Vrije economie functioneert beter PZC PZC Na snel wegwerken wachtlijst staan zorgtoeristen op de stoep VOC'er liet slaven eigen utopia na Politiek gegoochel met cijfers zorgt voor verwarring Weerstand tegen minder regelgeving is moeilijk te breken te gast 9 januari 1953 donderdag 9 januari 2003 door Alberto Alesina en Francesco Giavazzi Iedereen profiteert van meer concurrentie, maar in de meeste gevallen kunnen de maatregelen die hiervoor nodig zijn bijna nooit rekenen op vol doende steun. Politici voelen er meestal niets voor. Maar waar om? Deze vraag is van belang voor alle landen met uitzondering van Groot-Brittannié en de VS. Daar werd al lang geleden een proces van radicale en vergaan de economische liberalisatie in gezet. Nieuw-Zeeland en Ier land volgden dit voorbeeld en dit heeft ze economisch geen windeieren gelegd. Gebrek aan concurrentie is een typisch gevolg van te veel regel geving. De taxi's in de Europese steden zijn zo ontzettend duur, omdat het aantal vergunningen strikt in de hand gehouden wordt. Omdat de toegang tot deze markt beperkt is, zien taxi chauffeurs zich niet genood zaakt de prijzen laag te houden. Tegelijkertijd verkeren de poli tici die de vergunningen ver strekken, in de juiste positie om smeergeld aan te nemen of ver zekerd te zijn van een stem. Met andere woorden: de taxichauf feur en de ambtenaar belast met het uitgeven van vergunningen halen woekerwinsten binnen, omdat ze hun positie als insider kunnen uitbuiten, niet omdat ze er harder voor werken. Dwang Duizenden Griekse taxichauffeurs protesteren woensdag in Athene tegen een wetsvoorstel voor de modernisering van de sector foto Orestis Panagic u/EPA Het notariaat is nog zo'n beroep waar dit verschijnsel zich voor doet. In veel landen berekenen notariskantoren een extreem hoge prijs voor diensten die in feite niets voorstellen. De tarie ven liggen zo hoog omdat zij deze zelf kunnen vaststellen. Zonder regulering van over heidswege (waaronder de regels die de consument dwingen deze diensten te gebruiken), zouden notarissen nooit de positie heb ben bereikt waarvan ze nu de vruchten plukken Er zijn vele voorbeelden van de voordelen die deregulering met zich meebrengt. De taximarkt in Ierland is gedereguleerd, en de tarieven liggen er laag. Kort nadat het luchtverkeer in de VS werd gedereguleerd, werd de prijs van een vlucht van vijf uur van New York naar Los Angeles vele malen goedkoper dan een vlucht van een half uur van Zü- rich naar Frankfurt. Terwijl regulering leidt tot hoge inkomsten voor de beschermde groep, zorgt deregulering er voor dat de tarieven omlaag gaan en de consument hiervan het voordeel heeft. Omdat over matig afgeschermde minderhe den veelal een directe band hebben met politici, is het niet verwonderlijk dat deregulering zoveel weerstand oproept. Openbare voorzieningen zijn hiervan een goed voorbeeld. Telkens wanneer de overheid ergens probeert de electrici- teitsmarkt te liberaliseren, ko men de bonden en de bedrijven gezamenlijk in opstand. Zowel de arbeiders als de bedrijfslei ding zijn tegen deregulering, omdat concurrentie hun van hun bonussen zou beroven. De salarissen van de werknemers in die bedrijfstak liggen juist zo hoog omdat zij zich een gedeelte van gelden die in een markt zon der concurrentie ontstaan zijn, hebben toegeëigend Bestaat er een manier om de weerstand te doorbreken? Wat zou er bijvoorbeeld gebeuren wanneer een regering, in plaats van enkel de electriciteitsmarkt te bestrijden, een economische 'oerknal' teweeg te brengt, en alle markten gelijktijdig pro beert te liberaliseren? De VS kozen voor een dergelijke 'alles of niets' aanpak in de jaren tachtig. Het doel was het sluiten van overbodige legerbases. Het zou de eerste sluiting worden sinds 1945. Het ministerie van Defensie, het Pentagon, slaagde er maar niet in de sluiting van zelfs maar één basis door het Congres te krijgen. Militaire ba ses staan nu eenmaal te boek als werkverschaffers, en zorgen daarmee voor stemmen voor het zittende parlementslid. Volgens ongeschreven parlementaire re gels zal geen Congreslid ooit in stemmen met een maatregel die slecht uitpakt voor een collega. Het plan om een groot aantal bases te sluiten werd met een overweldigende meerderheid aangenomen, nadat de voorzit ter van het Huis van Afgevaar digden besloot één enkele lijst voor te leggen van bases die ge sloten moesten worden. Er kon slechts voor of tegen worden ge stemd. Het verstand triomfeer de over de stemmenwinst. Met een dergelijke aanpak zou ook de liberalisering van de elektriciteitsmarkt kunnen worden afgedwongen. Werkne mers in die sector zouden bijvoorbeeld inzien dat ze als consument meer aan de lagere energieprijzen verdienen dan dat ze als werknemer verliezen door lagere bonussen. De 'big bang methode' doet werkne mers de voordelen inzien van li beralisering en dat maakt het een stuk makkelijker overbodi ge regels af te schaffen. Schaduwzijden Slechts in enkele gevallen kent deregulering ook schaduwzij den. Dat komt voor wanneer het de prijs van openbare voorzie ningen kunstmatig te laag houdt in plaats van te hoog, zo als bij het Europese treinver voer. Ook hier moet, om de slag te kunnen winnen, de consu ment eerst overtuigd worden dat hij ervan zal profiteren. De prijs van een treinkaartje zal hoger worden, maar de belas tingen gaan omlaag omdat en kel degenen die daadwerkelijk van de trein gebruik maken voor de kosten opdraaien, niet de be lastingbetaler die nooit met de trein gaat. Geleidelijke deregulering zal nooit een kans van slagen heb ben. Om voldoende politieke steun te krijgen voor de hervor mingen die het verzet van geves tigde belangen overleeft, is het noodzakelijk de hele economie niet afzonderlijk, maar in één keer te dereguleren. Dé manier om een eind te maken aan ineffi ciënte, onproductieve steun aan kleine groepen belanghebben den is de invoering van belas tingverlaging voor iedereen. GPD Alberto Alesina is hoogleraar eco nomie aan Harvard University. Francesco Giavazzi is als hoogle raar economie verbonden aan de Bocconi universiteit in Milaan(c) Project Syndicate. Vertaling: Ellen Arts. door Fons Kockelmans en Michel Reijns De PvdA wil de komende vier jaar zo'n 3,5 miljard euro bezuinigen om de over heidsfinanciën te saneren. Ze zegt daarmee uit te komen op een begrotingsoverschot van 0,3 procent in 2007. De VVD bezuinigt meer dan het dub bele van dat bedrag en komt uit op een vergelijkbaar be grotingsoverschot over vier jaar. Hoe is dat mogelijk? Zelf doen de politieke partij en weinig moeite om duide lijkheid te verschaffen. Ze waren de afgelopen dagen vooral bezig elkaar de les te lezen. CDA en WD beschul digden de PvdA en de andere linkse partijen van gebrek aan financiële degelijkheid en zelfs van 'gegoochel'. ,,Met het PvdA-programma ontstaat in 2007 helemaal geen overschot, maar juist een financieringstekort van 0,7 procent", sneerde WD- leider Zalm eerder deze week. Maar de financieel- specialisten van PvdA en GroenLinks, Crone en Ven- drik, betogen dat hun aan pak net zo verantwoord is als die van WD en CDA. Bij voorgaande verkiezingen deed een dergelijke spraak verwarring zich niet voor. Alle partijen lieten toen im mers hun programma's door rekenen door het Centraal Planbureau (CPB), de offici ële rekenmeesters van de overheid. Doordat de ver vroegde verkiezingen van 22 januari zo onverwacht kwa men, heeft het CPB deze keer geen tijd meer voor die scheidsrechtersrol. Directeur H. Don van het CPB is wel bereid om uit te leggen hoe de verschillen tussen de verkiezingspro gramma's te verklaren zijn. CDA en WD baseren zich op de feitelijke ontwikkelingen in de economie. Omdat de voorgenomen ingrepen in de WAO pas op langere termijn leiden tot een hogere econo mische groei, duurt het een hele tijd voor het financie ringstekort is weggewerkt, CDA en WD moeten dus fors bezuinigen om in 2007 opeen overschot uit te komen. GroenLinks en sinds kort ook PvdA en D66 bas zich op de 'structurele me thode'. Ze bekijken de g middelde economische ont wikkeling over een groot aantal jaren, en laten con juncturele toppen en c buiten beschouwing. Dat be tekent dat ze in goede tijden minder meevallers zullen; hebben, maar ook dat er in slechte tijden niet zo fors be zuinigd hoeft te worden. Slappe knieën Volgens Don hebben beide methoden hun waarde. „De feitelijke methode laat zien wat het echte tekort is en wat je staatsschuld en rentelas ten zullen zijn. Maar de lan gere termijn is ook een inte ressante maatstaf. De struc turele methode geeft aan wat er onderliggend aan de hand is en welke situatie je nalaat voor een volgend kabinet, Maar er kunnen inderdaad ook pragmatische argumen ten zijn om voor de structure le methode te kiezen, omdat je daarmee nu minder hoeft te bezuinigen." Omgekeerd bestaat het ge vaar dat partijen die de structurele methode hante ren bij een economische ople ving plotseling zullen over stappen op de feitelijke, om dat er dan meevallers uitge geven kunnen worden. PvdA-leider Bos heeft de kiezers al bezworen dat zijn partij in die situatie „geen slappe knieën zal krijgen". Het CPB hanteert sinds an derhalf jaar in zijn doorreke ningen en rapporten beide methoden. Volgens Don zou het praktischer zijn als de politieke partijen dat ook zouden doen .ANP De Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) roept in Indonesië niet zulke prettige associaties op. De VOC was geen geweld te bruut om zakelijke belangen veilig testellen. Maar er zijn uitzonderingen. Zo dankten de slaven van Depok hun vrijheid aan een VOC'er: Cor nells Chastelein. Hun nakomelingen houden hem in ere. door Theo Haerkens Depok in Zuid-Jakarta is vooral bekend vanwege de Universitas Indonesia, een van de topuniversiteiten van Indo nesië. Het is ook de woonplaats van de 'Belanda Depok', de Ne derlanders uit Depok. Deze groep dankt zijn bestaan aan de erfenis van landheer Cornelis Chastelein. Hij schonk in 1714 zijn slaven de vrijheid en liet ze rubberplantages, koffietuinen, weilanden, huizen, vee en huis raad na, 'opdat ze eerlijk aan de kost mogen geraken'. Rechteloze landskinderen kre gen zomaar dezel fde rechten als koloniale Nederlanders. De landheer had zijn plan goed voorbereid: er was een Neder landse school en een protestant se kerk en hij verlangde dat ie dereen daar naar toe ging. De vierhonderd slaven uit Bali en Makassar moesten het geloof hoog houden, de enkele moslims uitgezonderd. Chastelein trok als 17-jarige naar 'Indië', werd VOC-klerk en schopte het tot 'raadordinaris' (bedrijfsfunctionaris). De steenrijke raadordinaris was het echter lang niet altijd eens met de VOC en toen er een be stuurder kwam die hem niet be viel, trok hij zich terug op zijn landgoed waar hij samenleefde met twee Balinese slavinnen. Het besluit zijn slaven vrij te maken was in de lijn met de leer van de protestantse kerk die de slavernij in 1686 veroordeel de. Achternaam De religieuze Chastelein gaf ie dereen een achternaam uit de Bijbel. ,,De mensen op de rub berplantage heetten voortaan Jonathans, die van de koffietuin Leander", zegt Franky Lourens, vice-voorzitter van de Stichting Cornelis Chastelein (LCC), die het erfgoed in ere houdt. „Dat betekent dus niet dat mensen met dezelfde achternaam fami lie van elkaar zijn", legt hij uit In totaal ontstonden zo twaalf familienamen, waarvan er één - Zadekh - is uitgestorven. Chastelein, wiens graf zoek is, beschreef gedetailleerd de ver deling van zijn nalatenschap en gaf tevens een blauwdruk van de samenleving die zijn lijfeige nen moesten vormen. „Zijn ei gen utopia", karakteriseert LCC-bestuurder Ronald Jona thans. De landheer voorzag dat plotse linge rijkdom afgunst kan wek ken en regelde het 'bewaken en wijden der buffels en ossen op dat de diefagtige Javaanen haar die niet ontsteelen'. Hij beval aan 'de geheele troup bijeen la ten uytgaan en met beurten malkanderen verwisselen om daarop te passen'. Daarbij mochten geen jonge slaafjes worden gebruikt 'vermits die door de listige en vleyende ja vaanen ligt bepraat en vervoert soude kunnen werden'. Hij kende zijn pappenheimers en schroomde niet er over zijn graf heen nog enkelen uit te sto ten: 'Jonathan nog sijnen zoon Gabriel en Benyamin sullen eg- ter noyt op de landeryen mogen wonen omdat ze het daar seker- lijk in de war soude gooyen en naar niemant willen luysteren'. De oorspronkelijke groep dijde uit tot drieduizend mensen die de oude namen nog dragen. Zij zijn de leer van de kerk nog steeds toegedaan - „We zijn een soort Israël hier", aldus voorzit ter Valentino Jonathans - en de ouderen spreken perfect Neder lands. De generatie daarna kreeg dat niet meer onder de knie, al blijft: 'Hé, hoe gaat het?' als begroeting in zwang en wor den kerst en oud en nieuw er en thousiaster gevierd dan elders in Indonesië. Chastelein kon niet voorkomen dat Jakarta zich ontwikkelde en Depok opslokte waardoor het landelijke karakter teloor ging. Het stadsdeel telt nu een mil joen inwoners en de 'Belanda Depok' zijn gewone burgers, al staan ziekenhuis, school en kerk nog wel op gemeenschappelijke grond en zijn er soms wrijvingen met nieuwkomers over de ont wikkeling van Depok. Toen Indonesië onafhankelijk werd, moesten de Depok'ers kiezen voor de prille republiek of naar Nederland vertrekken Franky Lourens weet met grote stelligheid dat „de Jonathans, Loens en Jacobs die je in Neder land tegenkomt, hier vandaan komen." GPD Het Oostcrscheldeziekenhuis in Goes heeft een enorme wachtlijst van oogpatiënten. Sinds vorig jaar worden honderd patiënten in Rotter dam geholpen. foto Willem Mieras van onze redactie binnenland Tip voor streekziekenhuizen: werk de wachtlijsten niet te snel weg. Patiënten die het wachten elders in het land beu zijn, weten je feilloos te vinden. Het gevolg: bin nen de kortste keren zitten je wachtkamers mudvol zorgtoeristen. „Het is de ironie van ziekenhuizen die posi tief in het nieuws komen omdat ze hun wachtlijsten snel wegwerken", erkent woordvoerster J. Hogervorst van de Neder landse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ). „Je trekt mensen van buiten de regio die een snelle behandeling willen. Voor je het weet zijn de wachtlijsten langer dan ooit." Vraag maar aan het TweeSteden Zieken huis in Tilburg en Waalwijk. Die zag de af gelopen tijd met lede ogen hoe zorgtoeristen uit alle windstreken in Brabant van een snelle behandelingen profiteren. En de kor te wachtlijst? Die groeide en groeide weer, ook voor de eigen Brabantse patiënten. Om dat zorgtoensme in te dammen, gaat het TweeSteden Ziekenhuis dit jaar een rigou reus beleid voeren; eigen patiënt eerst. Wie van buiten Brabant komt, moet wachten. Voortaan wordt op postcode geselecteerd. Het voorkeursbeleid is toegestaan. In geval van spoed mogen ziekenhuizen niemand weigeren. Dat is wettelijk vastgelegd. Maar voor behandelingen als knie- of heupopera ties waar vaak lange wachttijden voor gel den, mogen zij hun eigen beleid voeren. „Er staat niets over in de wet", aldus voorzitter van de Samenwerkende Algemene Zieken huizen, J. Schnerr. „Maar ik denk toch niet dat veel ziekenhuizen zulke ingewikkelde toestanden willen als het TweeSteden Zie kenhuis. Op postcode selecteren betekent ontzettend veel extra werk. Dan moet je bij de polikliniek al vragen waar iemand van daan komt. Bovendien is het patiënton- vriendelijk." Marktwerking Toch lopen steeds meer ziekenhuizen tegen het probleem van zorgtoerisme aan. De oor zaak is de marktwerking die geleidelijk haar intrede doet. Patiënten die snelle be handeling willen, hoeven niet meer in de wachtrij bij het eigen streekziekenhuis. Sa men met de wachtlijstbemiddelaar van hun verzekeraar gaan zij op zoek naar de kliniek met de kortste wachttijd. „Ziekenhuizen die hun wachtlijsten aardig op orde hebben, hebben dan pech", zegt de NVZ-woord- voerster. „Het TweeSteden Ziekenhuis heeft daar bijvoorbeeld last van. Maar er zijner meer." De Nijmeegse Sint Maartenskliniek kreeg ook al eens te maken met een toevloed van 'vreemde' patiënten nadat zij haar wacht lijsten fors had weten in te krimpen En het Maaslandziekenhuis in Sittard zag niet zo lang geleden haar wachtkamers volstromen met zorgtoeristen op het moment dat het de wachttijd voor knie-operaties enorm had verkort. Dicht bij huis Geen wonder dus dat ziekenhuizen een dam opwerpen tegen het zorgtoerisme. Toch niet, vindt belangenbehartiger Zorgverze keraars Nederland. „Ik vraag me af wat het probleem van de ziekenhuizen is", aldus woordvoerder W. Annard. „De meeste men sen zitten niet te wachten op een behande ling ver weg. Dan wachten ze vaak liever wat langer op een plek in een ziekenhuis dichtbij." CZ Zorgverzekeringen juicht het 'eigen pa tiënt eerst'-beleid in Midden-Brabant zelfs toe Het doel is immers de zorg zo dicht mo gelijk bij huis te geven, predikt CZ. Ook Zil veren Kruis Achmea maakt zich geen zor gen, zolang het TweeSteden Ziekenhuis maar geen patiënten botweg gaat weigeren. Volgens het ministerie van Volksgezond heid vallen de problemen met zorgtoerisme mee. Wachtlijstanalyses wijzen uit dat de meeste patiënten een kliniek om de hoek prefereren boven een snelle behandeling tientallen kilometers verder weg. „Ik denk daarom dat eigenbelang ook meespeelt bij het TweeSteden Ziekenhuizen worden nog gefinancierd op basis van het aantal patiën ten uit hun eigen regio." ANP SCHIPBREUK - De ms Klip fontein 100 0 0 ton) is voor de kust van Mozambique op een klip gevaren en gezonken. Na de schok volgde een ontplof fing van de olietank. De pas sagiers verzamelden zich op het dek, waar zij kalm, hun paspoorten in de hand, zon gen tot de reddingboten wa ren gestreken. Allen werden gered. KINDERWAGEN - Een pas serende auto heeft in Am sterdam een kinderwagen meegesleurd. De moeder stak de straat over, toen de bumper achter de uitsteken de veren haakte. Enkele tien tallen meters verder stopte de auto. De kinderwagen was licht beschadigd, de baby, mankeerde niets. VOLKSKREDIETBANK -, Middelburg krijgt een ge meentel ijke volkskrediet- J bank, ter leniging van sociale nood. Directe aanleiding is het 'afbetalingskwaad'. Na i het aflopen van het consu-» mentenkrediet, in 1948, is het voor mensen met lagere inkomens steeds moeilijker t geworden dure gebruiksgoe- deren tegen contante beta- ling aan te schaffen. Saneren van schulden en schuldbe- middeling moeten hen die de lasten boven het hoofd groei en, uitkomst bieden. Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax-(0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-maii.web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Overlijdensadvertenties: maandag l/m vrijdag, tijdens kantoon# zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118)484000 Fax (0118) 470100. Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een 1 toeslag van 2,00) per maand 20.50 per kwartaal. 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag- E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1.10 zaterdag 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 4 7 70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertenlieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertenliewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren J worden opgevraagd Voor gewone advertenties Tel: (0118) 484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel. (0118)484321 Fax:(0118)484370 )n ondetdeel van hel Wegener-coneem. (abonnementenadministratie en duclenvandelitelsi lezersservice, Poslbus3229, de werkmaatschappij van Wegener ol door ons zorgvuldig gese c"-tev- intormatie geen puis steil dan kunt u dit schnlteli|k melden bij PZC. aW i3229, 4800 MB Breda Behoort tot üJGQGflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4