Gladheid levert veel overlast op •bag Brandende bomen verdrijven vrieskou 11 Brugman Rakkertjes blij met nieuwe peuterspeelzaal e laatste Schuttevaer pleit voor meer onderhoud aan Belgische waterwegen Broekmans roept hulp Balkenende in iuto's glijden van de weg, fietsers gaan onderuit zeeuwse almanak Muntstuk pzc zaterdag 11 januari 2003 ZEEUWS-VLAANDEREN Ongevallen in het verkeer DOSTBURG - Een automobilis te uit de gemeente Sluis is gis termiddag rond vier uur in een upland beland nadat ze van de «eg raakte op de Philipsweg in Oostburg. De 84-jarige vrouw reed rich- fcgWaterlandkerkje toen ze de echt over het stuur verloor, laardoor raakte ze in de rech- srberm, remde en kwam tot tistand tegen een hekwerk van en naast de weg gelegen weide. Haar voertuig vertoonde geen achtbare schade, het prikkel draad en de palen van het hek- lerk werden vernield listeravond rond half acht ging S mis op de Bachlaan in Ter- razen. Een 35-jarige Terneu- cse automobilist reed over de bchlaan, komende uit de rich- iügAlvarezlaan. Hij verleende p een kruising geen voorrang an een voor hem van rechts ko- lende 32-jarige plaatsgenoot, leide auto's raakten bij de aan ging beschadigd. Clown Wally knutselt ballondieren in elkaar voor de Rakkertjes tijdens het openingsfeest van de peuterspeelzaal. door Harold de Puysseleijr PHILIPPINE - Leidsters Chantal en Carla van de peuterspeelzaal in Philip pine maakten van de nood een deugd. Ze grepen de verhuizing van de speel zaal van openbare basisschool De Meerpaal naar de nieuwe brede school bij basisschool De Stelle aan de Mossel- bank meteen aan voor een naamsveran dering. Zodoende is peuterspeelzaal Nijntje niet meer en heet de speelzaal voortaan De Rakkertjes. Het gebruik van de naam Nijntje - naar het populaire kinderfiguurtje van teke naar Dick Bruna - zou namelijk niet al leen gepaard gaan met de nodige voor schriften over het gebruik van logo, let tertype en wat dies meer zijhet zou ook geld gaan kosten om de naam te blijven gebruiken, leggen de twee leidsters uit Daarom bedachten ze samen een ande re naam. Het nieuwe onderkomen in het brede schoolgebouw in Philippine, waar de verf bij wijze van spreken nog maar am per droog is, wordt maandag in gebruik genomen door De Rakkertjes. Gisteren was de officiële ingebruikname met een feest voor de vijftig peuters die de speelzaal bezoeken. Na wat onwennige eerste stappen voelden de kleintjes zich echter al snel thuis in hun nieuwe speel- omgeving. „Een enorme vooruitgang", noemen Chantal en Carla de verhuizing van De Meerpaal naar het nieuwe ge bouw ,,Dit is een droom voor ons die werkelijkheid wordt. Het gebouw waar we tot nu toe gehuisvest waren, is oud met hoge ramen en weinig lichtinval. Deze ruimte is niet alleen veel groter, maar ook veel lichter. En ook het meu bilair is nieuw Alles voldoet aan de normen." De inrichting van de nieuwe ruimte is mede mogelijk gemaakt met financiële steun van het Oranjefonds en het plaatselijke bedrijfsleven. „We kunnen niet wachten tot het maandag is, want we hebben hartstikke veel zin om hier te gaan werken." foto Wim Kooyman De brede school heeft de gemeente Sas van Gent ruim een miljoen euro gekost. Behalve de peuterspeelzaal nemen bin nenkort de (buitenschoolse) kinderop vang, de bibliotheek en de plaatselijke heemkundige vereniging er hun intrek. Nijntje verkoopt vandaag zaterdag 11 januari van 9.00 tot 13.00 uur, alle over tollige meubeltjes en speelgoed in het oude onderkomen aan de Meerpaal straat 3. Alle kasten, tafeltjes, stoeltjes I en speelgoed die niet meer te gebruiken I zijn, worden verkocht. Dat heeft te ma- j ken met gebrek aan bergruimte in het nieuwe onderkomen. De opbrengst is i bestemd voor de verdere aankleding van het lokaal AnrRenévan Stee Wei zen - Dc gladheid als ■jvolgvan ijzel heeft met name L West-Zeeuw.s-Vlaanderen Iel overlast opgeleverd. Er ge- eurdcn diverse verkeersonge- nllen en ook de post kon in batsen als Breskens. Groede, idzand en Schoondijke niet lorden bezorgd. )e ijzel zette omstreeks zeven ur 's ochtends in en zorgde van- de West-Zeeuws-Vlaamse list tot en met Biervliet voor lekgladde wegen en straten, phalve de gebruikelijke door- lande routes heeft waterschap eeaws-Vlaanderen als gevolg iervan ook op de wegen in het mtengebied gestrooid. De ge- leente Sluis nam de straten in e kernen voor haar rekening, nftrneuzen en Hulst viel de overlast mee. In de laatste ge meente werd alleen op door gaande wegen gestrooid. In Terneuzen werden ook par keerplaatsen, fietspaden, be langrijke wandelgebieden en op- en afritten van woonerven onder handen genomen. In het voormalige buurtschap Boeren- gat werd uit voorzorg een straat afgesloten. „Ook voor de ko mende week zullen extra maat regelen getroffen worden, om dat uit contacten met Meteo Consult blijkt dat het er na het weekeinde slecht uitziet", ver klaart woordvoerder D. Tim- mers van de gemeente Terneu zen. Als gevolg van de gladheid be landde op de Nieuveltweg in Oostburg een 27-jarige vrouw uit de gemeente Sluis met haar auto in een sloot. De bestuurster kwam met de schrik vrij en kon door een passant uit haar voer tuig worden gehaald. De auto had schade aan de linker zij kant. Op de Retranchementse- weg in Cadzand reed een 34-ja- rige automobiliste uit dezelfde gemeente tegen een lantaarn paal. Ook hier was er alleen blikschade. Hersenschudding In Breskens ging een twaalfjarig meisje op de Dorpsstraat met haar fiets onderuit. Zij viel ver moedelijk met haar hoofd tegen een lantaarnpaal en werd voor onderzoek overgebracht naar een huisarts. Een twaalfjarige fietsster uit Oostburg kwam gis terochtend op de Bredestraat in haar woonplaats eveneens on gelukkig ten val. Zij werd over gebracht naar het ziekenhuis waar een lichte hersenschud ding werd geconstateerd. Omwonende klaagt bij Raad van State over kerrie Cerestar SAS VAN GENT - Sassenaar L Verheecke laat geen moge lijkheid onbenut om de geluids- «erlast onder de aandacht te krengen die hij en zijn gezin, naar ook andere bewoners van ie Beneluxstraat ondervinden hnzctmeelproducent Cerestar. Eerderal klopte hij diverse ke- fen aan bij het bestuur van de gemeente Sas van Gent, en ook pj de nieuwe gemeente Terneu- pentrok Verheecke inmiddels al fcn de bel met zijn klachten over de geluidhinder die Cere star veroorzaakt. Wethouder f Hamelink heeft al toegezegd de materie te willen bestuderen Verheecke is nu in de pen ge klommen om een brief te schrij- ïenaan de afdeling Bestuurs- JKhtspraak van de Raad van Sbte in Den Haag. Hij maakt hezwaar tegen mogelijk uitstel !*wr Cerestar om te voldoen aan [de milieueisen die gesteld zijn aan de warmtekrachtcentrale. Het geluid van die centrale be- *°rgt de familie Verheecke Jwralbij oostelijke wind slape- Fe nachten. volgens de Sassenaar over- •ohnjdt het bedrijf momenteel «limieten die in de vergunnin- pn zijn opgenomen. Hij ver acht dat de overheid strak de hand houdt aan de vergunning voorschriften Aanslag JJfrheecke verzoekt de Raad van de warmtekrachtcentrale Cerestar stil te leggen, als «t bednjf niet snel aan de nor- ®orr voldoet. „Mede gezien de onleefbare situatie voor alle «ourtbewoners, zien we elk ver- van uitstel aan Cerestar nelux om te voldoen aan eer- *r vastgelegde en vergunde ^"ssienormen als een directe inslag op onze gezondheid en ei»]n zo laat Verheecke de «ad nog weten. (Advertentie) J lil UITVERKOOP 0 Gfote Markt 11-13 Goes door Frank Gijsel en Sheila van Doorsselaer CADZAND - De jeugd genoot - ondanks de ijzige vrieskou - gis teravond op het strand bij Cad- zand-Bad met volle teugen van het opbranden van een grote stapel kerstbomen.Warm inge pakt en met het fototoestel in de aanslag sloegen een honderdtal dapperen het fikkie gade. Een hoge stapel van bomen, die de afgelopen weken het straat beeld van Cadzand-Bad hebben gesierd, wordt rond zeven uur door de plaatselijke brandweer aangestoken. Na een aanvanke lijk een fikse rookwolk te pro duceren, verandert de berg bo men in een mum van tijd in een vlammenzee. De toeschouwers kropen dicht in de buurt van het vuur om de behaaglijke warmte over zich heen te krijgen. In een kraampje schept Herman van Liere van strandpaviljoen Cari- cole warme chocomelk en glühwein. Brandweerman Maarten Molema aanschouwt het beeld met een voldaan ge voel. „We mogen een keer per jaar eens zelf een fikkie stoken Moot toch? Dat is eens wat an ders dan alleen maar blussen." Het feestcomité van Vogelwaar de hield gisteravond op het nieuwe bouwterrein achter de school de traditionele kerst boomverbranding. Kinderen met lampionnen vergezelden het plaatselijke brandweer korps dat honderden afgedank te sparren in de hens zette; een traditie die al zo'n 25 jaar in zwang is in het dorp. De kans bestaat dat er wellicht een eind aan die traditie komt. Van de voormalige gemeente Hontenis- se kreeg het comité nog toestem ming de verbranding te houden. Nu Vogelwaarde na de herin deling bij Hulst hoort, is die toe stemming niet vanzelfspre kend. Hulst laat immers, om milieuredenen, de bomen ver snipperen. Het comité zegt be reid te zijn te vechten om de tra ditie in stand te houden en hoopt dat het nieuwe gemeente bestuur over zijn hart wil strij ken. Het nieuwe gemeentebe stuur van Sluis had de verbran ding op het strand bij Cadzand- Bad niet aan strenge regels ge bonden. De brandweer moest het vuur aansteken en in de ga ten houden of alles goed verliep, en er mochten ook geen andere producten dan kerstbomen ver brand worden. Verder waren er geen restricties. „Er wordt el ders een hoop heisa voor niks gemaakt. Het is al acht jaar een gezellig evenement en waarom zou het nu ineens niet meer kun nen? We doen het met een aantal vrijwilligers en het opruimen van de brandplaats wordt uit gevoerd door een loonbedrijf", verklaart van Liere. Vandaag vinden in Retranche- ment en Aardenburg nog kerst boomverbrandingen plaats. Een stapel kerstbomen is al snel goed voor een paar flinke vlammen en een behaaglijke warmte. foto Charles Strijd J door Wout Bareman TERNEUZEN - De Belgische vaarwegen moeten beter wor den onderhouden. De scheep vaart op de Noord-Zuid-route tussen Rotterdam, België en Noord-Frankrijk ondervindt, met name in Vlaanderen, steeds meer hinder van het uitblijven van grondige onderhoudswerk zaamheden. De Zeeuwse afde lingen van schippersvereniging Schuttevaer bespreken de situ atie vandaag tijdens een re giovergadering in Wemeldinge. Regiovoorzitter W. Bondewel (ook voorzitter van de afdeling Terneuzen) wil zo snel mogelijk samen met zusterorganisaties in België bij de overheid aandrin gen op ingrijpende maatrege len. „De enorme wateroverlast van de afgelopen weken is een direct gevolg van slecht onder houd van de waterwegen. Er wordt al jaren nauwelijks ge baggerd en dat eist op gezette tijden z'n tol. Het Kanaal Gent- Terneuzen en de drie sluizen bij Terneuzen hebben nu opnieuw een belangrijke rol gespeeld bij de afvoer van het overtollige water De sluizen waren dagen lang uren achtereen gestremd voor de scheepvaart omdat er gespuid moest worden. Ditmaal leverde dat weinig problemen op omdat de scheepvaart door de wateroverlast op de grote ri vieren nagenoeg stil lag, maar het kan ook anders zijn. Daarom moet die ellende bij de bron worden aangepakt. In Vlaande ren, dus." Schuttevaer heeft overigens al le begrip voor de maatregel van Rijkswaterstaat. Onder norma le omstandigheden wordt alleen gespuid via de Middensluis. Nu de wateroverlast met name rond Gent zó groot was, werd beslo ten de Vlamingen de helpende hand te bieden en het overtolli ge water te spuien via alle drie de sluizen. Bondewel: „Het heeft nauwe lijks geleid tot klachten van schippers. Iedereen kon immers met eigen ogen zien hoe nijpend de situatie was. Maar het kan geen kwaad de Belgische over heidsinstanties nog eens te wij zen op hun verantwoordelijkhe den ten aanzien van een onbe lemmerde doorvaart. Want door dat slechte onderhoud worden de schippers - en uiteraard niet alleen de Nederlandse - wel ern stig gedupeerd. De instanties zullen niet alleen opdracht moeten geven voor omvangrijke baggerwerkzaamheden, ze zul len ook andere maatregelen moeten treffen zoals het plaat sen van grote pompen bij Zee- brugge en het treffen van voor zieningen op andere cruciale punten in het waterwegenstel sel. Kijk, ze kunnen wel een hef- deur in werking stellen om de stad Brugge watervrij te hou den, maar als het water dan via een omweg helemaal naar het Kanaal Gent-Terneuzen wordt afgevoerd, ben je verkeerd be zig." Baggeren Bondewel stelt gelaten vast dat Vlaanderen daar waar nodig moet worden gebaggerd (op de binnenwateren) nfet wordt ge baggerd, en daar waar ze het achterwege zouden moeten la ten (de Westerschelde) het wél intensief gebeurt. „Door die verdere verdieping van de Wes terschelde neemt de zeescheep vaart én de vaarsnelheid daar van alleen maar toe. Het regent de laatste tijd klachten van schippers. Ook die zaak gaan we opnieuw aankaarten." Autokraker betrapt VLISSINGEN - Op hetBasken- burgplein in Vlissingen werd gistermiddag rond half vijf een auto-inbreker op heterdaad be trapt door de eigenares van het voertuig. De autokraker, een veertigjari ge man uit Vlissingen werd ver volgens aangehouden. door Frank van Cooten HULST - Hulstenaar A. Broek mans roept de hulp in van pre mier en CDA-lijsttrekker Bal kenende voor de realisatie van het fiets-voetveer Perkpolder- Kruiningen. Hij heeft een brief geschreven naar de premier waarin hij stelt dat er voldoende reden is de kwestie fiets-voet veer opnieuw, maar nu met inachtneming van alle ter zake doende factoren, aan de orde te stellen. „Uw be middeling hierbij zal ik mede namens de bewoners van de re gio Hulst-Hontenisse en Rei- merswaal op prijs stellen." Hij laat zijn brief aan Balkenen de vergezeld gaan van zijn klacht over onverantwoord be stuur van de overheid die hij heeft ingediend bij de Nationale Ombudsman „Omdat het gaat over een klacht over handelen van de overheid, is het in wezen een klacht die ook u als verte genwoordiger van de overheid aangaat." Zijn klacht komt er kort samen gevat op neer dat het besluit om geen vervangend veer te instal leren is gebaseerd op een telling van passagiers met openbaar of eigen vervoer op een dag in juni 1987. „De telling is eenmaal gedaan op een dag ruim vijftien jaar ge leden en is nooit meer herhaald. Met die cijfers is op dubieuze wijze naar de beslissing geen fiets-voetveer te installeren toe geredeneerd. De overheid is niet geïnteresseerd in de enorme fi nanciële gevolgen voor de grote aantallen reizigers met open baar vervoer, die met flinke om- reiskosten te maken krijgen. De overheid stelt het financiële be lang van de Westerscheldetun- nel boven het belang van de be woners van de regio Advertentie 1 VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 voor meer informatie bel gratis 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl Eén jaar euro. Maar nog steeds blijft het wennen. Ech ter niet voor onze jeugd. Zo als die oma uit Kapelle dezer dagen mocht ervaren, toen ze met Willemhaar kleinzoon van zeven, in de auto stapte om nog even een paar bood schappen te doen. In het muntenbakje lag nog een oud zilverstuk. Willem bekeek het aandach tig, maar kwam er niet uit. „Wat is dit nu?", wildehijvan oma weten. „Een gulden", antwoordde die enigszins af wezig. Waarop Willem's ogen begonnen te glunderen. „Dan is die nog van de Ro meinen zeker", herinnerde hij zich z'n laatste geschiede nisles.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67