Recreatie Grevelingen in gevaar Overleg over toekomst ziekenhuis %;r. lBi®r Strandbrigade mikt op Zeeuwse redders Dorpsraad rekent op bijval fracties over grondprijs d'Heule II gebied mogelijk naar Staatsbosbeheer als Rijk geen hogere afkoopsom betaalt Er is een licht beleg! W HEWzV ^MdwtcbiB S| WiïtFi zeeuwse almanak Auto waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 10 januari 2003 ^Marcel Modde I0MMENEDE - De recreatie ond de Grevelingen staat op iet spel, wanneer de Rijksover- iridniet bereid is een hogere af- Bopsom te betalen voor haar «trek uit het bestuur van het uiuur- en recreatieschap. Vol- ws de Schouwen-Duivelandse «thouder G. van de Velde-de filde wordt het in een dergelij- le situatie voor de achterblij- ndc partners onmogelijk de lidige tekorten te dekken en «t het voor de hand dat het ge iled teruggaat naar Staatsbos- wanneer Staatsbosbeheer het orhet zeggen krijgt, zal de na- uk ongetwijfeld zeer zwaar de natuur te komen liggen, nuit zijn optiek is dat heel be- pjpelijk. Maar dat betekent zeer dat het huidige voor- ngenniveau rond dat ge- met langer in stand kan orden gehouden. Al is het al- i maar omdat Staatsbosbe- daarvoor dan zelf ook er- centen vandaan moet itehalen", aldus Van de Vel let ministerie van Landbouw, iatuurbeheer en Visserij (LNV) oodigde in 2001 formeel aan ran zijn directe bemoeienis met et Grevelingenschap af te wil- m Omdat het Rijk nu nog jaar- Ijkszestig procent (495.000 eu ro in 2003) bijdraagt in het iloitatiertekort, werd een af- ipregeling in het vooruit- iht gesteld. De standpunten over wat in dat geval een reëel ibedragis, lopen echter flink uit een. Het schap heeft ingezet op Ken financiële regeling die de «combineerde functie van na tuur- en recreatiegebied de lerstkomende dertig jaar zeker Voetstellen. LNV wil zo ver ab- soiuut niet gaan en denkt eerder m een termijn van vijf jaar. Holgens Van de Velde wordt warmee 'de hele filosofie ach terliet schap ondergraven' Ineen poging het verschil in in- Het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen staat onder druk, nu de standpunten over de afkoopsom van het Rijk flink uiteenlopen. zicht te overbruggen, hebben beide partijen (de provincies Zeeland, Zuid-Holland, de vijf gemeente op Goeree-Overflak- kee en de gemeente Schouwen- Duiveland enerzijds en LNV aan de andere kant) onderhan delaars aangewezen. Deze maand beginnen zij hun over leg. Van de Velde gaat er vanuit dat het Grevelingenschap voor de zomervakantie weet waar het aan toe is. „Het schap heeft z'n meerwaarde in de loop der jaren bewezen. De Grevelingen is één van de spaarzame recrea tiegebieden waar de toeristi sche component op een verant woorde manier invulling heeft gekregen." Blijft het schap in z'n huidige vorm overeind, dan staat nu al vast dat de bijdragen van de ge meenten de komende jaren flink omhoog moeten, aldus vice-be- stuursvoorzitter en gedeputeer de L. Coppoolse. Die zes dragen momenteel gezamenlijk 5 pro cent bij om het gat (voor dit jaar begroot op 825.000 euro) te dichten, de provincie Zeeland staat voor 10 procent op de lat en de provincie Zuid-Holland is goed voor 25 procent. Vooral Zuid-Holland heeft aangegeven in de nieuwe situatie naar een andere verdeelsleutel toe te wil len Zeeland houdt vooralsnog vast aan het huidige percentage, stelt Coppoolse. Wethouder Van de Velde zegt geen bezwaar te zien in een hogere bijdrage uit Schouwen-Duiveland, zolang foto Marijke Folkertsma die verhoging fasegewijs wordt doorgevoerd. Coppoolse zin speelt verder op de mogelijk heid om de beoogde afkoopsom van het Rijk in een fonds te stor ten en daar het vruchtgebruik van te plukken. Anderzijds ont komt het schap volgens hem waarschijnlijk niet aan bezuini gingen om ook langs die weg het tekort terug te dringen. Advertentie) Oké, gisteren iets langer gefeest dan goed voor je was! Tijd dus voor een "anti-kater" recept. Een beker melk bijvoorbeeld of een rauw ei met tabasco. Wat echter zeker helpt is een verkwikkende douche met de nieuwe AXE anti-hangover shower gel. De citrus-groene shower gel die spontaan weer de noodzakelijke vitaliteit brengt. Door de zuurstof bubbels en de geur van o.a. sinaasappel en lavendel brengt AXE anti-hangover shower gel met Mg02 je er elke dag weer bovenop, hoe kort je nacht ook was. meer tips op: www.anti-hangover.nl mUW van Slim-Fast: 3 maaltijdvervangende pasta's. Warm, hartig en met een lekker stevige beet. Dat zijn de drie nieuwe pastamaaltijden van Slim-Fast: Pasta Carbonara met •taas en bacon, Pasta Florentina met broccoli en spinazie en Pasta Pomodoro met tomaten en Italiaanse kruiden. De nieuwe Slim-Fast pasta's passen prima in jouw Slim-Fast dag, waarbij je om de drie uur eet en toch kan afvallen. Eén gewone maaltijd, Whw twee SlinrFast maaltijden, afge wisseld met tussendoortjes, ik Hierdoor hou je de hele dag door energie. Kijk voor meer infor matie over Slim-Fast De EHBO-afdeling in het ziekenhuis van Zierikzee. Makers van het Schouwse ziekenhuisplan houden, ondanks het feit dat minister De Geus geen geld steekt in hun plan, vast aan hun idee om een centrale huisartsenpost, een extra ambulancepost en een herstelafdeling in het ziekenhuis te realiseren. foto Marijke Folkertsma Slechts 34 Kcal per boterhambeleg. SANDWICH SPREAD IfflWHilMllllMl ■eS door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Gedeputeerde G. de Kok van volksgezondheid wil nog deze maand om tafel met alle belanghebbenden om te kij ken hoe het verder moet met het ziekenhuis in Zierikzee. De Kok reageert daarmee op minister De Geus (CDA) die deze week be kendmaakte dat hij geen geld wil steken in het Schouwen-Dui velandse plan voor reali sering van een centrale huisartsenpost, een extra ambulancepost en een herstelafdeling in het ziekenhuis in Zierikzee. Minister De Geus wil zich inzetten voor rea lisering van een 'profielziekenhuis' in Zie rikzee. Volgens de Schouwen-Duivelandse plannenmakers is dat veel te hoog gegrepen en is kans van slagen derhalve nihil. Gede puteerde De Kok deelt die mening: „De mi nister houdt door het onmogelijke te vragen het haalbare tegen. Hij kan het allemaal makkelijk zeggen, maar feitelijk laat hij de bevolking van Schouwen-Duiveland Ln de kou staan. De Kok zegt van het huidige - demissionaire - kabinet niets meer te verwachten voor wat betreft de toekomst van het ziekenhuis in Zierikzee. Net als wethouder volksgezond heid van de gemeente Schouwen-Duive land A. van der Wouden hoopt De Kok op een snelle wisseling van de wacht in Den Haag. Wat precies de gevolgen zijn van het door het Rijk onthouden van financiële steun aan de - door de provincie gesteunde - Schou wen-Duivelandse plannen is volgens De Kok nog niet te zeggen. Om de gevolgen op een rijtje te zetten en een strategie voor de toekomst uit te stippelen wil de gedeputeer de om tafel met iedereen die betrokken is bij het ziekenhuisplan Het niet loskomen van rijkssteun voor de plannen met het ziekenhuis in Zierikzee is voorJ C Broertjes van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldeziekenhui- zen geen reden van koers te wijzigen. „Wij houden vast aan het plan zoals dat destijds in onderling overleg met de gedeputeerde is gemaakt. „Als erdan nog iets meer zou kun nen dan is dat mooi meegenomen." Luchtfietserij Voorzitter R. Smits van de regionale huis artsenvereniging Schouwen-Duiveland ge looft absoluut niet in dat 'nog iets meer*. Het door Esme Soesman RENESSE - De Strandred- dingsbrigade Westerschouwen zoekt strandwachten. De orga nisatie die 's zomers de kust strook tussen Oosterscheldeke- ring en Brouwersdam bewaakt, hoopt vooral Zeeuwse vrijwilli gers aan te trekken. Om dat te bereiken wordt onder meer bij Rode Kruisverenigingen aange klopt. Van de circa tachtig leden die de strandreddingsbrigade telt, zijn er zo'n veertig actief. Dat houdt in dat ze zich een paar weeken den per jaar inzetten voor hun club. Met drie posten verspreid over zo'n zeventien kilometer strand kan de reddingsbrigade wel wat extra krachten gebrui ken. „Honderd actieve leden zou niet gek zijn. aldus voor zitter Anke Timmers. Het meest ideale scenario is dat er - in ieder geval tijdens het hoogseizoen - zo'n zes tot acht personen per post aanwezig zijn. Dan kun je een 'goede EHBO' draaien en op elk mo ment loop- en vaarpatrouilles uitvoeren, schetst Timmers. het droombeeld. Maar, tekent ze aan, ook met veel minder men sen wordt er - in ieder geval in het hoogseizoen - hoe dan ook zeven dagen in de week ge draaid. Alle drie posten worden dan bemand, desnoods alleen met EHBO'ers. Desalniettemin hoopt de Strandreddingsbrigade het le denbestand flink uit te breiden. Daarbij wordt door het bestuur vooral ook op Zeeuws potenti eel gemikt. De strandreddings- posten aan de kust worden doorgaans bemand door jonge mensen - vanaf zestien jaar - af komstig uit 'den lande'. Bij voorbeeld studenten die een aantal weken vrij zijn en men sen afkomstig van (binnenwa- ter-)bngades elders De prak tijk leert dat mensen zodra ze gezin en werk hebben, niet meer zo snel een paar weken van hun vakantie opofferen. Het voor deel van mensen die lid zijn van een andere brigade is dat zij veelal over de juiste papieren beschikken Om reddingswerk te verrichten moetje in het bezit zijn van een EHBO-diploma en van de papieren Strandwacht A en Strandwacht B Pluspunt van het wei-ven in de eigen provincie kan zijn dat mensen zich gedurende het sei zoen wellicht een dag per week kunnen inzetten. In eerste in stantie denkt de brigade aan het benaderen van Rode Kruisver enigingen om EHBO'ers te be reiken Eventuele aanvullende opleidingen worden door de Strandreddingsbrigade zelf verzorgd. Maar misschien zijn er nog meer doelgroepen, filoso feert Timmers. Bijvoorbeeld scoutingleden Hoewel de Strandreddingsbrigade Wes terschouwen zeker geen Bay- watch is, wacht leden vaak wel een gezellige tijd. Dat is, denkt Timmers, het leuke eraan. „Op vakantie zijn en je toch nuttig maken." Pony's rukken planten los RENESSE - Enkele po- ny's vraten gistermiddag siergras aan en rukten planten los in een tuin aan Laone in Renesse. De paardjes liepen in een daarnaast gelegen wei en kwamen door de afzetting de tuin binnen. (Advertentie DOMBURG Ook in 2003 wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! door All Pankow NIEUWERKERK - De Dorps raad Nieuwerkerk heeft alle hoop gevestigd op de politiek in verband met de grondprijs voor het uitbreidingsplan d'IIeule II. Volgens het bestuur van de dorpsraad rijst die prijs van 180 euro per vierkante meter de pan uit en gebruikt het dagelijks ge meentebestuur daar bovendien 'oneigenlijke argumentatie' Kersverse dorpsraadvoorzitter J. Prins, die al na enkele maan den het stokje van de aanvanke lijke nieuwe voorzittter T. Kort man heeft overgenomen, heeft vooral moeite met de uitlatin gen van wethouder G. van de Velde-de Wilde. Hij verbaast zich hogelijk over haar om schrijving dat 'Nieuwerkerk het Haamstede van Duiveland' zou zijn, oftewel een kern met veel voorzieningen waar die 180 eu ro per vierkante meter als marktconforme prijs geldt Prins is het absoluut niet eens met die argumentatie „Als Nieuwerkerk het Haamstede van Duiveland zou zijn, vraag ik me af, waar ons strand, onze duinen en onze gezellige terras sen zijn." Volgens hem kan de dorpsraad met het bezwaar te gen de hoge grondprijs rekenen op veel bijval uit de raadsfrac ties. De voorzitter heeft er vertrou wen in dat de politiek er een stokje voor steekt bij de besluit vorming in de gemeenteraads vergadering op donderdag 30 januari. Volgens Prins heeft de wethouder zelf al aangegeven hoe die grondprijs tot accepta bel niveau kan worden terug ge bracht. Hij doelt daarmee op de 3,7 miloen euro winst die de ge meente maakt op de betreffende grond omdat deze destijds als landbouwgrond relatief goed koop werd aangekocht Alternatief De dorpsraad heeft inmiddels ook op onderdelen bezwaar in gediend tegen de invulling van het woningbouwplan d'Heule II en stelt daar een alternatief te genover. Daarin wordt onder meer uitgegaan van twee stra ten minder dan de gemeente voorstelt en van het aanbrengen van een knik in de Achterweg om hardrijden daar te voorko men. Verder zou de dorpsraad graag zien dat er vana f de Stolp- weg een aparte weg voor het bouwverkeer komt voor de pe riode tot 2012 waarin deze wijk wordt gerealiseerd. Prins hoopt dat er ooit bij de rand van het dorp nog eens een bord komt met de tekst: 'Wel kom in Nieuwerkerk, gemeente Schouwen-Duiveland'. Dat lijkt hem sympathieker overko men dan het huidige bord met de woorden: 'Nieuwerkerk. Ge meente Schouwen-Duiveland. Wegsleep regel ing profielziekenhuis dat minister De Geus zegt te willen realiseren acht Smits volstrekt on haalbaar. „Dat komt er dus nooit. Dat is echt luchtfietserij. Smits heeft geen goed woord over voor de houding van de CDA-minister, die in zijn visie volstrekt ten onrechte een streep heeft gehaald door een breed gedragen plan. Dat gaat in de visie van Smits ten koste van de kwaliteit van de zorg en zorgt voor verzwa ring van de werkdruk van onder anderen de eilandelijke huisartsen. De aan het Rijk gevraagde financiële steun was, legt Smits uitonder meer bedoeld voor het daarvoor aantrekken van vier extra art sen voorde op te richten huisartsenpost. Die post, zegt Smits, komt er in ieder geval. Al leen de gewenste vier extra artsen niet en dat geeft volgens hem een zeer breekbare situatie. Valt één van de artsen uit, dan moeten de an deren dat opvangen. Terwijl er door hen nu al ministens twee keer zoveel uren worden gedraaid dan landelijk als wenselijk wordt gezien. „Zo ga je niet met elkaar om", stelt Smits. „Ze laten ons hier als huisartsen ge woon doodvallen. Ik vind het heel kwalijk allemaal." Haar auto is de laatste tijd steeds eigenzinniger gewor den. Het begon ermee dat de motor niet wilde afslaan. Niet als ze de sleutel uit het contact haalde en evenmin als ze driftig 'lig dood' tegen haar voertuig riep. Vervol gens bleef een linker rich tingaanwijzer knipperen, wat ze ook deed. Vandaar dat de Vlissingse ei genares zich bij de garage vervoegde. De aldaar werk zame experts keken het voer tuig langdurig in de koplam pen en sloegen aan het sleutelen. De hele bekabeling werd blootgelegd en ijverig werd gepoogd de pan spa ghetti opnieuw te ordenen. De resultaten zijn verras send. Als ze thans de achterruit verwarming aanzet, begin nen de ruitenwissers aan de voorzijde vrolijk heen en weer te zwiepen en als ze aan de schakelaar voor de ver lichting draait, vallen depor- tiersloten spontaan dicht. Een belangrijke vooruitgang is, dat de motor weer tot zivij- gen te brengen is. En dat heeft ze dan ook gedaan. Voor straf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31