goeder wil geen fulltime baan Seldén maakt mast voor elk schip 19 Hopen op herstel Van bruto naar netto op het loonstrookje fogingen meer vrouwen aan het werk te krijgen lijken te mislukken Spruitenproef het bedrijf economiewijzer mm m profijt donderdag 9 januari 2003 ikomende generatie vrouwen hoger opgeleid dan de huidige imaakt dus meer kans op een f(j betaalde baan Deson- pks uil bijna de helft (tijde- ft stoppen met werken om te storten op het fulltime tderschap. Het Sociaal Cul- r,:;lPlanbureau (SCP) noemt daardoor onwaarschijnlijk .degroep werkende vrouwen ie toekomst veel groter wordt in «u het geval is. Alle pogin- van de politiek - om vrou- economisch zelfstandig te (ken-ten spijt. lorSvlvia Marmelstein EN'HAAG - Nadat Nicolle Or is (33) uit Doetinchem tien geleden haar studie psy- iologie had afgerond ver- ichtte iedereen dat ze een aanging zoeken. Maar Orriëns Êiseerde zich dat ze graag deren wilde en zelf voor hen ilde zorgen. Daarom besloot haar sollicitatiepogingen op geven en zich fulltime te wij- en aan het moederschap. pij! heeft Orriëns - die inmid- vier kinderen heeft - nooit had ..Het is onzin als mensen ;en dat ik mijn studie voor eheb gedaan. Als de kinde nwat groter zijn, ga ik een bij— w doen. Dan kan ik als- ;gaan werken. Ik sta volledig iter mijn keuze en vind het ntastisch om alle stapjes van n kinderen zelf mee te ma- f, zegt ze Imèns is een bekende Neder- ind.se 'thuisblijfmoeder' sinds etwee jaar geleden een website begonnen voor moeders (en iders) die dezelfde keuze heb- 0i gemaakt. Per dag krijgt ze ie tweehonderd reacties bin- E .Thuisblijfmoeders heb- behoefte aan contact met Èaar'verklaart ze het succes, hun woonomgeving kunnen die contacten vaak moeilijk len. Ze hebben alleen maar sutbewoners die om acht uur KL'hun werk gaan en om vijf pr terugkomen." Dat gaat veranderen, blijkt uit de Emancipatiemonitor van het Sociaal Cultureel Planbureau. Van de volgende generatie moe ders kiest een grote groep ervoor om niet te werken zolang de kin deren klein zijn. Dat geldt zowel voor laag- als hoogopgeleide vrouwen Van de huidige gene ratie studentes aan hbo of uni versiteit zegt bijna de helft al dan niet tijdelijk te stoppen met werken na de geboorte van het eerste kind. In 2001 (de recent ste cijfers) had driekwart van de hoog opgeleide moeders een be taalde baan. Bij de lager opge leiden was dat nog geen kwart. De wens om thuis te blijven is een flinke domper voor de poli tiek die met man en macht pro beert om vrouwen economisch zei fstandig te maken Het doel is zelfs om in 2010 minstens 65 procent van alle vrouwen aan een betaalde baan te helpen (nu is dat 40 procent). Daarvoor in vesteert de overheid flink in uit breiding van kinderopvang en worden allerlei vormen van ver lof in de wet vastgelegd. Het SCP betwijfelt of al die maatre gelen helpen. „Het is namelijk de vraag of de Nederlandse vrouw wel zoveel meer wil wer ken." Het SCP noemt als belangrijk ste reden om te stoppen met werken dat de kinderopvang nog steeds niet onomstreden is. Zo doken in 2002 weer publica ties op dat crèches een negatief effect kunnen hebben op de ont wikkeling van jonge kinderen. Dat heeft waarschijnlijk in vloed op de keuze om wel of niet te gaan werken. Zo blijkt dat de helft van alle Nederlanders momenteel vindt dat moeders met kinderen jon ger dan 5 jaar niet mogen wer ken als dat betekent dat de kinderen naar een kinderdag verblijf moeten. Thuisblijfmoeder Orriëns heeft een andere verklaring waarom vrouwen kiezen voor het fullti me moederschap. „Vrouwen zien op tegen de hectische toe standen die de combinatie van werken en de zorg voor de kin deren met zich meebrengt. Al dat geregel Ze willen rust in hun huizen. Een ander deel van de moeders raakt bovendien overdonderd door het moeder gevoel dat ineens naar boven komt na de geboorte van de ba by en besluit ontslag te nemen Uit een enquête op de site http //www. thuisblijfmoeders.nl blijkt dat de hoge kosten van kinderopvang of weerzin tegen crèches een veel kleinere rol speelt bij de beslissing. De keus om thuis te blijven is volgens Orriëns zeker voor ho ger opgeleiden geen gemakke lijke. „De meeste vrouwen om je heen hebben immers wel een baan. Vooral in het begin voelen de thuisblijfmoeders zich erg eenzaam. Ze hebben plotseling geen collega's meer. Ze krijgen het financieel veel krapper. En de relatie met hun partner ver andert omdat die plotseling kostwinner wordt. En voor ve len valt met hun werk ook hun intellectuele uitdaging weg." Een ander probleem waar thuis blijfmoeders mee te maken krij gen is het gebrek aan waarde ring „Thuis krijg je weinig complimentjes. Dat ik voor de kinderen zorg, boodschappen doe en verse maaltijden kook, vindt mijn man de normaalste zaak van de wereld. Maar een THOLEN - OpTholen is een boer bezig in het spruitenveld. Er wordt gecontroleerd of de spruiten nog bevroren zijn. Zoniet, dan wor den ze direct geoogst. foto Robin Utrecht/ANP Grotere EU biedt kansen in vleessector DEN HAAG - De Neder landsevee-, vlees- en eier- sector heeft na het ramp jaar 2001 met onder meer demkz- en bse-crises, af gelopen jaar geen kans ge zien er bovenop te komen. Scherpere eisen ten aan zien van voedselveilig heid en dierenwelzijn en groeiende concurrentie op de wereldmarkt, zet de sector nog steeds onder druk. ■Verdere samenwerking van boer tot slager of su permarkt zijn noodzake lijk om te overleven Ook moet de sector zijn kansen grijpen met de aanstaan deuitbreiding van de Eu ropese Unie. Dat zei voorzitter J. Ra- mekers van de Product schappen Vee. Vlees en Ei eren gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede. Rame- kers staafde zijn sombere verhaal met eerdere cij fers van het Landbouw Economisch Instituut. Het inkomen van een boe rengezin daalde met 15 procent ten opzichte van vorig jaar en kwam daar mee uit op het laagste peil sinds 1993. Vooral varkensboeren en vlees- kuikenhouders kregen het zwaar te verduren. Hun gemiddeld inkomen daal de met vele tienduizenden euro's De totale werkge legenheid in de sector vee, '•'lees en eieren is afgelo pen jaar met 1 procent ge daald. De voorzitter is niet bang dat de Nederlandse boe ren last zullen krijgen van .toenemende concurrentie door de uitbreiding van de I EU met tien lidstaten. ■w We' 'n c*'e ^anc^en ar~ I beid, grond en vervoer re latief goedkoop zijn, is I Nederland veel verder als f*et gaat om efficiency en yuldoen Nederlandse poenen ook beter aan alle EU-eisen. Hamekers ziet eerder kan- voor de Nederlandse vleesexport, omdat de consumptie harder zal Roeien dan de productie door de verwachte wel vaartsgroei in de nieuwe "dstaten. Op langere ter- m'jn ziet Ramekers Polen 1 en Hongarije als geduchte concurrenten. GPD door Inge Heuff BROUWERSHAVEN - Waar het Zweedse moederbedrijf gaat voor kwaliteit door kwan titeit, maakt Seldén Mid Europe in Brouwershaven juist alumi nium masten op kleinschalig ni veau. Dat heeft alles te maken met het werkgebied in de Bene lux waar jachtwerven met hoge productieaantallen nauwelijks voorkomen en de werven vooral hoogwaardige kwaliteit en maatwerk leveren. In de werkplaats aan de Noord- dijk in Brouwershaven liggen de aluminium masten in soorten en maten op de vier productielij nen klaar om verder afgewerkt te worden. Voor een lengte van twintig meter wordt de hand niet meer omgedraaid. Masten van acht tot vierentwintig me ter kunnen er gemaakt worden al moet voor die laatste maat de deur open staan. Schepen wor den groter en daarmee ook de masten. Met de ontwikkelingen in de moderne zeilvaart worden tevens steeds hogere eisen aan de masten gesteld De Zweedse Seldén Group be schikt overeen eigen technische onderzoeks- en ontwikkelings- dienst. Aan de hand van specifi caties van de ontwerpers van een zeiljacht bepalen de mede werkers van deze dienst welke mast geschikt is voor het schip. „Seldén ontwikkelt zelf de mast en de beslagen en legt die gege vens vast in specificaties", legt verkoopleider voor de Benelux, Pieter Oenema uit. „Toeleveranciers maken die be slagen en masten volgens deze specificaties en bij dochteron dernemingen in Engeland. Amerika en Nederland (en in li centie in Argentinië en Austra lië) worden de masten vervol gens geassembleerd." Beslag De Seldén Group levert zo'n ze venduizend masten per jaar aan af. Die schaalgrootte levert de onderneming het voordeel op dat elk onderdeeltje in opdracht gemaakt kan worden en op voorraad bij de assemblagehal len ligt. Het beslag op de mast wordt bij Seldén niet er opgelast maar ingepast in speciaal daar voor open gelaten ruimtes in de mast. „Deze werkwijze is kwalitatief perfect en veel sneller dan wan neer er gelast moet worden, Maar de investeringen liggen veel hoger door het werken met mallen daar waar de uitsparin- gen-moeten komen. Dat kan dus De werkplaats van Seldén Mid Europe in Brouwershaven. alleen als het gaat om grote aan tallen." De Seldén Group is volgens Oe nema wereldmarktleider op het gebied van masten maken en heeft circa veertig procent van het wereldaandeel in handen. Daarbij richt het zich op alumi nium masten voor het midden segment zeiljachten in serie- Naam: Seldén Mid Europe BV Plaats: Brouwershaven Jaar: 2000 Werknemers: 10 Omzet: Seldén Group (vestigingen in Denemarken, Engeland, Amerika, Zweden en Nederland) 30 miljoen euro bouw. Voor Nederland loopt dat marktaandeel op tot tegen de zestig procent. „Scandinavië is altijd een ge bied van botenbouwers geweest en dus van mastenmakers De echte concurrenten zitten in Frankrijk waar ook een grote thuismarkt in seriebouw is te vinden." Importeur Brouwershaven is volgens Oe nema niet de meest logische ves tigingsplaats. Het gros van de jachtwerven bevindt zich in Friesland en Noord-Holland. Maar Seldén Mid Europe heette tot 2000 Seldén Nederland. Het bedrijf in Brouwershaven was zelfstandig importeuren bouw de in licentie al zo'n 25 jaar ver- vangingsmasten voor het Zweedse bedrijf. Het productiebedrijf in Zweden groeide in de loop van de jaren uit zijn jasje en de Seldén Group zocht op het vaste land een tweede productie-eenheid. Brouwershaven lag voor de hand: de locatie was er evenals de ervaren medewerkers en de contacten met de Nederlandse markt. „De Nederlandse jachtenbouw is kleinschalig, divers en heel hoogwaardig", verklaart Oene- „Die markt is lastig vanuit Zweden te bedienen, vooral ook omdat de productie van het moederbedrijf Seldén Mast in Zweden is ingesteld op seriema tig werken in grote aantallen. Daarom wilde de groep graag een productievestiging in Ne derland die zich juist op de klei ne aantallen kan richten en door de omvang flexibel is. Ook voor de transportkosten is Neder land een goed uitvalsbasis." Dankzij die kleinschaligeen dus flexibele productieplanning dient Seldén Mid Europe zono dig als overloop voor het Zweedse moederbedrijf als daar de orderportefeuille tijdelijk te vol wordt. Oenema: „De klant merkt er niets van want elke mast is vol gens het interne certificering systeem gebouwd, het maakt dus niet uit waar de feitelijke assemblage plaatsheeft. De masten kunnen ook uit Amerika of Engeland komen waar iden tieke assemblagehallen van de Seldén Group staan." De helft van de omzet uit Brou wershaven wordt behaald in de levering aan nieuwbouwjach- ten van de kleinschalige en hoogwaardige jachtwerven in de Benelux. Daarnaast is de ver- vangingsmarkt van masten belangrijk. Midden- en Zuid- Europa zijn op dit gebied dit foto Marijke Folkertsma duidelijk een groeimarkt voor de komende jaren. Seldén levert niet aan particu lieren, verkoop gaat altijd via dealers of werven. Alles wat bo vendeks met de mast te maken heeft, kan het bedrijf leveren. Een flinke catalogus ('heeft geen enkele andere mastenma ker') laat zien wat er op dat ge bied te koop is. Tuigers Seldén werkt nauw samen met tuigers. De trend is dat masten steeds smaller en langgerekter worden door veranderende tui gages; voor Seldén een belang rijk gegeven om zich daaraan aan te passen. Naast de ontwik keling van masten heeft de on derneming bijvoorbeeld ook rolreefsystemen ontwikkeld on der de naam Furlex en is het ook daarin wereldmarktleider. Juist omdat de ontwikkelin gen niet stilstaan, kijken we wat er voor Seldén mogelijk is. Onze nieuwste mast bijvoorbeeld, heeft al twee vakprijzen gewon nen. Het concept is dat de rail voor het hijsen van het zeil in de mast zelf verwerkt is in plaats van erop. Dat scheelt werk in het assembleren, het maakt de mast goedkoper en het systeem is minder onderhevig aan slijta ge door weer en wind huishouden runnen is ook ge woon werk." Slechts een klein deel van de vrouwen die ervoor kiest thuis te blijven gaat weer werken als de kinderen ouder zijn. Hoogop geleiden gaan het vaakst weer aan de slag (60 procent). Van de middelbaar opgeleiden vindt de helft weer een baan en van de la ger opgeleiden (40 procent). Driekwart van hen gaat in deel tijd aan de slag. GPD door Arjo Klamer Een nieuw jaar nodigt uit tot vooruit- en terugblikken. Vorig jaar kon ik rond deze tijd constateren dat mijn voorspel lingen van een economische te ruggang in 2001 uitgekomen waren. Die was indertijd tegen draads: de rekenmeesters van het Centraal Planbureau had den een groei van 3 procent of meer voorspeld. We weten nu beter. Inmiddels is ook mijn voorspel ling van dalende huizenprijzen een feit geworden. Datzelfde geldt voor de ondergang van Paars. De enquêtes wezen daar toen nog niet op, maar gelet op het gevoel van onbehagen dat ik alom waarnam en de opmars van Fortuyn, leek me die ver wachting gerechtvaardigd. Veel verder gingen mijn voor spellingen toen niet. De econo mische situatie was onduide lijk Dat de beurs verder omlaag zou gaan, leek waarschijnlijk. Maar dat de beurs nog eens een derde van haar waarde zou verliezen, dat zou ik een jaar ge leden niet hebben durven voor spellen. Zo werd 2002 uiteinde lijk somberder en dramatischer dan ik mij had voorgesteld. Voor 2003 ben ik gematigd opti mistisch. Een hervatting van de stevige economische groei van een paar jaar geleden zit er voorlopig nog niet in. De werk loosheid zal verder oplopen en de groei zal iets boven nul eindi gen. De economie blijft stagne ren. Wel verwacht ik een licht herstel van de beurs als teken van een langzaam terugkerend vertrouwen in de economie. Dat laatste heeft weer te maken met de terugkeer van politieke sta biliteit na de verkiezingen van 22 januari. Thema Het gaat mij niet alleen om con crete voorspellingen maar ook om thema's. Schrijf ik over het schandaal rond de gevallen Amerikaanse energiereus En ron, zoals ik een jaar geleden deed, dan beweer ik min of meer dat het thema van frauderende bedrijven belangrijk gaat wor den. Daar heb ik dus gelijk in gehad Andere schandalen volg den. Het gerenommeerde accountantsbureau Arthur An dersen is niet meer, en boek houdkundige praktijken in de VS. alsook hier in Nederland, zijn flink aangepast. Of de rege- ring-Bush door deze schanda len aangetast wordt - zoals ik verwachtte - blijft een vraag. Het thema van de bedrijfs- schandalen in de VS hangt sa men met een ander thema waar ik het afgelopen jaar aandacht op probeerde te vestigen, en dat is het thema van een mogelijke economische crisis in de VS. Al is de Amerikaanse economie slechts half hersteld van de re cessie na 11 september 2001, van een echte crisis is nog geen sprake geweest. Op de pof Maar Amerika leeft onvermin derd op de pof. Het land blijft meer invoeren dan dat het uit voert en moet daarom giganti sche bedragen lenen op de inter nationale kapitaalmarkten. Hoe lang kan dat nog goed gaan? Reken er op dat dit thema in 2003 nadrukkelijk aan de orde zal zijn Het zal niet alleen de VS, maar ook ons hier in Neder land gaan bezighouden Want een kwakkelend Amerika is slecht voor onze economie. Een kwakkelende Amerikaanse economie betekent een verdere waardestijging voor de euro. Amerika wordt goedkoper voor ons. Wat de euro betreft, is mijn scepsis bekend. Het stabiliteits pact heeft zijn langste tijd ge had. De politieke spanningen zullen toenemen. Een Frans man zal Wim Duisenberg opvol gen als president van de Euro pese Centrale Bank. De meesten van ons zullen in guldens blij ven denken Het is evenwel nog te vroeg voor een terugkeer van de gulden. GPD Arjo Klamer is hoogleraar cul turele economie aan de Erasmus Universiteit. door Hans Sonders Van de belangrijkste financi ële afrekening die we perio diek onder ogen krijgen, be grijpt bijna niemand een snars. De autodealer, de tandarts of de loodgieter zouden met een der gelijke ondoorzichtige rekening niet ver komen. Maar de over heid blijkbaar wel. Zij bepaalt immers hoe de loonstrook er uit ziet. Die staat bijna gelijk aan absolute ondoorzichtigheid. Dat blijft niet zonder gevolgen. Ymi Knaap, hoofd belastingser vice van de FNV, weet dat door die ondoorzichtigheid geregeld fouten worden gemaakt. „Loonstroken zijn onleesbaar, soms zelfs cryptisch. En omdat er bijna niemand is die ze be grijpt. blijven die fouten vaak onontdekt. Met alle nadelige ge volgen van dien voor zowel werknemer als werkgever Vandaar een poging tot verhel dering. Hoe het toch komt dat van een mooi bruto salaris, een bescheiden netto inkomen over blijft. Natuurlijk gaat het hier bij om de grote lijnen. Er zijn belangrijke verschillen tussen bedrijven en beroepen en het bedrijfsleven en de ambtelijke wereld. Maar in grote trekken vormt het onderstaande de rou te waarlangs alle salaristrajec ten van bruto naar netto lopen. Van het bruto bedrag bovenaan de loonstrook gaat altijd eerst de pensioenpremie af. Die vari eert per bedrijfstak van zo'n tien tot twintig procent van het bruto salaris. Dat wil zeggen: het bruto salaris minus de AOW franchise. Dat is een woord voor dat deel van het loon waarvoor later de AOW-uitkering het pensioen vormt. Hiervoor wordt de AOW-premie ingehouden, waarover later meer. De twee uitkeringen samen (de AOW- uitkering en het pensioen-van- de-baas) moeten na pensione ring in de meeste gevallen op rond 70 procent van het laatst verdiende loon uitkomen. Vervolgens gaan er, weer afhan kelijk van de sector waarin men werkt, bedragen af voorvut- en/of prepensioen regelingen. Het bedrag dat vervolgens over blijft, heet het 'premieplichtig inkomen werknemensverzeke- ringen'. Over dit bedrag worden de premies voor de werkne mersverzekeringen berekend. Onder deze verzekeringen val len de werkloosheidswetde zie kenfondswet en de wet op de arbeidsongeschiktheid. De pre mie voor die laatste verzekering wordt echter geheel door de werkgever betaald. Die staat dus niet op de loonstrook De ziekenfondspremie, 1,7 pro cent, wordt alleen betaald door mensen die onder de inkomens grens voor het ziekenfonds val len (2003: 32 050 euro). De pre mie voor de werkloosheidswet is 4,75 procent van het 'premie plichtig inkomen'. Maar nooit over inkomen boven 41.499 euro per jaar. Als we zover zijn, dan komen we in de richting van het 'belast baar inkomen'. Want eerst moet bij het nu bereikte bedrag weer worden opgeteld de bijdrage die de werkgever bijdraagt aan de ziektekostenverzekering. Dan, ja pas dan, is er eindelijk het Be lastbaar Inkomen. Loonheffïng Natuurlijk zijn we dan nog lang niet bij het netto salaris Want nu gaat de loonheffing er nog van af Die bestaat uit vier 'schijven' en omvat niet alleen belasting. In de loonheffing zit ten ook de premies voor AOW, AWBZ en ANW 'Om het alle maal wat overzichtelijker en eenvoudig te maken,' heette het bij de invoering van die loonhef- fing. De loonheffing bedraagt 32,9 procent over de eerste 15.883 euro, 37,95 procent over de vol gende 12.967 euro en 42 procent over de volgende 20.615 euro. Voor alles wat daarboven wordt verdiend, wordt 52 procent aan heffing afgetrokken. Pikant de tail is dat voor de eerste twee schijven respectievelijk 1.7 en 6,75 procent daadwerkelijk aan loonbelasting wordt ingehou den De rest is premie voor de werknemersverzekeringen. Van alle genoemde bedragen gaan eerst nog heffingskortin gen af. De belangrijkste zijn de algemene heffingskortingen de arbeidskorting, respectievelijk 1775 en 1108 euro (alle bedra gen gelden voor 2003). Er zijn ook nog kortingen voor kinde ren en kinderen-en-werk. Die komen echter niet op de loon strook tot uiting. Zij kunnen net als de teruggave voor betaalde hypotheekrente wel maande lijks van de Belastingdienst op de rekening worden ontvangen. Ziedaar, aan het einde van een lange speurtocht, het netto sala ris. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19