Titelverdedigster is niet fit genoeg Verkerk op de goede weg PZC prankje hoop bij TVN op doorstart Koernikova wint weer eens Cüpriati verliest van Weingartner 19 Van Velde belandt net naast officieus podium PSV verliest na strafschoppen Heerenveen trekt Sibon aan Gudjohnsen bekent gokverslaving Blessure Bosvelt aan kuitbeen Crespo twee maanden buitenspel Vervecken completeert WK-ploeg Opa van de hooligans vijf jaar de bak in Verbruggen verbolgen over uitlatingen Fanini na overlijden Zanette Sauerbreij loopt finaleplaats mis LORDED! iGRMF/lllV nnrfiertjan van Geen jlELBOl'RNE - Ze kwam met Kn paar pondjes te veel naar Melbourne en dat werd meteen |è$traft. Jennifer Capriati, ti- lelverdedigster op de Austra lian Open, vond in de Duitse larlene Weingartner haar peerdere: 6-2, 6-7 (5), 4-6. tergelijke 'upsets' zijn een édzaamheid in het vrouwen- amis. waar het 'echte' toernooi toaans pas in de tweede Kekbegint. De verschillen tus sen de absolute top - een stuk of ebt speelsters - en de rest zijn fomate groot, dat het vanaf de «rt finale pas leuk wordt, kardat niemand het zich meer aaveroorloven om niet geheel fit aan de start te verschijnen, bleek gisteren maar weer eens. Capriati domineerde tot 3-0 in de tweede set, maar zakte ver volgens als een plumpudding in elkaar. ,,Ik werd een beetje moe", stamelde ze na afloop. Als plumpudding werd ook haar buik omschreven bij aankomst in Melbourne. Capriati was dui delijk niet fit, al verdedigde ze zichzelf met het argument dat ze zware botten zou hebben. In werkelijkheid miste ze gewoon trainingsuren. Dat was haar niet te verwijten. Na het offici euze WK in Los Angeles begin november liet ze zich opereren aan haar ogen. Na de behande ling duurde het twee tot vier we ken voor ze weer kon trainen. Te kort, zo bleek. Capriati: „Als ik KorTimSenden SALT LAKE CITY - Gerard van Wdeisin het officieuze klasse- Btnt na vier afstanden tijdens wereldbekerwedstrijden (print in Salt Lake City net naast het podium beland. De jN'ederlander kwam 0,005 pun- I» tekort voor het brons. Ach ter de ongenaakbare Jeremy Wotherspoon en Erben Wenne- larswerd de Amerikaan Joey (leek derde. innend weekeinde wordt in llgary na vier afstanden de itreldkampioen sprint be- laald. Saillant detail: vorig jaar plet WK greep Van Velde ook et naast een podiumplek. Toen rad hij vierde achter Wother- poon, Casey FitzRandolph en ie Ireland. wedstrijden in Salt Lake Ci- bewezen nog maar eens dat de aadees Wotherspoon de uit sproken favoriet is voor de wereldtitelHij won drie afstan den en vestigde een nieuw we reldrecord in het sprintklasse ment (137,270 punten). Alleen Erben Wennemars kon hem enigszins bijbenen. De rijder uit de ploeg van Jac Orie verzamel de 137,645 punten en maakte vooral op de tweede dag indruk. Na een goede 500 meter (34,90) benaderde hij op de dubbele af stand het wereldrecord van Van Velde. Wennemars kwam tot een tijd van 1.07,33, de tweede beste tijd ooit. De schaatser bleef slechts 0,15 seconde verwijderd van het wereldrecord. Ondanks zijn goede prestaties op de Olympic Oval had Wenne mars weinig zin om vooruit te kijken naar het WK. „Ik hoop dat ik indruk heb gemaakt", zei hij,Maar dat wil ik alleen doen met daden, niet met woorden. Het is een mooie opsteker voor volgende week. Het belooft iets moois te worden." ANP hier niet de titelverdediger was, zou ik niet eens gekomen zijn Mentaal en fysiek was ik niet goed voorbereid, al wil ik dat niet als excuus gebruiken." Sneu Het was sneu voor de nummer drie op de wereldranglijst dat een dergelijke nederlaag juist in Melbourne moest plaatsheb ben. Op de Australian Open was drie jaar geleden haar renais sance een feit. In 2000 bereikte ze er de halve finale om een jaar later aan de hegemonie van Martina Hingis een einde te ma ken. Het was de terugkeer van een tennismeisje dat in haar jeugd de weelde niet kon dra gen, op het slechte pad terecht kwam, en zich op ongelooflijke manier terugknokte naar de top. In hetzelfde jaar won ze Ro land Garros en werd ze nummer één van de wereld De zusjes Williams maakten op hun beurt daar weer een eind aan, maar het script voor de onvermijde lijke Hollywood-film ligt al klaar. Weingartner op haar beurt kon haar geluk uiteraard niet op. Het gezin Weingartner huurde tien jaar lang het huis van de fa milie Becker in Leimen. Ze sliep zelfs in de kamer van Bons en haalde daar de inspiratie uit om toptennisster te worden. De 22- jarige Duitse was vorig jaar al bezig aan een prima Australian Open. Tegen Amelie Mauresmo echter verprutste ze in de vierde ronde zo veel kansen door ner vositeit, dat ze een mentale te rugslag kreeg. De rest van het jaar verloor ze, mede door rug klachten, meer partijen in de eerste ronde dan haar lief was Weingartner zakte naar de ne gentigste plaats op de ranking. Ze nam zich voor om nooit meer aan stress ten onder te gaan en hoewel ze in derde set zeven breakpoints miste, kregen de zenuwen dit keer met de over hand. Op haar eerste match point was het raak. GPD dinsdag 14 januari 2003 Anna Koernikova deelt handtekeningen uit na haar gewonnen wedstri jd. foto Peter Jones/RTR door Leo van de Ruit MELBOURNE - Het was weer eens Anna time. Koernikova heeft gisteren namelijk in de eerste ronde van de Australian Open in Melbourne haar eerste zege op een Grand Slam be haald sinds twee jaar. De 21-jarige Russin zegevierde met 6-1 6-2 over de Slowaakse Henrieta Nagyova. De laatste triomf in een Grand Slam van de mannequin uit het tennis da teerde van de derde ronde in Melbourne 2001. Daarna was zij drie grote toernooien gebles seerd. In 2002 verloor ze in Mel bourne, Parijs, Londen en New York telkens in de eerste ronde. De overwinning stemde Koer nikova mild, want ze onthulde gelijk het geheim over de tattoo op haar onderrug. Ze heeft er geen. Aan de vooravond van haar eerste optreden in Mel bourne gonsde het van de specu laties over de inkttekening. De eerste wedstrijddag zou zo warm worden dat ze beslist in weinig textiel gekleed zou gaan op de tennisbaan. Het publiek zou de lichaamskunst eindelijk kunnen waarnemen. Koerniko va liet in haar tweedelig tennis- pakje inderdaad een deel van haar rug blootDe kij kers zagen een pleister. Verborg zij daaron der de tattoo? „Nee", zei Koer nikova na aandringen door journalisten. „Ik draag sinds twee jaar warmtepleisters tegen rugpijn. Ik heb niets op mijn rug staan. Sorry "ANP ANTALYA - PSV heeft gisteren haar eerste wedstrijd in het toernooi om de EFES Pilsen Cup verloren. Werder Bremen was in het Turkse vakantieoord Antalya na strafschoppen te sterk. Na 90 minuten was het duel in 2-2 geëindigd. De strafschoppenserie eindigde met 4-2 in Duits voordeel Bruggink en Rommedahl scoorden vanaf de stip. Van Bommel en de Zuid-Koreaan Ji-sung Park misten vanaf 11 meter Park debuteerde met een invalbeurt na rust. Zijn landgenoot Young-pyo Lee, ook nieuw, begon in de basis als linksback. Werder kwam na een half uur op voorsprong door een doel punt van de Kroaat Klasnic. Een door Ailton benutte straf schop leek het duel in de 56e minuut te beslissen. De bestrafte overtreding van Ooijer leverde de verdediger ook nog rood op. Robben scoorde op aangeven van Lee. terwijl Bruggink een kwartier voor tijd koppend de 2-2 op het bord bracht. ANP HEERENVEEN - Gerald Sibon vertoont de komende jaren zijn kunsten weer in Nederland. De 28-jarige topscorer van de Engelse Eerste divisieclub Sheffield Wednesday (negen tref fers) maakte gisteren in het Abe Lenstrastadion bekend dat hij voor 3,5 jaar bij SC Heerenveen heeft getekend. Sibon speelde ruim driejaar in Engeland. Daarvoor kwam hij uit voor FC Twente, VW, Roda JC en Ajax. ANP LONDEN - De IJslander Eidur Gudjohnsen, aanvaller bij het Engelse Chelsea, heeft toegegeven dat hij in vijf maanden tijd 400.000 pond (625.000 euro) verloren heeft in casino's. Hij heeft een maandsalaris van 80.000 pond (125.000 euro). „Ik ben ermee begonnen toen ik geblesseerd was en ik me verveel de", legde Gudjohnsen uit. „Maar ik heb gezien hoe gevaarlijk het is. Nooit zet ik nog een voet in een casino." AFP GRAN CANARIA - Paul Bosvelt is gisteren tijdens de trai ning op Gran Canaria geblesseerd geraakt aan het rechter kuitbeen De aanvoerder van Feyenoord kwam inbotsingmet assistent-coach John Metgod. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat het kuitbeen niet is gebroken, wel zwaar ge kneusd De middenvelder keert in de hoop op een voorspoedig herstel niet voortijdig naar huis terug. ANP ROME - Hernan Crespo, de Argentijnse aanvaller van Inter- nazionale uit Milaan, heeft zondag in de competitiewedstrijd tegen Modena (2-0) een zware blessure opgelopen aanzijn lin kerdijbeen. Na een eerste onderzoek blijkt dat Crespo twee maanden is uitgeschakeld. ANP BRUSSEL - Erwin Vervecken is alsnog geselecteerd voor het WK veldrijden op 2 februari in het Italiaanse Monopoli. De Belgische bondscoach Rudy de Bie had eerder vijf namen be kendgemaakt, maar twijfelde over het aanwijzen van de zes de deelnemer. Vervecken, in 2001 nog wereldkampioen, kwakkelt al het hele seizoen als gevolg van een hardnekkig vi rus Behalve Vervecken starten voor België Ben Berden, we reldkampioen Mario de Clercq, nationaal kampioen Sven Nys, Tom Vannoppen en Bart Wellens. Belga onze sportredactie Ü1EUWEGEIN - De Stichting lop Volleybal Nederland heeft Wgeen sprankje hoop de ernsti- nood te overleven, André Hengeveld gisteren in Nieuwegein, n de verwachting in, de aanvraag van een nog een week uit. zich niet opnieuw een ijeik gemeld met een grote zak aankbiljettenDe tussenper- ron die vorige week namens fly Emirates' telefonisch 14 tiijoen euro aanbood voor vijf aar - 4 miljoen direct - was een iekelijke grappenmaker. Maar tolei reddingspogingen die de dagen zijn onderno- R®. wil Hengeveld een serieu- geven. luiden van de noodklok in elk geval ook positieve Wuiotie opgeleverd. Onder werheeft een niet bij name ge- «md bedrijf 200.000 euro toe- feegd. Bovendien vinden er «moedigende gesprekken hats met crediteuren, onder dedeverhuurders van sportac- wunodaties. knultieme poging. We kijken LONDEN - De 'opa' onder de Engelse voetbalhooli gans. Raymond Everest, is gisteren tot vijf jaar cel straf veroordeeld. De 56- jarige fan van Millwall peg de straf voor zijn bijdrage aan voetbalrel- 'en in mei 2002. Everest schopte onder ®eer het paard van een politieman en hitste ande- fe vandalen op een blok kade tegen de politie op te jterpen. De voor zover be kend oudste hooligan van Lroot-Brittannië werd op videobeelden herkend, tijdens de hevige rellen, lUS»n fans van Millwall de politie, raakten 'dst 157 agenten en 26 paarden gewond verest kreeg ook nog een «adionverbod van acht jaar. AFP nog even of die acties effect heb ben. Zo niet dan zullen we zelf het faillissement aanvragen", zei Hengeveld. Hij is, met de di recteuren Jos Smulders en Jan Tilmans, gaarne bereid af te tre den als dat een oplossing doet gloren. „Dat hebben we al in ok tober kenbaar gemaakt. Het mag nooit vastlopen op poppe tjes. Het gaat om de continuïteit van topvolleybal. Dat kan al leen met een zelfstandige orga nisatie." TVN heeft een schuld van onge veer 2 miljoen euro, waarvan negen ton kortlopend, en wilde een lening van anderhalf mil joen afsluiten voor de herfinan ciering. Een bank was bereid die te verstrekken, mits de NeVoBo zich ook voor de toekomst ga rant zou stellen voor de bijdrage van een kleine vier ton. Die wordt al acht jaar trouw overge maakt. Bondsvoorzitter Herman van Zwieten deed die toezegging aanvankelijk ook, maar reali seerde zich kennelijk later dat hij daarvoor formeel elk jaar toestemming moet vragen aan de bondsraad. Deze draagt top sport zacht gezegd een niet al te warm hart toe. Indexering was al niet aan de orde, laat staan een verhoging. Maar nu is ken nelijk ook de continuering in ge vaar, althans in de richting van TVN. De stekker is er dus nog niet uit, maar er hangt maar één pootje losjes in het contact. De lamp brandt absoluut niet. De techni sche staf van de nationale teams vindt dat Hengeveld en TVN zich vastklampen aan een stro halmpje zonder wortel. Toon van der Burgt, die onlangs na mens de bondscoaches en spe lers het vertrouwen in de TVN- leiding opzegde, lanceerde daarom op het zelfde moment een eigen reddingsplan. Hij praat er deze week over met Van Zwieten. Het is de bedoeling dat de vol- leybalbond NOCNSF vraagt een stichting voor onbepaalde tijd op te richten waarin de na tionale teams worden 'gepar keerd'. Joop Alberda wordt aangesteld als formateur. Hij gaat een ploeg samenstellen voor de uitvoering. De voorma lige bondscoach, die na het goud van Atlanta in dienst trad bij NOCNSF, heeft als geen ander ervaring met de materie. In het verleden leidde hij niet alleen de training maar ook de jacht op sponsors. ANP fotoToussaint Kluiters/ANP Martin Verkerk retourneert een bal in zijn partij tegen publiekslievelingMark Philippoussis. Sjeng Schalken overleeft tot zijn opluchting de eerste ronde door Gertjan van Geen MELBOURNE - Ook in zijn tweede Grand-Slamtoernooi kreeg Martin Ver kerk de eer om in het grootste stadion te spelen. Net als op de US Open stond een publiekslieveling tegenover zich. Weder om weerde hij zich kranig, maar het resul taat bleef hetzelfde. Mark Philippoussis stuurde hem in vier sets naar huis: 6-4, 6- 4,6-7(5), 6-3. De entourage was hetzelfde als in New York tegen Andy Roddick. Verkerk kreeg een late avondpartij vooreen luidruchtig thuispubliek. Philippoussis bekende vooraf nog nooit van 'Vurkurk' gehoord te hebben. De in Melbourne geboren zoon van Griekse immigranten weet het nu wel. Philippoussis had het zwaar en haalde op gelucht adem toen hij in de vierde set op 4- 3 een 'lucky' servicebreak pakte. Zijn ver woestende service deed de rest. Verkerk: „Het is allemaal wel leuk om in een groot stadion te spelen - groter dan dit kan niet - maar van mij mag het in de Grand Slams een keer ophouden. Met het niveau dat ik bracht, kan ik van heel veel jongens winnen. Dan zit een derde ronde er gewoon in. Maar tegen Roddick spelen in New York is wat anders dan tegen Rod dick hier. En Philippoussis in Rotterdam is anders dan tegen hem spelen in zijn ge boortestad. Hij is hier wel extra gemoti veerd. Ik moet positief zijn, want er isgeen man overboord. Maar ik ga toch met een rotgevoel weg. omdat ik in de eerste ronde verloren heb. Het nog eens ruiken aan het grote werk en de constatering dat hij met de grote jon gens mee kanis niettemin een bevestiging dat hij op de goede weg is. Dat besefte Ver kerk later ook. De druk van het spelen in een groot stadion, is alleen maar extra ba gage. die hem later van pas kan komen. Verkerk: „Ik heb er op dit moment niets aan, maar ik sta daar toch maar weer. Er zijn genoeg spelers die aan het eind van hun carrière nooit in een groot stadion hebben gespeeld." Schalken Ook een kleine hapering in zijn spel kon Sjeng Schalken niet weerhouden van een eenvoudige zege in de eerste ronde van de Australian Open. Toch slaakte hij een kreet van opluchting na het laatste punt tegen de Amerikaan Jack Brasington: 6-4, 6-2, 7-6 (5). Lichte twijfel kan daarom plaats maken voor toenemend zelfver trouwen op weg naar zijn beste prestatie ooit in Melbourne. Voor Schalken, die vanwege een polsbles- sure pas op het laatste moment naar Au stralië afreisde, bleek de 26-jarige Bra sington een ideale eerste opponent om wedstrijdritme op te doen „Verderop in het seizoen ben ik veel stabieler", zei Schalken. „Het was een gok om te komen, maar ik ben blij dat ik het gedaan heb. Van Alphen zei tegen me dat de pijn vanzelf zou wegtrekken omdat het bot en de spie ren goed zaten." De zege luchtte op. Schalken: „Ik heb hier altijd tegen dompers aangelopen en speel de nooit lekker. Dat komt vooral door de wind. waar ik erg veel moeite mee heb Ook vandaag was het weer verschrikke lijk. maar ondanks dat had ik snel een de gelijk gevoel. Ik heb mijn slagen kunnen oliën." Morgen krijgt hij Mario Ancic tegenover zich. De jonge Kroaat wordt gecoacht door Nederlander Sven Groeneveld. An cic is ook een werker „Ik ken hem niet zo goed, maar hij is niet heel erg getalen teerd." De weg naar de vierde ronde, waar Juan Carlos Ferrero op hem wacht, ligt open. Hij kan zo groeien in het toernooi„Ik kom voorlopig geen spelers tegen die mij kun nen overklassen." GPD van onze sportredactie PORDEONE - Hein Verbrug gen, de Nederlandse voorzitter van de internationale wielren- unie UCI, heeft ontstemd gerea geerd op uitlatingen van Ivano Fanini. De Italiaanse ploeglei der van de vvielerformatie Amo- re e Vita haalde enkele uren na de plotselinge dood van coureur Denis Zanette hard uit naar het systeem van dopingcontroles in Italië. Volgens Fanini voldoet dat on derzoek niet aan de juiste nor men. Mede daardoor lopen de renners van de huidige wieier- generatie volgens hem het ge vaar niet ouder dan vijftig jaar te worden. Hij pleitte voor be zinning en voor een nieuwe wie- lercultuur waarin de coureurs gedurende het seizoen veel min der zwaar worden belast en daardoor (hopelijk) minder naar oppeppende middelen zul len grijpen. „Als hij meent wat hij zegt, en daar twijfel ik geen moment aan, moet hij zijn conclusies trekken en uit het vak stappen", zei Verbruggen in Si wa. waar hij op de rustdag een bezoek bracht aan de Dakar Rally. „Het zijn even zeldzame als domme uit spraken. Ik begrijp niet dat je een paar uur na de dood van een wielrenner dergelijke dingen kunt zeggen." Duidelijkheid Een autopsie moet vandaag op heldering geven over de doods oorzaak van Zanette. De 32-ja- rige Italiaan overleed zaterdag aan een hartstilstand De open bare aanklager in Pordeone sluit niet uit dat de plotselinge dood van de coureur van het Ita liaanse profteam Fassa Bortolo een gevolg is van dopingge- bruik. „Daarom verrichten we ook sectie op het lichaam", leg de ze uit. „Het is vreemd dat een uitstekend getrainde wielerprof als Zanette een hartinfarct op loopt. We willen duidelijkheid verschaffen en eventuele ver antwoordelijkheden uitzoe ken." De Italiaanse politie heeft een dag na het overlijden van Za nette huiszoeking gedaan in de woning van de renner en in het huis van diens ouders. De fami lie van de overleden coureur protesteerde vergeefs tegen de invallen. „Wij willen niet dat de herinnering aan Denis wordt bezoedeld", zei zijn oudere broer Claudio Zanette Ook zijn voormalige ploegge noot Davide Rebellin, tevens een van de beste vrienden van Zanette, is ongerust over de ac ties van het openbaar ministe rie. „Het is nu al een schandaal hoe de media de dood van Denis hebben behandeld", oordeelde Rebellin. „Ookzijn vaderen zijn opa zijn jong gestorven. Ge bruikten zij misschien ook do pe? Doping heeft met de dood van Denis helemaal niets te ma ken." SID/AFP KREISCHBERG - Nicolien Sauerbreij keek gisteren teleur gesteld terug op het begin van het WK snowboard in Kreisch- berg. De Nederlandse gold bij de parallelreuzenslalom als me daillekandidate maar kwam, net als onder anderen olympisch kampioene Isahell Blanc, niet door de kwalificaties. De wereldtitel ging desondanks niet naar een outsider: de Zwit serse Ursula Bruhin was al leid ster in de wereldbeker. Bruhin versloeg in de finale de Fran^ai- se Julie Pomagalski De zusjes Sauerbreij waren slechts toeschouwer bij de fina le in het Oostenrijkse Kreisch- berg. Marieke was als dertigste geëin digd in de kwalificaties. Zus Ni colien werd zeventiende, op vierhonderdste seconde van een plaats bij de laatste zestien. „Een verschil van niks, dat maakt het heel zuur", sprak de 23-jarige snowboardster, die het dit seizoen zo goed doet in het wereldbekercircuit. Sauerbreij baalde en liet dat merken. „Ik ben verschrikkelijk teleurgesteld. Ik zoek al weken naar de juiste balans tussen agressiviteit en gecontroleerd naar beneden komen. Bruhin doet dat met haar ervaring heel goed. Dat wil ik ook. De laatste wereldbekerwedstrijden ging ik nog met te veel agressie naar be neden en dan is de kans op fou ten groot. Dat risico wilde ik hier niet lopen. Maar nu had ik weer te veel controle. Er was geen chemie tussen de sneeuw en mijn snowboard. Dan is dat tijdens de race niet meer bij te stellen." ANP EXPMWM our (ULpüfe^ashion spectacular

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19