VVD wantrouwt PvdA nog steeds PZC PZC Voor noodhulp moet Afrika eerst voor de camera sterven Balkenende zit op glad ijs met harde belofte Hoog tijd dat klam weer koning wordt Vreemdelingenbeleid blijft splijtzwam tussen socialisten en liberalen te gast 11 januari 1953 De PvdA heeft de bakens verzet, maar Wouter Bos en VVD- leider Gernt Zalm kunnen nog steeds niet samen door een deur. Dat wordt duidelijk in een fel debat over het vreemdelin genbeleid. De eerste aflevering in een serie tweegesprekken over de belangrijkste thema's van de campagne. Wordt het op 22 januari wéér centrum-rechts, of iets anders? Zalm: „Als puntje bij paaltje komt, zijn wij altijd strenger. zaterdag 11 januari 2003 Meer nog dan vorige jaren heeft 2002 aangetoond dat com menten ongewild gedupeerd worden door monopolists, schijnbare concurrenten. Niet alleen de bouwwereld belastingbetaler een poot uit te draaien door de overheii bedriegen, ook de NS en de belboys kunnen er wat van, conn teert Klaas de Graaff. door Paul Koopman en Jaco van Lambalgen Gerrit Zalm kiest meteen de aanval. „Onze lijn is: be perking van de immigratie, ver sterking van de integratie en géén discriminatie. Dat heeft mijn voorganger Bolkestcin be gin jaren negentig al geroepen, maar hij werd toen in linkse kringen als een halve racist weggezet. De PvdA is op deze punten nooit onze partner ge weest. En het is nog steeds niet helder wat jouw partij wil." Aan de andere kant van de tafel wacht Wouter Bos geduldig tot zijn rivaal uitgesproken is. Het is waar: de PvdA is tegen het stellen van een inkomenseis voor allochtonen die hun huwe lijkspartner uit het buitenland willen halen, erkent hij. Het is óók waar dat de PvdA immi granten jarenlang te weinig op hun verplichtingen heeft aan gesproken. Bos: „Maar mag ik er op wijzen dat dankzij de nieuwe Vreemde lingenwet van mijn partijgeno ten Cohen en Kalsbeek de immi gratie sterk is teruggelopen? Dat wij in Amsterdam op dit punt héél goed met de WD sa menwerken? Het beeld dat Zalm van mijn partij neerzet, is achterhaald." Zalm is gastheer in zijn Haagse werkkamer voor een discussie met Bos over het vreemdelin genbeleid. WD en PvdA staan hier lijnrecht tegenover elkaar, denkt menigeen. De socialisten soft, de liberalen streng. De PvdA politiek correct, de WD woelend in de onderbuik. Maar dat zijn karikaturen. Soms naderen Zalm en Bos el kaar dicht, soms priemen de vingers beschuldigend over ta fel De PvdA heeft zijn lessen ge leerd, nu de WD nog, plaagt Bos. Gastheer Zalm blijft wan trouwend. Allereerst de immigratie. De toestroom van asielzoekers is voldoende ingedamd, meent Zalm. Nu richt hij zijn aandacht op de komst van allochtone hu welijkspartners. Zalm: „Ruim 70 procent van de Turken en Marokkanen haalt zijn bruiden uit het land van herkomst om dat de meisjes hier te geëmanci peerd zijn. Daar moet wat aan gedaan worden. Een leeftijds grens van 21 jaar, minimaal 130 procent van het minimumloon verdienen en eerst jezelf de taal en Nederlandse waarden eigen maken, vóór je hier naartoe komt. Je moet harde eisen stel len." Bos verblikt niet. „Leeftijds grenzen zijn voor ons bespreek baar. En taalonderwijs in het land van herkomst? Daarvan zeg ik: alles wat op dit punt re delijkerwijs mogelijk is, mag je durven vragen. Dat lijkt me zelfs voor de hand liggen. Wij hebben de regering al verzocht de mogelijkheden op een rij te zetten." Zalm: „Maar het is niet helder! Ik hoor: het is te overwe gen en het is bespreekbaar. Ik weet niet wat ik aan de PvdA heb." Bos, verongelijkt: „Ik kijk eerst of het mogelijk is, en als het mogelijk is vragen we het óók. Waar ik wél principiële be zwaren tegen heb, is het stellen van inkomenseisen." Zalm „Het idee dat je zelf moet kunnen zorgen voor de partner die je hier heen haalt, is toch niet zo vreemd? Anders wordt me teen al weer een beroep op aller lei regelingen gedaan. Want al lochtonen zijn niet alleen zwaar oververtegenwoordigd in de ge vangenissen en blijf-van-mijn- lijfhuizen, maar ook in de uitke ringen." Wouter Bos (1) en Gerrit Zalm in debat. Bos: „Het wachten is tot de VVD óók de bakens verzet." Er valt blijkbaar over veel te praten. Heeft de PvdA de ba kens verzet? Bos: „Ja, klopt. En nu is het wachten tot de WD óók de ba kens verzet. Want ik hoor de WD niet over de oude wijken, waar de problemen groot zijn en de bevolking eenzijdig is sa mengesteld. Daar moet je via stadsvernieuwing en investe ringen veel aan doen. De WD bezuinigt daarjuist op." Zalm pareert: „Als je nou één partij kan aanwijzen die in de grote steden alleen maar volks woningbouw wilde plegen, dan is het de PvdA. In de jaren ze ventig en tachtig was jouw par tij hier alleenheerser en we ken nen het resultaat." Bos: „Als we nou gaan zitten jij-bakken, ken ik er nog wel een paar! De laat ste 25 jaar is geen partij zo lang aan de macht geweest als de WD." Is de islam zélf een belemmering bij integratie? „Het grote probleem zit bij de orthodoxe islam", vindt Zalm. „Die beweert dat de man ge woon de baas is van de vrouw. Ook het gebruik om je kinderen een huwelijkspartner te bezor gen is zoiets." Bos ziet dat even anders: „Dé islam bestaat niet. Er is een probleem met de poli tieke islam (die de uitgangspun ten van de islam als politiek pro gramma heeft, red). En er is een probleem met mensen die naar Nederland zijn gekomen uit sa menlevingen die vele jaren bij ons achter lopen. Je moet niet alles op de islam gooien." De VVD wil een eind maken aan alle subsidies specifiek voor et nische groepen. Waarom? Zalm: „Ook dat belemmert de integratie! We moeten niet be vorderen dat allochtone mensen bij elkaar blijven hangen." „Daar ben ik het helemaal niet mee eens", reageert Bos. Hij diept een lijstje op met 'zo al ne gen organisaties' die volgens de VVD geen geld meer moeten krijgen, maar juist goed werk zouden doen. „Zoals huiswerk hulp van een Turkse vereniging aan Turkse jongeren, zodat zij fotoHarmendeJong/GPD hun diploma kunnen halen. De WD gooit het kind met het bad water weg." Kunnen PvdA en VVD ooit met elkaar door een deur bij het vreemdelingenbeleid? Zalm, gereserveerd: „Nee. Als puntje bij paaltje komt, zijn wij altijd strenger en consequenter dan de PvdA. De bakens zijn wel wat verzet, maar het is afwach ten wat het voorstelt." Bos: „Ik wil de miljoen mensen in de oude wijken terugwinnen, en die mensen heeft Zalm niets te bieden." Waarop Zalm droog consta teert: „Volgens mij zijn de ver schillen tussen ons nog voldoen de groot." door Klaas de Graaf Hoewel hij waarschijnlijk over zijn eigen cliënlèle sprak, had officier van justi tie Speijers gelijk toen hij op merkte dat Nederland 'knap rot' is geworden door de mate waarop de samenleving is doortrokken van frauduleus handelen. Bij de grote jongens is de for mule zo simpel als wat: zorg dat de burger afhankelijk wordt van je product en sla dan toe. Hoewel het duurbe taalde managers zijn die de organisaties aansturen, blij ven zij buiten schot en komen ze hooguit in beeld door op hoge toon te ontkennen dat er foutief is gehandeld. Ver ontwaardigd blikte een arro gante telecom-bobo in de camera, terwijl hij opmerkte dat hij de boete excessief hoog vond en bezwaar zou aantekenen. Had iemand kunnen vermoe den dat het mobiele belver- keer zo 'n grote vlucht zou ne men? Tijdens een verblijf in Singapore in 1996 schoot ik nog in de lach toen ik kan toorklerken luid kwetterend met een zwart doosje tegen het gelaat zag wandelen. Maar zes jaar later ben je ook in Nederland al verdacht als je geen stemmetjes uit de ether opvangt, terwijl je op de trein staat te wachten. Zes jaar om een volk verslaafd te maken. Dat hadden KPN en zijn partners niet durven dromen. Maar mede door de strijdba re opstelling van de Consu mentenbond en de alertheid van de NMa komen de be drieglijke praktijken van sommige organisaties aan het licht. Nu gebleken is dat de mobiele bellers te veelb talen door onderlinge prij afspraken, wordt het tijdd we de rollen weer eens oj draaien. Het oude, inmiddi sleetse, adagium dat dekla koning is, moet maar ee worden opgepoetst. De boete van 88 miljoenen dreigt jammer genoeg im schatkist van de overheid verdwijnen De consume! die al het nodige kwijt raai te, ziet nu ook dit smaita geld richting overheid vl« en. Vier euro per inwoner nu ook weer niet een bedn waar Nederland van wakk hoeft te liggen, maar inta sen gaan de praktijken a verminderd door De beste tegenzet zou zijn j consument uit te nodig! grijpgrage ondernemers! mijden, zodat de majestea lijke rol van klant weer ine wordt hersteld. Het bewj dat dit succes kan hebbe werd geleverd toen de hora - met zijn belachelijkeverh gingen dit jaar voor zijnet! en drinken - tijdens de kes dagen tot zijn verdriet moe bemerken dat de consume niet zo afhankelijk van he is als hij wel dacht. Me huishoudens dan voorgas de jaren bleken de voorkei te geven aan hun eigen fa nu is en dekten weer sieriij de tafel. Twee pagina's verder dand voorpagina met het benei dat de NMa zijn oordeel on de telecombedrijven heel geveld, wordt de al ontsta de krantenlezer vergastopd KPN-advertentie: 'BentUi een bewuste beller?'. Mil schien dat het antwoord hl best kan luiden 'Ja ik BE! belazerd!' GPD Klaas de Graaff is criminoloog door Paul Koopman Lubbers kwam tijdens zijn derde kabinet met de schrik vrij. „Nederland is ziek", con stateerde hij in september 1990. Een maand later liet hij daarop volgen: „Eén miljoen WAO'ers maak ik niet mee". De toenmali ge CDA-leider hoefde het ont slag van zijn kabinet niet aan te bieden, omdat het aantal WAO'ers die kritische grens de daarop volgende vier jaar net niet haalde. Of Lubbers was opgestapt als het aantal WAO'ers wél door het plafond was geschoten, is overi gens niet eens zeker. De toenma lige premier had kunnen aanvoeren dat onvoorziene om standigheden tot een onver wacht groot beroep op uitkerin gen voor arbeidsongeschiktheid hadden geleid. Ook had hij op de valreep de definitie van de rege ling kunnen veranderen. Im mers: toen de werkloosheid eveneens de pan uit dreigde te rijzen, werd besloten de werklo zen zonder sollicitatieplicht niet meer mee te tellen. Zou Balkenende aan die ont snappingsroutes hebben ge dacht toen hij deze week - in het heetst van de verkiezingscam pagne - eveneens een harde be lofte deed? Binnen één a twee jaar moeten de wachtlijsten voor levensbedreigende ziekten weggewerkt zijn, kondigde de lijsttrekker aan. Er hoeft met andere woorden straks niemand met kanker, een hartkwaal of andere zware aandoening meer te sterven, doordat hij niet op tijd geholpen kan worden. Net als Lubbers destijds, werd Balkenende meteen overladen met kritiek. 'Erg gevaarlijk' noemde D66-lijsttrekker Thom de Graaf de belofte van de pre mier. Hij beschuldigde Balke nende net niet van kiezersbe drog. maar zei wel dat die toezegging, nog voor de forma tie van een nieuw kabinet, on verantwoord was. Er was echter ook steun. „Als je dit soort be loften niet meer mag doen, gaan de verkiezingen straks helemaal nergens meer over", voerde VVD-Kamerhd De Grave aan. Gevaarlijk is de toezegging van Balkenende zeker. Een politicus verliest niet alleen zijn geloof waardigheid, maar ook een flink deel van zijn aanhang als hij een belangrijke belofte in verkiezingstijd na het sluiten van de stembussen niet nakomt. Dat ondervond de Duitse bondskanselier Schroder in 2002 toen hij vóór de verkiezin gen beloofde dat hij de belastin gen niet zou verhogen en het vervolgens toch deed. De SPD is niet meer hersteld van de klap die dat in de kiezersgunst te weeg bracht. Ook de Ameri kaanse president George Bush sr. kon inpakken nadat hij het waagde de belasting te verho gen. „Read my lips, no more taxes", had hij in zijn verkie zingscampagne gezegd. Leven en dood Balkenende staat met zijn ver kiezingsbelofte zo mogelijk op nog dunner ijs. Want het maakt wel verschil of er een belofte ge daan wordt die alleen de porte monnee raakt van mensen, of dat er een toezegging over tafel gaat die betrekking heeft op een kwestie van leven en dood. Valt het voor een premier van waar den en normen wel te verkopen om géén gevolgen te verbinden aan het eventueel niet nakomen van zijn belofte? Het is een retorische vraag, maar toch moet gevreesd wor den dat er tegen die tijd 'externe oorzaken' worden aangevoerd om de weerbarstige werkelijk heid te verklaren En die zijn er in de sector van de volksgezond heid - in overvloed. Zo is vóór de nieuwe kabinets formatie nog niet duidelijk of de door het CDA zo noodzakelijk geachte hervorming van het ziektekostenstelsel wel door gaat. De PvdA, een mogelijke coalitiepartner, is namelijk te gen de voor iedereen gelijke ziektekostenpremie die daar bijhoort. CD A-fractieleider Maxime Ver hagen leek daar al een voor schot op te nemen, door te ver duidelijken dat de lijsttrekker slechts een 'inspanningsver plichting' was aangegaan. Dat is Haags jargon voor: we doen ons best, maar als het niet lukt, is dat jammer. Het was wel zo eerlijk geweest als Balkenende dat er meteen bij had gezegd. Beloften doen is verkiezingstijd is onvermijdelijk. Maar ze moeten wel worden waargemaakt. GPD Tussen de dertig en veertig miljoen Afrikanen worden bedreigd door hon gerdood. Maar wat de grootste voed selramp in tien jaar op dit continent dreigt te worden, lijkt niet veel Neder landers te beroeren Een ouderwetse televisie-avond blijft vooralsnog uit. Oorzaken? Een gebrek aan schrijnen de beelden, woede en machteloosheid over de Afrikaan die zijn zaken zelf niet lijkt te kunnen regelen. door Bernice Breure en Ferdi Schrooten Eigenlijk is het heel simpel: de Neder landse kijker heeft nog te weinig uitge mergelde Afrikanen en 'wandelende lijken' in lege vlaktes gezien om gul de beurs te trekken. Pijnlijk maar waar, marketing technisch levert een grote hulpactie pas het meeste op als mensen voor de camera ster ven. Maar de Samenwerkende Hulp Organisa ties (SHO) willen juist tijdig noodhulp kun nen leveren, voordat de ramp daadwerke lijk tientallen miljoenen levens gaat eisen, legt woordvoerder Jos de Voogd uit. Hij ge looft niet dat Nederland 'geefmoe' is. „Bij een aansprekende ramp met pakkende beel den, zoals de aardbeving in India in 2001, is gul gegeven." De ramp in Afrika manifesteert zich niet in een keer, maar speelt zich in etappes af. „In Malawi bijvoorbeeld gaat het in ene gebied al echt heel slecht, terwijl ik van een arts uit een ander deel hoor dat daar eigenlijk nog geen problemen zijn." Maar de ramp vol trekt zich in een hoog tempo; inmiddels zijn al beelden gemaakt van kinderen met een hongerbuik, oedeem. En de voedselschaars te in het zuiden van Zambia is al heel groot. Toch was de 'bewustwording' van deze el lende bij het kijkerspubliek in december volgens de omroepen nog niet genoeg voor een televisie-avond, vertelt de Voogd. „Het leefde onvoldoende." Het is te hopen dat de omroepen zich later alsnog voor een dergelijke inzamelings avond willen inzetten. De gratis radio- en televisiespotjes worden nog tot het einde van deze week uitgezonden. Daarna is het aan het publiek. ..We hopen dat de scholen, kerken en andere particulieren dan gaan in zamelen aldus de SHO. Tot nu toe heeft het publiek 2,8 miljoen euro gestort op 555, het gironummer waarop staatssecretaris Van Ardenne een begin maakte met 5 miljoen uit de staatskas. „We hoopten dat bedrag te kunnen verdubbelen", aldus De Voogd. Aad van den Heuvel, oud-presentator en groot Afrika-liefhebber, erkent de belang rijke rol van televisie en de noodzaak van 'pakkende beelden'. Natuurlijk zou een beetje creatieve televisiemaker ook een na derende ramp goed in beeld moeten kunnen brengen, erkent hij. „Maar helaas zijn dat Een ondervoed kind in een ziekenhuis in Malawi. Tussen de dertig en veertig miljoen Afri kanen worden bedreigd door hongerdood, maar dat lijkt niet veel Nederlanders te beroe ren. foto Obed Zilwa/GPD niet dezelfde omroepmensen die over het al dan niet opzetten van zo'n televisie-actie een beslissing moeten nemen Daarnaast denkt Van den Heuvel dat twee gevoelsmatige argumenten mensen tegen woordig ervan weerhouden geld over te ma ken. „Hoe onjuist ik beide redenen ook vind." Volgens hem heerst er machteloos heid. „Mensen denken: ik heb in het verle den toch al zo vaak geld gegeven en toch is er wéér ellende. Het heeft gewoon geen zin." Ook speelt woede een rol. „Nieuws over Afrika is per definitie negatief: oorlogen, dictators en rampen Dus wordt gedacht waarom nog helpen als die gasten in Afrika er zelf zo'n puinhoop van maken? Denk aan Mugabe die in Zimbabwe alle blanke boe ren eruit gooit en daardoor voedselschaars te veroorzaakt. Of een land als Ethiopië, waarvan verwacht wordt dat het toch straks weer Eritrea gaat aanvallen of andersom." Passé Han van der Meer, die in de jaren zeventig en tachtig voor de KRO de Ver-Van-Mijn- Bed-Show maakte, gelooft niet dat het pu bliek nog een groots opgezette televisie avond krijgt voorgeschoteld. „Die grote Joop van den Ende-achtige shows die een beroep doen op ons gevoel zijn helemaal passé. Dat scoort niet." Maar de Nederlander zelf is veel meer be gaan bij armoede in verre landen dan alge meen wordt aangenomen, denkt hij Van der Meers produktiebedrijf is toevallig net be zig met een aantal programma's voor regio nale omroepen over de band tussen de inwo ners van onder meer de Velu we. Achterhoek en Noord-Brabant en de Derde Wereld. Hij is aangenaam verrast over de hoeveelheid kleinschalige projecten die al tientallen ja ren draaien, los van alle grote inzamelingen die er zijn geweest „Echt waar, elk dorpje, elke school, elk ziekenhuis sponsort wel er gens een project in een ontwikkelingsland. Vanmiddag hoorde ik nog dat bijvoorbeeld het Academisch Ziekenhuis Maastricht al sinds 1987 meebetaalt aan een opleiding voor orthopedisten in Ghana Dus pessi mistisch over de vrijgevigheid van Neder landers is hij niet. „Daar word ik dan wel weer ongelooflijk vrolijk van." GPD YANKEES - Nederland is als goedkoopte-eiland nogal in trek bij Amerikaanse mili tairen met verlof. In Amster dam stikt het van de groen- geüniformeerde Yankees, die niet weten wat ze met hun dollars doen moeten. VEBENA-BOS - De aanleg van riolering in het Vebena- bos bij Koudekerke is aanbe steed. De inschrijvers zaten met hun prijzen zo rond de 20.000 gulden. BUSROUTE - Omdat de weg van Veere naar Vrouwenpol der zo slecht is. zal de bus route over deze dijk komen te vervallen. Voortaan rijdt de bus over de Rijkebuurtse^ naar de weg Serooskerk! Vrouwenpolder en vandaa naar Vrouwenpolder. j KOLEN EN STAAL - WeS Europa heeft meer koiena staal nodig. De president «j de E uropese Kolen- en Staal gemeenschap heeft plana) uiteengezet om de produd te verhogen en de levensstaf daard van de Europeanen) verbeteren. STRAFGESTICHT - In kt strafgesticht te VeenhuiM is een ontvluchting vooita men. Op de eerste etage wd een doorzaagde tralie oöl dekt. Hoofdredactie: A L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax (0115)645741 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Aulooisrechieo voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener eerve-f aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen m een bestand dat word' geötu*j*®5| (abonnementenadministratie en om u te (talen) informeren over voor u retevanto diensM^C ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons jrorgvuidg derden Als u op deze intormalie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk metden t»; PZC lezersservice. Postbus 3229.4800 MB Breda Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen - E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kaniccrJ zondag van 16 00 tot 18.00 uur Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobelaling geldleen toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal: 55.10 periaar €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail. Iezersservice@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand v<W het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag: f,65 Alle bedragen zijn inclusief 6%3i* Bankrelaties ABNAMR0 4 7 7065 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten werd* uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden var Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor hel adveftentiewez* Tarieven kunnen tijdens kantoon** worden opgevraagd Voor gewone advertenties: j Tel (0118)484240 Fax (0118)470100 Voor kleintjes: Tel (0118)484321 Fax (0118)484370 Behoort tot LlJGQSnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4