Het tij regeert zandplaat Juist reizen Kleinste Duitse Waddeneiland Wandelen met gids Heino Kenia Oost-Europa Vacansoleil Cathay Landal Ooit vanuit bed een giraffe gevoerd7 In Kenia kan dat in de Giraffe Manor, op het landgoed van Jock en Bettv Melville. Een half uur van Nai robi. Goedkoop is het niet, want voor een verblijf in het huis be taal je per nacht 310 dollar. Het 'magische' Kenia - dat fors aan de weg timmert met de slo gan 'beleef elke dag een andere safari' - biedt ook simpeler on derkomens, zoals een boomhut. Info: Kenya Tourist Board, tel. 020-638.46.61, e-mail kenia@travelmc.com, www.magicalkenya.com. Het Pools Informatiebureau voor Toerisme en het Va kantiebureau Oost-Europa pro- moteneen verblijf in de toekom stige nieuwe EU-landenDe meeste Oosteuropese landen hebben genoeg te bieden - zeker voor de meer sportief ingestelde reiziger - en het is niet duur. Zo brengt het Informatiebureau de kuuroorden en het in aan bouw zijnde Hollandia (vakan- tie)Park onder de aandacht, ter wijl het Vakantiebureau appar tementen en campings in landen als Tjsechië, Litouwen, Polen en Roemenië in de aanbieding heeft. Pools Informatiebureau: tel. zaterdag 11 januari 2003 Op de brede stranden van Juist staan overal nog ouderwetse strand korven. Rare jongens, die Duit sers. Met zijn allen ko men ze elke vakantie mas saal naar onze mooie Wad deneilanden terwijl ze zelf het allermooiste eilandje hebben. Juist heet het, een zandplaatje waar paarden, fietsers en het tij nog de baas zijn. En de gemeente nog een echte paardenpoepopruimer in dienst heeft. Pataklop, pataklop, pa- taklop. De trage tred van een mak trekpaard klinkt door de straat. Achter zijn dikke kont hangt een kar die ratelt over de keien. Daarachter een juffrouw op de fiets 'Het Dorp' van Wim Sonneveld? Nee hoor, dit is de 2 le eeuw, dit is JuistEen van de kleinste Duitse Waddeneilan den en daar is dit nog een dood normaal, alledaags straatbeeld. Hier namelijk zijn auto's, brom mers en ander stinkvervoer ver boden en regeren paard en kar samen met fietsers en wande laars. Juist zoals vroeger en dat maakt Juist ook zo'n uniek en bijzonder eilandje. Want zo heerlijk rustig en stil vind je ze nauwelijks nog. Je vraagt je af wie er 400 jaar ge leden zo gek was om neer te strijken op deze streep zand. Want veel meer is Juist eigenlijk niet: 500 meter breed en 17 kilo meter lang. Op de bovenste duinpannen heb je het idee dat je links en rechts in de zee kunt spugen, zo smal is het. Het is ook wel eens meer (en minder ge weest) want Waddeneilanden worden gevormd door de loop der tij en tijden. Dat tij bepaalt eigenlijk alles want Juist is alleen bereikbaar bij hoog water. En daar heeft zelfs de veerboot naar te luiste ren. Die gaat dan ook bijna net zo onregel matig als de treinen in Nederland. Soms maar één keer op een dag, soms heel vroeg, soms laat op de middag. Je kan het vervelend vinden maar het heeft ook wel iets. Niet de toerist bepaalt wanneerhij op vakantie gaat maar het tij geeft aan wan neer je welkom bent op Juist. Een eeuw geleden duurde die overtocht -bij goede wind- ruim drie uur. En als je pech had nog een extra nachtje op het droog gevallen wad, slapend in een hangmat tot het water weer ging wassen en de boot verder konNu sta je met anderhalf uur varen van Norddeich op Juist. De veel snellere oversteek is zo'n beetje het enige verschil met vroeger want op dit Noord- Friese pareltje lijkt de tijd echt stilgestaan te hebben. Op de ka de krioelt het van handkarren, fietsen en paarden en karren die de bagage naar de hotels en va kantiehuisjes brengen. Auto's, scooters en andere stinkende benzineslurpers zie je hier niet. Zelfs geen elektrokarretjes „Dat willen we hier metNu niet en nooit niet", zegt Thomas Vodde van de plaatselijke VW. „De eilanders, 1700 in totaal, hebben wel een auto maar die staat op de vaste wal. Nee, ze verschillen over veel zaken van mening maar over één ding is ie dereen het roerend eens: hier horen geen auto's thuis." Alleen voor de brandweer (vijf auto's), de ambulance (eentje) en de postbode (in een gele elektro- kar) wordt een uitzondering ge maakt. En zo komt de ansichtkaart van Wim Sonneveld tot leven op Juist. De hele dag trekken de paardenkarren heerlijk traag door het dorp. De een is taxi, de ander haalt oud vuil op en de derde kar zorgt voor vers bier in het café. En de poep die ze met zijn allen achterlaten wordt netjes opgeveegd door de ge meentelijke paardenpoepop ruimer. Overigens alleen op de hoofdwegen in het centrum want daarbuiten bestaan veel straten nog gewoon uit ouder wets karrenspoor (maar wel met een keurig verhard stoepje er naast). Verder is iedereen te voet en op de fiets. De eilanders herken je aan hun degelijke vracht- en bakfietsen, de gasten aan hun huurkarretjes en onbezorgd ge- slinger. Want bij gebrek aan ver keer let je amper meer op. Maar voor pizzakoeriers -op de f iets- moet je ook hier goed uitkijken want ze rijden bijna net zo snel als hun collega's op het vaste land. Moderne tijd Maar wat is snel. Op een of an dere manier lijkt het wel of de moderne tijd met al zijn gejak ker en gehaast aan dit eilandje voorbij gaat. In winkeltjes sta je zo tien minuten probleemloos te wachten in een rij van niks, in de supermarkt krijgen de kindjes nog elke keer een snoepje en aan creditcards doen een aantal res- taurants simpelweg niet. Ge woon betalen met biljetten, punt uit. NOORDZEE BORKUM Als gast schakel je moeiteloos over op dat ontspannen ritme. Lekker tegen de wind intrappen Norderney JUIST 8 Norddeich Norden NEDERLAND Delfzijl DUITSLAND rEmden Groningen foto's GPD over (de lengte van) het eiland, zwerven over het prachtig brede strand of lekker zonnen in een van de vele ouderwetse rieten strandkorven op het strand, 's Nachts wordt de rust alleen ver stoord door het schril gekrijs van een van de vele fazanten die vrijelijk tussen de huizen door scharrelen. Verder is het stil, akelig stil, doodstil. Wat de eilanders betreft, blijft het ook zo. Hoogbouw en flats, zoals op het drukke buureiland Norderney (met auto's), zijn verboden. Juist ziet er daarom nog steeds uit als een ouderwets dorpje: met veel rode huisjes, een paar kerkjes, oude patro naatsgebouwen, wat winkeltjes en restaurants en een enkel groot hotel Je ziet het prachtig voor je lig gen als je langs het Herrenpfad (nog uit de tijd dat de heren en de dames elk hun eigen stukje strand hadden) naar het hoogste punt van het eiland wandelt. Stil hopend dat dat mooie liedje van Wim Sonneveld op Juist niet uit zal komen: „Ik was een kind en wist niet beter, dan dat nooit voorbij zou gaan." Hans van Alebeek Slechts een keer per dag vertrekt er van Nord deich een veerboot naar Juist. De vertrektijd is afhankelijk van het tij en varieert van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat. Met de auto is het vanaf Groningen nog ruim een uur rijden. Neem echter ruim de tijd want met name het laatste stuk naar Norddeich gaat over B-wegen met veel stop lichten en oponthoud. Bij de haven is ruime parkeergelegenheid, een groot deel zelfs overdekt (prijs ongeveer €3,50 per dag). De prijs van een retourticket bedraagt €24,50; kinderen onder de twaalf jaar betalen de helft van de prijs. Kinderen tot vier jaar zijn gra tis. Voor een hond moet €5 betaald worden, een fiets kost €9. Bij de kassa kan, tegen bijbetaling van €6 per koffer, ook geregeld worden dat de ba gage op het vakantieadres in Juist afgeleverd worden. Ook dat gebeurt met paard en wagen dus het duurt even voordat de bagage arriveert. De toeristenbelasting wordt op Juist via een soort bankpasje geïncasseerd. Dat persoonlijke pasje biedt tegelijkertijd op het eiland diverse kortin gen (o.a. gratis uitleen van spelletjes en voor kin deren een keer gratis naar het overdekte zwembad met zout water) en aanbiedingen. Voor terugkeer naar het vaste land moet de belasting betaald worden. Dat kan op diverse plaatsen. Op Juist staan ontelbare hotels, pensions en va kantiehuisjes. Voor meer informatie, boekingen en reserveringen: tel. 0049 - 4935 809 222. Vooral- gemene informatie of het aanvragen van een cata logus: 00 49 - 4935 809 105. Op internet: www.juist.de. Meer informatie over vaart ijden en tarieven voor de overtocht vanaf Norddeich: re derij Frisia, tel. 0049 - 4931 98 70 en op internet www.reederei-frisia.de. Voor algemene informatie over Duitsland en de Duitse Waddeneilanden: het Duits Verkeersbu reau in Amsterdam. tel. 020-697 80 66 en <>p inter net www.germanytourism.de. 020-620.93 99. www.poleninfo.tripod.com. Vakantiebureau Oost-Euopa: tel. 0591-61.05.19, e-mail info@vakantieoosteuropa.nl www.vakantieoosteuropa.nl Vacansoleil, aanbieder van luxe campingvakanties, heeft voor dit jaar vijftig nieu we bestemmingen, waaronder vier nieuwe campings bij Disneyland Parijs. Nieuw zijn bestemmingen in Slovenië en op Corsica. Samen met Adac ver huurt het bedrijf dit jaar hon derden nieuwe luxe stacaravans in Kroatië, Italië en Spanje. Info: Vacansoleil, tel. 040 - 844.77.45, www.vacansoleil.nl. Cathay Pacific, (Australië) komt met een actieprijs om betaalbaar business class naar verre bestemmingen te vliegen.. Twee retourtickets business class naar bij voorbeeld Hong kong, Bangkok, Brisbane, To kio, Hanoi of Saigon (en nog een riks andere) kosten slechts €4.990. Boeken voor 15 maart en reizen voor 31 augustus. Info: www.cathaypacific.nl, tel 020 - 653.20.10, e-mail nl_reser- vations@cathaypacific.com Landal Green Parks heeft met ingang van het nieuwe jaar twee (nieuwe) parken: vil lapark Vogelmient bij De Koog (Texel) en village l'Eau d'Heure in Wallonië. De eerste bouwfase in Texel, met 60 bungalows, moet voor Pasen klaar zijn, voor de zomer moeten de eerste 100 van de 252 villa's in het Belgische park voor bewoning gereed zijn. Info: Landal Green Parks, tel. 0900-8842 (0,20 c/m), of wwwlandal.nl. Advertentie Holland International Mijn mooiste tijd van het jaar Kinderen Gratis in Disneyland® Resort Paris! Ook tijdens Disney's Jungle Boek Carnaval Aankomst in de periode 11 januari t/m april 2003 Vanaf 149 Prijs per volw., o.b.v. 2 volw. U verblijft 2 nachten in Disney's Hotel Santa Fe®, incl. ontbijt. 3 dagen onbeperkt toegang tot het Disneyland® Park en het Wa.t Lisr.ey Studios® Park. Per volwassene 1 kind t/m 11 jaar GRATIS. Ontvang bovendien een GRATIS Disney video* bij reservering van een arrangement Disneyland® Resort Paris met aankomst tijdens Disney's Jungle Boek Carnaval (8 februari t/m 9 maart 2003). Swing mee en beleef een betoverende vakantie met het hele gezin. Ga voor informatie en boekingen naar uw ANVR reisbureau. Geldig voor boekingen gemaakt tussen 8 en 27 januari 2003 en zolang de voorraad strekt. Wijzigingen voorbehouden. 1»A Zeker doen op Juist: een wad wandeling maken met Hei no. Niet die Duitse schlagerzan ger maar een geweldige gids - een soort Captain Iglo- die op hele aanschouwelijke wijze de geheimen van het wad onthult. Gewapend met een roestvrijsta len stok en drietand voert hij groepen wandelaars over het drooggevallen wad en vertelt ze alles over schelpen, vogels, de wadwurm, kreeftjes en ander waddenvolk. Heino praat, grapt, graaft en valt om de 25 meter op zijn knie- en om weer iets bijzonders te la ten zien of op te graven. Samen met de wadlopers verzamelt hij schelpjes voor zijn grote Omo- truc: twee potten met zanderig zeewater. In eentje gaan de schelpen en, voila, na een uur is die pot kraakhelder en de ander nog steeds troebel Mooier kan Heino de zuiverende werking van deze zeediertjes niet aanto nen. Maar klapstuk is toch wel de 'pismossel met piemel' die hij op commando laat 'plassen'. En voor wie het koud heeft gekregen op het wad, tovert Heino aan het einde van zijn wandeling een lekkere schnaps uit de steel van zijn wandelstok. Een wadwandeling met Heino duurt 2,5 uur en kost ongeveer €4,50 per persoon. Meer infor matie: www.hemo-juist.de. U - i; Heino heeft net/een 'pismossel' opgegraven. •13*53 Ecjs 'aio u&C *.c - tj.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31