Zeven ton voor plan breedtesport PZC Filmtheater trapt af met Amélie Rolstoeldansers kunnen alle kanten op Zes projecten dingen mee naar milieuprijs provincie Zeeland 13 Reimerswaal en Kapelle stimuleren beweging op scholen en bij verenigingen Nekletsel door aanrijding in Terneuzen Boete geëist voor mishandeling Inbraak in horecapand Maritieme sectoren slaan alarm Auto opengebroken Auto rijdt ambulance aan Auto-inbreker betrapt Diefstal bromfiets in Meliskerke Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl (fi) AutoTrack.nl zaterdag 11 januari 2003 I f|nnr Rob Paardekam IgRülNlNGEN - De gemeenten Emerswaalen Kapelle hebben hun plannen voor het breedte sportproject klaar. Ze pompen de komende zes jaar bijna zeven ton in onder meer bewegingson derwijs. verenigingsondersteu ningen volwassenen- en oude- rensport. De twee gemeenten hebben met succes subsidie aangevraagd bij het Rijk, zodat het grootste deel van de kosten vanuit Den Haag woidt betaald. Onder breedte sport vallen alle activiteiten die niet beroepsmatig of op topni veau worden beoefend. In Goes draait het project al enkele jaren met succes Kapelle en Reimers- waal hebben gekozen voor vijf deelprojecten die de komende zes jaar de speerpunten van de breedtesport vormen. Ongevallen in het verkeer OOSTBURG - Een automobilis te uit de gemeente Sluis is gis termiddag rond vier uur in een «eiland beland nadat ze van de wegraakte op de Philipsweg in Oostburg. De 64-jarige vrouw reed rich ting Waterlandkerkje toen ze de macht over het stuur verloor. Daardoor raakte ze in de rech- terberm, remde en kwam tot stilstand tegen een hekwerk van een naast de weg gelegen weide. Haar voertuig vertoonde geen zichtbare schade, het prikkel- draaden de palen van het hek werk werden vernield. Gisteravond rond half acht ging het mis op de Bachlaan in Ter- neuzen. Een 35-jarige Terneu- zense automobilist reed over de Bachlaan, komende uit de rich ting Alvarezlaan. Hij verleende op een kruising geen voorrang aan een voor hem van rechts komende 32-jarige plaatsgenoot. Beide auto's raakten bij de aanrijding be schadigd. Whiplash redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 [ax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Miekevan der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tet: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 Email: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Email; web@pzc.nl Het belangrijkste onderdeel vormt wellicht het bewegings onderwijs. Uit onderzoek is ge bleken dat een steeds groter wordende groep kinderen 'be wegingsachterstand' oploopt. Deze tendens zou het best on derbroken kunnen worden door betere gymlessen op de basis school. Om dat gestalte te geven hebben Reimerswaal en Kapelle een bewegingscoördinator aan gesteld voor twintig uur per- week. Hij zal zich het komende jaar onder meer bezighouden met het maken van een school plan voor bewegingsonderwijs en het werven, opleiden en be geleiden van gymlesassistenten. Sportclubs Het onderdeel verenigingson dersteuning houdt in dat sport clubs ondersteuning kunnen krijgen bij knelpunten. Steeds meer verenigingen hebben moeite met het op peil houden van het vrijwilligersbestand en een goed bestuur. Om de proble men het hoofd te bieden, is ook voor dit onderdeel een coördi nator aangetrokken, eveneens voor twintig uur per week. Eén van de doelstellingen voor het komende jaar is een grotere sa menwerking tussen verenigin gen. Een derde onderdeel dat Kapelle en Reimerswaal samen oppakken is volwassenen- en ouderensport. De komende ja ren moeten meer activiteiten voor deze doelgroepen worden opgezet. Het deelproject 'sport en spel in de vrije ruimte' gaat alleen in Kapelle draaien. In die gemeen te bevinden zich veel trapveld jes, parkjes en fiets- en wandel paden waar activiteiten geor ganiseerd kunnen worden. De gemeente Kapelle wil dat sti muleren. Dit jaar zouden in ten minste twee kernen activiteiten als een straat-sport-speeldag moeten plaatsvinden. Een on derdeel dat alleen in Reimers waal wordt uitgevoerd is sport - stimulering. Kansarme groepen zouden gestimuleerd moeten worden aan sport te doen, maar de gemeente wil ook de sport- deelname in het algemeen ver hogen. In het Fizi bieden 72 roodgekleurde pluche stoelen de kijkers de rust zodat ze zich kunnen inleven in de film. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zonder ook maar één hape ring golfde het geluid de zaal in en ver scheen er beeld op het doek. Met de vertoning van Le fabuleux destin d'Amélie Poulain ging filmtheater Fizi in Zierikzee gisteravond van start. ,,Het lijkt alsof er na jaren investeren weer iets gaat ontstaan op Schouwen-Duive- land. En dit is de aftrap", sprak wethouder A. van der Wouden de aanwezigen toe. Die aanwezigen waren alleen genodigden. Mensen die de afgelopen tijd hun handen uit de mouwen hebben gestoken om Fizi van de grond te krijgen. De dansschool van wel eer is dankzij een stel enthousiastelingen omgebouwd tot een heus filmtheater. Waar in 72 roodgekleurde pluche stoelen tegen donkere wanden de rust bieden die prettig is om je - desnoods urenlang - in te leven in die geprojecteerde wereld. De beperkte finan ciën vragen aardig wat creativiteit van ini tiatiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Benschop. Zo bleek het budget onvoldoen de om de verlichting nog goed rond te krij gen. De in allerijl aangesleepte schemer lampen maakten de sfeer er in de foyer echter niet minder om. GOES - De Whiplash Stichting Nederland houdt donderdag 16 januari een informatiebijeen komst voor patiënten in het Oosterschelde Ziekenhuis in Goes. Deze vindt plaats tussen 110.00 en 12.00 uur. TERNEUZEN - Bij een aanrij ding tussen twee auto's op de kruising van de N61 en de Mr. FJ Haarmanweg in Terneuzen beeft een 45-jarige automobilist uit de gemeente Terneuzen gis terochtend nekletsel opgelopen. De man reed over de Mr. FJ.Haarmanweg in de richting ■an de Koegorsstraat Op het kruispunt met de N61 gaf hij geen voorrang aan een van techts komende 55-jarige be stuurder uit dezelfde gemeente. De 45-jarige man werd per am bulance naar het ziekenhuis vervoerd. Beide voertuigen raakten bij de aanrijding zwaar GOES - Het moet een groot dansspektakel worden, zater dag 18 januari in Sportpunt Zeeland in Goes. Dan komen er een kleine dertig rolstoeldan sers met partners in actie. Het publiek kan gratis genieten van het speciale dansevene- ment. De leidster Joke de Bert uit Kapelle en haar helpster Jannie Remijn uit Goes ver heugen zich er nu al op. „Zelf hebben we niet zo'n grote groep", zegt Joke. „We zijn maar met een stuk of acht rol stoeldansers en dan de helpers erbij. Maar een vriendin van mij, Addie Hoogesteger, doet dit werk op Walcheren. Zij is van de groep 'De vrolijke rol lers' en die hebben veel meer leden. Om nog beter aan ieder een te kunnen laten zien wat er allemaal mogelijk is, komen Addie en haar leden ook langs. Als iedereen, rolstoeldansers en helpers, op de dansvloer staat, hebben we wel een rede lijke sportzaal gevuld", glim lacht Joke. Er komen klassieke dansen aan bod zoals de foxtrot, de Engelse wals, de chachacha en de samba. Ook komen er een paar volkdansen aan bod. Maar voor de jongeren valt er ook genoeg te genieten. Zo wordt er een demonstratie linedance gegeven. Verder zijn er ook nog allerlei losse dansen die onder geen enkele noemer vallen. „Niets is onmogelijk", zegt Joke. „Je kan met rolstoel- dansen echt alle kanten op. Van klassiek tot hypermo dern." Drempel Jannie maakt zich nog maar over één ding druk en dat is de drempel. Niet de echte drem pel, want Sportpunt Zeeland is rolstoelvriendelijk, maar de psychische drempel, In Beve land wonen toch wel veel li chamelijk gehandicapte men sen. Maar het overgrote deel heeft het rolstoeldansen nog niet ontdekt. „Ik hoop echt dat er veel mensen langskomen. Helpers en mensen in een rol stoel. We kunnen ze namelijk allebei goed gebrui ken Om de drempel zo laag moge lijk te houden is de promotie dag gratis. Mensen die niet stil kunnen zitten, mogen gelijk meedansen. Joke: „Wenodigen het publiek af en toe uit om mee te dansen. Dat hoeft na- De Bevelandse rolstoeldansers oefenen nu eens in de twee weken, maar leidster Joke de Bert zou dat graag elke week gaan doen. foto Willem Mieras tuurlijk niet, maar het mag wel. Kunnen ze gelijk proeven wat het nu precies is." Heel eenvoudig is het in elk ge val niet. Zowel de helper als de persoon in een rolstoel moet de passen en bewegingen leren. Joke heeft er zelfs een speciale opleiding voor moeten volgen. „Ik geef volksdansen aan kin deren, huisvrouwen en oude ren. Ik dacht dat rolstoeldan sen wel een mooie, nieuwe uitdaging zou zijn. Dat zou ik er 'effe tussendoor' doen. Nou, dat viel tegen. Ik heb er wel vier winters over gedaan. Ik voelde me op een gegeven mo ment gewoon een architect. Ik moest niet alleen de dansfigu ren leren, maar ook allerlei ziekten en de maten van zalen, gangen en toiletten. Ook moest je alles van rolstoelen leren. Het is nu wel handig, maar toen vond ik allemaal wel wat veel." Voldoening Jannie kwam er wat later bij, via haar broer die er ook dans te. Jannie: „Ik vind het fantas tisch. Het is leuk en gezellig. We maken samen heel veel lol en het geeft me ook nog eens voldoening Ik ben die maan dagavond wel helemaal kapot, maar elke veertien dagen ver heug ik mij er weer op." Rolstoeldansen kun je met elke rolstoel en het maakt ook niet uit of je een zware of een lichte handicap hebt. „Het maakt voor de helper natuurlijk wel uit of je danst met iemand die in een elektrische rolstoel zit, of met iemand die zelf de wie len in beweging zet", legt Joke uit. „Maar voor elke situatie is er een oplossing. Soms dansen de rolstoelen samen. Dat heet duodansen Soms is er een hel per bij die ervoor staat, dat noemen we combidansen. En dan kan je iemand met twee handen vasthouden, of met één hand of erachter lopen. Er zijn heel veel mogelijkheden." Wakker De Bevelandse groep is niet zo groot en bovendien zitten er veel mensen bij met een wat zwaardere handicap. „Dat maakt niets uit, maar het zou ook wel leuk zijn om er een an dere groep bij te hebben. Dan kan je bijvoorbeeld duodan sen. Tijdens de promotiedag laat de Walcherse groep dat ook zien. Maar eigenlijk willen we iedereen even wakker schudden dat we er zijn en dat ze lid kunnen worden. Ook hel pers. We hebben er nu net ge noeg, maar als er eens iemand ziek is, moet je wel eens een nummertje aan de kant zitten. We dansen nu ook eens in de veertien dagen. De dansstof zakt zo te ver weg. Elke week repeteren zou beter zijn." Dit jaar vieren de rolstoeldan sers uit de Bevelanden ook hun vijftienjarig bestaan. Samen met de Walcherse club, want ze zijn rond de dezelfde tijd opge richt. GOES - Een 37-jarige man uit Goes die op de golfbaan in Goes de ex-vriendin van zijn broer zou hebben mishandeld, hoorde gisteren bij het Haags gerechtshof een boete eisen van vijf honderd euro. De verdachte sprong op 4 maart 2001 in de bres voor zijn broer, toen deze op de golfbaan een akkevietje had met zijn ex-vriendin. Die had de sleutels van zijn auto en wei gerde deze terug te geven. Daarop greep de verdachte in. Hij greep de golftas van de ex-vriendin en begon er aan te rukken om zodoende de sleutels te bemachtigen. Door het getrek kwam de vrouw ten val en verwonde zich aan de punt van een houten bankje. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) had de verdachte zich daarom schuldig gemaakt aan mishandeling. De politierech ter had de man vrij gesproken, waarop het OM in beroep ging. Over twee weken doet het hof uitspraak THOLEN - In de nacht van donderdag op vrijdag werd inge broken in een horecagelegenheid aan de Postweg in Tholen- stad Er werd ruim hondei'd euro gestolen. DEN HAAG - Alle tien maritieme sectoren, van de scheeps bouw, offshore tot en met de watersport, slaan alarm over de snel verslechterende concurrentiepositie. Woensdag komen vertegenwoordigers van maritieme organisaties en enkele be stuursvoorzitters van vooraanstaande maritieme bedrijven naar Den Haag om die hartenkreet te laten horen. Zij zullen de lijsttrekkers of de nummers twee van politieke partijen een wensenlijst overhandigen voor de nieuwe regeringsperiode. Bovenaan staat de roep om een daadkrachtig industriebeleid Volgens het verenigde maritieme bedrijfsleven, waar direct en indirect 200.000 mensen werken, schiet het huidige rege ringsbeleid op dat vlak ernstig tekort. GOES - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Wulfaert- straat in Goes zijn donderdagavond een autoradio en een tele foon gestolen. De waarde van de goederen bedraagt enkele honderden euro's. Het tweetal heeft er twee jaar over gedaan om het filmtheater van de grond te krijgen. Geen geri nge prestatie binnen een gemeente waar het al enige tijd aan een dergelijke cul turele voorziening ontbreekt. Warnaar en Benschop hebben hun pro grammering al voor maanden klaar. Van daag gaat het filmhuis open voor publiek met Amélie. Zondag 12 januari volgt De Ramp. Verder zijn in januari Heaven, Loe- natik de Moevie, Insomnia, Minoes en Het Stenen Vlot te zien. In februari volgen onder meer Ja Zuster, Nee Zuster, Some like it hot, Fellilini's Roma en Discovery of Heaven. Reserveren is mogelijk via 0111-411223. TERNEUZEN - Bij een aanrijding op de kruising N61/Tractaatweg in Terneuzen raakten gisterochtend een ambulance en een personenauto beschadigd. De 34-jarige Terneuzense bestuurder van de personenauto had niet tijdig in de gaten dat de ambulance, die zijn zwaailichten en ge luidssignalen voerde, hem vanuit de richting Zaamslag van rechts naderde, de 27-jarige ambulancechauffeur uit Halste ren kon hem niet meer ontwijken. VLISSINGEN - Een auto-inbreker is gistermiddag op het Baskenburgplein in Vlissingen op heterdaad betrapt door de eigenares van het voertuig. De vrouw, een dertigjarige Vlis- singse, had haar auto daar geparkeerd. Toen zij samen met een bekende terugkwam, zagen zij de man in haar auto bezig. Ze konden de man tegenhouden en waarschuwden de politie. De autokraker, een veertigjarige man uit Vlissingen, is aange houden. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De jury voor de Zeeuwse Milieuprijs nomi neert zes activiteiten voor de provinciale milieuprijs 2002. Er zijn negentien inzendingen in gediend, twee meer dan in 2001. Het is de vijfde keer dat de prijs - een kunstwerk en een geldbe drag van tweeduizend euro - wordt toegekend. De bekend making van de winnaar volgt 20 februari. De prijs is ingesteld door Pro vinciale Staten en bedoeld om de schijnwerper te richten op activiteiten die goed zijn voor duurzaamheid, natuur en mi lieu. Naast de hoofdprijs wor den een tweede en derde prijs vergeven. De jury, onder leiding van PvdA-Statenlid L. Vermeu- len-Geschiere. bestaat uit zes leden: drie uit de Staten en drie deskundigen. Jachtbouw Voor de milieuprijs 2002 is Standfast Yachts in Breskens genomineerd, vanwege een nieuwe en milieuvriendelijke productiewijze voor de bouw van jachten. De coöperatie Zeeuwse Vlegel komt in aan merking wegens het milieu vriendelijk telen van tarwe. Het Centrum voor Ontwikkelings samenwerking Zeeland is voorgedragen met een milieu speurtocht voor basisschool leerlingen. Een nominatie is er ook voor Energie Service Delta dat het gebrui k van zonne-ener- gie tracht te bevorderen. Huys ter Schelde staat op de lijst om dat dit restaurant en hotel in Vlissingen een uitbreiding heeft verwezenlijkt die recht doet aan het landschap en die overlast door geluidhinder uitsluit. De Recron Zeeland maakt zich sterk voor milieumaatregelen op kampeerterreinen en is daar voor genomineerd samen met drie campings, de Pekelinge in Oostkapelle, Kijkuit in Zonne- maire en Wulpen in Cadzand. De eerste milieuprijs ging naar het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling voor het project Fietsen naar je werk. De tweede keer was de prijs voor het woon project Hoven van Axel. de der de maal voor het echtpaar De Jonge voor de bouw van een bio- ecologische woning annex foto studio te Hoek. Vorig jaar werd adviesbureau Colsen uit Hulst uitverkoren, dat een installatie ontwierp voor energie-opwekking uit af valstoffen, MELISKERKE - Een bromfiets is gistermiddag middag gesto len op de Mariekerkseweg in Meliskerke. Het betreft een rode Puch Maxi met verzekeringsplaatje SJW 591 en heeft een waarde van on geveer honderdvijftig euro. Advertentie door Anita Hoekman De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 55