PZC Massacultuur ontstond in Parijs Koolmeesjes krijgen zender Zonnevlekken scherper in beeld Socioloog Vanessa Schwartz situeert ontwikkeling in negentiende-eeuws Frankrijk Hersenveriies door schizofrenie Studie ter vergelijking met seychellenzanger Digitaal apparaat borstonderzoet Koopwoede is ziekte Orang-oetan geeft gedrag door postzegels LUXEMBOURl dinsdag 14 januari 2003 door Marcel Hulspas PARIJS - De moderne massacultuur is volgens de historica en socioloog Va nessa Schwartz ontstaan in Parijs. „Met de conclusie dat de massacultuur niet in de Verenigde Staten is ontstaan maar in Frankrijk, heb ik twee volken ongelukkig gemaakt." Vanessa Schwartz, verbonden aan de universiteit van Southern California, verwierf bekendheid met haar studie Spectacular Realities. Hierin be schrijft ze het ontstaan van de moderne massacultuur. Opmerkelijk is dat Schwartz deze ontwikkeling niet situ eert in de VS maar in Parijs, in de twee de helft van de negentiende eeuw. Even opmerkelijk is dat zij daarbij ieder neerbuigend oordeel over 'de massa' en haar vermaak verwerpt. De interesse in die tijd voor kranten met hun patriottische panorama's van beroemde veldslagen is onlosmakelijk verbonden met de belangstelling voor het lijkenhuis, voor wassenbeelden musea en - aan het begin van de twin tigste eeuw - voor de film Ze vormen aspecten van een groeiende behoefte aan de gezamenlijke ervaring van spec taculaire grootsteedse cultuur. De ne- gentiende-eeuwse Parijzenaars maak ten met groot enthousiasme gebruik van alles wat de grote boulevards aan massavermaak te bieden hadden. Hoe kwam u erbij juist de Franse mas sacultuur te bestuderen9 „Ik heb als kind in New York gewoond Tien jaar lang heb ik er op een Franse school gezeten. Fransen denken dat ze het belangrijkste volk op aarde zijn Toen ik me begon te interesseren voor het ontstaan van de massacultuur in de negentiende eeuw, kwam ik al snel te recht bij Frankrijk. Ik begon het vraag stuk van het ontstaan van de massacul tuur anders te benaderen en kwam tot de conclusie dat de moderne massacul tuur niet in de VS was ontstaan maar in Frankrijk. Een conclusie die de Fran sen niet leuk vi nden omdat ze daarvoor niet verantwoordelijk willen zijn, en de Amerikanen ook niet omdat zij juist denken dat zij die massacultuur heb ben uitgevonden. Ik denk dat ik twee volken tegelijkertijd ongelukkig heb gemaakt." Archieven Omdat u de Frans taal goed kende, kon u zich een weg banen door de moeilijk toegankelijke Franse archieven. „Franse archieven zijn inderdaad een De grote boulevards zorgden voor een verspreiding van de massacultuur. Hier de Pont St. Martin aan het begin van de 20ste eeuw nachtmerrie, voor alle onderzoekers. Toen ik enkele jaren geleden bij het Musée Grevin kwam, zeiden ze eerst dat er niets was. Ze wisten wel dat er wat was, maar hadden geen idee wat er allemaal lag. In de loop der tijd werden ze aardiger en werd ik zo'n beetje lid van de familie. Het museum is nog steeds te bezichtigen, op de originele locatie, aan de Avenue Montmartre." Het Musée Grevin was in de negentien de eeuw gespecialiseerd in het ver beelden van historische en actuele ge beurtenissen, van Napoleontische veldslagen tot de laatste moord, door middel van tableaux vivant met was sen beelden. In hoeverre was het daar mee uniek „Grevin was niet uniek; je had Madame Tussaud in Londen, ook al draaide het daar om portretten. Waar het me om gaat, is de enorme populariteit van het museum. Grevin maakte onderdeel uit van een verzameling attracties die Pa rijs uniek maakten Nieuwe technolo gieën of attracties kun je exporteren naar andere steden. Er is geen unieke 'Franse' ontwikkeling aan te wijzen, zelfs niet de massakranten - die overi gens volgens mij wel een zeer belangrij ke rol speelden." Was er dan iets unieks aan de Fransen, of de Parijzenaars, wat ervoor zorgde dat juist daar de massacultuur ont stond? Metropool „Het had zeker met de stad te maken. Zo had je de grondige herinrichting on der leiding van architect Haussmann. Die zorgde ervoor dat Parijs de naam kreeg dé moderne metropool te zijn. En dan waren er de wereldtentoonstellin gen, die nergens zo vaak werden gehou den of zo goed werden bezocht als in Parijs. De wereldtentoonstelling van 1900 trok vijftien miljoen mensen naar Parijs. En dan is er die verbinding tus sen commercie en cultuur, waar de Fransen in die tijd meer gevoel voor hadden." Het kapitaal leerde daar hoe je de be hoeften van de massa kon exploiteren. „Het gaat niet om exploitatie, maar om een proces van democratisering, van verdeling. Dat wordt vaak beweerd: de massacultuur is een middel om de mas sa te bedwingen. Tot 1871 kende Frankrijk een roerig revolutionair ver leden. Daarna was dat ineens voorbij. Geen revoluties meer. De vraag zou vervolgens zijn: waarom kwam het volk niet langer in opstand? Wat hield het in bedwang? Maar dat is de ver keerde vraagstelling. Dereden waarom er geen revolutionaire uitbarstingen meer plaatsvonden, was dat er sprake was van democratisering." Opvallend was ook de behoefte, onder makers én bezoekers, om het panorama zo echt mogelijk te maken. „Het streven was heel duidelijk gericht op een ervaring voor alle zintuigen. Er is geen wezenlijk verschil met bijvoor beeld Disneyland." De film, die de wassenbeeldenmusea en de panorama's zou verdringen, was in eerste instantie vooral realistisch Men vertoonde staatsbezoeken, koninklijke huwelijken en dergelijke. Waarom is dat realisme verdwenen? ,,De opkomst van de verhalende film heeft te maken met de ontwikkeling van nieuwe technieken als montage. Die maakte het mogelijk om veel ge compliceerdere verhalen te vertellen. Dat de actuele film in eerste instantie zo belangrijk was, kwam door de pri mitieve techniek én de aantrekkings kracht van het bewegende beeld Wat nu realistisch wordt genoemd, was toen spectaculair Maar er bestonden wel degelijk narratieve films. Denk aan de goochelaar George Méliès, die als eer ste trucagefilms maakte. Hij kon niet monteren, zoals WC. Griffith later, maar hij kende al de truc de camera te stoppen en dan de set te veranderen." Vonden in andere Europese steden ver gelijkbare ontwikkelingen plaats? „Het unieke van Parijs was het grote aantal toeschouwers. Dat maakt Parijs zo'n rijk en leerzaam voorbeeld. Het warenhuis, de fotografie, film, het im pressionisme, de realistische roman: het is allemaal niet typisch Frans maar de Fransen liepen duidelijk voorop. De beleving was ook anders. Judith Wal- kowitz schreef een boek over het Lon den van eind negentiende eeuw onder de titel City of Dreadful Delight. Dat gevoel ontbrak in Parijs. In Parijs beju belde men het grootsteedse karakter Het gaat wel om een internationale ontwikkeling. Wanneer de Amerika nen de massacultuur gaan domineren in de twintigste eeuw, wordt massacul tuur geassocieerd met Amerikaanse cultuur, maar in wezen is ze internatio naal." Mythe Na de Tweede Wereldoorlog zouden juist de Fransen die massacultuur als typisch Amerikaans afwijzen. „Ik werk momenteel aan een boek over de verhouding tussen Frankrijk en de VS na de Tweede Wereldoorlog. Daarin toon ik aan dat die beroemde Franse af keer van de Amerikaanse cultuur op een mythe berust. Als het om massacul tuur gaat', spélen Amerikanen en Fran sen onder een hoedje. mmmmmamBmmtanz., door Ben Apeldoorn LA PALMA - Met een op het Canarische eiland La Palma opgestelde nieuwe telescoop en nieuwe observatietech nieken zijn Zweedse astro nomen, samen met een Ne derlandse sterrenkundige, erin geslaagd ongekend scherpe foto's te maken van zonnevlekken (koelere plek ken dan hun omgeving op de zon). Dit verschaft nieuwe inzichten in de daar heersen de processen. Maar er zijn ook nieuwe vragen gerezen. Foto's van de zon door een (zonne)telescoop zijn, door de doorgaans zeer korte be lichtingstijden (de zon geeft immens veel licht), heel scherp Voorzichtigheid is echter geboden: het zonlicht is zo intens, dat men grote kans loopt dat het zonlicht dwars door de camera brandt. De lens of spiegel van een telescoop verzamelt het zonlicht in een brandpunt waarin al het licht geconcen treerd wordt. Daarom maken sterrenkun digen die met zonnetelesco- pen werken, altijd gebruik van speciale filters, die vaak een klein beetje zonlicht doorlaten. Zelfs dan zijn be lichtingstijden van eendui- zendste van een seconde (1 milliseconde of 1 ms), of nog minder, voldoende. Luchtonrust Zelfs bij die korte belich tingstijden is er een factor die roet in het eten gooit. Dat is de luchtonrust in onze damp kring. Door temperatuurver schillen in de dampkring trilt de lucht onophoudelijk, zo als tijdens een heldere nacht goed is te zien aan het fonke len van sterren. Dat stelt een onverbiddelijke grens aan de beeldscherpte van zonnefoto's. Met de Zweedse 1 -meter Zonnetele- scoop (Swedish Solar Te lescope), opgesteld op het Canarische eiland La Palma, is daar iets op gevonden. Dat is de adaptieve (aan te pas sen) optiek (AO), die zich als het ware 'aanpast' aan de luchtonrust. De telescoop werd afgelopen voorjaar in gebruik genomen en produceert, na een reeks testopnamen, zonnefoto's die zeker een factor twee scher per zijn dan de beste zonne foto's tot dusverre. „Ons AO-systeem bestaat uit een sensor (voor detectie van het zogeheten golffront van het licht), een snelle compu ter en een vervormbaar spie geltje", zegt de Nederlandse astronoom drs Luc Rouppe van der Voort. Hij werkt met zijn Zweedse collega's sa men.„De sensor gebruikt een snelle camera, die duizend keer per seconde opnamen in het blauwe deel van het zon- nespectrum maakt. De com puter analyseert al die opna men om de vervormingen van het licht, door zowel luchtonrust als optische af wijkingen, te bepalen, en corrigeert op basis van die vervormingen het spiegeltje. Dat buigt het golffront als het ware weer terug naar een zo vlak mogelijk front, waar door de beeldscherpte toe neemt." Het golffront wordt wiskun dig beschreven door gebruik te maken van rekenmetho den, de Zernicke-polyno- men, die door dc natuurkun dige Frits Zernickein 1935 in Groningen zijn ontwikkeld. Hij kreeg erin 1953 de Nobel prijs voor natuurkunde voor. Details De onderzoekers fotogra feerden een gebied bij de rand van een zonnevlek. Dat is een gebied op de zon dat om nog onbekende redenen 1.500 graden minder heet is dan de omgeving. Voor het eerst werden daarbij details zichtbaar. Duizenden drade rige structuren van gloeiend gas lijken uit het 'zwart' van de vlek te ontspringen, en buigen zich, duizenden kilo meters verder, weer naar het zonsoppervlak toe. Het meest waarschijnlijk is dat ze 'hangen' langs de vele lijnen van sterke magneti sche velden, in en bij zonne vlekken. De meeste draad structuren vertonen in de lengte een donkerder cen trum, suggererend dat het daar minder heet zou zijn. „We hebben geen idee waar we dat aan toe moeten schrij ven", aldus de onderzoekers „Een verklaring zou meer licht kunnen werpen op het mysterieuze verschijnsel van de zonnevlekken zelf." GRONINGEN - Honderden twintig koolmeesjes in het Lau- wersmeergebied krijgen dit jaar een harnas om met een zender tje. Zo proberen wetenschap pers te achterhalen hoe de vo gels reageren op manipulaties van het aantal mannetjes en vrouwtjes in een bos. Het onderzoek moet bestaande gegevens over de 'seychellen zanger', een tropische vogel, staven. Maar er gaat de komen de jaren ook een nieuwe groep studenten en wetenschappers van de Rijksuniversiteit Gro ningen (RUG) naar de Seychel len in de Indische Oceaan om de seychellenzanger te bestuderen Bioloog Jan Komdeur verbleef in de jaren tachtig vijf jaar met zijn vrouw op het onbewoonde Seychellen-eilandje (500x500 meter) Cousin. „Dat was toen nog de enige plek waar de sey chellenzanger voorkwam. Die was ideaal voor mijn onderzoek: ik had immers de hele wereldpo pulatie bij elkaar. Daarom was het vogeltje veel interessanter dan de kolibri of de seychellen- mus. Deze keuze is inderdaad een gouden greep geweest. Het onderzoek heeft al geleid tot vier publicaties in Nature en tal van andere gerenommeerde tijdschriften." Voor alle vervolgonderzoeken blijkt steeds weer hoe belang rijk het is om de hele populatie in kaart te hebben. „We weten precies welke vogel op welke plek nestelt. En dat er op rijkere plaatsen vooral dochters wor den geboren die blijven 'han gen' en in minder voedselrijke gebieden zonen die uitvliegen", aldus Komdeur. „Er worden heel bewust op een bepaalde plek mannetjes of vrouwtjes geboren. Een aantal Seychellenzangers is eind jaren tachtig overgebracht naar het buureiland Cousine en naar het eiland Ande, iets verderop. De populaties zijn nu gegroeid tot circa 200 op Cousine en 2000 op Aride. Zo kunnen we kijken hoe het elders gaat en is en passant de kans op uitsterven verkleind. Voor volgend jaar staat een overplaatsing naar Denis, 40 mijl verder, op het programma. Komdeur studeerde in Wage- ningen, promoveerde in Cam bridge en werkte na zijn verblijf in de tropen in Engeland, Dene marken, Groningen, Australië en sinds vier jaar weer in Gro- Vier Seychellenzangers in één hand. ningen. Daar komt hij oor spronkelijk ook vandaan. In alle genoemde landen en in onder meer Zweden, Zwitserland en de Verenigde Staten vond zijn Seychellen-avontuur navolging en kreeg Komdeur grote subsi dies. Onlangs werd bekend dat de Nederlandse wetenschapsorga nisatie NWO en de RUG Kom deur gezamenlijk 1,5 miljoen euro geven voor verder onder zoek. De komende jaren kunnen vijf onderzoekers en een laborant aan de slag in het Biologisch Centrum van de RUG in Haren. Met waarschijnlijk elk jaar een paar maanden onderbreking in de tropen of het Lauwersmeer Manipuleren Op de Seychellen ontdekte Komdeur dat de Seychellen zanger ('ruim 40 procent van die vogeltjes gaat vreemd') kenne lijk in staat is om naar behoefte mannetjes of vrouwtjes voort te planten. „Zonen verlaten het ouderlijk territorium op jonge leeftijd, dochters blijven thuis. Bij koolmeesjes is dat precies andersom. Die worden bestu deerd op twaalf afzonderlijke plekken in de Lauwersmeer." Het onderzoek wordt mede ge rund door Joost Tinbergen, die al tien jaar in dit gebied baan brekend onderzoek doet naar de koolmezen. „We gaan daar nu manipuleren Eitjes uitwisse len, mannetjes door vrouwtjes vervangen, en kijken hoe ze zich in de loop van het jaar gaan ge dragen. Vijf jaar lang willen we telkens 120 andere koolmeesjes volgen." Na de verplaatsing van een deel van de populatie Seychellen zangers van Cousin naar het ei land Denis zal de bemonstering en het onderzoek ook daar wor den voortgezet. De vogels wor den hun hele leven (gemiddeld 7 jaar, er zijn uitschieters van 18 jaar) gevolgd. Verplaatsing naar Denis moet uitwijzen onder welke omstandigheden de vo gels overschakelen van vrouw tjes op mannetjes. Tijdens het broedseizoen, dat circa drie maanden per jaar duurt, zal de komende jaren tel kens een Groninger onderzoe ker aanwezig zijn op de Sey chellen. Dat land bestaat uit circa honderd eilanden, waar foto: biologisch centrum RUG van er drie bewoond zijn. De meesten van de 65.000 inwoners wonen op een eiland zo groot als Terschelling. Hulp Wetenschappers krijgen vol gens Jan Komdeur alle hulp van natuurwachters en sinds enige tijd van plaatselijke weten schappers. „Het is wel eens moeilijk geweest om binnen te komen, maar meestal verloopt de samenwerking erg plezierig Het eiland is eigendom van de Engelse vogelbeschermingsor ganisatie BirdLife, maar het be heer is tegenwoordig in handen van de overheid. De Seychellen moeten het vooral hebben van het toerisme en een klein beetje van de visserij. Onderzoekers en studenten moeten af en toe ook toeristen rondleiden en toezicht houden, maar verblijven er - in tegenstelling tot de toeristen - goedkoop. In het Lauwersmeer- gebied werken we heel goed sa men met Defensie, die niet al leen zijn terreinen beschikbaar stelt, maar onderzoekers en stu denten tegen een geringe ver goeding ook huisvest en eten aanbiedt in de kazerne." UTRECHT - Schizofrenie leidt tot hersenveriies. met deze ziekte raken alleen het eerste jaar al dneproctg hun hersencellen kwijt. Het verlies verergert met dejav Dat blijkt uit onderzoek van het Universitair Medisch! trum (UMC) Utrecht. Daarmee is aangetoond datsehjj nie een voortschrijdende hersenziekte is en geen afvri Het UMC Utrecht onderzocht patiënten bij wiedes aanval van de ziekte optrad. Na een jaar werd eentwee^ senscan gemaakt. Die toonde een gemiddeld hersenvt van 3 procent vergeleken bij de eerste scan.Bij mensen® ernstigste verschijnselen van schizofrenie was het verlies ter. Ook was dit het geval bij mensen die veel medicijn bruiken om enigszins met schizofrenie te kunnen leven.) WINTERSWIJK - Het Streekziekenhuis Koningin Bei (SKB) in Winterswijk heeft een apparaat in gebruikgew waarmee röntgenstralen direct worden omgezet in dig beelden. De nieuwe techniek wordt toegepast bij borst« zoek. Volgens het SKB is het Amerikaanse systeem hetee in Europa, wereldwijd zijn er drie van deze toestellen, Het nieuwe systeem heeft een aantal voordelen. OmdJ geen film hoeft te worden ontwikkeld, kan er snellereenS nose worden gesteld. Bovendien loopt de patiënt minderd ling op en kunnen de digitale beelden makkelijk naar aal ziekenhuizen en huisartsen worden doorgestuurd. OokJ geen schadelijke ontwikkelingsvloeistof nodigANP LONDEN - Steeds meer Amerikaanse psychiaters besa wen koopwoede als een officiële afwijking. Zij overwew dwangmatige winkelen als een genetisch bepaalde, ps^ sche ziekte te bestempelen. Volgens de Britse krant Sunday Times meent een deeliq wetenschappers dat wie dagelijks meer dan een uurir^ kels doorbrengt en daar onnodige zaken koopteen pitca heeft. Het dwangmatige gedrag zou worden veroorzaakt! een tekort aan de chemische stof serotonine in de hersoa Een aantal probleemgevallen kreeg gedurende enkele «a een medicament dat het serotonineniveau verhoog» stemmingen stabiliseerde. Het resultaat was dat mec( tweederde van hen een winkelcentrum kon bezoeken zca onmiddellijk de portemonnee te trekken, blijkt uit een om zoek van de Stanford universiteit bij San Francisco. Vocci tijd klaagden de testpersonen over hoofdpijn als zij met! dag wat konden kopen. ANP WASHINGTON - Evenals mensen geven orang-oetanss geleerde gedragingen aan het nageslacht door. Amerikaa onderzoekers bekeken zes in het wild levende populaties» de mensapen op Borneo en Sumatra nauwkeurig en hebh 24 aangeleerde gedragingen ontdekt. De mensapen geven hun jongen door hoe je bladeren als handschoen kuntgeb: ken en hoe je met bepaalde geluiden je wil kunt duidelijks ken. Zo gebruiken de orang-oetans een geluid dat klinkt alsra berry (Engels voor lipscheet) om elkaar kenbaar te maketi zij willen rusten. Ook het vermogen van de dieren om: handen of bladeren een hoorn voor de bek te maken en: stokken insekten uit een boomstam of de sappige kers: vruchten met scherpe stekels te halen, rekenen de onden kers tot de doorgegeven gedragingen. Dé geërfde gedragingen verschillen per populatie. Daar leiden de onderzoekers af dat ze cultuurgebonden zijn. Df De Belgische stripwereld heeft 30 december ter gele genheid van zijn 80ste verjaar dag afscheid genomen van teke naar Mare Sleen. Daarmee is een einde gekomen aan een glansrijke 58-jarige tekenrijke carrière. Als hommage aan hem werden 2 januari in België een zegel en een velletje gelanceerd. Op de zegel in de waarde van 0,49 poseert Nero, de creatie die Mare Sleen heeft gemaakt. Deze €0,49-(prior)zegel is ook in vel letjes van tien uitgebracht, een uitgiftevorm waarmee de Belgi sche post sinds kort een begin heeft gemaakt. Het velletje ver beeldt Sleen temidden van zijn scheppingen. Op de zegel van €0,82 heft hij bijvoorbeeld sa men met Nero het glas. Nero stond 9 oktober 1989 in de In het velletje (2,21 p zegels (met de originele onti pen en in de originele kletfl en een sierveld: 1st (1 l/2d),l (2 l/2d), 33p(5d),37p(ldl.l (ls), lp(l/2d),2p(ld),jpM 50p(ls3d) wavAfcc» reeks Jeugdfilatelie ook al op een 9 Bef.-zegel. Op de zegels van deze reeks treedt al sinds 1984 een stripheld op. Over de Jeugdfilateliezegel van dit jaar, die voor 19 mei staat gepland, galoppeert De Koene Ridder op zijn paard Als die zegel ver schijnt volgt ook een recapitu latie van de gehele reeks. Zegel en velletje zijn een toegift op het programma 2002. Een dergelijke toegift kregen we ook al een jaar geleden toen België in een gemeenschappelijke uit gifte met Kongo een zegel (17 Bef/€0,42) en een velletje (34 Bef/€0,42) uitgaf gewijd aan Kuifje Aanleiding was toen het feit dat het zeventig jaar was ge leden dat Kuifje naar Kongo reisde en Hergé het verhaal ver telde in het album Tintin au Congo, later in Nederland uit gegeven als Kuifje in Afrika. Het Britse postzegel jaar werd 5 december afgerond met een nostalgisch velletje gewijd aan The Wilding definitives collec tion I 1952-1953 (Elizabeth II) Luxemburg liet op 10 dec? ber, naast één kerstzegel' 0,45 0.05 (waarop de Pa d'Armes, het voetgangeis bied in hartje Oberstadt), jaarlijkse Bienfaisance-st (weldadigheid), deel II met! ren uit bossen en velden schijnen. Over een 0,45 0,05-zegel loopt spiedend vos; verder: een egel (0.52 0,08een fazant (0,59+0,111 een hert (0,89 0,21). De heiligenkransvaneenke kribbe uit Thaur siert de G tenrijkse kerstzegel (€0,31) 29 november in een oplage-' 10 miljoen exemplaren scheen. Van Oostenrijk h» verder nog tegoed: een zegel met een oldtimer, de« Stift type 40/45 (1913/141: lage 1 miljoen; de tweedes? in de serie huisdieren, nn» een hond als koning (€0.51 J lage 1 miljoen); opdeeefi*1 gel in de serie spoorweg»' locomotief van de bou** 109 op het oude Zuidstatiort Wenen (€0,51 1 miljoew 28ste zegel in de serie Mo# kunst, het Schützenha* Otto Wagner aan het Don» naai (€0,51520.000); een» tje met een ronde €0.8- -#! t.g.v. 250 jaar ZahlenloW Oostenrijk (420.000 velW een €0,51 -zegel gewijd air- nationale park W* (520 000); een vermaarde?* motor 17 5 SV) op een zege« €0,58 (420 .000); de tweedeal in de serie Design Austria daarop een grafische voer* 11ng van een oog 1.38s- en de derde zegel in desffl rie Philis, Gogo en Edison» een brief op het strand (*l 520.000 exemplaren). Hert' door Frits Poelman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 10