Klokken luiden voor vluchtelingen Twijfel over diabetes? Laat u Reuma en werk PZC Oesterschelp krijgt nieuwe plek Hé verplegendeZin in een werkvakantie? I I Kerken ondersteunen actie voor rechtvaardig en menselijk beleid Leerlingen Goese scholen volgende week weer naar school Werknemer laat beslag leggen op schepen van berger Van den Akker Driekoningen in de Abdij van Middelburg V de Zonnebloem8 De Westerschelde VlWALV00RV0GtlS www.pzc.nl/adverteren ZEELAND HELPT yJU-JA Steun het Kinderfonds! donderdag 9 januari 2003 door Rolf Bosboom GOES - Diverse kerken luiden dinsdag 14 januari letterlijk de noodklok. Zij doen dat in het kader van een landelijke actie dag van Vluchtelingenwerk Ne derland, die de aandacht wil vestigen op het in zijn ogen strenge asielbeleid. Volgens Vluchtelingenwerk is er alle reden om aan de bel te trek ken. De meeste vluchtelingen krijgen, aldus de organisatie, rjauwelijks de kans om hun ver haal te vertellen en staan binnen de kortste keren weer op straat. Daarnaast wachten ongeveer 22.000 mensen al meer dan drie jaar op een beslissing op hun asielaanvraag. In die periode hebben ze geen eigen woon ruimte, mogen geen opleiding volgen en kunnen nauwelijks werken. Bij afwijzing worden mensen veelal zonder pardon op straat gezet, ongeacht hun om standigheden. Vluchtelingenwerk zet zich daarom in voor een humane be handeling van vluchtelingen in Nederland. Het heeft een op roep gedaan aan alle kerken in het land om de op 14 januari de klokken te luiden voor een rechtvaardig en menselijk vluchtelingenbeleid. Dat ge beurt van 17.15 tot 17.25 uur. Eerder op die dag is er een lan delijke manifestatie in Utrecht, waar vrijwilligers, advocaten en vluchtelingen hun verhaal vertellen. De oproep heeft al geleid tot een aanzienlijk aantal reacties van kerkgenootschappen die bereid zijn mee te doen. „De aanmel dingen druppelen nog steeds binnen", zegt J. den Hartogh van Vluchtelingenwerk Neder land. Uit Zeeland heeft zij bevesti gingen ontvangen van de Sa- men-op-Weggemeente in Mid delburg (De Hoeksteen), de SOW-gemeente in Oost-Sou burg en de Hervormde Gemeen te in Wilhelmmadorp. De Oost- kerk in Middelburg doet waarschijnlijk ook mee. De SOW-gemeente Goes heeft zich eveneens bereid verklaard de klokken van de Grote Kerk en de Oosterkerk gedurende tien minuten te luiden. „Wij on dersteunen deze actie van har te", zegt F. Dieleman. „Door het luiden van de kerkklokken wil len wij uiting geven aan onze ge voelens van onvrede over de huidige gang van zaken rond het vluchtelingenbeleid en de asiel procedures." door Ben Jansen VLISSINGEN - Een werkne mer van het per 1 januari opge heven bergingsbedrijf Van den Akker in Vlissingen heeft beslag lpten leggen op het bergings vaartuig Onrust en de sleepboot Scheldepoort IV. Daarmee wil hij zijn financiële aanspraken veiligstellen. De schepen zijn eigendom van de Unie van Redding en Sleep dienst (URS) in Antwerpen, waarvan Van den Akker een on derdeel was. URS heeft het varend personeel van Van den Akker een dienst verband aangeboden. Daarvoor gelden Belgische arbeidsvoor waarden en sociale voorzienin gen. Die zijn naar de mening van de yyerknemer die het beslag op de twee schepen heeft laten leggen, ongunstiger dan de Nederland- se en hij heeft het aanbod daar om afgeslagen Omdat Van den Akker verlies leed, valt met het opgeheven bedrijf geen financi ële regeling meer te treffen. Daarom is via zijn advocaat en de deurwaarder beslag gelegd. Van den Akker had eind decem ber 26 personen in dienst: 23 bij de varende dienst en drie kan toormedewerkers. Van de laat- sten gaat er één met pre-pensi- oen en de overige twee krijgen een uitkering op basis van de zo genoemde kantonrechtersfor- mule. Van het varende personeel heb ben zestien medewerkers een arbeidsovereenkomst met URS getekend, twee zitten in de Ziektewet en één gaat met pre pensioen. De overige vier heb ben - in elk geval vooralsnog - besloten niet bij URS in dienst te treden. Van URS was gisteren niemand voor commentaar bereikbaar. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Hel kunstwerk van de Mid delburger Nico van den Boezem dat afgelo pen zomer te bezichtigen was op de Floria- de, heeft een nieuwe plek gevonden. De sculptuur met de werktitel Oesterschelp 2002, staat voor het zorgcentrum Ter Reede in Vlissingen. Het werk is ongeveer 3,50 meter breed en 1,20 meter hoog. Het bestaat uit twee keien die de natuur symboliseren en een corten- stalen schijf met een dikte van vijftien milli meter. De kunstenaar koos voor dit materi aal omdat dit ook gebruikt werd voor het paviljoen van de Zeelandtuin op de Floria- de. De plaat is ingesneden zodat een spiraal vorm ontstaat. Door één kei op de staalplaat te leggen en één eronder, wordt het staal als een veer uitgerekt. Al voordat het werk op transport ging naar Hoofddorp, was bekend dat de sculptuur na afloop van de tentoon stelling naar Ter Reede zou gaan. Het Buro Beeldende Kunst Vlissingen was samen met Van den Boezem op zoek gegaan naar een geschikte, permanente plek en benaderde de directie van het zorgcentrum. Die rea geerde heel enthousiast. Het kunstwerk is in overleg met de maker geplaatst in een grindbed op het grasveld voor Ter Reede. De sculptuur vormt op die plaats een natuurlijk geheel met de omgeving en de nieuwbouw van het zorg centrum. foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom GOES - De leerlingen van de Holtkampschool en 't Noorder licht in Goes kunnen definitief begin volgende week weer naar school. De lessen van de Holt kampschool beginnen maandag 13 januari; die van 't Noorder licht een dag later. Het vervoer is geregeld. Door de grote brand die beide basisscholen in de Goese Polder tijdens de jaarwisseling trof, moet tijdelijk worden uitgewe ken naar locaties buiten de wijk. De leerlingen van 't Noorder licht worden ondergebracht in het voormalige gebouw van de Prinses Beatrixschool aan de Tomatestraat. De middenbouw, bovenbouw en eindgroep van de Holtkampschool krijgen onder dak bij het Sint Willibrordeolle- ge. Leerlingen van deaanvangs- groepen en de onderbouw krijgen les in de dependance en de twee noodlokalen van de school. Het streven van de gemeente is steeds geweest om de lessen maandag 13 januari weer te la ten beginnen. Dat lukt alleen in het geval van de Holtkamp school De kinderen van 't Noor derlicht kunnen pas op dinsdag terecht in het gebouw aan de To matestraat, aangezien het noodzakelijke meubilair pas op maandag wordt bezorgd De school houdt over de verdere gang van zaken maandag 13 ja nuari een informatiebijeen komst voor de kinderen en hun ouders, tussen 16.00 en 17.00 uur in de tijdelijke locatie. Bussen Alle leerlingen die de komende tijd buiten de wijk naar school moeten, worden met bussen ver voerd. Daarvoor is een dienstre geling opgesteld, waarbij het parkeerterrein aan de Spinne en Europalaan als opstapplaats dient. Om 8.00 uur vertrekken de kinderen van 't Noorderlicht; een half uur later rijdt de bus richting het Sint Willibrordcol- lege. 's Middags worden de leerlingen uiteraard weer naar de Goese Polder gebracht. De bussen* 't Noorderlicht arriveren j 14.30 uur (woensdag om I2i uur) en die van de Holtkaa school om 15.00 uur(woen$j om 12.30 uur). Tussen de na dag blijven de kinderen oven school. Het centrale vervoer is u plicht. Ouders mogen niet a richting de noodvcstigingen Goes-Zuid gaan rijden. Hoe lang de beide locaties mg bruik blijven, is nog niet duió lijk. De gemeente is op zoek naara of meer locaties in de Goese Pd der om daar tijdelijke lokak neer te zetten. De verwachta is dat het enkele maanden ga duren voordat de kinderen «ij in hun eigen wijk naar schod kunnen. Als die tijdelijke huisvestiagj geregeld, gaat de gemeente* nieuwbouw voorbereid waarbij wordt geprobeerd q brede school voorde wijktere liseren. MIDDELBURG - Een groep» ders van leerlingen van de Vrij School Zeeland voert vrijdag! januari een Drie-Koning» spel op in de Abdij van Midd* burg, aanvang 19.30 uur. In de bijzondere omgeving ti het Abdijcomplex wordt k Dne-Koningen-spel gespeelt een spel dat stamt uit de Midód eeuwen. Het spel werd rond 1900 her® dekt en wordt sindsdien op va! plaatsen gespeeld. In het sm treden de drie koningen op,tb het Christuskind zoeken, Naas hen speelt koning Herodes ea zwarte rol. Hij beraamt de kindermooii Een engel flankeert de drieb ningen, de duivel staat naas Herodes. In totaal zestien spelers brenga het oude spel tot leven en zinga de liederen Uw huisarts test u op basis van 1 druppeltje bloed. Diabetes kan heel geleide lijk ontstaan en wordt daar door vaak bij toeval ont dekt. Soms gaat er 7 tot 10 jaar overheen. Wees ver standig en let dus op be paalde symptomen Veel dorst? Vaak moe? Pijn aan de ogen? Overwicht en diabe tes in de familie? Ca dan eens naar uw huisarts. Met een simpele test kan hij of zij vaststellen of u diabetes heeft. Aarzel niet, een tijdige behandeling kan de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verkleinen. Zo kunt u voorkomen te gaan behoren tot die 250.000 Nederlan ders die wel diabetes heb ben, maar dat niet wéten. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Insuline is van vitaal belang bij de energievoorziening van het lichaam. Dit hormoon helpt glucose (suikers) in het bloed om te zetten in ener gie voor de spieren en orga nen. De alvleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glucose in het bloed met meer in de lichaamscellen terecht en raakt de motor van het lichaam (de stofwis seling) ontregeld. DIABETES EN COMPLICATIES Dankzij medicijnen en le- vensstijladviezen (voeding en beweging) kan een dia beet een vrijwel normaal leven leiden. Echter, dia betes kan ook (ernstige) complicaties tot gevolg heb ben. Op termijn kunnen bloedvaten, zenuwen en or ganen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nieren, ledema ten, hart-en bloedvaten. Tij dig ontdekken van diabetes kan de kans op complicaties aanzienlijk verminderen. HOE HERKENT U DIABETES? Kenmerkend zijn de volgen de symptomen: Veel dorst, veel plassen. Aanhoudende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oogklachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kortademigheid. Bent u vaak moe, hebt u vaak veel dorst en/of last van aanhoudende pijn aan de ogen? Laat u door de huisarts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leeftijd overgewicht of een van eerdergenoemde symptomen en zit er dia betes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. EENVOUDIGE TEST Als u diabetes heeft is de glucosewaarde (bloedsui- kerspiegel) in uw bloed te hoog. Met een simpele bloedtest (met 1 druppeltje bloed) kan uw huisarts vast stellen of u diabetes heeft. En we kunnen 't niet vaak ge noeg zeggen: een tijdige be handeling kan de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verkleinen. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ont vangt zo spoedig mogelijk een uitgebreide gratisbro chure met meer informatie over diabetes, de behande ling en de gevolgen. De brochure is bestemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volks ziekte. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschap pelijk onderzoek. Giro 5766, Diabetes Qbf= Fonds in Amersfoort. Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap- ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je een weekje van je vrije tijd, maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. nationale verenicinc Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 j E mail infote'zonnebioem.nl Internet www zonnebloem.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde. GIRO 65 65 00. Vogelbescherming Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten De duidelijkste daarvan zijn snel moe. kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht Zo wordt een glas water een dikmaker Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl Nederlandse vL' Hartstichting Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiert: zo'n 70% van het wetenschappelijk onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas-i te vakanties, individuele hulp en fi-1 nancieel steunen van de meer dan honderd reumapatiëntenverenigin gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl ir3* ir-% i m Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten; verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan Kamtha. het kind van de foto. is vier jaar |ong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet. Hij is zijn beide ouders kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha, wie zijn mede-Cambodiaantjes' Adoptie betekent: on derwijs, voeding, kleding, mediscne zorg en een kans op redding Elke euro wordt rechtst reeks aan het kind besteed Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprograwwt van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van ie samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanitha. steun zijn maatjes, Inlichtingen: Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A. 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland) Telefoon: 0113-655784 Telefax. 0113-655461 Bank: ING 65.07 90.782

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32