Barney droomt al van titel PZC Krajicek is voorkeursbehandeling kwijt Het WK zonder Groenendaal Onenigheid bij hereniging Fide Faillissement Top Volleybal onafwendbaar Gerard de Rooy na winst op kop Van Barneveld veegt vloer aan met Belg Clarys NAC wordt NAC Breda Olympia's Tour gaat door Duizendste duel trainer Roux Salzburg wil Winterspelen 2010 Eric Viscaal terug naar amateurs Plassende fan voor vijf jaar in de ban Onderbroeken van Amoroso gewilde objecten Nederlanders openen met zwarte stukke zaterdag 11 januari 2003 WOERDEN - Het faillissement van Top Volleybal Nederland lijkt onafwendbaar. De Neder landse volleybalbond Nevobo weigert een bankgarantie te ge ven voor een lening van onge veer twee miljoen euro waarmee TVN zijn tekort wilde financie ren. „We kunnen deze garantie als Nevobo nooit geven", lichtte voorzitter Herman van Zwieten gisteren toe. „Per jaar wordt duidelijk hoeveel gelden de bondsraad voor de topsport be schikbaar stelt, daarom kunnen we niet voor een langere periode garant staan, helaas Het ziet er niet positief uit, dat is heel triest." Voorzitter André Hengeveld van TVN wil pas maandag een toelichting geven, maar is som ber over het voortbestaan van de stichting „Ik was al somber en dat wordt steeds erger", zei de preses. „We hadden twee banken bereid gevonden ons geld te lenen, maar we kunnen niet zonder een garantie." Gisteren was er nog even een sprankje hoop dat een sponsor TVN zou redden. De contacten met de tussenpersoon van een multinational leken serieus, maar uiteindelijk liep het op nieuw op niets uit. „Ik geef het nog 0,1 procent kans", aldus Van Zwieten. „Maar toen wc de mensen wilden benaderen, ble ken ze niet te vinden." De bondscoaches en andere le den van de technische staf luid den vorige week de noodklok over de financiële situatie bij TVN. Ze zegden gezamenlijk het vertrouwen op in hun werk gever, ANP ZILLA - Gerard de Rooy heeft gisteren de leiding genomen in de Dakar Rally. De Nederlander won met zijn vrachtwagen de negende etap pe, van Sabha naar Zilla in Li bië en nam daarmee de kopposi tie over van de Rus Tsjagoeine. Vader Jan de Rooy eindigde op de vijfde plaats, in de stand staat hij vierde. AFP door Dennis Jansen FRIMLEY GREEN - Raymond van Barneveld heeft al ge droomd van een derde Embas- sy-titel. Op weg naar verwezen lijking van de droom vloerde de Haagse dartprof gisteravond Erik 'the Sheriff' Clarys, die veel munitie bad, maar niet genoeg om de Nederlandse favoriet uit de halve finales te houden: 5-1. De Barney-mania kan weer uit breken, want de Hagenaar barst van het zelfvertrouwen: „Ik kan weer winnen hier. Met minder neem ik geen genoegen." De 5- 1-eindcijfers flatteerden de meeslepende aflevering van Ne- derland-België, want van de zes sets won Van Barneveld er vijf nipt met 3-2. „Dat zegt ook ge noeg over Clarys, die als een waanzinnige stond te gooien. Hij had zelfs een check-out van 170. Maar ik ben in een super- vorm. Sinds '96 ben ik met mijn gemiddelde niet meer onder de 30 gedoken Tegenstanders we ten dat ze super moeten zijn om mij te verslaan." De laatste twee jaar struikelde de voormalige postbode in de kwartfinales van het officieuze WK darts. Eerst beet hij zijn tanden stuk op Ted 'the Count' Hankey (2001), vorig jaar was Mervyn King hem de baas. „Er is één podium waar je als darter moet presteren en dat is de Em bassy. De laatste jaren waren er te veel dingen die door m'n hoofd spookten. Kwamen de sponsors wel? Was er nog een toekomst als prof? Ik ging force ren, was bang voor elke dubbel die ik moest gooien. Nu kan ik weer genieten en dat heb ik van avond gedaan." Kompas Raymond van Barneveld, die blind vaart op het kompas van zijn manager Ad Schoofs, stelt zijn leven sinds 1998 in het te ken van de Embassy en schroomt niet om alles uit de kast te halen om te presteren. Hij zwoer jarenlang bij alle vor men van bijgeloof. Kuste ket tinkjes, droeg foto's bij zich en stak dubbeltjes en stuivertjes in zijn zak Daarna werd het seri eus en volgden bezoekjes aan mental coaches, sportpsycholo- gen en haptonomen. Tussen door was er nog Herba-life, een streng dieet en deed hij aan fit ness en hardlopen. Embassy-ti- tels bleven echter uit. De afgelopen maanden kwam de 35-jarige Hagenaar op adem bij ADO Den Haag waar hij ge regeld mocht meetrainen en te gelijkertijd wat kilootjes loos de. „Ik zat op de bank een dvd- tje te kijken en was nog te be roerd om zelf een colaatje uit de koelkast te pakken Bij ADO kwam ik weer onder de men sen", bekent Van Barneveld, die bleef verrassen: de darter ging golfen. Een nieuw dieet gaf hem nog meer rust, het bijgeloof ging eraan. Daarnaast bedacht Ge rard van Dijk, voorzitter van Dartsport West-Nederland, een nieuw tactisch puntensysteem: de 180'ers waren niet langer heilig, de buil werd zijn nieuwe liefde. „Vanavond werkte het ook weer", genoot Van Barne veld, die vanavond om zeven uur de halve eindstrijd speelt Mieke de Boer haalde de finale niet. De Amsterdamse verloor gisteravond in de halve eind strijd van titelverdedigster Tri na Gulliver met 2-0. Om haar trilogie te voltooien dient de Engelse af te rekenen met Anne Kirk uit Schotland GPD BREDA - In navolging van onder meer RKC Waalwijk eredivisieclub NAC voortaan de naam NAC Breda voerei raad van commisarissen van de club heeft dat besloten,! als doel de verbondenheid tussen NAC en de gemeentel}» beter tot uitdrukking te laten komen. ANP RIJSWIJK - Wielerronde Olympia's Tour gaat in 2003 Dat heeft stichtingsvoorzitter Wim van Drunen bevestigd! 51e Olympia's Tour start op zaterdag 17 mei met eenpmii, in Ossendrecht en eindigt op zondag 25 mei in het Limbia Buchten. De koninginnerit door de Limburgse heuvels vervangt^ het eerst in de geschiedenis van de ronde de traditionele^ rit naar Amsterdam. Andere aankomstplaatsen zijn Watëj gen, Hoorn, Veendam, Groesbeek en Mierlo. De organic zoekt nog altijd naar een hoofdsponsor. Volgens Van Drunen is dat geen beletsel voor het door van de ronde. „We zijn begonnen met het verkopen van pakketten aan sponsors. We zullen op die manier probere,, het budget sluitend te krijgen. Want op dit moment ïshe;! de ronde gaat door, maar de financiën zijn nog verre q rond." ANP AUXERRE - Guy Roux viert vandaag een bijzonder jubiiei in het Franse betaald voetbal. Hij zal voor de duizendste^ als trainer van Auxerre plaatsnemen op de bank. Zijn pa komt uit tegen Troyes. De 65-jarige Roux, die RinusMid* een van zijn voorbeelden noemt, werkt al vanaf 19611 Auxerre. DPA WENEN - Salzburg heeft zich gisteren vlak voor de deadh bij het Internationaal Olympisch Comité aangemeldalskj didaat voor de organisatie van de Olympische Winter^ in 2010. De Oostenrijkse regering gaf de stad het groeneiz door te beloven tekorten in het budget van 900 miljoenk aan te vullen. De bevolking van Salzburg had zich vorig jaar al in meeni heid geschaard achter de olympische plannen van het sta bestuur. De gemeente was echter bang dat tekorten des; naar een faillissement zouden leiden. Oostenrijk organise! de de Winterspelen in 1964 en 1976, beide keren in Innsbn* RTR DOETINCHEM - Eric Viscaal (34) heeft zijn carrièrealsprc voetballer beëindigd. De ex-speler van KV Mechelensii zijn loopbaan af bij de Belgische vierdeklasser DilbeekSpa Viscaal was tot de winterstop aanvoerder bij KV Mechei dat zich vanwege de financiële malaise van veel spelersraof ontdoen. „Ik had best bij Mechelen het seizoen willenafi ken, maar ik heb nooit meer iets van de club vernomen",ali Viscaal. „Er waren wat vage contacten in het buitenlar maar dat is niets geworden", vervolgt Viscaal dieinNeii land voor PSV en De Graafschap speelde. „Daarom hebikj kozen voor Dilbeek Sport. Het is een club in de vierdeklas en staat er slecht voor. Maar voor mij is het ook een keus a het oog op een maatschappelijke carrière. Ik ga werkeninl bedrijf van de voorzitter. Daar heb ik tijd voor, want wetn nen maar drie keer per week, in de avonduren." GPD LONDEN - De Engelse rugby bond RFU heeft een lid voor vijf jaar in de ban gedaan. Vince Dunne uit Croydon mag in die periode op geen enkele wijze iets met de sport van doen hebben. Dunne is zo zwaar ge straft omdat hij vorig jaar tij dens een rugbywedstrijd vanaf de tribune een grensrechter on- derplaste. Dat gedrag, aldus de tuchtcommissie van de RFU, 'schaadt de belangen van het spel'. RTR DORTMUNI) - Inbrekers die zich gistermiddag toegang had den verschaft tot de woning van de Braziliaanse voetballer Mar- cio Amoroso, bleken niet alleen op zoek naar geld, juwelen en dure apparatuur. Toen de voetballer van Borussia Dortmund de inbraak eenmaal had ontdekt, miste hij behalve een laptop en een dvd-speler ook enkele onderbroeken. De dieven hadden het niet gemunt op de onderkleding van de eer ste de beste: Amoroso was het afgelopen jaar topscorer in de Duitse competitie. Ondanks het gemis van de on derbroeken ging Amoroso giste ren gewoon met Dortmund mee naar het trainingskamp in de Spaanse plaats Jerez de la Frontera. S1D Raymond van Barneveld staat vanavond om zeven uur in de halve finale van het Embassy-toernooi. foto Ad van Hasselt/ANP door Gertjan van Geen MELBOURNE - Van Richard Krajicek mogen de Australian Open best een week verschoven worden. „Dan kan ik met Kerst mis tenminste thuis zijn", zei hij gisteren in Melbourne. Het lijkt erop dat hij zinspeelt op een ver dere verlenging van zijn loop baan als professioneel tennis ser. „Een speler die fit is, kijkt altijd vooruit", aldus Krajicek. Hij begint maandag met gepast zelfvertrouwen aan zijn achtste Australian Open Fysiek zit het goed bij de Nederlander, die gis termorgen voor het eerst met ontbloot bovenlijf trainde. Niet dat hij voor die tijd wat overge wicht te verhullen had. Afge traind was hij al. „Maar ik heb nu een kleurtje." Krajicek treft in de eerste ron de de achttienjarige Australiër Todd Reid, die een wildcard kreeg. Velen zien in hem de op volger van Lleyton Hewitt, de sterkste tennisser van de we reld. Dat valt nog te bezien, maar Reid won in ieder geval vorig jaar het jeugdtoernooi van Wimbledon. Krajicek zag hem in Adelaide even spelen. „Hij heeft een matige tweede service, maar een goede backhand", al dus Krajicek. Krajiceks campagne op weg naar een nieuwe topklassering verloopt met horten en storten. In Adelaide, het eerste officiële optreden sinds zijn op de US Open opgelopen voetblessure, bereikte hij de halve finale. Die partij, tegen de onbekende Belg Knstof Vliegen, liep op een te leurstelling uit De benen waren zwaar, na drie soepele zeges. In Sydney kreeg hij vervolgens al in de eerste ronde klop van Mar- dy Fish. Krajicek: „Ik miste de scherpte. Merkte dat het men taal zwaar is om vier partijen achter elkaar te spelen. Daar moet ik weer aan wennen. Lie ver had ik weer drie wedstrijden gespeeld, maar ik heb ook een beetje rust nodig." Hij heeft het gevoel weer hele maal terug te zijn en denkt niet meer aan de fysieke ongemak ken die hem gedurende zijn hele carrière teisterden. „Het is wel grappig dat ik weer een beetje meedoe. Maar het is wel met een andere ranking dan ik gewend ben", zegt Krajicek. De privile ges die hij gewend was, zijn weggevallen. Jan Naaktgebo ren, zijn fysiotherapeut, mag bijvoorbeeld niet mee naar de kleedkamer. Hij mag maar één persoon meenemen en dat is ui teraard zijn coach Rohan Goe- tzke. Bijzaken Een geplaatste speler heeft wel die voordelen. Krajicek: „Ik moet nu ook wachten tot er een trainingsbaan vrijkomt. Maar het zijn bijzaken. Zo lang ik mijn training kan doen, is dat niet erg." Bovendien zijn er ge noeg toppers die met hem willen trainen. James Blake en Sebas- tien Grosjean waren deze week gretig genoeg om hem voor een uurtje te strikken. Na de op het oog makkelijke eerste ronde krijgt Krajicek te maken met Rainer Schüttler, de nummer 31 van de plaatsings lijst. In de derde ronde volgt eventueel Marat Safin, als die al zo ver komt. De Rus trok zich deze week terug uit het toernooi van Sydney met een schouder blessure. Raemon Sluiter treft Safin in de eerste ronde. De Rot terdammer, die in Auckland drie dagen deed over zijn partij tegen Stefan Koubek, verwel komt hem met open armen. „Als er een kans is om hem te ver slaan is het in de eerste ronde", zei Sluiter vanuit Nieuw-Zee- land. De enige tegenslag die Sjeng Schalken tot nu toe in Australië treft, is het feit dat zijn koffer nog steeds niet is aangekomen. De blessure aan zijn pols is ver holpen. Eerder deze maand keerde Schalken terug uit India, omdat hij zijn racket niet meer kon vasthouden. Schalken, als zestiende geplaatst, treft een qualifier. Martin Verkerk ten slotte treft Mark Philippoussis. De Australiër is, net als Kraji- Waar de Nederlandse cyclocrossers morgen in Huijbergen om de nationale titel strijden, nemen de beste veldrij ders van België het tegen elkaar op in Wielsbeke. Officieel heet het een natio naal kampioenschap te zijn. In de volksmond gaat de wedstrijd door bet leven als 'WK zonder Groenendaal'. Het roept herinneringen op aan het NK allroundschaatsen van eind vorig jaar in Assen, dat vanwege het grote aantal toppers al snel werd omgedoopt tot 'het EK zonder de Russen'. Het echte EK in Heerenveen leverde afgelopen week einde een oranje podium op: Romme, Ritsma, Tuitert. Daar stond na afloop werkelijk niemand van te kijken. Zoals er volgende maand in Monopoii (Italië) ook niemand van zal staan te kijken als de Belgen hun kunststukje van vorig jaar herhalen, toen ze op het WK in hun eigen Zolder eerste, tweede en derde werden. Van de Belgische overmacht gaat inmiddels een verlam mende werking uit op de buitenlandse concurrenten, voor zover die er nog zijn. Tekenend was de wereldbekerwed strijd die ruim een jaar geleden, op 16 december 2001, in Wortegem-Petegem werd verreden en resulteerde in een volledig Belgische toptien. Van de vijf verreden crossen om de Superprestige eindigden er dit seizoen twee met een Belgische topvijf; die in Diegem zelfs met een topzes. In eigen land. in Gieten, kon Richard Groenendaal met zijn zes de plaats ternauwernood een herhaling van de stunt van Wortegem-Petegem voorkomen. In Nederland brandt na een eenzijdig verlopen schaatskampioenschap, zoals dat van Heerenveen, traditiegetrouw een discussie los over de internationale allure van de eigen volkssport. Wat is nog de waarde van een Europese titel ais de rest van het continent zo zwak voor de dag komt? In België ligt dat an ders. „Het zal het gros van de toeschou wers echt worst wezen dat de buiten landers geen rol van betekenis meer kunnen spelen in het veldrijden", zegt Guy Vcrmeiren, wiclerverslaggever van de Gazet van Antwerpen. „Heel af en toe is er eens een zure journalist die zich zorgen niaakt over de dominantie van de Belgen en Sven Nys heeft ook al eens voorzichtig laten doorschemeren dat een tweede of derde Groenendaal welkom zou zijn, maar verder is ieder een dezelfde mening toegedaan." Nooit eerder was het veldrijden zo po pulair in het land van de wielerkampi oenen. De VRT zendt inmiddels bijna elke cross rechtstreeks uit, wedstrijden met tienduizend toeschouwers zijn eer der regel dan uitzondering en zelfs bij de Nederlandse koersen voeren de Bel gische supportersclubs van Sven Nys en Bart YVellens de boventoon. „Voor de Belgen is veldrijden een feest", meent Guy Vermeiren, die zich evenals het merendeel van zijn schrij vende collega's in de handen wrijft bij zoveel succesverhalen. Alleen als zijn landgenoten straks élke topkoers in een Belgische toptien omzetten, wordt de suprematie misschien te veel van het goede. „Want Wortegem-Petegem mocht dan een absoluut hoogtepunt zijn, het was natuurlijk ook een beetje triest voor een sport die internationale pretenties heeft." Daarom zijn de Belgen diep in hun hart blij met die lastige Hollander. Zonder Richard Groenendaal hoeft het WK niet eens meer gehouden te worden. Sven Remijnsen eek, vaak uitgeschakeld ge weest door blessures. Een ge vaar blijft 'The Scud' altijd voor debutant Verkerk. Voor John van Lottum geldt dat niet. Gis termorgen gaf hij in de tweede ronde van het kwalificatietoer nooi een zeker lijkende zege uit handen tegen de Argentijn Die- go Moyano. Winst was had een plaats in het hoofdtoernooi op geleverd. Seda Noorlander speelt vandaag in de laatste ron de van het kwalificatietoernooi om de enige Nederlandse in het hoofdtoernooi te worden. GPD Krajicek heeft de trainingspartners voor het uitzoeken. Hier rust de Nederlander uit met trainingsmaat James Blake. foto Russell McPhedran/AP door Rob Kramp WIJK AAN ZEE - Officieel is de schaakwereld herenigd. Het ak koord van 6 mei in Praag werd tijdens de schaakolympiade in Bied officieel bekrachtigd door het congres van de schaakwe reldfederatie FIDE. Maar in de praktijk blijkt het vredespact uiterst broos en kwetsbaar. Zo bestaat er grote onenigheid over de uitvoering van de mat ches die moeten leiden naar de ene wereldkampioen binnen de schaakwereld. In Praag werd overeengekomen dat vier scha kers het recht hebben om te strijden om die wereldtitel: Kramnik, als alternatieve we reldkampioen in het klassieke schaak, Kasparov als sterkste schaker van de wereld, Pono- mariov als FIDE-wereldkampi- oen en de winnaar van het kan didatentoernooi in Dortmund 2002: de Hongaar Peter Leko. De halve finales Kramnik-Leko en Ponomariov-Kasparov moe ten in mei/juni 2003 gespeeld worden, waarna de winnaars in december spelen om de wereld titel Beide tweekampen ver schillen evenwel van uitvoe ring. Kramnik en Leko spelen zestien partijen, Ponomariov en Kasparov twaalf Maar curieu zer is dat in beide matches een ander speeltempo wordt gehan teerd. Kramnik kondigde gisteren in Velsen tijdens de opening van het 65e Corustoernooi aan dat Leko en hij het klassieke speel tempo zullen hanteren: 40 zet ten in twee uur per speler, voor de volgende 20 zetten een uur en daarna 30 minuten om de partij af te maken. Bij gelijke eind stand is Kramnik als wereld kampioen winnaar. Tussen Ponomariov en Kaspa rov bestaat een conflict over het speeltempo. De Oekraïner ver- lelde in hakkelend Engels slechts bereid te zijn volgens de nieuwe regels te willen spelen: 90 minuten per speler plus 30 se conden voor elke zet. Bovendien is hij winnaar bij gelijke eind stand. Hij wordt gedekt door het FIDE-congres dat in Bied beide voorstellen aannam. Tot verbazing van Ponomariov weigert Kasparov daar op in te gaan. De oud-wereldkampioen wil alleen achter het bord plaatsnemen als het klassieke systeem wordt gehanteerd zoals bij Kramnik-Leko. Bij gelijke eindstand eist hij een tiebreak. Sindsdien bestaat er een t» stelling. Ponomariov heef; FIDE gevraagd actie te ori nemen maar daarna niets a vernomen. Ook de notulenr het congres in Bied waarin afspraken zwart op wit sta zijn nog niet openbaar. De FIDE heeft Ponomariov: middels wel tussen de ree door laten weten dat hij ns inbinden Anders wordthijii match tegen Kasparov veni gen door zijn landgea Ivantsjoek, de verliezer van finale om de wereldtitel. In sen bleek Ponomariov ali minst onder de indruk van chantagepoging „Ik wacht de documenten van de FID! bleef hij diplomatiek. De E Azmaiparasjvili, in Velsena; wezig als FIDE-vertegenwo diger, verklaarde de kwes nog tijdens het Corustoernoa zullen klaren. ANP VELSEN - Jan Timman op v andaag in Wijk aan Zeeheti Corus schaaktoernooi zwart tegen de Spanjaards Loek van Wely heeft indeeer ronde eveneens zwart, tegen Rus Grisjoek. Dat washetres taat van de loting, gisteren Velsen. Fide-wereldkamp* Ruslan Ponomariov maaktj debuut in Wijk aan Zee. Des krainer werd in de eersten* gekoppeld aan Jevgeni Barej de winnaar in 2002. De Krasenkov en de Rus Radja maken voor de eerste keert opwachting in de A-gN Krasenkov verwierf het reent deelneming door vorig ja*1 B-groep te winnen. Loling eerste ronde. groep A. categorie 19: Pono^ Oek- Barejev (Rus), Kramf*jj j - Ivantsjoek (Oek). Krasenkot f - Karpov (Rus). Sjirov (Spel J man (Ned), Grisjoek (Rus)-^n (Ned), Polgar (Hon) - Ibpaloct* Anand (Ina) - Radjabov (Rus)- Grootmeestergroep B. categ#* De Vreugl (Ned) - Hector(Zm> boer (Ned) - Acs (Hon), Crnyh^11 - Naiditsch (Dui). Rogers jw Jonkman (Ned). Karjakin (V* Zhang Zhong (Chn). Sldlw (Ned) - Kostenjoek (Rus), jj' Wiel (Ned) - Humpy (Ina). ARr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 66