Hulp voor de bewusteloze koe Schetsen uit februari 1953 Helma Kotoun schildert op grote voet Jacht op verwilderde postduiven Wegenwacht lezers schrijven Hotel Dix Onderdrukking Vossenjacht IV Vossenjacht V kunst cultuur Stichting Dansz houdt auditie Nalatenschap Hans Warren naar Zeeuwse Bibliotheek donderdag 9 januari 2003 TERNEUZEN - Alle jagers in Zeeland worden opgeroepen in de periode van zaterdag 11 ja nuari tot en met zaterdag 25 ja nuari in hun jachtgebied extra jacht te maken op verwilderde postduiven. Daarom heeft de ZLTO-raad Zeeland aan de Zeeuwse ge meenten gevraagd een ophok- plicht voor postdui ven i n te stel len voor die periode. De ZLTO- raad doet dit mede namens de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging Zeeland, de Ne derlandse Organisatie voor Jacht en Grondbeheer, de afde ling Zeeland '96 van de Neder landse Bond van Postduiven- houders, de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten en de pro vincie Zeeland Het ophokgebod is nodig om te voorkomen dat jagers anders ook gewone postduiven van duivenliefhebbers uit de lucht knallen. Gewone postduiven zijn namelijk niet van verwil derde exemplaren te onder scheiden. Volgens de landbouworganisa tie ZLTO is de schade die jaar- lijks wordt aangericht aan de volksgezondheid en aan land en tuinbouwgewassen door wil de en verwilderde duiven aan zienlijk. Met name het aantal verwilder de duiven neemt volgen secreta ris B. Feijtel van de ZLTO nog steeds toe. ,,In tegenstelling tot de houtduiven bijvoorbeeld ho ren deze verwilderde exempla ren niet in het landschap thuis. Omdat ze op de akkers een over vloed aan voedsel vinden en ze weinig natuurlijke vijanden hebben, neemt hun aantal steeds toe Het gevolg is dus dat er er heel wat schade wordt aan gericht aan de landbouwgewas sen." De actie tegen verwilderde dui ven is volgens Feijtel vooral ook een gebaar naar de postduiven- liefhebbers toe. ,,Ook die zijn niet blij met die verwilderde duiven, omdat ze de gewone postduiven van hun hokken weg lokken." Behalve de jagers is pok aan de gemeenten gevraagd pxtra aandacht te besteden aan de bestrijding van de verwilder de duiven. door A.J. Snel Temperaturen onder nul en dus: drukke tijden voor de Wegenwacht. Doen volgens het jaarlijkse gemiddelde zo'n 75 tot 100 gestrande automobilis ten per etmaal, in Zeeland, een stukje West-Brabant en op Goeree-Overflak- kee een beroep op de Wegenwacht, als de vorst is ingetreden zijn dat er wel zo'n 150. In de eerste vorstperiode le verde dat een gemiddelde wachtperio- de op die niet meer de gebruikelijke 32 maar 46 minuten beliep. Intussen ligt de wachttijd gemiddeld op 35 minuten. Wie ergens op een buitenweg staat, mag hopen op snellere hulp. De automobi listen daar worden met voorrang gehol pen. Vanwege de kou. Teammanager Matt Conings, die van uit Kapelle met 32 wegenwachters zorgt voor assistentie aan de ongeluk- kigen die in Zeeland en ommelanden kleumend naast hun bewusteloze heili ge koe zijn komen te staan, hoeft geen notities te raadplegen om een opsom ming te geven van de meeste voorko mende euvelen. De klachten en gebre ken die door de mannen met hun zeer gele auto's het meest worden gedia gnosticeerd, hebben vaak te maken met onachtzaamheid van de eigenaar van de stilgevallen automobiel: weigerende koelsystemen, met functionerende accu's, beschadigde ruitenwissers, vastgevroren handremkabels, dichtge vroren portieren en dichtgevroren slo ten. Dat zijn de meest oorzaken voor kil oponthoud. De Wegenwacht is een organisatie die vrijwel steeds met vreugde wordt be groet, maar nog plezieriger is het de hulpverleners op eigen kracht te passe ren. Voor wie er de voorkeur aan geeft alleen maar groetend naar de gele au to's te wuiven, heeft Conings wel wat tips bij de hand. Eénwie in de zomer een probleem heeft met het koelsysteem van zijn of haar auto, doet er verstandig aan dat voor In koude perioden zijn er veel problemen met het koelsysteem. het invallen van de winter afdoende te laten verhelpen. Het komt nogal eens voor dat een reparatie aan het systeem provisorisch wordt uitgevoerd en dat een tekort aan koelvloeistof met water wordt aangevuld. Dan bevriest de zaak 's winters. De auto is wel te starten en hij rijdt ook wel eens stukje, maar de koelvloeistof circuleert niet doordat er ijs in het systeem zit. Het gevolg is dat de motor gaat koken. De auto moet in een warme omgeving worden gezet om de zaak te laten ontdooien en dat kan nogal wat tijd kosten. Conings: „Men sen die buiten de winter een probleem hebben gehad met het koelsysteem, denken vaak over de definitieve repa ratie: 'dat komt nog wel een keer'. Ver volgens vergeten ze dat om ergens aan het begin van de winter alsnog tot de ontdekking te komen dat er iets nog niet in orde was." Accu Twee: vanaf het moment van aanschaf van een nieuwe accu, loopt de capaci teit daarvan langzaam terug. Dat pro ces wordt aanzienlijk versneld door vorst. Het gevolg is dat er plotseling on voldoende vermogen is om de motor nog gestart te krijgen Wie daar geen vreugde in denkt te vinden, laat de accu tijdig nazien Drie: Als de handremkabel niet hele maal in orde is, kan die makkelijk vast vriezen. De auto is op dat moment niet van zijn plek te krijgenHet euvel wordt opgelost door de kabel te verwarmen en dat doet de Wegenwacht heel vaak. Bij tijdig goed onderhoud wordt het pro bleem voorkomen. Vier: bij lage temperaturen vriezen de ruitenwisserbladen makkelijk vast. Zijn ze niet meer in al te beste staat, dan worden ze bij het losmaken kapotge- trokkenHet is aan te bevelen de ruiten wissers bij heel koud weer omhoog te zetten als de auto is geparkeerd. Krant eronder werkt ook en dat scheelt krab ben. Vijf: sleets geraakte en verdroogde por tierrubbers vriezen makkelijk vast. Spuiten met siloconenspray helpt. Zes: ter voorkoming van het dichtvrie zen van sloten kan daar wat grafietpoe- der ingespoten worden. foto Willem Mieras Conings: „Dan heb ik nog wel een paar tips. Wie op ons moet wachten op de snelweg, doet er verstandig aan dat buiten de auto te doen, achter de gelei- derails. In de auto blijven is gevaarlijk wegens de kans op een aanrijding door achteropkomend verkeer Automobi listen doen er dus wijs aan wanne kle ding mee te nemen. En iets waar vaak niet aan gedacht wordt: als er wordt ge pekeld in de winter, dan heeft dat een vettige aanslag op koplampen en ach terlichten. Je wordt dan veel minder zichtbaar. Het is verstandig tussendoor het glas schoon te vegen met een doekje Wie toch onderweg problemen krijgt, kan rekenen op de Wegenwacht. Leden van de ANWB hebben het daarbij het makkelijkst. Ze worden, als regel, bij voorrang geholpen. Wie geen lid is, wordt ook wel geholpen, maar die wordt wel verondersteld zich aan stonds te voegen bij het leger van 3,3 miljoen leden van de Wegenwacht. Co nings; „We zijn er om hulp te geven, dat staat voorop. Maar er zijn kosten aan verbonden om de zaak draaiend te hou den en bij de tijd te houden." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De re_ beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdc] redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen vnq niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.I)., dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ove, weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het stond er, zwart op wit, in de PZC van 4-12: 'Reden voor de maatregel (sluiting Hotel Dix) is dat het COA het aantal bedden landelijk wil terugbrengen van tachtig- naar veertigduizend'. Bedden! Waar 's nachts in gesla pen mag worden en overdag op gezeten kan worden om de pro cedure af te wachten? Is dat de levensruimte die asielzoekers is toebedacht? Ik ben blij met de initiatieven van burgemeester Van Dok-van Weele. Er zijn po litici die vinden dat Nederland 'vol' is. Er zijn ook politici die nu, voor de verkiezingen, niet duidelijk uitspreken wat ze vin den. Mocht er straks een coalitie gevormd moeten worden, kun nen ze nog alle kanten op Ge lukkig zijn er ook partijen die er anders over denken en een dui delijk en humaan asielbeleid in hun programma hebben opge nomen. En gelukkig hebben wij allemaal de gelegenheid om op 22 januari (opnieuw) onze stem uit te brengen. H. Schaapman-Kuut Smaragd 32,Middelburg Ik las in uw krant van 2-1 het kostelijke bericht van de religi euze deling van Noord-Ierland. Noord-Ierland is het overblijf sel van een eeuwenlange onder drukking door Engeland, van Ierland. De oplossing is, die bol hoeden als afstammelingen van Engelsen, die eeuwen geleden de Ierse Zee overstaken en Ier land van de Ieren afpakten en onderdrukten terugbrengen naar Engeland en de Ieren her stellen in hun rechten, dus niet de oorspronkelijke bewoners wegtrappen en de indringers handhaven. Dit geldt ook voor die andere etterbuil. Palestina, ook daar worden de oorspron kelijke bewoners vertrapt en de indringers gehandhaafd. Ook daar is de oplossing Israël weg uit Palestina en de Palestijnen herstellen in hun rechten. Piet van Wijck Molenweg 24, Zuidzande Naar aanleiding van de zonden brief van de heer' Putter (PZC, 4 januari) wil ik; volgt reageren. Be wondere; waardig dat meneer zijn nas en adres onder de brief sla Normaal gesproken zijn i 'pret'jagers, zoals hij zicha noemt, namelijk nogal laf; durven niet uit te komen v# wat ze zijn. Voor mij onmogel- te begrijpen hoe iemand jg kan beleven aan het afschiet, van weerloze dieren. Ik. nee aan dat die meneer getuigeisj weest van het feit dat vossen'; kippen aangevallen hebbe Omdat hij zegt dat het g* bunzingen zijn. Wel valt mei dat zodra er sprake is vang aanval op hun 'pleziertje', dit- alles uit de kast gehaald w® om de dieren de schuld tegevw Volop bijvoeren om de hoeves heid zoveel mogelijk in stand houden (Koninklijk Huis)eni zanten fokken om later zetten. Zeker niet waar? (c frappant is het dat er zo'n me overlast door wild" ontsla was vlak voor de kerst! Ong looflijk dat die dieren zo dn zijn om net voor de kerst ore last te veroorzaken. Eerst z; het de kraaien die lammetjes: ogen uitpikken en nu weer va sen die lammetjes pakken. maakt met uit wie je de scha geeft, als je maar kan blijvend gen. Hij mag blij zijn datdedii ren niet mogen stemmen op3 januari Want dan zou dePq voor de Dieren ongeveer dj miljoen stemmen krijgen a konden alle partijen opdoekK J. W.H.Hu St. Jacobsstraat 18,Vlissinja De dierenbescherming dankta heer De Putter uit Hoek voce zijn ingezonden stuk in den briek Lezers Schrijven, 4 janua ri, inzake Vossenjacht III Ua zijn brief komt op treffende wij ze naar voren wat voor soo' mens een (pret)jager is. Inge Ziveeiri A. Gogelweg 12a,Vlissim taire instanties gedaan te krij gen dat hij met hun helikopters kan meevliegen. Het lukt hem uiteindelijk, omdat hij zijn te keningen maakt ten behoeve van het Rampfonds. Als hij na zijn eerste vlucht terugkeert op Woensdrecht, noteert Kooistra. „Na ruim een uur in de lucht landden we weer op het vlieg veld, waar dne journalisten mij direct wilden uithoren, maar ik liet niets los. Ze benijdden mij kennelijk, evenals de BBC- mensen, die nog steeds op de grond stonden Getroffen in woord en beeld is om te lezen geen schokkend re laas. Het schrijft vooral over zichzelf, over de moeite die hij had om aan boord van de heli-* kopters te komen, waar hij wel ke tekeningen heeft gemaakt en wat hem niet is gelukt (tekenin gen van lijken). In Zierikzee kwam hij zelfs nog even in een politiecel terecht, omdat hij er van verdacht werd een plunde raar te zijn. Zijn de notities een uiterst leesbaar, maar feitelijk verslag van zijn Zeeuwse zes daagse, in de Kooistra's teke ningen is het leed van de waters nood wel degelijk treffend weergegeven. Ze zijn sober en eenvoudig, gevolg van de moei lijke manier van werken, maar daardoor indringend en expres sief. In totaal maakte Kooistra vijftig tekeningen. Tien daar van zijn opgenomen in Getrof fen in woord en beeld. Tevens zijn vier gedichten gepubliceerd die Kooistra destijds heeft ge schreven. Publicatie: Pieter Kooistra. Getrof fen in looord en beeld, Slibreeks 104, Uitgave Stichting Kunstuitleen Zeeland, isbn 90-6354-108-2, prijs 9 euro. Vanaf 1 februari ivordt een aantal van Kooistra's tekeningen op verschillende plekken tentoonge steld, onder meer in het Waters noodmuseum in Ouwerkerk en de Drukkerij in Middelburg. Kunsthal Rotterdam. Daarvoor wordt ook een catalogus ver vaardigd. Overigens zijn de nog ongepubliceerde dagboeken van Warren voor de zekerheid al opgeborgen in de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek. In begin sel zal de nalatenschap van Warren toegankelijk zijn voor onderzoekers, aldus Molegraaf Uitgezonderd de nog ongepu bliceerde dagboeken en moge lijk een deel van de correspon dentie. Molegraaf: „Het au teursrecht daarvan berust bij degenen die de brieven hebben geschreven." .f t-4 V wrzdKBk, hKÜ Helma Kotoun houdt van stevig, robuust en uitbundig. Foto Dirk-Jan Gjeltem door All Pankow MORIAANSHOOFD - Ze houdt van stevig, robuust en uitbundig. Ze straalt die voor keuren zelf uit en ook haar schilderijen getuigen ervan. Helma Kotoun maakt om vangrijk werk. Bij voorkeur zeer geabstra heerde weergaven van koeien, mensen en paarden van acrylverf op hout. Kenmer kend voor haar schilderijen zijn de spranke lende kleurencombinaties. Ze spreken veel mensen aan. Vooral het bedrijfsleven koopt regelmatig werk van haar aan en voor dit jaar staan er twee internationale exposities in Finland en Italië in de agenda. Kotoun bloost bijna verlegen als ze erkent dat het veertien jaar geleden allemaal heel simpel als hobby is begonnen. ..Het is vooral de laatste zes jaar ineens heel snel gegaan", grinnikt ze. Het begon met een cursus bij schildersclub Perspectief onder leiding van Kees van de Wetering. „Die weet je wel enorm te stimuleren hoor." Verder nam ze les aan de Vrije Academie in Rotterdam bij Mart Bechthold. Schilderen is inmiddels haar dagelijks werk geworden, hoewel ze daarbij ook direct weer een kanttekening maakt „In feite ben ik een kantjes-eraf-loper hoor. Ik wil 's och- tens heel rustig beginnen met theedrinken en een beetje lui zijn. Dan kom ik pas goed op dreef om 's middags echt aan de slag te gaan." Ze kan niet verklaren waarom die aanvan kelijke hobby in zo'n stroomverenelling is geraakt, maar ze is wel heel blij met het suc ces. „De mensen vinden mijn werk blijk baar mooi. Zelf word ik er meestal pas een hele tijd later echt enthousiast over. 'Goh, wat mooi', denk ik soms als ik twee of drie jaar later weer eens ergens een schilderij van mezelf zie hangen." Helma Kotoun houdt niet van gepsycholo giseer over de inhoud van haar werk. Ze be gon ooit met het schilderen van paraplu's, daarna werden het naakte jongemannen en tegenwoordig zijn het dus bij toerbeurt koeien, paarden of mensen, „Ik wil gewoon lekker schilderen, zonder er eindeloos over te praten. Kleuren maak ik ook gewoon op het doek. Ik probeer niet vooraf mengsels uit." Laat ze zich ook niet bewust inspireren door dat fraaie natuurgebied De Prunje dat let terlijk naast haar woonboerderij ligt? „Wel nee, de koeien staan bijna voor mijn raam, maar ik ga ze niet bestuderen. Maar waar schijnlijk heeft die mooie omgeving to wel invloed op mijn werk hoor." Kotoun is blij met de recente aankoopt vier schilderijen door het congrescentnc naast het Cobramuseum in Amstelves „Dat gebeurt dan zomaar, daar hoef ikzf- niks voor te doen." De uitnodiging yoi deelname aan de zomerexpositie in junicJ jaar in het Kunstmuseum in Helsinki ze te danken aan de Finse kunstbemidfr laarR. Gilan.dieze in het Spaanse Anda.* sië ontmoette. Zij heeft daar sinds enige t? een huisje waar ze met regelmaat verto om te schilderen. Kotoun mag in Hels- als enige Nederlandse deelneemster a£ grote schilderijen tentoon stellen. Ze g* het werk zelf brengen, want Finland u# haar als centrum van design-kunst en&" aan. In november dit jaar volgt dan nog# solo-tentoonstelling in het Italiaanse B?- gamo. Voor exposities in Zeeland blijftba* weinig tijd over. MIDDELBURG - De Stichting Dansz houdt zaterdag 25 januari haar jaarlijkse audit*? het gebouw van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming (MIKV) aan deKt> perspoort in Middelburg. De vier onderdelen die aan bod komen zijn klassiek ballet, moderne dans, jazzdansendaï expressie. Jongeren vanaf twaalf jaar kunnen aan de auditie meedoen. Elk jaar maakt* Stichting Dansz een avondvullende productie die in verschillende Zeeuwse theaters tefl* is. Ook wordt (mee)gewerkt aan andere voorstellingen, dikwijls locatieprojecten. Infonff tie over de auditie: 0113-656304. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De complete literaire nalatenschap van Hans Warren gaat naar de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Ma rio Molegraaf, partner van de eind 2001 overleden schrijver en PZC-criticus, heeft tot die scheuking besloten. „Het was niet een nadrukkelijk door Hans uitgesproken wens, maar ik denk wel dat het zijn bedoe ling was. Het is een logische plek waar de nalatenschap goed zal worden beheerd." Volgens Molegraaf is de schen- - kingjuridisch nog niet helemaa 1 rond. „Maar het is onvoorstel baar dat het niet rond komt." Bedoeling is dat een stichting wordt opgericht om de nalaten schap te beheren. Het gaat om een grote collectie dagboeken, correspondentie, typoscripten, boeken met opdrachten, na tuurschetsen en tekeningen. De komende vier jaar zal de col lectie stukje bij beetje in de Zeeuwse Bibliotheek terecht komen, omdat is afgesproken dat Molegraaf de spullen eerst zal uitzoeken en catalogiseren. Dat doet hij mede met het oog op een grote tentoonstelling over het leven en werk van Hans Warren die waarschijnlijk in 2004, of anders in het voorjaar van 2005, wordt ingericht in de door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Gewoonlijk verschijnt elk deel van de Zeeuwse Slibreeks in een oplage van ongeveer zevenhonderd exemplaren, maar van nummer 104 zijn er tienduizend gedrukt. Dat heeft alles te maken met het onderwerp: de watersnood ramp. In Getroffen in woord en beeld zijn dagboeknotities, te keningen en gedichten verza meld die beeldend kunstenaar Pieter Kooistra (1922-1998) en kele dagen na de ramp in Zee land maakte. Het eerste exem plaar van het boek is gisteren in Den Haag in ontvangst geno men door staatssecretaris M. Schulz van Haegcn. De Slibreeks is een uitgave van de Stichting Kunstuitleen Zee land. Dat de notities en tekenin gen van Kooistra juist in deze reeks verschijnen, is zeer toe passelijk. Hij is namelijk de ini tiatiefnemer van de kunstuitle nen in Nederland. Idealist als hij was, kwam hij eind jaren veertig met enkele bevriende kunstenaars op het idee om in enkele bunkers in zijn woon plaats Terschelling een eerste opzet van een kunstuitleen te beginnen. Later werkte hij dat idee uit in Amsterdam. In 1955 werd de eerste Stichting Beel dende Kunst opgericht. Kooistra is ook de grondlegger van de Stichting UNO-inkomen die de uitgave Getroffen in woord en beeld mede mogelijk heeft gemaakt. Naar aanleiding van een televisieprogramma over de honger in India, vatte hij in 1974 het idee op vooreen we reldwijd basisinkomen. Hij schreef er twee boeken over en tot op de dag van vandaag pro beert de Stichting UNO-inko men de idealen van Kooistra uit te dragen. Ook zijn komst naar Zeeland, in februari 1953, kwam voort uit zijn wil mensen in nood te hel pen In de eerste alinea van zijn dagboeknotities, bijgehouden van donderdag 5 februari tot en met woensdag 11 februari 1953, formuleert hij zijn plan. „Alles moet in mijn ogen wijken voor het doel dat ik voor ogen heb een goed beeld van de ellende tekenen; de tekeningen ter be schikking stellen van ons land en ze verkopen ten bate van de slachtoffers." Kooistra schatte dat hij een week nodig had om een geteken de reportage te maken van de watersnoodramp. Hij wilde in ieder geval Tholen, Sint Phi- lipsland en Schouwen-Duive- land bezoeken, de zwaarst getroffen gebieden. Het ramp gebied was voor journalisten niet of nauwelijks toegankelijk. In ieder geval niet met een heli kopter van het leger. Het eerste deel van zijn aantekeningen gaat over zijn reis naar Zeeland en zijn pogingen om van de mili- Een tekening die Pieter Kooistra maakte in Stavenisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36