Drie locaties vlakke-vloertheater Oesterschelp krijgt nieuwe plek Draaideurcrimineel moet ruim zes maanden zitten 1 NOG 5 3 DAGEN Twee leerlingen op Middelburgse school besmet met hepatitis Beslag op schepen Van den Akker Loods op Scheldeterreinnieuwbouw in Spuikom of onder Bellamypark Wietkwekerij ontmanteld in Renesse De Geus wil snel bredere samenwerking tussen ziekenhuizen Fietsster gewond zeeuwse almanak Pakkans WALCHEREN donderdag 9 januari 2003 <toor Ben Jansen VLISSINGEN - Een werkne mer van het per 1 januari opge heven bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen heeft be slag laten leggen op het ber- gingsvaartuig Onrust en de sleepboot Scheldepoort IV. Daarmee wil hij zijn financiële aanspraken veilig stellen. De schepen zijn eigendom van de Unie van Redding en Sleep dienst (URS) in Antwerpen, waarvan Van den Akker een onderdeel was. URS heeft het varend personeel van Van den Akker een dienstverband aan geboden. Daarvoor gelden Bel gische arbeidsvoorwaarden en sociale voorzieningen. Die zijn naar de mening van de werkne mer die het beslag op de twee schepen heeft laten leggen, on gunstiger dan de Nederlandse en hij heeft het aanbod daarom afgeslagen. Omdat Van den Akker verlies leed, valt met hel opgeheven bedrijf geen finan ciële regeling meer te treffen. Daarom is via zijn advocaat en de deurwaarder beslag gelegd. Van den Akker had eind de cember 26 personen in dienst: 23 bij de varende dienst en drie kantoormedewerkers. Van de laatsten gaat er één met pre pensioen en de overige twee krijgen een uitkering op basis van de zogenoemde kanton- rechtersformule. Van het va rende personeel hebben zestien medewerkers een arbeidsover eenkomst met URS getekend, twee zitten in de Ziektewet en één gaat met pre-pensioen. De overige vier hebben besloten niet bij URS in dienst te treden. Van URS was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. rioorEdith Ramakers VLISSINGEN - De Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RKC) heeft drie locaties aange wezen die in aanmerking komen voor een vlakke-vloertheater en/of culturele vrijplaats. De RKC wil een vervolgonderzoek uitvoeren om de kosten voor nieuw- en verbouw met elkaar te vergelijken. De locaties zijn: de Spuikom. een loods van de ware plaatwerkerij van de Scheldevverf en onder het Bella- nypark. DeRKC heeft voor deze jongste nota diverse teksten, ideeën en bijdragen verwerkt Sinds het midden van de jaren tachtig wordt al gesproken over de noodzaak van een 'flexibel, ;oed geoutilleerd, inspirerend gebouw met een eigen karakter ai sfeer'. De nieuwe voorziening moet minimaal 1500 staanplaatsen bieden en tussen de 250 en 900 zitplaatsen. in deze nota hebben de afdelin gen van de RKC - Beeldende Kunst, Podiumkunsten en Kunsteducatie - hun aandeel Ook de adviezen en noti ties van enkele werkgroepen zijn gebruikt Een klein comité met H. Slem- mer, vice-voorzitter van de RKC. M. Staat van Uit in Vlis- Advertentie W UITVERKOOP Grote Markt 11-13 Goes Advertentie de testpaper van De Drvkkery af te halen in de winkel of van ■ww.drukkerijmiddelburg.nl anavond vanaf 17.30 uur bouillon met tortelline en stamppot veldsla (vegetarisch) of duivelse boerenkool en rijstepudding voor 11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 11 januari 14.00-14.45 uur singen en A de Bruyne van Beeldende Kunst, gaat aan de slag om de definitieve keuze te kunnen verantwoorden. In de nota 'een podium voor de stad en haar omgeving' wordt uitvoerig ingegaan op de moge lijkheid een van de loodsen op het terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) om te vor men tot vrijplaats in combinatie met een vlakke-vloertheater. Het gaat om de loods die tegen de Walstraat aanleunt en aan het Dok ligt. Op de helft van het complex wordt een overdekt plein ge maakt, waardoor een scheiding ontstaat tussen de vrijplaats en het theater. Uit de nota blijkt dat het overdekte plein een ver bindend element wordt tussen het huidige stadscentrum en het KSG-terrein. Op de Scheldewerf zullen, zo dra de verhuizing van een ge deelte van de werf naar Vlissin- gen-Oost een feit is, meer nieu we ontwikkelingen mogelijk worden. Door de combinatie van bijvoorbeeld woningbouw en ruimte voor culturele uitin gen zou het 'hele gebied een ge weldige impuls krijgen'. Het overdekte plein kan ook als weekmarkt gebruik worden. Verwacht wordt dat de oude plaatwerkerij ook nog plaats biedt voor een provinciale ex positieruimte, kunsthal of Rep tielenzoo Iguana. Vrijplaats Volgens de RKC passen de cul turele vrijplaats en het vlakke- vloertheater binnen het jongste subsidieprogramma, de Euro pese Interreg III. Daardoor zou de gemeente Vlissingen extra gelden kunnen krijgen voor rea lisering van de verbouwing. Ook zal dit hergebruik leiden tot behoud van industrieel erf goed. Zodra gekozen wordt voor nieuwbouw in de Spuikom of het Bellamypark, valt de combi natie van vlakke-vloertheater en culturele vrijplaats weg. Voordeel van nieuwbouw in de Spuikom is dat een verbinding met de bioscoop Cinecity ont staat. Ook zou een opvallende architectuur gerealiseerd kun nen worden op de plaats van het parkeerterrein achter de Zee vaartschool Een ondergronds vlakke-vloertheater op het Bel lamypark heeft als voordeel dat 'dubbel gebruik gemaakt kan worden van de grond' en dat het theater direct in het centrum Het Scheldeterrein in Vlissingen is een van de drie mogelijke locaties voor het nieuwe vlakke-vloertheater. foto Lex de Meester door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter G. van Ilnnik heeft gisteren een notoire Vlissingse dief veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Daarnaast kreeg de man 66 da gen cel extra opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een eerdere veroordeling. De veertigjarige verdachte ont kende het gros van de diefstal len, die hij in juli, september en november vorig jaar in Vlissin gen zou hebben gepleegd. Al leen het stelen van pakjes scheermesjes bij een drogist gaf hij toe. Officier van justitie J. Eland vond daarentegen vol doende bewijs voor vijf diefstal len van geld en goederen in het Streekziekenhuis Walcheren, een diefstal uit een kledingzaak en het bestelen van twee vrou wen in twee hotels. Hij eiste te gen de Vlissinger, die al jaren verslaafd is aan harddrugs, zes maanden cel plus 66 dagen. Vooral het stelselmatig bestelen van patiënten in het ziekenhuis, waarvoor de Vlissinger ook in voorarrest zit, beschouwde de officier als een ploertenstreek. De verdachte gaf alleen toe in het ziekenhuis weieens zijn dea ler op te bellen. Bij het personeel, bezoekers en patiënten staat zijn gezicht op het netvlies gegriefd. Dit bleek ook uit de fotoherkenning van getuigen en slachtoffers, die hem hadden herkend als de dief die had toegeslagen op de afdeling psychiatrie en neurolo gie. Officier Eland schilderde de verdachte af als een draaideur crimineel. ,,U hebt voldoende kansen gehad. De beveiliging van de samenleving moet voor op staan", motiveerde hij zijn eis De man heeft een indruk wekkend strafblad en is er nog niet in geslaag af te kicken. Ook gisteren beloofde hij zijn versla ving te doorbreken en te stop pen met zijn criminele activitei ten. Drie van de vijf diefstallen in het ziekenhuis vond de politie rechter bewezen. Ook voor het stelen van een portemonnee in een van de hotels zag hij over tuigend bewijs. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het kunstwerk van de Middelburger Nico van den Boezem dat afgelopen zomer te bezichtigen was op de Floriade, heeft een nieuwe plek ge vonden. De sculptuur met de werktitel Oesterschelp 2002, staat voor het zorg centrum Ter Reede in Vlissingen. Het werk is ongeveer 3,50 meter breed en 1,20 meter hoog. Het bestaat uit twee keien die de natuur symboliseren en een cortenstalcn schijf met een dikte van vijftien millimeter. De kunstenaar koos voor dit materiaal omdat dit ook gebruikt werd voor het paviljoen van de Zeelandluin op de Flo riade. De plaat is ingesneden zodat een spiraalvorm ontstaat. Door één kei op de staalplaat te leggen en één eronder, wordt het staal als een veer uitgerekt. Ter Reede Al voordat het werk op transport ging naar Hoofddorp, was bekend dat de sculptuur na afloop van de tentoonstel ling naar Ter Reede zou gaan. Het Buro Beeldende Kunst Vlissingen was samen met Van den Boezem op zoek gegaan naar een geschikte, permanente plek en benaderde de directie van het zorgcen trum. Die reageerde heel enthousiast. Het kunstwerk is in overleg met de ma ker geplaatst in een grindbed op het grasveld voor Ter Reede aan de Koude- kerkseweg. De sculptuur vormt op die plaats een natuurlijk geheel met de om geving en de nieuwbouw van het zorg centrum. foto Ruben Oreel van de horeca ligt. Vlissingen beschikt momenteel over vier podiumvoorzieningen. Allereerst het Arsenaaltheater met 270 zitplaatsen en 700 staanplaatsen In het Arsenaal worden voor stellingen en concerten gehou den. Vestzak'99 (99 zitplaatsen) wordt voornamelijk benut door kleinschalige amateur-theater groepen. De Sint Jacobskerk (250 tot 850 zitplaatsen) leent zich voor kamer- en koormu ziek. De Piek heeft een zaalca paciteit voor 250 bezoekers en is geschikt voor jongerenactivi- teiten. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Twee kinde ren van de basisschool Cederhof aan de Mastgatstraat in Middel burg zijn besmet met hepatitis A. een besmettelijke vorm van geelzucht. De GGD Zeeland heeft besloten dat alle kinderen uit groep 1 en 2, hun leerkrach ten. ouders, broers en zussen vandaag op school preventief gevaccineerd worden. De besmettingen zijn tussen ok tober en december vastgesteld. De leerlingen van groep 1 en 2 kregen gisteren een brief mee naar huis met informatie over het virus en over de inenting. Volgens teamleider P. Goudap pel van het Cederhof heeft de bekendmaking niet geleid tot telefoontjes van verontruste ou ders De kinderen hebben brie ven meegekregen met duidelij ke informatie over het virus. De brieven zijn opgesteld door de GGD. Daarin staat ook waarom de groepen 3 tot en met 8 niet in geënt hoeven te worden. Dat is omdat de kans op besmetting heel klein is." Eerste keer Het is volgens Goudappel de eerste keer dat de school met een dergelijke inentingsactie te ma ken krijgt. „Maar het is ook geen ziekte die heel vaak in Neder land voorkomt. Het virus komt meestal uit subtropische gebie den." Bij hepatitis A ontstaat een ont steking van de lever die veroor zaakt wordt door het hepatitis A-virus. Volgens de GGD komt deze ziekte in Nederland wel met enige regelmaat voor. Maar in landen rondom de Middel landse Zee en in subtropische landen komt het vaker voor. Het virus zit in de lever en de ontlas ting van iemand die besmet is Bij toiletgebruik kunnen de toi- letbril, de spoelknop en andere voorwerpen besmet raken. Door die voorwerpen aan te raken, kan het virus via de handen of via eetgerei en eten, in de mond terecht komen. Besmette mensen kunnen moe en misselijk worden en een ge brek aan eetlust krijgen. De ont lasting kan lichter van kleur worden, de urine donker en het oogwit en de huid kunnen een gelige kleur krijgen. Niet iedereen wordt ziek na een besmetting. Soms wordt de ziekte niet opgemerkt. Vooral kinderen hebben vaak weinig ziekteverschijnselen, toch zijn ze dan besmettelijk voor ande ren. De verschijnselen treden overi gens meestal twee tot zes weken na de besmetting op. Mensen die de ziekte al eens gehad hebben, zijn er immuun voor geworden. Hepatitis A is besmettelijk tot een week na het begin van de ziekteverschijnselen RENESSE - Op een ter rein aan de Wilhelmina- weg in Renesse werd gistermiddag een onder grondse hennepkwekerij ontmanteld. Na melding van een sterke lucht in de dorpskern van Renesse stelde de politie een onderzoek in. In een kelder onder de Wilhelmi- naweg werden 415 hen nepplanten in bloei aan getroffen. Met behulp van de brand weer, die met een kraan wagen arriveerde, werden de hennepplanten en de benodigde apparatuur vernietigd. De eigenaar is gehoord en heeft een verklaring afge legd. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Binnen twee maanden moet de volgende stap naar bredere samenwerking tussen de twee Midden-Zeeuw- se ziekenhuizen genomen wor den. Dat zei waarnemend minister A. de Geus (volksge zondheid) gisteren na een werk bezoek aan Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. Het verbod dat Tweede Kamer en minister op de fusie tussen de twee ziekenhuizen heeft gelegd zorgt ervoor dat de kwaliteit en de duurzaamheid daarvan in gevaar kan komen, erkende De Geus. „Dit is een niet stabiele si tuatie." De minister zei de Inspectie voor de Gezondheidszorg te vragen extra alert te zijn dat de kwaliteit van de zorg „niet door het ijs zakt" „Hier mag het laatste woord niet over gezegd zijn," stelde De Geus. Opheffing van het fusie verbod voor de ziekenhuizen zit er echter niet in, heeft directeur G. Bogaerts van De Geus ver staan. Nieuwe vormen van samenwerking tussen de speci alisten en de ziekenhuizen moe ten de oplossing bieden om de medische specialismen, die lij den aan een tekort aan artsen en een te kleine schaal voor hoog waardige specialisatie van de zorg, overeind te houden. ,,Ik heb niets nieuws te bieden," gaf De Geus toe Het artsentekort bedreigt in Vlissingen en Goes met name de afdeling kinderge neeskunde. In Vlissingen steunt de afdeling sinds ruim een jaar op twee artsen. Daar komt in fe bruari een derde bij. De demissionaire CDA-minis- ter bracht het werkbezoek aan het ziekenhuis naar aanleiding van de briefwisseling die ont stond nadat in oktober de con centratie van de kinderafdelin gen van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen werd stopgezet. Door een acuut gebrek aan kin derartsen sloot het Ziekenhuis Walcheren twee weken lang de kinderafdeling. De Geus sprak respect uit voor de motivatie en de saamhorig heid onder artsen en verpleeg kundigen waarmee de zorg voor de kinderpatiënten is doorge gaan. „Zeeland en het zieken huis kent daarin een sterke vas te waarde. Het is aan politici om dat met respect te bejegenen." pagina 11: verzorgers moeten weer zorgen GOES - Een 53-jarige inwoon ster van Goes raakte gisteren gewond na een aanrijding op de kruising van twee fietspaden op de Zwembadweg/Ringbaan Oost in Goes. De vrouw botste tegen een zes tienjarige jongen uit Zierikzee toen ze de bocht naar rechts te ruim nam. Ze werd met verwon dingen aan elleboog, schouder en nek overgebracht naar het Oosterschelde ziekenhuis. Na behandeling kon zij naar huis. De verkiezingen komen er aan. En dat zullen we weten. Na het lijsttrekkersdebat op televisie is het verkiezingsge- weld nu ook doorgedrongen tot de reclameblokken. Een van de eerste die we zagen kwam van een volkspartij die democratie en vrijheid hoog in het vaandel heeft. En die partij wil 500 miljoen euro uittrekken voor verbe tering van ons veiligheidsge voel. Voor dat bedrag krijgen we onder andere meer agen ten op straat. Daardoor ont staat een 'vergrootte pak kans' aldus de reclamebelof te. Misschien kan dat geld beter naar onderwijs. Zodat iets aan de grootte van de klassen kan worden gedaan en het le- rarenbestand kan worden vergroot. En natuurlijk gro tere aandacht aan spelling kan worden besteed. Dan heeft de burger een 'vergrote kans' op een foutloze verkie- zingsboodschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9