Nighttrain verwijt politie laksheid Verdachte beroept zich op psychose ten tijde van wandaden )!irdachte van schietpartij kon volgens eigenaars meteen worden opgepakt ii Bezoekersrecord voor filmhuis Schuttershof De klokken luiden, maar waarvoor? Rolstoeler met panne heeft pech Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Deze maand besluit over behoud OU in Vlissingen Oppositie Middelburg wil niet vergaderen achter gesloten deuren Vernielingen aan auto zeeuwse almanak Extra's WALCHEREN woensdag 15 januari 2003 rMariia Berkelder IDDELBURG - De politie had verdachte van de schietpartij j discotheek The Nighttrain «1 eerder kunnen oppakken, btDen de eigenaren van de icotheek Volgens hen liep de derna de schietpartij 'opzijn E3kje" naar de Langeviele. k politie, die direct met twee gy ter plaatse was, deed niets jde man te achterhalen. verdachte, een 34-jarige -£ uit Zoetermeer, is ïnmid- isaangehouden. Direct na de léetpartij was de identiteit 6de verdachte bekend. Vol- P5 eigenaren Martin Franke Ejario Speti? gaat het om een die eerder betrokken was j een schietpartij bij disco- ieekde Hooizolder. Hij vuurde idenacht van 21 op 22 decem- e:drie of vier schoten af bi] li Nighttrain. Op de video- [d van de discotheek is de &etpartij te zien. Het slacht er is, nadat hij gewond raak te, door personeel naar binnen getrokken. De politie was vrijwel direct ter plaatse omdat er een politieauto om de hoek stond. ,,De naam van de man werd al genoemd", zegt Franke. „Ook door de por tiers. We hebben geroepen dat ze er achteraan moesten, dat ze straten moesten afzetten. Die man liep rond met een wapen. Ik heb het gevoel dat ze bang wa ren, ze stonden hier met zijn tweeën te trillen Zelfs zijn voertuig was bekend. Wij vin den dat ons team professioneler heeft gereageerd dan de politie. Onze medewerkers zijn begon nen met reanimeren, ze hebben een crisisteam opgezet." Volgens politiewoordvoerder J. van Mourick 'laat de politie niet zomaar iemand lopen'. „Die op merkingen laat ik voorrekening van de eigenaren. Als we hem hadden kunnen aanhouden, hadden we hem wel gepakt." Van Mourick wil niet bevestigen dat de man betrokken was bij een eerdere schietpartij. aorAb van der Sluis MIDDELBURG - Filmtheater Schuttershof in Middelburg kelt een topjaar achter de rug. Mei eerder in de geschiedenis bezochten 18.408 bezoekers in ftnjaarhet filmhuis. Het aantal filmliefhebbers bleef in voor bande jaren steken op onge ler dertienduizend. Het filmtheater volgde met het recordaantal bezoekers de lan- delijketrend, waarin een toena il was te zien in bioscopen en filmhuizen. Belangrijke oorza- knzijn een verschuiving van de leinere bioscoopfilms naar filmtheaters en het feit dat veer- igplussers hun weg hebben te- gevonden naar de bioscopen en filmtheaters. Volgens direc teur Maaike Ritsema is het film aanbod van het afgelopen jaar zeker van invloed geweest op de enorme toename van het aantal filmliefhebbers. Het publiek weet inmiddels dat in het Schuttershof veelal toeganke lijke kwaliteitsfilms vertoond worden. Topper in het aanbod was de Franse film 'Le fabuleux destin d'Amélie Poulin' die keer op keer volle zalen trok. Daarnaast is het recordaantal bezoekers toe te schrijven aan de manier van programmeren (prolonga ties werken uitstekend in Mid delburg), de verbetering van de zaal (eind 2001 gerealiseerd) en het succesvolle educatieve pro gramma Klassefilm. Volgens Speti9 en Franke was de aanleiding voor de schietpar tij een ruzie om een scooter. Zij zien dan ook geen reden om het verbod op R&B-feesten te handhaven. „Het is gewoon een gek die geschoten heeft." Ze ge loven niet in het verhaal van ri valiserende bendes. „Het is hier de Bronx niet". Bovendien is de schutter niet binnen geweest met zijn wapen. De eigenaars vermoeden dat hij het ergens buiten had verstopt. Ook van Mourick spreekt van een 'incident'. Het recherche team wordt ontbonden zodra de zaak tegen de verdachte rond is. „Met dreiging kunnen we wei nig, behalve voor de deur gaan staan." Stigmatiserend Dat gebeurt dan ook, zeer tegen de zin van Speti? en Franke. „Mensen denken dan dat er iets gebeurd is en durven niet meer naar binnen. De eerste avond na de schietpartij stonden er twee politieagenten in zo'n fietsuni- form binnen. Die hebben ander half uur bij de bar gestaan. Ze stonden mensen van top tot teen te bekijken. Dan is het wel ge daan met de gezelligheid." Volgens hen verlopen de R&B- feesten normaal gesproken rus tig. „Als het altijd een zootje zou zijn, zouden ze niet zo succesvol zijn." Ze vinden het stigmatiserend dat R&B in verband wordt ge bracht met schietpartijen. De avonden worden bezocht door allerlei groepen mensen, „Het is integratie in optima forma." Burgemeester Schouwenaar blijft erbij dat er aanwijzingen zijn dat er nog een keer gescho ten wordt. „R&B trekt risico groepen aan, waarvan we ver moeden dat ze vuurwapens hebben." Hij wil niet zeggen of de politie een bepaalde groep in beeld heeft. Volgens hem is het niet mogelijk om mensen op te pak ken op basis van die vermoe dens. „Het enige alternatief is, dat ik niets doe. Ik krijg aan wij- schuift eerste stenen foor Ellen De Vriend MIDDELBURG - In een rustig Ifflpo schuiven de stenen door ie houten bak. Zit 'ie erin of iet? Af en toe gaat het er fel aan toe, want sjoelen is een serieuze aak. De Eerste Middelburgse Sjoelvereniging (EMSV) is een feit De vereniging speelt in «ïjkcentrum Palet in de Mid- ielburgse Magistraatwijk. Voorzitter Piet Cevaal heeft al les voor de oprichting van de Beniging geregeld. Voortaan sjoelt elke maandagavond van eaif acht tot tien uur een groep van 25 leden in het Palet. „En "iegroep groeit nog fors", weet Cevaal zeker „Want sjoelen is vreselijk leuk. Het is niet louter ten spel voor ouderen." N secretaris van EMSV, Adri Storm, is het met hem eens. «Hoewel motivatie en prestatie «langrijk zijn, is het geen niets «tuiende competitiestrijd Voorop staat dat het gezellig is." Beide bestuursleden hebben ja renlang gesjoeld bij de Oost- Souburgse vereniging Schijf '83. Zij zijn ervan overtuigd dat uit EMSV nog heel wat moois kan groeien. „We hebben twaalf sjoelbakken overgenomen. We spelen op maandag drie keer vi j f spellen en houden daartussen twee keer een pauze", legt voor zitter Cevaal uit. „In drie beur ten mag de speler proberen alle dertig stenen door de vier poort jes te krijgen. Het maximale puntenaantal is 152." Snoeihard Ondertussen schuiven de schij ven zachtjes en precies door de bak. De laatste paar stenen wor den er snoeihard tegenaan ge gooid, in de hoop dat er nog ex tra schijven door de poortjes schieten. „Zit 'ie erin of niet7" vraagt Adri Sturm aan jurylid Carla van Veldhuizen. Zij houdt het houten plankje tegen het zingen van de politie en die moet seert zonder incidenten, vindt ik serieus nemen." Dat The hij geen argument „Het risico is Nighttrain volgens de eigenaren manifest geworden omdat er is al jaren R&B-parties organi- geschoten. Het gaat om zeer ernstige feiten. Als er signalen zij n dat er ergens anders iets kan gebeuren, neem ik die maatre gelen ook." poortje. De steen beweegt een beetje. „Nee, hij zit niet", zegt zij onverbiddelijk. Elke sjoel bak is anders. Sommige spelers staan fanatiek gebogen over de bak, anderen zitten rustig op een stoel. „Alles mag", zegt Ce vaal. De glijfactor van de bak is van groot belang. De één zweert bij talkpoeder, de ander bij meubelwas. EMSV niet. De club vet haar sjoelbakken in met aardappelmeel. De leden van EMSV spelen com petitie en hebben bijna allemaal een persoonlijk gemiddelde. Zij spelen in de klasse A (boven 138 punten) tot en met E. Piet Ce vaal speelt in de klasse-C, wat betekent dat hij gemiddeld tus sen de 118 en 128 punten gooit. EMSV heeft zich ingeschreven bij de Algemene Nederlandse Sjoelbond en doet eind dit jaar mee aan teamwedstrijden in Oosterhout. Een competitie met de overige vier sjoelverenigin gen op Walcheren is in de maak. Onder meer de klokken van de Sint Jacobstoren in Vlissingen luidden gistermiddag om kwart over vijf. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Ja, de kerkklokken luiden, maar waarvoor? „Voor de herdenking van de waters noodramp?", doet een Vlissinger een voorzichtige poging. „Nee", weet een man die zijn auto par keert op de Oude Markt, „het is voor Vluchtelin genwerk. Ik hoorde het net op de radio, hoor, an ders had ik het ook niet geweten." Om exact 17.15 uur luidt de Sint Jacobskerk de noodklok. Samen met nog eens enkele honderden kerken in het land, betuigen de kerkenraden van de Samen op Weg-kerken (hervormd, gerefor meerd en luthers) steun aan de landelijke mani festatie van Vluchtelingenwerk, die de aandacht wil vestigen op het in zijn ogen strenge asielbe leid. Dat asielzoekers in Nederland soms inhumaan behandeld worden, daarover zijn de voorbijgan gers op de Oude Markt het wel eens „Je kunt kin deren, die hier al jaren wonen en volledig geïnte greerd zijn op de Ravensteinschool, toch niet meer wegsturen? Ik vind het een goede zaak dat Vluch telingenwerk daarvoor aandacht vraagt", vertelt "etCevaal heeft alles voor de oprichting van de sjoelvereniging geregeld. foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Rolstoelen ge ven het nogal eens op in de kou. K. van Elburg van de Lokale Partij Vlissingen, zelf rolstoel rijder: 'En dan sta je ergens op Walcheren'. ,Je moet langer dan een uur wachten op taxi Blaakman Die brengt je naar huis, maar die moet de rolstoel achterlaten. Die moet door een ander worden opgehaald. Gevolg is dat rol stoelen vaak 48 uur onbeheerd op straat staan." Wethouder Poppe zei gisteren in de com missievergadering Samenle ving. „We gaan dit uitzoeken, want dat kan niet." Van Elburg: „Vroeger kon je gewoon Thuis zorg bellen. Na een kwartiertje was het geregeld." voorletters: straat: postcode: plaats telefoon noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) jgg[|_dith Ramakers JHISSINGEN - De Vlissingse ^houder C. de Keijzer ver acht nog deze maand een be- «uit over het behoud van de «Pen Universiteit (OU) voor in jslngen. Dat zei hij gisteren ~*Co®missievergadering Sa nding van de gemeente ssingen. De Keijzer voegde ER «bi het bestuur van e<Jl de sluiting van het Vlis- b) centrum in heroverwe eg neemt. De Keijzer, gedeputeerde L. Coppoolse (educatie) en voorzitter J Mandos van het college van bestuur van de Ho geschool Zeeland hebben tij dens een gesprek met het be stuur van de OU op het belang van het studiecentrum voor de Zeeuwse samenleving gewezen. „Het bestuur was gevoelig voor onze argumenten", zei hij. Het OU-bestuur had eerder aange kondigd al voor de jaarwisse ling een definitief besluit over de toekomst van de Zeeuwse vestiging te nemen. Het gesprek met de Zeeuwse afvaardiging is aanleiding voor uitstel van het besluit. De OU wil om bezuini gingsredenen een aantal regio nale centra sluiten, waaronder die in Zeeland „We hebben hier toch zo'n 500, 600 deelnemers." Die zouden bij opheffing voor wetenschappe lijk onder-wijs aangewezen zijn op Breda. „Die ingreep is een verarming." De OU zou het Zeeuwse studie centrum willen opofferen om vergelijkbare voorzieningen in onder meer Breda beter te kun nen inrichten. e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer. 8 "713214"000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar P2C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) door Nadia Berkelder MIDDELBURG - D66, SP en Leefbaar Middelburg hebben gisteren geweigerd een gedeelte van de commissievergadering stadsontwikkeling bij te wonen. Zeer tegen de zin van de partijen werd achter gesloten deuren vergaderd over de nieuwe plan nen voor de Stromenwijk. „Ik zie geen enkele reden waarom beslotenheid nodig is", zei R. van Eijkelenburg (D66). De SGP, Leefbaar Middelburg en D66 vroegen in december nog opheldering over de besloten vergaderingen. Vooral het in formele karakter van de bijeen komsten stuitte de partijen tegen de borst. Tijdens de verga deringen werden geen aanteke ningen gemaakt, de status van de bijeenkomsten was onduide lijk. Toch trok het college van B en W op basis van die vergade ringen conclusies over de me ning van de raad, vonden de drie partijen. „Ons motto is transparantie", zei H. Akdag (Leefbaar Middel burg) gisteren. „Als je nieuwe schetsen hebt, moet je die ge woon in het openbaar laten zien." Akdag was gisteren niet aanwezig tijdens het gedeelte van de vergadering dat besloten was. Ook Van Eijkelenburg was er niet. „Ik heb me netjes afge meld", zei hij. „Als het over personen gaat, kan ik me voor stellen dat je niet openbaar ver gadert, maar dit gaat over een plan." De partijen in de gemeenteraad hebben naar aanleiding van de opmerkingen in december afge sproken wanneer er achter ge sloten deuren vergaderd moet worden „Er is toen terecht ge constateerd dat besloten infor mele vergaderingen niet kun nen", zei C. Dekker (SGP), die de besloten vergadering wel bij woonde. „Als het toch nodig is om besloten te vergaderen moet dat óf in een officiële raadsver gadering óf in een commissie vergadering. Dan gelden er bepaalde regels. Bij informele bijeenkomsten is iedereen vrij om zaken toch in de openbaar heid te brengen." Hoewel Dekker in principe geen voorstander is van geheimzin nigheid. zijn er volgens hem om standigheden denkbaar dat be slotenheid nodig is. „Als het gaat om financiën die niet in de openbaarheid mogen, maar waarvan het toch belangrijk is dat de raad op de hoogte is, of als er bij een project nog onderhan deld wordt met een partij." Ook daar zijn afspraken over ge maakt. maar die worden vol gens Van Eijkelenburg nu met voeten getreden. „De criteria zijn duidelijk, maar in de prak tijk zie ik niet dat ze ook nage leefd worden." Verzoek Volgens commissievoorzitter W Kooiman (PvdA) was de ver gadering besloten op verzoek van wethouder A. de Vries (PvdA). Die speelde de bal te rug. „Ik heb het aan de voorzit ter gevraagd en die vond het goed." Overigens had de commissie nog kunnen beslissen om de ver gadering in het openbaar te la ten plaatsvindenDe Vries vindt dat bewoners niet uit de krant moeten lezen wat de ideeën over hun wijk zijn. „In de vorige ver sie van het plan werden wonin gen afgebroken. In de nieuwe versie ook, alleen andere. Ik wil liever zelf de boodschap bren gen, maar ik wil ook de raad vragen welke richting we op moeten. DOMBURG - In de Wijngaard straat in Domburg zijn gisteren vernielingen aangebracht aan een auto. Tussen 9.30 uur en 10,30 uur bekrasten onbeken den het voertuig. Ook waren drie banden lekgestoken Het schadebedrag is onbekend. een inwoonster van Vlissingen, die vlakbij de be wuste school woont. „Mensen vragen toch niet voor niets asiel aan? Er is in Nederland wel dege lijk wat aan de hand. Als je kinderen en hun ou ders weghaalt, die soms al zeven jaar in ons land zijn dan ontwricht je de maatschappijHet is heel triest." Het valt de Vhssingers wél op dat de Sint Jacobs kerk op een ongewoon tijdstip de klokken luidt. „Ik dacht al: dit is niet normaal", vertelt een me vrouw, die omhoog kijkt „Ik was net in een win kel en iedereen vroeg zich al af waarom de klokken luiden. Ik vind het een geweldige actie. Mensen moeten net als in Amerika een kans krij gen - als ze al jaren in Nederland wonen - om een eigen bestaan op te bouwen." De asielprocedures moeten veel korter, vertelt een Vlissinger. Zes maanden vindt hij acceptabel. „Als mensen uitgeprocedeerd zijn, moeten ze ge lijk het land uit Je kunt mensen niet zeven tien jaar lang aan het lijntje houden. Het is toch vrese lijk dat als je eenmaal gesettled bent in Neder land, je na zoveel jaar toch te horen krijgt dat je het land uitmoet door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 31-jarige inwoner uit Heinkenszand gaf de rechter gisteren in Middel burg te kennen, dat hij zich niet direct verantwoordelijk voelde voor de daden waarvoor hij te recht stond. Op 7 mei vorig jaar, toen hij zich afreageerde op wo ningen en auto's in Vlissingen, verkeerde hij in een psychose. De man had die nacht een spoor van vernielingen achtergelaten. Vooral woningen en auto's in de Anna Blamanlaan en de Ger- brandystraat moesten het ont gelden. Van de woningen wer den de ruiten ingegooid. Twee auto's liepen ook schade op. Politierechter R. Reinarz meen de dat de acht vernielingen de man niet volledig konden wor den toegerekend, maar ze vond wel dat hij gewaarschuwd was ,Er zijn eerder signalen geweest dat de spanningen opliepen. U moet wijzer zijn en tijdig hulp inroepen van deskundigen, want de situatie is weer geësca leerd. U bent als een bezetene tekeer gegaan." De politierech ter vond een voorwaardelijke werkstraf van honderd uur pas send. De verdachte vertelde dat de verzorging van zijn zieke vrien din hem te veel was geworden. Hij was naar bed gegaan, maar werd overmand door waanbeel den en angst. Hij vluchtte het huis uit en veroorzaakte met de vernielingen voor veel onrust. „Ik was in de war en overspan nen." Officier van Justitie G. Ooster- veld vond het vergoeden van de schade voorop staan. Daaraan koppelde ze een voorwaardelij ke boete van 500 euro. Raads man E. Smit Verzekering vond dat de Bevelander ont slaan moest worden van rechts vervolging, omdat hij tijdens de gepleegde feiten ontoereke ningsvatbaar was. De politierechter had moeite met de eis tot schadevergoe ding, omdat de meeste gedu peerden de verzekering hadden ingeschakeld. Bovendien was er sprake van fi nanciële problemen bij ver dachte. De man moet zich ook nog verantwoorden voor de Bel gische rechter voor verniel ingen in een hotel van Van der Valk in Nazareth, waar hij juli vorig jaar flink had huis gehouden. Omdat hij zich zojuist een nieuwe automobiel had aan geschaft, ruilde zij haar auto- tje ook maar in. Weliswaar voor een tweedehandsje. En bij lange na geen vierwiel- aangedreven terreinwagen waar haar man in rondpronkt. Maar zulks deert haar niet. Ze gaf hem zelfs een nieuwe cd-speler cadeau om hem het autorij den extra te veraangenamen. Dan wilde zij de radiocasset- tespeleruit zijn auto wel heb ben. De transfer van de muziek- apparatuur vond voor het ge mak plaats bij haar garagist. Die had wat moeite om de ap paratuur zonder schade uit zijn wagen te halen en belde daarom even met het auto mobielbedrijf dat de wagen geleverd had. Daar onstond hoge commotie. Onverwijld belde dat bedrijf zeer veront rust met hun klant. Wat er dan toch verkeerd was aan de auto dat die een week na le vering alweer was ingeruild? Hoegenaamd niets, geluk kig. Niettemin kwam dat te lefoontje de bezorgde mede werker op een schrobbering te staan van zijn baas Met zulke vragen val je een klant niet lastig. De autoeigenaar die het allemaal ter ore kwam, voelt zich in het ge heel niet lastiggevallen. Inte gendeel, het roert hem zelfs. Zowel de bezorgdheid als de drang tot voorkomendheid. En zo rijdt hij nog eens extra aangenaam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11