pzc Gebruikers De Spinne onder dak High-tech in oude schuur PZC Filmtheater Fizi in Zierikzee gaat voor kwaliteit PZC Emergis krijgt meer ruimte door opening centrum in Kloetinge Merendeel verenigingen vindt alternatief voor afgebrand wijkgebouw li Mishandeling Jongen mishandeld met ketting Aanhoudingen voor drugsdelicten Eis werkstraf voor uitvoer drugs Lichtgewonden door aanrijding Goederen in beslag genomen Voorlichting aan allochtone kiezer 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 10 januari 2003 Rolf Bosboom GOES - Het grootste deel van de organisaties en verenigingen 'diegebruik maakten van wijk- rebouw De Spinne in Goes, is nmiddels onder dak of heeft 'daar zicht op. Het enige waar naar nog wordt gezocht is een iliematief voor de grote zaal. 'Ka de grote brand die tijdens de aarwisseling het wijkcentrum b de aangr enzende scholen in deaslegde. is een stuurgroep ge vormd om oplossingen te vinden voorde gebruikers van De Spin ne Die kwam gistermiddag tot sdé conclusie dat de zaak voor 'het grootste deel is geregeld, ^gezien van de gebruikers van de grote zaal is ongeveer tachtig procent nu opgelost en kan de rest binnen een paar da- nzijn geregeldzegt wethou- -D van Ewijk, voorzitter van fe stuurgroep. Hetsemorenbiljart kan voorlo- jjg terecht in het snookercen- trum aan de Rimmelandstraat, 'de biljartvereniging Goese Pol- der wijkt uit naar De Legerdiek aan de West wal, het salsadan- sen heeft discotheek El Toro als jdelijke locatie en het kruis kerk is de komende tijd te vin den m het hoofdkantoor aan het fiollandiaplein. Bekend was al dat het Zeeuws Mannenkoor oaar verenigingsgebouw Ami- 'citia in Kloetinge gaat en vrou wenkoor Cadans naar de kerk in ^k-Heer Abtskerke. Voor de foto- :dub, de linedancing en de koersbal worden binnen enkele dagen beslissingen over tijdelij ke huisvesting verwacht. Voor de gebruikers van de grote zaal heeft de stuurgroep nog geen oplossing voorhanden. Het ;VL1SSINGEN - Een 24-jarige Rotterdammer is gisteren in de Wules Segherslaan in Vlis- ;sngen rond 17 uur aangehou den wegens mishandeling. 'Hij had een 20-jarige vrouw bij 'laarhoofd gepakt en in haar ge zicht gekrabd. De oorzaak ligt 'inde relatiesfeer. gaat vooral om de kinderdisco, dansclub De Vriendschap, de bingo's en de kledingbeurs. De Vriendschap en de kinderdisco hebben wijkgebouw De Pit als noodlocatie achter de hand, mocht het niet mogelijk zijn een oplossing dichter bij huis te vin den. De stuurgroep probeert voor de grote zaal direct een alternatief voor de komende jaren te reali seren. Voor de overige gebrui kers van De Spinne wordt, nu die vrijwel allemaal voorlopig onder dak zijn, gekeken naar tijdelijke huisvesting in of vlak bij de Goese Polder. Die zou moeten functioneren totdat de definitieve nieuwbouw van het wijkcentrum over enkele jaren gereed is. Ongeschonden Het verlies aan matenalen blijkt in veel gevallen erg mee te vaUen. Dat is vooral te danken aan een kast, waarin veel kost bare en waardevolle spullen waren opgeborgen, die verras send genoeg ongeschonden uit de brand is gekomen. „Het is niet zo rampzalig als we in eer ste instantie dachten", zegt Van Ewijk. „Alle organisaties kun nen in elk geval doorgaan met hun activiteiten, zij het soms wat geïmproviseerd." Op verzoek van CDA-raadslid E. van Waveren bespreekt de raadscommissie maatschappe lijke ontwikkeling maandag 13 januari tijdens een extra verga dering de gevolgen van de brand voor de gebruikers van De Spin ne. De bijeenkomst wordt ge houden in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes en begint om 20.30 uur. Van de acht jongens die worden verdacht van de brandstichting in het wijkcentrum en de twee basisscholen, zitten er nog zes vast. De kinderrechter heeft be gin deze week besloten hun hechtenis te verlengen tot me dio volgende week De andere twee, tegen wie minder ernstige verdenkingen bestaan, zijn vrij gelaten in afwachting van de definitieve behandeling van de zaak voor de rechter. De zitting is binnen enkele maanden. "door Ali Pankow ZIERIKZEE - Eerst dachten ze aan een eenmalige openlucht filmvoorstelling op het Haven plein of op het voorterrein van de Nieuwe Kerk. Daarna werd erlwee maanden proef gedraaid in de nadagen van theater Mondragon. Vervolgens werd de blik gericht op inwoning bij Poppodium Brogum, maar uit eindelijk is het een eigen onder komen geworden in de voorma lige dansschool in de Korte Nobelstraat. Initiatiefnemers Reinoud Warnaar en Petra Ben schop openen vanavond het Filmtheater Zierikzee. gebeurt met een voorstel ling voor genodigden van de film 'Le fabuleux destin cl'Amé- ^liePoulain', voorafgegaan door «n toespraakje van wethouder A. van der Wouden en met een drankje en een hapje. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail; redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) «ntrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 j É'^ail: redactie@pzc.nl internet ^ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl 'FiZi' is de officiële naam van het Zierikzeese Filmtheater. Staat dat voor 'films met een vi sie'? Warnaar wil daar niet al te streng aan vasthouden, maar ambieert geen puur commercië le programmering Hij streeft naar kwaliteitsfilms voor een vrij brede doelgroep. Samen met zijn vriendin is hij twee jaar bezig geweest het filmhuis gerealiseerd te krijgen Hij beseft dat die periode met zo lang is, temeer omdat op het ge bied van een theatervoorziening op Schouwen-Duiveland nog beslissingen genomen moeten worden. Het initiatief van War naar en Benschop werd betrok ken in het onderzoek van Buys Culturele Profielen (BCP) naar de mogelijkheden van een thea ter in Zierikzee. Ook in de plan nen voor de herleving van Mondragon wordt rekening ge houden met het filmtheater, maar het duo wilde niet afwach - ten of die voornemens ooit gerealiseerd worden. Vooruitlo pend op de toekomstmogelijk heden hebben Warnaar en Ben schop zich ingespannen voor een snelle realisering van FiZi, ook al is de huisvesting maar tij delijk. Geldschieters Sommige geldschieters op wie ze hun hoop hadden gevestigd, blijken daar anders over te den ken. Die stellen hun bijdragen liever uit in afwachting of het Filmtheater ooit nog eens in het nieuwe Mondragon wordt on dergebracht. „Heel jammer", vindt Warnaar want bij de start is het nu voorlopig wel de eind jes aan elkaar knopen om de exploitatie straks sluitend te krijgen. De aanpassing van de dansschool vergde ook een be hoorlijke investering. Het ge bouw biedt voordelen, maar vergde tevens essentiële aan passingen zoals de bouw van een filmcabine en een tribune en het wegwerken van de spiegel wanden. Het Filmtheater Zierikzee is vanaf zaterdagavond voor het publiek geopend. Dan draait daar vanaf 20.30 uur de film 'd'Amélie'Zondag is er een ma tineevoorstelling van de docu mentairefilm 'De Ramp' van Koert Davids. Kaarten kunnen gereserveerd worden via tele foonnummer: 0111-411223. De oude binnenmuur van de zestiende eeuwse Stadsschuur is nog te zien. Om dat mogelijk te maken, moesten allerlei leidingen crea tief worden weggestopt. Daarom is in de voorkant van de schuur een grote, glazen kubus gebouwd. foto's Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Er zit weer leven in de Stadsschuur. Het eeuwenoude gebouw aan de Nieuwe Haven in Middelburg heeft een nieuwe bewoner. Het pand is terug houdend, maartegelijkertijd spectaculair gerestaureerd. Vandaag wordt het offici eel geopend. De Stadsschuur is gebouwd in de zestien de eeuw en is altijd in bezit geweest van de gemeente. Het gebouw was in gebruik als timmerwerkplaats en magazijn. In het ge bouw werkten timmerlieden, stratenma kers en schilders. Verder werd de schuur gebruikt als opslagplaats. Het gebouw is nog steeds eigendom van de gemeente, al leen is de gebruiker nu voor het eerst in de geschiedenis een particulier Architecten bureau Rothuizen van Doorn 't Hooft is de nieuwe bewoner. Medewerkers hebben de restauratie van het pand begeleid. Oud en high-tech komen op een spectacu laire manier samen in het gebouw. De ou de schuur is grotendeels intact gebleven. „Voor een architectengebouw is het na tuurlijk aardig om in zo'n bijzonder ge bouw gehuisvest te zijn", zegt architect Ben Westenburger. „Het is ook niet zo makkelijk om een andere functie in het gebouw onder te brengen zonder het ka rakter aan te tasten. Als je er appartemen ten in bouwt, krijg je toch allemaal hokjes en kamertjes." De hele oude binnenmuur van de Stadsschuur is nog te zien. Om dat mogelijk te maken, moesten allerlei lei dingen creatief worden weggestopt. Daarom is in de voorkant van de schuur een grote glazen kubus gebouwd. „Je hebt altijd functies nodig als toiletten en een keuken", zegt Westen burger. „Die hebben we geconcentreerd in het midden, los van de muur. Daardoor konden we het casco zoveel mogelijk intact laten en proberen zichtbaar te maken.Het vierkant is twee verdiepingen hoog. De oude houten bal ken doorboren het glas op de eerste etage. De vloeren van de eerste verdieping en de zolder zijn opengebroken. Zo is de nok vanaf de begane grond zichtbaar. De ver diepingen zijn met elkaar verbonden door een trap van geroest staal. „Dat past mooi bij het basale karakter van de schuur", vindt Westenburger ..Het is toch een soort fabriekshal." Daarom is ook gekozen voor bouwlampen als verlichting en zijn de kleuren in de schuur sober gehouden. Al leen in de kubus zijn de materialen glad en modern. Dat is ook de enige plaats waar vloerbedekking ligt. In de rest van de schuur ligt een betonnen vloer. Boomstammetjes Op de zolder is het meest te zien van het oude gebouw Door de opengewerkte vloer lijkt de vergaderruimte te zweven onder de nok Een deel van het dakbe schot is honderd jaar geleden aange bracht bij een restauratie en is dus niet meer origineel. „Vroeger keek je van de binnenkant zo op de pannen", vertelt de architect. „Ze gebruikten ronde boom stammetjes om de pannenlatten op te spij keren." In één hoekje zijn de zestiende- eeuwse stammetjes nog te zien. De rest is vervangen. Vanmiddag wordt de Stadsschuur offici eel geopend als kantoor voor Rothuizen van Doorn 't Hooft. Architect Erik-Jan Brans en archivaris Peter Sijnke houden vanaf 15.00 uur toespraken in de Zeeuwse Bibliotheek. Daarna verricht burgemees ter Schouwenaar de openingshandeling. Architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft heeft de Stadssehuur aan de Nieuwe Haven in Middelburg in gebruik genomen. MIDDELBURG-Een 17-jarige Vlissinger is gisteren rond 16 uur mishandeld in de Generaal Eisenhowerlaan in Middel burg De jongen werd door een bekende met een ketting met daaraan een slot op zijn hoofd geslagen. Hij moest de wond la ten hechtenDe oorzaak van de mishandeling was een conflict eerder op de dag De Vlissinger heeft aangifte gedaan van mishandeling. VLISSINGEN - Bij een huiszoeking m een woning in de Bo- nedijkestraat in Vlissingen werden gisteren rond 16 uur twee Vlissingers van 47 en 38 jaar, een Vlissingse van 42 jaar en een 23-jarige inwoner van Tholen aangehouden. De rijf zouden zich schuldig hebben gemaakt aan het kopen en/of verkopen van drugs en worden verdacht van drugsbezit. In de woning werden enkele grammen harddrugs aangetrof fen, evenals verpakkingsmateriaal. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - Officier van justitie J. Groen heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een dertigjarige man uit Ellemeet voor zijn betrokkenheid bij de uitvoer van softdrugs 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevan genisstraf geëist. Een 41-jarige inwoner van Oirschot hoorde zes maanden cel tegen zich eisen. De Schouwenaar werd 1 oktober vorig jaar op een schip in de jachtensluis bij de binnenhaven van Vlissingen aangehouden door de regiopolitie Zeeland. Aan boord van het schip werd vijftien kilo hennep aangetroffen. De verdachte wilde de soft drugs uitvoeren naar Engeland, nadat eerder twee drugs transporten waren gelukt De partij heeft in Nederland een waarde van 23.000 euro Volgens de officier had de Brabander ook een rol gespeeld bij het drugstransport. Bij hem thuis werden driehonderd gram hasj en 840 gram hennep gevonden. Raadsman N. Koole be streed het aandeel van zijn cliënt bij de drugsuitvoer naar En geland. „Daarvan is in het dossier niets terug te vinden." Groen was ervan overtuigd dat hij samen met zijn neef ver antwoordelijk was voor de levering van de drugs. Twee ver dachten moeten later voor de rechtbank verschijnen. De uit spraak is op 22 januari. VLISSINGEN - Twee mensen raakten gisteren lichtgewond bij een aanrijding op de Westerhavenweg in Vlissingen. Een 37-jarige man uit Waasmunster reed rond 16.30 uur met zijn vrachtwagen tegen de achterkant van een stilstaande personenauto De twee inzittenden van de wagen, een 53-ja- rige Middelburger en zijn passagier, hebben met nek- en rug klachten een arts bezocht. Beide voertuigen raakten bescha digd. TERNEUZEN - De politie heeft gistermiddag rond kwart over vier een auto aangehouden met daarin twee Belgen die de nodige verboden goederen op zak hadden. Toen de 26-jarige man zijn twintigjarige passagier uit Tour- nai staande werden gehouden, hadden ze een busje met een soort traangas, vier zakjes wiet, vijftien spacecakes en vijf koeken met softdrugs op zak. De goederen zijn in beslag geno- door Mieke van der Jagt GOES - Burgemeester D. van der Zaag van Goes heeft giste ren, samen met één van de pati ënten, het nieuwe centrum voor ouderenpsychiatrie van Emer- gis in Kloetinge geopend. In het nieuwe gebouw zijn 21 plaatsen waar mensen van 65 jaar en ou der met psychiatrische proble men kunnen worden opgeno men. Het centrum heeft nu ook een speciale ruimte voor dagbehan deling. Op zes plekken kunnen in totaal 18 mensen dagelijks worden behandeld. Met het nieuwe gebouw erbij, heeft het centrum de 73 opna meplaatsen die het nodig heeft. Een deel daarvan staat in Ter- neuzen. Bouwvakkers beginnen binnenkort met de renovatie van de oudbouw in Goes. Door dat het centrum voor een uit breiding met 16 plaatsen 21 nieuwe kamers heeft gebouwd, kunnen de vierpersoons kamers VLISSINGEN - De Stichting Platform Inspraak Allochtonen houdt op zaterdag 11 januari in Vlissingen een voorlichtingsbij eenkomst voor allochtone stem gerechtigden. De stichting vindt dat allochto nen massaal gebruik zouden moeten maken van hun demo cratische recht. Om hen daarbij te helpen, wordt de informatie bijeenkomst gehouden. De bijeenkomst wordt gehou den om twee uur in het ontmoe tingscentrum van de Servische Vereniging 'Sloga' aan de Adri- aen Coortelaen in Vlissingen. in de oude voorziening worden verbouwd tot tweepersoons ka mers. In het nieuwe gebouw ko men de mensen terecht bij wie nog een diagnose moet worden gesteld. In het centrum voor ouderen psychiatrie werken psychiaters, geriaters, psychologen, hulp verleners, verpleegkundigen en verzorgenden, die allemaal zijn gespecialiseerd op het gebied van ouderen. Ze werken in het centrum zelf, maar ook daar buiten, bijvoorbeeld in zorgcen tra of bij zelfstandig wonende bejaarden thuis. Dat laatste ge beurt vooral in de nazorg. Men-, sen die uit het centrum zijn ont slagen en bijvoorbeeld maar moeilijk naar de polikliniek kunnen komen, krijgen regel matig bezoek van hun behande laars. Depressie Het gaat in Emergis niet om de mente ouderen. Als duidelijk is dat dementie de oorzaak is, kunnen patiënten worden be handeld in instellingen die daarin gespecialiseerd zijn. Maar lang niet altijd is bij oude re mensen duidelijk waar klach ten als verwardheid, depressie of gedragverandering vandaan komen. Artsen, verpleegkundi gen en hulpverleners in het cen trum kunnen snel onderzoeken of de klachten een lichamelijke oorzaak hebben, een psychische of een combinatie van die twee. Daardoor is gauw duidelijk hoe het behandelplan er moet uit zien. De zes dagbehandelingsplaat- sen heeft het centrum, in af wachting van de uitbreiding, al eerder ingevuld omdat de be hoefte eraan zo groot bleek. Pa tiënten komen er twee dagen per week voor uiteenlopende thera- piën. Vanaf nu in daarvoor spe ciaal uitgeruste ruimten. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11