Route D is een knus rondje r reizen *L±- r Groningen Vakantie voor het hele w5 Lifestyle Varen Klimmen GA NU SNEL NAAR UW ANVR REISBUREAU EN HAAL DE ARKE KIDS BROCHURE OP! niks aan je hoofd zaterdag 11 januari 2003 Rondje Groningen - dat klinkt al gezellig. En dat is de bedoeling ook. Want Groningen als toeristisch aantrekkelijke provincie aan de man brengen, is soms nog steeds vechten tegen een hardnekkig vooroordeel: dat het er niet gezellig zou zijn. Ja, die stad Groningen met al z'n studenten en kroegjes, daarvan wil iedereen nog wel geloven dat je je daar niet hoeft te vervelen. Maar de rest? Grauw, grijs, troosteloos? Geen sprake van. Het is in Gro ningen doorgaans niet grijzer dan elders, en als het helder weer is zijn de luchten er dank zij het weidse landschap met z'n verre horizonten mooier dan waar ook. En de bevolking stug? Ook niet waar, gastvrijheid staat hoog in het vaandel ge schreven. Zoals in hotel Het Wapen van Leiden in Appingedam, dat nog zo'n ouderwetse gelagkamer heeft, met een grote stamtafel. Vaste gast aan z'n eigen stamta fel is Eitje Bos, hotelier en ook nog voorzitter van de plaatselij ke VW. Zijn hotel, hartje stad gelegen, is normaal gesproken het startpunt van route D van Rondje Groningen: in vier da gen van Appingedam, via Win schoten en Hoogezand terug naar Appingedam fietsen. Zo'n 35 kilometer per dag, dus dat is te doen. Het voordeel van route D is dan ook dat die de ruimte biedt om nog wat andere dingen te doen. Om in Appingedam een stads wandeling te maken, om je te verbazen over die beroemde hangende keukens boven het Damsterdiep, ooit gecreëerd toen pakhuizen (waarin uiter aard geen keuken zat) ver bouwd moesten worden tot woonhuizen Aanbouwen dus maar, boven het water! Appingedam heeft trouwens meer interessante be zienswaardigheden: zoals de uit 1225 daterende Nicolaikerk. En wie weet wat die kerk nog aan interessants te verbergen heeft! Gangen Eitje Bos: „De overlevering wil dat er onderaardse gangen zijn, die in de kerk zouden moeten beginnen en bij belegeringen van de stad een route vormden om toch nog aan voedsel te ko men. Maar om die gangen te vin den moet je graven, twee, drie meter diep misschien wel." Het gemeentebestuur vond het best, maar de provinciaal arche oloog verbood het. Bos: „En nu ligt het stil. Maar... we gaan weer beginnen, zo'n verhaal over onderaardse gangen, dat heeft toch iets mythisch?" Als je tóch in Appingedam bent niet meteen de voorgeschreven fietsroute gaan volgen, even westwaarts langs het Damster- diep fietsen, richting Garre- weer, tot voorbij de voormalige steenfabriek. Dan ervaar je hoe datzelfde Damsterdiep zich als een wulpse nachtclubdanseres door het landschap kronkelt, en dan kom je vanzelf Ekenstein tegen, een gerenommeerd hotel restaurant, dat ook nog eens over een vier hectare groot bos op z'n 'familiepark' beschikt. Maar goed, het échte Rondje Groningen leidt de andere kant op, richting Delfzijl Waar je ze ker even door moet fietsen tot de zeedijk, even uitwaaien en de zilte zeelucht opsnuiven bij het Eemshotel, het hotel op 'stelten' in de Eems. Als het helder weer is kun je in de verte de Duitse ha venstad Emden zien liggen. On der aan de dijk bij het Eemsho tel ligt museum Aquariom met onder meer een archeologische collectie; daarbij ook een hune bed! Van Delfzijl gaat de fietstocht zuidwaarts en raak je, bijvoor beeld in een dorp als Nieuwol- da, geïmponeerd door de mar kante verschillen tussen de mo numentale landhuizen van de rijke hereboeren en de eenvou dige landarbeidershuisjes. Eindpunt van de eerste fiet- setappe is Winschoten, Hotel York tegenover het NS-station. Daar zwaait mevrouw H.W. van s-Pv fif' i Zo ongeveer alles wat maar een beetje Brits is, van auto mobielen, muziek, sport en cul tuur, komt aan bod tijdens het evenement British 2003. De meeste aandacht gaat uit naar voor vervoer. Zo zijn onder meer klassieke en moderne auto's te zien. De show heeft plaats op 18 en 19 januari in de Bakkerhal len te Lisse, beide dagen van 10.00-18.00 uur. Meer informa tie: tel. 0252-438327, www.britishcarclub.info Rederij Aemstelland biedt op diverse dagen in februari en maart winterdagtochten aan. Vanuit Amsterdam wordt per verwarmde rondvaartboot naar Broek in Waterland gevaren. Aan boord is er gelegenheid iets te eten en te drinken, en daarna staat er in Broek en Waterland een wandelexcursie op het pro gramma. Voorts is er op 9 en 23 maart een dagtocht naar Sloten, en op 16 maart een tocht naar Ouderkerk aan de Amstel. Informatie: tel. 020-4229222. De Nederlandse Klim- en Bergsport Vereniging houdt 19 januari een bergsport dag. Geïnteresseerden kunnen die dagmet hun vragen terecht bij tochtleiders en instructeurs, dialezingen bijwonen of erva ringen uitwisselen. De gratis informatiedag heeft plaats in het Businesscentrum De Blokhoeve te Nieuwegein, en duurt van 11.00-17.00 uur. Informatie: tel. 0348-409521. In Slochteren is de Fraeylemaborg een bezoekje waard. Advertentie der Wal de scepter, samen met haar man, Henk van der Wal, oud-voorzitter van FC Gronin gen. Hotel York participeert in een aantal VW-arrangementen, maar heeft zelf ook een goedlo pend openbaar vervoer-arran- gement, inclusief het kuuroord Nieuweschansen het Groninger Museum opgezet. Het ontvan gen van gasten uit andere delen van het land is dankbaar werk. Mevrouw Van der Wal: „Ze ver- wachten niet zoveel, en als ze dan hier zijn, dan valt het alle maal zo geweldig mee! Mannen Nou, Winschoten, dat grote mannen als de voetballers Jan Mulder, Arie Haan, Klaas Nu- ninga schrijver Max Dender- monde en zanger Hermand Brood voortbracht, is ook een heel aardig stadje: een gezellig centrum met een lange en leuke winkelpromenade, een in het seizoen gratis te bezichtigen prachtig Rosarium met meer dan 350 rozenvariëteiten, en Winschoten telt ook nog eens drie korenmolens. Het tweede deel van de fiet- setappe voert westelijk naar Hoogezand, waar hotel Faber in Hoogezand onderdak biedt. Ook al zo'n herberg waar je je snel op je gemak voelt en waar net als in Appingedam en Win schoten de keuken een smake lijke en vooral niet te kleine hap eten voorschotelt. En dan nog weer terug van Hoogezand naar Appingedam, al was het maar om de huurfiets weer in te leve ren. Onderweg kom je dan door Slochteren met z'n fraaie Fraeylemaborg, door Helium met z'n mooie kerkje, door Sid- deburen, langs Steendam aan het mooie Schildmeer, dat zelfs een zandstrandje heeft. Bijna altijd over ruime en be slist niet overvolle fietspaden, uitstekend bewegwijzerd. En in Appingedam kun je dan, in Het Wapen van Leiden, nog wat bij komen, even een blik slaan op die oude, ingelijste prent aan de wand van de gelagkamer. Met de tekst: Wie Groningen niet kent, kent Nederland niet... Nou, een karakteristiek stukje Groningen ken je na Rondje Groningen D gefietst te hebben Rob deVries Plaats: Oost-Groningen Aanbieder: VVV Vakanties Gro ningen, Friesland, Drenthe Thema: Een stuk Groningen op de fiets ontdekken langs geheel bewegwijzerde, vaak splinter nieuwe ANWB-fietsroutes, die gezamenlijk Rondje Groningen heten Prijs: Afhankelijk van het ar rangement. Er zijn er 5, varië rend van 4 dagen (3 nachten) tot 7 dagen en dus 6 nachten. De prijzen lopen uiteen van bijna 200 per persoon tot ongeveer 360 voor het langste arrange ment. Dat is inclusief een kamer op basis van halfpension, een toeristisch informatiepakket, bagage-nabrengservice, een fietsreparatie-setje en een sou venir. Maar exclusief de fiets. Als men niet z'n eigen rijwiel ge bruikt is er een fiets te huur. Informatie: VVV Vakanties Friesland, Groningen, Drenthe, postbus 330,9200 AH Drachten, telefoon 0512-58.50.85, fax 0512-58.50.99. E-mail vvvva- kanties@nnbt.nl of website ww- w.vvv-vakanties.nl. Rondje Groningen staat in de Noordelijke Vakantiereisgids, die toegestuurd kan worden en op beurzen verkrijgbaar is, èn in de landelijke Lekker weg in ei gen land-gids, die bij VVV-kan- toren en reisbureaus ligt. NIEUW VAN ARKE! ARKE KIDS VAKANTIES 4 ARKE KIDS CLUBS: KINDERANIMAT1E- TEAM MINICLUBS PER LEEFTIJD NEDERLANDSTALIGE ANIMATIE KINDERDISCO VLIEGVAKANTIES De hangende keukens van Appingedam. Arke heeft speciaal voor gezinnen een nieuwe gids vol leuke vakanties uitgebracht. Vakanties met een unieke kind-, prijs- én oudervriendelijke formule. De Arke Kids Clubs bieden alle mogelijke kinderfaciliteiten zodat kids en ouders een onbezorgde vakantie hebben. De Arke Kids Clubs staan voor: Ruime appartementen en bungalows Altijd Nederlands talig entertainment Volop activiteiten voor kinderen Groepsindeling naar leeftijd van 3 t/m 14 jaar Veiligheid staat voorop Van kinder disco tot kinderspelletjes Professionele begeleiding Mascotte Barkie de beer Kinderpaspoort voor zwemmers en niet- zwemmers Kiezen als ouder om wel of niet mee te doen Speciaal ontwikkelde pro gramma's Ervaren entertainers. MENORCA Bungalows Menorca Mar in Cala'n Bosch 2-kamerbungalow voor 8 dagen, logies Per persoon vanaf Kinderkorting 10% voor kinderen van 2 t/m 11 jaar. Prijs op basis van 4 personen. Zo kunnen wij nog wel even doorgaan. Fijne Arke Kids vakanties, voordelige Arke Kids prijzen. Kiezen moeilijk? Vraag dan hulp aan uw ANVR reisadviseur. arke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33