Spoedhulp moet op andere leest PZC Cd vol bluesrock met hoog springgehalte De wereld is volgens Ruissen mooier zonder mensen Communicatie huisartsen en ambulances loopt spaak lezers schrijven kunst cultuur VANI vrijdag 10 januari 2003 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Er moeten nieuwe afspraken komen tussen de ambulancecentrale en de huisartsen. Omdat in delen van Zeeland de vijftien minuten aanrijtijd door ambulances niet wordt gehaald, kunnen huisart sen ter plekke slachtoffers eer der hereiken. De centrale post ambulancevervoer (CPA) scha kelt huisartsen de laatste jaren vaak te laat of niet in, stelt het conceptrapport 'De Keten een zorg' over de Zeeuwse spoedei sende medische hulp. Soms worden huisartsen pas twintig minuten na de melding opgeroepen, waardoor zij hun patiënten laten wachten terwijl de ambulance hen al voor is ge weest. Het niet inschakelen van huisartsen heeft door lange aanrijtijden vijf levens gekost in de afgelopen jaren, stellen de huisartsen. Zij hebben een mor- taliteitslijst bijgehouden. De CPA klaagt op zijn beurt terecht over de slechte bereikbaarheid van huisartsen, vindt onderzoe ker H. Griffioen van bureau Cap Gemini Ernst Young. Tweederde van de Zeeuwse huisartsen, vooral in de steden, wil niet meer samenwerken met de CPA zonder grondige veran deringen, zegt voorzitter P. de Doelder van de Zeeuwse huis artsen. De huisartsen onder schrijven de conclusies van het rapport grotendeels. Met de opening dit jaar van huisartsen posten in heel Zeeland is coördi natie wel nodig. De piketauto's van de posten, die ondermeer zijn uitgerust met defibrillator en zuurstof, kunnen ambulan cezorg aanvullen. Vertraging Er wordt regelmatig zoveel am bulancevervoer besteld door huisartsen, dat er geen zieken wagens meer paraat zijn voor ongevallen, concludeert Griffi oen. Dat leidt tot vertraging voor hulp bij ongevallen. An dersom moeten patiënten soms urenlang wachten op vervoer Om de CPA zover te krijgen dat het vervoer op tijd komt voor de afspraak bij de medisch specia list schromen artsen niet de in dicaties 'te verergeren', schrijft de onderzoeker. Hij beveelt aan bedrij fsgeneeskundige diensten en het Rode Kruis in te zetten in de spoedeisende hulpketen. Er moet alternatief patiëntenver- voer komen om voldoende am bulances paraat te houden voor ongevallen. De misstanden bij de spoedei sende hulppartners raken ook de rampenbestrijding in Zee land. De partners in spoedeisen de medische hulp zijn deel van de Geneeskundige Hulp bij On gevallen en Rampen (GHOR). Huisartsen en ziekenhuizen worden echter niet betrokken bij oefeningen. Als gevolg van een arbeidsconflict dragen Zeeuws-Vlaamse medewerkers van de ambulancedienst geen piepers en zijn ze dus bij calami teiten moeilijk oproepbaar, sig naleert Griffioen. Met de aanstelling van Jacob van der Velden als directeur van de Regionale Ambulance Voor ziening, Ambulancedienst Bo ven de Westerschelde en hoofd van de Ambulancedienst Zeeuws-Vlaanderen is één aan beveling uit het rapport - een nieuwe directeur van buiten de provincie - vervuld. Er moet zo snel mogelijk onderzocht wor den of een fusie tussen de ambu lancediensten boven en onder de Westerschelde opportuun is, stelt het rapport. De vorming van een robuuste Regionale Ambulancevoorziening met een eenvoudig bestuur is vereist. De RAV wordt overigens opdracht gever voor de CPA, meldt D. van der Zaag, voorzitter van de Am bulancedienst Boven de Wester schelde De versnippering van de medi sche supervisie- en adviesfunc ties in de spoedeisende hulpke ten moet beëindigd worden. Ook in het 'bestuurlijke woud' van de GHOR dient gesnoeid. Dat moet worden gevormd tot een veiligheidscollege, pleit het rapport, dat voorstelt per Zeeuwse regio een bovenge- meentelijke topambtenaar voor veiligheidszaken aan te stellen. De GHOR krijgt ook een rol in Veel ambulances zijn present bij een ernstig ongeluk in Scharendijke, in augustus 2001. een nieuwe bestuursvorm voor de CPA, meldt huidig voorzitter A. van Dok, burgemeester van Vlissingen. Zij stelt dat een aan tal maatregelen uit het rapport inmiddels is doorgevoerd bij het CPA. Welke dat zijn, kon ze maandag niet zeggen. Wethou der L. Poppe-de Looff, die re cent het twaalfjarig voorzitter schap van het CPA-bestuur afsloot, wil niet reageren voor het rapport bestuurlijk is vast gesteld. Wel wil ze kwijt dat ze gepleit heeft voor een transpa ranter bestuur voor het CPA, zo als ook een belangrijke aanbe veling in het rapport luidt. Volgens de kritiek op het rap port stelt de CPA te veel jonge, onervaren centralisten aan, uit kostenoogpunt. Dat leidt tot fouten als het niet opvragen van locatie en letsel bij ongevals meldingen. Geef nieuwe centra listen snel goede topografische kennis, beveelt het rapport aan. Ook de communicatie vanuit de ambulances met de ziekenhui zen loopt fout. Informatie over letsel komt niet over, waardoor de afdelingen spoedeisende hulp niet zijn voorbereid op ont vangst van het slachtoffer. Er is geen vertrouwen tussen de zie kenhuizen en de ambulancebe manning, concludeert het rap port. Een krachtige medische leider voor de ambulancedien sten en CPA, met gezag bij alle Zeeuwse artsen wordt gemist. Die wordt waarschijnlijk ge vonden bij het Traumacentrum Zuidwest Nederland in Bra bant. Een fouten- en (bijna)on- gevallencommissie waarbij ook de patiëntenbeweging betrok ken is, moet de diensten helpen leren van hun missers. Herkenbaar Arts J.M. van Lieshout, com missielid namens de afdelingen Spoedeisende hulp van de zie kenhuizen noemt 'elementen uit het rapport herkenbaar' maar wil ook wachten met commen- archieffoto Marijke Folkertsma taar op de eindversie. „Er zijn zaken in het conceptrapport die ik niet onderschrijf." Van der Zaag noemt het 'je rein ste flauwekul' dat bestuurders elkaar zouden tegenwerken. „Het bestuur is eenduidig. Ik begrijp nog steeds niet waarom dit rapport er moest komen. We waren al volop bezig met verbe teren." Hij vindt de aanstelling van één directeur voor beide Zeeuwse ambulancediensten en de nieu we RAV daarvan het voorbeeld. Het onderzoek van Griffioen steunt op roddels van de werk vloer en ongemotiveerde op merkingen, stelt hij. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Dc cd Live ui the ivest, die de Walcherse band Big Chief Sugar zaterdag pre senteert in de Piek in Vlissingen, is in juli opgenomen in Westka- pelle. Op 5 juli om precies te zijn, de avond waarop ook Surrender een onlangs verschenen dubbel- alhum opnam. Big Chief Sugar speelde in het voorprogramma, de opname-apparatuur stond klaar, dus waarom niet van de gelegenheid gebruik gemaakt? „Maar ik heb de rest van de band bewust verzwegen dat het concert werd opgenomen", zegt bassist Kees van der Heijden. „Daar zouden ze maar zenuw achtig van worden." Big Chief Sugar is bijna drie jaar geleden ontstaan, nadat zanger/gitarist Wesley Koole en In een Japanse stroomversnelling in CineCity VLISSINGEN - Het filmtheater CineCity in Vlissingen vertoont dinsdagmiddag 21 januari de film In een Japanse stroomver snelling, Nederlandse water mannen in Japan 1872-1903\an regisseur Louis van Gasteren. Na afloop vindt een talkshow plaats waaraan Van Gasteren en enkele van de acteurs deelnc- De f ilm is een mengeling van do cumentaire en fictie. Van Gaste ren schetst de lotgevallen van het Nederlandse ingenieursduo Escher en De Rijke dat in Japan lof oogstte voor zijn water bouwkundige werken. De film gaat over botsende culturen en menselijke conflicten. Commissaris van de koningin W van Gelder en gedeputeerde T. Poppelaars hebben zich ingezet om de film in Zeeland vertoond te krijgen. Waterbouwkundige Johannis de Rijke was namelijk een Zeeuw, geboren in Colijns- plaat. Hij verbleef van alle Ne derlandse waterbouwkundigen het langst in Japan, van 1873 tot 1903. Twee jaar geleden onthul de Van Gelder in Colijnsplaat een standbeeld van De Rijke. Dat is een kopie van een Japans monument Aanvang: 15.00 uur. gitarist Dirk van den Berg el kaar in het Vlissingse café Groen Licht tegen het lijf waren gelopen. „Ik zat zonder band, Dirk wou wat doen in de sfeer van blues en bluesrock. dat leek me wel tof", vertelt Koole. „Dus moesten we op zoek naar een drummer en een bassist." Die werden gevonden in Wiek Ver- duijn en Van der Heijden. De huidige roadie Edwin Zuidema was nog enige tijd toetsenist en invaldrummer (Koole: „Een manusje van alles. Hij speelt ook gitaar"). De groep speelt covers. Er staat precies één eigen nummer op het repertoire. In de toekomst moe ten dat er meer worden, maar haast heeft Big Chief Sugar niet. „Dat komt vanzelf wel", zegt Koole. „Ik schrijf ze wel, maar ze zijn niet altijd even simpel. Daarbij hebben we nu een re pertoire van ïjzersterke num mers, waarmee eigen liedjes zich niet zo makkelijk kunnen meten. Het is moeilijk een num mer te schrijven dat sterk is door zijn eenvoud." Het album Live in the west bevat krakers als 'Everybody needs somebody to love', 'Great balls of fire', 'Hard to handle' en 'Little wing'. Big Chief Sugar speelt de meeste van deze nummers in een iets hogere versnel 1 ing dat het origi neel. „Onze muziek heeft een hoog springgehalte", aldus Koole. „We willen ze niet tot op de noot naspelen", vult Verduijn aan. „We geven er een eigen draai aan. Sneller, steviger. Een nummer als 'Move it on over' is zelfs nauwelijks nog herken baar. Als je iets precies naspeelt, kun je er ook niet één keer naast zitten, of iemand begint erover te roepen." Stones Ook op de cd zit Big Chief Sugar er wel eens naast maar dat is live onvermijdelijk, betoogt Kees van der Heijden. „Daar moet je overheen stappen. De plaat laat horen hoe we op het podium spelen. Elke band maakt fouten Zelfs de Stones die al veertig jaar bij elkaar zijn." Verduijn. „We hebben er wel superkri tisch naar geluisterd. In eerste instantie hoor je alles en ben je nietsnel tevreden. Maar dat wa ren de ongemixte opnamen. Dat scheelt. Uiteindelijk hebben we besloten twee nummers op nieuw in te zingen. „Het draait bij ons om de lol", besluit Verduijn. „We hebben niet te veel pretenties. We willen gewoon lekker spelen. Dat zorgt voor een goede sfeer op het po dium. Die kun je natuurlijk maar gedeeltelijk op een cd vastleggen. Maar als je erbij bent geweest en je zet die cd thuis nog eens op, dan zie je Kees weer voor je ogen over het podium huppelen Cd-presentatie Big Chief Sugar, zaterdag in De Piek in Vlissin gen, aanvang: 22 uur Around the Lake van Dino Ruissen. foto Ruben Oreel De Walcherse popgroep Big Chief Sugar. foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De Stichting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) is een reeks tentoonstellingen be gonnen met 'gevlogen Zeeu wen': kunstenaars die in Zee land zijn geboren of opgegroeid en inmiddels hun vleugels heb ben uitgeslagen. Eerste in de se rie is de uit Oost-Souburg af komstige en nu in Amsterdam woonachtige schilder Dino Ruissen (1962). Ruissen won zeven jaar geleden de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst en is verbon den aan gerenommeerde gale ries als Nouvelles Imagesin Den Haag en De Praktijk in Amster dam. Uitgangspunt voor vrijwel al zijn werk is de hand. Dat is voor een schilder natuurlijk een essentieel lichaamsdeel, bijna een stuk gereedschap. Voor Ruissen is het ook een model. Gedurende de jaren negentig ging zijn aandacht vooral uit naar de lijnen in handen. Op monumentale doeken schilder de hij grote handen. De lijnen die de handen doorsnijden, zijn daarop dik aangezet, in een aan tal gevallen zelf geaccentueerd door het gebruik van alumini- umstrips. Vanuit deze schilderijen is het werk voortgekomen dat Ruissen nu in Middelburg laat zien Daarin worden de handen ge bruikt om iets uit te beelden, precies zoals iedereen dat wel eens heeft gedaan op een ver licht film- of diascherm. Het ko nijntje, de gans, de vos, de zwaan, het hert. de eland; Ruis sen schildert ze allemaal. In de tentoonstellingsruimte van de SKZ hangen vijf grote olieverf schilderijen, waarop deze scha duwfiguren volkomen geloof waardige fabeldieren zijn geworden. Want Ruissen heeft ze niet als zwarte schaduw ge schilderd, Ze zijn bruin, wit of rood, expressief geschilderd. De verf is in lagen opgebracht, maar over het algemeen vrij dun, wat de figuren een trans parante en ijle aanblik geeft. In een van de doeken met de titel 'Blossom' is uit bruine gansfi guren een boom gecreëerd. Ook hier gebruikt Ruissen alumini- umstrips om kleine accenten aan te brengen. Die strepen - op andere doeken gaat het vaak om het oog van het uitgebeelde dier - springen als het ware van het doek af, niet alleen omdat ze er op zijn geplakt maar ook omdat het glanzende oppervlak als lichtvanger werkt. Echte schilder Ruissen blijkt, zoals ook te zien is op een vijftal prenten in het kantoor van de SKZ, een echte schilder. De constructies met de handen geven hem de gelegen heid zich op een geheel eigen wijze uit te leven. Kleuren verf streek zijn telkens bijzonder. Toch zijn de handen meer dan een vehikel voor de schilder Kijkend naar het werk ontstaat op een gegeven moment het be- 7 sef dat hij een wereld zonder mensen afbeeldt. Een wereld waarin dier en plant de hoofdrol spelen. En dus, is de bijna auto matische conclusie, een vredige wereld. Het subtiele, aangena me kleurgebruik ondersteunt die associatie. Eenmaal op dat spoor zijn ook de inhoudelijke verwijzingen niet over het hoofd te zien. Zoals het v-teken van twee grote vingers op het doek 'World piece sign'. De pa radox is dat Ruissen door men senhanden te schilderen een we reld zonder mensen schept. In de 'models' die zijn opgehan gen in de aan de expositieruimte grenzende tuinkamer is de mens juist weggewerkt. Hier heeft Ruissen zijn met de hand ge maakte dierfiguren wel als zwarte schaduwen geschilderd. De ondergrond is telkens een paginagrote illustratie uit een tijdschrift. Een hert voor een auto, of voor een hek; deze wer ken zijn duidelijk grimmiger dan de paradijselijke schilderij en. De mens is niet te zien, maar wel de sporen die hij op de we reld heeft achtergelaten. Hoe wel. Wie goed kijkt, ziet dat Ruissen in veel gevallen de dier figuren over mensen heeft heengeschilderd. Nog nadruk kelijker lijkt hij te willen bewe ren dat de wereld zonder men sen mooier is. ExpositieDino Ruissen, gevlo gen Zeeuw, t/m 31 januari bij de Stichting Kunstuitleen Zeeland aan de Balans in Middelburg, open ma t/m do van 9-17 uur. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vei nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietc redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijf Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen w niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0» weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Windmolens De PvdA en Greenpeace wensen dat de kerncentrale Borssele alsnog wordt gesloten en het verlies aan werk gecompen seerd wordt met de productie van windmolenparken op het bedrijventerrein in Vlissingen- Oost (PZC, 4-1). Weten de PvdA en Greenpeace niet dat de mo gelijkheden van windturbines zeer beperkt zijn en een groot schalige toepassing voor Neder land uitgesloten is? De waar heid is dat een windturbine van bijvoorbeeld 2 MW eerst bij 15 m/sec windsnelheid (harde wind) het volle vermogen levert en bij 7 m/sec (matige wind) nog slechts 20 procent produceert. Gemiddeld over een jaar gere kend is de productiefactor 20 tot 25 procent van het geïnstalleer de vermogen. Het regeringsbe leid is om tot 2010 in totaal 1500 MW op het land te plaatsen en tot 2020 nog eens 6000 MW off shore. U moet zich dus voorstel len dat dit enorme vermogen binnen enkele dagen kan fluc tueren van 0 tot 7500 MW. Het landelijk elektriciteitsnet is be slist niet in staat deze verschil len op efficiënte wijze te ver werken. Nu niet en ook niet in achttien jaar. Nederland kan niet met een drukknop grote centrales buiten werking stellen om windenergie voorrang te verlenen of omgekeerd plotse ling grote centrales inschakelen bij windluw weer. Nederland heeft geen stuwmeren zoals bij voorbeeld Noorwegen waar dit switchen tot op zekere hoogte wel mogelijk is. Het dwaze ener gie- en subsidiebeleid ten aan zien van windenergie wordt voor Nederland een geldver- kwisting van vele miljarden eu- Ir.A.Lafeber Sleedoornlaan 3 Burgh-Haamstede Gretta III Met groeiende ergernis las ik de bijdragen van bovengenoemde dame in de PZC. Wat een walge lijk eenzijdige benadering! Weet Gretta niets af van de ge schiedenis, waardoor dit drama is ontstaan? Heeft Israël niet, met internationaal mandaat, gebieden gekregen in hun vroe gere Kanaan? Heeft Israël met die verdeling geen genoegen ge nomen, zelfs ondanks het feit dat de oude stad Jeruzalem in handen bleef van de Palestij- nen? Wie heeft steeds weer op nieuw terroristische aanvallen op de staat Israël gedaan? Wie viel met een overmacht aan bondgenoten Israël aan in 1967? Mocht Israël zich niet verdedi gen tegen zoveel agressie? Al leen al de term 'de bezette gebie den', steeds in de media gebezigd, is misleidend. Niet Is raël is de grote agressor. Wie heeft keer op keer bereidheid getoond concessies te doen voor vrede? Israël' Maar Arafat is niet tevreden tot de laatste Jood is verdreven. Wie is de intifada begonnen? Hebben de Palestij- nen deze ellende niet zelf over zich afgeroepen door zich te scharen achter terroristen. Ik vind het bloedvergieten ver schrikkelijk, zowel aan Joodse als aan Palestijnse kant. Maar kom alsjeblieft niet aan met ver halen over die zielige Palestij- nen die zo vernederend worden gefouilleerd door dat oorlogs zuchtige wrede Israël. Hierbij wordt de waarheid wel geweld aangedaan. Schande voor de PZC dat zulke artikelen zonder meer worden opgenomen in de krant, een bewijs van manipu latie door onze Nederlandse pers. Conclusie: Gretta is dus ook onder de terroristen! En de PZC staat haar bij! A. Wisse Leguitsedijk 17 Oud Vossemeer Gretta IV spuiterij verwachten viade van deze madam. Toen Gretta nog aangesproken als Gretta Bedier de Prairi. derhield ze al nauwe cont; met obscure figuren uit he cuit van linkse actievoer De Binnenlandse Veiligb dienst had dan ook extr< langstelling voor deze ma toen ze een relatie kreeg Hans van Mierlo, toen min van Defensie. Op 4 mei ved jaar had madam de leiding een bijeenkomst, journal attendeerden haar erop da! van de sprekers (Ibrahim Baz) een terroristisch verli had, contacten die zij oti vroeger tijd onderhield mensen die van terrorist activiteiten verdacht wc Hoe kan de PZC met zo ien in zee gaan? J Sa Westerzicht 527, Vim Gretta V De PZC schrijft op 6 januari zij exclusief het dagboek Gretta Duisenberg over i bezoek aan de bezette gebie in Israel publiceert. Waai zou nu zoj\ regionale kram de PZC dat 'exclusief' mq publiceren? Zou het somszoi dat de grote dagbladen geen hoefte hebben om de rubi van zo'n omstreden figuui willen plaatsen? De eerstebi der is al gemaakt: Grettaged de column aan dat zij de aam gen van zondag in Tel Avk, schuwelijk en absoluut vere pelijk' vindt, maar tegelijk tijd zegt zij in een televisies terview onomwonden dat zo'n verschrikkelijke terra daad 'wel kan snappen', wa mee ze ieder weldenkend m tegen zich in het harnas ja Nu, één ding snap ik niet, na lijk hoe een zichzelf respaj rende krant iemand die zoi ongelofelijk eenzijdige hond aanneemt in een conflict waa zoveel aspecten een rol spel elke dag haar gif laat spuit; Duisenberg zal niets toevoeg aan het oplossen van het pi bleem in het Midden-Oosten: zou beter eens kunnen gaans ken in Misgav, in Israël,w Palestijnse en Israëlische c ders scholen hebben gesa waar hun kinderen vredig! elkaar spelen en eikaars cula leren kennen. Daér ligt na lijk de oplossing. In plaatsb een hetze te voeren tegen t partij in het conflict, moeten pogingen worden ondernoa om de twee partijen dichteri elkaar te brengen. Datzijnma sen waar we misschien in dek komst oplossingen van kun! verwachten. Niet van Du® bergs ongenuanceerde, dod geschreeuw richting Israël I G.M.S Wilhelminastmt Oudeln Gretta VI Deze week hebben wij aisles van de PZC de twij felachtigei om de 'exclusieve' column i Gretta Duisenberg te moge zen. Wat ik echter niet begrü dat een onafhankelijk dagbi als de PZC zo een bevooroc deeld en subjectief verhaalv deze dame plaatst. Het zog naamde exclusieve karat van deze column ontgaat! dan ook helemaal omdat iei een weet dat een column van: ze dame een onverbloemde paganda is voor de Pales'.:; zaak. Ik heb er bovendien1 geen zin in om zeven dagen haar exclusieve gezicht t ochtend aan te moeten stare: hoop dat deze column dana de zeven dagen niet volmaak A.F.Lvb Beatrixlas I Advertentie) Het is ten hemel schreiend. Aan- slagTel Aviv (PZC, 6-1). Wat een hypocrisie: in plaats van luide afkeuring en alarm te doen ho ren bij zulke verschrikkelijke moordpartijen door Arafats aanhang, die - toegejuicht door veruit de meeste islamieten in de wereld - tot martelaren zijn verklaard, te verwijzen naar de anti-Israëlgedachten van ma dam Duisenberg. Gretta spreekt over agressor, echter de eerste dag dat ze nog maar een poot in Israël zet, blijkt het tegendeel. Zo lang Israël bestaat, is dit zo. Het lijden van de Arabieren komt, omdat zij leven in een maffiastaat; miljarden van de EU (ook ons belastinggeld) ver dwijnt in de zakken van Arafat en zijn vriendjes, geen geld voor gezondheid enz wel voor wa pens, martelaren en dagelijks haat zaaien via de media. Wij Zeeuwen kunnen nog wat vuil-r WONEN DIEZIJN 4331 LRj MIDDELS I "e a' "v. B loktafel f iken 220)00 van 2228,- voor 1 799,- Slide stoel in zwartleer van 519,- voor 419,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38