Boze FNV'ers willen eigen bond Grondruil in West-Zeeuws-Vlaanderen Goese cafés en disco's zitten vaak overvol Nissenaar maakte al eerder monument voor het vermoorde meisje van Nulde 15 CDA laat gratis overtocht scholieren varen 'op vakcentrale zou contact met basis verloren hebben ionderden oiven dood oor brand Tholen geeft meer geld aan peuterspeelzalen ZAJK houdt plitieke avond Rode diesel leidt naar wiet Boete voor lekkende olie Straf voor niet afgedekte mest Reeks autoinbraken op Walcheren Zonder rijbewijs maar met slok op Sportbeurs voor senioren in Gent dinsdag 14 januari 2003 fcorMayritsSep MIDDELBURG - Jongeren tot achttien jaar mogen toch niet ^tis mee met het fiets-voet- \ta \1issingen-Breskens. Het CDA ziet vanwege de weer- siand van andere partijen in jiet provinciebestuur af van voorstel. De partij streeft EuVrel naar korting gedurende utejaar. getCDA wil met name scholie- itnuit West-Zeeuws-Vlaande- ren die boven de Westerschelde naar school gaan tegemoet ko men in de hogere reiskosten. De ongeveer 325 leerlingen die het betreft moeten volgens het voorgestelde tarief 515 euro per jaar gaan betalen: 320 euro voor zichzelf en 195 voor hun fiets of brommer Het tarief is gebaseerd op de prijs voor een eersteklas treinkaartje Vorige week stelde het CDA voor deze scholieren gratis te laten reizen. Studenten met een OV-jaarkaart zijn namelijk aanzienlijk goedkoper uit, al dus de partijdie deze ongelijk heid ongedaan wil maken. An dere partijen wezen een gratis overtocht echter af, omdat daardoor weer andere onge lijkheid zou ontstaan. Immers, ook scholieren in Oost-Zeeuws-Vlaanderen moeten meer reiskosten maken door het verdwijnen van de veerboot Kruiningen-Perk- polder. Het CDA dient daarom van daag een aangepast voorstel in Het streven is nu het tarief voor het fiets-voetveer voor jonge ren van 4 tot 18 jaar terug te brengen tot dat van een twee deklas treinkaartje. Dat scheelt hen 170 euro per jaar. De provincie heeft geld genoeg om dat te betalen, aldus het CDA. In totaal kost de korting ruim 55.000 euro en dat is te be talen uit de reserve openbaar vervoer. De korting moet niet alleen gelden voor jongeren uit West- Zeeuws-Vlaanderen die naar Walcheren of de Bevelanden moeten voor hun opleiding, maar ook voor jongeren die de omgekeerde weg volgen, vindt het CDA. In Schoondijke zit het technopark en daar kunnen leerlingen stage lopen. De regeling is niet eeuwigdu rend Het CDA stelt voor die krap twee jaar te laten bestaan, vanaf de ingebruikname van het fiets-voetveer op 15 maart dit jaar tot 1 januari 2005 W Jeffrey Kutte rink BSINGEN - Boze Zeeuwse itn van FNV-Bondgenoten de bond de rug toe en wil leen eigen vakbond oprich- a: Kort en Bondig. De FNV isiert volgens hen niet meer ur de leden en door de finan- iélemallaise vervreemd FNV- edgenoten zich steeds meer is haar leden. De Zeeuwen on- standelen met een advoca- Kollectief en een organisatie [bereid is kantoren in het hele id beschikbaar te stellen. [FNV is onderdeel geworden chet establishment, zegt me- initiatiefnemer J. la Gasse. [magers sturen de bond aan seen bedrijf. Leden raken erdoor vervreemd en keren a van de bond af." tor de financiële malaise en de erdoor genomen bezuinigin- dsluit de bond regiokantoren worden kaderleden bedankt. Kaderleden verspreid over het jd,die zich jarenlang als vrij- liigerhebben ingezet om FNV idfrr op alle mogelijke manie- ivanhulp te voorzien, wor- bnuaan de kant gezet." (erkvloer jiterop keer blijkt dat de ma gers in de top van de FNV ai oor hebben voor de leden tde werkvloer. De leden pleit- ivoor 3,5 procent loonsver- pg. En De Waal gaat ioord met 2,5 procent. De bond, voortgekomen uit de beidersklasse en socialisti- SOES - Bij een uitslaande Md in een duivenhok zijn gis- morgen in Goes 206 duiven gekomen. Ktreeks half tien brak brand lin het hok, dat in een tu i n van i woning aan de Tulpstraat ttid brand eer arriveerde met k voertuigen, een blus- en lieriaalwagen. ie had een uur nodig om het ra: te doven duivenmelker wist slechts etien van de ongeveer tach- duiven en ongeveer hon dveertig broedduifjes uit de mmen te redden. Igens de brandweer is het ar vermoedelijk uitgebroken or kortsluiting. Het hok was wien van elektriciteit en warming. Tulpstraat is gedurende de werkzaamheden afgesloten weest voor verkeer. sche bewegingen, is haar af komst en idealen vergeten." Een groep van zes boze Zeeuwse vakbondsleden heeft daarom drie maanden geleden de kop pen bij elkaar gestoken en be sloten een nieuwe vakbond op te richten. La Gasse: „We vinden dat we als vakbond op zijn minst de leden een volledige rechtsbij stands verzekering moeten kunnen bieden. Daarom onderhandelen we met een verzekeringsmaat schappij en een advocatencol- lectief. Als beginnend vakbond beschikken we niet door het he le land overkantoren. We zijn in gesprek met een organisatie die bereid is ruimte voor ons ter be schikking te stellen. Totdat de oprichting definitief is, hebben we afgesproken dat we geen na men bekend zullen maken." Kort en Bondig zegt zich hard te willen maken voor aansturing van het kader door de ledencol - lectieve en individuele belan genbehartiging, leden service punten dicht bij de leden, volle dige rechtsbijstand voor leden en hun gezin en vele extra's waar leden financieel beter van worden. In het Zeeuwse bedrijfsleven is er volgens La Gasse zeker draagvlak voor een nieuwe vak bond ,,Veel leden- en ex-leden hebben ons steun toegezegd." La Gasse zegt niet hoeveel men sen beschikbaar zijn. „Mensen kijken de kat uit de boom. Je zegt niet zomaar je lidmaat schap van een vakbond op, want daarvan weet je wat je krijgt. Op 21 januari is er een vergade ring met de verschillende part ners. Afhankelijk van de uit komsten ervan wordt de vakbond definitief opgericht- Natuurontwikkeling in de buurt van Groede. foto Peter Nicolai door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie en de Dienst Landelijk Gebied in Goes hebben gisteren in Mid delburg een overeenkomst gete kend voor de aankoop van 150 tot 180 hectare grond in West- Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om percelen die later geruild worden tegen grond die nodig is voor bijvoorbeeld natuur of re creatie. Hiervoor is een ruil- grondbank opgericht. De provincie heeft medio vorig jaar 600.000 euro beschikbaar gesteld voor de ruilgrondbank. Dat geld is bedoeld om de kos ten te betalen die gemaakt moe ten worden voor het kopen, ver kopen en ruilen van grond, zoals rente en administratieve kos ten. Gedeputeerde G. de Kok verwacht dat dit bedrag vol doende is om voor rijf miljoen euro grond te verhandelen. Dat staat gelijk aan 150 tot 180 hec tare, voorspelt hij. De ruilgrondbank begint in West-Zeeuws-Vlaanderen om dat daar al een gebiedsplan in de maak is. Diverse partijen - provincie, gemeente, water schap, Kamer van Koophandel, Rijkswaterstaat, recreatieon dernemers, natuurbeschermers en agrariërs - zijn betrokken bij de herinrichting van de regio. De provincie treedt op als ge- biedsregisseur en vindt dat zij dan ook meer geld moet hebben om die rol te vervullen, ver klaarde De Kok gisteren. De provincie heeft het aanko pen, verkopen en ruilen van grond uitbesteed aan de Dienst Landelijk Gebied in Goes. Die doet dat ook al voor de rijks overheid. Het Rijk heeft de ko mende tijd echter geen geld be schikbaar voor de aankoop van grond voor natuuromntwikke- ling. „Dankzij de ruilgrond bank kunnen we de komende twee tot drie jaar toch actief blijven op de grondmarkt", zei B. Holtslag van de DLG. Duurzaam Veilig De meeste grond die gekocht zal worden, zal landbouwgrond zijn, en de meeste grond zal be stemd worden voor natuuront wikkeling, verwachten De Kok en Holtslag. Andere doelen zijn recreatie en veiligheid, bijvoor beeld als in het project Duur zaam Veilig grond nodig is voor verkeersmaatregelen. Grond die geruild wordt is niet altijd even veel waard, gaf Holt slag toe. „Het verschil kan ge compenseerd worden in geld of door meer grond terug te ge ven." De ruilgrondbank begint in West-Zeeuws-Vlaanderen en krijgt ongeveer vier jaar de tijd. De Kok sloot niet uit dat de bank ook in andere gebieden van Zeeland actief wordt. Daar zal dan wel extra geld voor be schikbaar moeten komen, merkte hij op. jteffan ter Maat PMfAARTENSDIJK - Het college van burgemees- j?«i wethouders wil de jaar- K* subsidie voor de peuter- Njakn met 28.500 euro B en W doen het voor- W. hoewel de acht peuter- jNzalen het afgelopen jaar "berden en dit een financiële moest opleveren. deel van de kosten is om- ■°°6 gegaan. Daar hebben we «nook geen invloed op", legt «Oioolse wethouder M Velt- *tóuit. „Het grootste deel van teerkosten komt voort uit de p^gen lonen van de leidsters. ®3er moet geïnvesteerd wor- t m de wettelijk verplichte ^Jlshulpverlening en moet J^al mensen bijscholing k aanvankelijke subsidie was kleine 178.000 euro. In de -welzijn en onderwijs jP'l januari wordt advies uit- JJ»wt over de ruim 28.000 ,e*!ra- Het bedrag dat aan- lijk door de gezamenlijke vdi erePee'2a^en aan extra sub- ^'^erd gevraagd, lag hoger, .begroting die de gemeente i_l pmaakt, lag duizenden eu- 5 ager dan de begroting van de peuterspeelzalen. In het ka der van de fusie en de professio nalisering vroegen de peuter speelzalen bijvoorbeeld geld voor het inhuren van een schoonmaakbedrijf. Nu maken ouders de peuterspeelzalen schoon. Velthuis: „We waren aanvankelijk verbaasd over het verschil in de bedragen die wij hadden berekend en het bedrag waar de peuterspeelzalen op uitkwamen. Later bleek dat za ken zoals de schoonmaak ook waren inbegrepen. Op zich wel begrijpelijk, maar daarmee worden de extra kosten te hoog. We hebben daarom overleg ge had om dit gat te dichten en ons vooral beperkt tot de noodzake lijke meerkosten." KAPELLE - Het Zeeuws Agra risch Jongeren Kontakt (ZAJK) houdt vandaag een politieke avond in De Vroone in Kapelle. Aanwezig zijn de politici L Blom (PvdA), M. van Loon (CDA), R. Poppe (SP) cn senator C. van Bruchem (ChristenUnie). De bijeenkomst begint om 20 uur. door Mieke van der Jagt NISSE - Gedenksteenstylist Sjaak van de Walle uit Nisse heeft met verbazing ken nisgenomen van een Gronings initiatief voor een monument voor Rowena Kik kers, het meisje van Nulde. Zoals deze krant gisteren meldde wil een groep Groningers met het plaatsen van een standbeeld in Utrecht, in Rowena alle mishandelde kinderen ter wereld geden ken. Maar op het grafje van Rowena in Dordrecht staat al een half jaar een monu ment dat hetzelfde beoogt: gemaakt en geschonken door Sjaak van de Walle met bijdragen en hulp van enkele anderen. „Ik heb indertijd het initiatief voor zo'n monument genomen omdat het verhaal van Rowena mij zo sterk aangreep. Dat de familie van het slachtoffertje maar een heel gewoon inkomen had, wist ik. Daar om maakte ik een ontwerp en ik zocht wat sponsors. Van twee mensen kreeg ik vijftig euro, de kunstenares Enny Alma uit Re- nesse maakte belangeloos hele mooie bronzen paddestoelen en Ans Schilders uit Kapelle schreef een goede, aangrijpen de tekst Het monument is in overleg met de familie geplaatst op het graf van Rowe na op de algemene begraafplaats Essen- hof in Dordrecht. We hebben bewust geen ruchtbaarheid aan het initiatief gegeven omdat we nadrukkelijk de schijn wilden vermijden dat het om reclame ging. Die Sjaak van der Walle. schijn laad je makkelijk op je, als je je bo terham verdient in het ontwerpen van grafmonumenten. Nu er meer herden kingsmonumenten voor het meisje van Nulde dreigen te onstaan, vind ik dat er toch iemand aan de bel moet trekken." Dat de familie van Rowena. haar vader en grootouders, dat niet doen, vindt Sjaak van de Walle begrijpelijk. „Die mensen foto Willem Mieras hebben al zo veel aan hun hoofd. Maar het grafmonument dat wij gemaakt hebben, is nadrukkelijk ook bedoeld ter nage dachtenis aan alle kinderen die het slachtoffer geworden zijn van kindermis handeling." Van de Walle vindt het niet kies als allerlei groepen, hoe goed bedoeld ook, met de nagedachtenis van het slacht offertje gaan lopen. YERSEKE - De douane en de fiscale opsporingsdienst FIOD hebben vorige week woensdag een grote hennepkwekerij in Yerseke ontmanteld, zo maakten ze gisteren bekend. Er zijn twee verdachten aangehouden. De twee instellingen kwamen de kwekerij op het spoor toen ze de auto van een Yersekenaar controleerden Hij bleek te rijden op zogeheten rode diesel. Daarmee was de man in overtreding, want deze brandstof mag alleen in landbouwvoertuigen. Na controle bleek dat de bestuurder de rode diesel had opgeslagen in een tank bij zijn bedrijf in Yerseke. Tijdens de inspectie van de tank troffen medewerkers van de douane een partij van ruim 2500 hen nepplanten aan. Op het woonadres van de verdachte werd bo vendien een kleine hoeveelheid reeds bewerkte hennep ge vonden. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 42-jarige inwoner van Zaamslag voor bodemverontreiniging bestraft met een boete van 360 euro. De man was 1 augustus vorig jaar na een aanrijding tegen een vluchtheuvel op de Axelsestraat in Terneuzen doorgereden. Bij de botsing lekte de auto olie, die werd gemorst op het weg dek. Daarna had hij zijn auto geparkeerd in de Terneuzense woonwijk Oude Vaart. MIDDELBURG - Een 35-jarige landbouwer uit Graauw ziet geen kans om te voldoen aan de voorwaarden van de gedoog- regeling van mestopslag. Het standpunt van de verdachte werd gisteren in Middelburg niet gedeeld door de economi sche politierechter G. van Unnik. Hij achtte de man strafbaar aan het opslaan van mest die niet was afgedekt en veroordeel de hem hiervoor tot 225 euro boete. De verdachte vond dat de gedoogregeling van de gemeente Hulst gewijzigd moest wor den, omdat grote hoeveelheden dierlijke meststoffen in de praktijk met tijdig kunnen worden afgedekt. Bovendien had de mesthoop 11 juni vorig jaar met voor stankoverlast ge zorgd. Hij beklemtoonde dat de gedoogregeling niet uitvoer baar is. Dit alles leidde tot een reactie van de politierechter: ,,U mag zonder vergunning geen mest opslaan. De gedoogre geling komt u tegemoet doordat u de mest tijdelijk mag op slaan onder voorwaarde dat de mest binnen 24 uur wordt af gedekt. Dat is niet gebeurd. U gaat nu nog een stap verder door te zeggen: ik houd er me niet aan, want er is geen over last. Maar daar gaat het hier niet om MIDDELBURG - In de nacht van zondag op maandag zijn in Middelburg drie auto's opengebroken. De auto's stonden aan de Kousteensedijk, de Branderijmolengang en de Breestraat. De buit bestond onder meer uit geluidsapparatuur en cd's In dezelfde nacht werd gereedschap gestolen uit een auto die stond geparkeerd aan de Buteuxstraat in Oost-Souburg. Op zondagavond werden twee paar schaatsen gestolen uit een auto in de Van Steveninckstraat in Oost-Souburg. GOES - Een 34-jarige automobilist uit Goes is gisternacht op het Tiendenplein in zijn woonplaats aangehouden wegens rij den onder invloed. Hij bleek ruim vier keer de toegestane hoe veelheid alcohol te hebben gedronken. De man had bovendien geen geldig rijbewijs. door Maurits Sep MIDDELBURG - Goese cafés en disco's zijn vaak zo vol dat bezoekers zich niet meer veilig voelen. Dat hebben scholieren van het Goese Lyceum verteld aan enkele Statenleden. Hun verhaal is bevestigd door leer krachten. GroenLinks pleit daarom voor onverwachte con troles van alle horecagelegen heden in Zeeland op het aantal bezoekers dat binnen is. Tijdens een bezoek van Staten leden van GroenLinks, WD en CDA aan het Goese Lyceum ver telden meerdere groepen scho lieren dat zij bezorgd zijn over de veiligheid in het Goese uit gaansleven. Volgens hen wor den te veel mensen binnengela ten. „Ze vertelden dat het soms twintig minuten duurt voordat ze van het midden van de dans vloer bij de uitgang zijn. En dat is dan nog in een normale situa tie. waarin er geen paniek is", aldus H. Polderman-Martin (WD), die aanwezig was bij het gesprek met de leerlingen. Dat vond plaats in het kader van het project om jongeren meer bij de politiek te betrekken. GroenLinks heeft in een brief aan commissaris van de konin gin W. van Gelder aandacht ge vraagd voor de zorgen van de scholieren. In een vergadering van de Statencommissie alge meen bestuur lichtte F. van Kol- lem het schrijven gisteren toe. Hij benadrukte dat het niet een beperkte klacht is van een klein groepje. „Diverse groepen kwa men onafhankelijk van elkaar met hetzelfde verhaal." Boven dien schrijft hij dat de aanwezi ge leerkrachten het verhaal beaamden en herkenden. Van Kollem pleit om minstens één keer per jaar alle horecage legenheden in Zeeland onaan gekondigd te laten controleren om te zien of er niet meer men sen binnen zijn dan verant woord is en dan is toegestaan in de gebruiksvergunning. Hij breidde de controles bewust uit naar heel Zeeland, omdat hij denkt dat het probleem zich niet tot Goes beperkt. De brandweer voert al regelma tig en bij speciale gelegenheden controles uit op de naleving van gebruiksvergunningen. Groen Links schrijft echter dat zij niet weet hoe vaak dat gebeurt en of die controles ook wat opleveren Omdat Van Gelder als commis saris toeziet op openbare orde en veiligheid, verzoekt Van Kol - lem hem met commandant W. van Leersum van de regionale brandweer te overleggen. Commissaris van de koningin W. van Gelder belooft snel actie te ondernemen. „Als jongeren dit zo ervaren moeten we er wat aan doen." Hij sluit niet uit dat de horecagelegenheden zich aan de regels houden en dat de vei ligheid niet in het geding is. „Ais dat zo is, moeten we dat goed uitleggen aan de jongeren." GENT - Onder het motto 'Seni oren zijn misschien wel oud. maar niet out houdt de Belgi sche federatie voor senio- rensport S-Sport van 22 tot en met 27 april een internationale ontmoeting voor sportieve seni oren in de Topsporthal Vlaande ren in Gent. Het evenement biedt senioren uit diverse landen de mogelijk heid elkaar te ontmoeten en daarbij kennis te maken met verschillende sporten. Ook kun nen ze meedoen aan recreatieve competities in individueel en in ploegverband. Op het program ma staan onder meer pétanque, curvebowls, tennis, koersbal, basketbal, zwemmen, atletiek en een fietstocht. Donderdag 24 april is er een symposium waar seniorensport vanuit verschil lende landen en invalshoeken wordt belicht. Sport Zeeland is het coördina tiepunt voor Nederland Wie mee wil doen aan het evenement kan hiermee contact opnemen met Sport Zeeland in Middel burg. Belangstellenden moeten zich inschrijven voor 15 februa ri. Zeeuwse deelnemers aan de sportdag op 25 april kunnen met een bus naar Gent reizen. Meer informatie is te vinden op www- .seniorgames.be.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15