Nieuwerkerk is grondhopen beu PZC PZC Scheepsdieselmotor Smit Bolnes voor oud-monteurs pure nostalgie Nieuwe kansen biljarters Identiteit verdachte van schietpartij bij Nighttrain is bekend 13 Ondergrondse schietbanen laten lang op zich wachten Concert voor tien eurocent in Middelburg Geluk (VVD) komt op voor visserij LPF-bus rijdt door Zeeland Waalstraat afgesloten voor verkeer Drugssmokkelaars betrapt Terneuzenaar bedreigt man bij nader inzien agenda Meer dan 80.000 occasions vind je op (fi) AutoTrack.nl dinsdag 14 januari 2003 NIEUWERKERK - Rond de pole bouwput van de vijftig- Beterschietbaan in Nieuwer- ierk liggen al jaren grote hopen pond. Even verder op het par- «rtrrrein liggen verschillende jagen vervuilde grond, waar- ranéén stapel vol zit met verrot te aardappelen. De dorpsbewo- „r beginnen die troep aardig Bt te worden. li uiten hun klachten veelvul- febij de dorpsraad maar die ggt bij de Schietvereniging jchouwen-Duiveland en bij de oeente ook steeds maar het- dfdete horen te krijgen. Het Wrdt wel een keer opgeruimd, gaar dat duurt nog even. get duurt al drie jaar", ver- jacht bestuurslid A. van den joekvan de dorpsraad Nieu- iekerk. Wat hem betreft be gat het nu wel een beetje de puigaten uit te lopen. Eerst lag éiangetijd die gevaarlijke, die- ie,open bouwput. Nu liggen er dakplaten op die toekomstige tdergrondse schietbaan, maar wel schot zit er verder niet in. De afgegraven klei moet ooit als een soort heuvel die baan gaan afdekken, maar al die grond ligt tu al lange tijd in hoge hopen iond de bouwput. Volgens Van een Hoek levert dat gevaarlijke ctuaties op. „Die put is enkele metersdiep en toen die nog open tas,legde de jeugd er planken op.om daar overheen te fietsen. Er zijn gelukkig nooit ongeluk tal gebeurd, maar het was na tuurlijk wel erg gevaarlijk. Nu iiggendan dieplaten erop, maar isnog steeds niet veilig. Jonge ren klauteren en fietsen op de copen slik. Een paar weken ge- ledenis hier ook nog een oudere man gevallen doordat het loop- pad langs de Steenzwaanshof voor een deel onder de modder Wedstrijden Van den Hoek gunt de Schiet vereniging best een goede voor ziening. De club beschikt nu over zeven banen van twaalf meteren een net zo groot aantal ichietzones van vijfentwintig MIDDELBURG - De Koninklij ke Oratoriumvereniging 'tot oe fening en uitspanning' geeft op 18 januari een concert in de Concert- en gehoorzaal in Mid delburg. foor inwoners in Middelburg die leven van een minimum in komen kost een kaartje tien eu rocent Op het programma staat 'Israel in Egypt' van G.F Handel. Leen deBroekert geeft een uur voor dat het concert begint een lezing over de componist en het mu ziekstuk. Het concert begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de sociale dienst. (Advertentie) Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier 102A.4421 BV Kapclle Td. 0113-342383. fax 0113-340044 REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300AB ZIERIKZEE lel (0111)454647 [ax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Pamke van Loon All Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) jSNTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380AA VUSSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax. (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl meter, maar daar kunnen geen internationale wedstrijden op worden gespeeld. De nieuwe on dergrondse accommodatie moet straks voorzien in vijf banen van vijftig meter voor licht en zwaar kaliber pistolen en gewe ren. Het complex zal daarmee voldoen aan de normen van de Koninklijke Nederlandse Schutters Associatie (KNSA). Voorzitter C. van Ast van de Schietvereniging Schouwen- Duiveland betreurt alle kritiek Het ergert hem vooral dat de dorpsraad nooit eens infor meert hoe de zaken er nou wer kelijk voor staan. „Ze brengen alleen maar lelijke praatjes over ons in de openbaarheid. We zijn met de aanleg van die baan begonnen zonder dat we een strakke planning hadden, juist omdat het allemaal met zelf werkzaamheid moet gebeuren. We werken elke woensdag avond met drie of vijf leden en dan duurt het nou eenmaal een lange tijd", aldus Van Ast. Hij vindt het bovendien jammer dat het zo lang duurt voordat de ge meente eens over de brug komt met de toegezegde bijdrage. „Wij waren bereid de banen on dergronds aan te leggen, maar daar stond een bijdrage van de gemeente tegenover. Nou, de eerste storting moeten we nog krijgen", verzucht Van Ast. Folie Volgens hem wordt er gestaag verder gewerkt. Op het dak van de banen moet nog waterdichte folie worden aangebracht. Dat kan pas als de muren van de baan zijn afgebouwd en daar is het, volgens de voorzitter, nou veel te slikkerig voor. Dan moet het eerst weer wat droger wor den. Van Ast verwacht dat de nieuwe schietbanen tegen het eind van 2003 gereed zijn. „En die grond gaat er in de loop van de zomer wel op, denk ik." door Esme Soesman ZIERIKZEE - Over een tijdje kan iedereen zich vergapen aan het prototype van een oude Smit Bolnesmotor, waarvan er decennia terug 178 in Zie- rikzee zijn vervaardigd. Voor het echter zover is, slaan eerst zo'n vijftien oud-medewerkers van Smit Bolnes aan het sleutelen. En aan het ophalen van herinneringen. Want, stelt L. Legemaate, dit is pure nos talgie. Hij is één van de mannen die vanaf het begin van de jaren zestig nauw betrokken was bij de productie van deze diesel motoren. Legemaate werkte aanvankelijk als monteur en later als chef buitendienst bij Smit Bolnes in Zierikzee. Die fabriek is allang ter ziele, maar de herinneringen zijn bij veel oud-werknemers nog al tijd levendig. Met het naar Zie rikzee halen van het allereerste prototype van de Smit Bol nesmotor is er dan ook iets bij zonders naar de regio gehaald. Legemaate is drijvende kracht achter deze aanwinst. Hij 'ont dekte' het proefexemplaar op het buitenterrein van Industri- on, het industriemuseum in Kerkrade. Dit weekeinde werd het ruim drie meter hoge en zo'n ander halve meter brede gevaarte op een oplegger vervoerd van het Limburgse bedrijf naar Noordhoek Diving in Zierik zee. Daar kan de motor voorlo pig staan, in afwachting van de verdere plannen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de oude motor in de houtloodsen, als bezienswaardigheid van de Stichting Museumhaven Zeeland, wordt onderge bracht. Schoonmaak Kijk, wijst Legemaate op een stukje doorzichtig - zij het sterk vervuild - plastic aan de zijkant van het apparaat. De bedoeling is de motor helemaal uit elkaar te halen, stukje voor stukje schoon te maken en te repareren. De boel, met behulp van een elektromotor, weer draaiende te krijgen. En dan, door plaatsing van een lampje van binnen en dankzij het stukje plastic, het binnenwerk aan het publiek te tonen. Ach, hij windt er geen doekjes om: „Dit is vooral ook nostalgie." Legemaate benaderde een stuk of twintig oud-medewerkers van Smit Bolnes met de vraag of ze mee wilden werken aan de opknapbeurt van de motor die gebruikt kan worden in de scheepvaart en voor bij voorbeeld baggerpompen. Zo'n vijftien oud-personeels leden meldden zich aan. Kom je vandaag de dag nog oud-col lega's tegen dan wordt er altijd nog even over het verleden ge sproken, verklaart Legemaate Met pijn in het hart hebben de werknemers destijds hun fa briek verloren zien gaan. Krantenknipsels Op een enkel dagje na is het precies 41 jaar geleden dat het personeel van Smit Bolnes in Zierikzee aan de slag ging. De officiële opening door prins Bernhard volgde enkele maan den later Krantenknipsels maken duidelijk dat er veel werd verwacht van deze 'eerste Het prototype van de Smit Bolnes-motor komt aan bij Noordhoek Diving in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma In januari 1962 werd de eerste in een serie van 178 Smit Bolnes-motors in elkaar gezet in Zierikzee. metaalindustrie van het ei land'. De geschiedenis begon toen er begin jaren vijftig bij scheepswerf L. Smit Zoon in Kinderdijk behoefte kwam aan een scheepsdieselmotor ter vervanging van de toen ge bruikte stoommachines. In sa menwerking met motorenfa- briek Bolnes uit Krimpen aan de IJssel werd de Smit-Bolnes- motor ontwikkeld, die daarna in productie ging in Kinder dijk. Daar zijn. tussen 1953 en 1961, zo'n 48 exemplaren ver vaardigd. Omdat dit werk te veel ruimte in beslag ging ne men, werd de fabriek in Zierik zee opgericht. Wat vele betrokkenen betreft kwam aan dit sprookje veel te vroeg een einde. Na de produc tie van 178 motoren in Zierik zee - en wegens ruimtegebrek nog eens twintig stuks in Vlis- singen - gelastte het moeder concern van Smit Bolnes, IHC. dat de deuren van het be drijf moesten worden gesloten om economische redenen. Het protest was levendig, maar baatte niet. De afdeling service vertrok naar de vestiging in Kinder dijk. Jaren na dato kunnen de werknemers van toen zich in alle rust, zonder productie- druk op hun schouders, weer opnieuw aan het oude dieseltje wijden. Het duurt nog een tijd je voor de houtloodsen gereed zijn, weet Legemaate. „We hebben dus helemaal geen haast." door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Er gloren nieuwe kansen aan de horizon voor de vier biljartver enigingen in Burgh-Haamstede die aan het einde van dit club seizoen dakloos dreigen te wor den. Naast sportvereniging DFS die mogelijkheden voor onderdak aan de biljarters in het nieuw te bouwen clubgebouw onder zoekt, wil ook Sportcentrum Westerschouwen ruimte creë ren voor de biljartverenigingen Witte van Haamstede, Onder Vrienden, De Wig en Deniro. Het Sportcentrum Wester schouwen zou daar wel voor moeten worden uitgebreid. „Binnen de huidige indeling kunnen we geen ruimte bieden aan deze vorm van sport, maar het bestuur van de Stichting Re- nesse is op zich bereid tot een bouwkundige uitbreiding. Daar moet dan wel via verhuurcon tracten een mogelijkheid tot terugverdienen van de investe ringen tegenover staan", zegt bedrij fsleider LWolters van het Sportcentrum Westerschou wen. De Stichting Renesse is ei genaar van deze accommodatie en biedt de mogelijkheid tot het afsluiten van langjarige con tracten met de vaste gebruikers. Volgens Wolters moet het moge lijk zijn voor de vier clubs en in de toekomst voor wellicht nog meer gegadigden een verant woorde overeenkomst af te slui ten. Cafésporten Wolters geeft aan dat met deze eventuele uitbreiding het Sportcentrum Westerschouwen zelf ook goed zou kunnen inspe len op de groeiende belangstel ling voor zogeheten cafésporten als darts en poolbiljart „Daar zouden we zeker voorzieningen voor treffen als daar extra ruim te voor wordt gecreëerd." De vier biljartverenigingen in de Westhoek zijn nu nog gehuis vest in Hotel Bom in Burgh- Haamstede. De nieuwe eigena ren van dit etablissement zien wegens een andere bedrijfsvoe ring geen mogelijkheid meer de drie biljarttafels daar te hand haven. De betrokken verenigingen werken inmiddels samen bij de behartiging van hun belangen en voeren gezamenlijk overleg met het gemeentebestuur. Een delegatie van de vier clubs had gisterochtend overleg met wet- THOLEN - De schelpdiervisserij moeten hoe dan ook blijven bestaan Dat betoogde Tweede-Kamerlid J. Geluk (WD) uit Schuddebeurs gisteravond tijdens een politiek café in Tho- len. Geluk zei zich grote zorgen te maken over de recente ontwik kelingen in de Waddenzee, waar de visserij steeds meer aan banden lijkt te worden gelegd. „Ik huiver bij de gedachte dat er een linkse meerderheid in de Kamer komt Het is dan vrijwel zeker dat er een einde komt aan de kokkelvisserij en mogelijk op termijn ook aan de mos selvisserij." Geluk bekritiseerde verder het idee om boren naar gas in de Waddenzee toe te staan en met de opbrengsten de kokkelvisserij uit te kopen. „Het is makkelijk zaken doen met andermans geld." Hij zei zich ook kwaad te maken over de talrijke processen die natuur- en milieuorganisaties voeren tegen de schelpdiervis serij op de Waddenzee. „Dit is je reinste terreur en misbruik van de wetgeving." GOES - De LPF-promotiebus trekt morgen door Zeeland Mensen kunnen vragen stellen aan minister Nawijn, de ka merleden Varela en Van As en provinciaal lijsttrekker Smits. De bus staat van 10.00 tot 11.00 uur op de Grote Markt in Goes om vervolgens te stoppen bij de haven in Zierikzee (12.30- 13.30 uur), de Markt in Middelburg (14 15-15.15 uur) en het Bellamypark in Vhssingen (15.30-16.45 uur). De dag wordt afgesloten in Motel Goes, waar enkele LPF'ers vanaf 20.00 uur toespraken geven. MIDDELBURG - De Waalstraat in de Middelburgse Stro- menwijk is vanaf volgende week gedeeltelijk afgesloten voor verkeer. Sommige huizen worden opnieuw aangesloten op het riool. Tegelijkertijd wordt de weg volledig opnieuw bestraat. Dat is nodig omdat er kuilen in de weg zitten en omdat de trottoir banden zijn versleten. Het werk moet in de eerste week van mei klaar zijr. NIEUW-NAMEN - Twee mannen uit Meerdonk en Sint-Gil lis-Waas zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een rou tinecontrole in de Hulsterloostraat betrapt op drugssmokkel. De 22-jarige automobilist uit Meerdonk had achttien gram softdrugs bij zich. Zijn 22-jarige inzittende uit Sint Gillis Waas had 27 gram softdrugs en 53 joints in zijn bezit. Beide heren werden aange houden en overgebracht naar het bureau. De bestuurder kreeg een transactie van 100 euro, de inzittende een transactie van 250 euro. De drugs zijn in beslag genomen. ZAAMSLAG - Een 25-jarige man uit Terneuzen is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 2.25 uur in de Wilhelmina- straat aangehouden voor het plegen van vernieling. De Terneuzenaar had de ruit van een voordeur van een wo ning in de Wilhelminastraat ingeslagen. Eerder die dag had hij een bierflesje zonder enige aanleiding richting de eigenaar van die woninggegooid en enkele bedrei gingen geuit. De man is aangehouden. hield geen rechtstreeks verband met het feit dat de dader voort vluchtig was", zegt Schouwe- naar nu. „Het was bedoeld om herhaling te voorkomen Er zijn ook heel andere feiten en om standigheden en die blijven geldig." Schouwenaar wil niet verder ingaan op die feiten en omstandigheden. Wel is duide lijk dat met een mogelijke arres tatie het probleem niet is opgelost. „De vrees voor schiet partijen is niet afhankelijk van de aanhouding van de verdach te." Deze week volgt overleg tussen politie, justitie en de eigenaren van de discotheek. Dan zal het verbod op R&B-avonden aan de orde komen. R&B. een zwarte muzieksoort, is populair onder jongeren The Nighttrain orga niseerde tot drie weken geleden twee of drie R&B-avonden in de week. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie is op zoek naar de man die ver dacht wordt van de schietpartij bij discotheek The Nighttrain in Middelburg. De identiteit van de vermoedelijke dader is be kend. De mogelijke arrestatie van de verdachte heeft niet tot gevolg dat de discotheek weer R B-avonden mag houden. Bij schietpartij, die drie weken geleden plaatsvond, raakte een twintigjarige Vlissinger ge wond aan zijn schouder. De da der schoot vanaf de straat op het slachtoffer, dat in de hal van de discotheek stond. Uit het poli tieonderzoek kwam al vrij snel de naam van de gezochte man naar voren „We wachten op zijn aanhouding", aldus woordvoer der J. van Mourick. „Hij staat gesignaleerd. Maar hij heeft blijkbaar meerdere adressen in het land. Voor zijn aanhouding zijn we afhankelijk van andere korpsen." Van Mourick wil niet zeggen waar de man officieel woont. Herhaling Als de politie de verdachte aan houdt, betekent dat niet auto matisch dat The Nighttrain ook weer R&B-avonden mag orga niseren. Burgemeester K. Schouwenaar verbood die avonden omdat hij vreesde voor herhaling van het incident Ri valiserende partijen zouden hun ruzie alsnog willen uitvech ten. „Het verbod op die avonden De poppenexpositie in zorgcentrum Bor rendamme in Zierikzee van W. Lenten Goudzwaard is in tegenstelling tot een eerder bericht tot vrijdag 7 februari daar te bezichtigen. STREEKACTIVITEITEN ZIERIKZEE Pontes Scholengroep Pieter Zeeman, 8.05-14.00 uur: Scholierenver kiezingen; houder J van Felius van sport zaken. „Echte toezeggingen zijn daar nog niet uitgekomen. Wij moeten zelf naar mogelijkheden zoeken, maar volgens de wet houder zal de gemeente daar welwillend tegenover staan", zegt voorzitter A. van der Weel van biljartvereniging Witte van Haamstede. Van der Weel is blij met de twee kansen - DFS of Sportcentrum Westerschouwen - die de biljarters nu lijken te hebben. Zelf denkt hij dat on derdak in het Sportcentrum sneller kan worden gerealiseerd dan binnen het nieuwbouwplan van DFS. „Bij het Sportcen trum kan er gemakkelijker wor den uitgebreid en zal er minder snel bezwaar worden gemaakt door omwonenden." Advertentie De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37