Pyongyang zegt verdrag op OPRUIMINGSKORTINGEr pot Madrid boycot parlementair onderzoek Prestige Belgische militair zou zijn kinderen hebben gedood TOT 5 POT AXEL Muur legt leven Palestijnen lam 4 O 3 1 J WINTERSALE Belegering Londens huis eindigt met dood schutter Bezorgdheid over beëindiging non-proliferatie kernwapens door N-Korea Exorciste nekt regering Groenland Volk EU groeit door immigratie Zeven executies in China Stammenstrijd eist 52 levens Franse kruier was er ingeluisd Tsjetsjenen stemmen op 23 maart Europa zucht onder kou AXEL HEBT U DE AMBITIE? zaterdag 11 januari 2003 LONDEN - Aan een vijftien da- «endurende belegering van een woning in de oost-Londense wijk Hackney waarin een vuur- jfvaarlijke man zich op tweede Ifrsldaghad verschanst, is in de nacht van donderdag op vrijdag An einde gekomen. De politie iwngde flat binnen en vond op df eerste etage het dode lichaam nnde schutter, de 32-jarige Eli lall. Hij is vermoedelijk gestikt j de rook van een brand die hij zelf had gesticht. De ontknoping volgde na een hectische dag. Zo bestookte de politie de woning onder meer met traangas. Dat gebeurde na dat Hall drie keer had gescho len, de politie had teruggescho ten en de man vervolgens brand in zijn eigen huis had gesticht. De politie schoot vervolgens en kele ruiten kapot zodat de brandweer van buitenaf kon blussen Hoewel de politie besefte dat Hall'behoorlijke hoeveelheden ,rook' moest hebben binnenge kregen, durfde men een inval donderdagavond aanvankelijk r,iet aan, uit vrees dat de schut- ternogbij kennis zou zijn en zou schieten Veischeidene malen heeft de po- e afgelopen dagen in on derhandelingen met de man de hoop gehad dat hij zich zou overgeven, maar steeds boorde bij dat de grond in door te gaan schieten Hall verschanste zich op tweede kerstdag in zijn bovenwoninkje, nadat hij zich had verzet tegen in beslagname van zijn auto. Pas later werd duidelijk dat er een man bij hem over de vloer was. Die werd door de po litie beschouwd als gegijzelde en is afgelopen zondag ont snapt. Deeerste dagen werd Hall voor een van voedsel, maar sinds eind vorige week kreeg hij niets neer Toen werden ook water- j, gas en elektriciteit af gesloten. De politie vermoedt dat hij zich zolang op de been heeft weten te Louden met behulp van drugs. GPD van onze redactie buitenland NEW YORK - Noord-Korea lijkt niet van plan zich veel aan te trekken van de algehele be zorgdheid over zijn besluit, gis teren, het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens (NPT) op te zeggen. De Noord- Koreaanse ambassadeur bij de VN, Pak Gil Yon, zei nieuwe (economische) sancties van de VN-Veiligheidsraad als 'oor logsverklaring' op te vatten. Het stalinistische land heeft volgens de ambassadeur alleen vreedzame bedoelingen. Het wil weer de mogelijkheid krijgen kernenergie op te wekken voor binnenlands gebruik, nu de Ver enigde Staten geen olie meer le veren. Het verdrag, dat in 1970 werd gesloten, verbiedt overi gens geenszins het vreedzaam gebruik van kernenergie. Alom is bezorgdheid over het besluit geuit Noord-Korea is het eerste land dat het verdrag opzegt. Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) riep Noord-Korea op zijn besluit te herzien. Het ken merkt volgens de in Wenen ge vestigde VN-organisatie de uit dagende houding van de Noord- Koreanen en is slecht voor de voortdurende pogingen om vre de en stabiliteit op het Koreaan se schiereiland te vestigen. Het IAEA, dat toezicht houdt op het verdrag, maar volgens Pak een instrument van de Verenig de Staten is, is echter niet van zins naar de Veiligheidsraad te stappen om te vragen om nadere maatregelen tegen Pyongyang. Er is volgens de organisatie 'nog altijd ruimte voor diplomatie', temeer daar er een opzeggings termijn van drie maanden is De Amerikaanse ex-VN-am- bassadeur Bill Richardson sprak gisteren voor de tweede keer in twee dagen met twee di plomaten van het stalinistische land. Het Witte Huis heeft be klemtoond dat de oud-minister niet formeel namens de VS on derhandelt, maar dat de bespre kingen welkom zijn. De Noord- Koreanen zouden Richardson, die van 1998 tot begin 2001 on der president Clinton minister van Energie was. zelf hebben benaderd. Geen acties Onderminister John Bolton van Buitenlandse Zaken zei dat Washington geen vijandelijke acties tegen Noord-Korea voor bereidt „President Bush heeft er herhaaldelijk op gewezen dat hij met diplomatieke en vreed zame middelen het geschil wil oplossen", zei Bolton in Bang kok. Hij reist door Azië om uit leg te geven over het Ameri kaanse beleid ten aanzien van Irak en om te overleggen over het geschil met Noord-Korea. Bush en zijn Chinese ambtge noot Jiang Zemin kwamen tij dens telefonisch overleg over het besluit van Pyongyang over een samen te werken om de cri sis te bezweren. China is de trouwste bondgenoot van Noord-Korea. A1VP/AFP/RTR NUUK - De nieuwe regering van Groenland is na vier weken gevallen over een duivelsuitdrijving. Een belangrijke assis tent van premier Enoksen had een exorcist ingehuurd om het regeringsgebouw te ontdoen van kwade krachten. De linkse regeringspartij IA heeft daarop de samenwerking opgezegd. Eerder deze week had een exorciste het regeringsgebouw van Groenland in de hoofdstad Nuuk onder handen genomen, naar oude tradities. De vrouw was ingeschakeld door een naaste medewerker van Enoksen. Volgens hem ging het om een poging het 'slechte klimaat' tussen de inheemse bevolking en de medewerkers uit Denemarken te verbeteren. Groenlahd is deels nog afhankelijk van Denemarken. DPA BRUSSEL - Het aantal inwoners in de Europese Unie is vorig jaar met 3,6 procent gestegen tot 378,5 miljoen. De bevol kingsgroei is voor ruim driekwart het gevolg van immigatie. Nederland behoort tot de lidstaten met de (relatief) kleinste instroom, zo bleek uit gisteren gepubliceerde ramingen van het EU-bureau voor de statistiek Eurostat Duitsland en Spanje namen samen 22 procent van de stroom immigranten voor hun rekening, Italië 15 procent en Enge land 10 procent. Relatief gezien namen Luxemburg en Portu gal de meeste immigranten op, te weten 6,7 per duizend invyo- ners, gevolgd door Spanje en Ierland Nederland, Engeland, Finland en Frankrijk hadden de kleinste instroom. ANP PEKING - In het zuiden van China zijn op een dag zeven men sen geëxecuteerd, meteen na hun veroordeling. Dat meldde gisteren de Chinese krant Hainan Ribao. De executies vonden plaats in Sanya, een stad op het eiland Hainan. Het vonnis van alle terdoodveroordeelden is niet dui delijk. Een van hen was een 27-jarige man die een afpersings bende zou hebben geleid. AFP KAMPALA - Gevechten tussen twee stammen in het noord oosten van Uganda hebben aan zeker 52 mensen het leven ge kost. Aan het geweld kwam dinsdag na twee dagen een eind toen het leger ingreep, zei gisteren een legerwoordvoerder. Het geweld brak uit toen leden van de Pokot-stam vanuit Ke nia de grens overstaken om vee te stelen van de Karamojong- stam De stammen stelen van oudsher vee van elkaar en de laatste jaren, sinds ze over vuurwapens beschikken, vallen daarbij vaak doden. AP PARIJS - De Franse kruier die twee weken geleden met explo sieven en wapens op zak was opgepakt op vliegveld Charles de Gaulle bij Parijs, is er door zijn schoonfamilie ingeluisd. Dat heeft de Franse politie gisteren bekendgemaakt Een voormalige militair die de politie op de kruier had attent gemaakt, heeft toegegeven dat de medewerker van de baga geafhandeling een kunstje is geflikt, aldus de politie. De oud militair had de 27-jarige Besseghir bij zijn auto zien staan met iets dat op een wapen leek De politie doorzocht daarop de au to van de kruier en vond daarin wapens en explosieven. Volgens de advocaat van de kruier zat diens schoonfamilie achter het complot. De schoonfamilie koesterde een wrok je gens de man, nadat diens vrouw bij een brand in hun huis in een Parijse buitenwijk was omgekomen. AFP MOSKOU - Een referendum o\er een nieuwe grondwet voor Tsjetsjenië zal op 23 maart wor den gehouden. Ongeveer 530.000 Tsjetsjeense burgers en 38,000 permanent in Tsjetsjenië gelegerde federale militairen zullen mogen deelnemen aan de stemming. Dat heeft de voorzitter van de Russische centrale kiesraad, Aleksandr Vesjniakov, gisteren gezegd. Vesjniakov zei dat de Russische autoriteiten al het mogelijke zullen doen om een vrije en de mocratische stemming te verze keren Buitenlandse waarne mers mogen aanwezig zijn en van de voorbereidingen op de hoogte worden gehouden. Vluchtelingen zullen in de repu bliek zelf moeten stemmen, maardat mag ook in de eerste de beste stad over de grens zijn, zei Vesjniakov. Het geweld in Tsjetsjenië duurt nog dagelijks voort en volgens veel Tsjetsjenen en mensenrech tenactivisten zal het referen dum een farce zijn als niet eerst de vrede wordt hersteld Een woordvoerder van het door Moskou geïnstalleerde bestuur in Tsjetsjenië zei gisteren dat bij guerrilla-acties in de vooraf gaande 24 uur vijftien Russi sche soldaten zijn gedood en elf verwond, Negen doden vielen toen hun konvooi in Grozny werd beschoten. In het daarop volgende vuurgevecht kwamen twee rebellen om het leven. AP Schoonmaakwerkzaamheden op het strand van natuurreservaat Urdabai in het Baskische Vizcaya. Nog steeds wordt er volop olie opgeruimd op de stranden van Noord- Spanje. foto Alfredo Aldai/EPA door Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse re gering weigert elke medewer king aan een parlementair onderzoek naar de gezonken olietanker Prestige. Intussen wijzen steeds meer gegevens er op dat de verantwoordelijke be windslieden alle adviezen van experts in de wind hebben ge slagen toen de olietanker op 13 november voor de Spaanse kust in de problemen kwam en om hulp vroeg. Gisteren is het regioparlement van Galicië gestart met een on derzoek naar de ramp, maar de eerste zitting eindigde meteen in een chaos. Niemand van de opgeroepen getuigen verscheen voor de commissieleden, omdat de regering in Madrid haar me dewerking aan het onderzoek weigert. Eerder deze week had den de verantwoordelijke mi nisters al laten weten niet te zullen meewerken. Een dag voordat de verhoren zouden be ginnen, kregen de 16 leden van de commissie ook nog eens te horen dat de ambtenaren en functionarissen die in dienst staan van de centrale regering in Madrid zich ook niet door de commissie mogen laten onder vragen. Evenmin krijgen de parlementsleden inzage in de officiële verslagen en logboeken die tijdens de ramp en de red dingswerkzaamheden zijn bij gehouden. De regering Aznar verschuilt zich achter de formele verkla ring dat het niet tot de compe tentie van een regionaal parle ment behoort om het centrale gezag aan de tand te voelen Maar de regering is evenmin be reid mee te werken aan een par lementaire enquête door het na tionale parlement De oppositie heeft hier al twee keer om ge vraagd. De Galiciërs voelen zich geschoffeerd door de opstelling van Madrid. „Opnieuw toont de regering haar minachting voor het Galicische volk", zei een woordvoerder van de nationa listische partij van Galicië gis teren. Uit het proces verbaal is overi gens gebleken dat het Neder landse bergingsbedrijf Smit tot twee keer toe uitdrukkelijk toe stemming heeft gevraagd om de Prestige naar een rustige baai te slepen waar de olie zou kunnen worden overgepompt. Madrid heeft dit verzoek echter zonder enige argumentatie van de hand gewezen. GPD MADRID - Grote delen van Eu ropa hebben te lijden van het koude winterweer. In Frankrijk overleden donder dagnacht twee mensen door de kou. In Frankrijk overleed een 45-jarige manDie was al enkele dagen geleden buiten gevallen, bewusteloos geraakt en uitein delijk doodgevroren. Een 65-ja- rige zwerver in Bretagne over leefde de vrieskou ook niet. In totaal zijn al elf doden gevallen in Frankrijk als gevolg van de kou. De kou in Duitsland heeft in middels aan zeven mensen het leven gekost. DPA/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Een 34-jarige Bel gische beroepsmilitair hangt twintig jaar cel boven het hoofd voor de moord op zijn twee kin deren. De man, die terecht staat voor het Krijgshof in Brussel, zou in 1998 expres met zijn auto de Maas in zijn gereden. Zelf ontkent hij dat hij zijn dochter van vijf en zoontje van zes heeft laten verdrinken. Het is al het derde geruchtmakende proces op rij tegen de 34-jarige paracommando De vermeende moord op Romy en Sven blijft voor beroering zorgen in België. De kinderen kwamen op 5 september 1998 om bij een auto-ongeluk. De Opel Kadett van de beroepsmi litair raakte te water in de buurt van het Ardense stadje Dinant, voor het oog van een Neder landse toerist. Hij zag de man naar de kant zwemmen. De mi litair ondernam volgens de Ne derlander geen enkele poging om zijn twee kinderen, die op de achterbank zaten, te redden. Later werd in hun bloed het gif tige methanol aangetroffen. Het vermoeden groeide dat de vader de kinderen vlak voor het onge luk had vergiftigd door hen li monade met antivries te laten drinken. Volgens de moeder handelde de militair uit wraak Na een bitte re echtscheiding had hij geen zin om alimentatie te betalen. De kinderen waren een blok aan het been geworden. Op 26 okto ber 2001 werd hij door de mili- Advertentie taire rechtbank tot twintig jaar cel veroordeeld wegens moord met voorbedachten rade. Amper vier maanden later, in februari 2002, werd de militair echter in hoger beroep vrijge sproken van moord. Zijn beken tenissen zijn afgedwongen en het giftige methanol kan ook na de dood in het bloed van de kin deren terecht zijn gekomen, oordeelt het Krijgshof. Wel kreeg hij zes maanden voor waardelijk voor roekeloos rijge drag Hij keerde terug naar zijn bataljon en de zaak leek geslo ten. Tot het Hof van Cassatie in juni 2002 tot de conclusie kwam, dat er procedurefouten zijn ge maakt. Het proces moest op nieuw, dit keer voor het Krijgs hof in Brussel. Centrale vraag tijdens het ge ruchtmakende proces, dat maandag waarschijnlijk de laatste dag ingaat, is of de man zijn kinderen vóór de duik in de rivier inderdaad vergiftigde. De voorbije week kwam een hele reeks deskundigen aan het woord. Die spreken elkaar ech ter tegen. De uitspraak volgt waarschijnlijk pas in februari. GPD Gretta Duisènberg, voorzitter van dè actiegroep 'Stop de be zetting', brengt deze week een bezoek aan Israël en de bezette Palestijnse gebieden. Vandaag het zesde-en laatste deel van haar dagboek. door Gretta Duisenberg We begonnen de dag met een reis naar het dorp Jayyoas om naar de aanleg van een deel van de nieuwe muur te kijken Deze muur is een bouwwerk van 350 kilo meter lang, die Palestijns land scheidt van Israël. Volgens de Israëlische rege ring is de muur bedoeld om zelfmoordaanslagen door Palestijnen tegen te gaan. In de praktijk komt het er op neer dat Israël nog meer land steelt van het onderdrukte volk, dorpen en mensen van elkaar scheidt en het sociale leven totaal onmogelijk maakt. Hierdoor lopen de in komsten van de bevolking sterk terug, terwijl die met gemiddeld vijf euro per dag toch al zeer gering zijn. Het stadje Kalkilya was bui tengewoon moeilijk te berei ken Een door het Israëlisch leger opgeworpen blokkade van grote stenen maakte de doorgang onmogelijk, zodat we allemaal uitstapten, om vervolgens te voet over zeer slecht terrein op zoek te gaan naar ander vervoer Onmid dellijk kwam een legerjeep met drie militairen op ons af. De mannen wilden van ons weten wat we gingen doen. Nadat we hen dat hadden verteld, vertrokken ze weer. Via een modderig terrein vol kuilen en greppels bereikten we een taxistandplaats. Daarna waren we snel bij ons doel: een stuk voltooide muur met een uitkijktoren met soldaten met kijkers. De muur is zo geplaatst dat Isra el 6 kilometer grond van de Palestijnen heeft gestolen. Op de terugweg was de duis ternis al ingetreden, maar moesten we wel weer door een checkpoint lopen, omdat onze auto aan de andere kant stond. Argeloos liepen we richting checkpoint, toen we soldaten hoorden schreeu wen dat we onmiddellijk te rug moesten keren. Van alle kanten klonk hun in timide rend geschreeuw. Snel keer den wij op onze schreden te rug. Onze chauffeur aan de overkant kreeg door wat er aan de hand was en wist met de soldaten aan zijn kant te regelen dat wij door konden. Eenmaal in de bus was er toch een soort nerveus gegie chel, om de spanning te ont laden. We hadden het ge haald! Ik wil graag eindigen met de woorden van de Palestijnse kinderen: 'bye, bye, welco me!' GPD Leolux deSede HUIsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de winteropruiming. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Nu kopen, over 12 maanden betalen zonder rente. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. A Stoutenbeek company. Bezoek ona ook op internet: www.stoutenbeek nl Advertentie Wij helpen u op weg! Binnenkort start Schoevers Opleidingen weer met deeltijdcursussen. Wilt u meer weten of een brochure aanvragen Bel gratis 0800-SCHOEVERS (0800 - 724 63 83 77) of kijk op www.schoevers.nl Schoevers Opleidingen, Eekhoornstraat 4, 4817 ES Breda, Markt 17, 5611 EB Eindhoven $3li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5