Fusie in opvang kinderen Twijfel over diabetes? Laat i# onderzoeken! Reuma en werk 1 PZC Hé verplegendeZin in een werkvakantie? Drie locaties voor vlakke-vloertheater Minister De Geus w meer samenwerking tussen ziekenhuizen de Zonnebloem www.pzc.nl/adverteren CAMBODJA Thoen vindt partner Brand richt schade aan in Arnemuidse badkamer Cursus om meer uit leven te halen Receptie De Westerschelde VITOM-VOORVOG^S V ZEELAND HELPT /3| Steun het Kinderfonds! door Steffan ter Maat THOLEN - Kinderopvang Tho len gaat per 1 januari 2004 defi nitief fuseren met Kinderop vang Bergen op Zoom. De besturen van de twee organisa ties hebben hier onlangs een in tentieverklaring voor onderte kend. Het doel van de fusie is continuïteit en schaalvergro ting om zo een goede toekomst voor de kinderopvang te kun nen waarborgen. De twee organisaties werken al langer samen. Zo is directeur J. van Gisteren van de Bergse kin deropvang ook de interim-ma nager in Tholen. Hij ziet voorde len voor beide partijen in de fusie. ,,In Tholen heeft de kin deropvang een heel moeilijke periode gehad. Daar zijn ze re delijk goed uitgekomen. Maar om goed te kunnen blijven voortbestaan, is er continuïteit nodig en dat wordt verkregen in het samengaan met Bergen op Zoom. Die organisatie is groter, maar is wel gebaat bij schaal- van onze regioredactie ARNEMUIDEN - De Stadsge westelijke Brandweer Vlissin- gen/ Middelburg (SGB) is gis termiddag uitgerukt om een binnenbrand te blussen in een pand aan het Stationsplein in Arnemuiden. ,De bewoners alarmeerden de brandweer om kwart voor zes, die binnen vijf minuten ter plaatse was met acht man per soneel en een tankautospuit. Het brandje bleek te woeden in de badkamer van een aanbouw van de woning. De brandweer was de situatie binnen vijf minuten meester. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk een defecte elektri sche badkamer afzuiger. De aanbouw heeft lichte rookscha de, de badkamer zelf heeft ech ter flinke schade opgelopen. donderdag 9 januari 2003 vergroting", legt de directeur uit. Eén van de andere voordelen is dat de kinderopvang in de klei ne dorpen door de fusie gega randeerd blijft. Verder blijven de vestigingen ook in hun eigen plaats functioneren en verdwij nen er geen banen. Van Gisteren ziet praktisch gezien vooral winst op het gebied van mana gement en directievoering. „We kunnen hier meer gaan doen aan bijvoorbeeld personeelsbeleid. Dat moet met de fusie kwali teitsverbeteringen opleveren zonder dat dat extra kosten met zich meebrengt. Daarnaast moeten we hier ook tijdsbespa- rend kunnen werken." Het jaar 2003 wordt als voorbe reidingsjaar gebruikt. Via het fusiedraaiboek moet dan in kaart worden gebracht welke verschuivingen er komen en wie eventueel welke nieuwe taken krijgt. In september hoopt Van G isteren alles besproken te heb ben, om daarna per 1 januari 2004 geruisloos in een organisa tie over te gaan. Het Scheldeterrein in Vlissingen is een van de drie mogelijke locaties voor het nieuwe vlakke-vloertheater. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Raad voor Kunst en Cultuur Vlissingen (RKC) heeft drie locaties aangewezen die in aanmerking komen voor een vlakke-vloertheater en/of culturele vrijplaats. De RKC wil een vervolgonder zoek uitvoeren om de kosten voor nieuw- en verbouw met elkaar te vergelijken. De loca ties zijn: de Spuikom, een loods van de zwa re plaatwerkerij van de Scheldewerf en on der het Bellamypark. De RKC heeft voor deze jongste nota diverse teksten, ideeën en bijdragen verwerkt. Sinds het midden van de jaren tachtig wordt al gesproken over de noodzaak van een 'flexibel, goed geoutilleerd, inspirerend ge bouw met een eigen karakter en sfeer'. De nieuwe voorziening moet minimaal 1500 staanplaatsen bieden en tussen de 250 en 900 zitplaatsen. In deze nota hebben de afdelingen van de RKC - Beeldende Kunst, Podiumkunsten en Kunsteducatie - hun aandeel gehad. Ook de adviezen en notities van enkele werkgroe pen zijn gebruikt. Een klein comité met H. Slemmer, vice- voorzitter van de RKC, M. Staat van Uit in Vlissingen en A. de Bruyne van Beeldende Kunst, gaat aan de slag om de definitieve keuze te kunnen verantwoorden. In de nota 'een podium voor de stad en haar omgeving' wordt uitvoerig ingegaan op de mogelijkheid een van de loodsen op het ter rein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) om te vormen tot vrijplaats in combi natie met een vlakke-vloertheater. Het gaat om de loods die tegen de Walstraat aanleunt en aan het Dok ligt Op de helft van het complex wordt een over dekt plein gemaakt, waardoor een schei ding ontstaat tussen de vrijplaats en het theater. Uit de nota blijkt dat het overdekte plein een verbindend element wordt tussen het huidige stadscentrum en het KSG-ter- rein. Impuls Op de Scheldewerf zullen, zodra de verhui zing van een gedeelte van de werf naar Vlissingen-Oost een feit is, meer nieuwe ontwikkelingen mogelijk worden. Door de combinatie van bijvoorbeeld woning bouw en ruimte voor culturele uitingen zou het 'hele gebied een geweldige impuls krij gen'. Het overdekte plein kan ook als weekmarkt gebruik worden, Verwacht wordt dat de ou de plaatwerkerij ook nog plaats biedt voor een provinciale expositieruimte, kunsthal of Reptielenzoo Iguana. Volgens de RKC passen de culturele vrij plaats en het vlakke-vloertheater binnen het jongste subsidieprogramma, de Europe se Interreg III. Daardoor zou de gemeente Vlissingen extra gelden kunnen krijgen voor realisering van de verbouwing. Ook zal dit hergebruik leiden tot behoud van indu strieel erfgoed. Zodra gekozen wordt voor nieuwbouw in de Spuikom of het Bellamypark, valt de com binatie van vlakke-vloertheater en culture le vrijplaats weg. Voordeel van nieuwbouw in de Spuikom is dat een verbinding met de bioscoop Cinecity ontstaat. Ook zou een op vallende architectuur gerealiseerd kunnen worden op de plaats van het parkeerterrein achter de Zeevaartschool. Een ondergronds vlakke-vloertheater op het Bellamypark heeft als voordeel dat 'dubbel gebruik ge maakt kan worden van de grond' en dat het theater direct in het centrum van de horeca ligt. Vlissingen beschikt momenteel over vier podiumvoorzieningen. Allereerst het Arsenaaltheater met 270 zit plaatsen en 700 staanplaatsen. In het Arsenaal worden voorstellingen en concerten gehouden. Vestzak'99 (99 zit plaatsen) wordt voornamelijk benut door kleinschalige amateur-theatergroepen. De Sint Jacobskerk (250 tot 850 zitplaatsen) leent zich voor kamer- en koormuziek. De Piek heeft een zaalcapaciteit voor 250 be- zoekei's en is geschikt voor jongerenactivi- teiten. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Binnen twee maanden moet de volgende stap naar bredere samenwerking tussen de twee Midden-Zeeuw se ziekenhuizen worden geno men. Dat zei waarnemend minister A. de Geus (volksge zondheid) gisteren na een werk bezoek aan Ziekenhuis Walche ren in Vlissingen. Het verbod dat Tweede Kamer en minister op de fusie tussen de twee ziekenhuizen heeft gelegd, zorgt ervoor dat de kwaliteit en de duurzaamheid daarvan in gevaar kan komen, erkende De Geus. „Dit is een niet stabiele si- tuatie." De minister zei de Inspectie voor de Gezondheidszorg te vragen extra alert te zijn dat de kwaliteit van de zorg „niet door het ijs zakt "Opheffing van het fusieverbod voor de ziekenhui zen zit er echter niet in, heeft di- MIDDELBURG - In Middel burg begint binnenkort een cur sus gericht op het verbeteren van het leven. De lessen 'Haal meer uit je leven' geven inzicht in hoe mensen zelf met denken, voelen en doen hun leven stu- Te vaak creëren mensen zelf de dingen die ze juist niet willen. Dit proces is volgens de cursus leiding gebaseerd op een vast patroon dat doorbroken kan worden. De cursus begint woensdag 22 januari en vervolgt op 29 janua ri, 5 februari en 12 februari. Op woensdagochtend wordt de cursus gegeven van 10 tot 12 uur aan de Agaat 11 en op woens dagavond vindt die plaats van 20 tot 22 uur aan het Hofplein 6. Opgeven kan bij Marja Ottema, die als vitaliteitscoach werkt bij de praktijk voor natuurgenees kunde in Middelburg. recteur G. BogaertsvanDeQ verstaan. Nieuwe vormen; samenwerking tussen de sp alisten en de ziekenhuizenm ten de oplossing bieden on Zeeuwse medische specij men, die lijden aan een tel aan artsen en een te kli schaal voor hoogwaardiges cialisatie van de zorg, oven te houden. „Ik heb niets nieuws te biedt gaf De Geus toe. Het artsa kort bedreigt in Vlissingen Goes met name de afdeling! dergeneeskunde. In Vlissin steunt de afdeling sinds r een jaar op twee artsen. D komt in februari een bij. De demissionaire CDA-i ter bracht het werkbezoeki het ziekenhuis naar aanleid van de briefwisseling die stond nadat in oktober dec; centratie van de kinderafdeS gen van de ziekenhuizeninGo en Vlissingen werd stopge Door een acuut gebrek aani derartsen sloot het Ziekens Walcheren twee weken lang kinderafdeling. TERNEUZEN - In het Scheld theater in Terneuzen is donde dag 16 januari de nieuwjaara ceptie met Kamer Koophandel, Zeeland Seapa en het Centrum voor Werk enk komen (CWI). Voorzitter D. Bruinooge v Zeeland Seaports houdl i 16.30 uur zijn nieuwjaars® Voor ondernemers in Midda Zeeland is er woensdag 15jaa ari een nieuwjaarsbijeenkoa van de Kamer van Koophanl in de Grote Kerk in Goes Ij dens deze bijeenkomst hou: KvK-voorzitter L. van Gela een inleiding. In Goes wordt ook bekendg maakt welke ondernemer i jaar de Prijs Creatief Ondera merschap krijgt. Daarnaastzj er in de Grote Kerk verscheid» ne bedrijfspresentaties. Uw huisarts test u op basis van 1 druppeltje bloed. Diabetes kan heel geleide lijk ontstaan en wordt daar door vaak bij toeval ont dekt. Soms gaat er 7 tot 10 jaar overheen. Wees ver standig en let dus op be paalde symptomen. Veel dorst? Vaak moe? Pijn aan de ogen? Overwicht en diabe tes in de familie? Ga dan eens naar uw huisarts. Met een simpele test kan hij of zij vaststellen of u diabetes heeft. Aarzel niet, een tijdige behandeling kan de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verkleinen. Zo kunt u voorkomen te gaan behoren tot die 250.000 Nederlan ders die wel diabetes heb ben, maar dat niet weten. WAT IS DIABETES? Diabetes is een stofwisse lingsziekte die draait om het hormoon insuline. Insuline is van vitaal belang bij de energievoorziening van het lichaam. Dit hormoon helpt glucose (suikers) in het bloed om te zetten in ener gie voor de spieren en orga nen. De alvleesklier maakt insuline. Zonder insuline of met een tekort eraan komt de glucose in het bloed niet meer in de lichaamscellen terecht en raakt de motor van het lichaam (de stofwis seling) ontregeld. DIABETES EN COMPLICATIES Dankzij medicijnen en le vensstijladviezen (voeding en beweging) kan een dia beet een vrijwel normaal leven leiden. Echter, dia betes kan ook (ernstige) complicaties tot gevolg heb ben. Op termijn kunnen bloedvaten, zenuwen en or ganen beschadigen. Dit leidt tot aandoeningen aan met name ogen, nieren, ledema ten, hart-en bloedvaten. Tij dig ontdekken van diabetes kan de kans op complicaties aanzienlijk verminderen. HOE HERKENT U DIABETES? Kenmerkend zijn de volgen de symptomen: Veel dorst, veel plassen. Aanhoudende vermoeidheid en/of pijn in de benen. Oogklachten (slecht zien, rode ogen). Pijn in de benen, kortademigheid. Bent u vaak moe, hebt u vaak veel dorst en/of last van aanhoudende pijn aan de ogen? Laat u door de huisarts testen op diabetes. Heeft u ongeacht uw leeftijd overgewicht of een van eerdergenoemde symptomen en zit er dia betes in de familie? Praat ook dan met uw huisarts en laat u testen op diabetes. EENVOUDIGE TEST Als u diabetes heeft is de glucosewaarde (bloedsui- kerspiegel) in uw bloed te hoog. Met een simpele bloedtest (met 1 druppeltje bloed) kan uw huisarts vast stellen of u diabetes heeft. En we kunnen 't niet vaak ge noeg zeggen: een tijdige be handeling kan de kans op ernstige complicaties aan zienlijk verkleinen. WILT U MEER INFORMATIE? Vraag informatie aan via info@diabetesfonds.nl of via 033-46 22 055 en u ont vangt zo spoedig mogelijk een uitgebreide gratisbro chure met meer informatie over diabetes, de behande ling en de gevolgen. De brochure is bestemd voor iedereen die iemand kent met diabetes, het zelf (misschien) heeft en voor iedereen die meer wil weten over deze "nieuwe" volks ziekte. Het Diabetes Fonds streeft naar een toekomst zonder diabetes. Via wetenschap pelijk onderzoek. Giro 5766, Diabetes (cBF< Fonds in Amersfoort. y Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Regentesselaan 39, 3818 HH Amersfoort info@diabetesfonds.nl Wil jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap- ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer NATIONALE VERENIGING Meer informatie? Bel (076) 564 63 62 of kijk op www.zonnebloem.nl dan 6700 vrijwilligers Het kost je een weekje van je vrije tijd. maar je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Postbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-rnail info@zonnebloem.nl Internet www.zonnebloem.nl Als we nu niets doen, raakt de kluut zijn thuis kwijt De Westerschelde leefgebied van de kluut en vele andere kustvogels Scheepvaart en industrie bedreigen dit unieke gebied. Daarom hebben de vogels u hard nodig! Draag bij aan het behoud van een vogelrijke Westerschelde GIRO 65 65 00. Vogelbescherming NEDERLAND Telefoon 030-693 77 77 www.vogelbescherming.nl Als de hartspier aan kracht verliest en de pomp dus minder goed werkt, leidt dat tot een aantal lichamelijke klachten De duidelijkste daarvan zijn snel moe. kortademig en dikke benen door achterblijvend vocht Zo wordt een glas water een dikmaker. Vragen? Bel gratis 0800 3000 300 of kijk op www.hartstichting.nl Nederlandse \l- Hartstichting Ongeveer één op de tien Nederlanders heeft een vorm van reuma, welgeteld zijn dat 1,6 miljoen mensen. Het be tekent vaak afstand moeten doen van een hobby, sport of zelfs van een baan of eigen bedrijf. Reuma is ook een be langrijke veroorzaker van het ziekte verzuim in Nederland. Velen raken door reuma arbeidsongeschikt. En zij die aan het werk blijven, moeten vaak heel wat hindernissen overwinnen. Veel onbegrip Veel patiënten hebben 't moeilijk met het onbegrip. Toch zijn zij nog vaak tot veel in staat. Begrip voor hun in dividuele (on)mogelijkheden kan juist bij het vinden van geschikt werk door slaggevend zijn. Steun het Nationaal Reumafonds Het Nationaal Reumafonds financiën zo'n 70% van het wetenschappeüj onderzoek in Nederland. Andere acti viteiten zijn: voorlichting, aangepas te vakanties, individuele hulp en fi nancieel steunen van de meer dai honderd reumapatiëntenverenigin- gen. Helpt u ook? Giro 324, Amsterdam. Nationaal Reumafonds Voor vragen over (leven met) reuma: De Nationale Reumalijn 0900 - 2030300 www.reumafonds.nl 'IVsVirS% A mi i A Cambodja werd geteisterd door bommen, vernieling en uitroeiing. De erfenis van het geweld kent uitsluitend negatieve kanten: verminkte mensen, kaalslag in het onderwijs, bittere armoede en een jeugd die uitgeleverd is aan uitbuiting, prostitutie en de verschrikkelijk ziekte Aids. Help deze kinderen van de rekening! Biedt dat beetje uitzicht op een beter leven. Help de Zeeuwse Stichting Sawasdee helpen! Voor een halve euro per dag helpt u Kanitha aan een meer waardig bestaan. Kanitha, hei kind van de foto. is vier jaar jong en vanaf zijn geboorte HlV-besmet Hij is zijn beide ouden kwijt. Hij en veel lotgenootjes hebben dringend speciale medicijnen en een liefdevolle ver zorging nodig. Wie adopteert Kanitha. wie zijn mede-Cambodiaantjes? Adoptie betekent f derwijs. voeding, kleding, mediscne zorg en een kans op redding. Elke euro wordt rechtü- reeks aan het kind besteed Honderden Zeeuwen helpen actief mee aan het opbouwprogronvn van de Stichting Sawasdee. Ze maken het verscheurde land een beetje leefbaarder: scholenbouw, onderwijs, opbouw van it samenleving, werkgelegenheid, verbetering van de medische voorzieningen. Steun Kanithasteun zijn maatjes. Inlichtingen- Stichting Sawasdee, Groenedijk 2A, 4438 NN Driewegen (Zuid-Beveland). Telefoon 0113-655784 Telefax. 0113-655461 Bank: ING 65.07 90.782

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28