Het had zo mooi kunnen zijn PZC Contrasten in glas Ode aan oermoeders .^eecfe kurist cultuur lezers schrijven Windmolens II Beroepsrisico I Beroepsrisico II Beth Jala Tsjetsjenië Discussieavond GroenLinks over oorlog Iral dinsdag 14 januari 2003 Ze zijn onderweg tot de dag des oordeels op 22 januari. Welke uit slag de opiniepeilers ook voorspellen, ze blijven stug doorgaan, de vijf Zeeuwen die op een zekere en iets minder zekere verkiesbare plaats staan voor de Tiveede Kamer. Vandaag de eerste, Jan Ge luk, nummer 28 op de kandidatenlijst van de WD. door Harmen van der Werf Het is 16 oktober 2002. Het zindert in de Tweede Ka mer. De fractievoorzitters van regerings- en oppositiepartijen rollen over elkaar heen. 'Moet Jan Peter Balkenende naar het parlement komen om te praten over de val van zijn kabinet of niet?', is dé vraag. Jan Geluk uit Schouwen-Duiveland is met iets heel anders bezig. Hij staat op het punt opnieuw be ëdigd te worden als volksverte genwoordiger. Een radiover slaggever volgt hem op de voet en spreekt van 'het ongelukki ge Kamerlid Geluk'. Vijf maanden en één dag heeft hij in de wachtkamer gezeten na de geruchtmakende Kamerver kiezingen van 15 mei 2002. Nummer 33 stond Geluk op de VVD-kandidatenlijst. Hij was daar 'hartstikke tevreden' mee, tot WD en PvdA door Pim Fortuvn naar de afgrond scho ven. De liberalen zakten weg naar 24 zetels. Geluk viel kans loos buiten de boot, tot er half oktober voldoende oudgedien den uit de WD-fractie waren gestapt om zijn rentree moge lijk te maken. Voor korte tijd, bleek al razendsnel. Patstelling En het had zo mooi kunnen zijn, zeker op hét vakgebied van Geluk, de landbouw. In zijn eerste periode als Kamer lid, vanaf 1998, hielden links en rechts elkaar in de Tweede Kamer in evenwicht. Juist op landbouwonderwerpen, zoals de toelating van bestrijdings middelen, leidde dat vaak tot een patstelling, tussen SP, GroenLinks, PvdA en D66 aan de éne kant en VVD, CDA, ChristenUnie en SGP aan de andere kant. Dat die patstel ling is doorbroken, is volgens Geluk de grote verdienste van de verkiezingen van 15 mei vo rig jaar. Op bezoek in Goes, bij de Zeeuwse tak van de Zuide lijke Land- en Tuinbouworga nisatie (ZLTO), laat hij niet na dat te benadrukken. ,,Er is maar één reden waarom het be leid ten gunste van de land bouwsector is veranderdstelt hij, ,,en dat is de gewijzigde sa menstelling van de Tweede Ka mer, omdat WD, CDA en LPF een meerderheid hebben. Dat verschil maakt de dienst uit." Rampen Als het aan Geluk ligt, blijft dat zo, dat 'boervnendelijke partijen met de WD voorop' een meerderheid houden in de nieuwe Tweede Kamer. Ook Zeeuws ZLTO-voorzitter Pe ter de Koeijer lijkt op die lijn te zitten. Aan landbouwminister Brinkhorst (D66) en staatsse cretaris Faber (PvdA) bewaart hij in elk geval geen goede her inneringen. „Dat waren ram pen voor ons, omdat ze vrijwel niks voor de landbouwsector deden. Ze werkten ons eerder tegen, onder meer door hun zwalkende toelatingsbeleid voor bestrijdingsmiddelen." Hoewel het kabinet-Balkenen de slechts 87 dagen heeft vol- gemaakt. is het gelukt in dat beleid een doorbraak te force- n <D VVD-Kamerlid Jan Geluk (52): Zalm luistert... ren. Geluk, zelf voormalig ak kerbouwer en landbouwadvi- seur, was nog niet terug in de Tweede Kamer toen dat ge beurde. Achter de coulissen was hij er wel bij betrokken, als raadgever van zijn vervanger, de vertrekkende VVD'er Jan te Veldhuis uit Middelburg. Ne derland loopt voortaan niet meer voorop met het verbieden van bestrijdingsmiddelen, maar volgt de Europese Unie. Onder het motto: Geen concur rentievervalsing voor Neder landse boeren. Toch is ZLTO-voorman De Koeijer niet vrij van kritiek op de WD Het heeft hem danig gestoord dat fractievoorzitter en lijsttrekker Gerrit Zalm zich vorig jaar uitsprak tegen Europese inkomenssteun aan boeren. „Als landbouwspecia- list heb ik daar indringend met hem over gesproken", reageert foto Marijke Folkertsma Geluk, „én hij heeft goed ge luisterd. Hij heeft zijn stand punt bijgesteld." De Koeijer blijft beducht, vooral voor een wereldwijde li beralisering van de landbouw markt. Het is naar zijn idee een illusie dat boeren in ontwikke lingslanden daarvan zullen profiteren, omdat ze dan ge makkelijker naar het westen kunnen exporteren. Hij noemt de koffieboeren. „Een handje vol grote concerns maakt de dienst uit en bepaalt de prijzen voor die boeren. In Nederland is het voor veel producten niet veel anders." Geluk toont be grip, zonder zijn WD-inborst te verloochenen. „Het zoveel mogelijk liberaliseren van de landbouwmarkt levert op de lange termijn meer resultaten op." Maar de Europese Unie moet de grenzen niet zomaar open gooien. „Brussel moet eisen stellen, aan de duurzame pro ductie van landbouwproduc ten, aan voedselveiligheid en dierenwelzijn." En wat betreft de invloed van grote concerns die boeren hun wil kunnen op leggen? „De overheid moet op zulke bedrijven de mededin- gingspolitie zetten", vindt Ge luk, „om te voorkomen dat die te veel macht kunnen uitoefe nen." De Koeijer is niet over tuigd ..Daarmee redden we het niet Dat is Geluk te gemakke lijk. „Marktmacht is één van de belangrijkste punten. Ook boeren kunnen daaraan wer ken door de handen ineen te slaan." ZLTO-akkerbouwbe- stuurder Joris van Waes be dient hem op zijn wenken: „Als aardappelboeren zijn we daar volop mee bezig." Waarschuwing Voor landbouwers zit er, denkt WD'er Geluk, ook niet veel anders op dan zich klaar te ma ken voor een vrijere markt. „Maar", stelt hij, „boeren moe ten dan ook van de politiek de ruimte krijgen om te produce ren. Om vervolgens, het is ten slotte campagnetijd, een waar schuwing te laten horen. „Als er na de verkiezingen een cen trumlinks kabinet van PvdA en CDA komt, houd ik mijn hart vast." Over zijn eigen positie maakt hij zich niet eens zoveel zorgen. Al beseft hij dat hij slechts één zekerheid heeft: dat hij deze keer vijf plaatsen hoger staat op de kandidatenlijst. Een van de glaskunstwerken van Luuc Ottens; zijn werk wordt samen niet dat van Herman Kampman tentoongesteld in het Terneuzense stadhuis. foto Charles Strijd door Anita Tournois TERNEUZEN - De glaskunste naars Luuc Ottens en Herman Kampman exposeren, op uitno diging van Stichting Toonbeeld, glaskunst met een eigen en ei gentijdse vormgeving. Hun werk vormt een direct contrast door een verschillende bena dering en toepassing. Objec ten, panelen, hangers en scha len vormen een divers geheel in de hal en de passerelle van het stadhuis van Tenieuzen. Het materiaal en uitgangspunt - glas en het scheppen van bij zondere eigentijdse ontwerpen - zijn hetzelfde, maar vorm geving, kleurgebruik en toe passing verschillen aanzienlijk Bedient Kampman zich voor zijn schalen vooral van ingeto gen donkere tinten, het werk van Ottens wordt gekenmerkt door felle primaire of diepe kleuren. Beeldend kunstenaar/glazenier Ottens genoot een veelzijdige opleiding, zowel technisch als beeldend en door het zelf uit voeren van zijn werk is hij zeer ervaren in de glasbewerkings techniek en kent hij haar beel dende mogelijkheden. Hij ver vaardigt gias-in-lood, al of niet gebrandschilderde raam- en wandpanelen - naast vrij werk ook in opdracht - en ruimtelijk werk in de vorm van glasobjec ten. Geometrische vormen als cirkel, vierkant en rechthoek worden in vakken verdeeld door gebogen en rechte lood lijnen, hetgeen resulteert -in een abstracte vormgeving met een zekere speelsheid Kleuren contrasteren of versterken el kaar. Een twintigtal miniaturen toont zijn veelzijdigheid in vormge ving en het behaalde evenwicht in compositie en kleurgebruik. Bijzonder is een drieluik in dra matisch rood en zwart met lich te tussenkleuren, getiteld Cos- mos. De natuur vormt sowieso een belangrijke inspiratiebron: vooral zee en golven zijn regel matig herkenbaar. De driehoek is een andere veel gebezigde vorm, regelmatig terugkerend in zijn ragfijn vervaardigde ob jecten met zeilen, zoals de strandwagen. Net als de wach ters, een vitrine vol, ontstaan deze fragiele bouwsels, met glasfiber als basis, door een combinatie van verschillende vormen verbonden door dunne, iele staafjes of draad. Bolletjes Opmerkelijk is de fascinatie voor bolletjes. Doorzichtige glazen knikkers zijn aange bracht op vierkante kussentjes en typeren zijn objecten van glas in combinatie met brons. Organisch is zo'n patchwork van kussentjes, waarin een slin ger van glazen knikkers is ver werkt. Eenzelfde patroon werd door de randen om te buigen verwerkt tot schaal. In het mid den troont een flinke geslepen glazen bol. Dit object vormt een mooie link naar de fraaie schalen van Kampman. Aanvankelijk stu deerde deze Fransman in Gro ningen, maar als verzamelaar van glas-in-lood kwam hij in Frankrijk in aanraking met de glaskunst, stortte zich op deze techniek en heeft tegenwoordig een atelier in zijn huidige woon plaats Saint-Mihiel. De geexpo- seerde schalen, opgebouwd uit heldere glasplaten, bevatten te genstellingen als licht en don ker. mat en glanzend, zilver en goud. Kleur en karakter wordt verkregen door het glas te zand stralen of te bewerken met me- taaloxyden, die dunne kleur- laagjes vormen. Tijdloosheid De vormgeving is sober en blijft beperkt tot cirkel en vierkant. Een aangebrachte ceintuur of band, in vlakjes verdeeld, loopt dwars over de schalen. Franse tekstfragmenten vormen een belangrijke decoratie. Zij geven de compositie een grafisch ka rakter Door het toepassen van tinten zwart, bruin, zilver, goud en brons straalt zijn werk een zekere distinctie en tijdloosheid uit. Tentoonstelling in stadhuis Tenieu zen t/m 13 februari, openingstijden ma. t/mvr van 9.00-17.00 uur door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE Ode aan oermoeders, vrucht baarheid en schepping hlijkt een verrassend raakvlak voor de twee kunstenaressen die de nieuwe expositie in De Be- waerschole in Burgh-Haam- stede verzorgen. Zowel in de kleurrijke schilderijen van Marian Aerssens uit Elle- woutsdijk als in de beelden van Reina Ramakers uit Krommenie spelen zwangere vrouwen een belangrijke rol. Dat deze combi-tentoonstel ling zo'n gezamenlijke noe mer oplevert is een toevals treffer, want beide vrouwen hebben nooit eerder samen geëxposeerd. Aerssens laat zich vooral in spireren door oude culturen Haar reizen naar Nepal, Egypte, India en Turkije le verden haar een schat aan in drukken op, In het verleden legde zij zich toe op textiele kunstvormen en batikschil deren. Sinds lang al echter geeft zij de voorkeur aan het werken met gemengde tech nieken in het platte vlak. Dat levert sprankelende schilde rijen op met een mix aan felle kleuren, materialen, beeld en tekst. Aerssens houdt van di verse kunstdisciplines. Mu ziek en poëzie spreken haar ook zeer aan. „Maar bij ge dichten is de inhoud voor mij ondergeschikt. Het gaat me vooral om textuur, dus de vi suele vorm", zegt ze er zelf over. De combinatie van vrou wenfiguren met op de achter grond vervaagde tekstfrag menten en muzieknoten levert een boeiend geheel. Vrouwen zijn bij Aerssens per definitie 'zusters' of 'konin ginnen'. Zij verbeeldt ze in se ries met als titel 'Magische brieven' of 'Brieven aan mijn zusters'. Geel, rood en blauw zijn bepalende kleuren in haar werk, soms gecombineerd, soms kiest ze voor één overwe gende kleur. Verder weet zij veel zwierige beweging in haar werk te leggen. Ook de oerelementen water, vuur, lucht en aarde weet zij in een mengeling van kleuren, mate rialen, beeld en tekst op unie ke wijze te verbeelden Bij Reina Ramakers sloeg de vonk voor het scheppend be zig zijn min of meer bij toeval over. Aanvankelijk had zij een secretariële functie, maar daar vond ze te weinig voldoe ning in. Tijdens een opleiding voor textiele werkvormen maakte zij kennis met kunst geschiedenis en genoot daar zo van dat ze besloot een vol ledig andere richting in haar leven en werk te kiezen Eerst legde ze zich toe op het maken van wandkleden, maar haar artistieke draai heeft ze echt gevonden bij het werken met steen. Foetushouding Uit serpentijn, albast, mar mer en Belgisch hardsteen maakt zij fraaie beelden. Zij ziet de gewenste vormen di rect al in het ruwe materiaal en bewerkt dat net zolang tot zij dat beoogde eindresultaat eruit heeft gehaald. Zwangere vrouwen en vruchtbaarheid spelen ook in haar werk een belangrijke rol. Mooi voor beeld daarvan in De Bewaer- schole biedt het beeldje Uitge rekend, dat hier in een bronzen afgietsel wordt ge toond. In diezelfde serie onderscheidt zich ook een beeldje van een liggend kind- figuurtje in foetushouding. Heel mooi beeld is ook het mollige vrouwtje uit Belgisch hardsteen dat de ti tel Verleiding kreeg. Verder zijn er fraaie torso's van haar hand te zien, evenals een boei ende abstracte vorm uit ser pentijn. Duo-expositie Marian Aerssens schilderijenen Reina Ramakers (beelden), in de Bewaerschole t/m 1 februari, geopend di-za 13.30- 16.30 uur. Marian Aerssens (links) en Reina Ramakers exposeren schilderijen en beelden in De Bewaerscho le. foto Marijke Folkertsma Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZCw^ nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De beloopt uiterlijk 7 dagen Plaatsing van bijdragen betekent nictt redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrnf Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden t! dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten.Om weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd In de PZC van 4 en 7 januari zijn prima artikelen over PvdA- plannen geschreven door Har- men van der Werf. Kandidaat PvdA-kamerlid Samsom voormalig goeroe van Green peace - is wraakzuchtig en heeft een nieuw plan alsnog Borssele te sluiten. Krijgt hij zijn zin, dan gaat de kerncentrale dicht en hiervoor in de plaats komt een gigantisch windmolenpark in zee. Samsom snapt kennelijk eindelijk dat er geen plaats is overal in Zeeland horizonver- vuilende windmolens, die met elkaar dan nog maar een klein deel van de energie leveren die onze kerncentrale probleem loos produceert, te zetten. Samsom wil nu een Deens be drijf in Vlissingen-Oost de kans geven windmolens te gaan bou wen en ziet als ideale werkne mers ontslagen kerncentrale- personeel. Samsom snapt helaas niet dat: 1. de economie nu niet toelaat een nog jaren on misbaar goed draaiend bedrijf te sluiten; 2. kerncentralemede werkers echt niet voor een be drijf zullen gaan werken dat hun eigen bedrijf om zeep helpt, 3groene stroom grotendeels ge bakken lucht is, want, ondanks forse subsidies van de overheid, is er nog steeds geen controle voor gebruikers of wat uit het stopcontact komt echt groene stroom is, bijv. een meetbaar af wijkend voltage lijkt dringend nodig. Tenzij de PvdA-top zich tijdig van windmolen Samsom distantieert gaat zijn plan 22 ja nuari niet alleen in Zeeland on nodig stemmen kosten. Samsom mag wat mij betreft honderd dagen liefst in Denemarken met Legosteentjes zijn droompark als model gaan bouwen. Ime Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen Geduputeerde Jaap> Hennekeij had recent nog last van een on smakelijke oprisping. Hij vond toch echt dat een arts onderweg voor een mogelijk levensred dende situatie, zijn bekeuring, vanwege het overschrijden van de maximum snelheid, toch maar als een beroepsrisico moet zien en voor de rest niet zo moet zeuren. Vervolgens kreeg hij nog meer maagkrampen van moge lijke zwaailichten op patiënten auto's onderweg voor spoedei sende hulp Bravo, beste Jaap, ferme taal, maar dan alleen nog even het volgende. Vorig jaar 5 mei zat ik te kijken hoe het kruispunt Badhuisstraat/Spuikomweg in Vlissingen plotseling voor alle verkeer werd afgesloten en voorafgegaan door een zootje racende motoragenten (met zwaailichten...) scheurde er een BMW over de Spuikomweg met een vaart waar Jos Verstappen doodzenuwachtig van zou zijn geworden. In die BMW zat pre mier Wim Kok onderweg naar. een kerkdienst ter herdenking van de bevrijding. Nee, beste Jaap, wrijven helpt echt niet en Rennies ook niet. Dat soort oprispingen hoort politiek te worden afgestraft en daar komt binnenkort een uitstekende ge legenheid voor Lex Hoogstrate Boulevard Bankert 264 Vlissingen In de PZC van 7-1 staat een be richtje over het mogelijk gedo gen van snelheidsovertredingen in bijzondere gevallen. Met na me de reactie op een vraag door gedeputeerde J. Hennekeij. In houdelijk kan ik mij gemakke- 11j k onttrekken aan de discussie Wanneer verkeersdeelnemers door het negeren van de spelre gels zichzelf en medewegge bruikers in gevaar willen bren gen, vind ik dat misschien niet netjes maar 'verbeter de wereld en begin bij jezelf'. Aldus ont trek ik mij aan de discussie. Een ander verhaal is het voor gede puteerde Hennekeij. Hij zit op een plek waar hij een mening moet hebben. En wel een duide lijke. Het normen- en waarden debat zal 'top-down' worden gevoerd Wat een gedeputeerde zo dagelijks uitspookt is voor de doorsneekiezer toch al een raadselEn als zo'n persoon zich dan ook nog onttrekt aan de ge legenheid zich (eindelijk eens) te kunnen profileren, dient die kans met twee handen te wor den aangegrepen Waar Hen nekeij liever voor kiest zijn wat gemelijke, ongetwijfeld leuk bedoelde, opmerkingen over de risico's van een vak en over de uitbreiding van het aantal huis artsenposten en de door hem verwachte stroom van immer haastige patiënten in die rich ting. Tassen de regels door zou je tot de conclusie kunnen kca dat de gedeputeerde het ik van dingen niet eens is een heleboel gezeur hem mij ver de keel uithangt. Tijdda eens iets anders te gaan do®' A.G.Vta Hoge Stéil Nieuw- en Sint Jaoft De foto in PZC 3-11; hoe de mensen in Israel" moorddadige Arabieren pd ren te weren Echter al in dé ren 1920, 1921 en 1929 wei honderden joden in Jeruzai Jaffa, Safed en Hebron i moord. Toen was er n staat Israël. Ook wordfljj weer de bezetter van Jud® Samaria genoemd door nas die de geschiedenis niet kas Israëlieten zijn echter cei spronkelijke bewoners viti land Nog in de tijd van Ja werd het land Galilea. Saz> en Judea genoemd. Geenfi bank dus. De woorden H bank, kolonisten en bezta worden gebruikt door de Au sche propagandamachine door de pers klakkeloosovq nomen. In het jaar 631 Christus tot 1967 is het land tijd bezet geweest (Rome Engelsen en Houssein). 1 werd er nooit over bezette sproken. Maar dit waren wei zetters. Onder Houssein ook geen Palestijnse staat j sticht. Wat een geluk dat W« man naar Nederland kan.1 mensen in Israël zijn a moordpartijen in Europan komen en dachten in vredete' ven maar ze zijn nu gevang® in eigen land. Waar moeten naar toe? Europa steunt a steeds de corrupte Arafat enz moordenaars met miljank EU is dus medeplichtig aani ellende daar. Dat vanuit Be Jala door de Tanziem-terrotj ten steeds op het joodse da Gilo wordt geschoten vat Woudman helaas niet. Waan laat hij zijn gezin in gevaar! Israël en zit zelf lekker bijpa ma? Ada van Oj Leeghwater. Vliss Minister Wilders verklaart: namens de VVD woedend Gretta Duisenberg na ta woorden van begrip met beal king tot de aanslag in Tel-Jri Dit is toch haar vrijheid vaam ningsuiting. Maar ook knÜ op Jaap de Hoop Schefferi volgens Wilders lafhartig si zijn beleid tegen Arabische! Oost-Europese landen. San lijk, dit is mijn eerste gecad bij de uitspraken die Jaaoi Hoop Scheffer, voorna OVED, deed met betrekkingi mensenrechten onder andeti Tsjetsjenië Eindelijk wordt! aandacht besteed aan het lm leed van duizenden meat Want nee, het zijn niet alia terroristen die in Tsjetsja wonen, al doen tv en mediaJ vaak zo overkomen. Wantra heid mag getoond worden,na senrechten in onder and! Tsjetsjenië, het zal hoog C worden dat hier aandacht a geschonken wordt. In dit la wonen mensen als wolvenop? jaagd met maar één ding w ogen; overleven! De oorlog! pijn en de verliezen zijn: groot. Kinderen die opgw» en helaas te jong sterven zona ooit geweten te hebben watv de is. Kinderen die niet v,« hoe speelgoed er uit ziet na wel perfect weten hoejewap5 moet gebruiken Wie het programma 'Tsjetsjenië sta zacht' (oktober 2002) heeft? zien snapt ook dat dit niet: door mag gaan Zie ookPZC 2 november 'Mjarsj Gul 'J Frank Hendrickx Hetiste"- sen dat De Hoop Scheffe- Tsjetsjenen hoop geeft zowr: dit nog hebben op deze uit»! loze situatie. J van den B* Rouaansekos Middtè* MIDDELBURG Gre«l» Middelhuis lioudl «wf avond een politiek café. Het thema van de avond e1 dreigende oorlog in Irak-"® de eerste bijeenkomst v£- reeks waarin GroenLinks cussie op gang wil brengen1 actuele onderwerp® Höhne Spartborth avond in. Zij is lid van de. den-Oosten commissie GroenLinks. De avond gehouden in café Schutte, en begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 42