwapens produceert. Dat heeft de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Colin Powell ge zegd in de Wall Street Journal van gisteren. De afspraken van 1994 zijn vol gens Powell onvoldoende geble ken. Daarin legde Noord-Korea vast zijn kernreactoren, waarin ook plutonium voor kernwa pens kan worden gemaakt, stil te leggen en op den duur te ont mantelen. Als tegenprestatie zouden de VS twee andere reac toren in het land laten bouwen, die alleen voor energievoorzie ning kunnen dienen. Powell zei dat die afspraken om de Noord- Koreaanse productie van splijt baar materiaal te beperken, blijkbaar niet hebben gewerkt. De Amerikaanse president Bush zei gisteren dat hij over weegt het hulpprogramma voor Noord-Korea nieuw leven in te blazen. Daarmee toont Was hington zich bereid Pyongyang een stimulans te bieden voor het opgeven van zijn kernwapen programma. Een eerder Amerikaans plan werd bevroren toen Pyongyang in oktober toegaf dat het een ge heim nucleair programma had. ANP/RTR/AFP Assistenten of verpleegkundigen kunnen vaak voorkomende en minder gecompliceerde problemen goed zelfstandig oplos sen. Er hoeft niet altijd een dokter aan te pas te komen Dat schrijft de Raad voor de Volksgezondheid en Zorg in een giste ren gepresenteerd rapport. De raad bepleit een nieuwe oplei ding voor verpleegkundigen. Ze kunnen worden ge schoold tot 'hbo-arts' en dan eenvoudige verrichtin- O gen uitvoeren. De Vereniging Natuurmonumenten vreest voor de ontwikke ling van natuurgebieden in Zeeland als het kabinet Balken ende zijn beleid onveranderd voortzet. Volgens Na tuurmonumenten is onder deze regering het natuur- Jfc beleid volledig tot stilstand gekomen. Richard Krajicek heeft de eerste krachtmeting op de Australian Open door staan. De service liep nog niet zoals hij wilde, maar de jonge Australiër Reid vormde geen bedreiging. Raemon Sluiter werd uitgescha- 1 Q keld door Safin. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland. 11, 12, 13, 15, 16 en 17; sport: 19,20; uit: 23,24 en 25; jong: 26 en 27 door Cor de Horde STRAATSBURG - De Neder landse Spoorwegen moeten in 2008 concurrenten dulden op het spoor. Dat eist het Europees Parlement gisteren in een eerste stemming over liberalisering van het treinverkeer. Het parle ment gaat een stap verder dan de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU. Die wilde alleen een regeling voor goederentreinen. Het europarlement sprak zich met 370 tegen 143 stemmen uit voor volledige liberaliseringook voor personentreinen. Het is echter nog lang niet zeker dat het parlement zijn zin krijgt, omdat ook de Europese minis ters zich er nog over moeten uit spreken In de EU-minister- raad, waar een tweederde meer derheid nodig is, was tot nu toe slechts een minderheid van de lidstaten bereid tot een ver gaande liberalisering Vooral Frankrijk is tegen. In Nederland leidde een proef DEN HAAG - Cartoonist Jaap Vegter is gisteravond in een zie kenhuis in Den Haag overleden. Dat heeft de voorzitter van de Stichting Pers Prent meege deeld. Vegter was 68 jaar. Vegter werd aan het eind van de middag onwel, kort nadat hij samen met zijn vriendin in pers centrum Nieuwspoort aan kwam om de uitreiking van de jaarlijkse Inktspotprijs bij te wonen. De EHBO-dienst van de Tweede Kamer verleende eerste hulp, waarna Vegter naar een ziekenhuis werd overgebracht. Vegter maakte meer dan veertig jaar strips en cartoons voor tal rijke kranten en tijdschriften. Daarin leverde hij vlijmscherp en humoristisch commentaar op gebeurtenissen en personen uit het politieke, maatschappe lijke en culturele leven. Hij pu bliceerde onder andere in Vrij Nederland en de Haagsche Cou rant. ANP met concurrentie in het spoor verkeer halverwege de jaren ne gentig tot felle discussies toen het bedrijf Lovers, bekend van de rondvaartboten, een spoor- vergunning aanvroeg. Aanvan kelijk bleef die beperkt tot een toenstentrein. Later wilde Lo vers samen met een Franse mul tinational ook reguliere interci tydiensten verzorgen. Door een rommelige start, onduidelijke regels en een ongeduldige aan deelhouder hield de eerste NS- concurrent het al na enkele ja ren voor gezien. Europarlementslid Bouwman (Groen Links) denkt dat het eu roparlement zijn hand over speelt met zijn harde opstelling. Het aanvankelijke voorstel, dat alleen over vrachttreinen ging, kon immers op brede steun re kenen. ook van de Europese mi nisters. Nu ook de personentreinen erin zijn betrokken, zal de behande ling minder soepel verlopen. Bouwman verbaast zich erover dat zo'n grote meerderheid voor liberalising is, terwijl de erva ringen in Engeland en Neder land volgens hem rampzalig zijn. Volgens parlementariër Peijs (CDA) was de situatie daar andere en kan echte concurren tie juist helpen de kwaliteit te verbeteren- „We hebben een Eu ropese markt, dan moet je je diensten toch overal kunnen aanbieden?" Ook de PvdA'ers in het europarlement steunen het voorstel. In Nederland liggen momenteel wetsvoorstellen bij de Eerste Kamer om niet alleen voor on rendabele zijlijntjcs, maar ook voor de personentreinen op de hoofdlijnen een veiling uit te schrijven. Tegelijk is vastgelegd dat de eerste tien jaar de NS de concessie krijgt. Niet duidelijk is of dit in lijn is met de wens van het europarlement. ANP "713214"000002 iitMixUg l/rn vr ijdoo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1