PZC Barney neemt de tweede horde Van Basten van hole 17 tot Ajax 1 Australian Open mogelijk in maart Gerard de Rooy blijft zijn vader ver voor Winter met voetbalpensioen Korfballers oefenen in Goes voor het WK Hagenaar simpel naar kwartfinale Eindelijk weer zege voor Smit Lee volgt Park naar Eindhoven Schorsing en transfer voor Bowye Real Madrid de beste voetbalclub Manchester City aast op Reiziger Parreira weer bondscoach Brazilii Nederlandse top naar Rotterdam Snowboardtitel Van Ommen Amateurvoetbal gaat niet door donderdag 9 januari 2003 door Dennis Jansen FRIMLEY GREEN - Raymond van Barneveld heeft zich gister avond moeiteloos geplaatst voor de kwartfinales van de Embassy, het officieuze WK darts. Zijn tegenstander John Burton keek zo hoog op tegen de Hagenaar dat Barney, zonder veel zweet te morsen, slechts 22 minuten nodig had om de kof fers klaar te zetten voor de de butant uit Wales: 3-0. Een week geleden nog had nie mand ooit gehoord van John Burton, ook Van Barneveld niet. Burton had echter verrast met zijn zege op Darryl Fitton in de ouverture. demand die Darryl Fitton uitschakelt, moet je niet onderschatten", zei Van Barne veld. „Fitton had mij twee jaar geleden in de eerste ronde van de Winmau World Masters nog verslagen. Ik moet bekennen dat het wel schrikken was toen Burton mij meteen in de eerste leg al brak en kansen had op winst in de tweede leg. Het was maar goed dat ik die als nog pakte en daarna de eerste set." Zijn gemiddelde schoot prompt omhoog van 84 naar 98 Burton, die zich via het kwalificatie toernooi een ticket voor de Em bassy had verschaft, wekte de indruk dat hij al blij was tegen Van Barneveld te mogen spelen Uiteindelijk greep hij maar twee legs: 3-1, 3-0, 3-1. Kampioensvorm De check-out van 118 die de Ne derlander maakte imponeerde. „Ik verkeer in kampioens vorm", zei Van Barneveld, tra ditioneel Neerlands enige hoop op een Embassy-titel. „Na mijn uitschakeling in 2000 heb ik in de piepzak gezeten over mijn toekomst als profdarter. In 2001 en 2002 waren mijn gemiddel des telkens hartstikke goed, maar stegen tegenstanders elke EINDHOVEN - Gretha Smit heeft gisteravond in Eindhoven de tiende wedstrijd van de KNSB-competitie gewonnen. De schaatsster uit Rouveen was sinds februari vorig jaar niet meer succesvol geweest in de marathon. Op het Brabantse ijs reed ze in de finale weg bij haar zus Jenita Huizebosch-Smit Het tweetal had een ronde voorsprong op het peloton. Klassementsleid ster Petra Grimbergen werd vierde. Gretha Smit voelde zich weer de oude. De DPA-rijdster maakte samen met haar zus enorme indruk op haar concur renten Beide boerendochters wisten ieder afzonderlijk solo het peloton te dubbelen. Lars Hoogenboom won bij de mannen de eindsprint van een kopgroep van zeven man voor Rob van Meggelen en Koen Lankhaar. De Fransman Cédric Michaud, negende, bleef leider in het klassement. ANP EINDHOVEN - De Zuid-Kore- aanse voetballer Young-pyo Lee komt vandaag in Nederland aan voor de afronding van zijn voor lopige overgang naar PSV. Hij wordt morgen onder meer me disch gekeurd en voorgesteld aan de spelers. Het is de bedoe ling dat hij zaterdag met de se lectie naar het trainingskamp in Turkije gaat. Zijn Zuid-Koreaanse club Any ang LG Cheetas maakte giste ren bekend dat de club akkoord gaat met een overeenkomst met PSV, die bepaalt dat Lee de rest van het seizoen in Eindhoven afmaakt. Afhankelijk van zijn prestaties kan PSV eventueel besluiten om de huurovereen komst in een echte transfer om te zetten. Anyang LG Cheetas maakte ook al een transfersom bekend, waarover in Zuid-Korea nooit geheimzinnig gedaan wordt PSV moet een huurprijs betalen van 300.000 dollar Als daarna een drieënhalfjarig contract af gesloten wordt, dient PSV. vol gens Anyang, nog eens 1,7 mil joen dollar over te maken Young-pyo Lee (26) is een gelou terde speler, anders dan de nieuwbakken PSV'er Ji-sung Park. De middenvelder kwam al 57 keer voor het Zuid-Koreaan- se elftal uit. In de WK-formatie van Guus Hiddink speelde hij met nummer 10 op het midden veld. GPD keer boven zichzelf uit tegen mij. Ik heb het de laatste maan den over een andere boeg ge gooid. Ik ben lekker afgevallen en het zit weer goed in het kop- pie. Ik ben beter dan ooit." Van Barneveld wijzigde ook in tactisch opzicht de koers. Meer dan ooit kiest de Hagenaar voor de bull in plaats van een triple 20. „Ik heb de laatste weken ge merkt dat dat werkt. Als je een triple 20 mist, houd je 20 over. Mis je de dubbele buil dan houd je 25 over, waardoor je uiteinde lijk een pijl over hebt. Het is niet voor niets dat ik de laatste twee maanden veel toernooien won." Voor de derde achtereenvolgen de keer staat de 35-jarige Hage naar in de kwartfinales van het prestigieuze evenement. Mer- vyn King (2002) en Ted Hankey (2001) versperden hem in het re cente verleden de weg naar de halve eindstrijd. Morgen treft hij een oude bekende: Erik Cla- rys, die gisteravond glamour boy Robert Wagner de mond snoerde met 3-0. De Belg Clarys, die zich de She riff laat noemen, was vorig jaar geen partij voor Van Barneveld, die hem uitzwaaide na welge teld twintig minuten en dertig seconden, nog altijd een record Opluchting bij Raymond van Barneveld na zijn zege op John Burton. in Frimley Green. Van Barne veld: „Dat lijkt gemakkelijk, 3- 0, maar Erik had wel degelijk kansen in die partij. Met Erik weet je het nooit: hij doet zulke gekke dingen, hij is een tove- foto Ad van Hasselt/ANP naar op het bord. Maar de She riff schiet erg snel en dat bevalt me wel." GPD De Fransman Stéphane Peterhansel, leider in de Dakar Rally, stuurt zijn Mitsubishi Pajero door de Libische woestijn. van onze sportredactie GHAT - Gerard de Rooy heeft gisteren in de Dakar Rally zijn tweede overwin ning op rij behaald. In zijn vrachtwa gen won hij de zevende etappe, die over 584 kilometer van Ghadames naar Ghat voerde. Het was de derde ritzege voor De Rooy. Hij zegevierde eerder in de derde en zesde etappe. De Rooy nam door zijn winst de leiding in het algemeen klassement over van zijn vader Jan de Rooy De Rooy senior finishte als zevende met een achter stand van bijna twee uur op zijn zoon. In het klassement staat vader De Rooy nu vijfde op 1.52.43 ,In de duinen gin gen we alles voorbij, auto's en vracht wagens", keek De Rooy junior op zijn succesvolle optreden terug. „We had den de trucks geprepareerd voor het zand. Dat komt er nu uit." Bij de auto's ging de overwinning naar de Fransman Stéphane Peterhansel. Hij bleef de Japanner Hiroshi Masuko voor en verdedigde met succes zijn eerste plaats in het algemeen klasse ment. Eveneens Frans succes was er bij de motoren. Richard Sainct stuurde zijn foto Patrick Hertzog/EPA motor in de eerste marathonetappe het beste door de woestijn. Eric Verhoef fi nishte als negentiende met een achter stand van 54 minuten en acht secon den op Sainct. De Fransman voert het algemeen klassement aan voor de Itali aan Fabrizio Meoni (1.47) en de Span jaard Nani Roma (5.47). Verhoef is in de rangschikking zestiende (1.37.01). ANP door André Hoogeboom AMSTERDAM - Hij deed niets noemenswaardig, maar trok toch de meeste aandacht. Marco van Basten maakte gisteren zijn opwachting als stagiair bij Ajax 1. Na de A-jeugd en het tweede elftal mocht de vedette van wel eer op de eerste training van het nieuwe jaar komen snuffelen bij de hoofdmacht. Hoe het was? „Wel leuk", ant woordde Van Basten koeltjes, met een twinkeling zijn ogen en de hem zo typerende mild ironi sche glimlach om de lippen. Ajax-trainer Ronald Koeman heeft zich verbaasd over de loopbaanontwikkeling van Van Basten. „Zijn snelle terugkeer heeft mij ook wel verbaasd. Vooral die omslag Van elke dag door André Hoogeboom AMSTERDAM - Bij de eerste training in 2003 van Ajax was Aron Winter gisteren de grote afwezige. Hij keert niet meer te rug bij de club. Die conclusie had de 34- routinier zelf al getrokken, nadat trainer Ronald Koeman hem zachtjes in de rich ting van het voetbalpensioen had ge duwd. „Het voetbalbedrijf is nu eenmaal kei hard", reageerde Koeman „Als je als ge louterde speler uiteindelijk wordt inge haald door tien jaar jongere talenten, hole zeventien tot ineens zeer betrokken bij het voetbal." De rentree van Van Basten in het topvoetbal gaf voer aan de nodi ge speculaties, zo voelt Koeman ook wel aan. De voormalig spits maakt in mei de verkorte cursus coach betaald voetbal af. Koe man is, en daarvan heeft hij nooit een geheim gemaakt, kan didaat om op korte of lange ter mijn trainer van Barcelona te worden. Met andere woorden: voor hen die het wilden zien stond de nieuwe man gisteren al op het trainingsveld. De twee deden er zelf alles aan om elke suggestie in die richting in de kiem te smoren. „Ik heb geen enkel programmazei Van Basten. „Ik vind het leuk om hier stage te lopenHet is aardig om met de top te kunnen werken en je kunt zeggen dat Ajax nu top is. Ik draai enkele dagen in de week mee en heb dat vooraf ook met Ronald besproken. Een beetje observeren, een beetje de sfeer proeven. Verder heb ik geen plannen." Knie Niet onbelangrijk is dat Van Basten er ook fysiek op vooruit gaat. „Er komt weer wat leven in mijn knie. Ik hoop fit te wor den, want het is toch een toege voegde waarde als je af en toe ook nog eens met een bal kunt meedoen." Dat is wellicht ook de bedoe ling, maar het tweetal is voor zichtig met al te krasse uitspra ken. Koeman: „Marco is stagiair bij Ajax Hij is niet, zoals al eens eerder is gesuggereerd, mijn as sistent. De prioriteit ligt ook bij zijn stage en nergens anders. Misschien dat er straks een rol voor hem is weggelegd als spits- entrainer. Als Mido en Zlatan (Ibrahimovic) eens met de leer meester aan de slag willen, vind ik het best. Maar in feite is zijn rol bij Ajax precies hetzelfde als de mijne destijds bij Neumann en Westerhof. Dat is observeren en leren Marco weet donders goed dat het iets anders is om in het veld te staan dan een trai ning te leiden Hij heeft geloof ik een keer bij Heracles gewerkt en ik meen me te herinneren dat hij toen zei: 'kolere, dat valt ook niet mee'. Hij moet als trainer weer helemaal onderaan de lad der beginnen." Koeman kent het karakter van zijn oud-ploeggenoot. De twee delen een zeer succesvol verle den. Hij als verdediger. Van Basten als aanvaller „Marco is nogal egoïstisch en eigenzinnig. Zo was hij als voetballer en zo is hij volgens mij nog steeds. Maar van een trainer worden ook an dere vaardigheden geëist." Van Basten heeft een punt gezet achter zijn werkzaamheden bij de amateurs van Pancratius. Hij heeft ook al een week stage gelo pen bij Arsenal. Dat kan nuttig zijn, straks bij de Champions League-confrontatie met de club van die andere Ajax-legen- de: Dennis Bergkamp Koeman, lachend: „Marco heeft een heel dik dossier mee teruggenomen Bij de eerste training van 2003 in de snerpende kou was Van Basten gisteren vooral een aan dachtig toeschouwer. Of zijn handen al jeukten, nu hij weer tussen de topvoetballers stond? „Ach, ze zijn vooral koud En ze tintelen. Meer niet." GPD dan doet dat zeer. Maar het is niet anders. Het heeft voor Aron geen zin meer om mee te hobbelen, terwijl hij niet meer aan spelen toekomt. Nu is het aan de club om een regeling te treffen met hem, maar daar sta ik verder buiten." Concurrentie Jan van Halst en Nikos Machlas maken nog wel deel uit van de groep, maar heb ben te horen gekregen te mogen uitkijken naar een andere club. Door de toegeno men onderlinge concurrentie is het niet waarschijnlijk dat Koeman nog vaak een beroep op hen zal doen. Ook al omdat de eerste selectie groot is geworden. Giste ren stonden drie nieuwelingen op het veld: Wesley Sneijder. Stefano Seedorf en David Mendes da Silva, de huurling van Sparta. Ajax heeft een optie tot koop op de verdediger. De trainer van Ajax is blij met de uitbrei ding. „De groep is behoorlijk groot, maar dat heeft tot nu toe in ons voordeel ge werkt. Ik begrijp dat er soms best wel on tevreden spelers zijn, maar iedereen houdt zich uitstekend aan de gedragsre gels en het heeft nog niet geleid tot on rust. Bovendien komt de invulling van de jonge gasten voort uiteen natuurlijk pro ces Er is wel eens schamper gedaan over de jeugdopleiding van Ajax, maar PSV moet spelers uit Azië halen en bij Feye- noord breken de talenten ook maar mondjesmaat door. Bij ons zijn er langza merhand aardig wat jongens bij uit de ei gen opleiding." GPD NYON - De tuchtcommissie van de Europese voetbal! (Uefa) heeft Lee Bowyer van Leeds United voor zes weds den geschorst. De commissie vindt dat Bowyer zich opu cember in de Uefa Cup-wedstrijd tegen Malaga schu heeft gemaakt aan ernstig wangedrag. Bowyer sloeg to, genstander Gerardo op het hoofd. Bowyer voltooide gjg ook zijn al langer op handen zijnde transfer naar West? United. Het komende halfjaar speelt hij voor de in degn tienood verkerende Hammers. RTR DÜSSELDORF - Real Madrid is de beste club ter wereld; het afgelopen jaar. Op de wereldranglijst van de Intenj nale vereniging voor voetbalstatistieken en -historie (IFfl neemt de Spaanse club met 312 punten de eerste plaats Real wordt gevolgd door twee Engelse verenigingen. K Chester United (306) en Arsenal (289). Feyenoord is de hoe geklasseerde Nederlandse ploeg op de twintigste plaats Rotterdammers hebben 198 punten. Ajax is 24e met 186,? 53e met 155,5. De ranglijst wordt gemaakt aan de handvaj resultaten in competities en bekertoernooien. DPA MANCHESTER - Michael Reiziger legt vandaag een bes af aan Manchester City. De Engelse club wil de verdedigen Barcelona graag huren voor de rest van het seizoen. De\u malige speler van Ajax (29) kwam dit seizoen mede doorï sures weinig aan spelen toe. „Hij is een geweldige speler; een prachtige staat van dienst", aldus trainer Kevin Kftj van Manchester City. „Maar het is nu nog te voorhang over een overgang te praten." RTR RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse voetbalbond CBFa opnieuw Carlos Alberto Parreira aangesteld als coach vaij nationale elftal. Zijn contract loopt tot en met het wen kampioenschap in 2006 in Duitsland. De 74-jarige Us Zagallo zal hem bijstaan als adviseur. De 59-jarige Para leidde Brazilië bij het WK van 1994 naar de titel. Tienj daarvoor had hij de ploeg ook al onder zijn hoede. Hijw Luiz Felipe Scolan op. Die legde na het succesvolle WK: afgelopen zomer in Azië zijn functie neer. DPA ROTTERDAM - LucKrotwaar en Vivian Ruijterszulleno: april in de Marathon van Rotterdam hun nationale titelq dedigen. Krotwaar werd vorig jaar op de Coolsingel Nea lands kampioen in een persoonlijk record van 2.10 59.Bi ters bleef met 2.37.34 twee seconden van haar beslet verwijderd. Ook Kamiel Maase zal zijn opwachting maker. 1999 liep hij als tempomaker een pr van 2.10.08. ANP SAAS-FEE - Snowboarder Luc van Ommen heeft b, Nederlandse kampioenschappen in het Zwitserse winle sportoord Saas-Fee zijn titel op het onderdeel half-pipe? prolongeerd. Na drie runs kwam de Noord-Hollander tot li punten. Jody Koenders pakte het zilver met 442. Bij devra wen ging de winst naar Martine Veldhoen. Ze had mets punten slechts één punt voorsprong op Anne-Fleur Eiff. A van onze sportredactie MELBOURNE - De Internatio nale Tennisfederatie (ITF) over weegt de Australian Open te verschuiven van januari naar maart. Hierdoor zouden de spe lers meer tijd krijgen om zich op het eerste grandslamtoernooi van het jaar voor te bereiden. De Amerikaan Andre Agassi en zijn landgenote Martina Navra- tilova pleitten onlangs voor een verplaatsting van het toernooi. Voorzitter Francesco Ricci-Bit- ti van de ITF is in overleg met de spelersvakbond ATP om de toernooien in Indian Wells en Key Biscayne te verschuiven naar februari om zo in maart plaats te maken voor de Austra lian Open. „Een hoogtepunt als de Austra lian Open wordt nu te vroeg in het seizoen gespeeld", aldus Ricci-Bitti. „We overwegen een verplaatsing naar maart. De spelers kunnen er dan echt naar toe werken. Het seizoen kan dan beginnen met de indoortoer- nooien in januari." Agassi, voormalig winnaar in Melbourne, meent dat het de kwaliteit van het spel op het toernooi ten goede zou kom De Australian Open bep maandag, traditioneel al ca? paar weken in een nieuw l zoen, en dat is volgens Agass vroeg. „Als het toernooi ia gespeeld wordt, geeft dat spelers in de periode tusses seizoenen meer rust Hetze.) vendien een betere voorben ding opleveren en dus betera nisspel. Momenteel zie je b^ Australian Open nogal vreemde resultaten, omdat: dereen net uit de startblott komt." Navratilova wees in haar p.: dooi vooral op de risico's voor spelers. In januari kan de te peratuur op de banen in li bourne oplopen naar veert# zelfs vijftig graden. Schalken Sjeng Schalken is voordel mende Australian Open alsa tiende geplaatst. De Neder!» der hoopt dit jaar eindelijke« de openingsronde te overleg Dat lukte hem nooit eerder Australiër Lleyton Hewitt voe de plaatsingslijst aan bij1 mannen, de Amerikaanse So na Williams doet dat bij devrc wen. ANP van onze sportredactie BUNNIK - Het Nederlands korfbalteam begint in Goes aan de voorbereiding op het wereld kampioenschap, dat in novem ber in Rotterdam wordt gehou den. Oranje treedt op zaterdag 1 februari in Sportpunt Zeeland in een vriendschappelijk duel aan tegen de Belgen. Een dag later staat in Deurne de tweede confrontatie tussen de korfbalgrootmachten op het programma. De wedstrijd in Goes begint om 20.00 uur. De ju niorenselecties van beide lan den openen de korfbalavond in Sportpunt Zeeland om 18.00 uur met een onderling treffen. Bondscoach Jan Sjouke van den Bos heeft voor de dubbele inter land zes debutanten opgeroe pen: Marloes Preuninger, Susan van Groeningen, Mirjam de Kleijn, Wendy Burchartz, Sa- brina Bijvank en Michiel Ger ritsen. Traditiegetrouw is de Zeeuwse topper Dennis hart weer va n de partij J De selectie: Heieen van der f- Marjan de Jong (Blauw Wit),Da Huizebosch, Sabrina Bijvank ü1 '46), Taco Poelstra, Michiel Gö sen (Nic.-VCD), Mady Tims.E^ mons, Leon Simons (PKCfl Bar), Marloes Preuninger. Preuninger (Portuna), Susar.J» Groeningen, Kees Slingerland*! jam de Kleijn (Die Haghe). Voshart (Deetos/PnmaireCoF-j Wendy Burchartz DOS/WK) •eCo®3 WK). Afl ZEIST - De voor dit weekt*! geplande wedstrijden in amateurvoetbal gaan niet®* Dat heeft de KNVB gister®»] paald. De afgelasting bt^j het zaterdag- en het zon*» voetbal. Door de strengt zijn de velden onbespeelbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34