Brussel stelt Berlijn ultimatum i U Fransen dwarsbomen ETA-plannen Europa zucht onder extreem winterweer Saddam blijft volgens ambassadeur zitten, wat er ook gebeurt Belgen gaan maand eerder naar stembus 5 Uitstand krijgt een jaar tijd om begroting op orde te krijgen <-Korea door U gemaand tot itaken van iernprogramma Grienden spoelen aan in Nieuw-Zeeland en Spanje MOfROOM MAYYVS'S V'£T V'.K<)R"VM:.V .'Jfeuker w* Heeft Chavez gaat staatsoliebedrijf in tweeën splitsen Sharon ontkent beschuldigingen Nederlands voor Waalse kleuters Arend vliegt met tekkel weg Onderscheiding bergers Koersk Rwanda laat gevangenen vrij Tasjesdieven teisteren Vaticaan Ook Arafat veroordeelt Palestijnse aanslagen donderdag 9 januari 2003 ^nrye redactie buitenland ENEN - Sneeuw hindert het jrlieer over de weg, op de rails in de lucht in het noorden, jdden en zuidwesten van Eu- pj Vooral in Rusland, Polen, jwakije en Litouwen heeft de Ie koude slachtoffers geëist. het noordoosten van Polen even de scholen dicht. Daar is de nacht van dinsdag op oensdag een temperatuur van Tgraden onder nul gemeten. Sinds midden december zijn in de toekomstige EU-lidstaat meer dan tweehonderd mensen van de koude gestorven, vooral alcoholisten. In Slowakije, waar de tempera tuur daalde tot twintig graden onder nul, stierven aan de grens met Oekraïne drie Indiërs van uitputting. Zij waren illegaal het land binnengekomen. Ook in Litouwen kostte de koude drie mensenlevens. Daar werd met 32,6 graden onder nul een nieuw kouderecord gevestigd. In Hongarije is het door de sneeuw vrijwel onmogelijk de wegen in het oosten te berijden. Bijna tweeduizend mensen zijn in Boedapest in noodonderko- mens ondergebracht. In Kroatië is het verkeer sinds dinsdag ge stremd Talrijke mensen moes ten te voet hun werk zien te bereiken In de havenstad Du- brovnik is een kade als gevolg van de zware golfslag gedeelte lijk ingestort. Ook de Scandinaviers en Rus sen ondervinden de gevolgen van het winterweer. Moskou meldt een voorlopig record van min 37 graden. De bittere kou in de Russische hoofdstad maakte deze winterperiode al 239 slachtoffers. In het zuidwesten van Zweden zitten duizenden gezinnen zon der drinkwater omdat het lei dingnet is bevroren Zowel daar als elders in Scandinavië is de prijs van elektriciteit sterk ge stegen. In het noorden van Italië kreeg de stad Triest te maken met een sneeuwstorm. De wind bereikte snelheden tot 158 kilometer per uur. Op de 'weg naar de zon', de snelweg tussen Bologna en Flo rence. werd het verkeer zwaar gehinderd. In de Alpen en de Dolomieten zakten de tempera turen tot onder 28 graden onder nul. Spanje en Portugal meld den forse sneeuwbuien. In Noord-Spanje zijn talrijke we gen afgesloten. De autoriteiten waarschuwen voor een koude golf. AFP/DPA jyirHettvvan Rooij (BUSSEL - I)c Europese Com- lissie roept Duitsland op het ilje. Voor 21 mei moet de jitse regering laten weten [elke maatregelen zij denkt te om het te hoge begro- ngstekort weg te werken. olgens Europees Commissaris olbes (Economische en Mone- lire Zaken) zijn strafmaatre- jen voorlopig nog niet aan de ide;Berlijn heeft twaalf maan de tijd om de begroting op te brengen emaatregel van het dagelijks estuur van de Unie is vernede- indvoor de regering Schroder, een jaar geleden nog op het lippertjeaan een gele kaart wist ontkomen. Twee maanden ge iden begon Brussel een formele rocedure. toen duidelijk werd tekort in 2002 veel te oogzou oplopen. Op 21 januari slissen de ministers van Fi- snciën van de twaalf eurolan- b of zij de Commissie volgen ede druk op Duitsland willen ivoeren. et tekort van Duitsland over 002 bedraagt 3,75 procent van etbrutonationaal product, ver oven de drie procent die de eu- olanden als toegelaten maxi- ium hebben afgesproken, ehröder zegt dat hij het tekort beneden 3 procent kan te- [brengen als de economie dit rmet 1,5 procent groeit, kar volgens Solbes is de kans Dot dat Duitsland ook in 2003 (kritieke grens zal overschrij- c.Het Duitse voornemen om ITHENE - De Europese Unie :ft Noord-Korea opgeroepen i kernwapenprogramma top te zetten. Ook moet Noord- [orea stappen zetten om de panningen te verminderen die ijnontstaan nadat het land had sloten een omstreden kern- «ntrale weer te gaan gebrui- künie maakt zich bovendien ernstige zorgen' over het be- iuil van Noord-Korea om ïn- pecteurs van het Internatio- Atoomagentschap van de eremgde Naties het land uit te et:en. Pyongyang moet weer olledig gaan samenwerken tt de inspecteurs, aldus de ïklaring die de Griekse rege- hgdinsdagavond uitgaf anuit Brussel werd gisteren emeld dat de Unie 9,5 miljoen uro ter beschikking heeft ge lold voorhumanitaire hulp aan >oord-Korea. Het geld is speci al bedoeld ter compensatie van lo grotendeels weggevallen bnorikaanse en Japanse hulp in 2006 een evenwicht op de be groting te bereiken, is volgens de commissaris gebaseerd op veel te optimistische economi sche verwachtingen. De gele kaart komt voor de rege- ring-Schröder op een hoogst ongelukkig moment. Het land wordt geplaagd door hoge werkloosheid, de economie zit in het slop en er dreigen massale stakingen. Duitsland is, na Por tugal, het tweede land dat een formele waarschuwing krijgt omdat het tekort te hoog op loopt. Brussel heeft ook grote zorgen over Italië en Frankrijk, twee grote lidstaten die gevaarlijk dicht bij de grens van 3 procent zitten. De hap-snap-maatrege- len waarmee de Italiaanse pre mier Berlusconi het tekort wil bestrijden, zijn volgens com missaris Solbes absoluut onvol doende. Rome heeft twee maan den de tijd om opheldering te geven over cijfers waarvan Sol bes niet weet wat hij ermee aan moet. Frankrijk Solbes verwacht dat Frankrijk dit jaar zeker over de grens van 3 procent zal gaan, ondanks het feit dat ook voor Frankrijk de formele procedure twee maan den geleden in gang is gezet. President Chirac wil niet afzien van de hogere overheidsuitga ven en de belastingverlaging die hij voor zijn herverkiezing heeft beloofd. ,,Hier is veel meer am bitie nodig om het probleem aan te pakken", zei Solbes.GPD STEWART ISLAND - Vrijwilligers houden grienden nat in een poging de dieren in le ven te houden. Een school van 169 grienden spoelde gisteren aan op het strand van Stewart Island, het meest zuidelijke eiland van Nieuw-Zeeland. De helft van de school stierf uiteindelijk door uitdroging. Ook op de noordwestkust van Spanje van onze redactie buitenland PARIJS - De Franse justitie heeft een samenzwering van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA ontdekt om een in ter reurbestrijding gespecialiseer de Franse onderzoeksrechter te vermoorden, zo is gisteren be kendgemaakt. Eerder op de dag werd al de ver ijdeling gemeld van een plan van ETA-gevangenen om uit de Santé-gevangenis in Parijs te ontsnappen. De zes werden uit voorzorg naar een andere ge- Advertentie k' "kcny r co"ecöe "°s me' kor(ingerl l«*itcrtretn. «nawsw vangenis overgeplaatst. Sinds enige maanden maken de Fran se autoriteiten jacht op de ÉTA, die ook bases heeft in Frankrijk. Het grootste succes van de ope ratie was de aanhouding, vorige maand, van de man die wordt beschouwd als de militaire lei dervan de ETA, Ibon Fernandez CARACAS - De Venezolaanse president Hugo Chavez wil het staatsoliebedrijf zo snel moge lijk in twee afzonderlijke onder nemingen splitsen. Op die manier hoopt hij meer greep te krijgen op de olieindustrie en de staking te breken. De staking, die is bedoeld om Chavez tot aftreden te dwingen, heeft de economie van de op vier na grootste olie-exporteur ter wereld lamgelegd. Minister van Energiezaken Ra fael Ramirez legde dinsdag op de televisie uit dat de monopo list Petroleos de Venezuela (PDVSA) in een oostelijke en een westelijke tak zal worden opgedeeld Ramirez zei niet hoeveel van de zevenduizend werknemers op het hoofdkan toor hun baan door de opsplit sing verliezen, maar wel dat het kantoor grotendeels zal ver dwijnen. Het merendeel van de werknemers in Caracas doet mee aan de staking De Venezo laanse regering heeft eerder ge dreigd alle stakers te ontslaan en vorige week zei PDVSA-top- man Ali Rodriguez nog dat in Caracas zesduizend banen zul len worden geschrapt. De stakers willen dat er een re ferendum wordt gehouden over het aanblijven van Chavez. De president wil daar niets van we ten. Volgens peilingen is 90 pro cent van de bevolking voor ver vroegde verkiezingen. AP de Iradi. Enkele dagen na zijn aanhouding verdween hij ech ter spoorloos uit de gevangenis van Bayonne. Het complot tegen onderzoeks rechter Laurence Le Vert werd ontdekt bij het onderzoek naar die ontsnapping. Uit documen ten die in een ETA-schuilplaats in het nabijgelegen Pau werden gevonden blijkt dat ETA-leden van plan waren de auto van Le Vert met een vrachtwagen tegen te houden en haar vervolgens vanaf voorbijrijdende motor fietsen dood te schieten. Er wer den plattegronden, gegevens over de dagindeling van de rechter, een beschrijving van haar auto en de namen van haar lijfwachten aangetroffen. De bewaking van Le Vert, die aan het hoofd staat van de Fran se campagne tegen de ETA, is opgevoerd. Het plan voor de uitbraak van de zes gevangenen werd vorige week ontdekt. Bewaarders wis ten een briefje te onderschep- JERUZALEM - De Israëlische premier Sharon heeft gisteren tijdens een inspectietocht langs de afrasteringen van de Weste lijke Jordaanoever beschuldi gingen over corruptie fel van de hand gewezen. Hij noemde die beschuldigingen 'smaad'. De Israëlische media, en dan vooral het dagblad Haaretz, pakken drie weken voor de par lementsverkiezingen uit over 'Sharongate'. Het gaat over ille gale fondsenwerving door Sha ron en zijn twee zoons om onder meer in 1999 zijn verkiezings campagne te financieren. De premier zou hebben gelogen over de afwikkeling van die af faire, waarbij hij illegaal ge worven geld terug moest stor- ten .ANP/AFP pen dat onderweg was tussen twee gedetineerden die in ver schillende vleugels zaten Op het briefje stond de geplande vluchtpoging in het Baskisch beschreven. Handlangers moesten van bui tenaf een van de muren van de zwaarbewaakte Parijse gevan genis opblazen, terwijl binnen een muur verwoest zou worden met een naar binnen gesmok kelde kneedbom De ontsnap ping stond gepland voor 2 janu ari Hoe de explosieven naar van onze redactie buitenland MOSKOU - President Saddam Hoessein is niet van plan af te treden en Irak te verlaten, ook al heeft de Amerikaanse regering laten doorschemeren dat hij daarmee een oorlog kan voorko men. Dat heeft een Iraakse top functionaris gisteren gezegd. De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld zei dinsdag dat een oorlog tegen Irak nog kan worden voorko men als Saddam aftreedt. ,,Ik hoop nog dat hij weggaat. Ik hoop dat het land wordt ontwa pend en dat het gebruik van ge weld niet nodig is", zei de minis ter Abbas Khalaf, de Iraakse am bassadeur in Moskou, noemde de Amerikaanse suggesties 'vol komen absurd en onzin'. „Nu de Amerikaanse regering met de wapeninspecties niets tegen Irak heeft kunnen vinden, komt ze met deze zwakke propagan- datruc", aldus Khalaf. Hij be schuldigde Washington ervan met deze berichten tweespalt te BRUSSEL - Franstalig België wil zijn kinderen zo jong moge lijk Nederlands leren. De minister van het Franstalig lager onderwijs Noliet zei dat ze al in het laatste kleuterjaar de eer ste Nederlandse woordjes moeten leren. Hij zei dat Nederlands altijd de eerste vreemde taal is die de Walen en de Franstalige Brusselaars moeten leren Nu mogen de scholen nog kiezen tussen Nederlands en Engels. Lange tijd was Frans de lingua franca in België. Vlamingen met een redelijke opleiding spraken het vloeiend, terwijl de Walen nauwelijks het Nederlands beheersten Langzaamaan lijkt de situatie te veranderen, al spreken de meeste Vlamingen nog steeds beter Frans dan de Walen Ne derlands. Op Vlaamse scholen krijgen kinderen 'pas' vanaf hun tiende Frans. ANP STOCKHOLM - Een arend met grote trek heeft in Zweden een tekkel gegrepen en is er mee weggevlogen. De Zweedse radio berichtte gisteren dat een boer en zijn tekkel op hazenjacht waren toen de arend de hond vastgreep en ermee vandoor ging Na een zoektocht vond het baasje de hond dood terug. De arend wilde de prooi juist gaan oppeuzelen. Een jachtopzie ner heeft sectie verricht en bevestigd dat de arend de dood van de hond heeft veroorzaakt. DPA DEN HAAG - Zes Nederlanders die in 2001 betrokken waren bij de berging van de Koersk. zijn gisteren op de ambassade van de Russische Federatie in Den Haag onderscheiden met de Orde van Vriendschap. Ze kregen de onderscheiding voor hun persoonlijke inzet tij dens de berging van de kernonderzeeboot die door een explo sie van een torpedo zonk. Door de ramp in de Barentszzee kwamen alle 118 opvarenden om het leven. ANP KIGALI - Rwanda gaat om de overbevolking in de gevange nissen tegen te gaan veertigduizend gevangenen vrijlaten, onder wie veel rebellen en verdachten van de genocide van 1994 Dat heeft procureur-generaal Gerard Gahima gisteren bekendgemaakt. In Rwanda zitten meer dan 115 000 verdachten van betrok kenheid bij de volkenmoord al ruim acht jaar gevangen in af wachting van hun proces. Een deel van hen komt nu vrij. Ze worden niet ontslagen van rechtsvervolging, maar ze zullen worden berecht door traditionele rechtbanken die vorig jaar speciaal voor dit doel in ere zijn hersteld. AP VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft voor het eerst in de ge schiedenis misdaadcijfers bekendgemaakt Vorig jaar wer den in het pausel ijke stadstaatje 608 misdrijven gepleegd. Het ging voornamelijk om diefstal van handtasjes. Miljoenen mensen bezoeken ieder jaar het Vaticaan en vor men een aantrekkelijke prooi voor zakkenrollers en tasjesdie ven. Meer dan 90 procent van de daders is niet gepakt. Ook hebben zich gevallen van verduistering, fraude en bele diging van een ambtenaar in functie voorgedaan, maar daar over geeft het Vaticaan geen details. Het Vaticaan heeft de cijfers gepubliceerd 'omdat wij niets te verbergen hebben', zei een woordvoerder. AP spoelden gisteren grienden aan. Dertig walvissen, waarschijnlijk verdwaald, werden door een wilde zee op de rotsen gesmeten. Voor de kust van Lugo in Galicië, werden golven gemeld tot zes meter hoog. Hulpverleners wisten twee grienden naar open zee te lokken, de rest heeft het niet gered. foto Barry Harcourt/EPA binnen hadden moeten worden gesmokkeld was niet duidelijk. Een vakbond van gevangenbe waarders zei dat doorzoeking van de gevangenis geen explo sieven had opgeleverd Op 17 augustus ontsnapte Is- mael Berasategui Escudero uit de Santé-gevangenis door van plaats te wisselen met zijn broer. De broer, Jose-Antonio Berasa tegui, zit nog steeds achter de tralies. Er is een onderzoek gaande naar zijn rol bij de uit braak AP willen zaaien tussen Irak en Rusland. De Duitse krant Tageszeitung meldt vandaag dat de Russische president Vladimir Poetin zijn Iraakse ambtgenoot asiel heeft aangeboden in een poging een oorlog af te wenden Moskou zou in overleg met Washington proberen Saddam ervan te over tuigen dat hij moet aftreden. Khalaf zei het wel mogelijk te achten dat Russische cn Iraakse functionarissen bijeenkomen om te praten over een uitweg voor het conflict. Ook elders in de wereld worden nog op hoog niveau pogingen ondernomen om een oorlog te gen Irak te voorkomen. Een de legatie van de Europese Unie reist daarvoor begin februari naar zeven Arabische landen. De missie staat onder leiding van de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pa- pandreou. Het ministerie kon digde de diplomatieke stap gis teren aan, maar noemde daarbij geen namen van landen. Het zou gaan om landen met 'gematig de' regeringen. ANP/AFP/RTR Gretta Duisenberg, voorzitter van de actiegroep 'Stop de be zetting', brengt deze week een bezoek aan Israël en de bezette Palestijnse gebieden. Vandaag deel vier van haar dagboek. door Gretta Duisenberg Wat een gedoe! Het is toch mijn eigen paspoortaf faire! Half Nederland lijkt over me heen te vallen nu ik met een diplomatiek pas poort blijk te reizen. Dat doe ik al zeventien jaar! Geluk kig heeft ook mijn man in middels krachtig zijn mening laten horen tegenover minis ter Jaap de Hoop Scheffer van het CDA. Zo zie je maar weer dat de tegenstanders van vrede tussen Israël en de Palestijnen bijzaken belang rijker vinden dan onze argu menten. Laten we het maar weer snel over de zaak zelf hebben. Vandaag was het weer een bijzondere dag. We keken zeer uit naar onze ontmoe ting met de Palestijnse leider Jasser Arafat. En het viel niet tegen We hadden een goed gesprek met Arafat, waarbij we spraken over de mentale kracht van het Palestijnse volk dat al zo lang worstelt onder de bezetting van Israël. Ik vroeg Arafat ook of hij, net als ik, de zelfmoordaansla gen van Palestijnen veroor deelt Hij beaamde dat vol mondig. Arafat zei dat hij met kracht strijdt tegen der gelijke aanslagen die tegen burgers zijn gericht. Tijdens de lunch ontpopte Arafat zich als een charman te en zorgzame man, met een groot gevoel voor humor. Met zijn gezondheid ging het goed, hoewel hij nooit meer buiten komt. Het was dan ook verrassend dat hij na on ze ontmoeting van anderhalf uur mee naar buiten liep. Daar hebben we samen een compleet leger journalisten te woord gestaan. Na ons bezoek aan Arafat in Ramallah spraken we nog met studenten, die ons over hun moeilijke leven van alle dag vertelden, en bezochten we een revalidatiecentrum. Al met al weer een leerzame dag. door Pascale Thewissen BRUSSEL - De Belgen gaan op zondag 18 mei naar de stembus, bijna een maand eerder dan aanvankelijk gepland. Volgens premier Guy Verhof- stadt, die oorspronkelijk 15 juni van dit jaar als verkiezingsda tum noemde, is de stembusgang om praktische redenen ver vroegd. In juni zitten veel stu denten midden in de examens en zijn bovendien al veel Belgen met vakantie De oppositiepar tij CD&V (Christen-Democra ten en Vlaams) slikt die uitleg niet. Voorzitter Stefaan De Clerck vermoedt dat de verkie zingen voor een nieuwe Kamer van Volksvertegenwoordigers en Senaat zijn vervroegd om te voorkomen dat de paars-groene regering net voor de eindstreep struikelt. Socialisten, liberalen en groenen lagen de voorbije maanden geregeld overhoop, over de omstreden wapenleve- ranties aan Nepal, de eventuele deelname aan de oorlog tegen Irak en de nachtvluchten op de Brusselse luchthaven Zaven- tem Ondanks de meningsver schillen hebben groenen, libe ralen en socialisten al laten doorschemeren dat ze opnieuw samen een regering willen vor men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5