Noord-Korea zet deur op kier k h n Brussel bang voor tweedeling in EU PZC 1 Woede in België over doortocht soldaten VS v s Als er geld vrijvalt uit uw bedrijfsspaarregeling, Aantal bij gevechten gedode Palestijnse kinderen fors omhoog Compromis over opzeggen kernwapenverdrag Protest tegen prijsverhogingen .4% J bieden wij u een nieuw perspectief. Thai breken record filmkijken Russische piloten oefenen weinig Concorde onderbreekt vlucht Milosevic weer ziek Russisch drinkgelag eist vier levens Minister waarschuwt voor terreuracties in Suriname dinsdag 14 januari 2003 Mae, redactie buitenland JIOSKOL' - Noord-Korea is be- (tid onder voorwaarden weer IK ie treden tot het internatio- üle verdrag dat verspreiding na kernwapens moet voorko- pn. het zogenoemde non- «oliferatieverdrag. Het regime i Pjongjang verlangt in ruil ader meer dat het Internatio- üil Atoomenergie Agentschap IAEA) niet langer optreedt als instrument van Washing- ie is Pyongyang een doorn in oog dat de Verenigde Staten fclAEA gebruiken als druk- pddel tegen het land, aldus de JVirti-Koreaanse ambassa- fcrin Moskou, Pak Ui Chun, tieren tegen journalisten. )e tegemoetkoming komt na kgen van oplopende spanning csen Noord-Korea en Was- ington. Vorige week zegde Ji'oord-Korea het non-prolife- RtJeverdrag plotseling op. Het (gelopen weekeinde dreigde el regime weer raketproeven te Opstandelingen in Ivoorkust tekenen bestand LOME - Twee opstandige groe peringen in het westen van Ivoorkust zijn gisteren een be stond overeengekomen met de [gering van president Gbagbo. Bet akkoord met de Beweging rRechtvaardigheid en Vrede |)1JP) en de Ivooriaanse Volks- beweging van het Verre Westen (MPIGO) werd getekend in de hoofdstad Lome van Togo. Opstandige groepen in het noorden van Ivoorkust kwamen half oktober al een staakt-het- ranovereen met de regering. De crisis brak half september cl. Toen mislukte een staats greep van militairen, maar de suiters grepen wel de macht in hetnoordelijk deel van het land. iter verschenen de tot dan toe abekende groeperingen MJP mMPIGO in het westen op het trijdtoneel. AFP/DPA gaan uitvoeren. De maatregelen veroorzaakten commotie in het westen en leidden tot angst bij buurlanden. Het commentaar van de ambas sadeur past bij opmerkingen van andere Noord-Koreaanse functionarissen dat Pyongyang bereid is een stap terug te doen in de confrontatie met de Ver enigde Staten. De Amerikaanse regering moet dan wel een offi ciële dialoog met Noord-Korea aangaan. Het stalinistische re gime wil ook dat de VS een niet- aanvalsverdrag met Pyongyang sluiten. Oorlogsverklaring Ambassadeur Pak Ui Chun be nadrukte het officiële stand punt dat zijn regering sancties van de VN-Veiligheidsraad te gen Noord-Korea als een oor logsverklaring zal beschouwen. Volgens het Russische persbu reau Interfax zei de ambassa deur verder dat Noord-Korea ondanks de onmiddellijke te rugtrekking uit het non-prolife ratieverdrag niet van plan is om atoomwapens te produceren Moskou meldde gisteren dat de Russische regering steun krijgt van andere landen voor het zon dag gelanceerde plan voor een kernwapenvrije status voor het Koreaanse schiereiland en her vatting van de hulp aan Noord- Korea. Volgens het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken is het plan de afgelopen dagen telefonisch besproken met de VS, China. Franlu'ijk en Zuid-Korea. Moskou wil in ie der geval dat Noord-Korea zich blijft houden aan het verdrag tegen verspreiding van kernwa pens. De spanningen rond Noord-Ko rea liepen op toen het land in ok tober toegaf over kernwapens te beschikken. De VS staakten de olieleveranties aan het in een economisch crisis verkerende Noord-Korea. Pyongyang zette de VN-inspecteurs het land uit en startte de kerncentrale bij Yongbyon weer op. Washington liet gisteren weten wellicht iets te doen aan het brandstoftekort, als het geschil met het communistische land over zijn kern wapenprogram ma is opgelost. De Amerikaanse onderminister van Buitenland se Zaken, Kelly, benadrukte in Zuid-Korea dat de VS bereid blijven met Pyongyang te over leggen. RTR/DPAJANP Strafhof ABOEL - Afghanistan heeft Eh bij het Strafhof in Den laag aangesloten. Volgens een oordvoerder van de regering is iï gisteren besloten.RTR/ANP JAKARTA - Demonstranten en politie houden elkaar in de gaten tijdens betogingen voor het presidentiële paleis in Jakarta. Honderden Indonesiërs protesteerden gisteren in zeker zestig steden tegen de recente verhogingen van de brandstof-, telefoon-, en elekticiteitstarieven. foto Achmad Ibrahim/AP foorHetty van Rooij BRUSSEL - De Europese Unie er niet in haar ambities «aarte makenen in2010 de best presterende economie ter we- reld te zijn. Er gaapt een steeds «ijdere kloof tussen de goed presterende noordelijke landen w de zuidelijke leden die hun beloftes niet waarmaken. De toetreding van tien nieuwe lid staten, volgend jaar, maakt de aditerstand alleen maar groter. Lieberman wil presidentschap STAMFORD - Senator Joseph heberman wil president van de verenigde Staten worden. Hij gisteren een gooi te doen de nominatie van kandi- «atbij de Democraten voor de «toezingen van 2004. De 60- Jtöge Lieberman was bij depre- «Jtsverkiezingen in 2000 kandidaat voor het vice-presi- fontschap onder Al Gore. aast Lieberman hebben zich zeker vijf kandidaten bij de ^ocratische partij aange steld. AFP Die sombere boodschap staat in een ontwerp-document dat vandaag in Straatsburg op tafel ligt bij cle Europese Commissie. Als het dagelijks bestuur van de Unie de waarschuwing over neemt, is de toon gezet voor een vinnig debat in de komende we ken. Drie jaar geleden spraken de re geringsleiders in Lissabon af om de Amerikanen en de Japan ners een lesje te leren: binnen tien jaar zou Europa hen in eco nomisch opzicht voorbijstre ven Volgens de Europese Com missie is het eerste deel van de operatie voltooid De benodigde Brusselse voorstellen liggen klaar, maar het wachten is op de lidstaten die de plannen moeten omzetten in wetgeving. Boven dien werken de economische omstandigheden tegen. Al jaren klaagt de Commissie dal de regeringsleiders veel be loven maar weinig doen. dat zij teveel denken aan de eigen kie zers en veel te weinig samen werken. Dat wordt ieder jaar pijnlijk duidelijk tijdens de Eu ropese 'voorjaarstop' in maart, als de EU-chefs elkaar de maat nemen en inventariseren hoever ze gevorderd zijn. Vorig jaar werd de voortgang geblokkeerd door de Franse president Chi rac. De belangen van het Franse elektriciteitsbedrijf wogen voor hem zwaarder dan de vrije keus voor de Europese consument op de energiemarkt. Toen al waar schuwde Europees Commissa ris Bolkestein (Interne Markt) dat de regeringsleiders hun am bities beter kunnen opgeven, wanneer ze niet van plan zijn om hun woord te houden. Lijst In het ontwerp-document van de Commissie wordt het gevaar gesignaleerd van een 'gespleten' Europa met de Scandinavische landen aan de ene kant en 'ach terblijvers' als Griekenland, Spanje en Portugal aan de ande re kant. Frankrijk en Italië zit ten ook in de achterhoede. De uitbreiding van de Unie met re latief arme landen zal het alleen maar moeilijker maken om de kloof te overbruggen en het doel te bereiken, vreest de Commis sie.. Volgens een woordvoerder van de Commissie is het in theorie mogelijk dat de EU in 2010 de sterkste economie is. „Maar dan moet er een keus worden ge maakt; doorwerken of tevreden zijn met achterblijven." GPD Twee havenwerkers kijken naar passerende treinwagons met Amerikaanse militaire voertuigen in de haven van Antwerpen. foto Virginia Mayo/AP Advertentie 4,1 op de internetspaarrekening. •♦'i. 41 Bel voor meer informatie of voor ^>1 /O een afspraak naar: 0900-8176 ij* FORT IS De bank (ca. 0.10/min.). www.fortisbank.nl BANK van vandaag. 'gen voorbehouden. Rente per 11 november 2002. door Pascale Thewisse BRUSSEL - De komst van meer dan zevenhonderd Amerikaan se soldaten, die vanuit Duits land onderweg zijn naar de Vlaamse gemeente Sint Niklaas om vervolgens via de haven van Antwerpen koers te zetten naar de Perzische Golf, heeft grote verontwaardiging veroorzaakt in België. Volgens tegenstanders van een oorlog tegen Irak laat België zich voor het karretje van Ame rika spannen, zonder eerst de beslissing van de Verenigde Na ties af te wachten. Premier Ver- hofstadt spreekt dat tegen Vol gens hem voldoet België alleen aan haar Navo-verplichtingen. Deelname aan een mogelijke in terventie in Irak ligt erg gevoe lig in België. De groene regeringspartijen Ecolo en Agalev hebben zich te gen een nieuwe Golfoorlog uit gesproken en dreigen uit de paars-groene coalitie te stappen als België de VS militair steunt. De burgemeester van Sint Niklaas, de socialist Willockx. bond de kat de bel aan nadat vrijdag op het stadhuis een fax was binnen gerold van het Bel gische ministerie van Defensie Het gemeentebestuur van Sint Niklaas kreeg daarin het bevel om een hotel in Beveren en het militaire complex Westakkers door de politie te laten bewa ken. Reden: er waren daar die dag veertig Amerikaanse mili tairen aangekomen. Willockx weigerde. Hij is, zo liet hij we ten, pacifist en dus tegen een nieuwe Golfoorlog. Bovendien is de bewaking van Amerikaan se militairen en materieel in zijn ogen geen taak voor de politie, maar voor het Belgische leger. Bom Het nieuws over de komst van de Amerikaanse militairen sloeg in als een bom. Noch pre mier Verhofstadt, noch de mi nisterraad bleek iets af te weten van het transport, dat vandaag BANGKOK - Een groepje cinefielen in Thailand zegt een re cord filmkijken te hebben gevestigd door 36 films achter el kaar te zien. Ze hadden daar 64 uur en 58 minuten, meer dan tweeëneenhalve dag, voor nodig. De acht vrouwen en negen mannén die gisterochtend met wa zige blik uit de bioscoop kwamen, waren de laatst overgeble venen van een groep van 172 die vrijdag de bioscoop in waren gegaan. Ze deden mee aan de wedstrijd die door het Interna tionaal Filmfestival van Bangkok was uitgeschreven en waar ruim 13.000 euro aan prijzengeld mee te verdienen viel. De Thai braken het record uit 2001 van een groep Amerikanen die het 53 uur en 22 minuten volhielden. AP MOSKOU - Piloten van de Russische luchtmacht raken hun vaardigheden kwijt omdat zij door geldgebrek nog maar een fractie van de vereiste vliegtraining kunnen volgen. Dat meldde gisteren het persbureau Interfax. Piloten van langeafstandsbommenwerpers maken v ijftig tot zeventig vlieguren per jaar. De meeste straaljagerpiloten ha len echter maar tien tot twintig uur In westerse landen moe ten luchtmachtpiloten minstens 200 vlieguren per jaar ma ken AP PARIJS - Een Concorde van Air France op weg naar New York heeft zondag boven de Atlantische oceaan rechtsomkeert moeten maken toen de spitse neus niet omhoog wilde komen en het toestel niet kon versnellen om de geluidsbarrière te doorbreken. Na een vlucht van ruim een uur stond het vliegtuig weer aan de grond op de luchthaven Charles de Gaulle bij Parijs, waar de passagiers werden overgeboekt op andere vluchten Het mankement was niet zo dramatisch als in november, toen een Concorde van New York op weg naar Parijs storing kreeg in een van de vier motoren en de piloot snel acht kilometer moest dalen. Een maand later verloor een Concorde bij de nadering van New York eer. deel van de staart. AP DEN HAAG - Slobodan Milosevic is weer ziek: hij heeft koorts. Daarom kon het proces tegen de ex-president van Joe goslavië gisteren geen doorgang vinden. Ook voor vandaag is het afgelast. Volgens de Britse VN-rechter May zal Milosevic door een arts worden onderzocht. De koorts is mogelijk de opmaat voor een nieuwe griep, zo wordt in goed ingelichte kringen gespecu leerd. Dit is de zesde keer dat het proces tegen Milosevic moet worden onderbroken wegens ziekte van de verdachte, ANP MOSKOU - Een handgranaat heeft een abrupt einde gemaakt aan een drinkgelag in een pension voorstudenten in de Russi sche hoofdstad Moskou. Een feestganger dacht een nepgranaat te hebben meegeno men en trok voor de lol zondagochtend de pin eruit. Door de daarop volgende klap verloren twee mensen onmiddellijk het leven, twee anderen overleden later aan hun verwondingen, zo maakte de politie gisteren bekend Acht andere gasten op het feestje liepen ernstige verwondin gen op door rondvliegende granaatsplinters. AFP/DPA van onze redactie buitenland NABLOES - In 2002 zijn bij ge vechten tussen Israëliërs en Pa- lestijnen 115 minderjarige Pa- lestijnen gedood, zo blijkt uit een telling van het persbureau Associated Press. Het aantal doden ligt meer dan 50 procent hoger dan het jaar ervoor. De cijfers onderstrepen dat het Israëlische leger niet is toege rust om onlusten te bedwingen zonder burgerslachtoffers te maken, vooral onder minderja rigen. De meeste Palestijnse jongeren die in 2002 omkwamen waren stenengooiers of omstan ders die door kogels van Israëli sche militairen werden geraakt. Bij aanslagen van militante Pa- lestijnen op Israëlische burgers kwamen vorig jaar 36 Israëliërs onder de 18 jaar om het leven De Israëlische regering stelt dat Palestijnse schutters zich ach ter burgers verschuilen en dat volwassenen Palestijnse kinde ren en tieners met opzet naar vo ren sturen om de sympathie van de wereld te winnen. Israëlische mensenrechtenactivisten zeg gen echter dat Israëlische mili tairen met vage geweldsinstruc- ties op pad worden gestuurd en niet gestraft worden als ze te hard reageren. „Er heerst geen cultuur om opzettelijk kinderen neer te schieten. Er heerst een cultuur van straffeloosheid", aldus Lior Yavnch van de men senrechtengroep B'tselem. Pa- lestijnen zeggen dat het Israëli sche leger de Palestijnen angst wil aanjagen en daarom niets doet om het doden van burgers en kinderen te voorkomen. Sinds de golf van geweld in sep tember 2000 uitbrak zijn 2014 doden gevallen aan Palestijnse en 713 aan Israëlische kant. On der hen waren 275 minderjarige Palestijnen en 72 Israëlische kinderen. Palestijnse tieners die zelf betrokken waren bij aan slagen zijn niet meegeteld Mensenrechtengroepen, waar onder Amnesty International, zeggen dat er geen militairen voor de krijgsraad zijn gedaagd wegens onterecht goweldsge- bruik in zaken waarin kinderen zijn omgekomen. AP in België moet arriveren. Alleen minister van Defensie Flahaut was op de hoogte. Vermoedelijk bivakkeren de Amerikaanse soldaten drie da gen op Belgisch grondgebied, in een tentenkamp op Westakker, alvorens richting de Perzische Golf te vertrekken. De vredesbeweging, die gister middag demonstreerde bij hotel Beveren tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse soldaten op Belgische bodem, heeft woe dend gereageerd en hekelt de opstelling van de groenen, die genoegen nemen met de verkla ring van Verhofstadt. Volgens de vredesactivisten is er geen enkel Navo-verdrag dat be paald dat België moet meewer ken aan transport van Ameri kaanse troepen en materieel voor een oorlog in het Midden Oosten.Ook de oppositiepartij en CD&V (Christen Democra ten en Vlaams) en Spirit zijn verbolgen. Zij willen de kwestie deze week aankaarten in de Ka mer. door Daphne Groenendijk PARAMARIBO - Geruchten over terreuracties tegen het onderzoek naar de December moorden moeten ernstig wor den genomen. Deze waarschu wing kwam gisteren van de Surinaamse minister van Justi tie en Politie Gilds. „Zeker nu dit weekeinde is in gebroken bij rechter-commissa- risRamnewashdie belast is met het gerechtelijk vooronderzoek naar de Decembermoorden." Enkele weken geleden werd bij Gilds zelf ingebroken. De minister zei gisteren in een nieuwsuitzending van het loka le radiostation ABC dat eerdere berichten over mogelijke terro ristische acties vanuit het bin nenland geen 'politiek spel' zijn, zoals delen in de samenleving denken. Volgens Gilds zijn er nog steeds duidelijke aanwij zingen dat er acties zijn ge pland, die volgens de Suri naamse veiligheidsdienst elk moment kunnen beginnen. Het hoogtepunt zou vallen op 25 fe bruari. de dag waarop in 1980 zestien militairen een coup pleegden onder leiding van Bouterse Gilds: „Op diverse manieren zullen groeperingen acties uitvoeren die de rust in de samenleving danig zullen ver storen. Het is vooral bedoeld om de mensen te intimideren. Dat laatste is volgens Gilds al aan de gang. Afgelopen week end werd ingebroken bij de rechter-commissaris. enkele weken eerder bij de minister. „De dieven zijn op precies de zelfde manier te werk gegaan. In beide gevallen waren ze niet op zoek naar sieraden of geld. Ze zochten bepaalde papieren. Ze hebben bij mij thuis documen ten ingekeken en mijn laptop en een tas met documenten van mijn wederhelft meegenomenin de hoop iets te vinden. Die tas hebben we later in een weiland teruggevonden De minister gaat nu werken aan veiligheidsmaatregelen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5