De spiegel hoort tevreden te zijn Mopperende rokers moeten een eindje omrijden ;*^xcept elawarE K li SB Plastische chirurgie n Brazilië QDONTO NORTg Amerika, land van de rookverboden •1 "LAND OF THE FREE" Armen scharrelen hun kostje bij elkaar 's Jakarta tTTerving voor een sport- W school? 'Perfecte lichaams- fonnen binnen ieders hand- ietfik.' 'Droom je van een on- reeistaanbaar lijf?' 'Schoon- ad.harmonie en fijngevoelig heid,' Of reclame voor caloriearm voedsel?Mis. Met bovenstaande slogans brengen in plastische chirurgie gespecialiseerde kli- jjielcen hun diensten aan de man inhetBraziliaanse tijdschrift ■piastica Beleza'. iet blad is een bijproduct van de heersende lichaamscultus. Het cverhulde narcisme heeft Brazilië Kieldkampioen gemaakt op het ge- «dvan plastische chirurgie. Ner ves worden meer lichaamscorrec- uitgevoerd Met jaarlijks ruim 350.00 0 ingrepen heeft Brazilië de Verenigde Staten onttroond, waar 185 op elke honderdduizend mensen lichamelijke oneffenheden met het ceslaten 'gladstrijken'. In Brazilië is 3i207. Ter vergelijking: in Noord- Europa komt dit niet boven de 40 uit. Sinds 1994 is dit type ingrepen bijna rerviervoudigd. En niet alleen vrou- i. Ook de Braziliaanse man pro- «rthet doortikken van de biologi sche klok steeds vaker voor de Éten wereld te verbergen. Het aan- ilesthetische operaties onder man- «steeg in acht jaar van acht tot Itentwintig procent. Ook neemt «aantal plastische ingrepen toe ter yftaratie van de gevolgen van fysiek cweld en auto-ongelukken, itsen uit de hele wereld komen naar Brazilië om er zich in plastische chi- surgie te specialiseren. De Brazili aanse chirurgen behoren tot de avant-garde en genieten wereldfaam ewege hun innoverende en ver fde technieken. Een van de laatste «uwtjes is het gebruik van wegge nen buikvet voor borstvergroting. Vitrine ianetische correcties aan neus, ge rent, borsten, buik, billen en heupen wden overal ter wereld uitgevoerd. V-arde Brazilianen zich echter in Verscheiden is hun impulsiviteit. Jetgemak en de snelheid waarmee tiüzo'n ingreep wordt besloten zie je vertelt Loreti Breuel, een ws plastisch chirurg uit Saö Psïlo. Mlungeert Breuel (47) als reclame- ted voor haar business. Ze onder been operatie aan haar neus, liet •huid van hals, voorhoofd en bor- «snoptrekken, plaatste siliconen .teerheide wangen en liet tweemaal ■r: wegzuigen (liposuctie) uit de kik en liet de wallen onder haar c^eaweghalen. „Pure ij delheid", Re'tze ruiterlijk toe. „Maar mijn fssoonlijke ervaringen helpen ook ffideonzekerheid bij de patiënt weg lenemen Ik kan precies vertellen welke pijn te verwachten is." toderBreuels' vaste klanten zitten Braziliaanse beroemdheden. Maar zij vormen al lang niet meer het pro- zaterdag 11 januari 2003 O* S AUOE SISTEMA DE SAÜDE NORTEMED Correcties van lichamelijke oneffenheden zijn gemeengoed in Brazilië. Op het centrale plein van de junglestad Manaus brengt deze dame een particuliere ziektekostenverzekering aan de man, die plastische chirurgie voor de gewone man binnen bereik brengt. foto Frans Lindenkamp/GPD fiel van haar klantenkring. Nu zitten in de wachtkamer steeds meer gewo ne mensen. Tien jaar geleden kwam het niet in het hoofd van de midden klasse op om 'excessieve rondingen' weg te zuigen of het gelaat uit de plooi te halen. Maar plastische chirurgie is het laat ste decennium veiliger, sneller en goedkoper geworden. Tegenwoordig is de doorsnee patiënt een werkende vrouw van in de dertig met een bo vengemiddeld inkomen, die cosmeti sche correcties op afbetaling laat uitvoeren Stapt ze voldaan en zelf verzekerdheid de kliniek uit, dan is de kans groot dat ze terug komt, zo wijst een studie uit. Ana Paula Martins (35) uit Saö Paulo past helemaql in dit beeld. Zes plasti sche ingrepen onderging ze tot dus ver. Bij de laatste was ze slechts plaatselijk verdoofd. Terwijl Breuel driehonderd milliliter vet uit haar billen wegzoog, praatte ze honderd uit over haar nieuwe auto. Na een uur stond ze weer op de been. Ze onderte kende vijf cheques voor de afbetaling in termijnen en maakte en passant een nieuwe afspraak. Ditmaal voor haar buik. Ze bevestigt de trend. Steeds meer vrouwen plannen de vrije uurtjes voor een liposuctie. De ze ingreep maakt in Brazilië heden veertig procent uit van de plastische ingrepen. Gevolgd door borstcorrec- ties (15 procent) en operaties aan ge laat, neus en lippen (tezamen 30 pro cent). De nieuwste rage is het spierverlam- mende 'verjongingsmiddel' botox. Daarmee verdwijnen rimpels op ge zicht en hals tijdelijk. De cosmeti sche behandeling is vooral populair bij mannen en vrouwen die hun ui terlijk als werkinstrument hebben. Botox is afgeleid van de bacterie Clostridium botulinum, voortbren ger van dodelijke ziekte botulisme. Afgaande op importcijfers werden vorig jaar in Brazilië 146.000 micro injecties met botox toegediend. Veel daarvan in schoonheidssalons waar op winst beluste plastisch chirurgen ook kleine operaties uitvoeren. Uit recent onderzoek onder 350 wil lekeurige mannen en vrouwen met normaal lichaamsgewicht bleek dat 60 procent ontevreden is met het ui terlijk en dat de helft daarvan graag onder het mes gaat om schoonheids foutjes van de schepper te verhelpen. Tachtig procent van de Braziliaanse vrouwen tussen 18 en 39 jaar blijkt zich voorts frequent te spiegelen aan modellen en actrices Jong volk Plastisch chirurg Juerez Avelar heeft nog een andere verklaring. „Wij Bra zilianen maken ons druk om het ui terlijk omdat we een jong volk zijn. We leven in een warm klimaat waar het lichaam altijd getoond wordt. Onze strandcultuur is hiervan een goed voorbeeld." Het laatste restje taboe is door de jaren verdwenen door het groeiend aantal showbizz- sterren dat openlijk voor gedane in grepen uitkomt. Niet zelden omdat die gratis zijn uitgevoerd in ruil voor het maken van reclame voor de kli niek. Goed voorbeeld hiervan is Miss Brasil 2000, Juliana Borges. Met ne gentien plastische correcties sleepte Borges de titel binnen en haar arts de klanten. Beroemd is ook de uitspraak van tv-seksbom Feiticeira. Twee jaar geleden zei zij zonder schroom dat ólles aan haar weldadige lichaam van haar is. „Mijn buik, dijbenen en borsten. Ik heb alles zelf gekocht." Het aantal ziektekostenverzeke raars dat dit soort esthetische opera ties in hun pakket opneemt, groeit Begin jaren tachtig was de gemiddel de leeftijd voor plastische chirurgie nog 55 jaar, nu rond de 35. Dat komt mede door het groeiende aantal ado lescenten dat met de spiegel in het reine wil komen. Dertien procent van het aantal ingrepen betreft jongeren onder de achttien, zeven maal zo veel als in de VS. Schaduwzijden zijn er ook. Eén op de drie plastisch chirur gen opereert zonder diploma. Gevolg is dat deze ingrepen de lijst aanvoe ren van medische klachten. Vermin kingen en sterfgevallen zijn schering en inslag. „De overtuiging is ontstaan dat een plastische ingreep hetzelfde is als naar de kapper gaan", waarschuwt Ivo Pitanguy (75), de 'aartsvader' van de plastische chirurgie in Brazi lië. Hij vindt dat deze tendens bestre den moet worden. „Er is sprake van een overdreven bezorgdheid voor het lichaam Dit gaat ten koste van de geest", zegt Pitanguy, die in de Itali aanse filmster Gina Lollobrigida eind jaren zestig zijn eerste interna tionaal vermaarde patiënt had. Hij benadrukt dat zorg voor eigen li chaam gezond is. maar niet drie uur per dag. Pitanguy draait er niet om heen. „Je kunt beter je hersenen ont wikkelen, dan de spieren van je der rière." Frans Lindcnkamp In het land waar vrijheid het grootste goed is, verliezen steeds meer rokers hun recht oppubliekenicotine-inname. De kruistocht fegenongewenst 'meeroken' op het werk of in ^horeca breidt zich in Amerika uit als een inktvlek. grote sticker is op een ruit van café Coach House geplakt: 'Land of the free, except De- kwareDe kleine staat Delaware aan de oostkust van de VS is sinds eind november rookvrij. Een sigaret opsteken in een restau- rontof bar mag er niet meer. Net zo min als in openbare gelegenheden of besloten bedrijfsruimtes, tot aan bingozaaltjes en ge- toe. Rookverslaafde horecabe- zoekerszij0 verbannen naar de stoep. „Bela- Mjk", meent bardame Kelly uit Claymont. -Msje 18 bent, moet je kunnen doen wat je hit." Daar denken steeds meer Amerikaanse be- fciurders anders over. Niet-rokers - drie man van de bevolking - moeten worden teschermd tegen ongezonde tabakslucht. Personeel. ook in de horeca, heeft recht op werkomgeving, menen ze. Het ptjemet staten en gemeenten waar de rech- van niet-rokers prevaleren groeit en jjfcjt. „Denorm verandert", zegt Daniel Mc- joldnck, researchdirecteur van het 'Natio- raleCentrum voorTabaksvrije Kinderen' in is de tweede Amerikaanse staat (na raufornië) waar het roken in élle bedrijven, mclusief restaurants en bars, aan banden is In Florida heeft de bevolking bij de ^kiezingen in november een voorstel aan komen om rokers uit kantoren en eetgele- j®h«len te verbannen. Ook Utah en South «ota hebben staatsregels voor roken. Inde Is*-van de VS hebben verschillende distric- gemeenten eigen verordeningen inge heid om het recht op schone binnenlucht te van El Paso in Texas tot Boston Massachusetts, waar paffers vanaf mei Erbuiten worden geschopt. rtjders tegen nicotinedampen zijn vooral i ^f!°Scn °ver de recente overwinning in de rad New York. Burgemeester Michael Bloo- zelf een bekeerde roker, heeft zich de ^devan stugge rokers en cafébazen op de ■slsgehaald met zijn kruistocht tegen onge- 'nst meeroken'. Volgens de burgervader van de miljoenenstad lopen bar- en restau rantwerkers die acht uur per dag in de rook doorbrengen, vergelijkbaar met het roken van een half pakje sigaretten - vijftig procent meer kans op kanker. „Wie dertig minuten is blootgesteld aan tweedehands rook, loopt al een hoger risico op een hartaanval of een beroerte. Niemand hoeft meer te kiezen tussen werk en gezond heid", zei Bloomberg toen hij op 30 december na een akkoord met de gemeenteraad van de metropool zijn handtekening onder de 'butt ban' zette. Onder dit 'peukverbod' valt straks de hele New Yorkse horeca, waarvan een deel al langer verplicht rookvrij was. Er worden vanaf eind maart alleen uitzonderingen ge maakt voor zeven sigarenbars, cafés in de open lucht en bars met een aparte, luchtdicht afgesloten rookkamer waar geen personeel komt. De toeristen zullen evengoed wel blij ven komen, meent New York. Wat het betekent als het laatste bastion van de roker, de bar, wordt neergehaaldis te zien in Delaware. Cafébazen klagen over teruglo pende omzetten, breken zich er het hoofd over hoe de regel te ontduiken, en rokers vluchten de staatsgrens over. Bij sportbar Phat Daddy in Elkton - aan de 'goede' kant van de grens tussen Delaware en Maryland - staan de asbakken in de aanslag. De aanloop is de afgelopen maand met 10 a 15 procent toegenomen, zegt barbediende Tim. Mopperende rokers uit Delaware rijden sinds de rookban een eindje om, opdat ze met een peuk in hun mond een potje kunnen biljarten of een sigaretje kunnen roken bij hun biertje. Maar of dat zo zal blijven, daar is de werkne mer van Phat Daddy niet zeker van. „Het is denk ik ook een kwestie van wennen", zegt Tim, die zelf als niet-roker geen probleem Op de ruit van het café staat een sticker geplakt om te protesteren tegen de rookban. Ruth Ann is de voornaam van gouverneur Minner van Delaware foto Ans Bouwmans/GPD heeft met zijn rokerige omgeving. Even verderop hoopt restaurant annex bar McGlynnsPub in Glasgow, Delaware, rokers te dirigeren naar het nieuwe 'rookterras', uit gerust met een warmtelamp en omringd door een hoog hek. In dit enorme drank- en spijs- lokaal is weinig enthousiasme over de rook ban te bespeuren. De 'nieuwe' klanten, die zouden moeten afkomen op de schone lucht, zijn nog niet komen opdagen en sommige ou de klanten laten het afweten. „Overdag is er weinig veranderd, want dan komt een ander soort publiek. Maar 's avonds kwamen er meer mensen voor de bar. Je merkt het vooral op voetbalavonden, dan is het minder druk", zegt Erin Miller van McGlynns. Accijns In de Verenigde Staten bestaan geen federale regels voor tabaksverkoop. Dit in tegenstel ling tot bijvoorbeeld de alcoholverkoop- en reclame, waarvoor in Amerika strenge wet ten en controle bestaan. De lacune komt voort uit de historische verbondenheid van zuidelijke staten met tabaksproductie. Er is wel wetgeving in de maak, opdat de Food and Drug Administration de productie en marke ting van sigaretten kan controleren, maar politiek touwtrekken heeft ertoe geleid dat het wetgevingsproces in Washington vast zit. Desondanks wordt op verschillende terrei nen druk aan de poten van de tabaksfabri kanten gezaagd, signaleert Daniel Mc- Goldrick, wiens club lobbyt tegen roken. Amerikaanse staten en individuele rokers hebben - met succes - processen aangespan nen tegen de tabaksindustrie. Steeds minder jongeren en volwassenen in de VS roken, en een van de meest effectieve manieren om die trend te verstevigen is accijnsverhoging, zegt McGoldrick. De federale accijns is volgens hem veel te laag: 39 dollarcent. Daar staat tegenover dat maar liefst twintig van de vijftig Amerikaanse staten de afgelo pen jaren de accijns hebben verhoogd. Mc Goldrick: „De gemiddelde staatsbelasting op tabak is in een jaar tijd gestegen van 33 naar 60 dollarcent Dat was vaak ingegeven door geldbehoefte - veel Amerikaanse staten verkeren in geldnood - maar het mes snijdt aan twee kanten, meent de tabaksbestrijder. New York City spant qua accijns de kroon in de VS: door verhogingen van de lokale en staatstaks (samen 3 dollar) kost een pakje si garetten daar nu 7,50 dollar (ruim 7 euro). Smokeasy Het volledige rookverbod in de Californische horeca heeft sinds de introductie in 1998 niet geleid tot lagere omzetten, en gouverneur Ruth Ann Minner van Delaware rekent er op dat het ook in haar staat na een aanvankelij ke dip allemaal goed komt. Maar in een klein dorpje in het noorden van Delaware zijn ze daar niet van overtuigd. Kastelein Omar Se- miz van café-restaurant Coach House in Claymont is openlijk burgerlijk ongehoor zaam, en heeft tot nu toe twee boetes (totaal 350 dollar) gekregen omdat nog volop ge dampt mag worden in zijn zaak. Een groot bord buiten kondigt zijn zaak aan als een 'smokeasy', een woordspeling op de 'speakeasy', de illegale kroegen uit de jaren twintig toen de VS officieel drooggelegd wa ren. In zijn zaak - 'smoking permitted, private members only' (roken toegestaan, alleen le den) zegt het handgeschreven briefje op de deur - hangt de vertrouwde lucht van bier en rook, alleen verstoord door de boterwalrn van de gratis popcorn die bij het drankje wordt verstrekt. De recente rookactivist Se- miz probeert een 'privé-club' te maken van zijn zaak, met lidmaatschapsbewijzen, maar het ziet er naar uit dat de staat Delaware dat niet zal toestaan ,Dan moet er maar iets an ders gebeuren. We kunnen toch niet terug naar de tijden van de drooglegging?", zegt Bill Wright, een oud-marinier, die de Coach House als zijn stamkroeg beschouwt en er steeds meer nieuwe gezichten ziet. De rookban is een schande, zegt hij, tussen twee trekjes aan zijn sigaret door. „Als de staat niet toestaat dat ik kan doen wat ik wil doen, dan ga ik naar een andere staat." Om te roken, wel te verstaan. Verhuizen is gezien het gunstige belastingregime in Delaware geen optie voor Wright. „Gelukkig is Penn sylvania maar vijf minuten met de auto." Ans Bouwmans Heisa in mijn straat Wanti, mijn hulp, kwam opgeto gen mijn werkkamer bin nenstuiven. „Je moet komen kijken!In haar enthousiasme had ze geen tijd om uit te leggen wat er aan de hand was, maar ik moest vooral mee. Het normale lawaai van de bus met de kapot te knalpijp die voor mijn deur wordt geparkeerd of dat van de jongen die zijn brommer uitpro beert, was vervangen door ge trommel. En dat hoor je alleen als er iets feestelijks te doen is. Kortom, ik griste mijn camera uit de kast en ging mee. Voor de poort van de buren bleek zich een uitgekleed game lanorkest te hebben geïnstal leerd. Vijf mannen met eendere T-shirts en honkbalpetjes zaten gehurkt op de stoep en bewerk ten liefdevol trommels, xylo foons, gongen en de tamboerijn. Twee meisjes in klassiek Solose sarong en kebaya met strengen jasmijn in het haar hadden hun slippers aan de kant geschopt en dansten barrevoets op het as falt. Ze krulden hun vingers nog wat meer naar achter en maak ten heupwiegend de kleine pas jes die hun sarong toeliet Van alle kanten stroomden kij kers toe. Een van de danseressen ging met de pet rond, want cul tuur is mooi, maar op tijd een hap rijst is beter Vriendelijk la chend incasseerde het meisje, een studente, munten en bank biljetten en voegde zich weer bij het gezelschap voor nog een stukje muziek en dansje. Terwijl de andere Aziatische tij gers hun wonden likken en overeind krabbelen, is Indone sië ruim vijf jaar na het begin van de economische crisis nog niet toe aan echt herstel. Dat leidt aan de onderkant van de samenleving tot de merkwaar digste activiteiten om overeind te blijven. Het stadsbestuur heeft gewei-; dig de pest aan bedelaars en doet er alles aan om jongelui die zingend en handenklappend bij verkeerslichten staan, te ont moedigen. De stoplichten zijn ook het werkterrein van sigaret ten-, kranten- en tijdschriften- venters en handelaren in plastic rommeltjes en kunstig besneden namaak-ivoor. Rond hoogtijdagen voegen zich bij hen slordig geklede vrouwen met een baby op de arm of lepro zen die op hun achterste voort- schuifelen en het toch al chaoti sche verkeer verder verstoren. Aan de kant van de weg waar 's nachts transseksuelen naar klanten lonken, staan vroeg in de ochtend zogenoemde 'joc key's'. Dat zijn jonge jongens ën soms moeders met zuigelingen die één vinger opsteken. Zij azen op automobilisten die snel het stadscentrum in willen. De ventweg is altijd verstopt en de hoofdweg is tijdens de spits al leen toegankelijk voor bussen, taxi's en auto's met minstens drie passagiers. Wie alleen of met tweeën reist, haalt één of twee jockey's aan boord en kan gerust de politie post voorbij. De jockey incas seert een fooi en wandelt naar het uitgangspunt terug, onder tussen zorgvuldig de Herman dad vermijdend. Minstens zo spannend is het werk van de jongens die brand stofrestjes aftappen van tank auto's. Gewapend met een em mertje of plastic zak storten ze zich op de wagens van staats- oliebedrijf Pertamina die voor een stoplicht wachten of vast staan in de file. Razendsnel gaat de kraan open, wordt wat brandstof afgetapt en dan is het rennen geblazen. Een handelaar die zich in de luwte heeft opge steld met een paar forse jerry cans neemt de benzine af en verkoopt die weer door. De man die bij tijd en wijle bij mij in de straat langskomt heeft een minder hectisch bestaan Systematisch gaat hij alle luik jes af die de betonnen vuilnis bakken aan de voorkant van de huizen afsluiten. Hij doet recy cling aan huis en scharrelt op zijn gemak met een ijzeren pikhaak door de rottende en ruftende massa op zoek naar plastic. Pedaalemmerzakken ontdoet hij van hun lading en vervolgens gaan ze net als al het andere bruikbare spul in zijn grote jutezak. Theo Haerkens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27