Biljarters bezorgd over onderdak PZC PZC Filmopname in desolaat Mondragon Bewoners schrikken van snoeibeurt Twee leerlingen op Middelburgse school besmet met hepatitis 11 Sportvereniging DFS in Burgh-Haamstede zoekt mogelijkheden in nieuw clubhuis Geld van fonds voor Kazernering Rijvaardigheidscursus 50-plus Fietsster gewond bij aanrijding Diefstal van tas Vandaal moet schade betalen Mini-instuif in Zierikzee De Geus wil snel bredere samenwerking tussen ziekenhuizen Informatieavond zorgbureau over budget agenda donderdag 9 januari 2003 fonrAli Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Vier biljartverenigingen in Burgh- Haamstede dreigen aan het ein de van dit clubseizoen dakloos te worden. De nieuwe eigenaars van Hotel Bom, waar de biljar ters nu nog spelen, kunnen deze clubs wegens een andere be drijfsvoering naar verwachting niet meer huisvesten. Het gaat om de biljartverenigingen 'Wit te van Haamstede', 'Onder Vrienden', 'De Wig' en 'Deniro'. ^ms voorzitter A. van dei- Weel van 'Witte van Haamstede' rijn er circa zestig biljarters be trekken bij de vier verenigin gen De clubs voeren inmiddels intensief overleg om samen tot i oplossing te komen Zo maakten zij met een gezamen lijke brief ook het gemeentebe stuur deelgenoot van hun zor gen Wethouder J van Felius van sportzaken heeft de vereni gingen, mede daartoe aangezet door WD-raadslid D. Meul- blok in de commissie Samenle ving, uitgenodigd voor overleg begin volgende week. Van der Weel hoopt in samen werking met sportvereniging DFS in Burgh-Haamstede tot een structurele oplossing te ko- n voor het probleem van de biljartclubs. Breedtesport DFS staat aan de vooravond van een verdere ontwikkeling ïotcombivereniging, waarin al- leruimte wordt geboden aan de zogeheten breedtesport. Voor zitter T. Grefkens en secretaris S.deFeiter van DFS geven aan dat nu reeds naast voetbal en badminton ook andere takken van sport een plek binnen deze vereniging krijgen. Zo werd er bijvoorbeeld al een wandelclub voor 55-plussers opgericht bin nen DFS. „Daarmee spelen we in op ontwikkelingen binnen de samenleving", zegt Grefkens en ns De Feiter doet zijn ver eniging daarmee precies wat de gemeente al geruime tijd pre dikt: zich richten op bredere groepen binnen de samenleving. „Wij willen ons inderdaad soci aal opstellen en in dat beleid past ook het verzoek van de bil jartverenigingen serieus te ne men, maar we moeten daar na tuurlijk wel de mogelijkheden toe krijgen", zegt de voorzitter van DFS. Hij doelt op de plan nen voor nieuwbouw van het clubgebouw. Volgens hem zal daar ruwweg een investering van 550.000 euro voor nodig zijn. De gemeente heeft daar in de begroting voor dit jaar een bijdrage van 270.000 euro voor opgenomen Dat bedrag was al lager dan DFS had gehoopt en zal zeker niet toereikend zijn als er ten behoeve van de biljart clubs aan een tweede bouwlaag moet worden gedacht. Volgens Grefkens wil DFS zelf zowel geld als mankracht inves teren in het nieuwe clubhuis, ge heel passend in het privatise- ringsbeleid dat de gemeente voorstaat, maar de last moet wel dragelijk blijven. De voorzitter heeft er goede hoop op dat DFS binnen afzienbare tijd tot over eenstemming komt met de ge meente. „Wij zoeken naar mo gelijkheden van nog wat extra investering onzerzijds en de ge meente kijkt of er nog een bij drage kan worden gevonden. Tevens kunnen wij dankzij de bijdrage van een sponsor de oor spronkelijke bouwtekening door een architect laten aanpas sen ten behoeve van de biljart clubs We moeten aan twee bouwlagen denken, want de be grenzing van het bouwblok ligt vast in verband met de grenzen van de Karolingische Burg." Grefkens is nog steeds optimis tisch gestemd dat nog deze zo mer met bouw van het nieuwe DFS-clubgebouw kan worden gestart. ZIERIKZEE - Het Fonds van Kazernering (in 1811 op Schou- wen-Duiveland in het leven geroepen om inkwartiering van militairen te betalen) biedt ook dit jaar weer de mogelijkheid van financiële steun voor eenmalige sociaal-culturele activi teiten. Voorwaarde voor een bijdrage uit het fonds is dat het om activiteiten gaat die in Zierikzee worden gehouden of die gericht zijn op de inwoners van Zierikzee. Daarbij wordt ge mikt op initiatieven die buiten de normale subsidiekaders vallen Eerder werd onder meer subsidie verstrekt aan onder andere de reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland en streek- drachtvereniging De Arke. Wie in aanmerking wil komen voor een financiële bijdrage uit het fonds moet voor 1 april een aanvraag indienen bij het fonds voor Kazernering, Post bus 5555,4301 JA Zierikzee ZIERIKZEE - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Ver enigde Verkeers Veiligheids Organisatie (3VO) biedt 50-plus- sers de mogelijkheid hun rijvaardigheid op te frissen. Onder delen van de cursus zijn de theorie van de verkeersregels, een ogentest en een reactietest. Ook wordt aandacht besteed aan Beter Bewegen voorOuderen. De cursisten rijden in hun eigen auto met een erkende rij-instructeur. De rijvaardigheidstest is geen rijexamen en heeft dus geen gevolgen voor het rijbe wijs. De cursusbijeenkomsten worden gehouden op maan dagmiddagen 3, 10, 17 en 24 maart in het multifunctioneel centrum (MFC) aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. GOES - Op de kruising van twee fietspaden op de Zwembad- weg Ringbaan Oost te Goes vond gisteren omstreeks 11.45 uur een aanrijding plaats. Een 53-jarige vrouw uit Goes reed over het fietspad van de Ringbaan Oost komende uit de rich ting van Albert Joachimikade. Op het kruispunt sloeg zij rechtsaf. Doordat zij de bocht te ruim nam, ontstond ertussen haar en een zestienjarige jongen uit Zierikzee een botsing De 53-jarige vrouw werd met verwondingen aan elleboog, schouder en nek overgebracht naar het Oosterschelde zieken huis. Na behandeling is zij met diverse kneuzingen huis waarts gekeerd. VLISSINGEN - Een tas met inhoud werd gistermiddag tij dens het laden en lossen uit een verhuiswagen gestolen. In de tas zat een portefeuille met onbekend geldbedrag, rijbewijs, paspoort en enkele (bank)passen. De toegang tot de vracht wagen werd geforceerd. MIDDELBURG - Het betalen van de schade had gisteren in Middelburg voor officier van j ustitie JEland de hoogste prio riteit in de strafzaak tegen een negentienjarige inwoner van Kapelle. Hij zag zijn eis ingewilligd door de politierechter. De man werd veroordeeld tot het betalen van 235 euro schade vergoeding. Daarnaast kreeg hij vijftig euro boete opgelegd. De verdachte vertelde zich niet meer te kunnen herinneren dat hij 5 mei op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen een ruit van een horecazaak had vernield. Een getuige had glasge rinkel gehoord en daarna gezien dat de man had gepro beerd via het gat in de glazen deur naar binnen te klimmen „Ik weet het niet meer. Ik had te veel alcohol gedronken", zei de man. ZIERIKZEE - Het CJV Samen Verder in Zierikzee houdt woensdagmiddag 15 januari weereen mini-instuif in gebouw De Driehoek. De instuif is bedoeld voor kin deren van vier tot en met zes jaar Het programma bestaat uit on dermeerzang, dans, knutselen, schminken en spelletjes. De bijeenkomst begint om 14.00 uuren duurt tot 16.00 uur. Lucie Talmon vindt dat de gemeente veel te rigoureus te werk is gegaan bij het snoeien aan het Wulkenpad. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Snoeien oké, maar kaal slag is een heel ander verhaal. Dat zeggen Theo en Lucie Talmon uit Zierikzee. Zij vinden dat de gemeente bij het snoeien van het bosplantsoen aan het Wulkenpad in de Zierikzeesc buitenwijk Poortam bacht veel te rigoureus te werk gaat. De gemeente wijst de kritiek af. Om het groen gezond te houden moet je, zegt C. Koenraadt van de plantsoenendienst, soms stevig ingrijpen. Theo en Lucie Talmon, bewoners van een woning aan het Wulkenpad, betreuren het zeer dat de plantsoenendienst zo ra dicaal de zaag heeft gezet in het bos plantsoen dat hen beschutting bood. Dat er gedund moet worden, staat voor hen niet ter discussie, het gaat hen om de ma te waarin. Lucie: „Er stonden bomen tussen van een paar meter lengte. Het duurt jaren voor dat dat weer terug gegroeid is. Het ziet er echt vreselijk uit. Het echtpaar Talmon vindt het bijzonder jammer dat de ge meente niet met de bewoners van het Wulkenpad heeft overlegd voordat het uitdunnen begon. „Dan hadden we er tenminste over kunnen praten." Hoofd district midden van de gemeente lijke plantsoenendienst Koenraads stelt dat fors snoeien nodig is om het groen in stand te houden. „Je ziet nu dat sommige struiken in het bosplantsoen heel lange takken krijgen Als je dat door laat groei en raakt het helemaal uit evenwicht. Door flink terug te snoeien houdt je steeds jong hout en mooi vol bosplant soen." Kaal De vrees dat het Wulkenpad de komen de jaren een kaal aanzien heeft is vol gens Koenraadt onterecht. „Het valt nu enorm op omdat het ineens zo kaal lijkt, maar je zult zien dat het straks in de foto Dirk-Jan Gjeltema zomer weer hartstikke groen is. Het komt ook bijna nooit voor dat mensen die in de winter klaagden over het snoei- werk daar in de zomer nog op terug ko men." Bij de gemeente wordt al geruime tijd ge werkt aan een groenkwaliteitsplan. Daarin wordt voor alle Schouwen-Dui- velandse kernen beschreven wat er aan groen is en hoe het onderhouden moet worden. Koenraadt: „Dat maakt de dis cussie voor ons een stuk makkelijker. Dan kunnen we zwart op wit laten zien hoe het in elkaar zit. Tot die tijd zullen we nog vaak uit moeten leggen dat snoeien onvermijdelijk is." doorClaudia Sondervan VLISSINGEN - Binnen twee maanden moet de volgende stap naar bredere samenwerking tussen de twee Midden-Zeeuw se ziekenhuizen genomen wor den. Dat zei waarnemend minister A. de Geus (volksge- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 *300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zondheid) gisteren na een werk bezoek aan Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. Het verbod dat Tweede Kamer en minister op de fusie tussen de twee ziekenhuizen heeft gelegd zorgt ervoor dat de kwaliteit en de duurzaamheid daarvan in gevaar kan komen, erkende De Geus. „Dit is een niet stabiele si tuatie." De minister zei de Inspectie voor de Gezondheidszorg te vragen extra alert te zijn dat de kwaliteit van de zorg „niet door het ijs zakt"Opheffing van het fusieverbod voor de ziekenhui zen zit er echter niet in, heeft di recteur G. BogaertsvanDeGeus verstaan. Nieuwe vormen van samenwerking tussen de speci alisten en de ziekenhuizen moe ten de oplossing bieden om de Zeeuwse medische specialis men, die lijden aan een tekort aan artsen en een te kleine schaal voor hoogwaardige spe cialisatie van de zorg, overeind te houden. „Ik heb niets nieuws te bieden," gaf De Geus toe. Het artsentekort bedreigt in Vlissin gen en Goes met name de afde ling kindergeneeskunde. In Vlissingen steunt de afdeling sinds ruim een jaar op twee art sen. Daar komt in februari een derde bij. De demissionaire CDA-minis- ter bracht het werkbezoek aan het ziekenhuis naar aanleiding van de briefwisseling die ont stond nadat in oktober de con centratie van de kinderafdelin gen van de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen werd stopgezet. Door een acuut gebrek aan kin derartsen sloot het Ziekenhuis Walcheren twee weken lang de - kinderafdeling. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Tien eindexa menkandidaten van de Film academie in Amsterdam hebben hun oog laten vallen op het leeg staande theater Mondragon in Zierikzee voor de opname van een van hun afstudeerprojecten. Zij zochten een desolaat ge bouw, niet al te ver van een strandlocatie waar een ander deel van de film moet worden opgenomen. Titel van de film is 'Anderland' en het verhaal is ge baseerd op een boek van Paul Biegel. „Wij zijn eerst in Vlissingen gaan kijken naar het oude, leeg staande stedelijk museum, maar het voormalig theater in Zierikzee is nog veel beter ge schikt voor ons doel", zegt Pamela Laponder. Zij is een van de eindexamenkandidaten en heeft samen met een andere stu dente de productie op haar schouders genomen. De eind- examengroep zocht direct in Zeeland naar een geschikte lo catie, omdat opnamen op het strand hier in elk geval kunnen worden gemaakt. Jelka van Houten, een van de andere exa menkandidaten, werd door haar vader attent gemaakt op het leegstaande Mondragon. Hij woont al enige tijd op Schou wen-Duiveland. Appartementjes De studenten van de Filmaka- demie zijn dolenthousiast over het voormalige theater. „Dit is precies wat we zochten. Een de solate omgeving in verval Daarin willen we met simpele schotten appartementjes bin nen een opmerkelijke leefge meenschap visualiseren", ver telt Pamela Laponder. Zij voegt eraan toe dat er ter voorberei ding hier nog wel heel wat moet gebeuren. De laatste voorstelling voor de definitieve sluiting van Mondragon was 'Baron van Münchhausen' van Theatergezelschap B&D. foto Dirk-Jan Gjeltema De groep filmstudenten heeft toestemming gekregen van de gemeente in de weken van 7 tot en met 21 februari opnamen te maken. Voorafgaand daaraan moet het decor worden opge bouwd. „Dat redden we niet met alleen ons groepje van tien stu denten. Het zou geweldig zijn als enthousiaste mensen uit de directe omgeving op Schouwen- Duiveland ons daarbij een handje willen helpen", zegt La ponder. Zij hoopt dat enkele vrijwilligers zich hiervoor zul len aanmelden en stelt er tegen over dat het voor hen toch leuk moet zijn eens een kijkje achter de schermen van een filmopna me te kunnen maken. „Boven dien worden hun namen op de aftiteling van de uiteindelijke film vermeld", voegt ze er als extra lokkertje aan toe. Utopisch 'Anderland' moet een film van circa 25 minuten worden die in juni via de NPS op televisie wordt uitgezonden. De leefge meenschap die in het kale Mondragon wordt gesitueerd, staat centraal in het verhaal van Paul Biegel. Een van de hoofd personen is Malle Hij droomt van een utopische wereld. De komst van Bran, een man die be weert dat hij uit 'Anderland' komt, sterkt Malle in het idee dat die utopische wereld echt bestaat. Joran, de pestkop bin nen de groep, heeft echter zijn twijfels over Bran. Joran be denkt een list om de nieuwko mer te ontmaskeren. Als Bran uiteindelijk wordt afgevoerd, breekt hij los en vlucht door alle gangen en stegen van de woon gemeenschap. Malle hoort hem schreeuwen dat ze elkaar zullen terugzien in Anderland. Wie belangstelling heeft om als vrijwilliger mee te werken aan de voorbereiding voor dit exa menproject kan contact opne- men met Pamela Laponder, te lefoon: 06-24418657. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Twee kinde ren van de basisschool Cederhof aan de Mastgatstraat in Middel burg zijn besmet met hepatitis A, een besmettelijke vorm van geelzucht. De GGD Zeeland heeft besloten dat alle kinderen uit groep 1 en 2, hun leerkrach ten, ouders, broers en zussen vandaag op school preventief gevaccineerd worden. De besmettingen zijn tussen ok tober en december vastgesteld. De leerlingen van groep 1 en 2 kregen gisteren een brief mee naar huis met informatie over het virus en over de inenting. Volgens teamleider P. Goudap pel van het Cederhof heeft de REN ESSE - Zorgbureau Van der Bijl uit Zierikzee houdt vrij dag 17 januari een informatie avond over het persoonsgebon den budget (pgb) en particuliere thuiszorg. De bijeenkomst wordt gehouden in het Badhotel in Renesse. Het persoonsgebonden budget maakt het mogelijk dat mensen zelf de hulp regelen die nodig is en die past bij hun persoonlijke situatie. Door particuliere thuiszorg kan de hulpvrager, bijvoorbeeld gesteund door een klein team van verzorgenden, zo lang mogelijk in de eigen leef omgeving blijven. Directeur C. van der Bijl van het zorgbu reau kan ondersteuning geven bij de aanvraag van het pgb en bemiddelen in particuliere thuiszorg. De avond is vooral bedoeld voor (verzorgers van) geestelijk en li chamelijk gehandicapten en verzorgers van langdurig zieken en dementerenden. Aan de orde komen doel, mogelijkheden en aanvraagwijze van een pgb en regelingen en mogelijkheden om particuliere thuiszorg te krijgen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Reserveren wordt op prijs gesteld Informatie is verkrijg baar bij Zorgbureau Van der Bijl via telefoonnummer 0111-- 420868 bekendmaking niet geleid tot telefoontjes van verontruste ou ders. „De kinderen hebben brie ven meegekregen met duidelij ke informatie over het virus. De brieven zijh opgesteld door de GGD. Daarin staat ook waarom de groepen 3 tot en met 8 niet in geënt hoeven te worden Dat is omdat de kans op besmetting heel klein is." Het is volgens Goudappel de eerste keer dat de school met een dergelijke inentingsactie te ma ken krijgt. „Maar het is ook geen ziekte die heel vaak in Neder land voorkomt. Het virus komt meestal uit subtropische gebie den." Bij hepatitis A ontstaat een ont steking van de lever die veroor zaakt wordt door het hepatitis A-virus. Volgens de GGD komt deze ziekte in Nederland wel met enige regelmaat voor Maar in landen rondom de Middel landse Zee en in subtropische landen komt het vaker voor. Het virus zit in de lever en de ontlas ting van iemand die besmet is. Bij toiletgebruik kunnen de toi- letbril, de spoelknop en andere voorwerpen besmet raken. Door die voorwerpen aan te raken, kan het virus via de handen of via eetgerei en eten, in de mond terecht komen. Gelig Besmette mensen kunnen moe en misselijk worden en een ge brek aan eetlust krijgen De ont lasting kan lichter van kleur worden, de urine donker en het oogwit en de huid kunnen een gelige kleur krijgen Niet iedereen wordt ziek na een besmetting. Soms wordt de ziekte niet opgemerkt. Vooral kinderen hebben vaak weinig ziekteverschijnselen, toch zijn ze dan besmettelijk voor ande ren. Deze verschijnselen treden overigens meestal twee tot zes weken na de besmetting op. Mensen die de ziekte al eens ge had hebben, zijn er immuun voor. Hepatitis A is besmettelijk tot een week na het begin van de ziekteverschi j nselen I STREEKACTIVITEITEN NOORDWELLE - Dorpshuls, 19.00 uur Nieuwjaarsbijeenkomst Rode Kruis Schouwen;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31