QURAN CDA Bonden boos over loonplan Jasser en Gretta hand in hand -3° -5° Verkiezingsprogramma's op een rij Tl 8 Werkstraf voor diefstal van drugsgeld PvdA spint garen bij voorstellen van christen-democraten Nieuw veiligheidsplan van Donner Vlaanderen moet water te lijf EPZ-soep voor Marijke Vos Van Barneveld in 22 minuten klaar Staatssecretaris wil slechte kwaliteit in zorg direct bestraffen Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- mmmm Vliegtuig Turkish Airlines verongelukt Half miljoen sigaretten in vijftig koffers Nederlander koopt Air Lib NO 4 Zonnig flinke perioden met zon en droog. Koud meteen matige noordoostenwind bij maxi"133' -3 graden. 246e jaargang no. 7 donderdag 9 januari 2003 los nummer 1,10 PZC ■RHHHWi jjnnrAector Dooms MIDDELBURG - Het leek zo ^makkelijk: geld stelen van Kn Belg, die daar drugs voor had willen kopen. Want die doet ituurlijk toch geen aangifte ,jn diefstal. Maar dat deed hij sel. zodat een 26-jarige Vlis singer en een 27-jarige Rotter dammer gisteren voor de poli- tierechter in Middeburg ston den. De Belg sprak op 27 oktober 2001 in Vlissingen twee mannen aan en stuurde ze met 30.000 Belgische franken (750 euro) op pad om wiet voor hem te kopen. Het duo probeerde het op twee plekken in Vlissingen, maar te vergeefs. De softdrugs waren die dag kennelijk niet in die hoe veelheid voorradig. Dat bracht het tweetal op het idee om het geld zelf te houden. Tegen de Belgische koper, die in de woning van een 43-jarige Vlissinger op zijn waar zat te wachten, disten ze het verhaal op dat ze waren beroofd. Terwijl het trio het geld onder elkaar verdeelde, was de Belg al onder weg naar het politiebureau om aangifte te doen. „Dat hadden ze niet verwacht. De Belg was immers ook straf baar. Hij heeft de drugs willen uitvoeren om in eigen land door te verkopen. Daar staat gevan genisstraf op", merkte officier van justitie J. Eland gisteren op. Eland achtte oplichting bewe zen en eiste tegen het tweetal werkstraffen van tachtig uur. Voor de 43-jarige Vlissinger, die zijn huis beschikbaar had ge steld, vond hij 210 euro boete passend. Politierechter G. No- mes vond geen bewijs voor op lichting, maar wel voor verduis tering. Het maakte niets uit voor de strafmaat: hij veroordeelde alledrie de verdachten conform de eis. Minister Donner wil voortaan ook mensen die niet verdacht worden van strafbare feiten laten re gistreren. Terrorisme en andere vormen van crimi naliteit zouden hierdoor beter kunnen worden bestre- O den. O Gedeputeerde T. Poppelaars wil dat Vlaanderen beter op treedt tegen wateroverlast. Kritieke situaties, waarbij Zeeuws-Vlaanderen lijdt onder de afvoer van overtollig water uit België, moeten worden uitgebannen. Ook Limburg is het water zat; burgemeester Gerd Leers van Maastricht roept om de vorming van een Europese taakgroep die oplossingen moet ver- O zinnen. O tJÏS B -L* Het initiatief-wetsvoor stel voor een verbod op kernenergie kon Groen- Links-Kamerlid Marijke Vos gisteren niet kwijt aan de mensen van de kerncentrale in Borssele. CD A-staatssecretaris Van Geel was ook bij de kerncentrale; hij nam het wetsvoorstel wel in ontvangst, maar meldde dat hij het voor stel niet zal steu- O nen. I O Zonder zich bovenmatig te hoeven inspannen heeft darter Raymond van Barneveld gisteravond de laatste acht van de Embassy bereikt. De Hagenaar rekende in Fnmley Green in 22 minuten af met John Burton uit Wales: 3-0. In de kwartfinale treft hij morgen de onberekenbare Belg Erik Clarys. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; verkiezingen: 8; zeeland: 9,10,11,13 en 15; sport: 17 en 18; economie: 19 en 21. van onze redactie binnenland UTRECHT - De Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) moet strenger worden en zich meer als opsporingsorganisatie ge dragen. Staatssecretaris Ross van Volksgezondheid zei dit gis termiddag tijdens de nieuw jaarsreceptie van de IGZ. De dienst moet vaker straf uit delen als ziekenhuizen en zorg instellingen slechte kwaliteit leveren. Als de inspectie instel lingen controleert, is het niet meer de bedoeling dat ze van te voren aankondigt wanneer ze komt. De inspectiedienst moet de 'gezondheidspolitie' van Ne derland worden. Het is, zo vindt de staatssecretaris, hoog tijd om de fluwelen handschoen uit te trekken, en meer 'met de vuist op tafel te slaan'. Het is noodzaak dat de inspec tiedienst probeert, aldus Ross, een totaalbeeld van een instel ling te krijgen. Dus moeten de inspecteurs niet uitsluitend via de voordeur binnenkomen, maar 'desnoods 's nachts over het hek klimmen' om erachter te komen hoe het er werkelijk bij de instelling aan toe gaat. De in specteurs dienen, volgens de staatssecretaris, verder te kij ken dan alleen in de kamer van de directeur. Ze moeten ook pra ten met het personeel en verte genwoordigers van patiënten organisaties. De Inspectie voor de Gezond heidszorg kondigde eind vorig jaar bij de IJsselmeerziekenhui- zen een opnamestop af. Grote conflicten tussen leiding en per soneel bedreigden toen, volgens de IGZ, de kwaliteit van de zorg voor patiënten. Ross prees gis termiddag het ingrijpen. „Mis schien was het een paardenmid del, maar soms kan het niet anders." ANP (Advertentie) naam voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: ,L noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekenmg- 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: L per maand met automatische incasso 20,50). 3L per kwartaal met automatische incasso (€55.10) per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) I Het CDA presenteerde gisteren alslaatste van de grote partijen de aanpassing van zijn verkie zingsprogramma. Die was nodig nadat het Centraal Plan bureau voor tien miljard aan te genvallers had gemeld. De lijst trekkers vlogen elkaar tijdens eentv-debat in de haren over de financiële plaatjes. Zo hield Bos CDA-lijstlrekker Balkenende voor dat loon- eatiging staat of valt met lastenverlichting en dat Balke- DIYARBAKIR - Een Turks pas sagiersvliegtuig met 77 mensen aanboord is gisteravond neer gestort tijdens de landing op de luchthaven van Diyarbakir in het zuidoosten van Turkije. Dal meldden Turkse media. Volgens minister van Binnen landse Zaken Abdulkadir Aksu zijn 74 inzittenden omgekomen en hebben drie het ongeluk overleefd. De betrokken lucht vaartmaatschappij Turkish Airlines heeft gemeld dat aan boord van het viermotorige toe- se^ passagiers en vijf beman ningsleden waren, van wie twee piloten. Het toestel was afkomstig uit Is- tanboel Het mistte flink toen het neerstortte op het militaire gedeelte van de luchthaven. De Turkse commerciële tv-zender NTV heeft gemeld dat het vlieg tuig na het neerstorten in drie stukken brak. Volgens het persbureau Anatolia is het toe stel na de crash in brand gevlo gen. De luchthaven van Diyarbakir handelt zowel civiele als mili taire toestellen af. Diyarbakir ligt nabij de grens met Irak. De zegio herbergt overwegend Koerden. ANP/AFP/DPA BERGEN op ZOOM - De doua ne heeft dinsdagavond op de j Zoomweg |,jj (je grens met Bel- gte, een half miljoen sigaretten onderschept. Do rookwaar was verpakt in I vijftig koffers. Een Nederlander j 15 aangehouden en in verzeke- tvnggesteld De partij werd ont- ij"11 tijdens een controle in het kader van het mobiel toezicht goederenvervoer. De bestelbus, 'eu't België kwam, was volge laden met dozen, waarin de kof fers met sigaretten bleken te zitten. Op deze manier werd ge- 1 Probeerd 53.000 euro aan belas tte ontduiken. De douane gaat ervan uit dat de fokwaar was bestemd voor de r-ngelse markt. Sigaretten- knokkel naar Groot-Brittannië •s lucratief, omdat de accijnzen naar aanzienlijk hoger liggen Jan bijvoorbeeld in Nederland, jy er kosteenpakje3,20euro;in ^geland is dat 7,20 euro. de wachtlijsten voor levensbe dreigende ziekten binnen twee jaar zijn weggegwerkt. De WD rekent zich volgens hem rijk bij de loonmatiging en de PvdA be looft volgens D66 te veel door 125.000 banen in het vooruit zicht te stellen. ANP pagina 4. politiek gegoochel Van links naar rechts de lijsttrekkers Femke Halsema, Jan Marijnissen en Wouter Bos gisteravond tijdens het debat in de Rotterdamse Erasmusuniversiteit. foto Robert Vos/ANP irHenkvan Lierop DEN HAAG - De vakbon den kraken het pleidooi van het CDA om de ko- vier jaar de lonen met niet meer dan de in flatie te laten stijgen, zon derdat daar iets tegenover slaat. Dat is koren op de molen van PvdA-leider Wouter Bos, die in zijn plannen twee miljard aan lastenverlichting uittrekt de vakbeweging over de streep te trekken. nende daarmee een sociaal ak koord op voorhand kansloos maakt. De CDA-leider op zijn beurt verweet de PvdA dat die de kie zers te veel belooft. „Uw presen tatie is niet eerlijk", zei Balke nende tegen Bos. Volgens hem mag de PvdA niet zeggen dat die partij uitkomt bij een financie ringsoverschot van 0,3 procent in 2007. De PvdA is niet 'solide', vindt Balkenende. Berekeningen WD-leider Zalm vindt dat de PvdA in haar plan te veel een voorschot neemt op economisch betere tijden. Maar hij had ook kritiek op de berekeningen van het CDA. Die zijn volgens Zalm boterzacht bij belangrijke pos ten als beperking van de bu reaucratie, het terugdringen van het ziekteverzuim en het be strijden van fraude. D66-leider De Graaf, die niet was uitgenodigd voor het tv-de- bat, gaf kritiek vanaf de zijlijn. Volgens hem maken de lijsttrek kers van PvdA, CDA en WD zich schuldig aan 'volksverlak kerij'. Zo voorspelde De Graaf dat Balkenende niet de eerder geda ne belofte kan waarmaken dat Advertentie PARIJS - De in financiële moei lijkheden verkerende Franse luchtvaartmaatschappij Air Lib heeft 50 procent van zijn ka pitaal overgedragen aan de Ne derlandse investeringsmaat schappij Inica. Dit heeft de directeur van Imca, Erik de Vlieger gisteravond be vestigd. Hij wil met Air Lib de aanval inzetten op lage prijzen- maatschappijen als Easyjet en Ryanair. De Vlieger gaf gister avond geen financiële details over het belang. Air Lib is na Air France de tweede lucht vaartonderneming van Frank rijk, met 38 toestellen. GPD van onze redactie buitenland RAMALLAH - Gretta Duisen- berg heeft gisteren anderhalf uur gepraat met de Palestijnse leider Jasser Arafat. Die be dankte haar voor haar steun: „We zullen haar hulp aan ons volk niet vergeten." Gretta Duisenberg, de vrouw van president Duisenberg van de Europese Centrale Bank, be zoekt deze week de Palestijnse gebieden om aandacht te vragen voor de situatie waarin het Pa lestijnse volk zich bevindt door de Israëlische bezetting- Haar uitlatingen over Palestijnse zelfmoordacties leidden in poli tiek Den Haag tot felle reacties van WD, CDA en de kleine christelijke partijen. Tijdens de lunch in het PLO- hoofdkwartier in Ramallah vroeg Duisenberg Arafat of hij net zoals zij de Palestijnse zelf moordaanslagen veroordeelt. Duisenberg zei na afloop dat Arafat er alles aan doet om die tegen te gaan. „Maar hij is na tuurlijk heel beperkt omdat hij vastzit Arafat benadrukte dat hij zelfs een aantal zelfmoord aanslagen had voorkomen. Ze kwamen hand in hand naar bui ten, waarbij Duisenberg haar arm om de schouder van Arafat had geslagen Duisenberg kreeg gisteren steun van haar man bij alle commotie over haar diplomatiek pas poort. Volgens minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) had zij dat niet horen te gebruiken voor deze privé-reis Duisenberg schreef de minister in een Amice Jaap-briefje dat hij voor 100 procent achter zijn vrouw staat. Parketzaken TMC Woonwinkels Marconistraat 13 Goes Tel (0113) 22 41 03 Volgens hem zijn de reguliere paspoorten van hem en zijn vrouw, die bij het Nederlands consulaat in Frankfurt liggen, niet bedoeld voor privé-reizen, maar voor reizen namens de ECB naar landen als Hongkong en China. Daar kan een diplo matiek paspoort volgens Dui senberg meer problemen dan gemak opleveren. Gretta Duisenberg zei gisteren dat ze niet wist dat haar diplo matieke pas kon worden ver ruild voor een gewoon pas poort. Buitenlandse Zaken spreekt dat tegen. Voor privé- reizen moet het reguliere pas poort worden gebruikt. Volgens het ministerie weet Duisenberg dat ook, omdat zij onlangs nog diverse keren bij het consulaat in Frankfurt is geweest om haar gewone pas op te halen voor een reis. Gisteravond kreeg Gretta Duisenberg steun van de Palestijnse Raad die 'geschokt' reageerde op de 'negatieve geluiden' jegens haar. De or ganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in Nederland noemt het bezoek 'een signaal van solidariteit aan het Pales tijnse volk onder de Israëlische bezetting'. ANP pagina 5: dagboek Gretta De Palestijnse leider Jasser Arafat poseert gearmd met Gretta Duisenberg voor de ingang van zijn kan toor in Ramallah op de Westoever. foto ANP t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1