londen bereid tot loonmatiging PZC lz OR Delta voorspelt toename storingen door bezuinigingen mm WèöÊ&ËM Wapeninspectie Irak kost mogelijk jaar Centrum-rechts kabinet leidt volgens FNV en CNV tot onrust Wachten op onthulling Wiegendood tomt weer vaker voor f' gap Trams staan stil na aanval op bestuurder Wouter Bos met de billen bloot Noord-Korea doet water bij de wijn Agrimarkt-keten breidt uit Capriati strandt in eerste ronde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Afscheidsrondje helikopters J 8° Een beetje motregen Veel bewolking en geregeld een beetje ntttregen. Maximum rond 8 graden. Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. |246e jaargang no. 11 dinsdag 14 januari 2003 los nummer 1,10 fonRixtAlbertsma .Miille Prick DES HAAG - De vakcen- nles FNV en CNV zijn under voorwaarden be- nid Ie praten over loon- Btiging vanaf 2004. Zij nezen wel voor arbeids- Itiust als er na de verkie- nngen een centrum- Btütse coalitie komt. Dat blijkt uit de nieuwjaars- hspraken van CNV- loorzitter Terpstra en diens FNV-collega De Haal. De vakbondsleiders reageren negatief op de opstelling van CDA en WD. De FNV dreigt zelfs de afspraken met het kabi net op te zeggen als een nieuwe coalitie van deze partijen de aanval op de vakbeweging in zet. De Waal wil bij loonmatiging de laagste inkomens ontzien. Ook moet het nieuwe kabinet belo ven dat het niet bezuinigt op de gesubsidieerde banen en moet het WAO-plan worden uitge voerd waarover werkgevers en vakbonden het eens werden. CNV-voorzitter Terpstra vreest dat het in een SER-advies vast gelegde WAO-plan bij de ko mende formatie in de prullen mand verdwijnt. Terpstra zegt te schrikken als hij 'zowel de WD als het CDA het huidige, nogal rechtse regeerakkoord moeiteloos rechts hoort passe ren'. Hetzelfde geldt als hij leest dat het 'CDA moeiteloos kiest voor soliditeit, bij de keuze tussen so liditeit en solidariteit'. Bij een keuze voor een centrum-rechts kabinet vreest de CNV-voorzit ter voor 'onrustige tijden' FNV- voorzitter De Waal waarschuwt ervoor dat dictaten of 'politieke chantage' leiden tot scherpe conflicten. Hij doelt daarbij op de discussie rond loonmatiging, volgens hem het terrein van werkgevers en vakbonden. Toch is het momenteel de grootste be zuinigingspost bij politieke partijen. De Waal: ,,Het doet je denken aan een handige kruidenier die aan zijn klanten zelfgedrukte geschenkbonnen uitdeelt, die alleen verzilverd kunnen wor den bij de naburige slager. Ui teraard zonder overleg met de slager." Akkoord De Waal waarschuwt voor af spraken in een regeerakkoord die de positie van de vakbewe ging ondermijnen. Die staan volgens hem op gespannen voet met de afspraken die de werkge vers en vakbonden maakten met het kabinet Balkenende in de Stichting van de ArbeidAls een nieuw CDA-WD kabinet de confrontatie zoekt met de bon den verliezen die akkoorden volgens De Waal hun geldig heid. In oktober sloten de socia le partners nog een akkoord met het kabinet over de loonmati ging in 2003. Daarin werd afge sproken om de lonen dit jaar niet meer dan 2,5 procent te la ten stijgen. De FNV-voorzitter riep verder op de afbraak van de sociale voorzieningen te stop pen. De Waal: „We moeten af van de kilte die het strategisch akkoord van het kabinet van CDA, WD en LPF over Neder land heeft gelegd." GPD Pete Townshend vast wegens kinderporno LONDEN - In Londen heeft de politie gisteren Pete Townshend jurresteerd. De gitarist van de Britse rockband The Who wordt it van onder meer bezit aproductie van kinderporno. Ce arrestatie volgde op een biszoeking en een ondervra ging in de woning van Towns- «nd. Volgens zijn advocaat beeft de 57-jarige gitarist alle ledewerking aan het onder teek verleend. bwnshend heeft toegegeven ithij zijn creditcard heeft ge mikt voor het bezoeken van kinderporno-site, maar dat «hij hebben gedaan voor on- rzoek. ANP NOORDEN - Het aantal baby's dat is overleden door wiegen dood, is in 2001 voor het eerst vijftien jaar weer geste un. In 2001 was er sprake van H gevallen van wiegendood, jaareerder waren dat er 25. Het gaat dan om zuigelingen tussen de zeven dagen en een aar oud. De oorzaak van de stij- ïngisniet bekend. Dat meldde de Stichting Wie gendood gisteren op basis van cijfers van het Centraal Bureau de Statistiek (CBS) Sinds is het wiegendoodcijfer door betere preventie gestaag gedaald van 170 per jaar naar bet aantal van de afgelopen ja ren Nederland heeft interna tionaal gezien een laag cijfer. Secretaris R. Hopmans van de Stichting Wiegendood spreekt vun een trendbreuk maar zegt vooralsnog niet verontrust te Ójn. ..Statistisch gezien is een dergelijke stijging niet uitzon derlijk We hebben er ook reke- mee gehouden dat er weer eens een hobbel zou komen." De oorzaken van wiegendood zijn "iet bekend, wel risicofactoren Boals buikligging, een rokerige omgeving en warmtestuwing. Hopmans vermoedt dat de stij— §ing onder meer komt doordat Eet name allochtone ouders Vasthouden aan culturele ge woonten Zo kleden Marok kaanse ouders hun kinderen vaak te warm en doen ze nog «eeds kussens in het bedje, lurkse ouders kleden ook te *armen roken relatief vaak. ^aast de voorlichting die kraamhulp en verloskundigen «idere geven over riskante om- «andigheden, verspreidt de stichting jaarlijks 180 000 fol- ook voor allochtonen. Vol- gens Hopmans gaat TNO op- B'cuw uitzoeken in hoeverre de voorzorgsmaatregelen worden Wtgevoerd en wat beter kan. et risico op wiegendood blijft Hopmans objectief ge- u® klein Jaarlijks worden in 'on an 'ets meer dan ónderen geboren. Het baby's dat stierf door een ^volledigomschreven of onbe- y* oorzaak daalde in 2001 '««van dertig naar 28. Onder ^sterfgevallen zullen vol eis Hopmans ook nog wel een Paar wiegendoodgevallen zit- hfiH?aar ^at 's n'et met zeker- a terug te voeren doordat bij- rntki metHsche gegevens ^breken. ANP AMSTERDAM - Om een grootscheepse renovatie te vieren plaatst een kunsthandel vijf weken lang een kunstwerk van de Engelsman Chadwick op het Amsterdamse Rokin. Het werk, met de titel 'Sitting Couple', dat gisteren nog ingepakt was, wordt vrijdag onthuld door burgemeester Cohen. foto Evert Elzinga/ANP door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De onderne mingsraad van energiebedrijf Delta heeft het vertrouwen op gezegd in de directie. Die zou te weinig informatie geven en wil len bezuinigen op de verkeerde onderdelen. De OR denkt dat de kans op storingen daardoor toe neemt. Maar de directie zegt zich 'te pletter te communice ren', dat het hele bedrijf moet bezuinigen en dat het onder houd niet in gevaar is. De vertrouwensbreuk is volgens OR-voorzitter R Louwerse ont staan tijdens de onderhandelin gen over de overname van het Utrechtse energiebedrijf Remu. ,,De OR heeft toen een redelijke aanvaring gehad met de direc tie De OR vond dat ze onvol doende werd geïnformeerd." Daar bovenop kwam de mede deling dat het bedrijf flink moet bezuinigen. Operatie Vliegwiel moet zorgen dat het bedrijf min stens eenzelfde rendement krijgt als concurrerende ener giebedrijven. Dat is nu tussen de 4,5 en 5 procent. In 2007 moet dat liggen op 9,5 procent. Bij de reorganisatie gaan 200 van de 1100 banen verloren, volgens het bedrijf zonder gedwongen ontslagen. ,,Die operatie wordt met alle ge weld doorgedrukt, terwijl het personeel onder druk staat. Over een jaar mogen consumen ten kiezen met welk energiebe drijf ze zaken doen. Om dat mo gelijk te maken worden allerlei nieuwe systemen geïnstalleerd. Het personeel moet zich ervoor uit de naad werken. Dan moet je nu geen arbeidsplaatsen schrappen." De ondernemingsraad vindt verder dat de directie wil bespa ren op onderdelen waar dat niet kan. Louwerse: „Bezuinigen op de divisie netten, het onderdeel dat verantwoordelijk is voor de levering van gas en electra, kan niet Daar wordt het meeste geld verdiend." Onderhoud Door te besparen op 'Delta net ten', vreest de OR dat meer sto ringen zullen optreden. „In het verleden hebben we wellicht te veel onderhoud gepleegd. Maar dat resulteert nu in goede net werken Door minder of later onderhoud te plegen, ontstaan dezelfde toestanden zoals bij Eneco. Er moet juist bezuinigd worden op de commerciële acti viteiten van Delta." De OR-voorzitter benadrukt dat directiewisselingen het be drijf geen goed hebben gedaan „Belangrijke tijd is verloren ge gaan en besluitvorming is nade- ling beïnvloed Het ontbreekt aan coördinatie in de directie Dat breekt Delta op. Na het ver trek van directeur De Back is er niets gebeurd om een opvolger te zoeken." Verbaasd De directie is volgens woord voerder M. van Zuilen ronduit verbaasd over de kritiek. In de tijd van de gesprekken over de mogelijke overname van Remu heeft waarnemend-directeur D. Luteijn de OR soms eerder geïn formeerd dan de mededirecteu ren, aldus Van Zuilen. Ze ontkent dat Vliegwel alleen 'netten' treft. „De directie kijkt kritisch naar de hele onderne ming. In het hele bedrijf zal worden bezuinigd, juist ook op andere onderdelen Efficiënter werken bij 'netten' wil niet zeg gen dat het onderhoud slechter wordt Dat de directiewisseling nadeli ge invloed heeft op Delta en de besluitvorming vertraagt noemt Van Zuilen 'grote onzin' „Luteijn heeft na zijn aantreden een scan gemaakt van het be drijf Zo kan hij een profiel ma ken waaraan een nieuwe direc teur moet voldoen De OR is van die procedure op de hoogte. Het zoeken naar een opvolger is pas begonnen. En er zijn geen be sluiten vertraagd omdat die al waren genomen." Vandaag heeft de OR een vergadering over de vertrouwensbreuk. ROTTERDAM - Bestuurders op de Rotterdamse tramlijn 2 heb ben gistermiddag het werk bij na twee uur neergelegd nadat een collega door een 16-jarige passagier was mishandeld. Vervoerbedrijf RET zegt begrip te hebben voor de actie van de trambestuurders, maar betreurt dat reizigers op het traject Charlois-Lombardijen er hin der door ondervonden. De vechtpartij ontstond nadat de 42-jarige bestuurder een groep jongeren vroeg de tram bij de Kromme Zandweg te verlaten omdat ze zich misdroegen. ANP GroenLinks en D66 krijgen hun zin: PvdA-lijsttrekker Wou ter Bos gaat nog voor de verkiezingen van 22 januari met de billen bloot en zal bekend maken wie de premierskandidaat voorde sociaal-democraten zal worden. Voorwaarde is wel dat de PvdA in de peilingen als grootste partij uit de bus komt. Als het Internationale Atoomenergie Agentschap zich niet langer gedraagt als 'instrument van Washington', wil Noord- Korea wel weer toetreden tot het internationale verdrag ter voorkoming van verspreiding van kernwapens. De tegemoetkoming komt na dagen van oplopende spanning tussen Noord-Korea en Washington. De CZAV wil het aantal Agrimarkt-supermarkten sterk uit breiden. Dedirectie verwacht nog dit jaardeopening van nieuwe vestigingen te kunnen aankondigen al dan niet in combinatie met winkel Agnland. De Amerikaanse titelver dedigster Jennifer Capri ati is in de eerste ronde van de Australian Open uitgeschakeld door een relatief onbekende Duit se. Mariene Weingartner was haar in drie sets de baas. Capriati, winnares in 2001 en 2002, gaf na af loop toe dat ze niet goed voorbereid was op het eer ste Grand-Slam- toernooi van dit 1 Q jaar. In verband met de Onderwijsbijlage (vandaag in de PZC), verschijnt Buitengebied deze week niet op dins dag maar op donderdag varia: 2; binnenland: 3, feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; wetenschap 10; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18 en 19; onderwijs: 21,23,25 en 27 van onze redactie buitenland LONDEN - De internationale wapeninspecteurs in Irak heb ben maanden, mogelijk zelfs een jaar nodig voor een 'be trouwbaar' onderzoek. Dit bleek gisteren uit verklaringen van het Internationaal Atoom energie Agentschap (IAEA), dat verantwoordelijk is voor de controle op kernwapens. De uitlatingen komen op het moment dat de VS hun troepen macht in de regio snel vergroten. Washington wil met geweld in grijpen als Irak de speurtocht naar massavernietigingswa pens dwarsboomt. Directeur Mohammed el-Bara- dei van het IAEA stelde dat nog enkele maanden nodig zijn om vast te stellen of Irak een geheim wapenprogramma heeft, maar wilde geen einddatum voor de inspecties noemen. „Hoe lang we precies nodig hebben, hangt af van de medewerking van Irak", aldus El-Baradei in Pa rijs. „We zouden willen dat het een actieve samenwerking is." Eerder gisteren zei een IAEA- woordvoerder dat er zes tot twaalf maanden nodig zijn voor een betrouwbaar onderzoek. De inspecteurs zouden veel instal laties meer dan eens moeten be zoeken om vast te stellen of die voor de productie van illegale wapens zijn gebruikt. Het is de bedoeling dat de in specteurs op 27 januari verslag over hun bevindingen uitbren gen aan de VN-Veiligheidsraad, waarna de raad kan besluiten over al dan met ingrijpen. Bondgenoten van de Verenigde Staten maakten de regering- Bush de afgelopen weken echter al duidelijk dat zij de wapenin specteurs meer tijd willen ge ven. Zij willen een overhaaste oorlog tegen het bewind in Bag dad voorkomen RTR/DPA pagina 5 schandaal in België (Advertentie) naam voorletters:m/v Straat nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mi|n (post)bankrekening- GILZE-RIJEN - Bolkou-helikopters vliegen voorde laatste keer een rondje over luchtmachtbasis Gil- ze-Rijen. Het Bolkow-helikoptersquadron werd gisteren officieel opgeheven als gevolg van bezuini gingen bij defensie in het kader van het Strategisch Akkoord. De Bolkow C-105 helikopters, die zijn verouderd, werden onder andere ingezet in het voormalig Joegoslavië. foto Robin Utrecht/ANP 8"713214 000002 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) gj noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per maand met automatische incasso 20,50) per kwartaal met automatische incasso 55,10) per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar PZC afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel met nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1