snel sparen voor handdoeken Nieuw centrum Emergis geopend PZC Vin a Ferrari Een prikje tegen geelzucht Vissers vangen maanvis van 41 kilol Vier huizen ontruimd! voor demontage bom Debruijne Texaco Zierikzee Nieuwe Kooiweg 4 ra handdoek 3 maal tanken€1,- Badlaken s 6 maal tanken €2,- Meer ruimte voor ouderen met psychische problemen in Kloetinge Familieberichten mmm ARENSMAN Ja, ik collecteer! JACOBA MARINA VAN DEN BOUT betuig ik u mijn oprechte dank. E. W. van den Bout Brouwershaven, januari 2003 Uit het diepst van ons hart willen wij u danken voor alle warmte en genegenheid, die wij mochten ondervinden in de periode van ziekte en na het overlijden van onze lieve vader, opa en overgrootvader ABRAHAM FLIKWEERT Bram Uw brieven, bloemen en andere tekenen van medeleven hebben wij bijzonder op prijs gesteld. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen januari 2003 Word lid van Unicef en bel: 0800 - 1133 Help een werkend kind in Bangladesh naar school www.unicef.nl Waar het spelen stopt komen wij in actie Geef kinderen een jeugd. Geef ze een toekomst met 10.- per maand. Giro 809. Save the Children Óen Haag. Bel 070 - 338 44 48 of ga naar www.savethechildren.nl Save the Children Dat moet toch kunnen? Enkele uurtjes actief voor de Nationale Collecte Hersen ziekten Psychische Ziekten! Bel ons nu Alle beetjes hel pen! Onze collecteweek is van 16 t/m 22 februari 2003 Meer informatie: www.nfgv.nl en www hersenstichting.nl Meld u aan als collectant of organisator: (030) 297 11 97 o -7 ^.inkelwaarde £4f5Qj vrijdag 10 januari 2003 door Mieke van der Jagt GOES - Burgemeester D. van der Zaag van Goes heeft giste ren, samen met één van de pati ënten, het nieuwe centrum voor ouderenpsychiatrie van Emer gis in Kloetinge geopend. In het nieuwe gebouw zijn 21 plaatsen waar mensen van 65 jaar en ou der met psychiatrische proble men kunnen worden opgeno men. Het centrum heeft nu ook een speciale ruimte voor dagbehan deling. Op zes plekken kunnen in totaal 18 mensen dagelijks worden behandeld. Met het nieuwe gebouw erbij, heeft het centrum de 73 opna meplaatsen die het nodig heeft. Een deel daarvan staat in Ter- neuzen. Bouwvakkers beginnen binnenkort met de renovatie van de oudbouw in Goes. Door dat het centrum voor een uit breiding met 16 plaatsen 21 nieuwe kamers heeft gebouwd, kunnen de vierpersoons kamers in de oude voorziening worden verbouwd tot tweepersoons ka mers. In het nieuwe gebouw ko men de mensen terecht bij wie nog een diagnose moet worden gesteld. In het centrum voor ouderen psychiatrie werken psychiaters, geriaters, psychologen, hulp verleners, verpleegkundigen en verzorgenden, die allemaal zijn gespecialiseerd op het gebied van ouderen. Ze werken in het centrum zelf, maar ook daar buiten, bijvoorbeeld in zorgcen tra of bij zelfstandig wonende bejaarden thuis. Dat laatste ge- Jongen (17) mishandeld MIDDELBURG - Een 17-jarige Vlissinger is gistermiddagrond 1 16 uur in de Generaal Eisenho- werlaan in Middelburg met een ketting op zijn hoofd geslagen. Hij moest de wond laten hech ten. De oorzaak van de mishan deling was een conflict eerder op de dag beurt vooral in de nazorg. Men sen die uit het centrum zijn ont slagen en bijvoorbeeld maar moeilijk naar de polikliniek kunnen komen, krijgen regel matig bezoek van hun behande laars. Het gaat in Emergis nadrukke lijk niet om demente ouderen. Als duidelijk is dat dementie de oorzaak is, kunnen patiënten worden behandeld in instellin gen die daarin gespecialiseerd zijn. Maar lang niet altijd is bij oudere mensen duidelijk waar klachten als verwardheid, de pressie of gedragverandering vandaan komen. Artsen, ver pleegkundigen en hulpverle ners in het centrum kunnen snel en gedegen onderzoeken of de klachten een lichamelijke oor zaak hebben, een psychische- of een combinatie van die twee. Daardoor is gauw duidelijk hoe het behandelplan er moet uit zien. Volgens sectordirecteur Jack Elenbaas, worden vijftien bed den in het centrum bezet door mensen die voor zeer lange tijd zijn opgenomen. Met een aantal verzorgingshuizen werkt het centrum samen om patiënten die kunnen worden ontslagen en zorg nodig hebben, snel een plaats te kunnen geven. Met de tehuizen onderneemt Emergis ook scholingstrajecten, zodat ook daar gespecialieerde hulp verleners werken. Samenwerking Wie in het nieuwe gebouw wordt opgenomen, kan dus op veel plaatsen terechtkomen: thuis, in een verzorgingstehuis, verpleeghuis of in Emergis zelf, in de oudbouw die wordt opge knapt. En dat alles zonder lang te hoeven wachten, door de sa menwerking met andere instel lingen en doordat het personeel niet binnen de muren blijft. De zes dagbehandelingsplaat sen heeft het centrum, in af wachting van de uitbreiding, al eerder ingevuld omdat de be hoefte eraan zo groot bleek. Pa tiënten komen er twee dagen per week voor uiteenlopende thera- piën. Vanaf nu in daarvoor spe ciaal uitgeruste ruimten. Vijftig kinderen uit groep 1 en 2 van de Cederhofschool in Middelburg, hun broers en zussen, ouders en leraren werden gisteren preventief ingeënt tegen geelzucht. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Sommige kinderen van basisschool De Cederhof in Middelburg moesten gisteren even flink hun tanden op elkaar zetten. Ongeveer tweehonderd personen, vijftig kinderen uit groep 1 en 2, hun broers en zus sen, ouders en leraren, werden preventief ingeënt tegen hepatitis A, ofwel geelzucht. Het merendeel van de mensen die ingeënt moesten worden, kwam gisterochtend al meteen om half negen voor de prik. De rest druppelde later op de ochtend binnen of kwam aan het einde van de middag, na het werk, naar de school De zesjarige Iwana Siwabessy vindt de prik niet zo erg. Haar broertje Antony, die bijna twee is, heeft het er moeilijker mee. Hoewel hij gewoon op de schoot van zijn va der mag zitten, staat zijn gezicht op huilen als de spuit in zijn arm gaat. Zijn moeder is tevreden over de manier waarop de school en de GGD het virus en de bekendmaking hebben aangepakt. „Ik schrok eerst wel een beetje, maar de brief die mijn dochter woensdag mee naar huis kreeg, was heel helder." Van het speciale informatienum mer van de GGD heeft zij geen gebruik hoe ven maken. Op school wordt de komende tijd nog hard gewerkt om de ziektekiemen helemaal te doden. De toiletten worden nu twee keer per dag schoongemaakt en de kinderen worden zwaarder gecontroleerd op het wassen van hun handen nadat ze naar het toilet zijn ge weest. Ook de vloer, de deuren en de deur knoppen worden regelmatig gepoetst. Volgens schooldirecteur M. van de Velde kan het echter nog maanden duren voordat het virus is uitgeroeid. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het vissers schip ARM 20 heeft een 41 ki lo wegende maanvis gevan gen. De vreemd uitziende, schijfvormige vis die ook wel 'zwemmende kop' of 'molen- steenvis' genoemd wordt, is gisteren bij de vismijn in Vlissingen aan wal gebracht. Maanvissen komen in alle wereldzeeën voor, maar ner gens in grote aantallen. De vissen zijn bekend om hun vreemde uiterlijk waaraan ze hun bijnaam 'zwemmende kop' te danken hebben. Ze hebben een ruwe, leerachtige huid zonderschubben, waar onder een laag kraakbeen zit De huid is zelfs zo ruw dat een bemanningslid van de ARM 20 er zijn hand aan open haalde. Omdat maanvissen plank ton-eters zijn, hoeven zeni snel te kunnen zwemmen® houden ze zich op in de bt venste lagen van het waW De Noordzee is rijk l plankton, waardoor het ni verwonderlijk is dat er sc een maanvis aanspoelt of «i vangen wordt. Dat gebe vooral in de maanden dee_ ber en januari. Toch blijft] zo'n vangst bijzonder, 1, exemplaren die gevangej worden, wegen meestal n, tussen de veertig en vijftijl kilo. De grootste maanvisdjjl in de Nederlandse waterenft] waargenomen, spoelde inde: cember 1889 aan op Ame land. Dat dier was 2,73 metè; hoog en 2,23 meter lang, De gisteren gevangen v*| wordt volgens de bemant van de ARM 20 waarschijn! lijk tentoongesteld in etalage van een viswinkel, door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Amerikaan se vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog die drie weken ge leden gevonden is op het terrein van de rioolwaterzuiveringsin stallatie in Ritthem, wordt van ochtend omstreeks tien uur on schadelijk gemaakt. Voor het demonteren van de duizend ponder worden vier woningen ontruimd. De bom wordt onschadelijk ge maakt op het terrein van het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Vanaf negen uur wordt een ge bied van zeshonderd meter om het projectiel afgesloten. Omdat een deel van die cirkel tweehon derd meter in de Westerschelde valt, wordt het scheepvaartver keer op die plaats stilgelegd. Volgens een woordvoerder van het Schelde Coördinatiecen trum houdt dat in dat de sche pen om dat 'afgesloten' gebied heen varen. De afzetting wordt doorgegeven via de vaartberichten. De bewoners van de vier wc gen in de buurt van de vlieg bom, worden vanaf neger J opgevangen in het traini centrum van de b randwee de Oosterhavenweg in V gen. Om tien uur zal deE: sieven Opruimings Diens! I bom demonteren. Het projectiel werd gevon tijdens werkzaamheden vod uitbreiding en modernist van de riool waterzuiverii_ stallatie. De laatste keerditj Walcheren woningen ontn werden omdat er een projefl gedemonteerd moest wow was in mei 2001 in Vlissiifg Het ging toen om een F zeemijn uit de Tweede Weitë oorlog. De bewoners van zo'n taefci huizen aan de Piet Heinkackj enkele woningen bij deBinn haven moesten uit hun woni gen. 10-1-1995 10-1-2003 In memoriam Een stille blik, moeilijk te begrijpen maar wie het lukt kent eert heerlijk kind LENNART |e bent niet uit onze gedachte geweest. Leo. Rita. Maurits. William t en Eva en Gemeren Voor uw hartelijk bewijs van medeleven en deelneming, betoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn lieve zuster -zo*C>^ UITVAARTZORG M. de Bruijne Op Schouwen-Duiveland dag en nacht bereikbaar voor dienstverlening en persoonlijke zorg rondom de uitvaart. Roggenplaat 17 4301 WZ Zierikzee Telefoon 0111 45 07 17 E-mail info@debruijneuitvaartzorg.nl Internet www.dcbruijneuitvaartzorg.nl ^Aangesloten hij de SVU (Stichting Voorzorg Uitvaart) uitvaartverzorging Voorheen de Jonge en Uijl VOOR UITVAARTVERZORGING OP GEHEEL SCHOUWEN-DUIVELAND TELEFOON 0111-412877 Het recht om kind te zijn 'Ik heb geen zin om elke keer te vertellen dat er iets mis is met m'n nieren' Steun de Nierstichting. Giro 88.000 NIERSTICHTING Nuttig en nodig Tttofoon: 035-697 80 60

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34