fatuur lijdt onder kabinetsbeleid Het water kan ook bescherming bieden ri PZC r Plan cultuurboot vindt weinig respons FNV onderzoekt lokaal minimabeleid Zeeland en Brabant 15 Het wordt moeilijk om Zeeland mooi te houden lurmonumenten spreekt van heilloze weg iitslagenavond .t ~l~3r rEfU(E9\C OMZI'Eiïi ■M, Ü#]P^ V CZ sluit contracten in België Sluis Vlissingen gestremd PvdA wint scholierenverkiezingen Werkstraf voor stelen dieselolie Nieuwe uitgave Kleilandschap Kwartettenbal in café Goes Aandacht gevraagd voor afwatering W-Brabant woensdag 15 januari 2003 x^rRinusAntonisse jHNKENSZAND - Het werk „n de Zeeuwse organisaties ^ornatuurbeheer - natuurge bieden versterken en veilig stellen - dreigt stil komen te Hagen. Dat komt door drastische be zuinigingen van het kabinet- Balkenende. Er is geen geld meer voor nieuwe aankopen van bos- en natuurgebieden. „Het wordt nu wel erg moeilijk om Zeeland mooi en natuurrijk te houden", constateren Het Zeeuwse Landschap, stichting Duinbehoud, Staatsbosbe heer. stichting Landschapsbe heer Zeeland, Vereniging Na tuurmonumenten en Zeeuwse Milieu Federatie in een pagi nagrote advertentie in de PZC van dinsdag. De organisaties willen zich daarmee niet op de politieke toer begeven, verzekert C. Ja- cobusse, coördinator van de campagne. „Daar houden we ons verre van. We vragen om aandacht voor de zaak waar voor we staan. De natuur wordt nu wel erg onderge sneeuwd. Via de advertentie willen we de mensen erop at tenderen dat de natuur gigan tisch in de knel komt. Er is geen beleidsveld waar zo op bezui nigd is als op de natuur." De or ganisaties vrezen dat bij een voortzetting van het huidige beleid de natuur onevenredig zwaar moet inleveren. Jaco- busse: „We hopen dat de men sen hun eigen partij daarop bevragen en de uitkomsten meenemen in hun beoordeling op 22 januari." ^RinusAntonisse UjjIKZEE/GOES - Het be- fcjvanhet kabinet Balkenende jj'b desastreus uit voor de na- pr..Als CDA en VVD na de ver- fc?zingen van 22 januari door jjanen regeren, komt het iwdnodige herstel van de na- Kternstig in gevaar. tee boodschap presenteerden Moens en A. Boon van de Ver- cpg Natuurmonumenten Effeten tijdens een werkbezoek Q het plan Tureluur, natuur- rject aan de zuidkust van oomven-Duiveland. Verdere froering van dit plan - en vele jjere - komt door het rege- jjsbeleid op losse schroeven Staan ^signaleerden niet alleen een rpbezuiniging, maar ook een leologische ombuiging', in de jchting van méér agrarisch en BÜculier natuurbeheer. De gamsaties voor natuurbeheer fólsNatuurmonumenten, Het seuwse Landschap en Staats- osbeheer) worden daardoor sis buitenspel gezet. lilsland [oensgaf aan dat door bezuini gen van het kabinet, van de 62 miljoen euro per jaar nog aar60miljoen is overgebleven ooruitbreiding van de zogehe- d Ecologische Hoofdstruc- wr(EHS). „Dat bedrag is voor W3 al verspijkerd, dus is er l meer." Hij stelde dat st kabinet-Balkenende er in is het natuurbeleid Wig tot stilstand te bren- o.„Dat is dramatisch en heeft sgaande gevolgen." ituurmonumenten is op zich wr agrarisch natuurbeheer. WSSINGEN - In het Arsc- ualtheater in Vlissingen wordt Ijanuari een 'ouderwetse uit- ibgenavond van de Tweede- Jamerverkiezingen' gehouden. Wr tien uur zal bekend zijn oe Vlissingen, Zeeland en Ne- feland heeft gestemd. In alle lembureaus wordt gewerkt 0 stemcomputers. Daardoor tanen de uitslagen snel ver kerkt worden. In het theater korden de uitslagen op een loot scherm vertoond. Daarop Bjn de overzichten te zien van 'feuitslagen per stembureau in feingen Ook de voorkeur- pmen, de einduitslag lande igen zetelverdeling. De zaal is wen vanaf 20.00 uur. „Maar dan op plekken waar dat het beste past en niet ten koste van het reguliere natuurbe heer", aldus Moens. „Boeren hebben wel een band met de na tuur, maar geen verstand van omgaan met kwetsbare natuur. De landbouw blijft bij hen voor op staan." Het kabinet wil naast agrarisch natuurbeheer ook beheer door particulieren bevorderen. Moens noemde dat zinloos, om dat er in die kringen geen be langstelling voor is. „Het zijn schijnoplossingen. Broddel werk. Klinkklare nonsens die verkocht worden. Het werk ge woon niet. De plannen moeten van tafel." Hij wees erop dat door de bezui nigingen ook de recreatie ge troffen wordt, omdat nieuwe mogelijkheden op de lange baan geschoven worden. Ook de boe ren schieten erbij in, stelde Moens. „Boeren die hun bedrijf willen verplaatsen kunnen doet niet. Boeren die willen stoppen en verkopen, zien hun pensioen plannen in rook opgaan Als voorbeeld kwam de ver plaatsing van het bedrijf van C. en P. de Ruijter aan de Boeren- weg bi] Zierikzee aan de orde Zi] willen een nieuw melkvee bedrijf beginnen bij Brouwer shaven. zodat de vrijkomende grond (75 hectare) kan worden ingericht tot natuurgebied, on derdeel van plan Tureluur. Nu alles daarvoor in kannen en kruiken is, kan het te elfder ure niet doorgaan. Volgens Natuurmonumenten moet het huidige natuurbeleid van tafel. De vereniging vindt dat de Ecologische Hoofdstruc tuur op tijd moet worden uitge voerd. dat er meer geld moet worden gestopt in verbetering van de natuurkwaliteit en na tuur rond de stad en dat natio nale landschappen tot stand moeten komen. Moens schatte in dat, buiten het ongedaan ma ken van de bezuinigingen, daar voor 500 miljoen euro per jaar nodig is. Bij zijn afscheid als regiodirec teur Zuid-Holland/Zeeland van Natuumonumenten, gisteren in Goes, hekelde G van der Slikke ook het regeringsbeleid voor de natuur. Hij sprak van een heil loos beleid en zei dat inzetten op agrarisch natuurbeheer grote onzekerheden en gevaren met zich meebrengt. „Dankzij het regeringsbeleid zitten we in de ijstijd van de natuur", betoogde Van der Slikke. Hij merkte op dat niet alleen landbouwminis ter Veerman blaam treft, 'maar het hele kabinet'. Als nieuwe re giodirecteur Zuid-Holland/ Zeeland is J. de Boer benoemd, voorheen werkzaam in het hoofdkantoor van Natuurmo numenten te 's Graveland. 1 i i i,i i De Prins Willlem-Alexander foto Ruben Oreel door Ben Jansen VLISSINGEN - Het ziet er niet naar uit dat de veerboot Prins Willem Alexander voor Zeeland behouden blijft. Het idee om dit schip bijvoorbeeld een culturele functie te geven, heeft tot nu toe nauwelijks weerklank gevon den bij de provinciale politiek. Een besluit om het schip niet van de hand te doen zal daar toch vandaan moeten komen. L. Riekwel van het bureau beel dende kunst van de gemeente Vlissingen, die vorige maand de suggestie deed te onderzoeken of de Willem Alexander in Zee land kan blijven, is erover te leurgesteld dat zijn initiatief niet is opgepikt door invloedrij ke politici. Volgens hem is er zo veel belangstelling bij eventuele gebruikers van de veerboot dat het zonder meer zinvol is te on derzoeken wat de mogelijkhe den zijn om het schip met een nieuwe functie in Zeeland te houden. Vanuit zijn werk bij de gemeen te Vlissingen heeft Riekwel vooral gekeken naar een invul ling van de ruimten op het schip als werk- en expositieruimte voor kunstenaars. Hij oppert dat zo'n functie voor de Willem Alexander ook de kans biedt het onderwijspakket van de Hoge school Zeeland uit te breiden met een opleiding op het gebied van beeldende kunst. „Maar je zou om het maar bij Vlissingen te houden er ook kunnen denken reptielenzoo Iguana op het schip te vestigen." Het was Riekwels bedoeling de Zeeuwse samenleving ervan te doordringen dat het nü nog mo gelijk is een veerboot als object van Zeeuws erfgoed met een nieuwe functie te behouden. „Het is een zaak van nu of nooit. Als dat in de politiek niet wordt opgepikt, dan bestaat er daar kennelijk geen behoefte aan. Dat zij dan zo. Ik ga er ook niet mee lopen leuren." Het provinciaal veerbedrijf PSD heeft scheepsmakelaardij Marico opdracht gegeven gega digden te zoeken voor de vijf veerboten die na de opening van de Westerscheldetunnel over bodig worden. De oudste drie zijn vanaf half maart beschik baar. De nieuwste twee pas een jaar later, omdat ze eerst nog tij delijk dienst zullen doen op het fiets-voetveerVlissingen-Bres- kens. Volgens C. Saman, hoofd tech nische dienst van de PSD, heb ben zich bij Marinco twee seri euze belangstellenden gemeld die twee of drie schepen in één koop willen verwerven. Hij wil er slechts over zeggen dat één van de twee in Italië is gevestigd en de andere in het Verre Oosten. Saman legt uit dat de verkoop van de schepen een lange proce dure omvat, die uiteindelijk zal uitmonden in een besluit van het dagelijks provinciebestuur. door Ivo van Loo In febniari wordt uitgebreid stilge- staan bij het feit dat precies vijftig jaargeleden Zeeland bijna door de zee werd verzwolgen. Dankzij de aanleg van de Deltawerken zijn de Zeeuwse eilanden na eeuwen eindelijk be schermd tegen de grillen van de na- luur. maar met de herdenking van de kbruariranip van 1953 in het vooruit zicht wordt bijna vergeten dat in de zestiende eeuw het water de Zeeuwen eerder bescherming bood dan dat het een bedreiging vormde. Mede dankzij ?oed geplande dijkdoorbraken en in undaties wist Willem van Oranje de strijd tegen de landsheer Philips II van Spanje naar zijn hand te zetten. Wie een blik werpt op de kaart van Hollanden Zeeland uit 1570, kan niet anders dan bevestigen wat tijdgeno ten van de prins van Oranje allang wisten: het welslagen van de Neder landse opstand tegen de koning van Spanje werd voor alles bepaald door zeemacht en controle over de water wegen. De uitgestrektheid van de Hollandse en Zeeuwse binnenwate- ren - talloze meren, stromen en rivie- ren - betekende dat diegene met de Smotste scheepsmacht en het onge hoorde bezit van strategisch gelegen havens vrij was zijn schepen naar be geven in de strijd in te zetten. Zolang hpbellen maar voldoende vaartui- Senhadden, konden de Spaanse plan nen die er in de woorden van de Zeeslag tussen de geuzenvloot en de Spaanse vloot voor Bergen op Zoom in 1574 illustratie Zelandia Illustrate „V..3 in 1572 in voorzagen 'te «letten de opene vaert tussen ons en- aeHolland!worden verhinderd. Oranje was zich hiervan ten volle be wust en riskeerde daarom geen open lijke landoorlog met Alva's gevreesde tercio's, de machtigste soldaten van heel Europa, maar zette al zijn kaar ten op de vloot. Er moest immers wor den voorkomen dat, zoals de Haar lemse watergeus Dierick Sonoy schreef,de vyandt meester van de zee wert'. Uit zee gejaagd De juistheid van deze keuze bleek al snel, want in tegenstelling tot de Spaanse landvoogd Requesens en de 'papisten admirael' Bossu beschikten de opstandelingen altijd over vol doende schepen en bootsvolk. Al in 1572 klaagde Bossu dat als Holland niet snel werd veroverd, de konings getrouwe troepen geheel uit zee ge jaagd werden. Terecht voorspelde een van Philips' raadslieden dat de op stand wel vijftig jaar kon duren als Spanje geen controle over de zee kreeg. Bij gebrek aan maritieme machtsmid delen waren de Spanjaarden genood zaakt hun toevlucht te zoeken tot een belegeringsoorlog, maar droge voeten hielden zij daarbij niet. Komend uit Bergen op Zoom baanden zij zich in 1575 bij laag tij wadend door het wa ter een weg over Tholen, Sint-Philips- land en Duiveland om het beleg voor Zierikzee te slaan. Om niet door dergelijke huzarenstuk jes te worden verrast, besloten de op standelingen hun superieuze positie ter zee nog verder uit te buiten door de elementen een handje te helpen. In 1573 werden in Zeeland diverse dij ken doorgestoken om het koningsge trouwe garnizoen in Middelburg tot de overgave te dwingen. Na de inname van de Zeeuwse hoofd stad werd bij het beleg van Leiden de zelfde strategie in een nog ruimere va riant toegepast De Leidenaren zelf hadden in november 1572 al meer dan een kilometer van het omringende land rondom de stad onder water ge zet. Daarna liet de prins van Oranje nog meer dijken doorsteken en sluizen openzetten tot het water diep genoeg was om de stad te kunnen ontzetten. Opnieuw werkte de marinepolitiek in het voordeel van de opstandelingen, want op 3 oktober 1574 leidde de Zeeuwse admiraal Louis de Boisot een vloot van platte schuiten de uitge hongerde sleutelstad binnen. Het succes van de rebelse politiek in spireerde de Spanjaarden tot een lu guber plan. Reeds in 1574 overwoog Philips II om het calvinistische Hol land en Zeeland volledig aan de na tuur prijs te geven. Door alle dijken door te steken en de rebellen 'terug te spoelen naar de steentijd' zou de Ne derlandse opstand in enkele weken kunnen worden beëindigd. Zijn geloof in een meer eervolle en minder drastische oplossing, weer hield hem er op dat moment van dit voorstel ten uitvoer te brengen, maar verdwijnen deed het idee niet. Naar mate het perspectief voor Spanje op verovering van de Nederlanden min der gunstig, werd doken de plannen voor systematische inundatie van Holland en Zeeland geregeld weer op. Het is maar goed dat de Spanjaarden er na 1574 niet in slaagden de Neder landen te bezetten, want dan zouden wij geen geen weet van de februa- riramp van 1953 hebben gehad. TERNEUZEN - CZ-Zorgverzekeringen heeft voor Zeeuws- Vlaamse verzekerden een totaalcontract afgesloten met twee ziekenhuizen in Knokke-Heist en Blankenberge Voortaan kunnen huisartsen in de regio Zeeuws-Vlaanderen CZ-verzekerden voor specialistische hulp rechtstreeks door verwijzen naar deze Belgische ziekenhuizen. Volgens CZ bie den de ziekenhuizen Temeuzen en Vlissingen te weinig capa citeit. zodat verzekerden daar op wachtlijsten belanden en voor behandelingen vaak moeten uitwijken naar andere re gio's. Zonder toestemming vooraf kunnen CZ-verzekerden uit Zeeuws-Vlaanderen voortaan voor basis-ziekenhuiszorg aan de Belgische kust terecht. De ziekenhuizen waarmee de in Tilburg gevestigde verzekeraar contracten heeft gesloten zijn het Algemeen Ziekenhuis (AZ) O.L. Vrouw Ter Linden in Knokke-Heist en het AZ Koningin Fabiola in Blankenberge. Eerder had CZ al contracten afgesloten met ziekenhuizen in andere grensregio's met België. Lommei, Neerpelt, Genk, La- naken, Waterschei, Hasselt, Gent en Brugge. VLISSINGEN - De grote sluis in Vlissingen is vandaag een aantal keren langdurig gestremd voor het scheepvaartver keer. De stremmingen zijn 8 tot 10 uur. van 11 tot 13 uur, van 14 tot 16 uur en van 17 tot 19 uur. In die tijd zijn duikers bezig met metingen ter voorbereiding op de wisseling van de sluis deuren. De deuren worden dit jaar voorjaar geplaatst. ZIERIKZEE - Bij de leerlingen van de locatie Pieter Zeeman van de Pontes-scholengroep scoort de PvdA het hoogst De partij van Wouter Bos haalde 98 van de in het kader van de gisteren gehouden scholierenverkiezingen 476 uitgebrachte geldige stemmen De WD kreeg 81 stemmen en de LPF 74De stemmen voor de andere partijen waren alsvolgt verdeeld: GroenLinks 50, CDA 49, SP 40, D66 25, Leefbaar Nederland 12, Partij van de Toekomst 20 en de Partij voor de Dieren 11. MIDDELBURG - Een 24-jarige inwoner van Roosendaal en een 20-jarige man uit Zevenbergen zijn gisteren in Middel burg voor diefstal van rode diesel veroordeeld tot werkstraf fen van veertig uur. De mannen hadden 28 oktober vorig jaar bij Pechiney Nederland in Ritthem zeventien liter dieselolie weggenomen MIDDELBURG - Er is een nieuwe geheel herziene uitgave verschenen van het populaire naslagwerkje Het Zeeuwse Kleilandschap door A. Beenhakker. Sinds de eerste druk zijn tienduizend exemplaren van het boekje verspreid. Het vooral in scholen veelgebruikte boekje gaat in op de ontstaansge schiedenis van Zeeland en schetst het landschap zoals dat tussen de Romeinse tijd en deze tijd is ontstaan. Kreekruggen, poelgronden, bedijkingen, buitenplaatsen, kleine en grote nieuwlandpolders, kreken, welen en karrenvelden passeren onder meer de revue. Ook is er aandacht voor de verschillende verschijningsvormen van de Zeeuwse dorpen, zoals ringdor- pen, dijkdorpen en straatdorpen. Het boekje telt 52 pagina's en is geheel in kleur, met foto's van Anton Dingemanse en spe ciaal gemaakte kaartjes. Het Zeeuwse Kleilandschap is gratis te krijgen bij het Informatiecentrum van de provincie Zee land. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Vakbond FNV onderzoekt samen niet studen ten van ROC West-Brabant het minimabeleid in alle gemeenten in Zeeland en Midden- en West- Brabant. De bond wil een dis cussie voeren over het begrip solidariteit binnen de samenle ving. Doel: het begrip solidari teit herijken. De FNV zegt te zien dat er wei nig solidariteitsgevoel leeft in de samenleving en dat bij jonge ren te weinig interesse is voor de politiek. Door jongeren te be trekken bij maatschappelijke projecten binnen de regio hoopt de FNV de belangstelling bij jongeren voor politieke en maatschappelijke vraagstuk ken te stimuleren. Jaarlijks onderzoekt de FNV in welke mate gemeente een soci aal beleid voeren (het onder zoek 'Gemeente Wees Minimaal Sociaal Behalve het eigen on derzoek, laat de bond voor het eerst studenten een eigen on derzoek doen naar het sociale gezicht van gemeenten. Daarvoor doen tweedejaarsstu denten van het Zoomvliet Colle ge (onderdeel van ROC West- Brabant) mee aan het onder zoek. Met de twee onderzoeken wil de FNV de kwaliteit toetsen van het gemeentelijk mini mabeleid en jongeren een kijkje geven in de keuken van de ge meente. De FNV wil jongeren tevens kennis laten maken met het vakbondswerk. De bond verwacht dat alle 38 GOES - Hel kwartettenbal. de opmaat tot carnaval waarin elk jaar de vier Bevelandse carna valsverenigingen samen feest vieren, wordt dit jaar gehouden in café Baarends in Goes. De Goese stichting Arti Carna val is dit jaar weer aan de beurt. Het bal, waaraan behalve Arti, ook de Koenkelpot uit 's Hee- renhoek, de Pikpotters uit Kwa- dendamme en de Kraaiepikkers uit Lewedorp deelnemen, be gint zaterdagavond 18 januari om 20.00 uur. Er is muziek van onder meer De Sjokkers, The Pink Panthers, Vals Alarm, Te Zot en de Koenkelpotkapel. gemeenten in Midden- en West Brabant en Zeeland, van Ter- neuzen tot met Tilburg zullen meewerken Studenten voeren één gesprek met de verantwoor delijk wethouder en het hoofd sociale dienst van verschillende gemeenten. De jongeren zullen hun eigen analyse presenteren, naast de resultaten van de FNV. Hierin zullen ze de meest opvallende voorbeelden toelichten. Tevens wordt de gemeente met de mees te openheidtransparantie en de beste resultaten uit de regio voorgedragen. MIDDELBURG - Bij het herstel van de getijbeweging en over gangen tussen zoet en zout in de afgesloten Deltawateren moe ten de afwatering van West- Brabant en de zoetwatervoor ziening voor de landbouw na drukkelijk aandacht krijgen. Met deze kanttekening heeft het dagelijks provinciebestuur de Integrale Visie Deltawateren naar de Staten van Zeeland ge stuurd Vrijdag 7 februari wordt de visie daar vastgesteld. De in het rapport De Delta in Zicht vervatte visie is opgesteld met het oog op problemen en be dreigingen in het zuidwestelijke Deltagebied. Voorbeelden: de opvang van hoogwater op de ri vieren. de zeespiegelrijzing en de lastig te beteugelen groei van blau walgen. Bij de dagelijkse provinciebe sturen van Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland en bij belangenorganisaties bestaat draagvlak voor de opvatting dat herstel van getij en overgangen tussen zoet en zout water hier voor een oplossing kunnen bie den. Daarbij is wel gewezen op de noodzaak dat afwatering van West-Brabant veiliggesteld moet zijn en dat de landbouw over zoet water moet kunnen blijven beschikken..Het is de be doeling dat de Staten van Noord-Brabant en Zuid-Hol land het rapport De Delta in Zicht binnenkort ook vaststel len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15