Gemeente vraagt hulp Den Haag o DAG Filmtheater trapt af met Amélie Brugman Poppen met positieve uitstraling Snel zout strooien werpt vruchten af op Schouwen-Duiveland discussie over grens centrumschil Zes nominaties voor milieuprijs Autoradio gestolen Diefstal bromfiets Vlissingen hoopt op redding van Small Sail zeeuwse almanak Muntstuk LAATSTE Schouwen-Duiveland klem door verbod op gangbare telmethode kampeerplaatsen Geen oplossing in MIDDELBURG - De jury voor [de Zeeuwse Milieuprijs nomi neert zes activiteiten voor de provinciale milieuprijs 2002. Er rijn negentien inzendingen in gediend, twee meer dan in 2001. Het is de vijfde keer dat de prijs - een kunstwerk en een geldbe drag van tweeduizend euro - wordt toegekend. De bekend-making van de win bar volgt 20 februari. De prijs is ingesteld door Pro vinciale Staten en bedoeld om de schijnwerper te richten op activiteiten die goed zijn voor duurzaamheid, natuur en mi lieu. Voor de milieuprijs 2002 is Standfast Yachts in Breskens genomineerd, vanwege een nieuwe en milieuvriendelijke productiewijze voor de bouw tan jachten De coöperatie Zeeuwse Vlegel komt in aan merking wegens het milieu vriendelijk telen van tarwe. Het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Zeeland is voorgedragen met een milieu speurtocht voor basisschool leerlingen. Zen nominatie is er ook voor Energie Service Delta dat het gebruik van zonne-energie tocht te bevorderenHuys ter Schelde staat op de lijst omdat dit restaurant en hotel in Vlis- smgen een uitbreiding heeft verwezenlijkt die recht doet aan oei landschap en die overlast door geluidhinder uitsluit. De Recron Zeeland maakt zich slerk voor milieumaatregelen op kampeerterreinen en is daar voor genomineerd samen met drie campings' dePekelinge 111 Oostkapelle, Kijkuit in Zon- °öMire en Wulpen in Cad- and. W. Lenten-Goudzwaard nam zich als kind al voor om later poppen te sparen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - In de hal en in de recrea tiezaal van zorgcentrum Borrendamme in Zierikzee prijken deze weken prach tige poppen met fraaie kostuums en in mooie arrangementen. Ze behoren tot de collectie van verzamelaarster W. Lenten-Goudzwaard. Na de pop- pententoonstelling komen er olieverf schilderijen over de watersnoodramp van kunstschilder Hendrik A. Borst uit Vlissingen aan de wanden in het zorg centrum te hangen. ,,We willen met grotere regelmaat ruimte voor tentoonstellingen bieden", zegt locatiemanager D. Deceunink van Borrendamme Volgens hem past dat prima in het beleid de buitenwereld en het zorgcentrum wat nauwer met el kaar in contact te brengen. ,,Tot nu toe gebeurde het maar incidenteel dat we hier een expositie lieten inrichten. We gaan dat nu vaker laten doen. We mer ken dat zowel bewoners als bezoekers dat op prijs stellen. De poppencollectie die Lenten-Goud zwaard in zeven jaar tijd heeft opge bouwd, dwingt respect af. ,,Als kind wilde ik vroeger altijd al graag een pop hebben, maar met een gezin met tien monden te voeden, zat dat er niet zo in Later als ik groot ben ga ik poppen spa ren, heb ik me toen al voorgenomen", vertelt de verzamelaarster. Toen ze groot was, kwam het er nog niet echt van, want ze trouwde met een Rijn- schipper en aan boord was er alleen maar ruimte voor wat kleinere poppen. „Sinds we in 1997 aan de wal zijn gegaan en in Zierikzee zijn gaan wonen, ben ik echt begonnen met poppen kopen Ik had er toen wel al jaren geld voor in een potje opzij gezet", vertelt Lenten. Mooie kleding Zij struinde veel beurzen af en vergaar de vooral mooie exemplaren bij de pop- penbeurzen in de Ahoyhal in Rotter dam. De collectie bestaat nu uit vele tientallen vooral grote poppen. Len ten's voorkeur gaat uit naar poppen ge huld in mooie kleding en met sprekende gelaatsuitdrukkingen Het is de eerste keer dat ze met haar collectie naar bui ten treedt Ze ging spontaan in op de uitnodiging van Borrendamme omdat ze hier ook de gelegenheid heeft alle ob- foto Marijke Folkertsma jecten in mooie arrangementen te pre senteren. Naast de poppen bevat de collectie ook enkele antieke kleine meubeltjes en ge bruiksartikelen zoals een fraaie oude kinderwagen uit 1912 en een miniatuur salonbankOpvallend in de presentatie is de positieve uitstraling van vrijwel alle poppen. Het jochie met het spring touw om zijn nek heeft echt zin om te gaan spelen, de oma in de rietenstoel koestert zich in de zorg van opa die be schermend een arm om haar heen heeft geslagen en de grijze violist is wel al heel oud, maar lijkt nog vol goede moed een mooi muziekstuk te gaan spe len. De poppencollectie is dagelijks tot vrij dag 17 januari in zorgcentrum Borren damme te bekijken. YERSEKE - Uit een personen auto in de Groeninx van Zoelen- straat in Yerseke is gisteren een autoradio cd-speler gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt enkele honderden eu ro's. MELISKERKE - Een bromfiets is gistermiddag middag gesto len op de Mariekerkseweg in Meliskerke. Het betreft een rode Puch Maxi met verzekeringsplaatje SJW 591 en heeft een waarde van ongeveer honderdvijftigeu- Advertentie VAN 12.00 TOT 18.00 UUR KEUKENS a BADKAMERS Hulst, Absdaalseweg 19 meer informatie bel gratis 0800-0234560, of kijk op www.brugman nl door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zonder ook maar een enkele hapering golfde het geluid de zaal in en verscheen er beeld op het doek. Met de verto ning van Le fabuleux destin d'Amélie Poulain ging filmthe ater Fizi in Zierikzee gister avond van start. „Het lijkt alsof er na jaren investeren weer iets gaat ontstaan op Schouwen- Duiveland. En dit is de aftrap", sprak wethouder A. van der Wouden de aanwezigen toe. Die aanwezigen waren alleen genodigden. Mensen die de af gelopen tijd hun handen uit de mouwen hebben gestoken om Fizi van de grond te krijgen. De dansschool van weleer is dank zij een stel enthousiastelingen omgebouwd tot een heus film theater Waarin 72 roodgekleur de pluche stoelen tegen donkere wanden de rust bieden die pret tig is om je - desnoods urenlang - in te leven in die geprojecteerde wereld. De beperkte financiën vragen aardig wat creativiteit van initiatiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop. Zo bleek het budget onvoldoende om de verlichting nog goed rond te krijgen De in allerijl aange sleepte schemerlampen maak ten de sfeer er in de foyer echter niet minder om. Het tweetal heeft er twee jaar over gedaan om het filmtheater van de grond te krijgen. Geen geringe prestatie binnen een ge meente waar het al enige tijd aan een dergelijke culturele voorziening ontbreekt. „Het is door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze waren er vroeg bij. de Schouwen-Duivelandse gladheidsbestrijders. Ze gingen gistermorgen al om 05.00 uur op pad om te strooien op de door ijzel spekglad geworden wegen. Het snelle ingrijpen wierp vruchten af. Op Schouwen- Duiveland meldde de politie slechts één schuiver als gevolg van gladheid. De slippartij in kwestie deed zich omstreeks 08.00 uur voor toen een 23-jarige vrouw uit Burgh-Haamstede rijdende op de Hogeweg de Haaijmansweg op wildeDoor gladheid verloor zij de macht over het stuur en kwam met haar auto aan de lin kerzijde van de weg tot stil stand. Er was alleen blikschade Dergelijke ongelukken zijn vol gens hoofd W. de Visser van het district midden van de openbare werken van de gemeente Schou wen-Duiveland niet te voorko men. „Wegen als de Haaijmans weg komen pas later aan de beurt. Wij richten ons bij het strooien allereerst op doorgaan de wegen Dat is de Hogeweg wel, maar de Haaijmansweg niet. Waakzaam Op Schouwen-Duiveland wordt volgens De Vissers altijd zeer alert gereageerd als glad heid voorspeld wordt. „Wij krij gen een seintje van de provincie als er ijzel in de lucht hangt en dan gaan we meteen op pad. Alles bij elkaar beschikt de ge meente over veertien strooiwa gens om gladheid op wegen bin nen de bebouwde kom te bestrijden. Daarbij worden eerst de belang rijkste ontsluitingsstraten onder handen genomen. Vervol gens richten de gladheidsbe strijders hun pijlen op de omge ving van openbare gebouwen als scholen en bibliotheken en is ook daar gestrooid dan worden stapje voor stapje de andere straten bestrooid. Waterschap Zeeuwse Eilanden neemt de gladheidsbestrijding op polderwegen voor haar reke ning en de provincie strooit op wegen als N57 en N59. De Vis ser: „We weten uit ervaring waar gladheidsbestrijding het meest dringend is. En als het echt nodig is gooit Jan en alle man het werk neer om te gaan strooien. Er zijn 24 uur per dag strooiploegen stand-by. Veilig heid gaat voor alles." VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen zet zich in om het Small Sail Festival te redden. Dat. zegt wethouder H. de Haas „Het is een evenement dat past bij Vlissingen en in vijf jaar heeft het een goede naam opge bouwd. Small Sail kampt met financië le en bestuurlijke problemen. Vlissingen heeft dit jaar al 23.500 euro gereserveerd voor het festival. Na dit jaar zou het bedrag jaarlijks verhoogd wor den naar 26.000 euro. In het Fizi bieden 72 roodgekleurde pluche stoelen de kijkers de rust zodat ze zich in kunnen leven in de geprojecteerde wereld. foto Marijke Folkertsma aan de ene kant heel gewoon dat er hier een filmtheater is, maar het is wel bijzonder hoe deze tot stand is gekomen", haalde ook Warnaar aan. Vraag is nog altijd wat de toekomst brengt. Zo is het mogelijk dat het filmtheater in de toekomst opgenomen wordt in een nieuwe theater voorziening. Half januari, blik te Van der Wouden vooruit, wor den de theaterplannen van de gemeente Schouwen-Duive land aan de gemeenteraad ge presenteerd Hij sprak de hoop uit dat de raad het lef zou tonen in een voorziening te investeren. Verre toekomst Wat de verre toekomst ook bren gen moge, Warnaar en Ben schop hebben hun programme ring al voor maanden klaar. Bovendien kunnen zij nu al re kenen op zo'n twaalf medewer kers en voor dit weekeinde op tal van reserveringen. Vandaag gaat het filmhuis open voor pu bliek met Amélie. Zondag 12 ja nuari volgt De Ramp. Verder zijn in januari Heaven, Loena- tik de Moevie, Insomnia, Minoes en Het Stenen Vlot te zien. In fe bruari volgen onder meer Ja Zuster, Nee Zuster, Some like it hot, Fellilini's Roma en Disco very of Heaven. Reserveren is mogelijk via 0111-411223. De internetsite is www.fizi.nl. Eén jaar euro. Maar nog steeds blijft het wennen. Ech ter niet voor onze jeugd. Zo als die oma uit Kapelle dpzer dagen mocht ervaren, toen ze met Willem, haar kleinzoon van zeven, in de auto stapte om tiog even een paar bood schappen te doen. In het muntenbakje lag nog een oud zilverstuk. Willem bekeek het aandachtig, maar kwam er met uit. „Wat is dit nu?", wilde hij van oma weten. Een gulden", antwoordde die enigszins afwezig. Waar op Willem's ogen begonnen te glunderen. „Dan is die nog van de Ro meinen zeker", herinnerde hij zich z'n laatste geschiede nisles. cn W UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 i 1 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 11 januari 2003 nnrMarcel Modde IRIKZEE - De gemeente chouwcn-Duiveland heeft de lip van het parlement ingeroe- tegen een voor camping- euders 'funeste' uitspraak van i> Baad van State. In een brief mminister Veerman en de vas- tKamercommissie voor Land ouw. Natuurbeheer en Visserij LVV), wordt gevraagd deze Opraak 'teniet te doen'. fethouder G. van de Velde-de rdde (toerisme) hoopt dat de Rijksoverheid voor aanvang m het nieuwe seizoen op 1 ipril in staat is om Schouwen- jjuiveland in deze kwestie tege- Eoet'e komen. „Al is het alleen maar een uitspraak van de mi nister dat wij de strikte regels in citfet op de Openluchrecreatie SfOR) wat ruimer mogen uit eggen dan de Raad van State nu leeft gedaan. Of iets in de geest fan een noodverordening. Wij reten het ook niet. Het is een ele lastige." Plaats De Raad van State bepaalde lalverwege vorige maand in een loger beroepszaak dat de tel- nethode van de gemeente ichouwen-Duiveland voor het otaal aantal toegestane kam- leermiddelen niet door de beu gel kan. Per kampeerplaats is maximaal één tent of caravan toegestaan, oordeelt de Staats raad, In de praktijk komt dat er op neer dat kinderen naast de caravan van pa en ma geen eigen tentje meer mogen opzet ten Noch mogen er straks twee of drie kleinere shelters op de plek ran één grote tent worden gezet. De gemeente hanteerde daar voor altijd een telmethode van 1,5 slaapplaats per eenheid. Daarnaast is in de beroepszaak bepaald dat kampeerboeren niet langer negentig maar hoog uit zeventig dagen achtereen vijftien eenheden op hun terrein mogen plaatsen. Gaat het huidige beleid over boord, dan neemt het beschik bare aantal overnachtings plaatsen op het eiland met dertig tot vijftig procent af. Glo baal komt dat neer op acht- tot twaalfduizend toeristen die naar elders zullen moeten uit wijken. Niet alleen lokt dat wildkamperen uit, waarschuwt de gemeente in de brieven aan 'Den Haag', het betekent boven dien een forse inkomstender ving voor de campinghouders en middenstand. Ook de gemeente loopt in dat geval de nodige toeristenbelas ting mis, kortom een andere tel methode zou diep ingrijpen in de toch al broze Schouwen-Dui velandse economie. De situatie die daarmee in de hand wordt gewerkt doet het imago van het toeristische eiland geen goed, vindt Van de Velde. Vooralsnog heeft de gemeente geen andere keus dan de uit spraak van de Raad van State te volgen, aldus de wethouder „We móeten wel handhaven We kunnen moeilijk een gedoogbe leid gaan voeren. Op moment dat één iemand om handhaving vraagt, dan zitten we! Dat zet ons voor zo'n vreselijk dilemma. Want in de praktijk zullen we steekproefsgewijs moeten gaan controleren of de ondernemers zich aan de regels houden. Op het moment dat hij overloop heeft, moeten er onder be stuursdwang dus vorderingen worden afgegeven. Mensen die altijd gewend zijn geweest een tentje bij de caravan te zetten, mogen dat opeens niet meer Wat voor rekeningen rollen daar dan wel niet uit! Dit is heel zuur." De gemeente vraagt de minister met spoed om overleg over de kwestie. Schouwen-Duiveland weet zich in haar opstelling in middels gesteund door de Ver eniging Nederlandse Gemeen ten, aldus Van de Velde. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Poortambacht 11 is gaandeweg voor een deel in de oude centrumschil van Zierik zee terechtgekomen. Maar dat betekent volgens wethouder G. van der Velde-de Wilde niet dat de grens van deze groene ring rond het centrum stiekem op is verlegd. De Structuurvisie voor Zierikzee en de plannen voor de nieuwe wijk zijn in alle openheid en openbaarheid be sproken, verwerpt de wethou der verdenkingen in die rich ting. De gemeente Schouwen-Duive land wil de zogeheten centrum schil - een groene strook tussen het oude stadscentrum en de woonwijken en bedrijventerrei nen daarbuiten - zo veel moge lijk beschermen. In de struc tuurvisie worden voor deze bijzondere status maatregelen getroffen: nieuwe bouwwerken mogen in dit gebied maar zeer mondjesmaat verrijzen en moe ten voldoen aan strenge eisen wat betreft hoogte en architec tuur. Maar daar waar alleen 'campus-achtige' bebouwing toegestaan is, willen gemeente en projectontwikkelaar nu ook de kadewoningen van Poortam bacht 11 in het randgebied van deze zone bouwen. Gemeente en Zierikzeeënaar R van der Veken zijn verwik keld in een discussie over waar precies de grens van de cen trumschil ligt Van der Veken betoogt de centrumschil aan vankelijk breder was, maar dat gaandeweg het opstellen van dat toekomstplan, met die grens is geschoven. Zonder daar ruchtbaarheid aan te geven. Tafel Deze week hebben gemeente en bewoner hierover met elkaar om de tafel gezeten. Volgens Van der Veken heeft dat niet voor een oplossing van het meningsver schil gezorgd. Terwijl hij vast houdt aan de tekst van het deel- plan over de centrumschil, waarin de Grevelingenstraat en de Oosterscheldestraat als grens staan aangemerkt, houdt de gemeente vast aan haar uit leg dat daar in het andere deelplan over de nieuwe wijken verandering in is aangebracht Wethouder Van der Velde be strijdt niet dat een deel van Poortambacht 11 in de cen trumschil terechtgekomen is. In vier jaar tijd is 'op basis van nieuwe inzichten als de water- toets' de grens iets opgeschoven. Maar dat is in alle openheid ge beurd. Het stuit Van der Velde tegen de borst dat haar voor ganger - voormalig wethouder C. Veerhoek - nu indirect wordt beticht van 'niet integer hande len'. Het is niet zo maar stie kem gewijzigd." Volgens gemeentelijk planoloog O. Griffioen is het misverstand ontstaan, omdat het gebied nooit duidelijk is benoemd. Sterker nog, voert hij aan, de schil bestond officieel niet, tot dat een paar jaar geleden in mo dule 3 van de Structuurvisie Zierikzee werd aangekondigd dat er door de gemeente een af baking werd nagestreefd Toen de eerste schetsen van Poortam bacht 11 later verschenen, leek het dat de groene zone zou be ginnen bij de Oosterschelde straat. Nu daar straks zo'n tweehonderd stadskadewonin- gen voor worden gebouwd, wordt dat de feitelijke harde grens, legt Grifioen uit. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59