retta Duisenberg betuigt spijt ötójffc 40% Alcoholslot voor vaak betrapte drankrijders Hinder kansen bij SP en GroenLinks richten hun scheefgroei leiden pijlen op PvdA-hjsttrekker Bos korting Inspectie onderzoekt hoofddoekj esk westie op school Amsterdam Hagenaar bekent dubbele moord ederatief Joods Nederland klaagt vrouw bankdirecteur opnieuw aan r\ J Dode bij brand Wachten op de bus onder piepschuim de Hoge Raad kan tot U noemt het geluk, wij noemen het pech Eerste landelijke collecte Amnesty Lelystad groenste stad Nederland Wijkagent verdacht van klikken Extra onderzoekt nicotinevaccin Waterbus R'dam-Dordt populair zaterdag 11 januari 2003 Lnwflredactie binnenland Ifn'HAAG - Automobilisten Lvakermet een slok op achter Ljtuur worden betrapt, kun- Uindetoekomst hun auto niet „Lr zelf starten als ze hebben «,,ken' u jr,d dit jaar begint een proel fl een 'alcoholslot', een per- KnJijk blaasapparaat dat de o blokkeert bij een te hoog alcoholpromillage. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bekendge maakt. Volgens een woordvoer ster moet hiervoor een 'experi- menteerartikel' in de Wegen verkeerswet worden opgeno men. Daarbij wordt ook geput uit ervaringen uit de Verenigde Staten, Canada, Australië en Zweden, waar al positieve re sultaten zijn behaald met soort gelijke proefprojecten. Het is nog niet duidelijk hoe vaak automobilisten in de fout moeten gaan om een alcoholslot in hun auto te krijgen. Er be staan al verplichte cursussen voor zware alcoholovertreders en 'veelplegers'. Ook wordt me dio dit jaar een wetsvoorstel in gediend waarmee het wettelijk toegestane promilage van 0,5 naar 0,2 promille gaat. Het rij- en drinkgewoonteon- derzoek van de Adviesdienst Verkeer en Vervoer constateert een dalende trend bij het rijden onder invloed. In 2001 was het percentage dronken bestuur ders in de weekeindenachten 4,2 procent. Dat is 0,4 procent lager dan het jaar ervoor. Vol gens het ministerie komt dit door de alcoholcampagnes en de intensieve handhaving. Mannen zitten twee keer zo vaak beschonken achter het stuur als vrouwen. De meeste aangeschoten bestuurders rij den in Flevoland en Noord- en Zuid-Holland. In het noorden gedragen de bestuurders zich het best. ANP mnnze redactie binnenland ISTERDAM - Gretta Dui- iberg heeft zich gisteren vcr- (schuldigd voor haar uit- aak over de bezetting van lestijnse gebieden door Isra- lt zei in het Algemeen Dag- ■A van gisteren dat deze erger dan de Duitse bezetting van éderland in de Tweede We- ridoorlog, afgezien van de ho- tiust. aisenberg zegt in een korte glaring te betreuren dat de Hgelijking als kwetsend is er- aren, Joodse groeperingen in [fderlancl reageerden met af- chuw op haar uitspraak. De oorzitster van het platform de Bezetting, die deze ik met een delegatie Pales- se gebieden bezoekt, zegt it de bedoeling te hebben ge- sd te kwetsen. [ort geding ederatief Joods Nederland JN) deed meteen aangifte te- de voorzitter van het plat- ra Stop de Bezetting, die met re andere leden van de actie- roep deze week Israël en de be tte Palestijnse gebieden be- toekt Duisenberg hangt ook üog een kort geding boven het loofd, dat FJN samen met een roep Nederlandse joden tegen sar wil aanspannen. Ze willen trechter vragen haar te ver- ieden nog langer 'krenkende of -.erende taal over joden of het wise volk uit te slaan', aldus IN-voorzitter H. Loonstein. organisatie vroeg justitie eder zich te buigen over Dui- übergs uitspraak dat ze zes djoen handtekeningen wilde iUNSPEET - Bij een boerderij- tnd in Nunspeet is gister- rond een 54-jarige bewoner ihet leven gekomen. fe slachtoffer was invalide. Agens de politie heeft hij zich s: waarschijnlijk door zijn andicap niet in veiligheid kun- mbrengen.Het pand is volle- iguitgebrand en moet volgens f politie als verloren worden eschouwd. ANP ophalen voor Stop de bezetting. Schrijfster Anj a Meulenbelt, lid van de delegatie, noemde de vergelijking die Duisenberg maakte onvoorzichtig. Donder dag bleef ze samen met delega tielid Hans de Boer al achter in Jeruzalem, toen de andere helft van de delegatie Jenin op de Westelijke Jordaanoever be zocht. De twee waren ongeluk kig met de grote aandacht voor Gretta Duisenberg. Het Centraal Joods Overleg vindt dat de uitspraken van Gretta Duisenberg van gisteren 'buiten elke orde van moraal en fatsoen' vallen. Directeur R Naftaniël van het Cen trum Informatie en Documen tatie Israël (CIDI) noemde Dui- senbergs vergelijking 'walge lijk'. Hij wil ook dat haar man Wim Duisenberg, president van de Europese Centrale Bank, duide lijk maakt hoe hij denkt over het optreden van zijn vrouw. Dui senberg schreef in een brief aan minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken eerder deze week dat hij voor 100 procent achter zijn vrouw stond. In de brief verdedigde Duisenberg het gebruik van een diploma tiek paspoort door zijn vrouw. Naftaniël wil nu weten in hoe verre hij ook inhoudelijk achter haar staat. Een woordvoerder van de Pales tijnse Raad, een organisatie voor Palestijnse vluchtelingen en migranten in Nederland, wijst erop dat Duisenbergs uit spraken deel uitmaken van het publieke debat, dat een bijdrage kan leveren aan een oplossing van het conflict in een Midden- Oosten. ANP pagina 5: muur legt leven lam wrFerdiSchrooten DENHAAG - De Hoge Raad wil niet dat er getornd wordt aan het recht van burgers en bedrij en om bij 's lands hoogste itchtscollege in beroep te gaan. Als er minder gelegenheid is om ®ij de Hoge Raad in cassatie te gaan. groeit het risico dat von- nssen van rechters in vergelijk bare zaken uiteen gaan lopen. Dal kan leiden tot rechtsonge lijkheid, vindt de Hoge Raad. Ke reageert daarmee op uit- praken van voorzitter M icheltema van de Wetenschap- ^lijke Raad voor het Rege- jwgsbeleid (WRR), de officiële lenktank van de regering, jchelteióa stelde gisteren in het jhnancieele Dagblad dat het in meeste gevallen voldoende is [Jlser na een uitspraak door de tohtbank nog een herkansing is nI het gerechtshof Het aantal öxen waarbij in cassatie kan P°rden gegaan bij de Hoge I ad mag wat betreft Schelte- paworden beperkt, mj noemt hel 'maatschappelijk !onaanvaardbaar' dat burgers en Aduertpntia Voor mannen en vrouwen The image you like! Pottenmarkt 13, Middelburg Telefoon 0118 - 640773 bedrijven soms tien jaar of lan ger moeten wachten op een defi nitieve uitspraak, wanneer alle mogelijkheden van beroep wor den benut. De Hoge Raad zou alleen nog maar die zaken moe ten aanpakken die belangrijk zijn voor de 'rechtsontwikke ling'; zaken dus die kunnen lei den tot een veranderde kijk op de rechtspraak. Een groter aan tal herkansingen garandeert volgens Scheltema, die strijdt voor 'een versterking van het rechtsgevoel', niet meer tevre denheid over het eindoordeel. Snelheid ,We zijn verbaasd over de harde stellingen", zegt woordvoerster E. Hartogs van de Hoge Raad Zij vindt de uitlatingen van de WRR-baas nogal kort door de bocht. „De burger is meer ge diend bij een behoorlijke rechtsgang dan bij meer snel heid. En het is echt niet zo dat mensen voor elke zaak naar de Hoge raad stappen. Dat gebeurt naar schatting maar bij tien procent van de zaken." Hartogs benadrukt dat de Hoge Raad niet zoals een gerechtshof de zaak nog eens inhoudelijk over doet. „We kijken of het recht goed is toegepast, we gaan niet nog eens de feiten wegen." GPD door Jaap Folkerts DEN HAAG - De in de opinie peilingen succesvolle PvdA- Icider Bos is opnieuw zwaar be kritiseerd. Nadat de aanval donderdag nog was gekomen van CDA-leider Balkenende, richtten gisteren GroenLinks en de SP hun pijlen op Bos. Volgens Halsema (GroenLinks) en Marijnissen (SP) zetten de sociaal-democraten elke ver nieuwing overboord 'nu ze de geur van macht in de neus heb ben' Marijnissen vindt dat Bos 'op de knieën' gaat zitten voor Balke nende en daarmee 'oude paarse reflexen' vertoont. „Bos loopt weg voor het echte alternatief. Hij maakt zich afhankelijk van Balkenende met wie hij geen nieuw beleid kan maken. Bos moet een daad stellen en kiezen voor de SP", aldus Marijnissen gisteren bij de presentatie van zijn boek Nieuw Optimisme. Halsema vindt dat de PvdA- lijsttrekker razendsnel richting het CDA kruipt en noemt dat onbetrouwbaar. Voor haar is het onacceptabel dat Bos deze week een harder standpunt over inte gratie heeft ingenomen. Het ligt in de lijn van het CDA, maar fractievoorzitter Verhagen Ayaan Hirsi Ali (rechts), kandidaat-Kamerlid voor de WD. praat met een pupil van de Glen Mills School in Wezep. In het kader van de verkiezingscampagne bracht Ali gisteren een bezoek aan de school, waar men ontspoorde jongeren op militaire wijze op het rechte pad tracht te zetten. foto Robin Utrecht/ANP Advertentie) Je komt altijd thuis als je lid bent van de ANWB Wegenwacht. Want de Wegenwacht helpt elke week meer dan 25.000 mensen weer op weg Bel 0800-0503, kijk op anwb.nl of kom even langs. Goede reis ANWB twijfelt aan de betrouwbaar heid van Bos. Volgens hem ver andert de PvdA dagelijks van standpunt 'om de buit bij de ver kiezingen binnen te kunnen ha len'. In de dagelijkse opiniepeiling van Maurice de Hond voor SBS6 zette de PvdA gisteren haar opmars voort en streefde zij het CDA voor het eerst voor bij. De sociaal-democraten kwamen op 41 virtuele zetels (nu 23 in de Tweede Kamer) te gen 39 voor Balkenendes CDA (nu 43). De VVD stijgt iets in de kiezersgunst en zou uitkomen op 31 zetels (nu 24). De SP krijgt er in de peiling veertien (nu ne gen) en GroenLinks zeven (nu tien). Lijsttrekker Rouvoet van de ChristenUnie bepleitte gisteren in de tv-rubriek Twee Vandaag vanaf een week voor de verkie zingen geen uitkomsten van opiniepeilingen meer te publi ceren. De peilingen ontnemen volgens hem het zicht op waar het echt om gaat: de inhoud van het beleid waar de partijen voor staan. In sommige Europese landen geldt al een dergelijke publica- tiestop. VVD-leider Zalm wil de komen- DEN HAAG - Amnesty International, bekend van schrijfac- ties tegen martelingen, gaat voor het eerst in haar bestaan landelijk collecteren. De mensenrechtenorganisatie heeft dringend geld nodig voor nieuwe vestigingen in diverse lan den en uitbreiding van haar werkzaamheden. Zo wil Amnesty ook strijden voor het recht op onderwi j s en bindende gedrags codes over mensenrechten voor bedrijven. Vierduizend vrij willigers komen begin volgende maand daar om met de actie 'Geef voor vrijheid' in 160 gemeenten langs de deuren. De helft van de opbrengst zal worden gebruikt om schendingen van de mensenrechten beter onder de aandacht te brengen. Dat gebeurt onder meer door een landel ij ke jonge renactie plus een campagne voor steun aan het Interna ti onaa l Strafhof in Den Haag. GPD WAGENINGEN - Lelystad is de groenste stad van Neder land. Dat heeft het onderzoeksinstituut Alterra in Wagenin- gen becijferd Per woning telt Lelystad het meeste groen. Van de grote steden heeft Amsterdam het minste groen. Alterra baseert zich op de boclemgegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het onderzoek is verricht in op dracht van het ministerie van Landbouw. Naast Amsterdam beschikken ook Enschede, Den Haag, Lei den en Utrecht over te weiniggroen binnen de bebouwde kom. Voor het onderzoek werd de norm op 75 vierkante meter per woning gesteld. Niet meer dan vijf van de tien steden, die Al terra koos uit de dertig grootste steden van Nederland, haal den die norm. ANP MAASTRICHT - Justitie en politie in Maastricht onderzoe ken of een wijkagent in Sittard tegen de eigenaar van een hen nepplantage in Sittard heeft geklikt. Hij zou hem hebben ver teld wie hem heeft aangegeven. Na dit mogelijke klikken door de wij kagent volgde vorige zo mer een golf van terreur tegen de vermeende aangevers. Zij kregen te maken met wraak in de vorm van aulobranden en aanslagen met molotovcocktails. Dat bleek tijdens een rechtszaak in Maastricht tegen de eigenaar van de wietkwe- kerij. De wijkagent heeft zich ziek gemeld. ANP MAASTRICHT - Het onderzoeksinstituut ExTra. verbonden aan de Universiteit Maastricht, doet onderzoek naar een vac cin dat de verslavende werking van nicotine tegen moet gaan. Het instituut test de veiligheid van het medicijn op verzoek van het Amerikaanse farmaceutische bedrijf Nabi Dat be vestigde een woordvoerder van de universiteit gisteren. ANP ROTTERDAM - De waterbus van Fast Ferry tussen Rotter dam en Dordrecht heeft in 2002 25 procent meer passagiers vervoerd dan in 2001. Het passagiersaantal steeg van 370.000 naar 467.020. Dit heeft directeur van Fast Ferry M. Sprenger gisteren bekendgemaakt. F ast Ferry wil vanaf eind februari ook Krimpen aan den IJssel aandoen Dit kan zonder tijdverlies omdat de knelpunten op de vaarwegen dan weg zijn Hierdoor hoeven de extra snelle boten minder vaak gas terug te nemen. Ook de andere waterbussen in de regio Dordrecht zijn popu lair en vervoeren elk jaar meer passagiers. ANP HOOFDDORP - In Hoofddorp is een opvallend vormgegeven piepschuim busstation verrezen. Het station is het afgelopen half jaar onder een bouwtent tegenover het in aan bouw zijnde Spaarneziekenhuis opgebouwd uit polystyreenschuim blokken en afgewerkt met een grijsgroene polyester hars. Het gebouw wordt in de zomer in gebruik geno men. fotoTon Borsboom/ANP van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) heeft de Onderwijsinspectie gevraagd te kijken naar de hoofddoekjes- kwestie op de Amsterdamse ba sisschool Timotheus. De 12-ja- rige leerling Jasmin Bensid volgt daar sinds deze week apart les, omdat ze weigert haar hoofddoek af te doen in de klas. Dat heeft een woordvoerster van de minister gisteren gezegd. Volgens de minister moeten de ouders en de school zelf een op lossing zoeken om te zorgen dat het kind gewoon onderwijs krijgt, Over de kwestie zelf wil demi n i ster verder geen ui tsp ra ken doen. In het algemeen is de minister van mening dat scholen wel in overleg met de medezeggen schapsraad een verbod op hoofddeksel en hoofddoekjes in het reglement kunnen opnemen. ,,Als een school dat afspreekt in de reglementen, dan houd je je daaraan", vindt Van der Hoe ven. Leerlingen en hun ouders die het daarmee niet eens zijn, moeten maar op zoek naar een andere school In de onderwijswereld leeft thans de overtuiging dat een dergel ijk verbod stand houdt bij de rechter, als de regels maai' consequent worden gehanteerd en ouders uitdrukkelijk voor in schrijving van het kind op de hoogte gesteld worden van die regels. De Commissie Gelijke Behan deling is het er echter niet mèe eens. Volgens een woordvoer ster is een verbod op hoofddoek jes in strijd met de godsdienst vrijheid en dus in strijd met de gelijke behandeling. Een school kan een hoofddoekje wel ver bieden als dit gevaar voor de leerling oplevert, bijvoorbeeld in de gymnastiekles. Volgens de woordvoerder geldt die regel ook voor stageplaat sen. Scholen kunnen alleen re gels stellen aan personeel, niet aan leerlingen, stelt zij. Bij ge zichtsbedekkende sluiers is dat anders. ANP de kabinetsperiode jaarlijks 100 miljoen euro extra uittrekken voor Defensie. Homohuwelijk D66 nep premier Balkenende gisteren op zijn partijgenoot en minister van Onderwijs Van der Hoeven op het matje te roepen omdat ze het homohuwelijk persoonlijk 'onacceptabel' vindt. Van der Hoeven deed haar ontboezeming in het tv- programma Goedemorgen Ne derland, waarin ze ook stelde dat scholen eisen mogen stellen aan de kleding die kinderen dragen. ANP door Jan Kooy DEN HAAG - Een 23-jarige Hagenaar heeft bekend dat hij eind december twee plaatsge noten om het leven heeft ge bracht. Dat meldde het Open baar Ministerie in Den Haag gisteren. De verdachte werd dinsdag avond samen met zijn 21-jarige broer aangehouden op de Hoef- kade in hun woonplaats, op ver denking van betrokkenheid bij moord en of doodslag op twee personen. Met de bekentenis van de oudste broer lijken politie en justitie binnen twee weken tijd een ge ruchtmakende dubbele moord zaak te hebben opgelost. De 21- jarige broer heeft verklaard dat hij aanwezig is geweest bij de moorden. De fatale gebeurtenissen be gonnen op 29 december, toen een 24-jarige man in de Fahren- heitstraat in Den Haag werd doodgeschoten. Tijdens het on derzoek naar deze moord vond de politie op 31 december het ontzielde lichaam van een 25- jarige vrouw in haar woni ng aan de Architect Berlagelaan. On derzoek heeft uitgewezen dat de vrouw op dezelfde dag is dood geschoten als de man. De vermoorde vrouw was de vriendin van de 23-jarige ver dachte. De vrouw behoorde ook tot de kennissenkring van de 24- jarige man, een uitbater van eén café. die in de Fahrenheitstraat is doodgeschoten De vader van de hoofdverdachte deed giste ren in de Haagsche Courant uit de doeken wat hij over het mo tief heeft gehoord uit de moqd van zijn zonen. Vlak voor de arrestatie zouden de jongeman nen hun ouders uitvoerig heb ben geïnformeerd over de mis daden. Bij de oudste broer zouden de stoppen zijn doorgeslagen, na dat hij erachter was gekomen dat zijn vriendin vreemdging met onder anderen de 24-jarige café-eigenaar. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3