Elke imam heeft baat bij cursus PZC PZC Straks is dit een lagelonenland Nieuwe verkiezingen brengen 40 miljoen aan extra kosten mee Inburgeringsklas niet alleen nuttig voor nieuwkomers in Nederland m Kw&rV Goede uitstraling en dito verhaal leveren de meeste zetels op 14januari 1953 dinsdag 14 januari 2003 door Stephan Jongerius De eerste inburgeringscursus voor imams wordt eind de ze maand afgerond. Een tussen stand. „Dit zou ook voor geves tigde imams en moskeebestuur ders verplicht moeten zijn." Orhan Kaymak (40) is geen man die kiest voor de makkelijke weg. Toen hij als imam met vijf tien jaar ervaring in Turkije werd geselecteerd voor uitzen ding naar het buitenland, koos hij voor Nederland. De taal heet de twee na moeilijkste ter we reld te zijn en het taalgebied stelt niets voor, maar de mensen zijn er zo vriendelijk en de cul tuur vrij en open, had hij ge hoord. Zoals alle Turkse overheids- imams werd Kaymak in Turkije al klaargestoomd voor zijn vier jarig verblijf. Hij kreeg drie maanden les in taal, wetten en gewoonten. Toch meldde hij zich aan voor de in september begonnen inburgeringscursus voor imams. Die is alleen voor nieuwe imams verplicht en Kaymak was al ruim een jaar geestelijk leider van de Fatih- moskee in Eindhoven. „Ik wil graag méér leren. Eén taal, één mens. heeft onze profeet ge zegd", zegt hij. Aan de door het Bureau Cinop ontwikkelde cursus doen vijf tien imams mee: elf van Turkse en vier van Marokkaanse origi ne De cursus wordt op 28 janu ari afgerond met een individue le presentatie door elke deelnemer. Gevraagd naar wat hij inmiddels heeft geleerd, be gint Kaymak spontaan te ver tellen over een 'inspirerende ontmoeting' met drie katholie ke priesters. „Verstandige men sen. Dialoog is heel belangrijk. We moeten samen optrekken. De moskee is niet alleen een plaats voor gebed, maar ook voor onderwijs en dialoog." Loyaliteit aan de Nederlandse rechtsorde, daar moest het vol gens demissionair minister Na- wijn vooral om draaien. De cur sus zou imams en via hen de geloofsgenoten respect voor de Nederlandse waarden en normen moeten bijbrengen en extremisme tegengaan. Voor Kaymak echter was dat res pect al een gegeven. „Wij zijn als Diyanet-imams allemaal academisch geschoold. Wie veel leert ziet het breder", zegt hij. Hij vertelt over de liberale isla mitische filosoof Mevlana die ruim 700 jaar geleden leefde. „Die zei: wie je ook bent, hoe je ook bent, wat je ook gelooft: kom bij ons." Homoseksualiteit is voor Kamymak 'geen pro bleem'. „De koran wijst de weg om te trouwen en een familie te stichten, maar het is ieders ei gen verantwoordelijkheid. Een mens is een mens." Yasar Üstüner, cursusleider van de Turkse imams, zegt niet te willen klinken als iemand die de imams verdedigt. Maar van ta boes of haat tegen andersden kenden of -gelovigen heeft hij hoegenaamd niets gemerkt. Nog geen scheve blik als hij de imams na hun avondgebed op wachtte met een - door de koran verboden - glas wijn in de hand „Deze imams zijn heel liberaal. Hun ideeën verschillen niet van die van moderne dominees en priesters. Ze hebben deze cursus absoluut niet nodig. Üstüner verhult niet dat hij ge mengde gevoelens heeft bij de sinds 1 januari vorig jaar ver plichte cursus. Een 'typisch voorbeeld van Nederlands me ten met twee maten', vindt hij. „Als je het verplicht stelt, doe het dan ook voor imams die al lang hier zijn gevestigd. Maar ook voor dominees en pries ters." Hij besloot toch mee te doen, omdat hij er een unieke manier in zag zijn kennis over Nederland 'zo objectief moge lijk over te dragen'. „Zeker in een tijd waarin haatgevoelens over en weer woi-den gevoed is dat hoe dan ook belangrijk." Sleutelgat Het feit dat Turken en Marok kanen over een kam worden ge schoren, steekt hem eveneens. „We hebben niets gemeen, be- halve misschien de godsdienst. Maar ook daarin is een wezen lijk verschil. De Marokkaanse koningen beschouwen zich van oudsher als vertegenwoordigers van Allah, in Turkije is er al sinds 1923 scheiding van kerk en staat, Marokkaanse imams kijken door het sleutelgat naar de Nederlandse samenleving, de Turkse door een open deur." Zijn Marokkaanse tegenvoeter, Foead Hoessein, bevestigt dat zijn cursisten nauwelijks con tact hebben met de Nederlandse samenleving. Terwijl twee van de vier cursisten al vier en vijf jaar in Nederland zijn. Ze wer ken, wonen en leven in de mos kee. „Ik heb zelfs de indruk dat ze weinig weten over de proble men van hun eigen gemeen schap: over onderlinge conflic ten, de positie van vrouwen, de tweede generatie. Het verkeer binnen de moskee is heel eenzij dig. De imam bidt voor en ver telt de gelovigen over de islam, daarmee houdt het op." Zo overbodig de cursus dus lijkt voor de Turkse imams, zo nuttig lijkt hij voor de Marokkaanse. „Ze leren hier in twee dagen meer van de Nederlandse regels en wetten dan in twee jaar in hun eigen moskee. Het gaat on der meer over de Grondwet, rechten en plichten. Over homo seksualiteit hebben we bijvoor beeld uitgelegd dat de wet de re latie en de individuele vrijheid regelt, niet de godsdienst. Of de imams het zo doorgeven weet ik niet, maar begrepen hebben ze het wel. De cursus kan ook al leen maar een kleine bijdrage zijn aan de inburgering." Waarheden Hoessein pleit er niettemin voor de cursus verplicht te stellen voor alle imams, ook diegenen die al tien jaar of langer in Ne derland zijn, en tevens voor be stuursleden van moskeeën. „Dat zal er niet toe leiden dat imams met extreme opvattin gen verdwijnen. Het moet ook niet het doel zijn om mensen te veranderen. Maar we willen wel laten zien dat er naast hun waarheid ook andere waarhe den zijn." GPD Volgens mediadeskundigen heeft Fortuyn de politiek nog persoonlijker gemaakt. Voor de komende verkiezingen mikken partijen duidelijk op de uitstraling van hun lei ders. door Wim Arts De gelijkenis met Harry Potter was treffend. En hij oogde zo saai. Al snel na dat Jan Peter Balkenende op het Haagse podium ver scheen, werd hij in de media getypeerd. Die haren, dat brilletje. Balkenende stoorde zich er absoluut niet aan, zei hij. Hij wilde wel authentiek blijven Maar zie: de CD A-lijsttrek ker voor de verkiezingen van 22 januari heeft een nieuwe bril en zijn haar zit een tik keltje anders. „Natuurlijk vond hij het vervelend hoe hij beschreven werd", zegt Jac ques Monasch, gewezen PvdA-campagneleider. Dus is het begrijpelijk dat Balke nende iets aan zijn imago heeft gedaan. Of daartoe is aangezet door mensen om hem heen. Persoonlijke adviseurs, cam pagneleiders. Ze spelen een nadrukkelijke rol in de poli tiek, zegt Anneloe van Eg- mond. Ze was tot voor kort persoonlijk adviseur van staatssecretaris Nijs en nu als communicatie-adviseur werkzaam bij een Haags bu reau „Er wordt bij politieke partijen echt nagedacht over kleding, hoe je moet optre den in een tv-debat, hoe je je presenteert." „Heeft Jan Peter een nieuwe bril? Ik zou het niet weten", zegt CDA-campagneleider Meüs van der Poel. „We heb ben het daar nooit o.ver ge had. Onze campagne is ge richt op de inhoudelijke boodschap." Volgens Van Egmond heeft Pim Fortuyn met zijn heel nadrukkelijke persoonlijke optreden ('met die schreeu wende stropdassen') ookj dit opzicht een steen in| Haagse vijver gegooid, ii politiek is nóg persoonlij geworden. De affichesla;> het zien. Sinds mensenha gen is bestond de WD-posij uit de grote chocoladelette VVD. Nu is daar het gezici van Zalm. „We hebben® Zalm een nieuwe politie! leider met bekendheid, ft moet je gebruiken", Zf, VVD-campagneleider Pen Ginjaar. Of neem het SP-affiche: n ook met een gezicht. Héta zicht natuurlijk. Van dents die de partij groot heeft maakt en het in de polish de afgelopen maanden i goed doet: Jan Marijnisse Buitengewoon communie tief, noemt partijsecreta en campagneleider Tiny K« dat gezicht. „We hebbend hoofd niet gekozen omdj het zo mooi is. Maar als jeö kop ziet, dan weet je metee dat is de SP." Een hoofd dat wel mooigi noemd mag worden, is l van Femke Halsema. H lijkt dat GroenLinksdatw uitbuit: Halsema, erg cloi up, grote ogen, verleidelij glimlach. Daaronder detei 'knokken voor wat kwes baar is'. Campagneleid Tom van der Lee: „Ik da dat haar gezicht de boo; schap en de identiteit va GroenLinks goed uitdrukt! Stropdas af De boodschap van Wouti Bos van de PvdA is duidelij! Hij wil niet de arroganteeei ling zijn die Melkert vori jaar was. Bos heeft de strof das afgegooid, hij kleedtzic modern en hij laat zien di hij het niet alleen wil doei Op de verkiezingsaffidi staat Bos als een jonge, enei gieke lijsttrekker temidde van, overwegend jonge, pai tijgenoten. Monasch: „B aanvoerder van het team. 1 de moderne maatschapp kan een leider het niet a leen." GPD door Rudi Buis Nieuwe ronde, nieuwe kos ten. De vervroegde stem busstrijd betekent een berg kos ten voor de overheid. Nieuwe oproepkaarten, televisiespotjes en wachtgeldregelingen; de val van het kabinet zorgt voor een onvoorziene aanslag op de portefeuilles van rijk en ge meenten. Met een slag om de arm: bijna veertig miljoen euro in totaal. Gemeenteambtenaren kunnen hun borst natmaken. De ko mende dagen staan in het teken van de naderende verkiezingen De stembureaus moeten worden opgezet en de stemcomputers worden weer uit de berging ge haald. In een klein aantal plaat sen moeten stembiljetten wor den gedrukt. Ook begint opnieuw de zoektocht naar mensen die de stembureaus wil len bemannen. Het zijn vaak ambtenaren, maar ook vrijwil ligers die de kiezers soms voor een beloning van honderd euro de weg wijzen in het stembu reau. Het ministerie van Binnenland se Zaken schat de organisatie kosten van de verkiezingen op ongeveer twee euro per inwoner. Dus is de gemeente Schiermon nikoog zo'n 1500 euro kwijt, de gemeente Tilburg ruim drie ton en moet de gemeente Rotter dam ruim een miljoen euro uit het gemeentefonds halen. In to taal zijn de Nederlandse ge meenten bijna 32 miljoen euro kwijt. Het Rijk draait grotendeels op voor de kosten, omdat gemeen ten deze kosten uit het gemeen tefonds halen, dat door de rijks overheid wordt gevuld. Ook trekt de landelijke overheid cir ca twee miljoen euro uit om kiesgerechtigden via spotjes en posters naar de stembus te lok ken: 'U komt toch weer?' Wachtgeld Vertrekkende Kamerleden zor gen ook voor pijn in de rijkspor temonnee. Zij kunnen immers gebruik maken van een wacht geldregeling. En het staat vast dat er Kamerleden zullen ver dwijnen. Alleen al bij de LPF vertrekken zeker twintig frac tieleden - al dan niet vrijwillig Werkgevers staan niet in de rij om ze aan een baan te helpen. Na de verkiezingen in 1998 heeft bijna negentig procent van de vertrekkende parlemen tariërs gebruik gemaakt van de wachtgeldregeling. Een simpel rekensommetje leert dat de wachtgeldregeling het Rijk, en dus de burgers, de komende twee jaar ongeveer 3,75 miljoen euro kost. Daar bij wordt er van uitgegaan dat minstens dertig Kamerle den na 22 januari vertrekken en dat negentig procent ge bruik maakt van de regeling. Zij kunnen rekenen op tachtig procent van hun salaris in het eerste jaar en zeventig procent van hun salaris in het tweede jaar na hun vertrek. Het bruto jaarsalaris van een Kamerlid bedraagt iets meer dan 88.000 euro. Bovendien hebben ver trekkende leden die langer dan drie jaar in de Tweede Kamer zaten langer recht opwacht- geld. Ministers Ook voor ministers en staatsse cretarissen die niet terugkeren in een volgend kabinet bestaat een wachtgeldregeling. Indien er na 22 januari wederom een coalitie van CDA, VVD en LPF komt, is de kans groot dat veel huidige ministers en staatsse cretarissen op hun post blijven zitten. Bij een totaal andere coa litie kost dat de overheid een lie ve duit. Ministers (119.000 euro bruto per jaar) en staatssecreta rissen (111.000 euro bruto) heb ben evenals Kamerleden ook minimaal recht op twee jaar wachtgeld, met dezelfde per centages. Kortom, de vervroegde verkie zingen kosten het land in elk ge val bijna veertig miljoen euro. Leden van politieke partijen krijgen daarnaast nog een be delbrief van het partijbestuur, want de campagnekassen van de partijen moeten worden ge vuld. Variërend van circa een miljoen euro voor de SP en de LPF tot een vrijwel nihil budget voor Leefbaar Nederland heb ben de partijen geld bijeen ge sprokkeld. Sommige bedrijven varen echter wel bij de verkiezingen. TPG Post verwacht bijvoor beeld een extra omzet van vijf miljoen euro voor het versturen van de oproepkaarten en de re- clameverkoopbedrijven IP en de Ster rekenen op een extra omzet van ruim een miljoen eu ro. GPD Het CDA wil de puinhopen van Paars opruimen. D66 is nog steeds trots op wat Paars bereikt heeft. CDA-fractielei der Maxime Verhagen en D66- lijsttrekker Thom de Graaf kruisen de degens in de Anna Pavlova Salon van het Haagse hotel Des lndes. De tweede af levering in een serie tweege sprekken over de belangrijkste thema's van de campagne. De ze keer: onderwijs en zorg. door Paul Koopman en Erwin Tuil Als D66-lijsttrekker Thom de Graaf in allerijl de sa lon heeft verlaten voor een volgend interview, roept Maxime Verhagen (CDA) enigszins verbaasd uit: „Hij was wel fel." De heren hebben net bijna anderhalf uur gede batteerd. Soms mag de ge sprekspartner uitspreken, vaker wordt heftig geïnter rumpeerd. Misschien was het wel de om geving. In dezelfde salon brachten de echte en vermeen de kopstukken van de LPF vo rig jaar uren door om hun cri ses te bezweren. D66 en CDA vinden beiden onderwijs en zorg belangrijk. Maar er zijn belangrijke verschillen. Neem bijvoorbeeld het onderwijs. D66 vindt het topprioriteit en trekt er 2,5 miljard euro extra voor uit. Het CDA komt niet verder dan tweehonderd mil joen. „Als je onderwijs echt belang rijk vindt, dan kost dat geld. En ik zou dus eigenlijk tegen het CDA willen zeggen: 'Put your money where your mouth is'", daagt De Graaf uit. Verha gen: „We zouden daar dan wel eerst extra geld voor vrij moe ten maken. Je kunt wel van al les zeggen dat het te weinig is, maar je kunt een euro maar een keer uitgeven." Geld Onder het tweede kabinet- Kok zijn miljarden extra uit getrokken voor het onderwijs. Maar scholen en universitei ten klagen nog steeds steen en been. Is het geld soms over de balk gesmeten? Inderdaad, meent Verhagen. „Er is eigen lijk ongericht geld ingepompt, zonder te kijken of het wel ef fectief besteed werd. En met geld alléén ben je er niet, zo is onder het tweede paarse kabi net gebleken. Je zult ook wat Maxime Verhagen (1) in discussie met Thom de Graaf: „Er is eigenlijk ongericht geld in het onder wijs gepompt, zonder te kijken of het wel effectief besteed werd." foto Harmen de Jong/GPD aan de organisatie moeten doen. D66 heeft weinig ge leerd. Thom valt terug op het oude recept: meer geld. „Waar haalt Maxime Verha gen het vandaan?", reageert De Graaf. Volgens hem moet juist het CDA het boetekleed aantrekken. „Onderwijs is, en dat beseft Maxime, vanaf de jaren zestig en zeventig, hét domein geweest van christen en sociaal-democraten. Dat heeft eerst geleid tot enorme schaalvergroting: de stichting van schoolfabrieken in het middelbaar onderwijs. Dat was het kindje van CDA'er Deetman. Vervolgens is er ja renlang draconisch bezuinigd. Dat repareer je niet een twee drie. Wij hebben die schaal vergroting tenminste een halt toegeroepen en onder Paars-II bezuinigingen terugge draaid." D66 heeft volgens De Graaf een heldere keuze gemaakt. Onderwijs is dé sleutel tot eco nomisch herstel, dus daór moet maximaal veel geld en aandacht naar toe. „Interna tionaal presteren wij onder de maat. Maar Nederland heeft slechts twee grondstoffen: aardgas - dat raakt op - en kennis. Als we geen land van dozenschuivers willen wor den, moeten we snel actie on dernemen. Loonmatiging al léén is niet voldoende. Als je dat doet zonder het onderwijs- peil te verbeteren, word je een lagelonenland." Verhagen: „Maar de arbeidskosten lig gen hier wel elf procent hoger dan bij onze concurrenten! De problemen in de zorgsector schrijft Verhagen vooral toe aan falend beleid tijdens de paarse kabinetten. Ook hier zijn bakken geld niet goed be steed, voert hij aan. Zo zou zijn nagelaten de op marxistische leest geschoeide volksgezond heid te hervormen. Thom de Graaf schuift onrustig op zijn stoel. „Kom nou!", werpt hij tegen „De wachtlijsten en wachttijden in de zorg lopen sinds kort terug, gefeliciteerd! Maar aan wie is dat te danken? Aan onze minister Els Borst die in het vorige kabinet heeft afgesproken dat ziekenhuizen meer geld krijgen als ze aan toonbaar meer presteren Bo ter bij de vis. Daarvan plukken jullie nu de vruchten D66 is, net als het CDA, vóór de invoering van een nieuw stelsel in de gezondheidszorg waarbij niet langer het aan bod, maar de vraag naar zorg bepalend is, en verzekeraars meer kunnen concurreren. „Dat moet er snel komen", beaamt De Graaf. Maar over de manier waarop premie ge heven moet worden, zijn ze het oneens. Het CDA wil een vaste, voor iedereen even hoge pre mie. „Daarmee is het CDA te ver doorgeschoten", vindt De Graaf. „Wij willen een deels inkomensafhankelijke pre mie Helemaal geen rekening houden met het inkomen vind ik sociaal onverantwoord." Maximum Verhagen werpt dat verwijt ver van zich. De premies zullen de komende jaren voor ieder een stijgen, erkent hij. Maar dat komt nu eenmaal omdat de politiek het recht op zorg niet wil inperken, terwijl de vraag als gevolg van de vergrijzing stijgt. „Maar wij stellen een maximum aan wat. je aan de zorg kwijt bent. Kom je daar overheen, dan wordt het keu rig gecompenseerd via de be lastingen, als het aan ons ligt." De Graaf heeft zo zijn beden kingen: „Dat moet je elk jaar maar afwachten." GPD COMPLOT - In de Sovjet- Unie zijn negen artsen gear resteerd, die zouden hebben geprobeerd communistische politici en militaire leiders om het leven te brengen. De medi ci zouden dat door onjuiste diagnoses en verkeerde be handelingen hebben gedaan. In het westen wordt de zaak gezien als een voorspel tot een nieuw massaproces tegen dis sidenten. PACT - De Britse eerste minis ter Winston Churchill wil dat er in Zuidoost Azië een met de NAVO vergelijkbaar pact komt tussen niet-communisti- sche landen. Aangenomen wordt dat de Foster Dulles, de aanstaande ministervans tenlandse Zaken van de \i enigde Staten, zal probei die landen tot zo'n verdrag bewegen GRANATEN - Bij het cei: van sloten bij Breskenss een dragline zijn de afgeiop dagen driehonderd granaj opgedoken. De projectielen] de Tweede Wereldoorlog ij zonder ongelukken door demontagedienst verwijd» TREINSTAKING - Eenspa wegstaking van 200.000arn ders in Italië heeft het trd verkeer lamgelegd. De wö ge treinen die nog wel reó kregen politiebegeleiding Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: lem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115) 645741 E-mail. redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111)454657 E-maii- redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maanoag i/m vrijdag var, 8 00 tot 17.00 uur Zier ikzee. Goes en Hulst: 8 30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail web@pzc nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; j zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag, tijdens kantoo'i zondag, van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118)484000. Fax(0118)470100 Abonnementen (bi| acceptgnobetahng geldleen toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal 55.10 per jaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schnfteli|k. 1 maand*® het einde van de betaalpenode. Losse nummers per stuk maandag t/m vri|dag:€ MO zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6* oi" Bankrelaties ABN AMRO 47 70.65 597 Postbank 35 93 00 Advertenties Alle advertentieopdrachten w*d» uitgevoerd onder toepassing va* de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewe»"_ Tarieven kunnen tijdens kanto®'-'- worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes Tel(0118) 48*3- Fax (0118) 484370 Auteursrechten voorbenouden Uitgeverii Provinciale .Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van hel Weyoner ccncern.^ aan ons versireKte gegevens hebben wij opgenomen m een bestand dat woröi (abonnementen)administratie en om u te (laten) tnlormeren over voor u relevante 0*""" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldigl derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schrilteti|k melden bi 4600 MB Breda lezersservice. Postbus 3229.4 Behoort tot UJGQGflEr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4