Vlissingen zet schop in stadshart Turkse vereniging helpt integratie 11 Raadslid van LSD aangehouden in verband met drugs Kritiek op laag tempo instellen seniorenraad Identiteit verdachte van schietpartij bij Nighttrain is bekend C0ieente maakt definitief ontwerp voor gebied rond vissershaven {utohandel eboet voor nertreding Voorwaardelijke geldboete voor illegale opslag VVD-er Geluk op campagne zeeuwse almanak Gebit •zc WALCHEREN f dinsdag 14 januari 2003 JSSINGEN - Alle recente innen over de inrichting van I gebied rond de Vlissingse gershaven, het Bellamypark ihetKeizersbohverk worden ;f:j ide kasten gehaald om tot een finitief ontwerp voor dat ge- xltevan de binnenstad te ko- Daarbij worden binnen- de inspraakreacties van ioners, ondernemers en des- a idigen gevoegd. irdezomerzal zichtbaar zijn idegemeente het gebied, 'dat ij cjd tussen wal en schip is ge- jen, serieus neemt' Schroevers van de gemeente igen: „We beginnen met DDELBURG - Autohandel van den Berg uit Kuitaart iet 2500 euro boete betalen «het overtreden van milieu- «schriften. Dat heeft de eco- Buschepolitierechter in Mid- ilburggisteren bepaald. f rbalisanten troffen op 17 juli KI bij de autohandelaar een PG-installatie aan, die niet Egeven was door een hekwerk onvoldoende was beschermd sa aanrijding. Op het terrein ponden zich ook een oude FG-tank en autobanden en saantal reservoirs lag te dicht leen gebouw Twee reservoirs sc men verzuimd om te her- (uren. Ook was er geen nood- lnaanwezig. De autohande- rzei niet te weten dat hij zich *t verantwoorden voor over- sdingen, die door een aantal i-ders zijn begaan. Maar de imerechter verzekerde hem hij als vergunninghouder Kt verantwoordelijk was er de activiteiten door ande- jopzijn terrein. pj richten kantoren in I HOEKMAN*^ Noordzandslraal 6 Yerseke ti. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 de kadekant bij de Nieuwen- dijk, het verblijfsgebied waar de terrassen kunnen komen. Daarna pakken we de pleinen van het Arsenaalgebied aan, ronden de Nieuwendijk af en zakken naar het Bellamypark en het Keizersbolwerk. Het Bel lamypark zal waarschijnlijk rond 2005 aan de beurt zijn." De gemeente Vlissingen heeft voorlopig zo'n 10 miljoen euro gereserveerd voor de opknap beurt. „Vandaar dat we nu vaart kunnen en moeten maken. Er zal gesproken worden over de loop van het verkeer, het parke ren, de aankleding, verlichting, straatmeubilair en dergelijke." Intussen is duidelijk geworden dat Vlissingen er niet voor kiest om een rondweg om de binnen stad te creëren Als delen van het binnenstadsterrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) beschikbaar komen doordat het bedrijf verhuist naar Vlissingen-Oost, kan de Koningsweg worden gebruikt voor ontsluiting van de binnen stad. „Maar we denken niet meer aan een rondweg. Er zal eens een parkeerterrein komen, verwacht ik, op het huidige Scheldeterrein. Automobilisten kunnen daarna te voet verder het centrum in." Verkeersloop Schroevers stelt dat de gemeen te voor de planontwikkeling van het gebied rond de Visser shaven nu niet 'meer hoeft te wachten op het vertrek van de KSG. omdat de verkeersloop duidelijker is geworden'. „Het plan kan worden uitgevoerd on geacht de manier waarop het verkeer geregeld zal worden Zondag en maandag (van 13.00 tot 17.00 uur in het Arsenaal - theater) krijgen bewoners en ondernemers de kans om hun wensen in te brengen. In februa ri komen inwoners van de hele gemeente Vlissingen aan de beurt. Daarna buigen professio nals zich over de mogelijkhe den. Voor maart zullen alle con clusies van de deelnemers zijn verwerkt. Komend weekeinde zullen be woners en ondernemers in klei ne groepen samenwerken. „Een café-eigenaar heeft vaak ande re belangen dan een bewoner. We willen de twee groepen sa menbrengen, zodat ze hun wen sen van elkaar horen en begrip voor elkaar kunnen krijgen." Inmiddels hebben zich al zeven tig deelnemers aangemeld. Plein Schroevers verwacht dat er over de inrichting van het Bellamy park veel discussie los zal komen. „We hebben al een in zending ontvangen van een be woner die de haven wil terug brengen in de binnenstad. Ik denk dat dat toch, op die plek, een vrij moeilijke ingreep wordt. We moeten geen enkele Het deel van de Nieuwendijk langs de kade van de vissershaven wordt het eerst aangepakt. foto Ruben Oreel door Marcel Modde KNESSE - De politie heeft zondag het 33-jarige ge meenteraadslid R. Raats van Leefbaar Schouwen-Duive- land aangehouden in ver- tand met drugs. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij 'vervoer van verdovende middelen'. De kwestie kwam aan het rollen toen afgelopen 29 de- «rnber op de Hoge Zoom in Renesse een 35-jarige auto mobilist werd aangehouden. De man bleek 'verdovende middelen' te vervoeren Een andere inzittende van die au to, zo bracht de politie giste- j® in een persbericht naar muten, wist te ontkomen. Onderzoek wees uit dat het om het 33-jarige raadslid gaat. Hij werd zondag alsnog U aangehouden en voor ver- I noor meegenomen naar het y tareau. waarna Raats weer m vrijheid werd gesteld. Lvenalseerder zijn kompaan ton deel was gevallen, kreeg I °°k Raats een dagvaarding meevoor de rechtbank lm wat voor soort drugs het gmg dan wel in welke hoe- I Wlheden het spul in de auto is aangetroffen, kon de poli- 1 he gisteren niet zeggen. Het onderzoek is verder in han- r" gegeven van het Open- taar Ministerie. J ^tsiséén van de oprichters ,,an de politieke partij Leef- Schouwen-Duiveland. Hij maakte na de verkiezin gen maart vorig jaar zijn op wachting in de gemeente raad. Fractievoorzitter P Berrevoets-Ringelberg rea geerde gisteren ontdaan op het bericht dat haar partijge noot in verband wordt ge bracht met een drugszaak. Op basis van een gesprek dat ze kort daarop met Raats voerde, ziet Berrevoets even wel geen reden voor directe represailles. „Ik heb hem ge beld en hij heeft aangeven dat hij inderdaad de politie aan de deur heeft gehad. Maar volgens Rob is er verder niks aan de hand, zo heeft hij ook nadrukkelijk gezegd, dus daar ga ik dan ook van uit. Een man een man, een woord een woord." Heeft de kwestie daarentegen juri disch alsnog gevolgen, 'dan heeft hij een probleem', maakt Berrevoets duidelijk. „Dat kunnen wij ons niet permitteren." Volgens politiewoordvoer der J. van Mourick heeft de zaak niets te maken met het opdoeken van een wietkwe- kerij vorige week in een wo ning aan de Wilhelminaweg in Renesse Daarbij werden meer dan vierhonderd hen nepplanten in beslag geno men. Het huis hoort toe aan een man die bij de verkiezin gen eveneens bij de eerst tien op de lijst van LSD stond. Berrevoets benadrukt dat hij na die tijd niet meer bij de partij betrokken is geweest Veel Turken in Vlissingen misten tot nu toe een eigen plek. (Advertentie GOESE WINKELIERS HEBBEN DONDERDAG 16 JANUARI SUPER KÓÓÓÓPJES OP DE WINTERKOOPJESMARKT VAN 8.00 TOT 16.00 UUR OP DE GROTE MARKT door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Het is de hoogste tijd dat er een Turkse vereniging wordt opgericht in Vlissingen", zegt Iliiseyin Soner. „Toen ik in 1992 naar Vlissingen verhuisde, woonden hier zo'n zeven Turkse families. Nu zijn er ongeveer zeventig Turkse huishoudens. Dat aantal is genoeg vooreen bloeiende culture le vereniging. Bovendien hebben we gepolst en veel Turken missen toch een eigen plek in de stad", zegt de voorzitter van de gisteren opgerichte Turks/Nederlandse Culturele Vereniging. Een jaar geleden ontstond het idee om een Turkse vereniging op te richten. „Ik hoorde van steeds meer kanten dat daar vraag naar was. Een voorbeeldje: in Turkije is 23 april een nationale feestdag. Het is de dag voor de kinderen. We konden geen eigen zaal krij gen voor het feest Pas in september hebben we dat feest kunnen vieren." De Turkse vereniging maakt gebruik van het buurthuis aan de Adriaan Coortelaan m Vlissingen. „We staan open voor iedereen. We willen geen besloten clubje zijn. Als Ne derlanders vragen hebben over Turkije kunnen ze bij ons aankloppen." De nieuwe voorzitter verwacht dat de ver eniging Turken helpt om sneller te integre ren in de Vlissingse samenleving. „Ik denk dat in Vlissingen twee tot drie procent van de Turkse gemeenschap slecht Nederlands spreekt. Dat zijn dan de ouderen. De vereni ging kan hen helpen met het invullen van moeilijke formulieren, en taallessen. Ze zul len zich daardoor beter thuis voelen in Vlis singen." Sportclub De club wil ook iets voor vrouwen en jonge ren betekenen. „De jongens hebben gezegd behoefte te hebben aan een sportclub. We willen met hun in elk geval iets sportiefs gaan doen Hoe, wat en waar moeten we nog invullenMaar als we iets belovendan doen we het ook." discussie uit de weg gaan Een belangrijke vraag zal worden of het Bellamypark een stedelijk of groen plein moet worden. De bewoners en inwoners moeten spreken, want die moeten zich prettig voelen in hun stad." Welke invulling het Bellamy park krijgt, zal deels afhangen van de toekomstige inrichting van het Scheldeterrein. Er is sprake van dat er op het KSG- terrein een (stedelijk) plein ont staat, in combinatie met een culturele vrijplaats en - in een van de loodsen - een vlakke- vloertheater. Schroevers stelt dat de resultaten van dat onder zoek worden meegenomen voor de herinrichting van het Bella mypark. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De oprichting van een seniorenraad in Vlissin gen mag niet langer worden uit gesteld. Dat schrijven gemeen teraadslid \V. Hirdes van de Lokale Partij Vlissingen (LPV) en F. Haanstra van het Platform voor uitkeringsgerechtigden en ouderen (PUGO) in een brief aan het college van B en W. Er wordt al jaren gesproken over een seniorenadviesraad, stellen Hirdes en Haanstra. De oprichting laat echter op zich wachten. Er is inmiddels veel werk gestoken in de voorberei- MIDDELBURG - De voorwaar delijke boete van 3000 euro, voor het zonder vergunning in standhouden van een opslag ponton, kon gisteren bij een ver tegenwoordiger van Dagevos Shipping BV de ergernis over de strafzaak niet wegnemen. „Het is triest dat er een machtsstrijd gevoerd wordt tussen Zeeland Seaports en de gemeente Borse- le over de rug van een klein fa miliebedrijf", foeterde de man. Ook politierechter G van Unnik had zich geërgerd aan de tegen werking bij de vergunningver lening. „Het bedrijf wordt vermorzeld tussen twee instan ties." Dagevos Shipping heeft een opslagponton in de Van Cit- tershaven. Flikweert: „Het pon ton is verplaatsbaar, maar het ligt vrijwel constant op die plaats. De gemeente Borsele heeft het gezag. Zeeland Sea ports kan niet blijven vasthou den aan de stelling het ponton de haven uit te werkenDe offi cier verbond aan de voorwaar delijke boete de eis dat het bedrijf binnen een jaar een ver gunning heeft. Zo ver ging de politierechter niet. „Het ver schil in inzicht tussen gemeente en Zeeland Seaports is van groot belang voor de straf maat." ding, maar concreet resultaat is nog niet geboekt. „Een jaar of vier geleden is de commissie ou deren opgeheven", zegt Haan stra. „Toen is het idee geopperd om te komen tot een seniorenad viesraad. Die plannen zijn nu in het slop geraakt.Een senioren adviesraad moet de belangen van ouderen in Vlissingen be hartigen. De raad zou bijvoor beeld kunnen adviseren bij de bouw van een nieuw zorgcen trum Verder moet de raad vol gens Haanstra haar zegje doen over zorg, volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en veilig heid. Volgens wethouder L. Poppe-de Looff (welzijn) ligt er inmiddels een voorstel, dat binnen enkele weken door het college wordt behandeld. „Het kan heel snel geregeld worden", zegt ze. „De seniorenraad kan dit jaar nog functioneren." De vertraging is niet de schuld van de gemeente, aldus Poppe. De ouderen-ad viescommissie is destijds opge heven om burgers de kans te ge ven een platform op te richten, zodat een organisatie ontstond die op grotere afstand van de ge meente stond. „Het initiatief voor een seniorenraad moest van de burgers komen", zegt Poppe. „Dat heeft lang op zich laten wachten." Niet gekozen Vlissingen krijgt geen gekozen seniorenraad Organisaties die zich met ouderen bezig houden, kunnen leden voor de raad voor dragen. Haanstra is juist voor stander van het 'Middelburgse model'. „Je zit er tenslotte voor alle ouderen in Vlissingen." Middelburg heeft sinds vorig jaar een seniorenraad. De be langstelling om zitting in de raad te nemen was groot Elke Middelburger van 55 jaar en ou der mocht stemmen. Iets meer dan dertig procent van de oude ren bracht ook daadwerkelijk zijn stem uit. De Vlissingse seniorenraad zal worden ondersteund door wel zij nsstichting Palladium. Het is de bedoeling dat de gemeente een convenant sluit met de raad waarin de taken en bevoegdhe den worden vastgelegd. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De politie is op zoek naar de man die ver dacht wordt van de schietpartij bij discotheek The Nighttrain in Middelburg. De identiteit van de vermoedelijke dader is be kend. De mogelijke arrestatie van de verdachte heeft niet tot gevolg dat de discotheek weer K&B-avonden mag houden. Bij schietpartij, die drie weken geleden plaatsvond, raakte een twintigjarige Vlissinger ge wond aan zijn schouder. De da der schoot vanaf de straat op het slachtoffer, dat in de hal van de discotheek stond. Uit het poli tieonderzoek kwam al vrij snel de naam van de gezochte man naar voren. „We wachten opzijn aanhouding", aldus woordvoer der J. van Mourick. „Hij staat gesignaleerd. Maar hij heeft blijkbaar meerdere adressen in het land. Voor zijn aanhouding zijn we afhankelijk van andere VLISSINGEN - Het Zeeuwse Tweede-Kamerlid Jan Geluk (WD) voert zaterdag campagne in Vlissingen. Van 15 00 tot 16.30 uur reageert hij in het Ar senaalcafé op kiezers vragen. korpsen." Van Mourick wil niet zeggen waar de man officieel woont. Als de politie de verdachte aan houdt, betekent dat niet auto matisch dat The Nighttrain ook weer R&B-avonden mag orga niseren. Burgemeester K. Schouwenaar verbood die avonden omdat hij vreesde voor herhaling van het incident Ri valiserende partijen zouden hun ruzie alsnog willen uitvech ten. „Het verbod op die avonden hield geen rechtstreeks verband met het feit dat de dader voort vluchtig was", zegt Schouwe naar nu. „Het was bedoeld om herhaling te voorkomen. Er zijn ook heel andere feiten en om standigheden en die blijven geldig." Schouwenaar wil niet verder ingaan op die feiten en omstandigheden. Wel is duide lijk dat met een mogelijke arres tatie het probleem niet is opgelost. „De vrees voor schiet partijen is niet afhankelijk van de aanhouding van de verdach te." Deze week volgt overleg tussen politie, justitie en de eigenaren van de discotheek. Dan zal het verbod op R&B-avonden aan de orde komen. R&B, een zwarte muzieksoort, is populair onder jongeren. The Nighttrain orga niseerde tot drie weken geleden twee of drie R&B-avonden in de week. Soner, die ook lid is van de politieke partij Duurzaam Nederland, 'nummer 9 lijst 13', is 'een betrokken burger'. „We richten deze club op omdat we denken dat een aantal Turkse mensen op zal fleuren door een eigen club. Ik wil me daar voor inzetten. Daarom ben ik ook de politiek ingegaan. Duurzaam Nederland is een puur Nederlandse partij, met weliswaar veel inbreng van allochto nen. We zijn met links of rechts, we zoeken naar een balans en we voelen ons veratn- woordelijk voor mens en milieu Hij is geïrriteerd geraakt door de 'verhar ding van sommige politieke partijen naar buitenlanders'. „Ik kan een voorbeeld geven. Alle buiten landers die ik ken, zijn voorstander van snelle integratie en het merendeel wil ook de Nederlandse taal en cultuur leren Nu wil len de LPF en WD dat de Turkse man of vrouw die naar Nederland komt om hier te trouwen, al in Turkije Nederlands leert. Dat is geen reële vraag. Waar moeten ze die les sen volgen?" Sommigen springen een gat in de lucht wanneer ze ervan af zijn, anderen treuren diep om de lichamelijke afbraak. Tanden, iets ivaar je zuinig op moet zijn. Menig tandarts zal er alles aan doen om te redden wat er te redden valt. Al zijn er ook bij die soms een beetje te ver doorschieten, zoals in het geval van die late dertiger. De Zeeuws-Vlaam se sukkelde al jaren met pijn lijke ontstekingen aan de wortels. Na een weinig benij denswaardige behandeling, waarbij alle tandhulzen wer den blootgelegd en schoon gemaakt, begon de ellende opnieuw. Dal nooit meer, be sloot ze In de stoel van de tandarts deelde ze kordaat mee dat het hele bovenspul er maar uit moest De medicus weigerde, aangezien er vol gens hem wel degelijk iets te redden viel. Ontdaan over zoveel onbe grip toog ze naar huis en bracht haar boosheid over op haar echtgenoot. Die stapte terstond in de auto om ver haal te halen. Wat hij precies heeft gezegd, blijft onduide lijk. Iets in de sfeer van 'haar tanden, of die van jou!'. Kort nadien liep zij weer stralend rond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11