Overleg rampenplannen te traag GroenLinks loopt mee op werkvloer Zeeland of de kunst van het samenleven Verzet tegen bouw Zeeuws dorp op camping Zandput 15 Statenfracties willen meer vaart in gesprekken met België Eén loket voor havens Antwerpse haven woest i^ae_N lIarm over Habitatrichtlijn in hele Westerschelde Man gewond hij aanrijding in Oostburg Waterschap onderzoekt imago Werkstraf geëist na steekpartij Dode-hoekcamera gestolen Nominatie regelsysteem Zandkreek Cultuur van Noord-Beveland tijdens tweede KIK-avond zaterdag 11 januari 2003 MIDDELBURG - Het aanpas sen en ineen schuiven van de rampenplannen voor de Wester- schelde en Beneden-Zeeschelde verloopt veel te traag. Het up to date maken van de plannen ge beurt in zeven etappes. De eer ste drie stappen zullen op zijn noegst half 2003 zijn afgerond; de rest volgt later. Het duurt allemaal te lang, ver- zuchtte Statenlid H. Polder- iman-Martin (WD) gisteren in de Statencommissie Ruimte, l? Milieu en Water. Ze drong er bij gedeputeerde L. Coppoolse (CDA. Deltawateren) met klem op aan meer vaart te zetten ach ter de aanpassing. In het zogeheten Memorandum van Vlissmgen spraken Neder landen België voorjaar 2002 af de uit 1996 daterende rampbe- stnjdingsplannen te actualise ren. daarbij rekening houdend met de grensoverschri j dende ri - sico's. Hiervoor is de Bestuurlijke Commissie Veiligheid Wester- schelde aan het werk gezet. Die probeert eerst nieuwe infor matie boven water te krijgen, onder meer over de stoffen die over de rivier worden vervoerd fonrRinus Antonisse en de transportstromen. Ook kijkt de commissie naar maatre gelen die de gevolgen van cala miteiten kunnen beperken en naar de ramp-bestrijdingsmid delen die thans beschikbaar zijn. Culturen Gedeputeerde Coppoolse be loofde spontaan de commissie aan te sporen tot sneller werken „De druk om snel te werken is er wel." Hij gaf aan dat het op één lijn brengen van Vlaamse en Zeeuwse uitgangspunten een hele klus is. „Het veiligheidsbe leid is in België heel anders ge regeld dan bij ons. Af en toe bot sen er echt twee culturenAl 1 een om tot eenheid van taal te ko men - dat we met dezelfde woor den hetzelfde bedoelen - is al een enorm karwei." Als één van de ingrijpendste ca lamiteiten geldt een ongeval met ammoniakvervoer. Op basis van nieuwere gegevens en on derzoek wordt nagegaan hoe groot de risico's kunnen zijn bij een ammoniakongeval op de Westerschelde en hoe ver de ge volgen zich uitbreiden over land. Ook is aan de orde het ver minderen van ammoniaktrans- port voor de industrie. PvdA- fractievoorzitter L. Vermeulen- Geschiere vond dat bedrijven zonodig door strengere vergun ningen moeten worden aange spoord hiermee meer vaart te maken, 'om druk op de ketel te houden'. Coppoolse wil liever de weg van overleg blijven volgen. Hij wees erop dat dit er inmiddels toe ge leid heeft dat het transport van ammoniak tussen Vlissingen en Terneuzen met 200.000 ton per jaar vermindert. Het bedrijf BASF op de linker-Scheldeoe- ver bij Antwerpen wil de eigen ammoniakproductie verhogen en daardoor is minder vervoer nodig. De gedeputeerde ver wachtte dat achter in de Wester schelde een vervoerafname van ongeveer 15 procent binnen be reik ligt, tegen een verminde ring van 50 procent in de mon ding. door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De acht minis teries die te maken hebben met dezeehavens gaan beter samen werken. Ze voeren één over heidsloket in, waar verplicht aangifte moet worden gedaan bij het binnenkomen van een haven. Dit moet de huidige pa pierstroom vervangen. Dat maakte het ministerie van Verkeer en Waterstaat gisteren bekend, mede namens zeven an dere ministeries. Verder gaan de ministeries onderzoeken of en in welke mate regelgeving de concurrentiepositie van Neder landse zeehavens benadeelt. Vooral de controles van de ver schillende inspectiediensten van de ministeries, die niet op elkaar waren afgestemd, waren het Rotterdamse bedrijfsleven een doorn in het oog. Op initia tief van de ondernemersorgani satie Deltalinqs werd al een meldpunt geopend waar 'mis standen' met de inspecties kon den worden gemeld. Het meld punt werd gesteund door de gemeente Rotterdam en het ge meentelijk havenbedrijf. Inmiddels is op initiatief van de douane in Rotterdam een begin gemaakt met de samenwerking tussen de verschillende inspec tiediensten op het gebied van de lading. Wethouder Dorith van Ewijk (rechts) helpt Sandra Diets in de keuken van Emergis. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - In het kader van de landelijke actie dag van GroenLinks staken zes 'partij-pro minenten' uit Goes en omgeving gisteren de handen uit de mouwen. GroenLinks vraagt met de actie aandacht voor de gesubsidieerde arbeid (onder meer de Melkertbanen) die dreigt te verdwijnen. Door zelf een dagje mee te komen werken, willen de GroenLinksers uit Goes de men sen met zo'n baan een hart onder de riem steken. Wethouder Dorith van Ewijk hielp in het restaurant van Emergis, terwijl frac tievoorzitter Adri van Oosten en beoogd Statenlid Marja Minnaard de Goese stads wachten vergezelden. Verder trok raadslid Raymond van den Boorn naar sporthal De Poel om te helpen bij een breedtesportpro ject, was zijn collega Saskia Verheij paraat in de wijkinfowinkel in de Goese Polder en hielp bestuurslid Axel Hagg de wijkonder- houdsploeg. COR DE JONGE doorWout Bareman ANTWERPEN - De Antwerpse Gemeenschap voor de Haven (AGHA) is woedend op het Ne derlandse ministerie van Land bouw, Natuur en Visserij. Het ministerie wil het hele Wester- scheldegebied - inclusief de vaargeul - bij de Europese Com missie aanmelden als zoge noemd habitatgebied. AGHA noemt de toepassing van de Habitatrichtlijn (een van de Eu ropese milieuregels) 'een funda mentele inbreuk op alle ge maakte afspraken'. De Europese Commissie liet al eerder doorschemeren dat niet alleen de delen van de Wester schelde buiten de vaargeul be scherming behoeven. Het is voor Nederland een kwestie van bezen of kavelen. Als zou wor- denbesloten de Habitatrichtlijn riet van toepassing te verklaren voor de vaargeul, gaat automa tisch de Vogelrichtlijn gelden die kent strengere bepalin gen In de praktijk maakt het overi gens niet veel uit dat de hele "'esterschelde onder de Habita- tnchtlijn gaat vallen. Bij bag- gerwerkzaamheden in het ka der van de verdieping van die geul wordt nu al rekening ge houden met de effecten die dat heeft op de ondiepe delen van de Westerschelde De Europese richtlijnen om de natuur en het milieu te bescher men, werden eind vorig jaar be- OOSTBURG - Een 32-jarige fomfietser uit de gemeente is gistermiddag rond half "er geWond geraakt bij een aanrijding in de Brouwerij straat in Oostburg. A8-jarige automobiliste uit uostburg stond met haar auto geparkeerd in de Brouwerij- straat. Op het moment dat zijn aar linkerportier opende reed e bromfietser voorbij. Hij bots- tegen het autoportier en °est met armletsel overge held worden naar het zieken- j"}5-Beide voertuigen raakten beschadigd sproken in de Technische Scheldecommissie. Het voorne men van Nederland om de Habi tatrichtlijn ook van toepassing te verklaren voor de vaargeul, deed de Vlamingen toen al de wenkbrauwen fronsen. Volgen de week formuleert de Rijkspla nologische Commissie een ad vies aan de regering. Slecht signaal Secretaris-generaal J. Strubbe van de Vlaamse Administratie Vaarwegen en Zeewezen: „Het grootste deel van de Wester schelde is nu al habitatgebied. Nederland heeft nu meegedeeld dat het onder Europese druk ook de vaargeul erbij moet be trekken. In de praktijk heeft dat nauwelijks gevolgen. Wij heb ben begrip voor het Nederland se standpunt, maar beschouwen dit toch ook als een slecht sig naal." Directeur R. Restiau van AGHA noemt de Nederlandse beslis sing 'onaanvaardbaar'. „Al maanden is een werkgroep be zig met het uitwerken van de langetermijn visie voor de Schelde. Een moeizaam proces. En plots worden we dan gecon fronteerd met een Nederlandse commissie, die heel de vaarrou te tot habitatgebied wil verkla ren Dat dit een slecht signaal zou zijn, is op z'n zachtst gezegd een understatement. Dit is voor ons een fundamentele inbreuk." Dinsdag formuleert de Rijks planologische Commissie het eindadvies aan het kabinet Bal kenende. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland heeft geen groetzones nodig. Zeeuwen hebben een sterk ge voel van eigenwaarde. Maar regionale identiteit dient hier als basis voor ontmoeting en niet als afweer tegenover de ander, ziet commissaris van de koningin W. van Gelder. „Zee land zou zich kunnen aanbie den als laboratorium voor de ontdekking van de kunst van het samenleven." Van Gelder hield gisteren in de Middleburgse Abdij zijn nieuwjaarsrede. Die stond in het teken van identiteit, ver draagzaamheid en saamhorig heid. „Een sterk Zeeuws identiteitsgevoel is ontegen zeggelijk aanwezig en in toe nemende mate gaan we ons trots voelen op de elementen die ons cultureel en natuurhis torisch erfgoed bieden. Dat versterkte besef geeft ons een vaste basis en daarmee de ruimte voor ontmoeting en dialoog met nieuwe inzich ten." Van Gelder citeerde uit de kerstrede van koningin Bea trix. Zij zei; „Losgeslagen van oude ankers blijkt onze maat schappij niet goed bij machte om te gaan met het opbreken van vertrouwde zekerheden." De commissaris van de konin gin heeft die uitspraak gespie geld aan Zeeland, maar heeft het beeld hier niet herkend. Inderdaad, Zeeland heeft een aantal vertrouwde zekerheden losgelaten, gaf Van Gelder toe. Door de oorlog en meer nog door de watersnoodramp zijn sociaal-maatschappelijke ver banden uiteengevallen De Deltawerken hebben niet al leen veiligheid gebracht, maar ook de ontsluiting uit een ja renlang isolement. En indu strialisatie bracht veel nieuwe Zeeuwen. „Maar onrust en onbehagen dat hier en daar aanwezig is geweest, is, wellicht door de schaal waarop het zich voor deed, grotendeels beheerst en gekanaliseerd. Zeeland geeft een voorbeeld van een gestage, weliswaar snelle, ontwikke ling, zonder waarden uit het verleden los te laten." Ondanks de ontsluiting van Zeeland bleven de kernen van weleer bestaan. Nieuwkomers pasten zich in grote mate aan „Die ontsluiting en de komst van mensen van buiten leidden niet tot een desintegratie van de Zeeuwse samenleving, maar tot een gezamenlijk be leefde indentiteit, met een ei gen Zeeuwse stijl." „Zo is het hier nog altijd ge bruikelijk om elkaar te groe ten", zei Van Gelder, doelend op de groetzones die in Rotter dam zijn ingericht „In Rotter dam moet daar een hele cam pagne voor worden opgezet." GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden gaat onderzoek doen naar haar imago. Ruim negenhonderd mensen uit het be heersgebied ontvangen dit weekend een vragenlijst, die y.e anoniem kunnen invullen. De enquête moet vooral duidelijk heid brengen over de bekendheid en de waardering van liet waterschap. Het is een vervolg op een onderzoek dat in 1998 werd uitgevoerd. De resultaten worden vergeleken om te zifen of mensen het schap vier jaar later beter kennen en waarde ren. De resultaten kunnen bijdragen aan een andere of betere informatieverstrekking. Het onderzoek wordt uitgewerkt dooreen stagiair van het waterschap. Deze gaat ook de straat op om de bekendheid van de organisatie te toetsen. Mensfen moeten uit acht logo's dat van het schap herkennen en krijgen verder vragen over het huidige en het nieuwe hoofdkantoor Het waterschap hoopt de resultaten van het onderzoek in hol voorjaar te presenteren. DEN HAAG - Tegen een 42-jarige man uit Goes die in die plaats een vriend met een mes stak, is gisteren bij het ge rechtshof in Den Haag tweehonderd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De ver dachte was eerder door de politierechter veroordeeld tot eén werkstraf van tweehonderd uur, maar hoopte dat het hof hem geen straf op zou leggen. Naar zijn eigen mening had hij uit zelfverdediging gehandeld. De aanloop tot de steekpartij op 14 augustus 2001 was een dronkemansruzie in het café. tussen de twee vrienden. Eenmaal thuis, want de mannen deelden een huis, zette de ruzie zich voortVolgens andere hu isgenoten pakte de verdachte een mes en stak zijn vriend in de arm Maai de verdachte zelf beweerde dat zijn vriend hem in blinde woe de probeerde te kelen. Om niet te stikken zou de verdachte zich vervolgens met het mes hebben verdedigd. De advocaat- generaal geloofde dit niet. Om te voorkomen dat de verdachte nogmaals in de fout zou gaan, eiste de aanklager een deels voorwaardelijke straf. Het hof doet over twee weken uit spraak. 's HEERENHOEK - Uit een vrachtwagen die geparkeerd stond aan de Heinkenszandseweg in 's Heerenhoek is in de nacht van donderdag op vrijdag het beeldscherm van een do- dehoekcamera gestolen. Het instrument heeft een waarde van enkele honderden euro's. GOES - Het verkeerregelsysteem Zandkreekdam is genomi neerd voor de Infratech Innovatieprijs 2003. Demissionair minister De Boer (verkeer) reikt de prijs op 14 januari uit in de Rotterdamse Ahoy' tijdens de gelijknamige vakbeurs voor de grond-, wegen- en waterbouw. Het verkeerssysteem bij de Zandkreekbrug is sinds juni 2002 in gebruik en voorkomt vooral in de zomerperiode veel opont houd. Filevorming doordat de brug open staat komt sindsdien niet meer voor, omdat het verkeer via een tweede brug wordt omgeleid De directie infrastructuur en vervoer van de pro vincie Zeeland dingt met het systeem mee naar de innovatie prijs. Die wordt uitgereikt aan makers van baanbrekende op lossingen of verbeteringen van infrastructurele knelpunten Een jury beoordeelt de ideeën op vernieuwend karakter, ge volgen voor milieu, creatief gebruik van ruimte en middelen, mate van energiebesparing, duurzaamheid en maatschappe lijk nut. Voor de winnaar van de prijs is een bedrag beschik baar gesteld van 5500 euro. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Staten fractie van de PvdA keert zich tegen compact recreatief bou wen in landschappelijk kwets bare gebieden. Van het idee om als proefproject kampeerterrein De Zandput bij Vrouwenpolder deels om te vormen tot een 'Zeeuws dorp' - met aaneenge sloten appartementen van twee tot drie bouwlagen - is de PvdA niet gecharmeerd. Fractievoorzitter L. Vermeu- len-Geschiere maakte dat giste ren duidelijk in de Statencom missie Ruimte, Milieu en Water. Ze noemde De Zandput een heel merkwaardige plek om daar een dorpsachtige bebouwing neer te zetten. „Ik vind het ook niet ty pisch Zeeuws: een dorp met ge stapelde woningen." Vermeulen onderstreepte dat de camping in de voor natuur en landschap waardevolle binnenduinrand ligt De PvdA heeft op zich geen be zwaar tegen vernieuwing in de recreatiesector, maar dat mag niet ten koste gaan van verdere landschappelijke aantasting. Het idee van compact bouwen met veel groen eromheen lijkt mooi, maar er zijn ook veel na delen aan verbonden, waar schuwde Vermeulen. Ook GroenLinks staat zeer kritisch tegen de ideeën hierover, liet Statenlid M. Wiersma weten. „Hou maar een proef die recht doet aan de naam van de locatie, De Zandput. Bouw daar maar ondergronds", schamperde hij Gedeputeerde J. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) gaf aan dat het bij De Zandput gaat om een proefproject, bedoeld om te kijken hoe compact recre atief bouwen in de praktijk uit pakt. Gaat het idee met door, dan komt er een traditionele uitbreiding van het kampeer terrein met twee- tot driehon derd eenheden. Een uitbreiding van zes hectare is jaren geleden in een bestemmingsplan van de oude gemeente Veere vastge legd. „De ondernemer heeft daar rechtop Werkgelegenheid Hij zag meer voor- dan nadelen aan het dorpsplan. „Er verdwij nen 120 kampeereenheden uit de duinen, er ontstaat een ver drievoudiging van de werkgele genheid, het aantal verkeersbe wegingen daalt drastisch en het is kwalitatief beter." Van Zwie- ten vond het belangrijk dat de verblijfsrecreatiesector zoekt naar vernieuwende oplossin gen. Vermeulen was niet overtuigd. „Ik heb er rondgekeken en op een dijkje gezeten en gepro beerd me in te beelden hoe het eruit gaat zien met drie verdie pingen appartementen. Mijn conclusie was: dan maar liever berusten in de huidige situatie. Ik verwacht er geen toegevoeg de waarde van, bezien vanuit landschappelijk oogpunt. Je hebt het wel over bouwen in de duinen Ze herinnerde eraan dat ook de Provinciale Commis sie Omgevingsbeleid twijfels heeft. De gedeputeerde zei dat het plan voor De Zandput eerst door de gemeenteraad van Veere moet worden beoordeeld. Hij zegde toe het daarna zo spoedig mogelijk Provinciale Staten aan de orde te stellen. KATS - Kats is Klaar (KIK) houdt zaterdag 18 januari de tweede KIK-avond in De Vriendschap in Kats. KIK beoogt eens in de twee maanden de Vriendschap om te toveren in een podium voor the ater, muziek en cultuur van ei gen bodem. Die eigen bodem is het eiland Noord-Beveland. waar ook het publick wordt ge zocht. Opnieuw begint het programma met de leidende heren en uitda gende damespersonen die, be geleid door enkele muzikanten, de tijd zullen becommentari ëren. De kinderen van Kats de clameren vervolgens gedichten, waarna Bert Kreeft zijn liedjes programma ten tonele voert. Ook vaste prik is het Zeeuws To neel met verhalen uit de oude Katse doos. The Kings of Kool, de Zeeuwse dansband, sluit dc tweede KIKavond af Het eerste optreden begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15