Centrum dicht voor invaliden PZC PZC VVD wil verzorgers weer laten zorgen Nieuwjaarsredes Huisjes onder de toren worden woonwinkel Geen rijksgeld voor bedrij venterrein de Smokkelhoek 11 Taxibedrijf vindt rijden in Middelburgse binnenstad onveilig Cursus om meer uit leven te halen Driekoningen in de Abdij Volksdansen Nieuwjaarsconcert Ons Genoegen in Vlissingen Fietsster gewond bij aanrijding Jacht van strand getrokken Vandaal moet schade betalen Tas uit verhuiswagen gestolen Belgen betrapt bij drugscontrole CDA-kandidaat bezoekt Gapinge agenda donderdag 9 januari 2003 MIDDELBURG - Delen van de Middelburgse binnenstad zijn moeilijk te bereiken voor men sen die gebruik maken van gehandicaptenvervoer. Taxibe drijf Combi tax heeft geen pas jes om langs de palen te rijden die het centrum afsluiten. Of die er nog komen is onduidelijk. Volgens het bedrijf is het te ge vaarlijk om met taxi's door de binnenstad te rijden. De Middelburgse binnenstad is vanaf deze week vanaf twaalf uur 's middags afgesloten met palen Alleen bestuurders met een pasje kunnen er nog langs. Pasjes worden bijvoorbeeld verstrekt aan artsen, eigenaren van garages in het gebied en be woners. Ook taxibedrijven die gehandicapten vervoeren, kun- neneen pasje aanvragen Direc teur L. Uijl van Combitax zegt echter dat hij liever niet met taxi's door de Middelburgse MIDDELBURG - In Middel- burgbegint binnenkort een cur- I sus gericht op het verbeteren van het leven. De lessen 'Haal meer uit je leven' geven inzicht in hoe mensen zelf met denken, voelen en doen hun leven sturen. Te vaak creëren mensen zelf de dingen die ze juist niet willen Dit proces blijkt volgens de cur- susleiding gebaseerd te zijn op een vast patroon dat doorbro ken kan worden. Op de cursus worden hiervoor technieken ge boden. De cursus begint woensdag 22 januari en vervolgt op 29 janua ri, 5 februari en 12 februari. Op woensdagochtend wordt de cursus gegeven van 10 tot 12 uur aan de Agaat 11 en op woens dagavond vindt die plaats van 20tot 22 uur aan het Hofplein 6 Opgeven kan bij Marja Ottema, dieals vitaliteitscoach werkt bij de praktijk voor natuurgenees kunde in Middelburg. MIDDELBURG - Een groep ou ders van leerlingen van de Vrije School Zeeland voert vrijdag 17 januari een Drie-Koningen- spel op in de Abdij van Middel burg, aanvang 19.30 uur. •k de bijzondere omgeving van Jhet Abdijcomplex wordt het Drie-Koningen-spel gespeeld, eenspeldat stamt uit de Middel eeuwen. Het spel werd rond 11900 herontdekt en wordt sindsdien op veel plaatsen ge- ispeeld. In het spel treden de drie koningen op, die het Christus kind zoeken Naast hen speelt koning Herodes een zwarte rol. 'Hij beraamt de kindermoord. ËEen engel flankeert de drie ko- de duivel staat naast es. In totaal zestien spe- engen het oude spel tot le ven en zingen de liederen. VLISSINGEN - De activitei tencommissie van Bachten Ree- de in Vlissingen verzorgt don- gsrdag 23 januari een optreden van de volksdansgroep De Mac Lee's en twee rondjes bingo De zaal is open vanaf 19.00 uur. Kaarten zijn te koop bij de be heerder van Bachten Reede. Redactie WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek RonMagnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax (0118)470102 wnail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl binnenstad rijdt .Het is onvei lig om door straten te rijden met winkelend publiek. Dat kan ook agressie oproepen." Bij kapper Han van de Sande in de Vlasmarkt komen regelmatig klanten die moeilijk ter been zijn. Voor de afsluiting van de straat, werden ze tot de deur ge bracht. Nu worden ze op Plein 1940 afgezet. ,,Dan laat de chauffeur zijn taxi achter en komt lopend met zijn passagier naar de Vlasmarkt", zegt hij. Van de Sande noemt het 'van den dwaze' „Dat bedrijf wordt gewoon betaald om klanten voor de deur af te zetten. Het gaat me niet om mijn bedrijf, maar om de situatie. Er zijn ook mensen die een vriendin of een zoon in het centrum hebben wo- Volgens W. Louwerse van Maat schappelijke Zorg Walcheren, die het gehandicaptenvervoer voor de gemeenten regelt, is het wel mogelijk om mensen voor de deur af te zetten. „Als ze voor twaalf uur gaan winkelen." Hij zegt de aarzeling van het taxibedrijf te begrijpen. „Als mensen horen dat ze naar de Vlasmarkt kunnen, willen ze ook naar een winkel in de Lange Delft. We moeten de voor- en de nadelen tegen elkaar afwegen In principe is het vervoer van deur tot deur. Maar in de prak tijk is het al jaren zo dat bepaal de punten in de Middelburgse binnenstad als wachtplaats fungeren en dat mensen het laatste stukje lopen. Ik heb daar nooit klachten over. Dat moet niet nu ineens een groot pro bleemzijn." P. Lamers van de Stichting Werkgroep Gehandicapten Walcheren zegt dat veel gebrui kers van de taxi's niet durven klagen. „Die mensen zitten in een afhankelijke positie. We krijgen veel klachten, maar mensen willen die vaak niet doorzetten. Het Klaverblad is nu bezig om een klachtenrege- TERNEUZEN - In het Scheldetheater in Terneuzen is donderdag 16 januari de nieuwjaarsreceptie met Kamer van Koophandel, Zee land Seaports en het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI). Voorzitter D. Brumooge van Zeeland Seaports houdt bij aanvang van de bijeenkomst om 16.30 uur zijn nieuwjaarsrede. Voor onder nemers in Midden-Zeeland is er een nieuwjaarsbijeenkomst van de Kamer van Koophandel in de Grote Kerk in Goes. Die is een dag eer der, op woensdag 15 januari. Tijdens deze bijeenkomst houdt KvK- voorzitter L van Gelder een inleiding. In Goes wordt ook bekend gemaakt welke ondernemer dit jaar de Prijs Creatief Ondernemer schap krijgt. Tevens zijn er in de Grote Kerk bedrijfspresentaties ling op te zetten, zodat mensen anoniem kunnen klagen." Bij de organisatie zijn overigens nog geen klachten over de bereik baarheid van de Middelburgse binnenstad binnen gekomen Volgens Lamers zijn er wel dui delijke afspraken gemaakt over het gehandicaptenvervoer in het centrum van Middelburg. „Het vervoer moet plaatsvinden van deur tot deur." Volgens de gemeente kunnen taxi's die gehandicapten ver voeren toegang krijgen tot de hele binnenstad, ze mogen zelfs met de auto door de Lange Delft. Eind deze maand volgt overleg tussen Combitax, de gemeente en de gehandicaptenorganisa ties. Dan worden opnieuw af spraken gemaakt. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De verbouwing van het Hofje Onder de Toren in Middel burg is in volle gang. De huisjes aan de voet van de Lange Jan worden ver bouwd tot woonwinkel. Aan het be staande gebouw komt een modern deel. Op de foto is te zien dat aan de kant van de Walgang al begonnen is met de bouw van het nieuwe gedeelte. Na de verbouwing is een plein ontstaan dat helemaal gesloten is. De ingang komt aan de kant van het Koorkerk plein. onder een oude gevelsteen. Op het plein komen nieuwe bomen. De ou de bomen waren te zwak om ze te laten staan. Op het plein is ruimte voor een terras. Verder kunnen er activiteiten worden georganiseerd, zoals optredens van bandjes. De ruimte in het nieuwe hofje is nog niet helemaal vol. Woongoed en Orisant Makelaardij beginnen er een woonwin kel. De Rabobank krijgt er een vesti ging voor advies over hypotheken en verzekering. Verder komt er een bedrijf dat keukens, sanitair en tegels ver koopt. Er is nog ruimte voor een bloem- winkel en een horecabedrijf. De woon winkel gaat dit najaar open. luchtfoto Peter Buteijn Staatssecretaris bezoekt Ziekenhuis Walcheren door Edith Ramakers VLISSINGEN - Staatssecreta ris M. Rutte (VVD) van Sociale Zaken en Werkgelegenheid maakte van dichtbij mee hoe verlammend en 'weinig inspire rend' de bureaucratie in de ge zondheidszorg op het personeel doorwerkt. Zijn oudste zus was wijkver pleegster en met het jaar ging ze met grotere tegenzin naar haar werk „En waarom? Gewoon omdat ze te veel tijd verdeed met het ver antwoorden van haar tijd. In derdaad, Den Haag legt allerlei rapportageverplichtingen op aan de werkers in de zorg. We kunnen daar zelf iets tegen doen. Mijn zus moest stickertjes plakken, formulieren invullen, de ziektekostenverzekering doorgronden en toepassen. Zij was opgeleid voor de zorg en wilde ook zorgen. Maar daar kwam ze steeds minder aan toe." Zorg Het moet anders geregeld wor den in de zorg. Die boodschap gaf een grote delegatie van de WD gisteren mee tijdens een bezoek aan onder andere het Ziekenhuis Walcheren in Vlis singen. De liberalen zetten voor de komende Tweede-Kamer verkiezingen in op het terug dringen van de bureaucratie in de zorg. „Want we slaan met zijn allen een beetje door. Door sim peler regelgeving kunnen de wachtlijsten voor de patiënten korter worden", verwachtte Rutte. Ook vindt de WD dat meer dif ferentiatie in de salariëring voor het verplegend personeel moge lijk moet zijn „Want als ik voorreken dat er 100.000 opgeleiden in de zorg zijn, die niet in de zorg werk zaam zijn, dan liggen er moge lijkheden om meer handen aan het bed te krijgen. Die kunnen we bereiken door bijvoorbeeld topverplegers ook hoger te belo nen." Over effecten op de wachtlijsten maakte zijn collega-staatsse cretaris A. Nijs van Onderwijs ook een opmerking. Zij stelde dat de 'numerus fixus' op de art senopleidingen, die in 1972 is ingesteld, een zwakke zet is ge weest. „We moeten mogelijkhe den onderzoeken om meer art sen op te leiden en het tekort weg te werken." Want, stipte ze aan, Nederland moet een goede volksgezondheid koesteren. Ze maakte zich in dit verband zor gen om de ontwikkeling waarbij specialisten doorgroeien naar zorgmanager binnen een instel- ling. „Een manager van buiten kan weieens frisser naar de ge zondheidszorg kijken." Ter illustratie hiervan gaf ze als voorbeeld: „Vandaag vroeg ik aan een chirurg in dit zieken huis hoe lang bij hem de wacht lijst is Hij antwoordde: kort. Wat is kort, vroeg ik Driemaan den, zei hij." Staatssecretaris M. Rutte (VVD) van Sociale Zaken en Werkgele genheid. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De Koninklij ke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen geeft zaterdag haar vijfde Nieuwjaarscon cert in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. Renato Meli. eup- honiumspeler bij de Mari nierskapel van de Koninklijke Marine, treedt op als solist. Hij speelt met het harmonieor kest Variations sur Le Carna val de Venise. Het nieuwjaars concert begint om 19.30 uur. De kerk is een half uur eerder al open. Ons Genoegen bestaat sinds 1890. In 1950 kreeg het harmonieorkest, dat rond de 55 muzikanten telt, het predi kaat Koninklijk. De opleiding wordt verzorgd door profes sionele docenten van de mu ziekschool. Het orkest treedt een aantal malen per jaar op in Vlissingen, maar is ook actief buiten de provincie. Ons Genoegen komt uit in de eerste afdeling Harmonie van de Koninklijke Nederlandse Federatie van Muziekvereni gingen. Dit jaar is gekozen voor het thema contrasten: veel soorten muziek uit verschillende pe rioden en van verschillende componisten. Het harmonie orkest speelt onder meer Al- lerseelen van Richard Strauss, maar ook het thema van de film Dances with Wolves van John Barry en I just can't stop loving you van Michael Jack son. Ons Genoegen staat onder leiding van Jos Körver. die sinds september 2000 voor het orkest staat. Ook het leerlingenorkest geeft acte de presence tijdens het nieuwjaarsconcert. Het orkest is niet gebonden aan leeftij den, omdat er ook leerlingmu zikanten zijn van een gevor derde leeftijd. De instrumenten zijn hetzelf de als van het harmonieorkest, zoals fluiten, klarinetten, trombones, slagwerkers en tu ba's. Het orkest treedt op tij dens het Straatfestival, maar ook bij de intocht van Sinter klaas. Het leerlingenorkest, onder leiding van Dick Broers, speelt nummers van Mozart, Bach en de cha cha cha uit Caraïben festival. Een 74-jarige vrouw uit de gemeente Veere is gistermiddag gewond geraakt nadat zij op haar fiets was aangereden door een personenauto. De vrouw werd met een hersenschudding overgebracht naar het ziekenhuis. Een 24-jarige automobiliste uit dezelfde gemeente reed over de Langendam te Zoutelande en passeerde enkele geparkeer de auto's. Hierbij kwam zij op de linkerweghelft in botsing met de 74-jarige vrouw, die haar tegemoet fietste. CADZAND - De reddingsbrigade van Breskens heeft gister middag bij Cadzand een lek motorjacht met opvarende te hulp geschoten. De kustwacht kreeg rond kwart over twee een melding dat ter hoogte van de radartoren in Cadzand een boot zinkende was. De Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij (KNRM vond het twaalf meter lange motorjacht op een strand. „Daar had de opvarende zijn boot - de in Waalwijk geregi streerde Queen Anne - zelf op gemanoeuvreerd, omdat hij dacht dat hij zinkende was. Wij hebben hem van het strand getrokken", vertelt H. de Lo- bel van de KNRM. De opvarende was op weg van Zeebrugge naar zijn woonplaats Breskens. Nadere inspectie leerde dat een lekkage aan één van de motoren ten grondslag lag aan de problemen. De reddingsboot De Zeemanshoop trok het jacht van het strand, waarna het op eigen kracht - met één motor - en onder begeleiding van de reddingsbrigade naar Breskens is gevaren. „Ook de reddingsbrigade uit Cadzand was ter plaatse, maar zij hoefde niet in actie te komen. MIDDELBURG - Het betalen van de schade had gisteren in Middelburg voor officier van justitie JEland de hoogste prio riteit in de strafzaak tegen een negentienjarige inwoner van Kapelle. Hij zag zijn eis ingewilligd door de politierechter. De man werd veroordeeld tot het betalen van 235 euro schade vergoeding. Daarnaast kreeg hij vijftig euro boete opgelegd De verdachte vertelde zich niet meer te kunnen herinneren dat hij 5 mei op het Bevrijdingsfestival in Vlissingen een ruit van een horeca zaak had vernield Een getuige had glasgerinkel gehoord en daarna gezien dat de man had geprobeerd via het gat in de glazen deur naar binnen te klimmen „Ik weet het niet meer. Ik had te veel alcohol gedronken", zei de man. VLISSINGEN - Een tas met inhoud werd gistermiddag tij dens het laden en lossen uit een verhuiswagen gestolen. In de tas zat een portefeuille met onbekend geldbedrag, rijbewijs, paspoort en enkele (bank)passen De toegang tot de vracht wagen werd geforceerd. TERNEUZEN- Drie Belgen liepen gisteren bij een controle op softdrugs op de N253 in Terneuzen tegen de lamp Twee passagiers van een 27-jarige man uit het Belgische Ingel- munster werden betrapt met een kleine hoeveelheid softdrugs op zak. De 26-jarige vrouw uit Kuirne en de 24-jarige man uit Melebeke moesten hun verdovende middelen inleveren. De bestuurder werd bekeurd voor het niet dragen van de auto gordel. door Jeffrey Kutterink KAPELLE - De plannen om be drijventerrein de Smokkelhoek in Kapelle op te knappen en uit te breiden staan op losse schroe ven. Het Rijk geeft de gemeente geen subsidie, waardoor die een bedrag misloopt van ruim 2,2 miljoen euro. Kapelle gaat met provincie en bedrijven overleg gen wat nog van de plannen overeind kan blijven. Uitstel le vert nog de minste schade op voor de gemeente, die hierdoor in zware problemen is gebracht. Kapelle had zich via de provin cie aangemeld voor subsidie uit de regeling TIPP (Tender Inves- terings Programma Provincies) van het ministerie van Econo mische Zaken. Negen provin cies hebben een beroep gedaan op de subsidieregeling. Zes aan vragen zijn gehonoreerd Een adviescommissie van het minis terie heeft de Zeeuwse aanvraag op plaats acht gezet. Reden is onder meer dat de com missie betwijfelt of voldoende bedrijven belangstelling heb ben voor het uit te breiden be drijfsterrein. De afwijzing brengt de gemeente Kapelle zwaar in de problemen. De plannen om het bedrijfsterrein op te knappen, uit te breiden en beter te ontsluiten kosten circa 4,5 miljoen euro Door het wegvallen van de Rijkssubsidie is het voor de ge meente onhaalbaar de plannen uit te voeren „We gaan daarom met Gedeputeerde Staten om de tafel zitten om te kijken of die nog steeds bereid zijn subsidie te geven De provincie had toe gezegd om in het kader van het project Duurzaam Veilig geld te geven voor een betere ontslui ting van de Smokkelhoek", zegt GAPINGE - Myra van Loon- Koomen, kandidaat-Kamerlid voor het CDA, is maandag 13 ja nuari te gast in Gapinge tijdens een nieuwjaars- en verkiezings bijeenkomst van het CDA-Vee- re. Thema van de bijeenkomst is Omzien naar Elkaar!? De ver kiezingsavond begint om 20.00 uur in De Spil aan de Schotse- hoek 8 wethouder G. Burger (ruimte lijke ordening). Ook met het bedrijfsleven wil de gemeente om de tafel gaan zit ten om te kijken wat echt nodig is. Opvallend is dat het bedrijfs leven tot nu toe zich niet bereid heeft getoond om aan de plan nen mee te betalen. Burger: „Ondernemers willen uitbreiden. De gemeente is voor hen in de bres gesprongen, maar als het puntje bij paaltje komt willen de bedrijven nauwelijks in de kosten bijdragen. Dat vind ik teleurstellend De gemeente zal daarom opnieuw de bedrij ven vragen in redelijkheid in de kosten mee te dragen Ook zal Kapelle met de provin cie bekijken of een nieuwe aan vraag van Rijkssubsidie zinvol is. Zeeuwse gemeenten kunnen namelijk voor 1 april bij de pro vincie projecten indienen voor de vierde en laatste TlPP-'sub- sideronde'. De provincie maakt daarvan een investeringspro gramma en dient die in bij het ministerie van Economische Zaken. De termijn sluit in sep tember. Maar het beschikbare bedrag is de helft kleiner dan in de afgelopen drie subsidieron des, namelijk 20,4 miljoen euro De provincie Zeeland verwacht dat veel provincies zullen pro beren geld binnen te slepen. I STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE Dorpshuis. 20 uur: Verga dering Stichting Dorpsraad; MELISKERKE - Ons Huis. 09.30 uur: Koersbal. MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 15 00 uur: Tai Chi voor 50 plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkse- weg 133,13,30 -15 30 uur Training voor vrouwen die te kampen hebben met he vige emoties; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog. 19.30 - 21.30 uur: Line dance. Wijkcentrum De Regenboog. 14.00 16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen: VEERE - Stadhuistoren, 15.00 16 00 uur Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur Ontmoetingsmiddag 50- plussers, De Oude Stad. 09.30 uur Peu tergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; In en Uitloop- huis, Van Goghlaan 241a, 9.30 12.00 uur: Koffie contactochtend, Het Bolwerk, 13.00 13.45 uur en 14.00 14.45 uur: Gymnastiek 50+, Wijkcentrum Aldegon- de, Westerzicht 386,19.30 uur: Bingo;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11