VVD'er Geluk boos op minister Verbouwing pakhuizen hele klus Goed overleg moet leiden tot betere hulp spoedgevallen Auto-inbreker betrapt Auto-inbraken in Heinkenszand Boete geëist voor mishandeling Inbraak in horecapand Auto opengebroken Maritieme sectoren slaan alarm Zondag van de eenheid in Zierikzee Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl lorg en ergernis over voornemens met ziekenhuis Zierikzee (0§) AutoTrack.nl VLISSINGEN - Een auto-inbreker is gistermiddag op het Baskenburgplein in Vlissingen op heterdaad betrapt door de eigenares van het voertuig. De dertigjarige Vlissingse had haar auto daar geparkeerd. Toenzij na verloop van tijd samen met een bekende terugkwam, zagen zij de man in haar auto bezig. Ze konden de man tegenhouden en waarschuwden de politie. De autokraker, een veertigjarige man uit Vlissingen, werd vervolgens aangehouden. HEINKENSZAND - In Heinkenszand is in de nacht van don derdag op vrijdag ingebroken in drie auto's Twee auto's stonden geparkeerd in de Talingstraat, de derde in de Eend vogelstraat. Er werd kleding en geluidsapparatuur gestolen. In dezelfde nacht werd ook nog ingebroken in een auto aan de Gerbernesseweg in Nisse. GOES - Een 37-jarige man uit Goes die op de golfbaan in Goes de ex-vriendin van zijn broer zou hebben mishandeld, hoorde gisteren bij het Haags gerechtshof een boete eisen van vijf honderd euro. De verdachte sprong op 4 maart 2001 in de bres voor zijn broer, toen deze op de golfbaan een akkevietje had met zijn ex-vriendin. Die had de sleutels van zijn auto en wei gerde deze terug te geven. Daarop greep de verdachte in. Hij greep de golftas van de ex en begon er aan te rukken om zo doende de sleutels te bemachtigen. Door het getrek kwam de vrouw ten val en verwonde zich aan de punt van een houten bankje. Volgens het Openbaar Ministerie had de verdachte zich daarom schuldig gemaakt aan mishandeling. De man moest gisteren voor de tweede maal komen opdraven om zich tegen deze aanklacht van het Openbaar Ministerie te verdedi gen. De eerste keer was hij vrijgesproken. Over twee weken laat het hof weten of de man alsnog wordt veroordeeld. THOLEN - In de nacht van donderdag op vrijdag werd inge broken in een horecagelegenheid aan de Postweg in Tholen- stad. Er werd ruim honderd euro gestolen. GOES - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Wulfaert- straat in Goes zijn donderdagavond een autoradio en een tele foon gestolen De waarde van de goederen bedraagt enkele honderden euro's. DEN HAAG - Alle tien maritieme sectoren, van de scheeps bouw, offshore tot en met de watersport, slaan alarm over de snel verslechterende concurrentiepositie. Woensdag komen vertegenwoordigers van maritieme organisaties en enkele be stuursvoorzitters van vooraanstaande maritieme bedrijven naar Den Haag om die hartenkreet te laten horen. Zij zul len de lijsttrekkers of de nummers twee van politieke partijen een wensenlijst overhandigen voor de nieuwe regeringsperiode Bovenaan staat de roep om een daadkrachtig industriebeleid. Volgens het verenigde maritieme bedrijfsleven, waar direct en indirect samen 200.000 mensen werken, schiet het huidige regeringsbeleid op dat vlak ernstig tekort. ZIERIKZEE - De Interkerkelij ke Werkgroep Zierikzee houdt op zondag 19 januari een speci ale dienst voor alle christenen om de zondag van de eenheid te vieren. Dat wordt één zondag per jaar gezamenlijk gedaan om te vie ren dat zij allen volgelingen van Jezus Christus zijn. Bij elkaar binnen kijken wordt 'i bovendien als heel positief erva ren. Dit jaar wordt de viering gehouden in het gebouw van de gereformeerde kerk in de Sint Domusstraat in Zierikzee Het thema van de dienst is Oog voor verborgen rijkdom. Voorgangers in de speciale ienst zijn dominee Joke van Voorst en pastor Johan Grou- wels. Dok is er een kinderneven- dienst. De viering, georgani seerd door de Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee, begint 's roorgens om tien uur. Na afloop van de speciale dienst is er gelegenheid tot ontmoe- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 <300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) P'et Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Body Boogert (sport) ttntrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 'mail: redactie@pzc.nl iNTERNET www.pzc.nl 'maihweb@pzc.nl door Inge Heuff BURGII-HAAMSTEDE De spoedeisende hulp zou gebaat zijn bij een structureel overleg van alle betrokkenen. Daarbij moet niet met het vingertje naar elkaar gewezen worden maar de verschillende disciplines moe ten gezamenlijk oplossingen bedenken, deze uitvoeren en vervolgens evalueren. Aldus huisarts A. Baas van de huis artsenpraktijk Burgh-Haam- stede in een reactie op het conceptrapport over de spoed eisende medische hulp in Zee land. Het conceptrapport 'De Keten een zorgis kri t i sch over de com municatie tussen de verschil lende betrokkenen bij spoedei sende medische hulp. Met name de Centrale Post Ambulance vervoer (CPA) komt er niet zo best vanaf Er zijn zeker zaken die verbetering behoeven, denkt huisarts Baas uit Burgh- Haamstede. ..Maar het is niet zinvol om naar elkaar te gaan wijzen Iedereen heeft voor zich al wel het verloop van deze hulp geëvalueerd. Nu zou hel mooi zijn als we er gezamenlijk, dus alle betrokkenen, mee aan de slag gaan. Vanuit de patiënt ge zien komt de meest optimale zorg er nu niet uit." Doorgeschakeld Zeker voor de Westhoek van Schouwen-Duiveland, waar Baas praktijk houdt, is het van belang dat huisartsen nauw be trokken blijven bij de spoedei sende hulp en direct worden op geroepen. De ambulancedienst heeft zelf aangegeven niet altijd binnen de wettelijk voorge schreven vijftien minuten aan wezig te kunnen zijn Baas. ,,En vijftien minuten kunnen lang zijn als je klem zit in je auto, ter wijl de huisartsenpraktijk om de hoek ligt. Het gebeurt nog te vaak dat we niet of laat gebeld worden. Tegenwoordig staat de telefoon doorgeschakeld dus er komt altijd antwoord." Een oplossing die in het con ceptrapport wordt voorgesteld om het Rode Kruis en de be drijfsgeneeskundigediensten in te schakelen vindt Baas interes sant maar voor zijn werkgebied niet echt haalbaar. „Het Rode Kruis werkt met vrijwilligers die ook hun betaalde banen hebben en een bedrijfsgenees kundige dienst is hier niet." Zorgvuldig Dat de huisartsen zoveel ambu lancevervoer bestellen dat er voor de spoedeisende hulp geen ambulance meer vrij is, kan Baas niet bevestigen. ..Ik denk dat juist omdat er op Schou wen-Duiveland maar twee am bulances beschikbaar zijn, wc er zorgvuldig mee omspringen Aan de andere kant hebben wc ook te maken met grote afstan den. Als iemand echt pijn heeft kies je toch liever voor een am bulance waar de eerste behan deling al plaatsvindt, dan vooi drie kwartier pijn lijden op dc achterbank." Advertentie zaterdag 11 januari 2003 Om van de pakhuizen appartementen te maken moet nog heel wat werk verzet worden. foto's Marijke Folkertsma joorAHPankow gENTSSE - Volgens VVD fweede-Kamerlid J. Geluk be looft minister De Geus de bevolking van Schouwen-Dui veland alleen maar een lucht deel met zijn voornemen op jjorte lerniijn een zogeheten profielziekenhuis in Zierikzee te realiseren. Geluk zei dat gis teravond tijdens de nieuwjaars receptie van de WD Schouwen- Duiveland in Renesse. Rode Kruis eert vrijwilligers i N00RDWELLE - Vrijwilligers. Hel Rode Kruis heeft er, zegt A Bruel van de afdeling Schou- wen. nooit te veel van. De afde- ling - één van de drie op het ei- sland - zette deze week tijdens een nieuwjaarsbijeenkomst in Noordwelle drie van hen in het ronnelje. Terecht volgens Bruel. „Want vrijwilligers zijn de rug- gengraat van de afdeling." De afdeling Schouwen van het Nederlandse Rode Kruis ont stond zo'n vijf jaar geleden na samenvoeging van de afdelin- 1 gen Schouwen-Westhoek en Brouwershaven. De afdeling telt zo'n zeventig b leden. N. van de Broeke, M. Ra- demaker en N. Duinhouwer werden tijdens de nieuwjaars- s bijeenkomst geëerd in verband fi met hun tienjarig jubileum. Zekregen een bij dat bij dat ju- bileum horende medaille, ver- gezeld van een oorkonde, bloe- men en waarderende woorden. Lofwaserookvoorvrijwilligers F Lokker, Hoogerhuis en Hen- fe drikse. Zij gaan al 25 jaar achter elkaar op pad om te collecteren voor'hun' rode Kruis. Tijdens de vergadering werden T de spotlights ook even op A. de V Waal gericht. Na jaren actief te zijn geweest binnen het bestuur van de afdeling Schouwen doet zij een stapje terug. De Waal blijft wel lid. Bruel: „Dat is ty- perend voor de afdeling. Vrij- willigere blijven ons heel lang trouw. Er is weinig verloop." „Wat de minister wil valt op korte termijn niet te realiseren", zegt Geluk Hij vraagt zich af waar De Geus bekwame specia listen vandaan wil halen en hoe hij zijn voornemen wil financie ren. „Het stoort mij bovendien bijzonder dat de minister werk bare initiatieven om te komen tot een huisartsenpost over boord gooit terwijl dit groot draagvlak heeft bij de lokale be volking." Geluk vindt dat De Geus precies doet waar Paars zo voor is afge straft: niet luisteren. „Daar wil de VVD nou juist vanaf", aldus het Kamerlid. Hij betreurt het dat met het voorstel van de mi nister de hoognodige huisart senpost juist verder buiten bereik raakt en dat het ambu lance-probleem met de lange aanrijdtijden blijft bestaan. Te vens verweet Geluk het Zeeuw se CD A-Kamerlid S. Buijs dat hij de bevolking van Schouwen- Duiveland weinig serieus neemt. Kater WD-Statenlid G. van den Ou den-Zwart sprak over 'een ka ter' die minister De Geus deze week met zijn bezoek aan Schouwen-Duiveland heeft achtergelaten. Zij betreurt het dat de provincie in feite nauwe lijks een rol speelt in de zorg. De WD vindt dat Zeeland best haar eigen zaken kan beharti gen en wil zich dan ook inzetten om de regie van de zorg in han den van de provincie zelf te leg gen. Van den Ouden benadrukte dat zorg en veiligheid wat haar fractie betreft dicht bij elkaar staan. „Een optimale samen werking tussen politie, brand weer en GGD zou op termijn moeten leiden tot één Zeeuwse veiligheidsorganisatie", aldus het Statenlid. Van den Ouden pleit ook vurig voor minder regelgeving voor de agrarische sector Initiatieven in het kader van vitaal platte land ziet ze nu vaak gesmoord worden in eindeloos lange pro cedures. Verder zette het Sta tenlid zich af tegen de acties van de Zeeuwse Mil ieu Federatie te gen het openhouden van de kerncentrale in Borsele. Zij vindt het onacceptabel dat de ZMF overheidssubsidies ge bruikt om over democratisch genomen besluiten tegen die zelfde overheden actie te voe ren. WD-fractievoorzitter A. Ver- seput m de Schouwen-Duive- landse gemeenteraad hield het dualisme tegen het licht. Hij stelde vast dat de raadsleden in het kader van dat nieuwe sys teem veel meer de boer op moe ten en initiatieven moeten ont plooien. Zo benadrukte hij ook dat er een raadsprogramma zal moeten komen. Voor de WD staat voorop dat de kiezers worden opgezocht en dat meer nog dan voorheen hun belangen worden behartigd. Verseput noemde ook enkele za ken die hoog op de politieke agenda staan, zoals de pro blematiek rond de compensa- tielocatie aan de Rampweg, ziekenhuis en ambulances, een theatervoorziening in Zierik zee, woningbouw, de toekomst van de recreatiesector en gang van zaken bij de gemeentelijke afdeling Ruimtelijke Ordening. Voorzitter W van den Berg van de WD-afdeling ging uitge breid in op de verkiezingen voor de Tweede Kamer en Provincia le Staten. Verder sprak hij zijn waardering uit voor de grote in zet van de raadsleden en van wethouder G. van de Velde-de Wilde. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze zijn wind- en waterdicht, maar daar is ook alles mee gezegd. Een funde ring is er niet, de muren zitten vol scheuren en de houten ver diepingsvloeren zijn groten deels zwaar verrot. Toch heeft woningbouwcorporatie Zeeuwland van de Rijksdienst voor Monumentenzorg op dracht gekregen om bij de ver bouw van vijf pakhuizen aan de Meelstraat in Zierikzee tot een appartementencomplex zoveel mogelijk authentieke details te behouden. Een uit dagende klus waar gisteren een begin mee is gemaakt. Ronddolend in de zwaar ver pauperde panden valt het moeilijk voor te stellen dat hier over pakweg een jaar tien ap partementen en twee winkels zijn gerealiseerd. Het is er don ker, de muffe geur van rottend hout hangt er en de houten trappetjes naar boven boeze men weinig vertrouwen in De verdiepingsvloeren zitten in elk pandje weer net op een an dere hoogte dan in het pand er naast en ook in hoogte, breedte en diepte verschilt elk pakhuis weer van het andere „Het kost inderdaad veel in ventiviteit. En heel veel geld", geeft projectleider van het Zeeuwland-project toe. Zeeuwland moet op het ambi tieuze project fors geld toeleg gen. De kosten worden ge raamd op een bedrag van tussen de 1,3 en 1,8 miljoen eu ro. Meer dan aanvankelijk was ingeschat. Bambelt: „Er waren een paar flinke tegenvallers. Eén van de grootste is denk ik toch wel het feit dat de pandjes niet gefundeerd zijn. Ze heb ben de muren destijds gewoon van de grond af opgemetseld, maar om de verbouwing moge lijk te maken moet er nu wel een fundering gemaakt wor den. Voor die fundering wordt, legt Bambelt uit, een speciale Het hijsrad blijft behouden, maar verhuist naar een andere ruimte. techniek gebruikt. Pal naast de bestaande draagmuren wordt met behulp van een mini-hei machine een fundering gelegd. Op de juiste hoogte wordt een verbinding gemaakt tussen fundering en draagmuur. Een tijdrovende en kostbare maar onvermijdelijke operatie vol gens Bambelt. Fietsenstalling In een van de pandjes is ooit - vanwege het gebruik door de toenmalige gemeente Zierik zee als fietsenstalling - een be- tonvloer gestort. Bambelt ver moedt dat dat rechtstreeks op de bodem is gebeurd. De laat ste jaren is alleen het hoogst noodzakelijke aan de pandjes gebeurd. Nog onder het regime van de gemeente Zierikzee werden ze wind- en waterdicht gemaakt. Bambelt: „Maar dat hadden ze echt veel eerder moeten doen want het heeft in bijna alle pakhuizen op ver schillende plaatsen langdurig gelekt en dat heeft veel schade veroorzaakt." Zijn stelling wordt overal in de vijf pakhuizen gestaafd. De meeste moederbalken in het plafond zijn nog in redelijke staat en moeten bewaard blij ven. Andere zijn aan de uitein den door inwerking van lek- water compleet weggerot. De staat van de verdiepingsvloe ren is per pakhuis verschil lend. In het ene pand hebben de vloerplanken alleen nog een decoratieve functie terwijl in het andere de tand destijds nauwelijks invloed lijkt te hebben gehad op de dikke hou ten planken. Voor de kozijnen is destijds kennelijk hout van zeer goede kwaliteit gebruikt want die verkeren stuk voor stuk nog in opmerkelijk goede staat. Bam belt: „De kozijnen kunnen blij ven zitten, maar de ramen moeten we wel vervangen De voorgevels van de vijf pakhui zen aan de Meelstraat blijven volgens de projectleider onge wijzigd. „De pakhuizen zijn rijksmonumenten. Aan de voorgevels mogen we niets ver anderen. Monumentenzorg is er heel erg op gespitst om zo veel mogelijk authentieke za ken te behouden." Het ongewijzigd houden van de voorgevels is volgens Bam belt goed te doen. Aan de achterzijde - de kant waar be woners van een deel van de Poststraat uitzicht op hebben - verandert wel een en ander, maar dat is benadrukt Bam belt in nauw overleg met monumentenzorg getekend. Meest in het oog springend wordt de loopbrug die de ver schillende pandjes aan de ach terzijde met elkaar gaat ver binden. Bambelt: „Eén van de dingen waar de omwonenden veel moeite mee hebben, maar voor ons was het de enige oplossing. Als je die voorziening inpandig zou willen maken kost dat veel te veel ruimte. En daar moeten we toch al behoorlijk mee woe keren Het middelste van de vijf pakhuizen - met een breed te van net drie meter het smal ste - gaat dienst doen als 'toe gangsgebouw'. Bambelt: „Die ruimte is zo klein, daar kunnen we niets anders mee. Kantoortje Veel van de oorspronkelijk de tails zijn al verdwenen uit de pakhuizen. In één ervan is ooit een kantoortje gevestigd ge weest. Op de eerste verdieping zijn met dunne wandjes ver schillende ruimtes afgeschut en er is niet alleen elektriciteit, maar ook een telefoonaanslui ting te vinden. Getuige wat herstelwerk aan de muur heeft er ook ooit een gevelkacheltje gestaan. Een pand verder lijkt het nog wat meer op het pakhuis dat het ooit was. In elke verdie pingsvloer zitten een luik en kleine ronde gaten aan weers zijde. Op de zolderverdieping is het authentieke houten hijs rad nog te vinden. Vanaf dat hijsrad liep een dik touw door de ronde gaten van de zolder tot aan de begane grond. Lui ken open en er kon vracht naar de betreffende verdiepings vloer gehesen worden. Het rad blijft bewaard op last van monumentenzorg, maar het krijgt wel een andere plaats. Waar het rad nu zit komt de huiskamer van een van de tien appartementen. Bambelt gaat uit van een (ver)bouwtijd van een jaar. De appartementen in de oud-pak huizen zijn bedoeld voor ver standelijk gehandicapten, cli ënten van het GORS De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 61