>zc Cirkel rond voor Verstappen Magito gefrustreerd over eerste seizoenshelft Europese top komt naar Ahoy' 17 Kwakkelformatie gunt Limburger afscheidstoernee in Formule 1 Favorieten Embassy liggen eruit Bekkenbreuk bij Michele Bartoli Van Halst naar Vitesse Igor Korneev vertrekt bij NAC Hermann Maier hervat training Blessures voor Safin en Malisse Zwaar ongeval Shinozuka Gerard de Rooy verliest tijd vrijdag 10 januari 2003 Waalse groenen idigen F1-bazen voor de rechter lUSSEL - De strijd voor het ehoud van de Grote Prijs van elgië is nog niet gestreden. Wee hotelhouders uit het rjfealse Malmedy en negen •groene' politici zijn naar de ichter gestapt om Formule 1- ,aas Bernie Ecclestone ertoe te (ringen Francorchamps als- jogop de Grand Prix-kalender roor 2003 te zetten. ij^ant detail hierbij is dat het nist de Franstal ige groenen wa ai die de Belgische Formule-1 jee om zeep hielpen. Francor- jiamps werd in december van Sar van de kalender van de U (de internationale auto- pórtfederatie) geschrapt nadat Belgische regering een ver- iod had afgekondigd op ta- ^reclame langs het circuit, jet die beslissing loopt België jjooruit op een Europees verbod ?0p reclame voor sigaretten en febak bij sportevenementen, iaRn2006 van kracht wordt. !en omstreden wetsvoorstel an twee Waalse politici om oor Francorchamps een uit- ondering te maken en geduren- edne dagen per jaar tabaksre- |ame toe te laten op het race- ircuit werd met een nipte meer derheid weggestemd. Met dank ^an de Franstalige groenen van Ecolo. De tegenstem van Ecolo werd de groenen niet in dank afgenomen door het Franstalige landsge deelte. Drie Luikse Ecolo-poli- tici werden zelfs bedreigd. De irand Prix van Wallonië is een lelangri jke bron van inkomsten bordestreek. Hotels zitten tot bi één omtrek van zeventig kilo- betbr vol; de campings puilen uit Uit een studie bleek enkele jaren geleden dat de races de •streek jaarlijks zo'n dertig mil joen euro oplevert. Maar Ecolo laat het er niet bij ïitten In een kort geding dat gisteren werd ingeleid voor cle fentbank van Verviers werd geëist dat de F1A haar beslissing erügdraait. Volgens de eisers beeft e federatie een fout ge haakt door economische belan den (sponsorgeld voor de race ttallen) zwaarder te laten wegen dan sportieve argumenten. 'De 'riAmoet haar kalender opstel den aan de hand van rationele, tbjëctieve en rechtvaardige cri- W, stellen de eisers. GPD door Frans Dreissen SITTARD - Jos Verstappen een jaartje in de stal van Minardi. Groot is de opluchting, onge breideld het enthousiasme. Duizenden fans in extase. Hoe kleiner het team, des te groter de blijdschap. De Formule 1-we- reld is er nou eenmaal eentje van ondoorgrondelijke paradoxen. In ruil voor een flinke bom dui ten mag de Limburger het 'le lijkste eendje' uit de konings klasse van de autosport over de circuits chaufferen. Van het schier onverslaanbare Benetton tot het armlastige Minardi. De Formule 1-cirkel lijkt helemaal rond. Veel lager kun je als gelou terd coureur niet vallen. Jos Verstappen maakt een diepe buiging. Met 91 GP's op de teller moet hij zich voor het eerst in zijn Formule 1-carrière bij een team inkopen. Bij de stal met het minste perspectief nog wel En dan te bedenken dat hij lang veroordeeld was tot de dug-out. De jongere landgenoot Christij- an Albers genoot immers de voorkeur. Enkel omdat Albers' sponsors niet tijdig het vereiste entreegeld konden overboeken, werd Verstappen het stoeltje ge gund. Jos Verstappen is coureur. In hoofd en hart. Hij heeft een haat-liefde-verhouding met de Formule 1. Aan de ene kant vindt hij het prachtig om die slanke en aërodynamische 'ra ketten' te mogen besturen. Aan de andere kant ergert hij zich gruwelijk aan het politiek ge konkel en de onbetrouwbaar heid van veel mensen. ,,In dat opzicht is het eigenlijk een rot- wereld waarin ik me niet thuis voel." De onstuimige drang om te racen heeft het echter op nieuw gewonnen van de afkeer. Minardi dus. Het was nu of nooit meer. Voor teambaas Paul Stod- dart was het besluit om Verstap pen te contracteren eerder koel- berekend. Vriendschap, talent, daar draaide het helemaal niet om. Wat telde was sec ordinaire pecunia. In tijden van economi sche recessie en depressie levert het kleine Minardi een groot ge Jos Verstappen (links) heeft een onderonsje met zijn nieuwe baas, Paul Stoddart van de renstal Minardi. vecht om te overleven. Zo kan het gebeuren dat coureurs die in het verleden astronomische sa larissen opstreken, nu zelf op de bedeltoer moe ten. De omgedraaide wereld dus. Verstappen kreeg tijdens zijn collecte minder financiële ga ranties dan Albers, maar daar staat zijn jarenlange ervaring tegenover. Het is dan ook de op dracht aan Verstappen om het financiële gat ten opzichte van Albers te compenseren met mi nimaal een paar WK-punten, opdat de hospitality-bonus (de korting op bijvoorbeeld de transportkosten) van kracht wordt. Een missie die je Ver stappen wel mag toevertrou wen. Ook al omdat het pun tensysteem komend seizoen drastisch verandert. Doem De carrière van Jos Verstappen is een tot dusver frustrerende geweest. Ooit maakte hij zijn ra cedebuut bij Benetton. Bij het juiste team, maar op het ver keerde moment. Daarna hopte hij van de ene naar de andere kwakkelformatie. Simtek, Ar rows, Tyrrell, Stewart, Honda en opnieuw Arrows. Het lijkt de doem van Verstappen. Waar hij ook kwam, hij heeft nimmer dat kunnen bereiken wat hij wilde bereiken. Hij heeft zijn potenti eel nooit ten volle kunnen be nutten. En ook bij Minardi lijkt hij vrij kansloos. Ondanks een betere motor (Cosworth), meer pk's en minder gewicht zal het Brits/Italiaanse team de con currentie niet kunnen overvleu gelen, hooguit een beetje be dreigen. Verstappen wacht weer een frustrerend jaar, met gezien het beperkte budget ook een mi nimaal aantal testkilometers Het zal hem echter niks uitma- foto Jasper Juinen/ANP ken. Zo lang hij maar kan rij den. Eén jaar nog in het meest kapi talistische sportcircus. De af scheidstoernee is hem van harte gegund. Want straks zal hij in die Formule 1-jungle gewoon weer plaats moeten maken voor 'pay-talent'. Geen sport is zo hard en vaak paradoxaal als die gevierde en vermaledijde For mule 1. Verstappen rest één troost. Als je zoals hij de pech hebt dat het bedrijfsleven zich zeer terughoudend opstelt te genover de racesport, dan mag je al blij zijn tien seizoenen te hebben mogen meerijden. GPD FRIMLEY GREEN - De Rotterdamse dartster Francis Hoen- selaar, als eerste geplaatst in Frimley Green, is in de tweede ronde van de Embassy uitgeschakeld Anne Kirk uit Schot land versloeg de Nederlandse verrassend met 2-0. Ritchie Davies is bij de mannen als eerste doorgedrongen tot de halve finales van de Embassy. De darter uit Wales schakel de gisteravond titelverdediger Tony David uit. De Australiër had niets in te brengen en verloor kansloos met 5-0. ANP ROME - De Italiaanse wielrenner Michele Bartoli (Fassa Bortolo) heeft dinsdag, zoals gevreesd, een bekkenbreuk op gelopen bij een val op training in Barcelona. Dat maakte zijn ploeg gisteren bekend. Hoe lang Bartoli (32) buiten strijd is, kon een woordvoerder nog niet zeggen. AFP ARNHEM - Jan van Halst verhuist met onmiddellijke ingang naar Vitesse. De 33-jarige middenvelder, die bij Ajax overbo dig was geworden, tekende gisteren een contract voor ander half jaar bij de Arnhemse club. Hij gaat maandag al met Vites se mee naar Portugal voor een trainingskamp van een week ter voorbereiding op de tweede helft van het seizoen. Van Halst is naar Vitesse gekomen op voorspraak van Mike Snoei. De trainer ziet in de routinier de ideale man om binnen en buiten het veld leiding te geven aan zijn jonge spelers groep. Dinsdagavond werd Van Halst doorzijn zaakwaarne mer Ger Lagendijk geïnformeerd over de belangstelling van Vitesse. Twee dagen later was de transfer een feit. ANP BREDA - Igor Korneev is weg bij NAC. De Russische voetbal ler speelde sinds augustus 2002 op amateurbasis in Breda. Korneev besloot gisteren definitief te vertrekken, omdat hij geen toekomst zag bij de club. Trainer Henk ten Cate deed dit seizoen zelden een beroep op de oud-Feyenoorder, die nu weer zonder club zit. ANP WENEN - Hermann Maier heeft de training weer opgepakt. De Oostenrijkse skiër traint mee met de Oostenrijkse ploeg. De voormalig tweevoudig olympisch kampioen is uit het in ternationale circuit sinds augustus 2001, toen hij bij een zwaar motorongeval een been brak. In de jaren daarvoor do mineerde 'Herminator' het alpineskiën. Maier had gehoopt eerder dit seizoen terug te keren, maar tij dens een training in Chili kneusde hij vorige zomer een enkel. Daardoor werd hij maanden teruggeworpen RTR SYDNEY - Marat Safin en Xavier Malisse zijn vlak voor het Australian Open geblesseerd geraakt. De Rus, vorig jaar fina list, meldde zich gisteren met een schouderblessure af voor de kwartfinales van het tennistoernooi van Sydney. Malisse, halvefinalist-op Wimbledon 2002, heeft last van een kuit kwetsuur Voor de Belg loopt zijn deelname aan het eerste grandslamtoernooi gevaar, Safin gaat ervan uit dat hij vol gende week gewoon kan spelen. Malisse is bij het Australian Open als twintigste geplaatst, Safin is de nummer drie van de lijst. RTR Verdediger Terneuzen bekritiseert spelers, bestuur en technische staf Terneuzen tarry van der Hooft LOKEREN - De achterstand op •een veilige plaats bedraagt zes ,'pirnten en dus wachten Terneu zen nog twaalf cruciale duels in destrijd om lijfsbehoud. De rou tiniers van de zondag-hoofd- Rasser zullen het voortouw neten nemen en Danny Magito (32) is één van hen. De verdedi- ir steekt de hand in eigen boe- im, maar wijst ook naar het be stuur. zijn medespelers en de technische staf. ,,Het wordt écht zwaar", weet Magi- 'Eerderdeze week speelde Andy Vereertbrughen in het oefen- met Hoek voor het eerst bij Terneuzen. Danny Ma- jgitotwijfelt echter of de 22-jari- het verdedigende pro- kan oplossen bij Terneuzen. „Want de goals die we tot nu toe tegen hebben ge kregen waren bijna allemaal het gevolg van individuele fouten. En ook al zet je dan Franco Ba- "Hsi of Paolo Maldini daar neer, ilat maakt niets uit. Als ik over ,een bal heen trap, dan kunnen iijdaar ook niets aan doen." ^et is niet toevallig dat de in Lo keten woonachtige Nederlan der de twee Italianen als voor beeld neemt. Bijna negen en geleden werd Magito vader van een zoon en die werd vernoemd naar AC Milan-ver- Jiger Nesta. De kleine Ales- fro leunt deze avond lekker eg£n zijn vader aan, die gehuld m het blauwe shirt van het ^Italiaanse nationale team „Ik jVnlcle gewoon graag een Itali aanse naam voor mijn zoon, om dat het wel bij mijn achternaam }0nderste vijf •^'adat Alessandro niet veel later 0 j Z1in moeder Ann in slaap is B»n, vertelt Danny Magito j_dat de hoofdklasse B dit seizoen nzijn ogen sterker is dan vorig zitten niet meer zoveel .zwakke broeders in, het zijn bij- allemaal goede ploegen. Het rw*e weim§ kwali- K^bben, maar ons niveau v n onc*erste vijf En als 1 e a'femaal fit en in vorm zijn rr schorsingen hebben, V»n ,unnen we misschien net in linkerrijtje terechtkomen. rfr toch echt niet hoger." al het bestuur aan het begin /an dit seizoen riep dat Ter gen in de topvijf zou gaan spelen, heeft Magito dan ook Danny Magito: „Het bestuur van Terneuzen dacht dat we ongeveer op een puntje of veertig zouden uitkomen, maar daar heeft het zich aar dig op verkeken." foto Peter Nicolai verbaasd „Ze dachten dat we ongeveer op een puntje of veer tig zouden uitkomen, maar daar hebben ze zich aardig op verke ken", zegt hij ..Op papier heb ben we dit seizoen misschien een betere ploeg dan vorig jaar, maar we staan wel stijf onder aan. Ik dacht ook dat we een be tere ploeg zouden hebben, maar tot nu valt het erg tegen." De routinier heeft een uitge sproken mening over een aantal van zijn medespelers. De spelers die dit seizoen naar Terneuzen kwamen passeren de revue „Neem nou Benoit (Moukoko) Die is aan de bal fantastisch. Hij passeert drie keer de midden stip en drie keer de cornervlag, maar scoort niet. Zijn rende ment is veel te laag. Kijk naar Rieno van Oost bij Hoek. Hij kan nog geen lantaarnpaal pas seren, maar scoort altijd En daar gaat het toch om als spits. Benoit kan veel beter, dat weet ik. En dat zal hij na de winter stop moeten laten zien, dan moet hij ons punten gaan bezor gen. Van mij mag hij zoveel ac ties maken als hij wil, maar dan had hij nu wel op acht tot tien doelpunten moeten staan. Maar het zijn er geloof ik slechts drie." Nico van der Meer is volgens Magito één van de betere spelers binnen de Terneuzen-selectie. „Maar Nico is niet één van de slimste spelers", weet Magito. „Met die witte schoenen en z'n witte haar trekt hij sowieso de aandacht. En hij speelt altijd eerst zijn eigen wedstrijd tegen het publiek en als hij die gewon nen heeft, begint Nico tegen de scheidsrechter. Pas daarna be gint voor hem de wedstrijd. Hij moet gewoon slimmer worden Maar ja, Nico is al dertig, dus ik betwijfel of dat nog gaat gebeu ren." Over Stefan Saey is Magito wel te spreken. „Maar Stefan heeft door blessures nog niet kunnen brengen wat van hem verwacht wordt." En de jongere spelers? „Ik vind Remco van Leeuwen en Jordy Bakker gewoon te licht. Maar ze spelen wel alsof ze een kruising zijn van Zidane en Fi- go Magito trekt vervolgens de ver gelijking met de jaren dat hij zelf nog maar net kwam kijken. „Toen ik bij Hoek kwam had ik een kleine staat van dienst", legt Magito uit. „Ik had in het twee de van Feyenoord gespeeld en bij VCV Zeeland. Bij Hoek kwam ik in een ploeg terecht met Geert de Poorter en Patrick Naudts. Die scholden me hele maal verrot, maar dat was nor maal omdat die spelers ouderen rijper waren. Maar als ik dat nu doe bij Remco of Jordy, nadat ze iets voor de twintigste keer fout hebben gedaan, weet je wat ze dan zeggen? Hou je bek en doe het eerst zelf eens goed." Volgens Magito zijn er te weinig jongens die hun mond opentrek ken. „Geert de Poorter en ik doen het wel en Jos Kayser deed dat ook altijd. In zijn vertrek heeft het bestuur zich ver schrikkelijk vergist. Ik vond Jos een fantastische speler. Hij was misschien niet de beste aan de balmaar hij wist precies wat-ie wel en niet kon. En hij deelde op de juiste momenten een schop uit Jos had uitstraling en persoonlijkheid en van dat soort spelers hebben we er niet veel meer. Terneuzen dacht het vertrek van Jos met Dennis (de Kraker) of Nico (van der Meer) op te kunnen lossen, maar dat is tot nu toe nog niet gelukt." Magito geeft toe dat hij zelf ook een mindere periode heeft door gemaakt „Ik ben één van de routiniers, net als Mike But. Maar Mike en ik hebben tot nu toe gewoon gefaald. We hebben tot de winterstop ver onder ons niveau gespeeld en ik steek de hand dan ook in eigen boezem." Maar hij vind ook dat de techni sche staf en het bestuur hebben gefaald. „De technische staf heeft in mijn ogen niet het maxi male uit de groep gehaald. De beste spelers speelden wel, maar dan stond er niet de beste ploeg." Johan van Rumst (zijn schoonbroer) is daar volgens Magito een goed voorbeeld van. De middenvelder kreeg eind de cember te horen dat hij na de winterstop niet meer terug hoefde te komen bij Terneuzen. „Dat vind ik een belachelijke beslissing. Johan was veruit de beste speler die we hadden, ook al heeft hij vaak onder zijn ni veau gespeeld. Maar hij stond ook nooit op zijn plek: achter de spitsen. Ze hadden een ploeg rond hém moeten bouwen. Jo han achter de spitsen, met Nico in zijn rug en Mike But in de spits. Dan hadden we meer pun ten kunnen halen. Maar de tech nische staf dacht daar anders over." De verdediger geeft toe dat hij het af en toe niet meer ziet zit ten. „Dat komt doordat ik altijd wil winnen. Als ik een spelletje speel tegen Ann, dan zal ik ge meen spelen als dat nodig is om te winnen. Maarzo is bijna nie mand bij ons. Ze zijn bijna alle maal te lief en te braaf en dan hoor je steeds: volgende week beter. Maar dat is al zes maan den zo..." Teambuilding De betere resultaten zullen vol gens Danny Magito niet be haald worden door bijvoorbeeld teambuilding. „Daar maken ze bij Terneuzen een spel van. Een ploeggenoot hoeft toch niet je beste maat te zijn? Nu moet je verplicht een uur blijven na de vrijdagtraining of een wed strijd- Of we gaan met z'n allen een hele dag vissen. Ik vind het allemaal flauwekul Onder Paul Telussa was het: je doet het of je doet het niet. Het was geen ver plichting, maar de resultaten waren wel goed." Na de vraag of Terneuzen het wel gaat redden, valt even een stilte. „Ik mag natuurlijk geen nee zeggen, maar we moeten twee ploegen onder ons weten te houden. En het verschil met TEC is al zes punten. Ik denk dat het alleen kan lukken als ieder een qua niveau omhoog gaat. Het bestuur zal meer inspannin gen moeten leveren, de techni sche staf moet meer rendement uit de ploeg halen en de spelers zullen op een hoger niveau moe ten gaan spelen. Misschien dat het dan wel lukt." door Hans Schelling ROTTERDAM - Het ABN AMRO World Tennis Tourna ment heeft ook voor de dertigste editie een sterk deelnemersveld samengesteld. Vijf tennisspe lers uit de mondiale toptien spe len van 17 tot en met 23 februari in het Sportpaleis Ahoy' in Rot terdam. Toernooidirecteur Stanley Franker maakte dit gis teren bekend. Yevgeny Kafelnikov, die eerder had aangekondigd met profes sioneel tennis te stoppen, heeft zich ingeschreven. Kafelnikov is niet de enige Rus die Ahoy' met een bezoek vereert. De Da- vis Cup-helden Marat Safin en Mikhail Youzhny, die tegen de Fransman Mathieu voor het be slissende punt zorgde, maken het Russische trio compleet. „Een topbezetting met vijf spe lers uit de toptien", glundert Franker „OpMoyaenNovakna is de gehele Europese top aan wezig. Als je dan naar de top- vijftig kijkt, spelen alle Europe anen in Ahoy'. Safin op z'n best is natuurlijk een wereldtopper" De uit Sebastien Grosjean, Fa- bnce Santoro, Nicolas Escudé, Paul-Henri Mathieu en Arnaud Clément bestaande Franse ten- nisarmada doet Rotterdam ook aan. Titelverdediger Escudé gaat in Ahoy' op jacht naar een record, want nog nooit won een speler het wereldtennistoernooi driemaal achtereen. Sjeng Schalken is als enige Ne derlander, met dank aan zijn twintigste plaats op de wereld ranglijst, rechtstreeks tot het hoofdtoernooi toegelaten. Tho mas Enqvist (46ste op de ATP- ranking) sluit de inschrijvings- SABHA - De achtste etappe in de Dakar Rally is gisteren door een zwaar ongeluk overscha duwd. De auto van de Japanner Kenji- ro Shinozuka crashte na 373 ki lometer tussen Ghat en Sabha in Libië. „Shinozuka ligt in coma. Hij heeft ernstig hoofdletsel. Als zijn toestand het toelaat, brengen we hem naar een zie kenhuis in Parijs. Binnen 48 uur hopen we meer te weten", ver klaarde rally-arts Christian Noel. lijst. De Zweed is niet de enige voormalige toptien-speler, want ook Alex Corretja, Tommy Haas en Greg Rusedski maken hun opwachting in de Maas stad. Mooi is ook de deelname van Roland Garros-winnaar Al- bert Costa. De drie wildcards zijn aan de Nederlanders Richard Kraji- cek, Raemon Sluiter en Martin Verkerk vergeven. Krajicek had een contractuele afspraak met het evenement, waardoor men van zijn deelname was verze kerd. Een aantal spelers, zoals Hen man, Haas, Rusedski, Schalken en Johansson, zit momenteel in de lappenmand „Ik hoop dat de blessures geen trend gaan wor den", zegt Franker. „Voor ons toernooi zitten nog de Austra lian Open en de Davis Cup. Met zo'n spelersveld kunnen we wel een stootje hebben. Iedereen uit de tophonderd kan tegenwoor dig behoorlijk tennissen. GPD SABHA - Het vrachtwagen team van Gerard de Rooy heeft tijdens de achtste etappe van de Dakar Rally de eerste plaats in het klassement prijs moeten ge ven. De ploeg van de Brabantse chauffeur verloor in de rit van Ghat naar Sabha in Libië kost bare tijd. Met een achterstand van ruim acht minuten op de winnaar Tsjagoeine kwam De Rooy jr. als tweede over de fi nish. In de rangschikking na acht etappes staat de DAF-formatie iets meer dan een halve minuut achter de Russische concurrent. Door een tijdstraf van 5.30 mi nuten voor het team van Tsja goeine viel de schade voor De Rooy nog relatief mee Vader Jan de Rooy eindigde op de dertiende plaats, op 13.37 achter de winnaar. In het klasse ment belandde de veteraan op de vierde plaats De dagzege bij de auto's ging naar de Japanner Hiroshi Masu- oka. De Fransman Stephane Pe- terhansel, die als tweede eindig de, bleef aan de leiding in het klassement. Bij de motoren ze gevierde de Italiaan Giovanni Sala. Zijn landgenoot Fabrizio Meoni klom naar de eerste plaats in het klassement. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17